Jump to content

[Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το windy απλά είναι όμορφο, δεν είναι και τόσο ακριβές στη πρόγνωση μερικές φορές. Όποιος ψάχνει app για το καιρό στην Ελλάδα υπάρχουν πολλές καλές εφαρμογές που παίρνουν δεδομένα απ ευθείας από το εθνικό αστεροσκοπείο Αθηνών. Όλα τ άλλα είναι απλά για εφέ
:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

Το windy απλά είναι όμορφο, δεν είναι και τόσο ακριβές στη πρόγνωση μερικές φορές. Όποιος ψάχνει app για το καιρό στην Ελλάδα υπάρχουν πολλές καλές εφαρμογές που παίρνουν δεδομένα απ ευθείας από το εθνικό αστεροσκοπείο Αθηνών. Όλα τ άλλα είναι απλά για εφέ

Μπορείς να μου πεις μια τέτοια εφαρμογή; Να πω την αλήθεια δεν έχω βρει καμία.

Link to comment
Share on other sites

Το windy απλά είναι όμορφο, δεν είναι και τόσο ακριβές στη πρόγνωση μερικές φορές. Όποιος ψάχνει app για το καιρό στην Ελλάδα υπάρχουν πολλές καλές εφαρμογές που παίρνουν δεδομένα απ ευθείας από το εθνικό αστεροσκοπείο Αθηνών. Όλα τ άλλα είναι απλά για εφέ

 

Για πες.......

Link to comment
Share on other sites

[/color]Πολύ καλό φαίνεται. Γιατί πλήρωσες για accuweather? Σου φάνηκαν αναξιόπιστα τα υπόλοιπα;

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εχω εμπιστοσύνη στο accuweather και το αγόρασα για να το έχω σε μια εφαρμογή που μου αρέσει.

Γενικά δεν έχω πρόβλημα να χαρίζω 1-2€ σε εφαρμογές που τις χρησιμοποιώ κάθε μέρα. Δεν έχω λεφτά για πέταμα αλλά για μερικά πράγματα αξίζει να πληρώνω τους ανθρώπους που δούλεψαν.

Χωρίς να είμαι αρνητικός στο δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Το windy απλά είναι όμορφο, δεν είναι και τόσο ακριβές στη πρόγνωση μερικές φορές. Όποιος ψάχνει app για το καιρό στην Ελλάδα υπάρχουν πολλές καλές εφαρμογές που παίρνουν δεδομένα απ ευθείας από το εθνικό αστεροσκοπείο Αθηνών. Όλα τ άλλα είναι απλά για εφέ

Ποιες ειναι αυτες οι εφαρμογες;

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

WEAWOW

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.weawow&hl=el

Εχω κατεβάσει δεκάδες, αυτή μου αρέσει πιο πολύ.

Εχει πολλούς παρόχους να διαλέξεις τον πιο ακριβή. Επειδή από όλες κράτησα μόνο αυτή, τους χάρισα 2€ για να διαλέξω τον Accuweather, οι υπόλοιποι ήταν δωρεάν

To "weawow" βρίσκω κι εγώ το πιο αξιόπιστο αλλά με ρύθμιση στο Dark Sky που τον θεωρώ πιο αξιόπιστο πάροχο

Link to comment
Share on other sites

Το windy απλά είναι όμορφο, δεν είναι και τόσο ακριβές στη πρόγνωση μερικές φορές. Όποιος ψάχνει app για το καιρό στην Ελλάδα υπάρχουν πολλές καλές εφαρμογές που παίρνουν δεδομένα απ ευθείας από το εθνικό αστεροσκοπείο Αθηνών. Όλα τ άλλα είναι απλά για εφέ
Αφού βλέπεις σε παρακαλάμε πόσα άτομα, θα μας πεις ποιες είναι αυτές οι εφαρμογές;!!!

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 93 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

To "weawow" βρίσκω κι εγώ το πιο αξιόπιστο αλλά με ρύθμιση στο Dark Sky που τον θεωρώ πιο αξιόπιστο πάροχο
Dark sky ε;!! Θα δοκιμάσω

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@soleman Προφανώς και συμφωνώ με το να πληρώνουμε εφαρμογές που θεωρούμε χρήσιμες. Η ερώτηση μου στο γιατί πλήρωσες το accuweather ήταν για να ρωτήσω αν το θεωρείς τόσο αξιόπιστο ή οχι

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

Αφού βλέπεις σε παρακαλάμε πόσα άτομα, θα μας πεις ποιες είναι αυτές οι εφαρμογές;!!!

 

 

Γιατί υπάρχουν νομίζεις; :lol:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί υπάρχουν νομίζεις; :lol:
Α έτσι;!!! Ψαρωτικό ήταν λες;!!

 

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

Α έτσι;!!! Ψαρωτικό ήταν λες;!!

 

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τον περιμένουμε με ανυπομονησία. :superman:

Link to comment
Share on other sites

Foreca από τον Browser. Μου το σύστησε μια φίλη μου. Δείχνει από τον δορυφόρο πότε θα περάσει το σύννεφο από την περιοχή σου και ποια ώρα περίπου θα βρέξει. Το έχει εδώ και λίγο καιρό και πάντα στη βροχή πέφτει μέσα εκείνη την ώρα που έδειξε ο δορυφόρος. Για την εφαρμογή της Foreca δεν ξέρω. Δείχνει μεν κι εκεί τον δορυφόρο αλλά δεν δείχνει ποιά ώρα θα βρέξει. Μόνο τις μέρες δείχνει.

Όσο για τη θερμοκρασία συμπίπτει μαζί με την εφαρμογή που έχει η Xiaomi τις περισσότερες φορές. Με διαφορά + -1 σε ορισμένες περιπτώσεις.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ποιες ειναι αυτες οι εφαρμογες;

Θα απαντήσω ως εξής:

Οι περισσότερες γνωστές εφαρμογές καιρού είναι καλύτερες από το windy. Το Windy δεν χρησιμοποιεί απ ευθείας δεδομένα για το καιρό αλλά μέσω άλλων τρίτων. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα πολλές φορές οι προβλέψεις του να είναι λάθος. Windy και Ventusky είναι για όσους θέλουν να βλέπουν καλά γραφικά και όχι το καιρό.

Προσωπικά εμπιστεύομαι το

Poseidon Weather

Freemeteo

Meteo.gr

Απ εκεί και πέρα υπάρχουν και άλλες εφαρμογές πότε ...''περί ορέξεως κολοκυθόπιτα''

Δεν μαλώνουμε, τη γνώμη μας λέμε

:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια του παραπάνω δείτε το βίντεο του μετεωρολόγου στο παρακάτω λινκ για να δείτε πως λειτουργεί το windy:lol:

https://www.facebook.com/Forecastweather.Greece/videos/649840945928631

:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια αυτήν

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.devexpert.weather

 

Έχει ωραίο και αρκετά παραμετροποιήσιμο

widget. Πέφτει μέσα περίπου στο 90%, δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο που να φτάνει 100%, έχει να διαλέξεις πάροχο μεταξύ Foreca και WorldWeatherOnline. Το Foreca είναι καλύτερο από τα δύο. Έχω και το Poseidon αλλά έχει κατά διαστήματα τεράστια έλλειψη ενημέρωσης

Edited by billphone

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Θα απαντήσω ως εξής:

Οι περισσότερες γνωστές εφαρμογές καιρού είναι καλύτερες από το windy. Το Windy δεν χρησιμοποιεί απ ευθείας δεδομένα για το καιρό αλλά μέσω άλλων τρίτων. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα πολλές φορές οι προβλέψεις του να είναι λάθος. Windy και Ventusky είναι για όσους θέλουν να βλέπουν καλά γραφικά και όχι το καιρό.

Προσωπικά εμπιστεύομαι το

Poseidon Weather

Freemeteo

Meteo.gr

Απ εκεί και πέρα υπάρχουν και άλλες εφαρμογές πότε ...''περί ορέξεως κολοκυθόπιτα''

Δεν μαλώνουμε, τη γνώμη μας λέμε

 

Σε συνέχεια του παραπάνω δείτε το βίντεο του μετεωρολόγου στο παρακάτω λινκ για να δείτε πως λειτουργεί το windy:lol:

https://www.facebook.com/Forecastweather.Greece/videos/649840945928631

 

Αυτα δεν ειναι νεα.... Ασφαλως και λειτουργει ετσι η winy. Με μοντελα. Τι ειναι πιο αξιοπιστο δηλαδη μια προβλεψη απο εναν provider που μπορει να μην εχει καν σταθμο στην περιοχη μου ή θα εχω 5-6 διαφορετικες εφαρμογες μεχρι να πετυχω αν εξω εχει λιακαδα ή βρεχει; Η μετεωρολογια ειναι φυσικη.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Αυτα δεν ειναι νεα.... Ασφαλως και λειτουργει ετσι η winy. Με μοντελα. Τι ειναι πιο αξιοπιστο δηλαδη μια προβλεψη απο εναν provider που μπορει να μην εχει καν σταθμο στην περιοχη μου ή θα εχω 5-6 διαφορετικες εφαρμογες μεχρι να πετυχω αν εξω εχει λιακαδα ή βρεχει; Η μετεωρολογια ειναι φυσικη.

Αφού λοιπόν σου είναι γνωστά και είδες και το σχόλιο του μετεωρολόγου στο βίντεο τότε είναι εύκολο να καταλάβεις πως το windy είναι απλά εφέ και τίποτα άλλο. Εκτός τούτου όπως είπα υπάρχουν πολλές εφαρμογές, ο καθένας μας ψάχνει και βρίσκει, άλλος ψάχνει για εφέ και άλλος για ενημέρωση.

:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

Το vanced πλέον δε λειτουργεί χωρίς micro g; :confused: Σε νέο κατέβασμα έχει crash σε κάθε εκκίνηση του app.

 

Δε μ' ενδιαφέρει να κάνω log in στην εφαρμογή.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Το vanced πλέον δε λειτουργεί χωρίς micro g; :confused: Σε νέο κατέβασμα έχει crash σε κάθε εκκίνηση του app.

 

Δε μ' ενδιαφέρει να κάνω log in στην εφαρμογή.

Ναι. Αλλά δουλεύει και με την προηγούμενη έκδοση Micro g. Αλλά εγώ καλού κακού τα αναβάθμισα και τα δύο.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αφού λοιπόν σου είναι γνωστά και είδες και το σχόλιο του μετεωρολόγου στο βίντεο τότε είναι εύκολο να καταλάβεις πως το windy είναι απλά εφέ και τίποτα άλλο. Εκτός τούτου όπως είπα υπάρχουν πολλές εφαρμογές, ο καθένας μας ψάχνει και βρίσκει, άλλος ψάχνει για εφέ και άλλος για ενημέρωση.

 

Εσύ αυτό κατάλαβες; δηλαδή ακυρώνονται όλα τα μετεωρολογικά προγνωστικά μοντέλα γιατί μπορεί να πέσουν έξω, αυτό λες. Ενδιαφέρον.... Το windy έτσι δουλεύει, βάσει μοντέλων, όπως είναι δηλαδή η σύγχρονη μετεωρολογία. Αν εσύ προτιμάς τα μερομήνια πάω πάσο, όπως τη βρίσκει ο καθένας. Έμεινες εκεί στα χρωματάκια που λέει ο τύπος, λες και οι άλλες εφαρμογές είναι ασπρόμαυρες.

 

Μάλλον δεν κατάλαβες καν τι είπε βασικά γιατί δεν έκρινε το windy σαν εγκυρότητα αλλά ότι δεν πρέπει ο κόσμος να παίρνει ως απόλυτο μια πρόβλεψη γιατί τα μοντέλα μπορεί να πέσουν έξω. Τι πιο λογικό δηλαδή;

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Είναι εξαιρετικό το Windy και με πλήθος πληροφοριών και παραμετροποιήσεις.

Στηρίζεται σε μοντέλα πού είναι το περίεργο;

Οι πληροφορίες που παρέχει είναι πολύ ευληπτες και βοηθητικές.

Και έχω δοκιμάσει όλες τις εφαρμογές καιρού.

Σε κάποιους μπορεί να μην αρέσει, αυτό είναι προσωπικό θέμα.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά εφαρμογή φαίνεται αν και δεν την έχω δοκιμάσει. Όλες οι προβλέψεις στηρίζονται σε μοντέλα, οπότε δεν έχει νόημα αυτό που λέει ο φίλος πιο πάνω. Τα μαθηματικά αυτά μοντέλα λοιπόν μεταβάλλονται διαρκώς και όσο πιο μπροστά πάει η πρόβλεψη τόσο πιο μικρή πιθανότητα έχουν να πέσουν μέσα. Συνήθως τα πιο έυστοχα είναι μέχρι 48ωρο. Επίσης στο λινκ από το φμπ ο τύπος λέει ότι είναι ερασιτέχνης.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.Elecont.WeatherClock

Εμένα με έχει βολέψει αυτή. Έχει και σεισμούς...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.Elecont.WeatherClock

Εμένα με έχει βολέψει αυτή. Έχει και σεισμούς...

 

 

Screenshot-2020-09-16.png

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε; Έχει κατέβει; Το eWeather HD είναι.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...