Jump to content

[Επίσημο] Windows Phone 8 Series


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπον δεν θελω να προτρεχω, αλλα εχω την εντυπωση οτι τa wp θα ειναι συγκρισιμα με τις υπολοιπες πλατφορμες μετα την αναβαθμιση σε 10 και τη εκδοση νεω και κανονικων application. Υπαρχει θεμα και οσο και ομορφο και να ειναι το 1520 και οσες δυνατοτητες και να εχει, δεν μπορει να αντικαταστησει 100% ενα iOS ή android smartphone μονο και μονο μεσω workarounds. Απωλειες εδω, κατι αλλο δεν λειτουργει σωστα εκει, εφαρμογες θυμιζουν τις προ 2 χρονων αντιστοιχες στα αλλα λογισμικα. Δεν εχω πουλησει το παλιο μου κινητο, θα το κρατησω το 1520 και θα περιμενω την αναβαθμιση λογικα.

 

Ισχύει αυτό που λες, περισσότερο όσον αφορά τη μετάβαση απο android (google) σε wp και λιγότερο απο iOS. Αυτό κυρίως γιατί η google δεν υπστηρίζει τα wp με υπηρεσίες της και λογαριασμούς. Απο iOS είναι καλύτερα τα πράγματα. Έχει να κάνει και με το πόσο "εξαρτώμενος" είσαι απο το κάθενα. Με την καλή έννοια το λέω. Όπως εσύ που χρησιμοποιούσες chrome. Αναγκαστικά κάποια πράγματα δεν μπορείς να κάνεις ακόμα. Όπως είπες κράτα (έστω και σαν φωτογραφικό, έχει πραγματική καλή φωτογραφική) το και βλέπεις με τα 10αρια. Θα βελτιωθούν αρκετά πράγματα.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Την αναβάθμιση σε windows 10 θα την πάρουν όλες οι συσκευές πέραν της Microsoft και της Νokia, πχ της Archos, Htc κτλ;

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Την αναβάθμιση σε windows 10 θα την πάρουν όλες οι συσκευές πέραν της Microsoft και της Νokia, πχ της Archos, Htc κτλ;

Ακούστηκε και για άλλους κατασκευαστές λχ HTC.

Επισήμως ή ανεπισήμως, υπάρχουν βάσιμες πιθανότητες να ελπίζεις.

 

Από την μέχρι τώρα εμπειρία με το 8.1 update 2 που το πέρασα μέσω W10 Technical preview,

 

το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι αξίζει να το βάλει κάποιος.

 

Ρολλάρει πολύ καλά το 8.1 update 2, ακόμα και χωρίς κάποιο ιδιαίτερο fw,

για να μην πω έχω την εντύπωση ότι πάει καλύτερα κι από το 8.1 update 1 που είχε και fw.

 

Όλα τα λεφτά για μένα είναι όμως οι ρυθμίσεις δικαιωμάτων των εφαρμογών.

Ένας λόγος για να βάλει κανείς οπωσδήποτε το συγκεκριμένο update.

 

ΒΤW, το music hub των WP8.0 παραμένει και στο 8.1 update 2.

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Ακούστηκε και για άλλους κατασκευαστές λχ HTC.

 

 

Σοβαρα;

Με χαροποιει το γεγονος. Μακαρι να μας δωσει τα 10αρια.

Link to comment
Share on other sites

Είχε ακουστεί παλιότερα από την ΗTC ότι το Μ8 τουλάχιστον θα πάρει Windows 10.

Από την άλλη, είχε ακουστεί ότι το 8S ίσως δεν πάρει λόγω specs.

Και στα επόμενα build των Windows 10 Technical Preview θα προστεθεί υποστήριξη για WP εκτός των Lumia.

 

Ήδη πάντως το Windows Recovery tool αναβαθμίζεται για υποστήριξη σε HTC.

http://www.neowin.net/news/windows-phone-recovery-tool-now-supports-htc-devices

 

 

Συμβουλή σε όσους αναβαθμίζουν σε WP 8.1 gdr 2 από προηγούμενες εκδόσεις:

για να δει το app permissions τις ρυθμίσεις των εφαρμογών

θα πρέπει οι εφαρμογές μια πρώτη φορά να ζητήσουν δικαιώματα.

Ασφαλέστερος τρόπος να εγκατασταθούν μια φορά εκ νέου οι εφαρμογές.

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Είχε ακουστεί παλιότερα από την ΗTC ότι το Μ8 τουλάχιστον θα πάρει Windows 10.

 

Από την άλλη, είχε ακουστεί ότι το 8S ίσως δεν πάρει λόγω specs.

 

Και στα επόμενα build των Windows 10 Technical Preview θα προστεθεί υποστήριξη για WP εκτός των Lumia.

 

 

 

Ήδη πάντως το Windows Recovery tool αναβαθμίζεται για υποστήριξη σε HTC.

 

http://www.neowin.net/news/windows-phone-recovery-tool-now-supports-htc-devices

 

 

Πιστευω το 8Χ μας να παρει τα 10αρια.

Για μενα θα πρεπει να αναβαθμιστει και το μικρο απο τη στιγμη που το 520, εστω και κουτσουρεμενη θα την παρει. Τεσπα, θα το δουμε στο μελλον.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω το 8Χ μας να παρει τα 10αρια.

Για μενα θα πρεπει να αναβαθμιστει και το μικρο απο τη στιγμη που το 520, εστω και κουτσουρεμενη θα την παρει. Τεσπα, θα το δουμε στο μελλον.

 

Είχε ακουστεί ασυμβατότητα hw για το 8S.

Χώρια τα 4GB internal storage.

 

Πρέπει να βοηθήσει μάλλον κι η HTC στα σημεία όπου είναι εφικτό.

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η Verizon διέθεσε επίσημα σήμερα την GDR 2 των WP 8.1 για το HTC M8 for Windows.

Θεωρώ σε καναν μήνα θα αρχίσει η επίσημη διάθεση και στις Lumia συσκευές.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Συμβουλή

Βάλτε τη gdr2 άμεσα ακόμα και μέσω Technical preview.

 

Ξαναεγκαταστήστε τα apps, για να τα δει στο app permissions.

Θα ανακαλύψετε πάντως μαργαριτάρια στα app permissions.

 

Άσε που η gdr2 τρέχει και σφαίρα.

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλή

Βάλτε τη gdr2 άμεσα ακόμα και μέσω Technical preview.

 

Ξαναεγκαταστήστε τα apps, για να τα δει στο app permissions.

Θα ανακαλύψετε πάντως μαργαριτάρια στα app permissions.

 

Άσε που η gdr2 τρέχει και σφαίρα.

 

Σύμφωνοι, αλλά επίσης και η μπαταρία πέφτει σφαίρα. Θα περιμένω την επίσημη.

Link to comment
Share on other sites

Με το δεύτερο update εξαφανίστηκαν οι χάρτες η εγώ δεν τους βρίσκω;

 

Βασικά τώρα που το ξαναείδα υπάρχει η ρύθμιση για τους χάρτες μόνο αν μπεις από την εφαρμογή, από τις ρυθμίσεις έχει φύγει.

Έβαλα και γω τη GDR2 σημερα. Οι χαρτες ειναι μεσα στο storage check.

Link to comment
Share on other sites

Και γω δε θα έλεγα ότι έχω παρατηρήσει διαφορά της μπαταρίας τουλάχιστον προς το χειρότερο στη gdr2.

Και ρολλάρει πολύ καλά.

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση.

Υπάρχει ένα Lumia 520 με Denim που είναι το βασικό κινητό και λειτουργεί κανονικά. Υπάρχει και ένα Lumia 630 με Denim χωρίς sim ακόμα και χωρίς ms account. Επειδή θέλω να κάνω το 630 βασικό κινητό και θέλω να το στήσω πριν του βάλω sim, αν του κάνω μια επαναφορά και όταν μου ζητήσει του βάλω το ίδιο ms account που έχει το 520 και παράλληλα επιλέξω να κάνει restore το backup που έχει πάρει το 520, θα υπάρξει κάποιο θέμα όσον αφορά το 520 που θα εξακολουθεί να λειτουργεί παράλληλα για 2-3 μέρες; Πειράζει να υπάρχουν 2 κινητά με το ms account "ενεργό"; Φαντάζομαι πώς όχι, σωστά;

Xiaomi Redmi Note 3 Pro (kate) [MIUI 10.2.1.0 stable]

Nokia Lumia 925 (windows 10 mobile preview release)

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση.

Υπάρχει ένα Lumia 520 με Denim που είναι το βασικό κινητό και λειτουργεί κανονικά. Υπάρχει και ένα Lumia 630 με Denim χωρίς sim ακόμα και χωρίς ms account. Επειδή θέλω να κάνω το 630 βασικό κινητό και θέλω να το στήσω πριν του βάλω sim, αν του κάνω μια επαναφορά και όταν μου ζητήσει του βάλω το ίδιο ms account που έχει το 520 και παράλληλα επιλέξω να κάνει restore το backup που έχει πάρει το 520, θα υπάρξει κάποιο θέμα όσον αφορά το 520 που θα εξακολουθεί να λειτουργεί παράλληλα για 2-3 μέρες; Πειράζει να υπάρχουν 2 κινητά με το ms account "ενεργό"; Φαντάζομαι πώς όχι, σωστά;

 

'Οχι δεν πειράζει. Μπορείς να βάλεις το λογαριασμό σου κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση διότι νιώθω πολύ χαζός... συνέδεσα το κινητό στον υπολογιστή και δεν μπορώ πουθενά να δω το εσωτερικό του στον file explorer. Έχω χάσει κανένα επεισόδιο; Διότι θυμάμαι ότι υπήρχε access.
Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση διότι νιώθω πολύ χαζός... συνέδεσα το κινητό στον υπολογιστή και δεν μπορώ πουθενά να δω το εσωτερικό του στον file explorer. Έχω χάσει κανένα επεισόδιο; Διότι θυμάμαι ότι υπήρχε access.

 

Έχεις κωδικό που κλειδώνεις το τηλέφωνο; Αν ναι πρέπει να το ξεκλειδώσεις για να το δει.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κωδικό που κλειδώνεις το τηλέφωνο; Αν ναι πρέπει να το ξεκλειδώσεις για να το δει.

Επειδή το έκανα με δανεικό καλώδιο, ο συνάδελφος μου είπε ότι το ίδιο πρόβλημα έχει και αυτός με το συγκεκριμένο, αν και μέχρι τώρα νόμιζε ότι έφταιγε το λαπτοπ του. Θα δοκιμάσω και σπίτι...

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Όταν αγοράσα το κινητό μου είχα επιλέξει να κάνει back up τα πάντα (SMS, εικόνες, βίντεο κλπ), κάνοντας όμως Hard Reset δεν μπορώ να βρω τα SMS. Όλες οι φωτογραφίες και τα βίντεο είναι στο OneDrive. Τα SMS όμως που πήγαν?
Link to comment
Share on other sites

Όταν αγοράσα το κινητό μου είχα επιλέξει να κάνει back up τα πάντα (SMS, εικόνες, βίντεο κλπ), κάνοντας όμως Hard Reset δεν μπορώ να βρω τα SMS. Όλες οι φωτογραφίες και τα βίντεο είναι στο OneDrive. Τα SMS όμως που πήγαν?

 

Για να φέρει τα σμς πρέπει την πρώτη φορά που μπαίνεις μέσα μετά το hard reset και δώσεις τον λογ/σμο του mail σου τότε επιλέγεις αν θα φέρεις από το σύννεφο το backup σου.

Ανάλογα με το τι έχεις δηλώσει να κάνει backup θα σου φέρει σμς εφαρμογές ρυθμίσεις κωδικούς ΙΕ αγαπημένα κλπ

Link to comment
Share on other sites

Για να φέρει τα σμς πρέπει την πρώτη φορά που μπαίνεις μέσα μετά το hard reset και δώσεις τον λογ/σμο του mail σου τότε επιλέγεις αν θα φέρεις από το σύννεφο το backup σου.

Ανάλογα με το τι έχεις δηλώσει να κάνει backup θα σου φέρει σμς εφαρμογές ρυθμίσεις κωδικούς ΙΕ αγαπημένα κλπ

 

Απ' ότι κατάλαβα, ο φίλος θέλει να δει τα SMS στο OneDrive.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι γίνεται αυτό.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Κάτοχος του 930 εδώ και 5-6 μήνες . Πολύ ευχαριστημένος από την συσκευή γενικά (με δυο παραπονακια), αλλά οχι τόσο από το λειτουργικό. Ας ελπίσουμε ότι θα βελτιωθεί , εξάλλου ζητάμε μερικές εφαρμογές ουσίας ..... Λοιπον...Όταν έχω την αυτόματη λειτουργία φωτεινότητας πριν ο αισθητήρας επιλέξει την κατάλληλη φωτεινότητα, η οθόνη παίρνει για ένα δευτερόλεπτο πράσινες αποχρώσεις έντονες . Επίσης πατώντας το κουμπί της κλήσης το ακουστικό κάνει έναν θόρυβο σαν "τσικ τσικ".... Συμβαίνει και σε άλλους αυτό;;; για να ειμαι ειλικρινής αυτά τα παρατήρησα μετά την αναβάθμιση σε 8.1....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Κάτοχος του 930 εδώ και 5-6 μήνες . Πολύ ευχαριστημένος από την συσκευή γενικά (με δυο παραπονακια), αλλά οχι τόσο από το λειτουργικό. Ας ελπίσουμε ότι θα βελτιωθεί , εξάλλου ζητάμε μερικές εφαρμογές ουσίας ..... Λοιπον...Όταν έχω την αυτόματη λειτουργία φωτεινότητας πριν ο αισθητήρας επιλέξει την κατάλληλη φωτεινότητα, η οθόνη παίρνει για ένα δευτερόλεπτο πράσινες αποχρώσεις έντονες . Επίσης πατώντας το κουμπί της κλήσης το ακουστικό κάνει έναν θόρυβο σαν "τσικ τσικ".... Συμβαίνει και σε άλλους αυτό;;; για να ειμαι ειλικρινής αυτά τα παρατήρησα μετά την αναβάθμιση σε 8.1....

 

 

 

Αυτό το τσικ το κάνει και σε εμένα αλλά το άλλο για το πράσινο όχι,

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...