Jump to content

[Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μάλλον θα μιλήσω σε τοίχο, ωστόσο για κάνω μια προσπάθεια. Με την όποια βαρύτητα δίνει η 17χρονη παρουσία μου εδώ. Βρισκόμαστε αισίως στην 2307 σελίδα. Μήπως μετά από μια σχεδόν δεκαετία “Android - Προτάσεις: Γενικές εφαρμογές II” ήρθε ο καιρός να φτιάξει κάποιος σημερινός ‘αρμόδιος’ το ΙΙΙ; Να αποκτήσει μια λειτουργικότητα όλος αυτός ο τεράστιος όγκος; Ακούει κάνεις η αιτούμε επι ματαίω ;….
Link to comment
Share on other sites

Εκεί που υπερτερεί το signal έναντι του telegram είναι στο ότι είναι open source.
Και το telegram open source είναι

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με τον αριθμό τηλεφώνου το δημιούργησα αλλά Facebook έχω κανονικά.

Για τσέκαρέ το... πρέπει να έχεις και 'συ!

 

Αν έχεις windows 10 ναι, υπάρχει.

 

 

Ναι εγκατέστησα την εφαρμογή σε windows 10 απο τη σελίδα messenger.com και όλα καλά ,εμφανίζει τα πάντα (βίντεο,φωτογραφίες κλπ) .

Για διεγραμένα μηνύματα δεν γνωρίζω και δεν έχω να το τσεκάρω.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ακόμα μια ασφαλής εφαρμογή επικοινωνίας , signal μάλιστα ένας εκ των δύο ιδρυτών της WhatsApp έφυγε και πήγε στην πρώτη.

 

Καλά εγώ η αλήθεια είναι WhatsApp εχω πολύ καιρό να χρησιμοποιήσω, μόνο μια δύο φορές πριν 6 χρόνια ασχολήθηκα.

 

Πολλοί χρήστες πλέον φεύγουν από εκεί και πάνε είτε Telegram ( για αυτό είδα πολλές επαφές μου να έρχονται εδώ) ή signal, διότι πλέον θα δίνει όλα τα στοιχεία και δεδομένα της στο Facebook.

Κανείς δεν φεύγει από WhatsApp.

Στην Ευρώπη το χρησιμοποιεί σίγουρα πάνω από το 70% του κόσμου.

Μην κοιτάς μόνο τι γίνεται στο ελλαντα.

 

Έξω ακόμα και επικοινωνία συνεντεύξεις για δουλειά, αγγελίες, κλπ γίνονται πολλές φορές μέσω WhatsApp. Είναι πολύ πιο διαδεδομένο και σιγά μην το κόψουν επειδή συνεργάζεται με το FB.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν φεύγει από WhatsApp.

Στην Ευρώπη το χρησιμοποιεί σίγουρα πάνω από το 70% του κόσμου.

Μην κοιτάς μόνο τι γίνεται στο ελλαντα.

 

Έξω ακόμα και επικοινωνία συνεντεύξεις για δουλειά, αγγελίες, κλπ γίνονται πολλές φορές μέσω WhatsApp. Είναι πολύ πιο διαδεδομένο και σιγά μην το κόψουν επειδή συνεργάζεται με το FB.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Το επιβεβαιώνω κι εγώ αυτό από κάποια άτομα που έχω στο εξωτερικό. Χρησιμοποιούν όλοι και WhatsApp ή μόνο WhatsApp.

Όπως και το Viber μόνο στην Ελλάδα το χρησιμοποιούν πολλοί.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

ε οχι και κανείς δε φευγει απο Whatsapp. Πανικός γινεται τις τελευταιες μερες ενοψει των αλλαγων στους ορους του WA.

Δημοφιλεστερες εφαρμογες για Ελλαδα google play: 1) signal και 4) telegram. To ιδιο γινεται και σε αλλες χωρες και απο το app store σε ios.

Eκατομμυρια downloads ειναι οι τασεις μεσα σε λιγες μερες. Μεχρι και ο Elon Musk εκανε tweet. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο θολό το τοπίο...

https://medium.com/@hiliev/telegram-is-not-open-source-60f2c4fe1c7e

Το σέβομαι αυτό που λες αλλά είναι του 2017. Βρήκα αυτό https://telegram.org/apps

Telegram Applications

Our apps are open source and support reproducible builds. This means that anyone can independently verify that our code on GitHub is the exact same code that was used to build the apps you download from App Store or Google Play.

Και στην ίδια σελίδα στα FAQs στο section security αναφέρει:

Q: Why should I trust you?

Telegram is open, anyone can check our source code, protocol and API, see how everything works and make an informed decision. Telegram supports verifiable builds, which allow experts to independently verify that our code published on GitHub is the exact same code that is used to build the apps you download from App Store or Google Play.

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το σέβομαι αυτό που λες αλλά είναι του 2017. Βρήκα αυτό https://telegram.org/apps

Telegram Applications

Our apps are open source and support reproducible builds. This means that anyone can independently verify that our code on GitHub is the exact same code that was used to build the apps you download from App Store or Google Play.

Και στην ίδια σελίδα στα FAQs στο section security αναφέρει:

Q: Why should I trust you?

Telegram is open, anyone can check our source code, protocol and API, see how everything works and make an informed decision. Telegram supports verifiable builds, which allow experts to independently verify that our code published on GitHub is the exact same code that is used to build the apps you download from App Store or Google Play.

Εδώ ο CEO του Viber λέει ότι δεν είναι: https://www.techgear.gr/o-ceo-tis-viber-kalei-toys-christes-na-vroyn-enallaktikes-anti-toy-whatsapp-29118

Χωρίς όμως να το αιτιολογεί. Σκέτο μπέρδεμα η υπόθεση...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ ο CEO του Viber λέει ότι δεν είναι: https://www.techgear.gr/o-ceo-tis-viber-kalei-toys-christes-na-vroyn-enallaktikes-anti-toy-whatsapp-29118

Χωρίς όμως να το αιτιολογεί. Σκέτο μπέρδεμα η υπόθεση...

Μάλιστα. Ίσως να είναι κι έτσι τα πράγματα. Μόνο τα clients και το api ναι είναι open source. Με μπερδεύει λίγο και ο τρόπος που τα γράφουν οι ίδιοι στο site τους.

 

Βέβαια αν πάρουμε σαν σωστό τον ορισμό:

Στον χώρο της πληροφορικής και των ηλεκτρονικών υπολογιστών, με τον όρο λογισμικό ανοικτού κώδικα εννοείται λογισμικό του οποίου ο πηγαίος κώδικας διατίθεται σε τρίτον για να τον εξετάσει.

 

Τότε είναι ακριβώς αυτό που γράφουν στο site τους.

Edited by Fick

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλά στην Ελλάδα δεν λέει κάτι.. ότι πει κάποιος τρέχουν όλοι σαν τα ζώα να το κάνουν, χωρίς να ξέρουν πως και το γιατί

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Καλά στην Ελλάδα δεν λέει κάτι.. ότι πει κάποιος τρέχουν όλοι σαν τα ζώα να το κάνουν, χωρίς να ξέρουν πως και το γιατί

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

Ενώ στον υπόλοιπο πλανήτη το ψάχνουν πρώτα.

Έλεος με αυτή την καραμέλα της Ελλάδας.Πειτε κάτι άλλο κούρασε

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Ενώ στον υπόλοιπο πλανήτη το ψάχνουν πρώτα.

Έλεος με αυτή την καραμέλα της Ελλάδας.Πειτε κάτι άλλο κούρασε

Κι όμως έτσι είναι στις περισσότερες περιπτώσεις. Μη κοιτάς στα του φόρουμ μόνο!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Σε όλο τον κόσμο χρησιμοποιούν what's app μόνο εδ το έγινε πανικό με το viber γτ ήταν η μόνη τότε στις αρχές της μόδας με τα iPhone.... Ο Έλληναρας που λες, είναι που δεν ψάχνει να βρει τι θα πάρει ή τι θα προτιμήσει βάσει το τι θέλει και χρειάζεται, αλλά κάνει ότι κάνει η μάζα.. δυστυχώς

. αλλα είμαστε off topic πλέον

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Σε όλο τον κόσμο χρησιμοποιούν what's app μόνο εδ το έγινε πανικό με το viber γτ ήταν η μόνη τότε στις αρχές της μόδας με τα iPhone.... Ο Έλληναρας που λες, είναι που δεν ψάχνει να βρει τι θα πάρει ή τι θα προτιμήσει βάσει το τι θέλει και χρειάζεται, αλλά κάνει ότι κάνει η μάζα.. δυστυχώς

. αλλα είμαστε off topic πλέον

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

Όλος ο πλανήτης χρησιμοποιεί whats app,αλλά ο Έλληνας κάνει ότι η μάζα που χρησιμοποιεί viber.

Διαβάζεις τι γράφεις;

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Όλος ο πλανήτης χρησιμοποιεί whats app,αλλά ο Έλληνας κάνει ότι η μάζα που χρησιμοποιεί viber.

Διαβάζεις τι γράφεις;

Η μάζα στην Ελλάδα εννοεί, όχι στον κόσμο! Πρέπει να μαθαίνουμε και να διαβάζουμε....

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Η μάζα στην Ελλάδα εννοεί, όχι στον κόσμο! Πρέπει να μαθαίνουμε και να διαβάζουμε....

 

Και να σκεφτόμαστε τι γράφουμε....

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Η μάζα στην Ελλάδα εννοεί, όχι στον κόσμο! Πρέπει να μαθαίνουμε και να διαβάζουμε....
Και ξαναρωτάω...Πιστεύετε ότι ο υπόλοιπος πλανήτης κάθεται και ψάχνεται και μόνο ο Έλληνας κάνει ότι η μάζα;

Όλοι το ίδιο κάνουν.

Είτε πρόκειται για whats app,messenger κι ότι άλλη πλατφόρμα υπάρχει.

Και συμφωνούμε ως προς την τελευταία σου πρόταση...

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τσεκάρουν τι έχουν οι δικοί τους. Αν δεν έχουν Viber τι να το κάνουν. Το ίδιο γίνεται με όλα τα social media.

Εμείς εδώ είμαστε κολλημένοι με Messenger και Viber!!!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το κουράζετε βρε παιδιά. Όταν πχ η ίδια η εργασία σου σου λέει να έχεις viber για να είμαστε σε επικοινωνία, δε θα κάνεις αντάρτικο. Στην τελική ας την έχεις και ας μη τη χρησιμοποιείς. Εμένα πχ έχω γνωστό δικηγόρο που δεν βάζει καμία τέτοια εφαρμογή γιατί όλοι οι τζαμπατζίδες του στέλνουν εκεί και έχουν και απαιτήσεις. Η απάντηση του είναι ότι όποιος θέλει ας χρεωθεί να με πάρει τηλέφωνο. Από κει και πέρα εγώ πχ έχω εννοείται viber λόγω δουλειάς και από Facebook δουλεύω μόνο το messenger. Η αλήθεια είναι ότι εν έτη 2021 αν θες από chat και καμιά φώτο ακόμα και το Google messages ή το imessage το κάνουν δωρεάν. Εγώ πχ ενώ έχω Google messages που όταν είμαι online (είμαι πάντα) δέχομαι και στέλνω σε χρήστες του Google messages δωρεάν, κανένας δε το χρησιμοποιεί. Κάποιοι που το έχουν δεν ήξεραν καν ότι στέλνει δωρεάν.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί το κουράζετε βρε παιδιά. Όταν πχ η ίδια η εργασία σου σου λέει να έχεις viber για να είμαστε σε επικοινωνία, δε θα κάνεις αντάρτικο. Στην τελική ας την έχεις και ας μη τη χρησιμοποιείς. Εμένα πχ έχω γνωστό δικηγόρο που δεν βάζει καμία τέτοια εφαρμογή γιατί όλοι οι τζαμπατζίδες του στέλνουν εκεί και έχουν και απαιτήσεις. Η απάντηση του είναι ότι όποιος θέλει ας χρεωθεί να με πάρει τηλέφωνο. Από κει και πέρα εγώ πχ έχω εννοείται viber λόγω δουλειάς και από Facebook δουλεύω μόνο το messenger. Η αλήθεια είναι ότι εν έτη 2021 αν θες από chat και καμιά φώτο ακόμα και το Google messages ή το imessage το κάνουν δωρεάν. Εγώ πχ ενώ έχω Google messages που όταν είμαι online (είμαι πάντα) δέχομαι και στέλνω σε χρήστες του Google messages δωρεάν, κανένας δε το χρησιμοποιεί. Κάποιοι που το έχουν δεν ήξεραν καν ότι στέλνει δωρεάν.

Εννοείς αυτό που στέλνουμε τα SMS; Στέλνει δωρεάν ότι θες χωρίς ίντερνετ; Μόνο μέσω δικτύου κινητής;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πχ ενώ έχω Google messages που όταν είμαι online (είμαι πάντα) .

 

 

Εννοείς αυτό που στέλνουμε τα SMS; Στέλνει δωρεάν ότι θες χωρίς ίντερνετ; Μόνο μέσω δικτύου κινητής;

 

Διάβασε το μήνυμα που απαντάς, ξαναδιάβασέ το, σκέψου, και μετά απάντησε

Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή SMS της Google, η Google messages λειτουργεί πλέον όπως το imessage της Apple. Όταν είσαι online (έχεις ίντερνετ) και έχει και ο άλλος την ίδια εφαρμογή στο κινητό του, τότε το μήνυμα δε χρεώνεται. Το λέω ακόμα πιο απλά.
Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή SMS της Google, η Google messages λειτουργεί πλέον όπως το imessage της Apple. Όταν είσαι online (έχεις ίντερνετ) και έχει και ο άλλος την ίδια εφαρμογή στο κινητό του, τότε το μήνυμα δε χρεώνεται. Το λέω ακόμα πιο απλά.

Κατάλαβα, το ξέρω αυτό. Εκτός από το παραδόθηκε γράφει και ότι διαβάστηκε, όπως στο Messenger. Όταν στέλνεις μήνυμα με ίντερνετ. Με την προϋπόθεση ότι και ο άλλος είναι στο ίντερνετ. Ή δεν χρειάζεται...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...