Jump to content

Jiayu G4


akaloith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η ερώτηση απευθύνεται σε όσους φοράνε miui.

Παρατηρώ ένα μικρό λαγκάρισμα-κόλλημα κατά την εναλλαγή των ταπετσαριών(μπορεί να αποτύχει η εναλλαγή και να αναγκαστώ να την ξανακάνω).Όχι πάντα βέβαια αλλά μια στο τόσο θα συμβεί.Δεν νομίζω να είναι hardware πρόβλημα γιατί στην στοκ είναι πολύ smooth η αφή.

Άλλος κανείς;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η ερώτηση απευθύνεται σε όσους φοράνε miui.

Παρατηρώ ένα μικρό λαγκάρισμα-κόλλημα κατά την εναλλαγή των ταπετσαριών(μπορεί να αποτύχει η εναλλαγή και να αναγκαστώ να την ξανακάνω).Όχι πάντα βέβαια αλλά μια στο τόσο θα συμβεί.Δεν νομίζω να είναι hardware πρόβλημα γιατί στην στοκ είναι πολύ smooth η αφή.

Άλλος κανείς;

 

Aλλο το λαγκαρισμα, αλλο το κολημα.

 

Εγω με το jiayu G3S, σε καποιες ρομ, απλα μενει η εναλλαγη στη μεση των 2 οθονων και δεν ολοκληρωνει την εναλλαγη. Μια στο τοσο γινεται αυτο.

Και εγω με την αφη δεν εχω κανενα θεμα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα θα βάζατε αυτή την sd 64 στο κινητό σας που είναι no name η υπάρχει φόβος να τα χάσει όλα κάποια στιγμή?

http://www.aliexpress.com/item/wholesale-Retail-Free-shipping-NEW-MicroSD16GB-32GB-64GB-Micro-SD-Memory-Card-TF16GB-32GB-64-GB/904429053.html

 

Μια χαρά θα ειναι! Εγώ έχω Adata class10 και ειναι μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδιά μόλις παρέλαβα το G4A από το2c μετά από 30 μέρες ακριβώς από όταν το αγόρασα...

Λοιπόν δοκίμασα τις φωτογραφίες τραβάει κανονικά χωρίς κάποιο πρόβλημα και είναι καλή η ανάλυση

δοκίμασα το gps με το sygic (δεν έχω ιδέα από gps δεν το χρησιμοποιώ ποτε) με έβγαλε αμέσως σπιτι μου ακριβος το που είμαι δεν ξέρω αν είναι normal αυτό η αν θάπρεπε νάχει το γνωστό πρόβλημα που αργει.

wifi άψογο, κατέβασα μερικά παιχνίδια "βαριά" πάνω από 200-300mb το καθενα τα παίζει τέλεια δεν κολλάει, το ηχείο είναι πολύ καλο το ακουστικό μια χαρά ακούω πολύ καλά,το πρόβλημα με την κάρτα SD και με την rom δεν υπάρχει μόλις έβγαλα φωτό η όταν κατέβασα παιχνίδια δεν είχε πρόβλημα τα πέρασα και στην rom, 25gb available και 8gb sd δουλεύουν και τα 2 δηλαδή μπορώ να πάω τα παιχνίδια η τις φωτό οπουδήποτε,η αφη στην οθονη ειναι πολυ καλη δεν εχω κανενα προβλημα, περιμένω να δω την μπαταρία τώρα στο 46% να δω αν θα κάνει σκαλοπάτι.

Eκανα antutubench και mou evgale 15500 αλλα μάλλον επειδή είχα ανοιχτό το playstore,gps,viber και το wifi.

rom εχω official μιας και δεν θελω ελληνικα.

build number: G4HG 20131225-182338

Μακαρι μη μου παθει τιποτα!!!http://greeklove.gr/file/pic/gifts/313.jpg

 

κανε ενα κοπο φιλε μου να ανεβασεις ενα backup της ρομ σου.!:D:D

Link to comment
Share on other sites

Aλλο το λαγκαρισμα, αλλο το κολημα.

 

Εγω με το jiayu G3S, σε καποιες ρομ, απλα μενει η εναλλαγη στη μεση των 2 οθονων και δεν ολοκληρωνει την εναλλαγη. Μια στο τοσο γινεται αυτο.

Και εγω με την αφη δεν εχω κανενα θεμα.

 

Ναι ίσως δεν το περίεγραψα σωστά.

Αυτό που λες είναι, απλά εμένα η εναλλαγή με αφήνει στην οθόνη που ήμουν.

Edited by riki
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας...ολως παραδοξως εβαλα το κινητο να φορτισει σημερα το πρωι κ διαπιστωσα οτι δεν φορριζει.η ενδειξη δλδ πανω πανω δειχνει οτι δεν υπαρχει επαφη.δοκιμασα και με αλλον φορτιστη αλλα το ιδιο.εχω ξεμεινει με 45% μπαταρια.τι μπορω να κανω;
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας...ολως παραδοξως εβαλα το κινητο να φορτισει σημερα το πρωι κ διαπιστωσα οτι δεν φορριζει.η ενδειξη δλδ πανω πανω δειχνει οτι δεν υπαρχει επαφη.δοκιμασα και με αλλον φορτιστη αλλα το ιδιο.εχω ξεμεινει με 45% μπαταρια.τι μπορω να κανω;

 

Μήπως φταίει ο φορτιστής σου;Δοκίμασε με κάποιον άλλον αν έχεις.

Αλλιώς δοκίμασε λίγο να πιέσεις το βύσμα που συνδέεται στην υποδοχή του κινητού να δεις αν φορτίζει.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως φταίει ο φορτιστής σου;Δοκίμασε με κάποιον άλλον αν έχεις.

Αλλιώς δοκίμασε λίγο να πιέσεις το βύσμα που συνδέεται στην υποδοχή του κινητού να δεις αν φορτίζει.

 

Φορτιζει και απο τον υπολογιστή ...

Edited by DManolo
Link to comment
Share on other sites

Φορτιζει και τον υπολογιστή ...

 

δεν το έχω ξανακούσει να μπορείς να φορτισεις τον υπολογιστή από το κινητό :) :) :) :)

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το αγόρασα απο minideal , έχω περάσει την miui επειδή θέλω ελληνικά, όλα άψογα , το μόνο πρόβλημα είναι οτι όταν ενεργοποιώ το 3g και τα data ανοιχτά δεν μπορώ να μπώ στο ιντερνετ, το εικονίδιο του 3g εμφανίζεται αλλά μέχρι εκεί, έχω την δευτέρη μόνο σιμ και δουλεύω με σύνδεση vodafone.

έχετε καμμιά ιδέα για το τί μπορεί να φταίει????

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το αγόρασα απο minideal , έχω περάσει την miui επειδή θέλω ελληνικά, όλα άψογα , το μόνο πρόβλημα είναι οτι όταν ενεργοποιώ το 3g και τα data ανοιχτά δεν μπορώ να μπώ στο ιντερνετ, το εικονίδιο του 3g εμφανίζεται αλλά μέχρι εκεί, έχω την δευτέρη μόνο σιμ και δουλεύω με σύνδεση vodafone.

έχετε καμμιά ιδέα για το τί μπορεί να φταίει????

ευχαριστώ

Ποια miui κατέβασες και έχει ελληνικά;

 

Επειδή μου χουν ψιλοσπάσει τα νεύρα κάποιες εργοστασιακές εφαρμογές...παίζοντας με το Titanium άρχισα να αφαιρώ...

Τώρα λοιπόν είναι σε ενα boot-loop...

 

Εχω κατεβάσει ένα κάρο ROM αλλά συνεχώς κολλάει στο scatter file. Ολο και κάποιο ειναι Incomplete.

Καμμιά ιδέα;

 

Δοκίμασα καμμια δεκαριά ROM, ανεξάρτητα αν ήταν η σωστή για τη συσκευή μου, κατάφερα να την περάσω, και μετά πέρασα τη miui.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ίσως δεν το περίεγραψα σωστά.

Αυτό που λες είναι, απλά εμένα η εναλλαγή με αφήνει στην οθόνη που ήμουν.

 

Βάλε την τελευταία ROM από το Jiayu es, αφού πρώτα γράψεις firmware επίσημο που απευθύνεται για την συσκευή σου. Thin, Thick ή Advanced. Τα ίδια έκανε και σε ένα G4T φίλου και με το σωστό firmware έστρωσε. Παράδοξο αλλά ναι λύθηκε το πρόβλημα.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό από το Σεπτέμβριο

 

κάποια στιγμή άρχισε τα χαζά (shtudown)

άλλαξα πολλές rom σκέφτηκα να το στείλω για επισκευή, αλλά τελικά βρήκα μια λύση για να μην έχω το πρόβλημα (δοκίμασα να κάνω debuging πήρα διάφορα reports που έδειχναν πολλά κ διάφορα σφάλματα)

 

Η μόνη λύση που δούλεψε για μένα είναι :

Η χρήση της πρώτης έκδοσης της ultimate miui (κάποιες μεταγενέστερες π δοκίμασα εμφάνιζαν θέματα..)

η χρήση μόνο μιας Σιμ

κ η σχεδόν καθημερινή αφαίρεση της μπαταρίας - το κλείνω κάθε μέρα ,βγάζω κ ξαναβάζω μπαταρία.

Τέλος, δεν αφήνω όλη τη μέρα ανοιχτά τα Wifi & Data όπως συνήθιζα να κάνω..τα ανοίγω τα κλείνω μετά από κάποια ή κάποιες ώρες κ τα ξαναανοίγω..

 

Ελπίζω να βοηθήσω κάποιον άλλο π να έχει το ίδιο πρόβλημα..:rolleyes:

Δεν θυμάμαι την τελευταία φορά π μ έκανε random shutdown...

Edited by ntopas

http://www.youtube.com/user/UbuntuNoobGr?ob=0&feature=results_main

Jiayu G4TΗ first G4H20130515-202809, then MIUI v5:cry:

Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό από το Σεπτέμβριο

 

κάποια στιγμή άρχισε τα χαζά (shtudown)

άλλαξα πολλές rom σκέφτηκα να το στείλω για επισκευή, αλλά τελικά βρήκα μια λύση για να μην έχω το πρόβλημα (δοκίμασα να κάνω debuging πήρα διάφορα reports που έδειχναν πολλά κ διάφορα σφάλματα)

 

Η μόνη λύση που δούλεψε για μένα είναι :

Η χρήση της πρώτης έκδοσης της ultimate miui (κάποιες μεταγενέστερες π δοκίμασα εμφάνιζαν θέματα..)

η χρήση μόνο μιας Σιμ

κ η σχεδόν καθημερινή αφαίρεση της μπαταρίας - το κλείνω κάθε μέρα ,βγάζω κ ξαναβάζω μπαταρία.

Τέλος, δεν αφήνω όλη τη μέρα ανοιχτά τα Wifi & Data όπως συνήθιζα να κάνω..τα ανοίγω τα κλείνω μετά από κάποια ή κάποιες ώρες κ τα ξαναανοίγω..

 

Ελπίζω να βοηθήσω κάποιον άλλο π να έχει το ίδιο πρόβλημα..:rolleyes:

Δεν θυμάμαι την τελευταία φορά π μ έκανε random shutdown...

Σιγα μην εκανα ολα αυτα σε αυτην την κινηταρα στειλτο πισω να σου φερουν ενα που νανε οκ..παρα να κανεις ολα αυτα καθε μερα...

Link to comment
Share on other sites

Σιγα μην εκανα ολα αυτα σε αυτην την κινηταρα στειλτο πισω να σου φερουν ενα που νανε οκ..παρα να κανεις ολα αυτα καθε μερα...

 

+1 ποτε δεν μου εκανε τετοια εμενα! Επρεπε να το στειλεις πισω κατι εχει!

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

δεν το έχω ξανακούσει να μπορείς να φορτισεις τον υπολογιστή από το κινητό :) :) :) :)

Ναι λαθος το εξυπνο πληκτρολογιο αποτυχία σκετη ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό από το Σεπτέμβριο

 

κάποια στιγμή άρχισε τα χαζά (shtudown)

άλλαξα πολλές rom σκέφτηκα να το στείλω για επισκευή, αλλά τελικά βρήκα μια λύση για να μην έχω το πρόβλημα (δοκίμασα να κάνω debuging πήρα διάφορα reports που έδειχναν πολλά κ διάφορα σφάλματα)

 

Η μόνη λύση που δούλεψε για μένα είναι :

Η χρήση της πρώτης έκδοσης της ultimate miui (κάποιες μεταγενέστερες π δοκίμασα εμφάνιζαν θέματα..)

η χρήση μόνο μιας Σιμ

κ η σχεδόν καθημερινή αφαίρεση της μπαταρίας - το κλείνω κάθε μέρα ,βγάζω κ ξαναβάζω μπαταρία.

Τέλος, δεν αφήνω όλη τη μέρα ανοιχτά τα Wifi & Data όπως συνήθιζα να κάνω..τα ανοίγω τα κλείνω μετά από κάποια ή κάποιες ώρες κ τα ξαναανοίγω..

 

Ελπίζω να βοηθήσω κάποιον άλλο π να έχει το ίδιο πρόβλημα..:rolleyes:

Δεν θυμάμαι την τελευταία φορά π μ έκανε random shutdown...

Φίλε μου 4 μηνες και με μονιμα ανοιχτα data και 3g και δυο καρτες sim μέσα και ζητημα να μου εχει κανει 2-3 κολληματα αυτό το 4μηνο οπότε προφανως και δεν υπαρχει λόγος να κάνεις ολα αυτά. Έχει θέμα η συσκευή και κρίμα ειναι να χαλασει τελειως στειλτη για αλλαγή καλύτερα

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το αγόρασα απο minideal , έχω περάσει την miui επειδή θέλω ελληνικά, όλα άψογα , το μόνο πρόβλημα είναι οτι όταν ενεργοποιώ το 3g και τα data ανοιχτά δεν μπορώ να μπώ στο ιντερνετ, το εικονίδιο του 3g εμφανίζεται αλλά μέχρι εκεί, έχω την δευτέρη μόνο σιμ και δουλεύω με σύνδεση vodafone.

έχετε καμμιά ιδέα για το τί μπορεί να φταίει????

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το αγόρασα απο minideal , έχω περάσει την miui επειδή θέλω ελληνικά, όλα άψογα , το μόνο πρόβλημα είναι οτι όταν ενεργοποιώ το 3g και τα data ανοιχτά δεν μπορώ να μπώ στο ιντερνετ, το εικονίδιο του 3g εμφανίζεται αλλά μέχρι εκεί, έχω την δευτέρη μόνο σιμ και δουλεύω με σύνδεση vodafone.

έχετε καμμιά ιδέα για το τί μπορεί να φταίει????

ευχαριστώ

Το 3G το εχεις στην micro sim η στην μεγαλη?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το αγόρασα απο minideal , έχω περάσει την miui επειδή θέλω ελληνικά, όλα άψογα , το μόνο πρόβλημα είναι οτι όταν ενεργοποιώ το 3g και τα data ανοιχτά δεν μπορώ να μπώ στο ιντερνετ, το εικονίδιο του 3g εμφανίζεται αλλά μέχρι εκεί, έχω την δευτέρη μόνο σιμ και δουλεύω με σύνδεση vodafone.

έχετε καμμιά ιδέα για το τί μπορεί να φταίει????

ευχαριστώ

 

Settings > Mobile Networks > Data Connection

Vodafone και κοιτα τα APN αν είναι σωστά

Δεν έχει σημασια η sim υποδοχή (εγω έχω ΔΥΟ sim που χρησιμοποιώ εναλλάξ...)

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδιά μόλις παρέλαβα το G4A από το2c μετά από 30 μέρες ακριβώς από όταν το αγόρασα...

Λοιπόν δοκίμασα τις φωτογραφίες τραβάει κανονικά χωρίς κάποιο πρόβλημα και είναι καλή η ανάλυση

δοκίμασα το gps με το sygic (δεν έχω ιδέα από gps δεν το χρησιμοποιώ ποτε) με έβγαλε αμέσως σπιτι μου ακριβος το που είμαι δεν ξέρω αν είναι normal αυτό η αν θάπρεπε νάχει το γνωστό πρόβλημα που αργει.

wifi άψογο, κατέβασα μερικά παιχνίδια "βαριά" πάνω από 200-300mb το καθενα τα παίζει τέλεια δεν κολλάει, το ηχείο είναι πολύ καλο το ακουστικό μια χαρά ακούω πολύ καλά,το πρόβλημα με την κάρτα SD και με την rom δεν υπάρχει μόλις έβγαλα φωτό η όταν κατέβασα παιχνίδια δεν είχε πρόβλημα τα πέρασα και στην rom, 25gb available και 8gb sd δουλεύουν και τα 2 δηλαδή μπορώ να πάω τα παιχνίδια η τις φωτό οπουδήποτε,η αφη στην οθονη ειναι πολυ καλη δεν εχω κανενα προβλημα, περιμένω να δω την μπαταρία τώρα στο 46% να δω αν θα κάνει σκαλοπάτι.

Eκανα antutubench και mou evgale 15500 αλλα μάλλον επειδή είχα ανοιχτό το playstore,gps,viber και το wifi.

rom εχω official μιας και δεν θελω ελληνικα.

build number: G4HG 20131225-182338

βρίσκομαι στην ευχαριστη θέση να πω πως ΟΥΤΕ σκαλοπάτι δεν κάνει η μπαταρία μονο την πρώτη φόρτιση από 80% πήγε 100% αλλα τώρα πια δεν κάνει καν σκαλοπάτι, ούτε σε φόρτιση ούτε σε αποφόρτιση πλέον μπορω να πω 100% δουλεύουν όοολα άψογα στο G4A μου!

Με το nandroid που μου είπατε δεν ξέρω να κάνω backup την rom...

βεβαια εχω αχτι να δοκιμασω τον ισπανων την ρομ

Link to comment
Share on other sites

Kαι ενα G4 που πηρα για φιλο απο To2C (1/4 version 3000mah) ειναι μια χαρα, ουτε σκαλοπατι ουτε τιποτα.

Και η δερματινη θηκη του παει πολυ!

GPS δεν εχω δοκλιμασει ακομα!

Link to comment
Share on other sites

Settings > Mobile Networks > Data Connection

Vodafone και κοιτα τα APN αν είναι σωστά

Δεν έχει σημασια η sim υποδοχή (εγω έχω ΔΥΟ sim που χρησιμοποιώ εναλλάξ...)

 

Τις ρυθμίσεις data έτσι τις έχω, το APN τί είναι? τι ρυθμίσεις θα πρέπει να του κάνω?

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τις ρυθμίσεις data έτσι τις έχω, το APN τί είναι? τι ρυθμίσεις θα πρέπει να του κάνω?

ευχαριστώ!

 

Name: Internet

APN: internet.vodafone.gr

Username: user

Password: pass

MCC: 202

MNC: 05

 

Αν δεν σου δουλέψει βάλε στο APN σκέτο Internet.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το 3g, την σταθερότητα αλλά και την ταχύτητα του, εδώ http://en.miui.com/thread-10317-93-1.html μήνυμα #927 προτείνουν baseband του zoppo, με θεαματικά αποτελέσματα. Το έχει δοκιμάσει κανείς;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...