Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τη γνωστή, Poco X3 Pro. Ακόμα δε βρήκα την ευκαιρία να αλλάξω

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο S/M Μασούτης, πλατεία Γ. Θεοτόκη (Σαρόκο) Κέρκυρα

10395a56f25a553265e350a2ac896aec.jpg
dfecfdd34af5606ab1671ad00566fd59.jpg

Και στην πλατεία Δημαρχείου. Είχε και εδώ κανονικά Micro η Cosmote (104537), το Πάσχα υπηρχε αλλά τώρα το βρίσκω κλειστό....
6853f0c4b8b9c0fe63f3b671c3122a27.jpg
8352d21800aa89f2f1fd97c332dbc4eb.jpg

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, georgeavl3 said:

Μέσα στο S/M Μασούτης, πλατεία Γ. Θεοτόκη (Σαρόκο) Κέρκυρα

10395a56f25a553265e350a2ac896aec.jpg
dfecfdd34af5606ab1671ad00566fd59.jpg

Και στην πλατεία Δημαρχείου. Είχε και εδώ κανονικά Micro η Cosmote (104537), το Πάσχα υπηρχε αλλά τώρα το βρίσκω κλειστό....
6853f0c4b8b9c0fe63f3b671c3122a27.jpg
8352d21800aa89f2f1fd97c332dbc4eb.jpg

Η απορία είναι η εξής . Τα κλείνουν για οικονομία ή τα αφαιρούν λόγω του ότι πιστεύουν ότι μετά την αναβάθμιση δεν … θα πιταρει . Έχει λιγο θέμα πάντως στην παλαιά πόλη .

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο S/M Μασούτης, πλατεία Γ. Θεοτόκη (Σαρόκο) Κέρκυρα

10395a56f25a553265e350a2ac896aec.jpg
dfecfdd34af5606ab1671ad00566fd59.jpg
Και στην πλατεία Δημαρχείου. Είχε και εδώ κανονικά Micro η Cosmote (104537), το Πάσχα υπηρχε αλλά τώρα το βρίσκω κλειστό....
6853f0c4b8b9c0fe63f3b671c3122a27.jpg
8352d21800aa89f2f1fd97c332dbc4eb.jpg
Πολύ θέμα τα κλειστά micro. Έχω πετύχει και Τρίπολη κάποια που δούλευαν, φέτος που πέρασα δεν.. Αλλά εκεί είναι πολύ πιο "σημαντικά" να δουλέψουν. Τους έχεις πάρει κάποιο τηλ να το κοιτάξουν ή να δούμε τι απάντηση θα δώσουν. Δεν πιστεύω να βγάλουν κάποιο συμπέρασμα ότι γίνεται υπερκάλυψη από άλλους σταθμούς, είναι μλκια αυτό..

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα από τη φορμα επικοινωνίας. Δεν έχω φράγκα να μπλέκω με το 13888

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι δωρεάν από κοσμοτε 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Από σταθερά είναι δωρεάν

Δεν έχουμε σταθερό Cosmote χρόνια τώρα. Καλύτερα γραπτά νομίζω

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, παίδες, θέλω τα φώτα σας για να μου εξηγήσετε κάποια πράγματα για να ξέρω πώς να κινηθώ. 

Τέλος Σεπτέμβρη λήγει το συμβόλαιο μου στο σταθερό της COSMOTE και στην περιοχή μου πιάνω μέχρι 24Mbps (στην πραγματικότητα, έχω 7-10Mbps). Δανείστηκα από ένα φίλο ένα router αντίστοιχο με αυτό που έχει η COSMOTE στα 120€ που δέχεται SIM, έχει 5Ghz σύνδεση κτλ κτλ και συμβαίνει το εξής:

Ενώ έχω πολύ γρήγορη ταχύτητα (150Mbps και άνω), όταν μπαίνω να παίξω online στο PS5 το ping μου εκτός από ασταθές, είναι 70-80ping κι άνω, ενώ με το ADSL, έχω 35-60 και είναι πιο σταθερό. Δλδ δεν είναι μόνο ότι έχω χαμηλότερο ping, αλλά με τη σύνδεση του κινητού βλέπω συνέχεια και μια ένδειξη "pocket loss" στο παιχνίδι που παίζω κι έχω αισθητό lag. 

Υπάρχει κάποια εξήγηση που γίνεται αυτό? Διορθωνεται κάπως ή ειναι θέμα ότι είναι δικτυο κινητης? Να σημειωσω ότι όλες οι δοκιμες έγιναν μέσω WiFi - δεν είναι δυνατή η σύνδεση μέσω Ethernet στο router του ADSL γιατί η πρίζα του ΟΤΕ είναι το χολ και δεν έχω καμία όρεξη την γκρίνια της δικιάς μου να βάζω επιπλεον καλωδια για επεκταση. Ευχαριστω. 

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ParafronGR said:

Λοιπόν, παίδες, θέλω τα φώτα σας για να μου εξηγήσετε κάποια πράγματα για να ξέρω πώς να κινηθώ. 

Τέλος Σεπτέμβρη λήγει το συμβόλαιο μου στο σταθερό της COSMOTE και στην περιοχή μου πιάνω μέχρι 24Mbps (στην πραγματικότητα, έχω 7-10Mbps). Δανείστηκα από ένα φίλο ένα router αντίστοιχο με αυτό που έχει η COSMOTE στα 120€ που δέχεται SIM, έχει 5Ghz σύνδεση κτλ κτλ και συμβαίνει το εξής:

Ενώ έχω πολύ γρήγορη ταχύτητα (150Mbps και άνω), όταν μπαίνω να παίξω online στο PS5 το ping μου εκτός από ασταθές, είναι 70-80ping κι άνω, ενώ με το ADSL, έχω 35-60 και είναι πιο σταθερό. Δλδ δεν είναι μόνο ότι έχω χαμηλότερο ping, αλλά με τη σύνδεση του κινητού βλέπω συνέχεια και μια ένδειξη "pocket loss" στο παιχνίδι που παίζω κι έχω αισθητό lag. 

Υπάρχει κάποια εξήγηση που γίνεται αυτό? Διορθωνεται κάπως ή ειναι θέμα ότι είναι δικτυο κινητης? Να σημειωσω ότι όλες οι δοκιμες έγιναν μέσω WiFi - δεν είναι δυνατή η σύνδεση μέσω Ethernet στο router του ADSL γιατί η πρίζα του ΟΤΕ είναι το χολ και δεν έχω καμία όρεξη την γκρίνια της δικιάς μου να βάζω επιπλεον καλωδια για επεκταση. Ευχαριστω. 

έχει LAN port το router;

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, CaptainNickGR said:

έχει LAN port το router;

Ό,τι και να σου πω είναι ψέματα γιατί το πήρα για δοκιμή κ το έδωσα πίσω γιατί το ήθελε. Μου είπε ότι είναι σαν αυτό σε χαρακτηριστικά, απλά αυτός το πήρε από Κινα.

https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/productDetailsTangible.jsp?productId=ger_20410565&skuId=ger_20410565

Και να οσυ πω την αλήθεια, αν ξέρεις τί μπορώ να κάνω με αυτό το router γιατί αυτό θέλω να αγορασω.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ParafronGR said:

Ό,τι και να σου πω είναι ψέματα γιατί το πήρα για δοκιμή κ το έδωσα πίσω γιατί το ήθελε. Μου είπε ότι είναι σαν αυτό σε χαρακτηριστικά, απλά αυτός το πήρε από Κινα.

https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/productDetailsTangible.jsp?productId=ger_20410565&skuId=ger_20410565

Και να οσυ πω την αλήθεια, αν ξέρεις τί μπορώ να κάνω με αυτό το router γιατί αυτό θέλω να αγορασω.

Το καλύτερο θα ήταν να δοκιμάσεις το ping ενώ έχεις συνδέσει το Ps5 με το router μέσω LAN ώστε να μην έχεις καμία απώλεια εξαιτίας του wi-fi. Στο κινητό σου πόσες μπάρες σήματος έχεις στον χώρο που θα έβαζες το router ? 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, CaptainNickGR said:

Το καλύτερο θα ήταν να δοκιμάσεις το ping ενώ έχεις συνδέσει το Ps5 με το router μέσω LAN ώστε να μην έχεις καμία απώλεια εξαιτίας του wi-fi. Στο κινητό σου πόσες μπάρες σήματος έχεις στον χώρο που θα έβαζες το router ? 

Ίσως καταφέρω να το ξανα παρω μεχρι το Σεπτέμβρη, αλλά το θέμα είναι ότι και με το κινητό μου κάνει τα ίδια. Δλδ έχω φουλ σήμα, 150+ ταχυτητα, αλλα το ping είναι τελείως ασταθές. Το ίδιο μου κάνει ακόμα και στο 5G που έχω ακόμα πιο γρήγορο ίντερνετ. 

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, ParafronGR said:

Ίσως καταφέρω να το ξανα παρω μεχρι το Σεπτέμβρη, αλλά το θέμα είναι ότι και με το κινητό μου κάνει τα ίδια. Δλδ έχω φουλ σήμα, 150+ ταχυτητα, αλλα το ping είναι τελείως ασταθές. Το ίδιο μου κάνει ακόμα και στο 5G που έχω ακόμα πιο γρήγορο ίντερνετ. 

Κάνε μια τελευταία απόπειρα συνδέοντας το ps5 μέσω LAN και αν δεις ότι έχει πάλι την ίδια συμπεριφορά τότε θα πρότεινα να παραμείνεις με την ADSL.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, georgeavl3 said:

Έστειλα από τη φορμα επικοινωνίας. Δεν έχω φράγκα να μπλέκω με το 13888 emoji1787.png

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

13738 βλάβες Cosmote δωρεάν από όλα τα δίκτυα.

Το χρησιμοποίησα και πρόσφατα γιατί εδώ που βρίσκομαι (Κάτω Άσσος Κορινθίας) εκτός του κακού σήματος λόγω απομακρυσμένης κεραίας τις τελευταίες 15 ημέρες εχει μπουκώσει to 4G και αν ξεπερνάς το 1ΜΒ στο down αισθάνεσαι και τυχερός....

Ενω μετά τον 15Αυγουστο είχε μια σχετική βελτίωση για 2 ημέρες (έφθανε και 8...9 το down), σήμερα ήταν ότι χειρότερο.... πριν από 3 ώρες το speedtest έδειχνε 0,7 down  1,5 up , με το ζόρι άνοιγες σελίδα να διαβάσεις.....

Τώρα  έχει "βελτιωθεί" η κατάσταση.....

 

Χωρίς τίτλο.jpg

Edited by TeoT
Link to comment
Share on other sites

Στο calma summer needs you στα λουτρά του Λαγκαδά. Πως αφήνουν τέτοιες τρύπες χωρίς micro? Με το κινητό στο χέρι τα screenshot γιατί αν το ακουμπάς στο τραπέζι βγαίνει εκτός.cb03d655a3deea1d23856e3e87ede174.jpg8e192c0d0e4d0feba970c71ddffb27a7.jpg30b16e0d287c5535c64ffee78e4b8391.jpg

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Υπάρχει κάποια εφαρμογή που να μπορώ να δω σε ποιο σταθμό συνδέομαι?

Εχω εντοπίσει δύο σημεία (παράθυρα) στο σπίτι που είναι πιο καλή η σύνδεση (σχετικό το καλή) .... αλλά στο speedtest δίνουν τελείως διαφορετικές μετρήσεις....

για παράδειγμα  στο ένα σημείο έχω  2ΜΒ Down  και 5 Up  και στο άλλο  6ΜΒ Down  και 1 Up ... τα σημεια είναι διπλανα (1,5 m αποσταση μεταξύ τους) με ίδιο προσανατολισμό

Edited by TeoT
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, TeoT said:

Καλησπέρα

Υπάρχει κάποια εφαρμογή που να μπορώ να δω σε ποιο σταθμό συνδέομαι?

Εχω εντοπίσει δύο σημεία (παράθυρα) στο σπίτι που είναι πιο καλή η σύνδεση (σχετικό το καλή) .... αλλά στο speedtest δίνουν τελείως διαφορετικές μετρήσεις....

για παράδειγμα  στο ένα σημείο έχω  2ΜΒ Down  και 5 Up  και στο άλλο  6ΜΒ Down  και 1 Up ... τα σημεια είναι διπλανα (1,5 m αποσταση μεταξύ τους) με ίδιο προσανατολισμό

Netmonster, με διαφορά η καλύτερη 

Network cell info 

Netmonitor

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μόνο εγώ παρατηρώ αυτό το θέμα; Ακόμα δεν με αφήνει να κάνω μέτρηση. 

IMG_1488.png

IMG_1489.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, waeo said:

Μόνο εγώ παρατηρώ αυτό το θέμα; Ακόμα δεν με αφήνει να κάνω μέτρηση. 

IMG_1488.png

IMG_1489.png

Κλείσε το icloud private relay 

Link to comment
Share on other sites

On 20/8/2023 at 5:55 ΜΜ, VasilisSam said:

Στο calma summer needs you στα λουτρά του Λαγκαδά. Πως αφήνουν τέτοιες τρύπες χωρίς micro? Με το κινητό στο χέρι τα screenshot γιατί αν το ακουμπάς στο τραπέζι βγαίνει εκτός.cb03d655a3deea1d23856e3e87ede174.jpg8e192c0d0e4d0feba970c71ddffb27a7.jpg30b16e0d287c5535c64ffee78e4b8391.jpg

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Να κρατάς το τραπέζι με το χέρι...

😄

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

On 18/8/2023 at 9:01 ΜΜ, georgeavl3 said:

Από σταθερά είναι δωρεάν

Δεν έχουμε σταθερό Cosmote χρόνια τώρα. Καλύτερα γραπτά νομίζω

24 λεπτά ανά κλήση είναι αν θυμάμαι καλά και αν έχει αναμονή μεγάλη, δίνει τη δυνατότητα να σε πάρουν αυτοί πίσω. 

Link to comment
Share on other sites

Μακρύ Γιαλός Λασιθίου

Πήρα το πρώτο μου 5G smartphone, οπότε σιγά σιγά θα μεταφερθώ στο άλλο thread. Ωστόσο βλέπω ότι στον συγκεκριμένο σταθμό κάποια cell σηκώνουν 5G και κάποια οχι (σε κοντινές αποστάσεις πάντα). Το 5G μπορεί να το κλείνουν σε κάποια cells?

Screenshot_20230823_111116_Speedtest.jpg

Screenshot_20230823_111122_NetMonster.jpg

Galaxy A54 54 - COSMOTE Gigamax Umlimited

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...