Jump to content

[Επίσημο] Windows Phone 8 Series


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά αντιμετωπίζω πρόβλημα με το να στέλνω mail με λογαριασμό forthnet και μέσω wifi.

Λαμβάνω μηνύματα αλλά δεν μπορώ να στείλω. Έχω προσπαθήσει όλες τις ρυθμίσεις που έχω βρει στο νετ αλλά τίποτα. Αν κάποιος έχει forthnet και το έχει καταφέρει να στέλνει από οποιοδήποτε wifi ας μου πει τι ρυθμίσεις έχει βάλει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σε συσκευές iPhone μπορείς να στείλεις μήνυμα χρησιμοποιώντας το email σου και εμφανίζεται με τη μορφή example@gmail.com όχι με αριθμο.και το θετικό είναι ότι το στέλνεις σαν κανονικό μήνυμα και όχι μέσω viber η αλλης εφαρμογής.μεσω των μηνυμάτων επιλέγεις αποστολή μέσω Apple ID.μπορει να γίνει αυτο σε wp?

 

Απο οσο ξερω δεν γινεται σε WP αλλα και αλλου. Ουτε ηξερα οτι το κανει αυτο η μηλόεταιρια...

Και προσπαθω να σκεφτω την χρησιμοποτητα του (το sms που στελνεις χρεωνεται κανονικα σαν sms ?)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καθόλου χρέωση.δεν ξέρω ποιο ακριβώς το νόημα να στείλεις μέσω mail ίσως να είναι επειδή όταν στείλεις μεσω του αριθμού σου σε περίπτωση που δεν έχει 3g η WiFi ο αλλος στέλνεται σαν κανονικό μήνυμα ενώ μέσω mail μόνο σαν imessage.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καθόλου χρέωση.δεν ξέρω ποιο ακριβώς το νόημα να στείλεις μέσω mail ίσως να είναι επειδή όταν στείλεις μεσω του αριθμού σου σε περίπτωση που δεν έχει 3g η WiFi ο αλλος στέλνεται σαν κανονικό μήνυμα ενώ μέσω mail μόνο σαν imessage.

 

Είναι εφαρμογή που έχει η apple για να μπορούν να επικοινωνούν οι χρήστες i-συσκευών μεταξύ τους χωρίς τη χρέωση των παρόχων! Την ίδια δουλειά κάνει και το skype στα WP μόνο που δεν σε περιορίζει να στέλνεις μόνο σε κατόχους συσκευών apple όπως κάνει το imessage!

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Με Skype μπορείς να στείλεις μήνυμα μέσω των μηνυμάτων του κινητού και να σου απαντησουν σαν κανονικό μήνυμα;

 

Όπως το skype είναι ενσωματωμένο στα WP έτσι και το imessage είναι ενσωματωμένο στο IOS. Είναι σαν whatsapp φαντάσου αλλά μόνο για χρήστες συσκευών apple. Απλά η apple το έχει ενσωματώσει στα μηνύματά της και για αυτό φαίνεται ότι στέλνεις μήνυμα! Όπως είχε η MS το facebook πριν τα 8.1 που η συνομιλία ήταν ενσωματωμένη στα μηνύματα!

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Με Skype μπορείς να στείλεις μήνυμα μέσω των μηνυμάτων του κινητού και να σου απαντησουν σαν κανονικό μήνυμα;

 

Εσύ τα στέλνεις αυτά τα μην χρησιμοποιώντας 3G/WiFi... Ο άλλος μπορεί να τα λάβει σαν SMS χωρίς όμως να είναι συνδεδεμένος σε 3G/WiFi?????

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καθόλου χρέωση.δεν ξέρω ποιο ακριβώς το νόημα να στείλεις μέσω mail ίσως να είναι επειδή όταν στείλεις μεσω του αριθμού σου σε περίπτωση που δεν έχει 3g η WiFi ο αλλος στέλνεται σαν κανονικό μήνυμα ενώ μέσω mail μόνο σαν imessage.

 

Αν μιλας για το iΜessage τοτε αυτο δεν ειναι sms ... Οπως ειπαν και τα παιδια ειναι μονο για i-συσκευες της Apple. To skype ειναι το αντιστοιχο εδω και πιο ανοιχτο αφου υπαρχει παντου

Link to comment
Share on other sites

Εσύ τα στέλνεις αυτά τα μην χρησιμοποιώντας 3G/WiFi... Ο άλλος μπορεί να τα λάβει σαν SMS χωρίς όμως να είναι συνδεδεμένος σε 3G/WiFi?????

 

Αν δεν εχει 3G η wifi παει σαν κανονικό μήνυμα.αν όμως στέλνεις μέσω Apple ID όπου εμφανίζεται σαν αποστολεας το email και όχι ο αριθμός τότε θα παει μονο αν εχει 3G η wifi και θα ειναι iMessage δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχει 3G η wifi παει σαν κανονικό μήνυμα.αν όμως στέλνεις μέσω Apple ID όπου εμφανίζεται σαν αποστολεας το email και όχι ο αριθμός τότε θα παει μονο αν εχει 3G η wifi και θα ειναι iMessage δωρεάν.

 

Πάλι με μπερδεύεις :lol:

 

Ξεκάθαρα: Μπορείς εσύ να στείλεις ένα μήνυμα χρησιμοποιώντας WiFi/3G και ο άλλος να το λάβει σαν SMS χωρίς να είναι συνδεδεμένος σε WiFi/3G και κανείς να μην χρεωθεί???

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Πάλι με μπερδεύεις :lol:

 

Ξεκάθαρα: Μπορείς εσύ να στείλεις ένα μήνυμα χρησιμοποιώντας WiFi/3G και ο άλλος να το λάβει σαν SMS χωρίς να είναι συνδεδεμένος σε WiFi/3G και κανείς να μην χρεωθεί???

 

Για να μην χρεωθεί ο αποστολεας πρέπει και αυτός και ο παραλήπτης να έχουν 3G η wifi.απλα όταν στέλνεις απο τον αριθμό σου και όχι μέσω Apple ID στην περίπτωση που ο παραλήπτης δεν εχει ιντερνέτ θα σταλεί σαν SMS με κανονική χρέωση.ενω με Apple ID δεν θα σταλεί αν δε εχει ιντερνέτ ο παραλήπτης.ελπιζω να ήμουν σαφής.

Link to comment
Share on other sites

Άρα καμία διαφορά με Skype // Viber // Whatsapp // Messenger (FB εννοώ) κτλ κτλ κτλ... Απλά αυτό που λες είναι μόνο για Apple και αυτά που σου λέω είναι για όλους :D
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Άρα καμία διαφορά με Skype // Viber // Whatsapp // Messenger (FB εννοώ) κτλ κτλ κτλ... Απλά αυτό που λες είναι μόνο για Apple και αυτά που σου λέω είναι για όλους :D

 

Ακριβώς έτσι.Μα δεν γίνεται να στείλεις κάτι με wifi/3g και ο άλλος να το λάβει, χωρίς να είναι online ,και να μην χρεωθεις.Αμα ήταν έτσι θα είχαμε σωθεί.

Τα WP έχουν ενσωματώσει τον messenger (MSN) απλά πρέπει και ο άλλος να έχει windows phone.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι.Μα δεν γίνεται να στείλεις κάτι με wifi/3g και ο άλλος να το λάβει, χωρίς να είναι online ,και να μην χρεωθεις.Αμα ήταν έτσι θα είχαμε σωθεί.

Τα WP έχουν ενσωματώσει τον messenger (MSN) απλά πρέπει και ο άλλος να έχει windows phone.

 

Το τελευταίο δεν το έπιασα. Δεν χρειάζεται ο αλλο να έχει WP. Αρκεί να έχει Skype (που έχουν ΟΛΟΙ).

Εκτός κι αν μιλάς για τα "δωμάτια" που άρχισα να τα χρησιμοποιώ αρκετά μιας και πολλαπλασιάστηκαν τα wp στην παρέα......;)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο δεν το έπιασα. Δεν χρειάζεται ο αλλο να έχει WP. Αρκεί να έχει Skype (που έχουν ΟΛΟΙ).

Εκτός κι αν μιλάς για τα "δωμάτια" που άρχισα να τα χρησιμοποιώ αρκετά μιας και πολλαπλασιάστηκαν τα wp στην παρέα......;)

 

Ναι.Στην ουσία κάνοντας φίλους στα δωμάτια τους κανεις φίλους στον παλιό καταργημένο MSN.Αν πας στα μυνηματα (εκεί που στέλνεις sms) μπορείς να στείλεις σε κάποιον μυνημα, μέσω messenger ,χωρις να χρεωθεις.Ακομα και αν τον έχεις βγάλει απο το δωμάτιο.

Edited by glofiish
Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία το message πρόκειται για μια ψευδαίσθηση όπου το email που στέλνεις δε θα ταξινομείται με τα email του παραλήπτη όταν κι εκείνος θα έχειι Apple συσκευή, ενώ κι εσύ θα νομίζεις ότι χρησιμοποιείς μια άλλη μια φοβερή υπηρεσία της Apple.

Ασφαλώς πίσω από το iMessage κρύβεται η προσπάθεια της Apple να μαντρώσει τους χρήστες στο οικοσύστημά της, με ολίγον περιτύλιγμα από μάρκετινγκ.

Κάτι ανάλογο συμβαίνει και στα υπόλοιπα οικοσυστήματα.

 

Το πρόβλημα ξεκινάει όταν αυτό το απλό δεν το καταλαβαίνουν οι χρήστες και αρχίζουν ερωτήσεις του τύπου 'ναι αλλά το τάδε κινητό δεν έχει google talk, imessage, ...' κτλ κτλ.

Edited by mobiuser

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι κόλπο του marketing πάντως είναι αρκετά βολικό ειδικά αν δεν έχεις δωρεαν μηνύματα στο συμβόλαιο σου.μπορει κάποιος να εξηγήσει πως γίνεται με το Skype γιατι δεν το έχω χρησιμοποιήσει.
Link to comment
Share on other sites

Εννοείτα πως είναι κολπάκια αυτά... Είχες δηλαδή εσύ iPhone και νόιζες ότι ήταν κάτι φοβερό... Ο περισσότερος κόσμος λειτουργεί ακριβώς έτσι με viber και whatsapp...

 

Στο skype προσθέτεις τα άτομα που θες και συνομιλείς από εκεί...

 

Το viber που είναι ακόμα πιο βολικό μολίς κάνει εγκατάσταση κάνει μια αναζήτηση στις επαφές σου και σου λέει ποιοι έχουν viber και έχεις μια λ΄σιτα από τους φίλους σου που έχουν viber που οι περισσότεροι θα έχουν...

 

Viber & Skype έχουν και βίντεο-κλήση αν σε ενδιαφέρει...

 

Αυτα υπάρχουν εδώ και πολλααααααα χρόνια... Μην ξεγιελιέσαι... Απλά μια ακόμα πλατφόρμα από τις εκατοντάδες που υπάρχουν είναι που κοτσάρανε από μπροστά το "i"... Αυτό φίλε μου και τίποτα παραπάνω...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Εννοείτα πως είναι κολπάκια αυτά... Είχες δηλαδή εσύ iPhone και νόιζες ότι ήταν κάτι φοβερό... Ο περισσότερος κόσμος λειτουργεί ακριβώς έτσι με viber και whatsapp...

 

Στο skype προσθέτεις τα άτομα που θες και συνομιλείς από εκεί...

 

Το viber που είναι ακόμα πιο βολικό μολίς κάνει εγκατάσταση κάνει μια αναζήτηση στις επαφές σου και σου λέει ποιοι έχουν viber και έχεις μια λ΄σιτα από τους φίλους σου που έχουν viber που οι περισσότεροι θα έχουν...

 

Viber & Skype έχουν και βίντεο-κλήση αν σε ενδιαφέρει...

 

Αυτα υπάρχουν εδώ και πολλααααααα χρόνια... Μην ξεγιελιέσαι... Απλά μια ακόμα πλατφόρμα από τις εκατοντάδες που υπάρχουν είναι που κοτσάρανε από μπροστά το "i"... Αυτό φίλε μου και τίποτα παραπάνω...

 

ούτε funboy είμαι ούτε κόλλημα με το μήλο έχω.τον τελευταίο καιρό χρησιμοποιούσα iphone και είπα να δω και τα wp.απλά το imessage με βόλευε αρκετά γιατί ήταν σε μία εφαρμογή και εκτός από αυτό με το viber έχω λίγο θέμα στο 820.

Link to comment
Share on other sites

ούτε funboy είμαι ούτε κόλλημα με το μήλο έχω.τον τελευταίο καιρό χρησιμοποιούσα iphone και είπα να δω και τα wp.απλά το imessage με βόλευε αρκετά γιατί ήταν σε μία εφαρμογή και εκτός από αυτό με το viber έχω λίγο θέμα στο 820.

 

Όχι ρε συ δεν σε είπα funboy... Απλά έβαλα το "εσύ" γιατί μαζί σου μιλάω :lol:

 

Γανικά το αναφέρω για να καταλάβεις για ποιο λόγο είναι μάρκετινγκ.. Αυτές είναι εταιρίες και καλά κάνουν εννοείται καθώς και η Apple και όλες οι εταιρίες προσπαθούν με διάφορους τρόπους να "εγκλωβίσουν" τον κόσμο στο λειτουργικό/συσκευές τους για την επόμενη αγορά... Εμείς όμως καλό είναι να μην τσιμπάμε ώστε να δημιουργείται μεγαλύτερος ανταγωνισμός και να είμαστε οι κερδισμένοι...

 

Τεσπα μεγάλη κουβέντα... Ελπίζω να σε καλύψουν οι εφαρμογές που σου πρότεινα να κάνεις την δουλειά σου... Επίσης στο 820 τι θέμα έχεις με το viber?

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε συ δεν σε είπα funboy... Απλά έβαλα το "εσύ" γιατί μαζί σου μιλάω :lol:

 

Γανικά το αναφέρω για να καταλάβεις για ποιο λόγο είναι μάρκετινγκ.. Αυτές είναι εταιρίες και καλά κάνουν εννοείται καθώς και η Apple και όλες οι εταιρίες προσπαθούν με διάφορους τρόπους να "εγκλωβίσουν" τον κόσμο στο λειτουργικό/συσκευές τους για την επόμενη αγορά... Εμείς όμως καλό είναι να μην τσιμπάμε ώστε να δημιουργείται μεγαλύτερος ανταγωνισμός και να είμαστε οι κερδισμένοι...

 

Τεσπα μεγάλη κουβέντα... Ελπίζω να σε καλύψουν οι εφαρμογές που σου πρότεινα να κάνεις την δουλειά σου... Επίσης στο 820 τι θέμα έχεις με το viber?

 

Το viber καμία φορά ενώ εχει έρθει μήνυμα ανοίγω την εφαρμογή και δεν εμφανίζεται και πρέπει να κλείσω την εφαρμογή και να την ξανανοιξω για να το δω.και δεν μου δείχνει ειδοποίηση στην αρχική οθόνη όπως με τα κανονικά μηνύματα και ειναι πολυ ενοχλητικό γιατι συνέχεια πρέπει να ανοίγω το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Α) Κατάργηση και εγκατάσταση πάλι...

 

Β) Του επιτρέπεις να τρέχει στο παρασκήνιο?

 

Γ) Έχεις WP8 ή WP8.1...?

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Α) Κατάργηση και εγκατάσταση πάλι...

 

Β) Του επιτρέπεις να τρέχει στο παρασκήνιο?

 

Γ) Έχεις WP8 ή WP8.1...?

 

Ναι το έχω να τρέχει,wp8.δεν το σκέφτηκα να το καταργησω.εσενα κανονικά στα εμφανίζει?εννοω στην οθόνη κλείδωματος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έχω να τρέχει,wp8.δεν το σκέφτηκα να το καταργησω.εσενα κανονικά στα εμφανίζει?εννοω στην οθόνη κλείδωματος.

 

Όπα γιατί άλλο λέμε... Αν θες να στα εμφανίζει στην οθόνη κλειδώματος πρέπει να το ρυθμίσεις εσύ... Ρυθμίσεις -> Οθόνη Κλειδώματος -> Επιλέξτε Εφαρμογές για εμφάνιση γρήγορης κατάστασης (εκεί που έχει τα 5 κουτάκια) και πατάς πάνω σε κάποιο ανάλογα σε ποια πλευρά της οθόνης το θες και προσθέτεις το viber... Αλλιώς δεν θα στο εμφανίζει...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ναι.Στην ουσία κάνοντας φίλους στα δωμάτια τους κανεις φίλους στον παλιό καταργημένο MSN.Αν πας στα μυνηματα (εκεί που στέλνεις sms) μπορείς να στείλεις σε κάποιον μυνημα, μέσω messenger ,χωρις να χρεωθεις.Ακομα και αν τον έχεις βγάλει απο το δωμάτιο.

 

Απο τα SMS δεν μπορείς να στείλεις ΝΕΟ μήνυμα παρα μόνο να απαντήσεις. Για να ξεκινήσεις νεα συζήτηση πρέπει να μπεις στο δωμάτιο. Λάθος κάνω?

Πολύ βολικά τα "δωμάτια".....;)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...