Jump to content

[Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και να σου εξηγήσω με πραγματικό παράδειγμα. Δουλεύω το Gpay με ανέπαφες συναλλαγές μέσω κινητού πάνω από 1 χρόνο. Σε όσες χώρες έχω πάει Κύπρο, Μάλτα, Ελλάδα κλπ μια χαρά δουλεύει.

Ως τρόπο πληρωμής έχω βάλει κάρτα της Revolut. Εδώ τώρα είναι το σημαντικό σημείο. Αν η κάρτα ανοίχτηκε με διεύθυνση Ελλάδος τότε ΔΕΝ θα δουλέψει με ανέπαφες συναλλαγές. Όμως αν ανοιχτεί με διεύθυνση Γερμανίας, τότε κανένα θέμα.

Και έτσι το έχω και δουλεύει τόσο καιρό.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Στη Revolut σού έδωσαν δικό τους τραπεζικό λογαριασμό στον οποίο έχεις μέσα τα χρήματα σου, ή απλά συνέδεσες στην MasterCard που εξέδωσαν στο όνομα σου κάρτα ελληνικής τράπεζας;

 

Η MasterCard της Curve που έχω εγώ και έχω συνδέσει σ' αυτή την debit της Εθνικής τράπεζας, έχει ελληνικό bin, και φυσικά στα στοιχεία επικοινωνίας έβαλα την ελληνική διεύθυνση κατοικίας μου.

 

Δουλεύει μια χαρά με το GPay.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παδια.Μια ερωτηση.Η ρεβολουτ μπορει να χρησιμοποιηθει απο gpay k apple wallet? Δηλαδη η ιδια καρτα σε 2 διαφορετικα λειτουργικα με τα ιδια στοιχεια κ τον ιδιο αριθμο σιμ κινητου?
Link to comment
Share on other sites

Πως λειτουργει ρε παιδια το google pay στην Ελλαδα; Για να λεμε κατι τετοιο πρεπει να μπορουμε να κατεβαζουμε απο το play store και οχι apk απο αλλα stores. Κατεβαζεις google pay απο το play store στη Ελλαδα;;;;; Με πλαγιο τροπο ναι. Επισημα απο οσο γνωριζω οχι.
https://support.google.com/pay/answer/10173487
Link to comment
Share on other sites

 

Έχω κάρτα συνδεδεμένη γιατί κάνω αγορές από το play store και πληρώνω και συνδρομές, είναι συνδεδεμένη στο gpay, το βλέπω. Αν τώρα προσθέσω και μια curve ή μια ρεβολουτ πως θα πληρώσω στο pos. Αυτή είναι η απορία μου. Που θα πατήσω; Φανταζόμουν να υπήρχε στην οθόνη εικονίδιο με το gpay να το πατούσα α επέλεγα κάρτα και να πλήρωνα μεσω nfc όπως κάνω με τις τραπεζικές εφαρμογές.

Edited by vastegial_74
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Στη Revolut σού έδωσαν δικό τους τραπεζικό λογαριασμό στον οποίο έχεις μέσα τα χρήματα σου, ή απλά συνέδεσες στην MasterCard που εξέδωσαν στο όνομα σου κάρτα ελληνικής τράπεζας;

 

Η MasterCard της Curve που έχω εγώ και έχω συνδέσει σ' αυτή την debit της Εθνικής τράπεζας, έχει ελληνικό bin, και φυσικά στα στοιχεία επικοινωνίας έβαλα την ελληνική διεύθυνση κατοικίας μου.

 

Δουλεύει μια χαρά με το GPay.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

 

Στη revolut έχεις δικό σου τραπεζικό λογαριασμό και χρεωστική κάρτα της Revolut την οποία συνδέεις στο gpay κλπ. Η revolut υποστηρίζει επίσημα gpay στην Ελλάδα.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δεν πατάς τίποτα. Ξεκλειδώνεις το τηλέφωνο και πληρώνεις.

 

Πλησιάζω το τηλέφωνο στο pos και γίνεται η πληρωμή;

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Στη revolut έχεις δικό σου τραπεζικό λογαριασμό και χρεωστική κάρτα της Revolut την οποία συνδέεις στο gpay κλπ. Η revolut υποστηρίζει επίσημα gpay στην Ελλάδα.
Έτσι εξηγείται μάλλον η διαφορά της με την Curve όσον αφορά αυτά που έγραψε ο junglist σχετικά με την διεύθυνση κατοικίας εξωτερικού κτλ.

 

Η Curve δεν σου δίνει τραπεζικό λογαριασμό, οπότε μάλλον δεν έχει σημασία ποια κάρτα θα συνδέσεις πάνω της (πχ. της Εθνικής που δεν συνδέεται από μόνη της σε GPay ούτε υπάρχει άλλος τρόπος να πληρώσεις αν έχεις λογαριασμό της χρησιμοποιώντας το κινητό σου, σε αντίθεση με Πειραιώς ή Alpha που μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις ibanking εφαρμογές τους), ή ποια διεύθυνση κατοικίας δήλωσες όταν δημιούργησες account.

Πλησιάζω το τηλέφωνο στο pos και γίνεται η πληρωμή;
Ναι, αφού βέβαια έχεις ενεργοποιημένο το NFC.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Edited by tsiftsism

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αφού βέβαια έχεις ενεργοποιημένο το NFC.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Ναι, ανοιχτό ξέρω. Κάνω χρήση αλλά με εφαρμογή της τράπεζας.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Στη Revolut σού έδωσαν δικό τους τραπεζικό λογαριασμό στον οποίο έχεις μέσα τα χρήματα σου, ή απλά συνέδεσες στην MasterCard που εξέδωσαν στο όνομα σου κάρτα ελληνικής τράπεζας;

 

Η MasterCard της Curve που έχω εγώ και έχω συνδέσει σ' αυτή την debit της Εθνικής τράπεζας, έχει ελληνικό bin, και φυσικά στα στοιχεία επικοινωνίας έβαλα την ελληνική διεύθυνση κατοικίας μου.

 

Δουλεύει μια χαρά με το GPay.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Δεν καταλαβΑίνω πώς τα μπερδεύεις όλα αυτά.

Ξέρεις πως δουλεύει η Revolut;

 

Τι σχέση έχει η Ελληνική Τράπεζα και πού κολλάει;

 

Ανέφερα ξεκάθαρα παραπάνω ότι απλά συνέδεσα κάρτα Revolut με το Gpay και τέλος. Δεν ανέφερα τίποτα για Curve, Ελληνικές κάρτες κλπ

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβΑίνω πώς τα μπερδεύεις όλα αυτά.

Ξέρεις πως δουλεύει η Revolut;

 

Τι σχέση έχει η Ελληνική Τράπεζα και πού κολλάει;

 

Ανέφερα ξεκάθαρα παραπάνω ότι απλά συνέδεσα κάρτα Revolut με το Gpay και τέλος. Δεν ανέφερα τίποτα για Curve, Ελληνικές κάρτες κλπ

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Καλημερα,

 

πανω σε αυτο να ρωησω κατι θελω.Εχω συνδεσει μια ρεβολουτ στο apple wallet.Μπορω την ιδια να την συνδεσω κ στο gpay?

Link to comment
Share on other sites

Το Google Pay λειτουργεί σε κάποιες χώρες στην Ευρώπη από το 2016. Στην Ελλάδα από το Νοέμβριο του 2020.

Σωστά, λάθος μου έκφραση. Δεν λειτουργούν οι ελληνικές κάρτες με αυτό

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εμένα το Google Pay υπάρχει στο Play Store.

Ίσως βέβαια επειδή το έχω κατεβάσει εδώ και αρκετούς μήνες και ας μην το χρησιμοποιούσα, γι' αυτό και έχει παραμείνει.

 

Σε περίπτωση που δεν σου το εμφανίζει πάντως, πηγαίνεις στα Settings της συσκευής σου -> Google -> Account Services -> Google Pay, και προσθέτεις την κάρτα που θέλεις να χρεώνει όταν θα κάνεις πληρωμές με το κινητό.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

σε εμένα δεν υπάρχει το google pay μέσα στο account services

Αυτή είναι πρόσφατη απάντηση της google για την Ελλάδα

Google LLC8 Δεκεμβρίου 2020

Hi there. In your country, Google Pay works a bit differently: There's no app to download. To get started, add your cards to Google Pay in your settings (g.co/help/37hd9k). When you're ready to make a NFC payment unlock your phone & hold the back of your phone to the NFC payment terminal. Thanks!

Edited by petros46
add
:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, λάθος μου έκφραση. Δεν λειτουργούν οι ελληνικές κάρτες με αυτό

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

σε εμένα δεν υπάρχει το google pay μέσα στο account services

Αυτή είναι πρόσφατη απάντηση της google για την Ελλάδα

Google LLC8 Δεκεμβρίου 2020

Hi there. In your country, Google Pay works a bit differently: There's no app to download. To get started, add your cards to Google Pay in your settings (g.co/help/37hd9k). When you're ready to make a NFC payment unlock your phone & hold the back of your phone to the NFC payment terminal. Thanks!

Εγώ απλά πέρασα το google Pay κατευθείαν από το apk (Όχι από το Play) και δουλεύει μπόμπα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 106 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημερα,

 

 

 

πανω σε αυτο να ρωησω κατι θελω.Εχω συνδεσει μια ρεβολουτ στο apple wallet.Μπορω την ιδια να την συνδεσω κ στο gpay?

Μα φυσικά τι σχέση έχει με Ποια εφαρμογή θα την συνδέσεις.

Τρόπος πληρωμής είναι. Μπορεί να δουλέψει με όσες εφαρμογές δέχονται τέτοιον τρόπο πληρωμής.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω άλλο θέμα.. έχω alpha wallet, eurobank και ενεργοποιώ και το gpay(δεν το έχω ακόμα) ογα το πλησιάζω το κινητό σε pos πως διαλέγω απο που θα γίνει η πληρωμή? ακόμα και eurobank να έχω ανοικτή την εφαρμογή στο σημείο ε την κάρτα μου υ κάνει πληρωμή με την alpha.. θυμάμαι όταν είχα βάλει την εφαρμογή με ρώτησε αν θέλω να είναι η default επιλογή για πληρωμή αλλα δεν ξέρω πως το αλλάζω

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά πέρασα το google Pay κατευθείαν από το apk (Όχι από το Play) και δουλεύει μπόμπα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 106 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μα φυσικά τι σχέση έχει με Ποια εφαρμογή θα την συνδέσεις.

Τρόπος πληρωμής είναι. Μπορεί να δουλέψει με όσες εφαρμογές δέχονται τέτοιον τρόπο πληρωμής.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Σε ευχαριστω!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας σήμερα αυτό το θέμα, κατέβασα την εφαρμογή από το Google store, άνοιξε και εμφάνισε κάποιες από τις κάρτες μου, σύνδεσα τη Revo (διεύθυνση Ελλάδος), έγινε η διαδικασία επιβεβαίωσης, με υποχρέωσε να ορίσω μοτίβο ανοίγματος της οθόνης, ήρθε μήνυμα επιβεβαίωσης της Revo και όλα ΟΚ.
Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω άλλο θέμα.. έχω alpha wallet, eurobank και ενεργοποιώ και το gpay(δεν το έχω ακόμα) ογα το πλησιάζω το κινητό σε pos πως διαλέγω απο που θα γίνει η πληρωμή? ακόμα και eurobank να έχω ανοικτή την εφαρμογή στο σημείο ε την κάρτα μου υ κάνει πληρωμή με την alpha.. θυμάμαι όταν είχα βάλει την εφαρμογή με ρώτησε αν θέλω να είναι η default επιλογή για πληρωμή αλλα δεν ξέρω πως το αλλάζω

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

Στο δικό μου τηλέφωνο, η επιλογή λέγεται tap & pay.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά πέρασα το google Pay κατευθείαν από το apk (Όχι από το Play) και δουλεύει μπόμπα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 106 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μα φυσικά τι σχέση έχει με Ποια εφαρμογή θα την συνδέσεις.

Τρόπος πληρωμής είναι. Μπορεί να δουλέψει με όσες εφαρμογές δέχονται τέτοιον τρόπο πληρωμής.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

όταν λες την πέρασες από το apk τι εννοείς? Αν εννοείς το apk mirror έχει τη παλιά εφαρμογή. Όταν λες δουλεύει μπομπα....δουλεύει με τις κάρτες των Ελληνικών τραπεζων?

:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

όταν λες την πέρασες από το apk τι εννοείς? Αν εννοείς το apk mirror έχει τη παλιά εφαρμογή. Όταν λες δουλεύει μπομπα....δουλεύει με τις κάρτες των Ελληνικών τραπεζων?

 

απο το μιρρορ εχω κατεβασει κ εγω την εφαρμογη.Δικες μου τραπεζες δεν δουλευεουν απο οσο ξερω.Εγω θα βαλω την ρεβολουτ πανω εκει κ θα το δοκιμασω για πληρωμη:)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να τα ξεμπλέξουμε....ανοίγεις ρυθμίσεις / λογαριασμός google /ρυθμίσεις λογαριασμού και μόλις ανοίξει επιλέγεις το google pay.

Εκεί προσθέτεις τις κάρτες (οποίες δέχεται) και επιλέγεις ποια κάρτα θα έχεις προεπιλογή για τις πληρωμές σου ανέπαφα.

Ελληνικές δεν έχω δοκιμάσει ακόμα δεν με ενδιαφέρει.

Έχω μέσα monese, curve (για τις ελληνικές τράπεζες) revolut και Ν26

Ούτε εφαρμογή gpay από apkmirror ούτε τίποτα.

Το gpay δουλεύει ΚΑΝΟΝΙΚΑ με ελληνική διεύθυνση πλέον υπό τις ανωτέρω προϋποθέσεις.

Απλά δεν υπάρχει αυτόνομη εφαρμογή.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

όταν λες την πέρασες από το apk τι εννοείς? Αν εννοείς το apk mirror έχει τη παλιά εφαρμογή. Όταν λες δουλεύει μπομπα....δουλεύει με τις κάρτες των Ελληνικών τραπεζων?
Μόνο με Revolut και Dipocket (αντίστοιχη πολωνική) έχω δοκιμάσει και παίζουν για ανέπαφες συναλλαγές και οι 2 μια χαρά.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να τα ξεμπλέξουμε....ανοίγεις ρυθμίσεις / λογαριασμός google /ρυθμίσεις λογαριασμού και μόλις ανοίξει επιλέγεις το google pay.

Εκεί προσθέτεις τις κάρτες (οποίες δέχεται) και επιλέγεις ποια κάρτα θα έχεις προεπιλογή για τις πληρωμές σου ανέπαφα.

Ελληνικές δεν έχω δοκιμάσει ακόμα δεν με ενδιαφέρει.

Έχω μέσα monese, curve (για τις ελληνικές τράπεζες) revolut και Ν26

Ούτε εφαρμογή gpay από apkmirror ούτε τίποτα.

Το gpay δουλεύει ΚΑΝΟΝΙΚΑ με ελληνική διεύθυνση πλέον υπό τις ανωτέρω προϋποθέσεις.

Απλά δεν υπάρχει αυτόνομη εφαρμογή.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οι κάρτες των Ελληνικών Τραπεζών έχουν προνόμια, βλέπε yellow, επιστροφή, go4more κλπ. Από τα προνόμια αυτά έχεις όφελος χρημάτων.

Όταν κάνεις χρήση της Curve, N26, revolut κλπ μέσω της εφαρμογής Gpay όλα αυτά τα χάνεις. Άρα για εμένα είναι τελείως άχρηστη σαν εφαρμογή τουλάχιστον έως να λειτουργήσει σωστά όπως και στο εξωτερικό. Μέχρι τότε αρκούμε στο να χρησιμοποιώ τις ελληνικές κάρτες χωρίς το app Gpay

:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

Οι κάρτες των Ελληνικών Τραπεζών έχουν προνόμια, βλέπε yellow, επιστροφή, go4more κλπ. Από τα προνόμια αυτά έχεις όφελος χρημάτων.

 

Όταν κάνεις χρήση της Curve, N26, revolut κλπ μέσω της εφαρμογής Gpay όλα αυτά τα χάνεις. Άρα για εμένα είναι τελείως άχρηστη σαν εφαρμογή τουλάχιστον έως να λειτουργήσει σωστά όπως και στο εξωτερικό. Μέχρι τότε αρκούμε στο να χρησιμοποιώ τις ελληνικές κάρτες χωρίς το app Gpay

Η ερώτηση ήταν για το πώς δουλεύει το gpay στην Ελλάδα και το ποιες κάρτες έχει.

Επί αυτού ήταν η απάντηση.

Το αν συμφέρει κάποιον να χάνει ή όχι τα προνόμια των ελληνικών καρτών είναι μια άλλη εντελώς άσχετη αυτή τη στιγμή συζήτηση

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν είναι άσχετο. Όλα σχετικά είναι. Η εφαρμογή στην Ελλάδα δεν δουλεύει όπως στις άλλες χώρες είτε λόγω της εφαρμογής είτε λόγω πολιτικής των εδώ τραπεζών. Άπαξ και δεν υπάρχει στο play store και ενεργοποιείται με ''κόλπο'' δεν είναι χρήσιμη στο 100%. Μακάρι σύντομα να λειτουργεί στη χώρα μας όπως και σε άλλες χώρες. Απ εκεί και πέρα...''περί ορέξεως κολοκυθόπιτα''
:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...