Jump to content

[Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά υπάρχει εφαρμογή που να σου εξηγεί τι ακριβώς βλέπεις?

πχ είσαι στο εξωτερικό και στοχεύεις ένα κτίριο, αξιοθέατο κτλ και να σου λέει τι ακριβώς είναι

To google lens ίσως κάνει αυτό που θες

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μία από τις λειτουργίες του είναι και αυτή.

 

Το έχω χρησιμοποιήσει σε εικόνα που είχα στην οθόνη του υπολογιστή, σε μνημείο που επισκέφτηκα, ακόμη και ταπετσαρία που υπήρχε σε τοίχο καφετέριας.

 

Δούλεψε σε όλες τις περιπτώσεις.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

1.Για μεταφορα αρχειων απο android σε pc και αντιστοιχα διαβασα οτι προτεινονται πολυ τα παρακατω προγραμματα:

AirDroid

Airdrop

Xender

Feem

Sweech

Ποιο ειναι το πιο ευκολο,αμεσο,ασφαλες κι ευχρηστο απο αυτα?

Αν τωρα υπαρχει και κατι αλλο που μου ξεφευγει πειτε μου.

2.Ποιος τροπος ειναι ο πιο σωστος,ευκολος και πιο ασφαλης να παιρνω back up τις επαφες τα αρχεια και γενικοτερα τα δεδομενα που εχω στο κινητο?

Μπορει να γινεται και αυτοματα σε αλλη συσκευη για την περιπτωση που χαθει,χαλασει η μου το κλεψουν το κινητο?

3.Aν παω ενα ταξιδι με το αυτοκινητο υπαρχει καποια εφαρμογη που να λειτουργει με gps η να ειναι χαρτης ωστε να την λειτουργω offline χωρις δεδομενα?

Η αν δεν υπαρχει τουλαχιστον να βρισκω την διαδρομη απο πριν που θα εχω internet και μολις ξεκιναω η στη πορεια να την ενεργοποιω.

4. Υπαρχει καποια εφαρμογη οπως ειναι τα office στα windows για αρχεια word η excel?

5.Κι ενα τελευταιο επειδη εχω πολλα emails στο yahoo και στο hotmail υπαρχει κατι για να τα διαχειριζομαι ευκολα με καποια εφαρμογη.

Στο gmail δεν ειχα ποτε τωρα εκανα ενα μονο για το το κινητο.

Edited by Avitor
Link to comment
Share on other sites

1.Για μεταφορα αρχειων απο android σε pc και αντιστοιχα διαβασα οτι προτεινονται πολυ τα παρακατω προγραμματα:

AirDroid

Airdrop

Xender

Feem

Sweech

Ποιο ειναι το πιο ευκολο,αμεσο,ασφαλες κι ευχρηστο απο αυτα?

Αν τωρα υπαρχει και κατι αλλο που μου ξεφευγει πειτε μου.

2.Ποιος τροπος ειναι ο πιο σωστος,ευκολος και πιο ασφαλης να παιρνω back up τις επαφες τα αρχεια και γενικοτερα τα δεδομενα που εχω στο κινητο?

Μπορει να γινεται και αυτοματα σε αλλη συσκευη για την περιπτωση που χαθει,χαλασει η μου το κλεψουν το κινητο?

3.Aν παω ενα ταξιδι με το αυτοκινητο υπαρχει καποια εφαρμογη που να λειτουργει με gps η να ειναι χαρτης ωστε να την λειτουργω offline χωρις δεδομενα?

Η αν δεν υπαρχει τουλαχιστον να βρισκω την διαδρομη απο πριν που θα εχω internet και μολις ξεκιναω η στη πορεια να την ενεργοποιω.

4. Υπαρχει καποια εφαρμογη οπως ειναι τα office στα windows για αρχεια word η excel?

5.Κι ενα τελευταιο επειδη εχω πολλα emails στο yahoo και στο hotmail υπαρχει κατι για να τα διαχειριζομαι ευκολα με καποια εφαρμογη.

Στο gmail δεν ειχα ποτε τωρα εκανα ενα μονο για το το κινητο.

 

Θα σου γράψω τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ εγώ! Κάποιοι μπορεί να σου προτείνουν κάτι διαφορετικό!

1. Για μεταφορά αρχείων από pc σε Android αλλά και από android σε android (αυτός ήταν ο λόγος που ξεκίνησα να τη χρησιμοποιώ) δουλεύω το SHAREit:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lenovo.anyshare.gps

2. Πλήρες backup στο android και ειδικά δεδομένα εφαρμογών, χωρίς root, δεν μπορείς να κάνεις. Εγώ κάνω τα backup μου χειροκίνητα. Τις επαφές μπορείς και μέσω Google. Εγώ κάνω "Εξαγωγή" επαφών σε αρχείο vcf (απ' τις ρυθμίσεις επαφών) και αποθηκεύω το αρχείο και στο κινητό και στον υπολογιστή. Τα υπόλοιπα όλα (φώτο, βίντεο, μουσική, έγγραφα) αντιγραφή - επικόλληση σε αντίστοιχους φακέλους στον υπολογιστή - εξωτερικό σκληρό.

3. Για offline δωρεάν πλοήγηση έχω το here:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.here.app.maps

4. Για έγγραφα έχω αυτήν:

https://play.google.com/store/apps/details?id=cn.wps.moffice_eng

5. Για διαχείριση όλων των mails έχω το blue mail:

https://play.google.com/store/apps/details?id=me.bluemail.mail

Link to comment
Share on other sites

Θα σου γράψω τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ εγώ! Κάποιοι μπορεί να σου προτείνουν κάτι διαφορετικό!

1. Για μεταφορά αρχείων από pc σε Android αλλά και από android σε android (αυτός ήταν ο λόγος που ξεκίνησα να τη χρησιμοποιώ) δουλεύω το SHAREit:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lenovo.anyshare.gps

2. Πλήρες backup στο android και ειδικά δεδομένα εφαρμογών, χωρίς root, δεν μπορείς να κάνεις. Εγώ κάνω τα backup μου χειροκίνητα. Τις επαφές μπορείς και μέσω Google. Εγώ κάνω "Εξαγωγή" επαφών σε αρχείο vcf (απ' τις ρυθμίσεις επαφών) και αποθηκεύω το αρχείο και στο κινητό και στον υπολογιστή. Τα υπόλοιπα όλα (φώτο, βίντεο, μουσική, έγγραφα) αντιγραφή - επικόλληση σε αντίστοιχους φακέλους στον υπολογιστή - εξωτερικό σκληρό.

3. Για offline δωρεάν πλοήγηση έχω το here:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.here.app.maps

4. Για έγγραφα έχω αυτήν:

https://play.google.com/store/apps/details?id=cn.wps.moffice_eng

5. Για διαχείριση όλων των mails έχω το blue mail:

https://play.google.com/store/apps/details?id=me.bluemail.mail

Ευχαριστω πολυ καταρχην για την απαντηση.

1.Θα το εχω υποψιν και το share it.

2.Για τις εφαρμογες δεν καιγομαι και πολυ.Μ'ενδιαφερουν πιο πολυ οι επαφες τα αρχεια που θα εχω και οι φωτογραφιες.Στο google δεν θελω να τα αποθηκευω.Εσυ δηλαδη για να τα αποθηκευσεις κανεις τα μεταφερεις στον υπολογιστη σου με το share η το συνδεεις το κινητο με το καλωδιο?

Για το 3,4,5 θα τα δω αυτα που μου προτεινες.

Θα περιμενω να μου πει και κανεις αλλος πριν προχωρησω για να τα δοκιμασω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ καταρχην για την απαντηση.

 

1.Θα το εχω υποψιν και το share it.

 

2.Για τις εφαρμογες δεν καιγομαι και πολυ.Μ'ενδιαφερουν πιο πολυ οι επαφες τα αρχεια που θα εχω και οι φωτογραφιες.Στο google δεν θελω να τα αποθηκευω.Εσυ δηλαδη για να τα αποθηκευσεις κανεις τα μεταφερεις στον υπολογιστη σου με το share η το συνδεεις το κινητο με το καλωδιο?

 

Για το 3,4,5 θα τα δω αυτα που μου προτεινες.

 

Θα περιμενω να μου πει και κανεις αλλος πριν προχωρησω για να τα δοκιμασω.

Δεν θέλεις καθόλου στο cloud ή σε πειράζει αποκλειστικά η Google;

Γιατί υπάρχουν πολλές online προτάσεις για storage, πχ dropbox, box κλπ

 

Επαφές κλπ γίνονται αυτόματα στην Google. Θες και αυτές κάπου αλλού;

Δηλαδή δεν έχεις ποτέ ενεργοποιήσει τις υπηρεσίες Google σε καμία συσκευή Android;

Γιατί έστω και μια φορά να το έκανες κάποτε,.τέλος τις έχει ήδη η Google τις επαφές σου.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλεις καθόλου στο cloud ή σε πειράζει αποκλειστικά η Google;

Γιατί υπάρχουν πολλές online προτάσεις για storage, πχ dropbox, box κλπ

 

Επαφές κλπ γίνονται αυτόματα στην Google. Θες και αυτές κάπου αλλού;

Δηλαδή δεν έχεις ποτέ ενεργοποιήσει τις υπηρεσίες Google σε καμία συσκευή Android;

Γιατί έστω και μια φορά να το έκανες κάποτε,.τέλος τις έχει ήδη η Google τις επαφές σου.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Γενικοτερα δεν θελω να τις εχει καποιος αλλος ειτε στο cloud ειτε στην Google.

Oταν λες να εχω ενεργοποιησει τις υπηρεσιες google σε συσκευη android τι εννοεις να εχω ενεργοποιησει καποια απο τις εφαρμογες της?

Παντα πιο πολυ να μιλαω ηθελα με το κινητο και δεν ειχα ασχοληθει ποτε δεν μ'ενοιαζε και γ'αυτο δεν ξερω πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ καταρχην για την απαντηση.

1.Θα το εχω υποψιν και το share it.

2.Για τις εφαρμογες δεν καιγομαι και πολυ.Μ'ενδιαφερουν πιο πολυ οι επαφες τα αρχεια που θα εχω και οι φωτογραφιες.Στο google δεν θελω να τα αποθηκευω.Εσυ δηλαδη για να τα αποθηκευσεις κανεις τα μεταφερεις στον υπολογιστη σου με το share η το συνδεεις το κινητο με το καλωδιο?

Για το 3,4,5 θα τα δω αυτα που μου προτεινες.

Θα περιμενω να μου πει και κανεις αλλος πριν προχωρησω για να τα δοκιμασω.

 

Τις επαφές μου τα τελευταία χρόνια, όταν αλλάζω συσκευή (ή παλαιότερα που ασχολούμουν με το "σπορ" και άλλαζα custom rom's) τις μεταφέρω με το vcf αρχείο. Ανά τακτά χρονικά διαστήματα φτιάχνω ένα νέο και το έχω, εκτός απ' τη συσκευή, και στο pc.

Το περνάς μετά στη νέα συσκευή, το "τρέχεις" και σε λίγα δευτερόλεπτα έχεις τις επαφές σου.

Για τα υπόλοιπα όλα τα αρχεία, συνδέω επίσης ανά τακτά χρονικά διαστήματα, το κινητό με καλώδιο στον υπολογιστή (ή SHAREit αν βαριέμαι να ψάχνω καλώδιο) και τα μεταφέρω. Έτσι ώστε αν συμβεί κάτι ξαφνικό με τη συσκευή μου να μην "κλαίω" αρχεία!

Link to comment
Share on other sites

Τις επαφές μου τα τελευταία χρόνια, όταν αλλάζω συσκευή (ή παλαιότερα που ασχολούμουν με το "σπορ" και άλλαζα custom rom's) τις μεταφέρω με το vcf αρχείο. Ανά τακτά χρονικά διαστήματα φτιάχνω ένα νέο και το έχω, εκτός απ' τη συσκευή, και στο pc.

Το περνάς μετά στη νέα συσκευή, το "τρέχεις" και σε λίγα δευτερόλεπτα έχεις τις επαφές σου.

Για τα υπόλοιπα όλα τα αρχεία, συνδέω επίσης ανά τακτά χρονικά διαστήματα, το κινητό με καλώδιο στον υπολογιστή (ή SHAREit αν βαριέμαι να ψάχνω καλώδιο) και τα μεταφέρω. Έτσι ώστε αν συμβεί κάτι ξαφνικό με τη συσκευή μου να μην "κλαίω" αρχεία!

 

Καλησπερα. Πως στέλνεις με το share it στο pc αρχεία?

Link to comment
Share on other sites

για tv box vpn εφαρμογη υπαρχει καποια να προτεινετε;
Έχεις δοκιμάσει κάποια από τις γνωστές, και δεν παίζει;

 

Πχ. το HolaVPN;

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Πως στέλνεις με το share it στο pc αρχεία?

Καλησπέρα!

Κατεβάζεις και στο pc την αντίστοιχη εφαρμογή του SHAREit για Windows.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει κάποια από τις γνωστές, και δεν παίζει;

 

Πχ. το HolaVPN;

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

 

δεν εχω δοκιμασει καποια.ξεκινησα με τις δωρεαν αλλα μονο δωρεαν δεν ειναι.Για αυτο ρωταω αν υπαρχει κατι δοκιμασμενο.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το surfshark VPN για 2 χρόνια €53. Κανένα πρόβλημα και έχει εφαρμογή και για Android TV.
θα ριξω μια ματια ... ευχάριστω
Link to comment
Share on other sites

για tv box vpn εφαρμογη υπαρχει καποια να προτεινετε;

Εγώ χρησιμοποιώ το windscribe χρόνια και είμαι ευχαριστημένος γενικά.

Link to comment
Share on other sites

Γενικοτερα δεν θελω να τις εχει καποιος αλλος ειτε στο cloud ειτε στην Google.

 

Oταν λες να εχω ενεργοποιησει τις υπηρεσιες google σε συσκευη android τι εννοεις να εχω ενεργοποιησει καποια απο τις εφαρμογες της?

 

Παντα πιο πολυ να μιλαω ηθελα με το κινητο και δεν ειχα ασχοληθει ποτε δεν μ'ενοιαζε και γ'αυτο δεν ξερω πολλα.

Εννοώ να έχεις περάσει το.Google account σου με το που πήρες την συσκευή.

Συνήθως είναι το πρώτο πράγμα που όλοι κάνουν με το που πάρουν μια Android συσκευή.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ να έχεις περάσει το.Google account σου με το που πήρες την συσκευή.

Συνήθως είναι το πρώτο πράγμα που όλοι κάνουν με το που πάρουν μια Android συσκευή.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Aν εννοεις τον λογαριασμο gmail τοτε ναι το εχω κανει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εδώ και αρκετούς μήνες έχω χάσει τις ειδοποιήσεις γενεθλίων για την εφαρμογή Facebook, υπάρχει κάποια λύση Edited by vag74
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεται κάποιο πολύ καλό password manger?? Έστω κ επι πληρωμή μηνιαία αρκεί να είναι τοπ!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Επειδή τα έχω περάσει όλα, αγόρασε από τα windows store το enpass password manager με μόνο αν θυμάμαι καλά 7-8 ευρώ και μετά, αφότου το στήσεις το κατεβάσεις σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ συσκευή θέλεις και έχεις και sync κανονικά των αποθηκευμένων κωδικών σου

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεται κάποιο πολύ καλό password manger?? Έστω κ επι πληρωμή μηνιαία αρκεί να είναι τοπ!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν ξέρω πώς εννοείς το "Top", εγώ χρησιμοποιώ το KeePass2Android που είναι open source.

 

Ρίξ' του μία ματιά.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Aν εννοεις τον λογαριασμο gmail τοτε ναι το εχω κανει.
Τότε κατά 99% η Google έχει ήδη τις επαφές σου, τα ημερολόγια σου κλπ και δεν ξέρω τι ακριβώς θες να αποτρέψεις, αφού τα έχεις ήδη δώσει

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τότε κατά 99% η Google έχει ήδη τις επαφές σου, τα ημερολόγια σου κλπ και δεν ξέρω τι ακριβώς θες να αποτρέψεις, αφού τα έχεις ήδη δώσει

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Δεν θελω να αποτρεψω κατι.

Δεν ηξερα οτι τα ειχα δωσει και με ποιο τροπο γινεται αυτο και γι'αυτο ρωτησα.

Νομιζα οτι για να δωσω τις επαφες μου στην google επρεπε να κανω αλλες ενεργειες και δεν το γνωριζα οτι φτιαχνοντας ενα email η google σου παιρνει ολες τις επαφες.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...