Jump to content

WIND VDSL


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άκουσα ότι από σήμερα δίνουν VDSL από την Wind με 10€ επιπλέον.

Άφησα το κινητό μου στο site να με πάρουν τηλέφωνο και η κοπέλα που με πήρε δεν ήξερε βασικά πράγματα, όπως πχ πόσα mbps δίνουν για Upload.

Τελικά με συνδέσανε με το τεχνικό τμήμα το οποίο με ενημέρωσε ότι δίνουν 10mbps στο Upload, αλλά μου έριξε έμμεσα πόρτα γιατί θεωρεί ότι επειδή απέχω γύρω στα 1.000μέτρα από το κέντρο δεν θα έχω πολύ καλύτερη γραμμή οπότε μου πρότεινε να περιμένω λίγο καιρό μέχρι να αναβαθμιστεί η περιοχή μου.

Το θέμα είναι πότε θα γίνει και πώς θα το μάθω αυτό.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 213
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δυστυχως ολα αυτα τα μαθαινουμε με τον καιρο...

 

Ακομα ειμαστε στην λογικη οτι για να εχεις νDSL πρεπει να εχεις χτισει πανω απο το dslam.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

και στου ΟΤΕ το VDSL το ίδιο παίζει, οπότε τσάμπα το πανηγύρι. Καλό το VDSL αλλά είναι για τόσο λίγους που δε το βλέπω να είναι και το τεράστιο breakthrough.
Naxos Guide App - Ο οδηγός για κινητά τηλέφωνα που σας οδηγεί κατευθείαν στα καλύτερα…
Link to comment
Share on other sites

Σας παραθέτω το δελτίο τύπου να δούμε όλες τις λεπτομέρειες, φαίνεται εξαιρετική κίνηση.

 

VDSL Internet με ταχύτητες έως 50 Mbps προσφέρει από σήμερα η WIND στους πελάτες της, για ακόμη πιο γρήγορη πλοήγηση στο διαδίκτυο από τη σταθερή γραμμή τους.

 

To WIND VDSL διατίθεται στην ταχύτητα των 50 Mbps με μηναίο πάγιο μόνο 10€ ως πρόσθετη υπηρεσία (add-on), η οποία μπορεί να συνδυαστεί με τις υφιστάμενες προσφορές WIND Double Play (L,M & S), WIND ONE (M,L,XL-σταθερή) και WIND Business Double Play, καλύπτοντας έτσι τις ανάγκες οικιακών πελατών αλλά και επαγγελματιών, για ακόμη πιο γρήγορο Internet.

 

Η νέα υπηρεσία WIND VDSL προσφέρει πραγματική εμπειρία πολύ γρήγορου Internet, σύμφωνα με τα στοιχεία μετρήσεων που πραγματοποίησε η WIND σε πιλοτικούς χρήστες της υπηρεσίας στη διάρκεια εξαμήνου. Το πιλοτικό πρόγραμμα της WIND για το VDSL ξεκίνησε τον Μάιο και ως σήμερα οι ταχύτητες που παρατηρήθηκαν ξεπερνούν κατά μέσο όρο τα 40 Mbps, ταχύτητα τριπλάσια σε σύγκριση με τις διαθέσιμες ταχύτητες της τεχνολογίας ADSL .

 

«Προετοιμαζόμαστε εμπορικά και τεχνολογικά από τις αρχές της χρονιάς ώστε να μπορούμε σήμερα να προσφέρουμε στους πελάτες μας τη νέα υπηρεσία VDSL απόλυτα λειτουργική αλλά και ιδιαίτερα προσιτή, στο πνεύμα της οικονομίας που διακρίνει όλη τη γκάμα προϊόντων WIND» δήλωσε σχετικά ο Γενικός Εμπορικός Διευθυντής της εταιρείας, Αντώνης Τζωρτζακάκης. «Η συνεχώς ανοδική πορεία μας στη σταθερή τηλεφωνία βασίζεται στις σημαντικές επενδύσεις που η WIND υλοποιεί για δικτυακές υποδομές αλλά και στις ανταγωνιστικές προσφορές για τον καταναλωτή. Η εισαγωγή νέων τεχνολογιών τόσο στη σταθερή τηλεφωνία όσο και στην κινητή αποτελεί μακροπρόθεσμη στρατηγική για την εταιρεία μας» επεσήμανε ο κ. Τζωρτζακάκης για τη νέα γενιά σταθερών δικτύων και την τεχνολογία VDSL.

 

Η νέα υπηρεσία VDSL διατίθεται από τη WIND με ειδική τιμή προσφοράς 10€ το μήνα, ώστε οι συνδρομητές της να γνωρίσουν την εμπειρία του Internet στις πιο υψηλές ταχύτητες ενώ και τα τέλη ενεργοποίησης της υπηρεσίας είναι δωρεάν.

 

Προκειμένου να ελέγχει τη διαθεσιμότητα της νέας υπηρεσίας VDSL, η WIND έχει αναπτύξει ειδικό εργαλείο το οποίο βασίζεται σε πραγματικές μετρήσεις και έξυπνους αλγόριθμους ώστε να διασφαλίζει για τον πελάτη της αισθητή διαφορά ταχύτητας σε σύγκριση με το ADSL. Ο σχετικός έλεγχος γίνεται αυτόματα τόσο on line στο http://www.wind.com.gr όσο και στα καταστήματα WIND όπου είναι και εμπορικά διαθέσιμη η νέα υπηρεσία WIND VDSL.

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται εμένα ο οδηγός που έχουν στο site για την καταλληλότητα της γραμμής να με βγάζει οκ για VDSL και από το τεχνικό τμήμα να μου λένε καλύτερα να περιμένω, δεν ξέρω.

Προφανώς κάτι δεν δουλεύει σωστά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

link? δεν τον βρίσκω
http://www.wind.com.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/wind-vdsl/ Στα αριστερά λεέι διαθεσιμότητα δικτύου VDSL αν αυτό είναι που ζητάς.
Link to comment
Share on other sites

μολις εκανα αιτηση για vdsl στη ηδη υπαρχουσα γραμμη μου που πιανω 16021 download/1021 upload με συν 10 ευρω .μιλησα με τεχνικο και μου ειπε οτι μετα την μετρηση της γραμμης θα πιανω 4χ upload και 2χ download.

εχει κανενας βαλει να μας πει το μηχανακι-router που θα μου φερουν λεει τιποτα η παλι θα ξοδευτουμε για netgear

 

προς mods : εχει και αλλο thread "ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ VDSL" ,δεν τα κανετε merge?

Link to comment
Share on other sites

μολις εκανα αιτηση για vdsl στη ηδη υπαρχουσα γραμμη μου που πιανω 16021 download/1021 upload με συν 10 ευρω .μιλησα με τεχνικο και μου ειπε οτι μετα την μετρηση της γραμμης θα πιανω 4χ upload και 2χ download.

εχει κανενας βαλει να μας πει το μηχανακι-router που θα μου φερουν λεει τιποτα η παλι θα ξοδευτουμε για netgear

 

προς mods : εχει και αλλο thread "ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ VDSL" ,δεν τα κανετε merge?

 

Και εγώ έκανα αίτηση με 19-22 Attenuation.

Upload δεν νομίζω να παίξει κάτω από το μαξ των 10mbps.

Δεν είναι σαν το download που επηρεάζεται πολύ από τη απόσταση.

 

Υ.Γ. Όσο για το merge, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να γίνει συγχώνευση με το γενικό θέμα για το Vdsl. Εδώ μιλάμε μόνο για Wind, μην μπερδεύεσαι.

Edited by junglist

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έκανα αίτηση με 19-22 Attenuation.

Upload δεν νομίζω να παίξει κάτω από το μαξ των 10mbps.

Δεν είναι σαν το download που επηρεάζεται πολύ από τη απόσταση.

 

Υ.Γ. Όσο για το merge, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να γίνει συγχώνευση με το γενικό θέμα για το Vdsl. Εδώ μιλάμε μόνο για Wind, μην μπερδεύεσαι.

Ναι μπερδευτηκα με τα threads :)

 

με αυτα τα στατιστικα εγω ειμαι καλα?

 

http://imageshack.us/photo/my-images/15/incredimailscreenshot00o.jpg/

Link to comment
Share on other sites

παιδιά αν θέλετε αναφέρετε και περιοχές που βάζετε vdsl για να ξέρουμε και εμείς τι γίνεται. Σεπόλια τίποτα ακόμα, που έχω μια γραμμή internet. θα δω και για Νέα Σμύρνη (εκεί λογικά θα πετά)
Link to comment
Share on other sites

Εκανα και εγω αιτηση(Ευοσμος - Θεσσαλονίκη) αλλά μου ειπαν απο το τεχνικό τμημα της Wind να περιμενω καμια δεκαπέντε μερες μηπως και φέρουν στην περιοχη μου

Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπερδευτηκα με τα threads :)

 

με αυτα τα στατιστικα εγω ειμαι καλα?

 

http://imageshack.us/photo/my-images/15/incredimailscreenshot00o.jpg/

Οριακά είσαι όπως και εγώ.

Έχεις 22 Attenuat και εγώ είμαι μεταξύ 19-22.

Τώρα και εγώ συνδέομαι στα 16.300.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Οριακά είσαι όπως και εγώ.

Έχεις 22 Attenuat και εγώ είμαι μεταξύ 19-22.

Τώρα και εγώ συνδέομαι στα 16.300.

 

άρα πόσο περίπου πιστεύεις θα κλειδώσουμε στο vdsl? εμένα μου είπε ο τεχνικος της wind που ζήτησα να μιλήσω πριν κάνω την αίτηση,ότι θα είμαι περίπου στα 30 συν πλην 3!που τα πενήντα που διαφημίζουν!

Link to comment
Share on other sites

άρα πόσο περίπου πιστεύεις θα κλειδώσουμε στο vdsl? εμένα μου είπε ο τεχνικος της wind που ζήτησα να μιλήσω πριν κάνω την αίτηση,ότι θα είμαι περίπου στα 30 συν πλην 3!που τα πενήντα που διαφημίζουν!

 

Αν πιάσουμε τα 30 θα είμαι χαρούμενος.

Αλλά δεν φταίει φίλε ο πάροχος.

Αν θες πιο πολλά mbps μετακόμισε πιο κοντά στο κέντρο.

Δηλαδή πού παραπάνω θα φανεί νομίζεις η διαφορά; είναι ήδη πολύ η ταχύτητα.

 

Και κάτι που δεν γνώριζα.

Η χρήση των έξτρα 10€ είναι για 12 μήνες.

Μετά πάει στα 20€.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αν πιάσουμε τα 30 θα είμαι χαρούμενος.

Αλλά δεν φταίει φίλε ο πάροχος.

Αν θες πιο πολλά mbps μετακόμισε πιο κοντά στο κέντρο.

Δηλαδή πού παραπάνω θα φανεί νομίζεις η διαφορά; είναι ήδη πολύ η ταχύτητα.

 

Και κάτι που δεν γνώριζα.

Η χρήση των έξτρα 10€ είναι για 12 μήνες.

Μετά πάει στα 20€.

ενταξει καλα ειμαστε και τωρα αλλα το upload ειναι λιγο.το να παει στα 10 θα ειναι πολυ μεγαλη διαφορα
Link to comment
Share on other sites

Αν παίζεις με Ratio σε Private torrent trackers ή αν δουλεύεις πολύ με cloud backup, τότε ναι η αύξηση του Upload θα είναι πραγματικά η μεγάλη διαφορά.

Άντε ανέβασε 1.500mp3 στο Amazon Mp3 cloud με 100kb/s... Έχω ξεκινήσει εδώ και μήνες, λίγες ώρες την βδομάδα και ακόμα έχει πολύ ψωμί. Αλλά με το VDSL θα μειωθεί κατά πολύ ο χρόνος.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

μου ηρθε το vdsl router αλλα ακομα η γραμμη δεν εχει ενεργοποιηθει.αν το βαλω πανω δουλευει και με adsl η οχι ?

Δουλεύει κανονικά.

Ρίξε μια ματιά στο Attenuation με την ευκαιρία. Δεν πρέπει να αλλάξει πολύ από όσο έχεις τώρα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει κανονικά.

Ρίξε μια ματιά στο Attenuation με την ευκαιρία. Δεν πρέπει να αλλάξει πολύ από όσο έχεις τώρα.

καθε τρεις και λιγο δεν ανοιγει για κανενα διλεπτο καμμια σελιδα!δεν γινεται δουλεια ετσι.πρεπει να κανω κατι?

αλλα γιατι μεσω του κινητου μου σερφαρω κανονικα συνεχεια ενω μεσω του υπολογιστη καθε λιγα λεπτα δεν κατεβαινει τιποτα για κανενα διλεπτο!

 

Link Status Connected

Rate (Up/Down) 1021/16382 kbps

Noise Margin (Up/Down) 11/6.8 dB

Modulation Type ADSL_2plus

Line Attenuation (Up/Down) 15.5/25.5 dB

Output Power (Up/Down) 12/18.9 dBm

Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved

Max Rate(Up/Down) 1168/19096 kbps

 

EDIT τελικα εφταιγε οτι ηταν ενεργοποιημενο by default το firewall του ρουτερ!μολις το ξε-τσεκαρα σερφαρω μια χαρα!

σε ποιο μενου βαζω δικους μου dns?

Edited by fuorigioco1981
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τον fiouri ενεργοποιηθηκε κανείς άλλος;

Γενικά ακούω άσχημα τα πράγματα για πολλούς, καθώς οι νέες γραμμές δεν έχουν πολύ παραπάνω ταχύτητα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποιήθηκε και σε εμένα σήμερα η vdsl αλλά οι ταχύτητες δε θα έλεγα ότι είναι ικανοποιητικές.

 

Rate (Up/Down) 1613/19737 kbps σύμφωνα με το modem και τα αποτελέσματα του speedtest τα αναμενόμενα. Ping 30-35ms, όσο είχα και πριν δηλαδή.

 

Οι ταχύτητες που είχα με adsl ήταν σταθερά 1000/16000 ελάχιστο.

 

Δε μου φαίνονται λογική τόσο μικρή η αύξηση στην ταχύτητα. Φαντάζομαι (και ελπίζω) ότι κάτι έχουν κάνει στραβά και θα το διορθώσουν. Θα πάρω αύριο την τεχνική υποστήριξη να δω.

 

Όσον αφορά τη διαδικασία ενεργοποίησης, έκανα την αίτηση σε κατάστημα wind την Παρασκευή 30 Νοεμβρίου. Παρέλαβα το router την Τετάρτη 5 Δεκεμβρίου και σήμερα, Τετάρτη 12 Δεκεμβρίου, ενεργοποιήθηκε η vdsl.

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποιήθηκε και σε εμένα σήμερα η vdsl αλλά οι ταχύτητες δε θα έλεγα ότι είναι ικανοποιητικές.

 

Rate (Up/Down) 1613/19737 kbps σύμφωνα με το modem και τα αποτελέσματα του speedtest τα αναμενόμενα. Ping 30-35ms, όσο είχα και πριν δηλαδή.

 

Οι ταχύτητες που είχα με adsl ήταν σταθερά 1000/16000 ελάχιστο.

 

Δε μου φαίνονται λογική τόσο μικρή η αύξηση στην ταχύτητα. Φαντάζομαι (και ελπίζω) ότι κάτι έχουν κάνει στραβά και θα το διορθώσουν. Θα πάρω αύριο την τεχνική υποστήριξη να δω.

 

Όσον αφορά τη διαδικασία ενεργοποίησης, έκανα την αίτηση σε κατάστημα wind την Παρασκευή 30 Νοεμβρίου. Παρέλαβα το router την Τετάρτη 5 Δεκεμβρίου και σήμερα, Τετάρτη 12 Δεκεμβρίου, ενεργοποιήθηκε η vdsl.

και εμενα τα ιδια !εκαναν λαθος ,λενε τωρα που μου ενεργοποιησαν την υπηρεσια αφου ειμαι μακρια απο το κεντρο του οτε!σημερα μου το εβαλαν σημερα το ακυρωσα!κανε το ιδιο!ετσι θα παραμεινεις!δεν βλεπεις λαθος!εγω μιλησα με την τεχνικη 7 φορες και το ελεγξαν 3 για να ειμαι σιγουρος!

Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρία μου απο την χρήση της VDSL δεν ήταν καθόλου κακή. Την έβαλα μετά απο τηλεφωνική προσφορά. Κλείδωνε στα 42/10 και σπάνια είχε αποσυνδέσεις.

Στο browsing δεν είδα καμία βελτίωση απολύτως αντιθέτως, σε streaming, skype και φυσικά torrents μεγάλη. Κατέβαζε μέχρι και 4mbit/s και ανέβαζε μέχρι 1mbit/sec.

Εν τέλει την διέκοψα μιά που θεωρώ πως στην τελική, τα +10€ για την υπηρεσία δεν τα αξίζει (πλην skype) για μερικές ταινίες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...