Jump to content

WIND VDSL


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αφού έχεις βύσμα τον αδελφό σου, ρώτησέ τον να δει στην ΕΒΔΑΦ την κατάσταση της αίτησής σου.

Στη βάση αυτή καταγράφονται όλες οι ενέργειες για τη φορητότητα κλπ και έτσι θα μάθεις από πρώτο χέρι την πραγματική κατάσταση.

Δεν θέλω να τον ενοχλήσω ξανά. Μια από τις φορές που ήταν εδώ σπίτι μου σε διακοπές, κατάλαβε πως υπήρχε πρόβλημα με το τηλέφωνο και πήρε μόνος του, μίλησε με συνεργεία και σε μισή ώρα ήταν κάτω ένα αυτοκίνητο του ΟΤΕ και κοιτούσε την βλάβη.

Έχει τα δικά του, δεν τον ενοχλώ για κάτι τέτοιο.

Του είχα μιλήσει στην αρχή για το τι ήθελα και μου είχε πει ότι θα μπλέξω. Τώρα τι να του πω.

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 213
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν θα του ζητήσεις να χρησιμοποιήσει τις γνωριμίες του για να προωθηθεί το θέμα σου μέσα στον ΟΤΕ.

Απλά, να σου πει τι έχει καταχωρηθεί στην ΕΒΔΑΦ για το αίτημά σου, δηλαδή που κολλάει και δεν προχωράει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα του ζητήσεις να χρησιμοποιήσει τις γνωριμίες του για να προωθηθεί το θέμα σου μέσα στον ΟΤΕ.

Απλά, να σου πει τι έχει καταχωρηθεί στην ΕΒΔΑΦ για το αίτημά σου, δηλαδή που κολλάει και δεν προχωράει.

Έχεις δίκιο. Θα δω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια, εγω με αυτα τα χαρακτηριστικα να κανω αιτηση για vdsl? μπορειτε να υποθεσετε τι ταχυτητες θα πιανω στο περιπου?

Downstream Upstream

SNR Margin

:

7.0 8.7 db

Line Attenuation

:

37.7 26.5 db

Data Rate

:

5728 1020 kbps

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκεσαι μακρυά από το ΑΚ.

Εάν στην περιοχή σου έχει ενεργοποιηθεί το νέο δίκτυο του ΟΤΕ, μπορείς να πάρεις από KV (ΚΑΦΑΟΥ), αλλιώς θα περιμένεις λίγο καιρό ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτοι. Μετά από τόσο καιρό (18 Νοεμβρίου) χθες (ξανά) παραδέχτηκαν πως υπάρχει πρόβλημα..... ενώ "δεν φαίνεται πως υπάρχει κάτι και εμείς δεν βλέπουμε αίτηση για βλάβη"!!!!!!!!!!!!. Τους είπα λοιπόν πως δεν θέλω το VDSL τους και θέλω να γυρίσω σε adsl, λες και είχα φύγει ποτέ.

Αποτέλεσμα, έχω και 27 ώρες δεν έχω καν ίντερνετ. Η απάντηση τους είναι πως επέστρεψαν την βλάβη στον ΟΤΕ. Όταν τους ρώτησα, για ποιο πρόβλημα έχουν δηλώσει βλάβη για τον ΟΤΕ, για το VDSL που ακύρωσα ή για το ADSL που μέχρι χθες είχα κανονικά; Φυσικά δεν ήξεραν να μου απαντήσουν.

Αν μας διαβάζει κανείς από αυτούς, έχω να του πω πως είναι απλά ηλίθιοι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!!

Μενω μενιδι,εχω οτε και κλειδωνω στο ρουτερ 14mbds περιπου.

Απο μια ερευνα που εκανα μονο η wind δειχνει να μου δινει vdsl αυτη την στιγμη.

Μιλησα σημερα με αυτους και τον ρωτησα αν εχω καποια εγγυηση οτι θα εχω παραπανω ταχυτητα και μου ειπε πως ειναι σιγουρο μιας και ειναι διαφορετικη τεχνολογια απο το adsl,το κακο ειναι οταν ρωτησα αν μπορει να μου πει περιπου τι ταχυτητα θα εχω,η απαντηση ηταν αρνητικη καθως λεει,δεν εχουν αυτην την δυνατοτητα.

Αληθευει πως μπορει πχ. να μου δινει η wind vdsl ενω ο οτε δεν μου δινει ακομα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!!

Μενω μενιδι,εχω οτε και κλειδωνω στο ρουτερ 14mbds περιπου.

Απο μια ερευνα που εκανα μονο η wind δειχνει να μου δινει vdsl αυτη την στιγμη.

Μιλησα σημερα με αυτους και τον ρωτησα αν εχω καποια εγγυηση οτι θα εχω παραπανω ταχυτητα και μου ειπε πως ειναι σιγουρο μιας και ειναι διαφορετικη τεχνολογια απο το adsl,το κακο ειναι οταν ρωτησα αν μπορει να μου πει περιπου τι ταχυτητα θα εχω,η απαντηση ηταν αρνητικη καθως λεει,δεν εχουν αυτην την δυνατοτητα.

Αληθευει πως μπορει πχ. να μου δινει η wind vdsl ενω ο οτε δεν μου δινει ακομα?

 

Έχει συμβεί σε γνωστό μου αλλά λεπτομέρειες και πως δεν ξέρω, νομίζω πάντως δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πέμπτη μέρα χωρίς καθόλου internet..... and counting.

Έχω ακούσει όλες τις δικαιολογίες που υπάρχουν. Δεν έχουν ιδέα τι τους γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!!

Μενω μενιδι,εχω οτε και κλειδωνω στο ρουτερ 14mbds περιπου.

Απο μια ερευνα που εκανα μονο η wind δειχνει να μου δινει vdsl αυτη την στιγμη.

Μιλησα σημερα με αυτους και τον ρωτησα αν εχω καποια εγγυηση οτι θα εχω παραπανω ταχυτητα και μου ειπε πως ειναι σιγουρο μιας και ειναι διαφορετικη τεχνολογια απο το adsl,το κακο ειναι οταν ρωτησα αν μπορει να μου πει περιπου τι ταχυτητα θα εχω,η απαντηση ηταν αρνητικη καθως λεει,δεν εχουν αυτην την δυνατοτητα.

Αληθευει πως μπορει πχ. να μου δινει η wind vdsl ενω ο οτε δεν μου δινει ακομα?

 

Εάν δώσεις το attenuation της γραμμής που έχεις, θα μπορούμε να καταλάβουμε την απόσταση από το ΑΚ και, συνεπώς, το αν μπορεί να σου δώσει vdsl από αυτό οποιοσδήποτε πάροχος και αν έχεις πιθανότητες για κάτι καλλίτερο από αυτό που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!!

Μενω μενιδι,εχω οτε και κλειδωνω στο ρουτερ 14mbds περιπου.

Απο μια ερευνα που εκανα μονο η wind δειχνει να μου δινει vdsl αυτη την στιγμη.

Μιλησα σημερα με αυτους και τον ρωτησα αν εχω καποια εγγυηση οτι θα εχω παραπανω ταχυτητα και μου ειπε πως ειναι σιγουρο μιας και ειναι διαφορετικη τεχνολογια απο το adsl,το κακο ειναι οταν ρωτησα αν μπορει να μου πει περιπου τι ταχυτητα θα εχω,η απαντηση ηταν αρνητικη καθως λεει,δεν εχουν αυτην την δυνατοτητα.

Αληθευει πως μπορει πχ. να μου δινει η wind vdsl ενω ο οτε δεν μου δινει ακομα?

Εφόσον μπορείς να ακυρώσεις οποιαδήποτε στιγμή χωρίς πρόστιμο, βάλε το και βλέπεις στην πράξη.

 

Πέμπτη μέρα χωρίς καθόλου internet..... and counting.

Έχω ακούσει όλες τις δικαιολογίες που υπάρχουν. Δεν έχουν ιδέα τι τους γίνεται.

Είναι τελικά πολύ δύσκολη φαίνεται η περίπτωσή σου και ψάχνονται.

Ζήτα πιστωτικό μετά για την ταλαιπωρεία.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι δύσκολο δηλαδή ρε συ; να φτιάξουν το adsl που δούλευε κανονικά τόσο καιρό και δεν χρειαζόταν τίποτα; ή το vdsl που ακύρωσα και μου ήρθε και μήνυμα από το απόγευμα της πέμπτης ότι πλέον έχω adsl και όχι το προβληματικό vdsl; πάντως ούτε οι ίδιοι ξέρουν. Έχω φύγει απο αυτούς και το κακό είναι πως το ξέρουν και αυτοί.

 

 

 

Edit: Τελικά μίλησα με τον αδερφό μου και μου είπε πως δεν υπάρχει καμιά αναφορά σε αυτούς για πρόβλημα στην γραμμή μου,ούτε την περασμένη εβδομάδα, ούτε και σήμερα. Αλλά ούτως ή άλλως, ο ΟΤΕ στο σημείο αυτό δεν κάνει τίποτα για κανέναν πάροχο.

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Εάν δώσεις το attenuation της γραμμής που έχεις, θα μπορούμε να καταλάβουμε την απόσταση από το ΑΚ και, συνεπώς, το αν μπορεί να σου δώσει vdsl από αυτό οποιοσδήποτε πάροχος και αν έχεις πιθανότητες για κάτι καλλίτερο από αυτό που έχεις.

 

Απο το ΑΚ ειμαι περιπου χιλιομετρο στον χαρτη,μετρωντας το attenuation (καπου 32 ηταν) με βγαζει 1,8 αν θυμαμαι καλα,μιλησα ομως με το τεχνικο τμημα και μου ειπαν πως θα παρω γραμμη απο καφαο και οχι απο ΑΚ.

Εκανα ηδη την αιτηση και περιμενω ρουτερ και συμβολαια αυριο τριτη.

Εννοειται πως τους δηλωσα πως αν δεν δω σοβαρη ταχυτητα εφυγα την ιδια μερα:worry:

Link to comment
Share on other sites

Με attenuation 32 είσαι μακρυά από το ΑΚ και δεν μπορείς να πάρεις από αυτό από κανένα πάροχο.

Εάν έχουν ενεργοποιηθεί οι νέες καμπίνες (KV) του ΟΤΕ στην περιοχή σου (είναι εύκολο να δεις μια γύρω από τετράγωνό σου ή έστω και στα επόμενα), τότε θα πάρεις από αυτήν 50 σίγουρα και με τη νέα προσφορά της Wind θα έχεις και 300' προς κινητά με 20+10 για πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Με attenuation 32 είσαι μακρυά από το ΑΚ και δεν μπορείς να πάρεις από αυτό από κανένα πάροχο.

Εάν έχουν ενεργοποιηθεί οι νέες καμπίνες (KV) του ΟΤΕ στην περιοχή σου (είναι εύκολο να δεις μια γύρω από τετράγωνό σου ή έστω και στα επόμενα), τότε θα πάρεις από αυτήν 50 σίγουρα και με τη νέα προσφορά της Wind θα έχεις και 300' προς κινητά με 20+10 για πάντα.

 

Γραψε λαθος μαλλον για το 32,αυτο που μου λεει στο ρουτερ ειναι

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 7,5 / 14,5

Κοιταω σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αλλάζουν τα πράγματα και η απόσταση από το ΑΚ (όδευση χάλκινου δικτύου) υπολογίζεται σε 1 χλμ περίπου, οπότε μπορεί να σου δίνει από το KV.

Για να είσαι σίγουρος, όμως, πρέπει να ελέγξεις αν υπάρχει δίκτυο νέων καμπίνων κοντά σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ειμαι στην wind εδω και 7 χρονια, αρκετα ικανοποιημενος μπορω πω (εκτος απ τις ταχυτητες) και εχει κανα μηνα που λεει στο site τους οτι ειναι διαθεσιμο το vdsl στο σπιτι μου. Μπηκα και στον OTE, HOL, CYTA και ειναι διαθεσιμο σε ολες. Το θεμα ειναι πως μπορω να μαθω τι ταχυτητες θα πιανω? Στην Cyta μου λεει: Μετά απο έλεγχο των στοιχείων σου, σε ενημερώνουμε ότι το δίκτυό μας βρίσκεται ήδη στην περιοχή σου. Η απόσταση απο το πλησιέστερο αστικό κέντρο είναι 1842,4 μέτρα. Router εχω τωρα ενα Netgear το οποιο μου λεει:

Downstream Upstream

Ταχύτητα σύνδεσης: 6841 KBit/s 791 KBit/s

Line Attenuation: 32.5 dB 19.7 dB

Noise Margin: 9.2 dB 10.3 dB

Link to comment
Share on other sites

Δεν διευκρινίζεις αν στην περιοχή σου έχουν τοποθετηθεί και ενεργοποιηθεί οι νέες καμπίνες (KV) του ΟΤΕ.

Αυτό έχει σημασία γιατί το Line Attenuation: 32.5 δείχνει ότι η απόστασή σου από το ΑΚ είναι μεγάλη (2.300μ. περίπου) και απαγορευτική για vdsl από το ΑΚ.

Από την άλλη, από τους 3 παρόχους που αναφέρεις, οι 2 πρώτοι δίνουν vdsl από KV αλλά όχι η Cyta.

Κάτι δεν είναι σωστό σε όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Εξήγησα αναλυτικά τα αντιφατικά για το θέμα που σ' ενδιαφέρει, δηλαδή αυτά που σου έχουν πει.

Προσπάθησε να ξεδιαλύνεις από όλους αυτούς τους παρόχους, αλλά και από την Wind, εάν θα σου δώσουν από KV ή όχι, γνωρίζοντας ότι 1) στην απόσταση που βρίσκεσαι (εάν είναι σωστό το 32.5 που δίνεις) δεν προσφέρεται από κανένα πάροχο vdsl από ΑΚ και 2) η Cyta δεν δίνει vdsl από KV.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο μιλησα με wind. Με ειπαν οτι επειδη ειμαι μακρυα απο το ΑΚ θα παρω συνδεση απο καφαο το οποιο ειναι του ΟΤΕ και με ειπε οτι με βαση την αποσταση μου απο το καφαο θα πιανω λεει γυρω στα 40-45. Τωρα τι να πω μακαρι να τα πιανω. Εδω να πω οτι το σπιτι μου βρισκεται αναμεσα απο δυο καφαο καινουργια τωρα δεν ξερω πιο θα χρησιμοποιησουν, λογικα το πιο κοντινο.
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι σωστή απάντηση, ως προς την παροχή του vdsl αλλά όχι ως προς τις απώλειες.

Το ΚΑΦΑΟΥ (KV) εξυπηρετεί, συνήθως, χώρους σε απόσταση μέχρι 200μ. και σ' αυτή την απόσταση οι απώλειες είναι πολύ μικρές έως ελάχιστες. Πιστεύω ότι θα πιάνεις πάνω από 45.

Μπορείς να βρεις τον αριθμό του KV που εξυπηρετεί το χώρο σου, στον κατανεμητή του ΟΤΕ στο υπόγειο της οικοδομής σου.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη να προχωρησω σε ενεργοποιηση? Ξερετε ποσο καιρο θελει περιπου για να γινει η ενεργοποιηση? Και επισης τα router που εχουμε μεχρι τωρα δεν υποστηριζουν το vdsl?
Link to comment
Share on other sites

Η Wind θα σου δώσει νέο router.

Η ενεργοποίηση είναι ένα τελείως διαφορετικό πρόβλημα γιατί ο ΟΤΕ δύσκολα δίνει γραμμή από KV σε άλλο πάροχο.

Στην περίπτωσή μου, με παίδεψε πολύ μέχρι να φτιάξει τη γραμμή.

Εάν θέλεις τη μεγαλύτερη ταχύτητα, ναι αξίζει και μάλιστα με τα 20+10 για πάντα που λέει η τελευταία της προσφορά, με τα 300' προς κινητά.

Link to comment
Share on other sites

Και συ wind εχεις? Το router που δινουν ειναι καλο ή καμια μουφα? Ποσο καιρο σε πηρε μεχρι να φτιαξει το internet σου 100%. Παιζει μεχρι να γινει η ενεργοποιηση του vdsl να εχω θεματα? δηλαδη disconnects, να μην εχω τηλεφωνο και τετοια?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...