Jump to content

WIND VDSL


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τηλεφωνία θα έχεις μέχρι την ημέρα της φορητότητας στην Wind και δεν θα καταλάβεις τη διαφορά. Εγώ είχα λίγα προβλήματα τις πρώτες μέρες με τις κλήσεις από τηλέφωνα που ήταν στη Forthnet (από την οποία έκανα φορητότητα) αλλά γρήγορα λύθηκαν.

Το ίντερνετ καθυστέρησε μια βδομάδα να έρθει επειδή δεν είχε έρθει τεχνικός του ΟΤΕ στο KV για να συνδέσει τη γραμμή μου στο minidslam του KV αλλά για όλες αυτές τις καθυστερήσεις πιστώθηκε ο λογαριασμός μου ανάλογα.

Το router που μου έδωσαν δεν έχει παρουσιάσει πρόβλημα μέχρι σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 213
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δηλαδη να προχωρησω σε ενεργοποιηση? Ξερετε ποσο καιρο θελει περιπου για να γινει η ενεργοποιηση? Και επισης τα router που εχουμε μεχρι τωρα δεν υποστηριζουν το vdsl?

Σε μένα πήρε 2-3 βδομαδες να γίνει η ενεργοποίηση.

Το ρουτερ που δίνει είναι μια χαρά για τον μέσο χρήστη και με καλό WiFi.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ήρθε μήνυμα πως για το πρόβλημα μου θα έρθει τεχνικός σπίτι. Μετά από 5 μέρες και σήμερα μπαίνω στην έκτη. Τώρα, το πότε θα έρθει είναι άλλη υπόθεση. Όλα αυτά λίγη ώρα μετά την καταγγελία που έκανα στην εεττ. Τραγικοί, αυτό έχω να πω.

 

Για το rooter που αναφέρθηκε παραπάνω, πιο κινέζος πεθαίνεις, τουλάχιστον δουλεύει καλά σε adsl, γιατί σε vdsl, μετά από τρεις μήνες ακόμη δεν ξέρω και δεν θα μάθω ποτέ.

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

 

Για το rooter που αναφέρθηκε παραπάνω, πιο κινέζος πεθαίνεις, τουλάχιστον δουλεύει καλά σε adsl, γιατί σε vdsl, μετά από τρεις μήνες ακόμη δεν ξέρω και δεν θα μάθω ποτέ.

 

Για το router μαθαίνεις από αυτούς που το χρησιμοποιούν για vdsl και λένε ότι δεν έχει παρουσιάσει προβλήματα (εγώ, τουλάχιστον, έκλεισα 11 μήνες).

 

Μακάρι να λυθούν τα προβλήματα που έχεις και να απολαύσεις και εσύ τις υψηλές ταχύτητες.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ήρθε μήνυμα πως για το πρόβλημα μου θα έρθει τεχνικός σπίτι. Μετά από 5 μέρες και σήμερα μπαίνω στην έκτη. Τώρα, το πότε θα έρθει είναι άλλη υπόθεση. Όλα αυτά λίγη ώρα μετά την καταγγελία που έκανα στην εεττ. Τραγικοί, αυτό έχω να πω.

 

Για το rooter που αναφέρθηκε παραπάνω, πιο κινέζος πεθαίνεις, τουλάχιστον δουλεύει καλά σε adsl, γιατί σε vdsl, μετά από τρεις μήνες ακόμη δεν ξέρω και δεν θα μάθω ποτέ.

ZTE είναι και χρησιμοποιείται από άλλους παρόχους επίσης.

Μην κράζουμε τα πάντα χωρίς λόγο.

2 χρόνια δούλευα το vdsl router κάτι άλλα 2,3 χρόνια το zte adsl router. Κανένα πρόβλημα και με δυνατότητα dyndns που ούτε επώνυμα ρουτερ δεν έχουν στάνταρ.

Όχι ότι δεν υπάρχουν και προβληματικά κομμάτια βέβαια.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως έγραψα πως είναι το μοναδικό που δουλεύει, παρότι τόσο κινέζικο, που δεν γράφει πάνω ούτε αγγλικά. Εχω ήδη γυρίσει σε adsl και επειδή έχω χάσει ήδη πολύ χρόνο δεν με παίρνει τώρα να φύγω. Ελπίζω να διορθωθεί το πρόβλημα τουλάχιστον μέχρι τα ξημερώματα της 2 Φεβρουαρίου. Μετά δεν υπάρχει περίπτωση να μείνω και ας κάνω άλλον ένα μήνα χωρίς ίντερνετ μέχρι την αλλαγή. Η wind για μένα δεν υπάρχει πλέον.

 

 

 

Edit: Μετά από δικές μου πιέσεις μίλησα με τεχνικό από το τηλέφωνο. Αφού έκανα ότι μου είπε, παραδέχθηκε ξανά πως υπάρχει πρόβλημα (και ενώ μου είχαν πει πως είχαν στείλει την βλάβη στον ΟΤΕ και τώρα το κοιτάζουν οι ίδιοι) και μου είπε πως θα τηλεφωνήσει αργότερα μέσα στην μέρα. Φυσικά δεν τηλεφώνησε και την την επόμενη με ειδοποίησαν με SMS πως θα περάσει από το σπίτι τεχνικός. Ήρθε είδε και απήλθε ισχυριζόμενος πως υπάρχει πρόβλημα στον ΟΤΕ σε ενα τέταρτο. Τώρα, πως έβγαλε αυτό το συμπέρασμα είναι απορίας άξιο. Έκλεισα μια εβδομάδα χωρίς internet.

 

Το μόνο που ζήτησα ήταν vdsl και το αποτέλεσμα είναι να μην έχω τίποτα.

 

Αύριο περιμένω την hol.

 

Η ΕΕΤΤ σε πόσες μέρες πάνω κάτω επικοινωνεί με αυτόν που έκανε την καταγγελία;

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Μολις μςε πηραν απο οτε και μου εκαναν αντιπροσφορα για να μην φυγω.

Το θεμα ειναι πως μου τονισαν πως δεν γινετε να μου δινει η wind vdsl απο την στιγμη που δεν το παρεχει ο οτε στην συγκεκριμενη περιοχη μιας και ολοι περνουν απο τις υποδομες του οτε!.Ισχυει αυτο?.

Η αληθεια ειναι πως καινουργιο kv κοντα στο σπιτι μου δεν βρηκα,και πολυ φοβαμαι πως ειναι παραμυθι της wind για να πιασει πελατες!

Καμια γνωμη καποιος?

Edited by billias7
Link to comment
Share on other sites

Μολις μςε πηραν απο οτε και μου εκαναν αντιπροσφορα για να μην φυγω.

Το θεμα ειναι πως μου τονισαν πως δεν γινετε να μου δινει η wind vdsl απο την στιγμη που δεν το παρεχει ο οτε στην συγκεκριμενη περιοχη μιας και ολοι περνουν απο τις υποδομες του οτε!.Ισχυει αυτο?.

Η αληθεια ειναι πως καινουργιο kv κοντα στο σπιτι μου δεν βρηκα,και πολυ φοβαμαι πως ειναι παραμυθι της wind για να πιασει πελατες!

Καμια γνωμη καποιος?

Aν δεν έχει καμπίνα κοντά, τότε παίζει να δίνει από κέντρο δικό της η Wind.

Αλλά θα πρέπει να είναι κοντά σου για να πιάνει μεγάλες ταχύτητες.

Τσέκαρε από τον χάρτη της ΕΕΤΤ αν υπάρχουν άλλοι με vdsl στην περιοχή σου και με τι ταχύτητες.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πει ότι το attenuation είναι 14,5 (εάν είναι σωστό αυτό), οπότε η απόστασή σου από το ΑΚ επιτρέπει να σου δώσει vdsl από το ΑΚ οποιοσδήποτε πάροχος, όχι κατ' ανάγκη μέσω της υποδομής του ΟΤΕ, όπως την εννοούμε με το vdsl από KV, δηλαδή με τη σύνδεση του KV με το ΑΚ με οπτική ίνα, αλλά απ' ευθείας από τις υποδομές του παρόχου μέσα στο ΑΚ, μέσω του χάλκινου δικτύου του ΟΤΕ που είναι υποχρεωμένος να το διαθέτει στους εναλλακτικούς παρόχους.

 

Επομένως, για να σου φύγει η απορία, μπορείς να εξετάσεις εάν μπορεί να σου δώσει vdsl (από ΑΚ) και άλλος πάροχος, πχ η Hol.

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν έχει καμπίνα κοντά, τότε παίζει να δίνει από κέντρο δικό της η Wind.

Αλλά θα πρέπει να είναι κοντά σου για να πιάνει μεγάλες ταχύτητες.

Τσέκαρε από τον χάρτη της ΕΕΤΤ αν υπάρχουν άλλοι με vdsl στην περιοχή σου και με τι ταχύτητες.

 

Eυχαριστω για την αμεση απαντηση σου φιλε μου.

Οταν λες κεντρο της wind τι εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω για την αμεση απαντηση σου φιλε μου.

Οταν λες κεντρο της wind τι εννοεις?

Πάρτους και ρώτα τους από που δίνουν VDSL για την γειτονιά σου.

Αν σου πούνε από το κέντρο, ρώτα τους διεύθυνση ακριβώς.

 

Αλλιώς δώσε το attenuation της γραμμής σου.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πει ότι το attenuation είναι 14,5 (εάν είναι σωστό αυτό), οπότε η απόστασή σου από το ΑΚ επιτρέπει να σου δώσει vdsl από το ΑΚ οποιοσδήποτε πάροχος, όχι κατ' ανάγκη μέσω της υποδομής του ΟΤΕ, όπως την εννοούμε με το vdsl από KV, δηλαδή με τη σύνδεση του KV με το ΑΚ με οπτική ίνα, αλλά απ' ευθείας από τις υποδομές του παρόχου μέσα στο ΑΚ, μέσω του χάλκινου δικτύου του ΟΤΕ που είναι υποχρεωμένος να το διαθέτει στους εναλλακτικούς παρόχους.

 

Επομένως, για να σου φύγει η απορία, μπορείς να εξετάσεις εάν μπορεί να σου δώσει vdsl (από ΑΚ) και άλλος πάροχος, πχ η Hol.

 

Δεν ξερω αν σου δειχνω τα σωστα απο το ρουτερ,για πες μου,αυτο ειναι το attenuation?

Link Information

 

Uptime: 0 days, 0:00:12

DSL Type: G.992.5 annex A

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.023 / 14.399

Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 18,5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 7,5 / 18,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 10,0 / 9,5

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 6 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 1 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 1 / 0

FEC Errors (Up/Down): 30.106 / 0

CRC Errors (Up/Down): 30.106 / 0

HEC Errors (Up/Down): 1.075.622 / 0

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το αλλάζεις πάλι.

Προχθές έγραψες 14,5 και σήμερα 18 (ξεχνάω το πρώτο 32 που είχες γράψει).

Ποιo είναι το πραγματικό;

 

Edit

Με 18, απέχεις 1300μ. περίπου από το ΑΚ

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Επειδη τωρα τελευταια ξεσυχρονιζει το ρουτερ,οταν με ριχνει στα 8 download δειχνει 14,5 Line Attenuation,οταν το 'τραβαω' απο την πριζα και συχρονιζει στα 14 download ,δειχνει αυτο που βλεπεις!

 

Απο την wind ηταν κατηγορηματικοι οτι θα μου δωσουν απο kv και οχι απο αστικο κεντρο..kv οτε,καινουργια καμπινα δεν υπαρχει στην περιοχη!!

Απο αστικο ειμαι μακρυα,οποτε η' αυτοι δεν ξερουν τι λενε,η' εμεις!

Κεντρο της wind που εγραψε παραπανω ο φιλος τι σημαινει?

Edited by billias7
Link to comment
Share on other sites

Με προφίλ snr στα 9,5 και attenuation στα 18, η απόστασή σου από το ΑΚ υπολογίζεται στα 1300μ. περίπου και βρίσκεσαι οριακά έξω από τη δυνατότητα παροχής vdsl από το ΑΚ.

 

Ξαναλέω ότι η απορία σου θα λυθεί όταν ρωτήσεις για vdsl και άλλους παρόχους, όπως πχ τη Hol.

Link to comment
Share on other sites

Άρα, σε κοροιδεύει η Wind και προσπαθεί να σε βάλει στο λούκι και μετά να σου πει ότι δεν γίνεται vdsl αλλά απλό adsl.
Link to comment
Share on other sites

Μολις μιλησα και με το τεχνικο τμημα της wind,(δυο φορες),και τις δυο μου ειπαν να παρω την εξυπηρετηση πελατων γιατι αυτοι δεν ξερουν :wacko: να μου απαντησουν στην ερωτηση μου,''πως θα εχω vdsl αφου δεν υπαρχει υποδομη στην περιοχη μου,και αν εστω επιμενουν πως θα εχω,απο που θα μου το δωσουν?''

Μια απο τα ιδια και η εξυπηρετηση πελατων,αυριο ακυρωση φορητοτητας,μενω οτε και υπομονη!!

Σας ευχαριστω ολους για την πολυτιμη βοηθεια σας!!:)

Link to comment
Share on other sites

Μολις μιλησα και με το τεχνικο τμημα της wind,(δυο φορες),και τις δυο μου ειπαν να παρω την εξυπηρετηση πελατων γιατι αυτοι δεν ξερουν :wacko: να μου απαντησουν στην ερωτηση μου,''πως θα εχω vdsl αφου δεν υπαρχει υποδομη στην περιοχη μου,και αν εστω επιμενουν πως θα εχω,απο που θα μου το δωσουν?''

Μια απο τα ιδια και η εξυπηρετηση πελατων,αυριο ακυρωση φορητοτητας,μενω οτε και υπομονη!!

Σας ευχαριστω ολους για την πολυτιμη βοηθεια σας!!:)

 

Επισης κοιταξε την γραμμη σου γιατι εχει πολλα λαθοι απο τα στατιστικα του μοντεμ που ανεβασες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το κατέχω το άθλημα φίλε μου, οπότε όπως καταλαβαίνεις εγώ δεν μπορώ να δω τίποτα.

Έτσι και αλλιώς βέβαια είχα σκοπό να το δηλώσω βλάβη για τους αποσυχρονισμους που κάνει το ρουτερ και από δεκατεσσερα κατεβαίνει στα οχτώ η ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα με πήραν από Wind με απόκρυψη για να με ρωτησουν-να με κάνουν "ντα", γιατί ακυρωσα την φορητοτητα!!

Η "κυρία" που με πήρε τσαντισμενη, ούτε το όνομα της δεν μου έλεγε αν και ήταν υποχρεωμενη!!

Γιατί ακυρωσατε την αίτηση με ρωτάει..

Γιατί δεν έχετε vdsl στο μενιδι και απλά με παραπλανησατε της απαντώ.

Άμα σας βγάζει διαθέσιμο έχουμε, μου λέει..

Πείτε μου που είναι το kv που θα μου δώσετε vdsl και έρχομαι σε εσάς,και αντί για 30, θα σας δίνω 60 ευρώ τον μήνα,αρκεί να μου δώσετε την διεύθυνση του kv!!

Μα καλά,για να φύγετε από τον ΟΤΕ θα είχατε και άλλα προβλήματα, δεν φυγατε μόνο για το vdsl,σας χαλάει δηλαδή να έρθετε σε εμάς που σας δίνουμε τον ίδιο χρόνο ομιλίας με λιγότερα χρήματα ?απαντά..

Θα εφευγα μόνο για το vdsl της λέω, και επιμένω..Αν δίνεται vdsl στο μενιδι,δώστε μου επιτέλους την διεύθυνση από το kv να το δω με τα μάτια μου και έρχομαι σε εσάς σήμερα!!

Απάντηση με νεύρα..

Πολύ καλά, σας ακυρώνω.. Και το κλείνει!!.

Εύγε!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Απέναντι απο το σπίτι μου υπάρχει καμπίνα νέου τύπου και σκέφτομαι να βάλω κι εγώ vdsl.τι πληρώνετε τον μήνα παραπάνω απο το adsl;
Link to comment
Share on other sites

Η τρέχουσα προσφορά για νέους συνδρομητές είναι +5€ για τους πρώτους 6 μήνες και +10 για τους επόμενους 18 και όπως καταλαβαίνεις με 24μηνη δέσμευση, για όσους δεν θέλουν συμβόλαιο με κινητή.

 

Περισσότερα εδώ

http://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/wind-vdsl/

Link to comment
Share on other sites

μολις ενεργοποιηθηκε το vdsl και μου βγαζει αυτα τα στατιστικα, ειναι φυσιολογικο να χει τοσο ping? μπορω να κανω κατι να τα βελτιωσω?http://www.speedtest.net/result/4168312554.png
Link to comment
Share on other sites

μολις ενεργοποιηθηκε το vdsl και μου βγαζει αυτα τα στατιστικα, ειναι φυσιολογικο να χει τοσο ping? μπορω να κανω κατι να τα βελτιωσω?http://www.speedtest.net/result/4168312554.png

Τι εννοείς τόσο, λες και είναι άσχημο.

Καλό είναι.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...