Jump to content

Jiayu G4


akaloith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια είμαι ετοιμος για παραγγελία, τι λετε να προχωρησω, αξίζει?

 

http://www.ebay.com/itm/New-JIAYU-G4S-Android-4-2-Smartphone-MTK6592-2GB-16GB-3G-4-7-Inch-Gorilla-Glass-/201077102607?pt=Cell_Phones&hash=item2ed121180f

 

Μη το πάρεις απο εκεί spemall.com να εχεις σέρβις με singpost 8.8€

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

μετά από ένα μήνα με την vredniiy mod v31.3 ( xperia ) σκέφτομαι να αλλάξω rom .

Οι λόγοι είναι ότι έχει μέτρια διαχείριση μπαταρίας με το λειτουργικό σύστημα android να καταναλώνει το 70% ενώ με την προηγούμενη official 3/12/2013 ήταν 15 - 20 % .

Η αυτονομία έχει μειωθεί σχεδόν στο μισό από 6-8 ημέρες με την official σε 3 maximum .

Στην διαχείριση ενέργειας όλες οι επιλογές δεν φαίνεται να αλλάζουν κάτι .

Δοκίμασα greenify , taskmanagers , stamina , καλυμπράρισμα μπαταρίας, αλλαγή φορτιστών χωρίς κάποιο αποτέλεσμα .

Το σκαλοπάτι στην μπαταρία παραμένει όπως και στην official . Αυτός ήταν ο λόγος που την άλλαξα + η έλλειψη ελληνικού menu .

To wi-fi είναι ασθενέστερο . Η οθόνη δεν scrollαρει το ίδιο γρήγορα με πριν ούτε έχει την ίδια ακρίβεια . 3g έχει μόνο η μία sim (το ήξερα από την αρχή ) . Γενικά τα menu που αναφέρονται σε xperia έχουν δυσλειτουργίες .

 

Ήθελα να ρωτήσω τα παρακάτω :

1. Υπάρχει rom που να έχει δοκιμαστεί σε G4T 3000 mah ( όχι 1800 mah ) και να μην κάνει σκαλοπάτι η μπαταρία ?

2. Αν το σκαλοπάτι οφείλεται στον kernel αυτό βελτιώνει τίποτα ? http://www.needrom.com/mobile/kernelmt6589mt6589tsuperkernel-fraggelerfae-3/comment-page-6/#comments

3. Έχει δοκιμαστεί αυτή : http://www.needrom.com/mobile/jiayu-g4-miui-official/comment-page-7/#comments

4. Υπάρχει update του vredniiy που διορθώνει τα παραπάνω προβλήματα ? Δεν μπορώ να διαβάσω ρώσικα .

5. Οι miui ή οι official θεωρούνται πιο "ελαφριές" , γρήγορες και με καλύτερη διαχείριση ενέργειας ( μεγαλύτερη αυτονομία ).

 

Ελπίζω τα παραπάνω που αναφέρω και οι απαντήσεις που θα δοθούν να λύσουν απορίες και σε άλλους αναγνώστες .

 

Thanks !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

μετά από ένα μήνα με την vredniiy mod v31.3 ( xperia ) σκέφτομαι να αλλάξω rom .

Οι λόγοι είναι ότι έχει μέτρια διαχείριση μπαταρίας με το λειτουργικό σύστημα android να καταναλώνει το 70% ενώ με την προηγούμενη official 3/12/2013 ήταν 15 - 20 % .

Η αυτονομία έχει μειωθεί σχεδόν στο μισό από 6-8 ημέρες με την official σε 3 maximum .

Στην διαχείριση ενέργειας όλες οι επιλογές δεν φαίνεται να αλλάζουν κάτι .

Δοκίμασα greenify , taskmanagers , stamina , καλυμπράρισμα μπαταρίας, αλλαγή φορτιστών χωρίς κάποιο αποτέλεσμα .

Το σκαλοπάτι στην μπαταρία παραμένει όπως και στην official . Αυτός ήταν ο λόγος που την άλλαξα + η έλλειψη ελληνικού menu .

To wi-fi είναι ασθενέστερο . Η οθόνη δεν scrollαρει το ίδιο γρήγορα με πριν ούτε έχει την ίδια ακρίβεια . 3g έχει μόνο η μία sim (το ήξερα από την αρχή ) . Γενικά τα menu που αναφέρονται σε xperia έχουν δυσλειτουργίες .

 

Ήθελα να ρωτήσω τα παρακάτω :

1. Υπάρχει rom που να έχει δοκιμαστεί σε G4T 3000 mah ( όχι 1800 mah ) και να μην κάνει σκαλοπάτι η μπαταρία ?

2. Αν το σκαλοπάτι οφείλεται στον kernel αυτό βελτιώνει τίποτα ? http://www.needrom.com/mobile/kernelmt6589mt6589tsuperkernel-fraggelerfae-3/comment-page-6/#comments

3. Έχει δοκιμαστεί αυτή : http://www.needrom.com/mobile/jiayu-g4-miui-official/comment-page-7/#comments

4. Υπάρχει update του vredniiy που διορθώνει τα παραπάνω προβλήματα ? Δεν μπορώ να διαβάσω ρώσικα .

5. Οι miui ή οι official θεωρούνται πιο "ελαφριές" , γρήγορες και με καλύτερη διαχείριση ενέργειας ( μεγαλύτερη αυτονομία ).

 

Ελπίζω τα παραπάνω που αναφέρω και οι απαντήσεις που θα δοθούν να λύσουν απορίες και σε άλλους αναγνώστες .

 

Thanks !

 

Καλημέρα

Το μεγαλύτερο λάθος είναι η ρύθμιση για την οθόνη σε αυτή τη Ρομ. Δεν πάει καθόλου καλά και σπάει νεύρα. Κατα τα αλλά εμένα κρατούσε πολύ με 6ωρες οθόνη αναμμένη.

Θα σου πρότεινα να βάλεις την τελευταία official rom είναι πολύ καλη τρώει λίγο μπαταρία το βτ και η οθόνη δεν χαμηλώνει το φως τις πολύ αλλά κατα τα αλλά είναι πολύ καλή. Ελληνική γλώσσα δεν έχει αλλά δεν είναι και πρόβλημα αυτό .

Το jiayu.es δεν την έχει βάλει σαν διαθέσιμη καν αυτό περιμένω να την φτιάξουν κι αυτοι λίγο...

Οσο για το σκαλοπάτι το δοκιμαζω ακόμα νομιζω οτι έχει κάτι διαφορετικό και προσπαθει να το φτιάξει το έκανε πολύ λίγο τώρα θα το δω για δεύτερη φορα τι θα κανει. Παντός είναι καλύτερα και δεν έκανα τίποτα με κάποιο πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Το μεγαλύτερο λάθος είναι η ρύθμιση για την οθόνη σε αυτή τη Ρομ. Δεν πάει καθόλου καλά και σπάει νεύρα. Κατα τα αλλά εμένα κρατούσε πολύ με 6ωρες οθόνη αναμμένη.

Θα σου πρότεινα να βάλεις την τελευταία official rom είναι πολύ καλη τρώει λίγο μπαταρία το βτ και η οθόνη δεν χαμηλώνει το φως τις πολύ αλλά κατα τα αλλά είναι πολύ καλή. Ελληνική γλώσσα δεν έχει αλλά δεν είναι και πρόβλημα αυτό .

Το jiayu.es δεν την έχει βάλει σαν διαθέσιμη καν αυτό περιμένω να την φτιάξουν κι αυτοι λίγο...

Οσο για το σκαλοπάτι το δοκιμαζω ακόμα νομιζω οτι έχει κάτι διαφορετικό και προσπαθει να το φτιάξει το έκανε πολύ λίγο τώρα θα το δω για δεύτερη φορα τι θα κανει. Παντός είναι καλύτερα και δεν έκανα τίποτα με κάποιο πρόγραμμα.

 

η τελευταία official rom είναι για το advanced ή κάνω λάθος? Δεν έχω βρει πουθενά official rom για το G4T έκδοση Δεκεμβρίου, η τελευταία είναι έκδοση Οκτωβρίου.

Στα παραπάνω για τη rom του vredniiy με xperia interface να προσθέσω το μεγαλύτερο πρόβλημα για μένα που ήταν η έλλειψη των frequent calls.

 

Εμένα το κινητό για τους τελευταίους δυο μήνες δεν εστιάζει η πίσω κάμερα παρά μόνο αν αλλάξω στην μπροστινή και μετά πάλι στην πίσω. Δεν ξέρω αν κάποιος άλλος έχει παρόμοιο πρόβλημα αλλά έχω εγκαταστήσει πάλι την official rom με τα sp flash tools αλλά και πάλι τα ίδια.

---------------------------------------------

Jiayu G4T thick, Rom Oficial G4H-20131021-172551

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας να ποστάρει τελευταία official έκδοση για 1850mAh ??

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=es.jiayu.jiayuid&hl=el ( έχει αγγλικά ) σου βρίσκει την rom και την εγκαθιστάς έτσι
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα επειδή 300+ σελίδες ειναι πολλές 2 ερωτήσεις σαν κάτοχος του g3s αν μπορεί να μου πει κάποιος αν εχει παρόμοια θέματα

1 gps (εχει βελτιωθεί ή ειναι το ιδιο με πρώτες version )

2 αν έχουμε 2 κάρτες η μια κοσμοτε με δεδομένα ανοιχτά το bluetouth δουλεύει η ρίχνει τισ κάρτες όπως στο g3s?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα επειδή 300+ σελίδες ειναι πολλές 2 ερωτήσεις σαν κάτοχος του g3s αν μπορεί να μου πει κάποιος αν εχει παρόμοια θέματα

1 gps (εχει βελτιωθεί ή ειναι το ιδιο με πρώτες version )

2 αν έχουμε 2 κάρτες η μια κοσμοτε με δεδομένα ανοιχτά το bluetouth δουλεύει η ρίχνει τισ κάρτες όπως στο g3s?

 

1 είναι πολύ καλύτερο!

2 αυτό δε θα έπρεπε να γίνετε ουτε στο 3gs μάλλον δεν εχεις την τελευταία εκδοση προσπάθησε να το αναβαθμίσεις με το jiayu.es το πρόγραμμα απο το play store

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις τα ακουστικα η βαλει η γυναικα σου,αναλογα ποιανου ειναι το προβλημα δεν θα ακους παρασιτα. Τωρα ξερω δεν ειναι και το πιο βολικο να μιλας συνεχεια απο τα handsfree αλλα ειναι το μονο που εχω βρει. Για μονιμη λυση εχω ακουσει οτι αν βαλεις λιγο αλουμιχοχαρτο κοντα στην κεραια(αναμεσα στο καπακι και την μπαταρια), λυθηκε σε μερικες περιπτωσεις. Παρολα αυτα δεν ξερω αν με την συγκεκριμενη μεθοδο ανεβαινει και η ακτινοβολια. Ελπιζω να βοηθησα.

Σε ευχαριστώ πολύ. θα τους δοκιμάσω και τους 2 τρόπους.

Το 3g το έχω δοκιμάσει αλλα δεν πιάνει.

Υπάρχει περίπτωση να φταιει η ROM????

Eχω την Ισπανική

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. θα τους δοκιμάσω και τους 2 τρόπους.

Το 3g το έχω δοκιμάσει αλλα δεν πιάνει.

Υπάρχει περίπτωση να φταιει η ROM????

Eχω την Ισπανική

 

Κατα 99% ειναι bug του android 4.2.1 που εχει το jiayu G3S.

 

Καπου στο needrom πηρε το ματι μου μια 4.2.2 AOSP ρομ, μπορεις να την δοκιμασεις και να δεις αν στο κανει και εκει.

 

Περισσοτερα ομως στο νημα του jiayu G3s

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Το μεγαλύτερο λάθος είναι η ρύθμιση για την οθόνη σε αυτή τη Ρομ. Δεν πάει καθόλου καλά και σπάει νεύρα. Κατα τα αλλά εμένα κρατούσε πολύ με 6ωρες οθόνη αναμμένη.

Θα σου πρότεινα να βάλεις την τελευταία official rom είναι πολύ καλη τρώει λίγο μπαταρία το βτ και η οθόνη δεν χαμηλώνει το φως τις πολύ αλλά κατα τα αλλά είναι πολύ καλή. Ελληνική γλώσσα δεν έχει αλλά δεν είναι και πρόβλημα αυτό .

Το jiayu.es δεν την έχει βάλει σαν διαθέσιμη καν αυτό περιμένω να την φτιάξουν κι αυτοι λίγο...

Οσο για το σκαλοπάτι το δοκιμαζω ακόμα νομιζω οτι έχει κάτι διαφορετικό και προσπαθει να το φτιάξει το έκανε πολύ λίγο τώρα θα το δω για δεύτερη φορα τι θα κανει. Παντός είναι καλύτερα και δεν έκανα τίποτα με κάποιο πρόγραμμα.

 

 

 

ερώτηση: μήπως λύνεται το πρόβλημα με το σκαλοπάτι με την εγκατάσταση του νέου superkernel????

Link to comment
Share on other sites

Κατα 99% ειναι bug του android 4.2.1 που εχει το jiayu G3S.

 

Καπου στο needrom πηρε το ματι μου μια 4.2.2 AOSP ρομ, μπορεις να την δοκιμασεις και να δεις αν στο κανει και εκει.

 

Περισσοτερα ομως στο νημα του jiayu G3s

 

To g4a εχω

Link to comment
Share on other sites

το advanced εχεις? με 3000μπαταρια

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οριστε η τελευταια official rom για jiayu g4 advanced 20131225-182338 flash

 

https://mega.co.nz/#!rcUUyR4Z!oLLRrjQJNLBgXni-Km6ZU44cnQ2heI3GS5PajhKOXgo

http://www.sendspace.com/file/5aolyv

https://www.mediafire.com/folder/8quws8csget6x/mithril αυτο ειναι με parts

 

Sorry Υπαρχει κάπου οδηγός για το πως εγκαθηστουμε rom με flash

Link to comment
Share on other sites

Sorry Υπαρχει κάπου οδηγός για το πως εγκαθηστουμε rom με flash

Κατεβαζεις τους drivers και αντιγραφείς τα DLL στο system32 αν βρει οτι εχεις τα κανεις επικόλληση. Μετα τρέχεις το flash το πρόγραμμα και φορτωνεις το αρχειακι που θέλει. Πρεπει σε όλα να είναι επιλεγμένα. Πατάς download και βγαζεις την μπαταρία και κανεις την σύνδεση αν όλα είναι καλά θα ξεκινήσει την εγκατάσταση.

Το zip το κανεις extract έτσι. Αν ο φάκελος έχει κινέζικα άλλαξε τα γιατί δεν θα παίξει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. εχω το κινητο της υπογραφης απο το Νοεμβριο και μέχρι στιγμης δεν ειχα κανενα προβλημα (αν εξαιρεσω το βισμα της mini usb, το οποιο και εφτιαξα αλλα εδω Ελλαδα αφου προτιμησα να δωσω 10euro παραπανω και να το εχω ετοιμο σε μια μερα, anyway...). Το θεμα ειναι οτι πριν μια βδομαδα και ενω μιλουσα απο το ακουστικο ακουσα ενα τακ (πολυ ανεπαισθητο μιας και νομιζα οτι ειναι απο την κληση-σημα) και απο εκείνη τη στιγμη δεν δουλεψε ποτε ξανα, παρά μονο μια φορα σε μια κληση την επομενη μερα. Κατα τη γνωμη σας πιστευετε οτι ειναι θεμα hardware? Λογικα με μια rom δεν παιζει να φτιαξει. Ετσι δεν ειναι? Μιας και την είχα τόσο καιρο και δεν ειχα κανενα προβλημα!
Coolpad F2 (8675-W00) CM 12.1. Mod. Mds Team V2 (by avecilla)
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις αλλος προβλημα με το G4 Advanced, και τη φόρτιση; Καταφερνω να το φορτίσω μόνο με επιτραπέζιο φορτιστή.

Εχω τη MIUI ROM

Τι δηλαδή κάνει? Ουτε κλειστό δε φορτίζει?

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις αλλος προβλημα με το G4 Advanced, και τη φόρτιση; Καταφερνω να το φορτίσω μόνο με επιτραπέζιο φορτιστή.

Εχω τη MIUI ROM

 

Άμα δεν λειτουργεί ούτε όταν απλά συνδέεις το PC και δεν το βλέπει, μάλλον ξεκόλλησε η USB θύρα από την πλακέτα.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Το βλέπει απλά δε φορτίζει, καταλαβαίνει ότι είναι φορτισμένο ενώ δεν είναι.

 

Άλλαξε ROM!

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Βάλε την τελευταία στοκ. Εγώ πάντα στοκ θα χρησιμοποιώ για να αποφεύγω τέτοιου είδους δυσλειτουργίες. Αν και πλέον έχω το G4s.
Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

προς κατοχους του G4s ..τα 3 κατω πληκτρα αφης στο τηλεφωνο ειναι φωτιζομενα ?

 

ΟΧΙ!!! Αλλά φωσφορίζουν όταν αντανακλάται φως!

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...