Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1480

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

Γίνονται throttle στα 60 mbps τα speedtest.

 

Δοκίμασε με server εξωτερικού (wingo π.χ.)

 

 

 

Και με wingo δοκιμάζω, αν και καταλαβαίνεις πλέον πότε κάνει throttle ο κάθε server

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Γίνονται throttle στα 60 mbps τα speedtest.

Δοκίμασε με server εξωτερικού (wingo π.χ.)

 

Με roaming IP δεν έκανε throttle το καλοκαίρι. Ήμουν στα 100+ mbps all the way.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Με roaming IP δεν έκανε throttle το καλοκαίρι. Ήμουν στα 100+ mbps all the way.

 

Δεν πειράζουν (προφανώς) το roaming. Χρεώνουν αβέρτα WS price :cool:

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζουν (προφανώς) το roaming. Χρεώνουν αβέρτα WS price :cool:

Καταλήγουμε με καλύτερο δίκτυο οι roamers. Με τη διασύνδεση που έχει η cosmote με το εξωτερικό φτάνουμε και 300αρια...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

https://www.speedtest.net/my-result/a/5794677682

 

Έχω παρατηρήσει τους τελευταιους μήνες ότι η κεραία στην οποία με συνδέει στο σπίτι δεν κάνει CA και με συνδέει μόνο με band 3. Παρόλα αυτά δίνει τα παραπάνω αποτελεσματα, σταθερά πάνω από 100mbps. Έχω το s8 και αν πάω ένα δύο τετράγωνα πιο πέρα με συνδέει σε άλλη κεραία και κάνει 3CA και τα speed test πέφτουν στο ένα τρίτο. Στο σπίτι το rsrp πριν ήταν -75 και το rsrq ήταν -5, μια από τις απορίες που έχω είναι αν τερματίζει εκεί ή μπορεί να δώσει και παραπάνω με μια μπάντα (καθαρά εγκυκλοπαιδικά, δε χρειάζομαι προφανώς τέτοιες ταχύτητες)

Link to comment
Share on other sites

https://www.speedtest.net/my-result/a/5794677682

 

Έχω παρατηρήσει τους τελευταιους μήνες ότι η κεραία στην οποία με συνδέει στο σπίτι δεν κάνει CA και με συνδέει μόνο με band 3. Παρόλα αυτά δίνει τα παραπάνω αποτελεσματα, σταθερά πάνω από 100mbps. Έχω το s8 και αν πάω ένα δύο τετράγωνα πιο πέρα με συνδέει σε άλλη κεραία και κάνει 3CA και τα speed test πέφτουν στο ένα τρίτο. Στο σπίτι το rsrp πριν ήταν -75 και το rsrq ήταν -5, μια από τις απορίες που έχω είναι αν τερματίζει εκεί ή μπορεί να δώσει και παραπάνω με μια μπάντα (καθαρά εγκυκλοπαιδικά, δε χρειάζομαι προφανώς τέτοιες ταχύτητες)

 

Περιγράφεις ακριβώς το θέμα μου...

B3 μέσα στο σπίτι μου - 65 rsrp - 3 rsrp και πιάνω 145 down και 67 up.. Λίγο ποιο κάτω 3Ca mimo και 256qam και ακόμα και στις 3 το βράδυ τα 80 ΚΑΙ ΑΝ... Rsrq στα υψοι σε - 18 και - 20 στην κεραια πάνω στην cosmote.. Τι σκατα εχουν κάνει... Όλα τα micrο δουλεύουν υποδείγματα

Link to comment
Share on other sites

Περιγράφεις ακριβώς το θέμα μου...

B3 μέσα στο σπίτι μου - 65 rsrp - 3 rsrp και πιάνω 145 down και 67 up.. Λίγο ποιο κάτω 3Ca mimo και 256qam και ακόμα και στις 3 το βράδυ τα 80 ΚΑΙ ΑΝ... Rsrq στα υψοι σε - 18 και - 20 στην κεραια πάνω στην cosmote.. Τι σκατα εχουν κάνει... Όλα τα micrο δουλεύουν υποδείγματα

 

Απο το δίκτυο δεν έχει διαφορά αν κάνει 3CA or 5CA για το sinr σου. Η διαφορά είναι στο pucch reporting που έχεις επιλογή ειτε για ένα per carrier ειτε batch them together (format 2).

Αν η συσκευή σου ρίχνει το sinr οταν γίνεται aggregation μαλλον έχει κακο σχεδιασμό κεραίας.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχει ενδιαφέρον. Δεν ξέρω ακριβώς τι έχει γίνει, συμβαίνει μόνο τελευταία, εάν συνδεθείς σε micro -πχ B7- και το κάνει aggregate με B3 -είτε cross pci είτε όχι- δεν υπάρχει κανένας περιορισμός ούτε στο speedtest.net. Εάν συνδεθείς σε macro 3CA επί παραδείγματι, μέχρι 80 στο speedtest και όχι ενιαία συμπεριφορά στα υπόλοιπα apps.

 

Παράδειγμα. Στον Γερμανό στο mall έχει ένα B7 micro που κάνει aggregate με τις Β3 του κτιρίου. Αποτελέσματα ~250Mbit.

 

Πολιτεία Κηφισιάς τις προάλλες. Speedtest 80Mbit, fast.com 190Mbit. Πιο αργά την ίδια ημέρα, Ψυχικό με 3CA, 80Mbit ανεξαρτήτως εφαρμογής.

 

Να γίνεται traffic shaping σε L7, δυναμικά ανάλογα το load;

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις σήμερα εντός και εκτός Νέα Καλλικράτεια.

Οικισμός πλησίον Γεωπονικά εξοχικό μου σε δύσκολο σημείο: 21.9/4.66

Οικισμός πλησίον Γεωπονικά σε σημείο με ορατότητα στον περιφερειακό: 73.7/12.5

Παραλιακή Νέας Καλλικράτειας: 34.7/0.62

 

Όλες οι μετρήσεις με Server OTE S.A.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχει ενδιαφέρον. Δεν ξέρω ακριβώς τι έχει γίνει, συμβαίνει μόνο τελευταία, εάν συνδεθείς σε micro -πχ B7- και το κάνει aggregate με B3 -είτε cross pci είτε όχι- δεν υπάρχει κανένας περιορισμός ούτε στο speedtest.net. Εάν συνδεθείς σε macro 3CA επί παραδείγματι, μέχρι 80 στο speedtest και όχι ενιαία συμπεριφορά στα υπόλοιπα apps.

 

Παράδειγμα. Στον Γερμανό στο mall έχει ένα B7 micro που κάνει aggregate με τις Β3 του κτιρίου. Αποτελέσματα ~250Mbit.

 

Πολιτεία Κηφισιάς τις προάλλες. Speedtest 80Mbit, fast.com 190Mbit. Πιο αργά την ίδια ημέρα, Ψυχικό με 3CA, 80Mbit ανεξαρτήτως εφαρμογής.

 

Να γίνεται traffic shaping σε L7, δυναμικά ανάλογα το load;

 

Δεν είναι L7, L4 είναι με στατική λίστα που παίρνουν από το xml της ookla

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι μου βγάζει πολύ περισσότερα σε upload παρά download κοντά σε κτήριο Cosmote που βγαίνουν τα συνεργεία τους με τα αυτοκίνητα τους και έχει κεραίες επάνω το κτήριο.

Περιοχή Βούλγαρη Θεσσαλονίκη στα Everest!

Check out my Speedtest result! How fast is your internet? https://www.speedtest.net/my-result/a/5799230830

Πώς γίνετε αυτό;

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι μου βγάζει πολύ περισσότερα σε upload παρά download κοντά σε κτήριο Cosmote που βγαίνουν τα συνεργεία τους με τα αυτοκίνητα τους και έχει κεραίες επάνω το κτήριο.

Περιοχή Βούλγαρη Θεσσαλονίκη στα Everest!

Check out my Speedtest result! How fast is your internet? https://www.speedtest.net/my-result/a/5799230830

Πώς γίνετε αυτό;

 

Γιατί όχι; αν η κίνηση είναι στο downlink?

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι; αν η κίνηση είναι στο downlink?

Τι εννοείς με την κίνηση;

Τόσο μεγάλη διαφορά δεν έχω δει ποτέ υπέρ του upload...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με την κίνηση;

Τόσο μεγάλη διαφορά δεν έχω δει ποτέ υπέρ του upload...

 

Εννοεί ότι το download το χρησιμοποιούν περισσότεροι χρήστες, γι' αυτό το βλέπεις τόσο χαμηλά.

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί ότι το download το χρησιμοποιούν περισσότεροι χρήστες, γι' αυτό το βλέπεις τόσο χαμηλά.

Ναι αλλά το download πιστεύω οτι το χρησιμοποιούν γενικώς παντού οι περισσότεροι χρήστες, όχι μόνο στη γειτονιά μου!

Συνήθως κατεβάζεις κάτι, δεν ανεβάζεις...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μη ξεχνάμε ότι υπάρχουν τα απεριόριστα data οπότε αρκετοί θα μπούν στον πειρασμό να κατεβάσουν αρχεία.
Link to comment
Share on other sites

Μη ξεχνάμε ότι υπάρχουν τα απεριόριστα data οπότε αρκετοί θα μπούν στον πειρασμό να κατεβάσουν αρχεία.

Μα αυτά υπήρχαν και πριν. Ακόμα και τότε έβλεπα περισσότερα Mbps στο download συνήθως παρά σε upload. Σπάνια έβλεπα το upload πιο πάνω και αυτό με πολύ μικρές διαφορές μεταξύ τους. Αλλά αυτήν την μεγάλη διαφορά πρώτη φορά την βλέπω!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι μου βγάζει πολύ περισσότερα σε upload παρά download κοντά σε κτήριο Cosmote που βγαίνουν τα συνεργεία τους με τα αυτοκίνητα τους και έχει κεραίες επάνω το κτήριο.

Περιοχή Βούλγαρη Θεσσαλονίκη στα Everest!

Check out my Speedtest result! How fast is your internet? https://www.speedtest.net/my-result/a/5799230830

Πώς γίνετε αυτό;

 

Μου έχει τύχει...το ξέρω πολύ καλά το σημείο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Σερρες δν υπάρχει θέμα πάντως.. 0.3down με 4g+ και 12 με 3g...
Link to comment
Share on other sites

Κοιτούσα σήμερα τα modem configuration του iPhone 11 Pro Max για διάφορους carriers.

Σε Cosmote (αλλά και στους άλλους 2) είναι κομμένα σε 3CA downlink, no CA uplink.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτούσα σήμερα τα modem configuration του iPhone 11 Pro Max για διάφορους carriers.

 

Σε Cosmote (αλλά και στους άλλους 2) είναι κομμένα σε 3CA downlink, no CA uplink.

 

 

 

Κάνε ένα explain για μας τους θνητούς

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Σερρες δν υπάρχει θέμα πάντως.. 0.3down με 4g+ και 12 με 3g...
Πριν δύο εβδομάδες που ήμουν πάντως μια χαρά πήγαινε το δίκτυο παρότι μεσημέρι και πολύ κόσμος έξω.. Δίπλα στην Παπανδρέου σε ένα ταβερνάκι με απλό 4g ήμουν 53 με 28...και το απόγευμα μπαίνοντας στην πόλη από την πλευρά του αυτοκίνητο δρόμου ήμουν σχεδόν στα διπλα

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...