Jump to content

WIND VDSL


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για 300 μέτρα έχεις υψηλό attenuation. Κανονικά θα έπρεπε να κλειδώνεις παραπάνω.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 213
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για 300 μέτρα έχεις υψηλό attenuation. Κανονικά θα έπρεπε να κλειδώνεις παραπάνω.

 

Εν παση περιπτωσει φιλε μου τα 4-5 mbit παρα πανω δεν ειναι το προβλημα μου (η καλωδιωση παιζει να ναι και αρχαια) αλλα προεκυψε αλλο θεμα πιο σοβαρο .... Το down rate μου εκανε κοιλια εδω και 2-3 μερες και επεσε στα 36-37... Να σημειωσω οτι δεν πειραξα οτιδηποτε , θα φαινοτανε και στο attenuation πιθανον .... και προφανως το16,8 attenuation και δεν σε ριχνει 10mbit απο τη μια μερα στην αλλη θεωρω . Να ηταν απο 20 και πανω να πω ναι.... Δοκιμασα να τρεξω και το ρουτερακι σε ολες τις τηλεφωνικες πριζες χωρις τηλεφωνα κτλ στη γραμμη μπας και παιζει θεμα συνδεσιμοτητας αλλα δεν πετυχα καμια βελτιωση στην down ... Η συνδεση ειναι καινουργια ακομα γυρω στη βδομαδα και δεν τους πηρα ακομα να ρωτησω τι παιζει... Λεω ακομα δεν ειναι σταθερη ισως ξαναστρωσει ... Αλλα δεν βελτιωνεται και λεω να το κοιταξω πιο σοβαρα ....

 

Να παραθεσω και τα στατιστικα

 

ΠΡΙΝ :

 

Link Status Connected

Rate (Up/Down) 6458/45305 kbps

Noise Margin (Up/Down) 6/6.4 dB

Modulation Type VDSL2

Line Attenuation (Up/Down) 5.9/16.8 dB

Output Power (Up/Down) 5/18.6 dBm

Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved

Max Rate(Up/Down) 6457/49924 kbps

 

 

META:

 

Link Status Connected

Rate (Up/Down) 6466/36107 kbps

Noise Margin (Up/Down) 5.9/6.1 dB

Modulation Type VDSL2

Line Attenuation (Up/Down) 5.9/16.9 dB

Output Power (Up/Down) 4.8/18.6 dBm

Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved

Max Rate(Up/Down) 6382/36980 kbps

Edited by zippos
Xiaomi Redmi Note 4g LTE
Link to comment
Share on other sites

Πάρε οπωσδήποτε εξυπηρέτηση και πες του να καταχωρήσουν βλάβη... Μεγάλη κοιλιά πράγματι.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Δέχτηκα και εγώ την προσφορά της wind για vdsl.

Ενεργοποιήθηκε εδώ και δύο εβδομάδες. Από εδώ αρχίζει ο Γολγοθάς.

Ενώ μου είπαν πως θα καταλάβω ότι ενεργοποιήθηκε η vDSL γραμμή, όταν θα σταματήσει η aDSL, σε μένα έπαιζε και η παλιά γραμμή. Δεν ξέρω τι ρόλο μπορεί να παίζει αυτό.

Αυτήν την στιγμή το rooter κλειδώνει σε κάποιες τιμές, που δεν καταλαβαίνω και πολλά.

Rate (up/down) 4997/49998

Noise margin (up/down) 30.5/29.6 dB

Line attenuation 1.5/5 dB

Max rate (up/down) 35918/123150 kbps

 

Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να έχω μεγαλύτερο download από 1500 KB/sec είτε με Ethernet, είτε με Wi-Fi.

Είναι λογικό αυτό;

Το speed net test πριν έβγαζε νούμερα 11.5/2.1 και τώρα δεν τα έχω δει ποτέ αυτά. Το ανώτερο που είδα είναι 8.5/4.5 download/upload. Μου λένε να μην δίνω σημασία στο τεστ αυτό και να μπαίνω σε μια σελίδα του πανεπιστημίου για να δοκιμάζω εκεί. Σε τρεις με τέσσερις περιπτώσεις που δοκίμαζα και κάποιος τεχνικός περίμενε στην γραμμή, τα αποτελέσματα ήταν αυτά που αναφέρω. Μέγιστο και συνολικό download από τρία αρχεία που μου είπαν να κατεβάσω 1400 KB/s.

Σίγουρα δεν είναι ταχύτητες αυτές, παρόλο που άρχισαν τις ηλήθιες δικαιολογίες για ώρες αιχμής κλπ.

Αυτήν την στιγμή έχουν ανοιχτό αίτημα βλάβης και το κοιτάνε. Τους είπα πως περιμένω δύο μέρες ακόμη και μετά να τα μαζέψουν όλα.

Οχι μην κοιτάς με Wi-Fi πρέπει να είσαι μόνο με καλώδιο, ώρες αιχμής κλπ.

Γιατί δεν μου λένε από την αρχή "κοίτα να δεις, δεν έχουμε bandwidth κύριε, αυτό είναι, αμα θες"

Ποια είναι η γνώμη σας;

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Από τα στοιχεία που παραθέτεις, σημασία έχουν τα Rate (up/down) 4997/49998 και download από 1500 KB/sec.

Το πρώτο υποδηλώνει ότι παίρνεις vdsl από KV ή βρίσκεσαι πολύ κοντά στο ΑΚ και το δεύτερο ότι έχεις κάποιο σοβαρό πρόβλημα, και θα έλεγα, μάλλον συνδεσμολογίας.

Οι μετρήσεις με speedtest έχουν αποδειχθεί αναξιόπιστες αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να δικαιολογηθεί αυτή η ταχύτητα DL.

 

Το συνηθισμένο πρόβλημα είναι τα φίλτρα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σε ευχαριστώ.

Μπορείς όμως να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος; Τι μπορώ να κάνω εγώ δηλαδή; Εχω ένα laptop δύο τρεις συσκευές. Μπορείς να το πάρεις από την αρχή;

Αυτήν την στιγμή το router είναι συνδεδεμένο με ένα καλώδιο 60cm και είναι δίπλα στην πρίζα. Ολες οι συσκευές παίρνουν internet με Wi-Fi.

Link to comment
Share on other sites

Στην πρίζα πρέπει να μπει φίλτρο και στην έξοδο 1) adsl θα συνδέσεις το router και 2) phone το τηλέφωνο ή τη γραμμή που τρέχει στο σπίτι.
Link to comment
Share on other sites

Στην πρίζα πρέπει να μπει φίλτρο και στην έξοδο 1) adsl θα συνδέσεις το router και 2) phone το τηλέφωνο ή τη γραμμή που τρέχει στο σπίτι.

Είναι έτσι ακριβώς. Στις υπόλοιπες πρίζες δεν έχει τίποτα. Το λέω αυτό γιατί αρχίζω να αμφισβητώ τον ίδιο μου τον εαυτό.

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι που δεν έγραψα στο προηγούμενο post.

 

Μιλάω για την κεντρική πρίζα και όχι για μια κάποια πρίζα του σπιτιού. Εάν η συνδεσμολογία της κεντρικής είναι έτσι, τότε κάτι άλλο πρέπει να συμβαίνει.

Εάν είσαι σε πολυκατοικία, μπορείς να δοκιμάσεις το router στον κατανεμητή (λίγο δύσκολο, βέβαια, για κάποιον που δεν πιάνουν τα χέρια του και δεν ξέρει ποια είναι η γραμμή του, αλλά αυτή είναι η μόνη δοκιμή που θα απαντήσει στο ερώτημα αν υπάρχει λάθος συνδεσμολογία.

Στην περίπτωση που είναι σωστή η συνδεσμολογία στην κεντρική πρίζα, 1) δεν χρειάζονται άλλα φίλτρα εάν το καλώδιο από το φίλτρο περπατάει στο υπόλοιπο σπίτι και 2) χρειάζονται φίλτρα εάν οι υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού δεν συνδέονται με την κεντρική.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις με πήραν ξανά και ο τεχνικός επιβεβαίωσε πως υπάρχει πρόβλημα. Θα το δουν λέει μαζί με τον ΟΤΕ.

Οσο για τις πρίζες, δυστυχώς μένω σε οικοδομή και δεν ξέρω να βάλω χέρι. Η πρίζα που χρησιμοποιώ είναι αυτήν που υπάρχει μόλις μπαίνεις στο σπίτι. Θα είναι νομίζω απίθανο να πήγε ο ηλεκτρολόγος σε ένα δωμάτιο και μετά να γύρισε εκεί. Αν έχω καταλάβει αυτό που γράφεις. Πως ξέρετε εσείς ότι είστε εντάξει; Από που κατεβάζετε και βλέπεται ότι όλα είναι καλά, γιατί το speednet δεν είναι αξιόπιστο, ή το xbmc, ή οι servers της Google. Τότε από που είμαι όσο γίνεται σίγουρος;

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Αφού εντοπίστηκε πρόβλημα αυτό πρέπει να είναι στο KV και μάλλον ο τεχνικός του ΟΤΕ που έκανε τη ζεύξη του ζευγαριού σου στο minidslam έκανε κάποια πατάτα.

 

Θα δεις την πραγματική εικόνα στο DL όταν κατεβάσεις ένα μεγάλο αρχείο (πχ ταινία 20GB) σε torrent και έχουν πολλοί το αρχείο αυτό σε 100%, ώστε να σε τροφοδοτούν όλοι, χωρίς να κάνεις UL ταυτόχρονα και χωρίς άλλη σύνδεση στο ίντερνετ ή σε άλλο torrent.

Έχω κατεβάσει ακόμη και με 5500

Link to comment
Share on other sites

Καλό ξεμπέρδεμα γιατί σ' αυτές τις περιπτώσεις πρέπει να πάει στο KV τεχνικός του ΟΤΕ και αυτό δεν γίνεται άμεσα όταν δεν είσαι σ' αυτόν αλλά σε άλλο πάροχο.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ, ας είναι και 3500 με 4000 μια χαρά θα είμαι.

Κάνε ένα τεστακι ακόμα.

Πέρνα κάποιον internet download manager και πήγαινε στο site της ATI και κατέβασε κάποιον graphic driver.

Μόνο 1 αρχείο να κατεβαίνει και δες στον download manager πόσο παίζει πάνω κάτω η ταχύτητα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα τεστακι ακόμα.

Πέρνα κάποιον internet download manager και πήγαινε στο site της ATI και κατέβασε κάποιον graphic driver.

Μόνο 1 αρχείο να κατεβαίνει και δες στον download manager πόσο παίζει πάνω κάτω η ταχύτητα.

Κατέβασα έναν, μπήκα σε μια σελίδα της ati και με έβγαλε στο support της amd. Τέλως πάντων, ξεκίνησε το κατέβασμα και μου δείχνει 1.528 MB/sec, μέγεθος αρχείου 273.305 mb. Η Ταχύτητα παίζει λίγο μεταξύ 1380 και 1550.

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα έναν, μπήκα σε μια σελίδα της ati και με έβγαλε στο support της amd. Τέλως πάντων, ξεκίνησε το κατέβασμα και μου δείχνει 1.528 MB/sec, μέγεθος αρχείου 273.305 mb. Η Ταχύτητα παίζει λίγο μεταξύ 1380 και 1550.

Οπότε αυτή είναι όντως και δεν ανεβαίνει με τίποτα η ταχύτητά σου.

Υπομονή μέχρι να στο φτιάξουν, γιατί είναι σαν να είναι με 15άρα γραμμή και όχι με 50άρα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αν το φτιάξουν. Πέρασαν περισσότερο από εβδομάδες λέγοντας τα ίδια και τα ίδια στο τηλέφωνο. Είχα περίπου τα ίδια νούμερα και με το ADSL. Το ότι την ημέρα που ενεργοποιήθηκε, δούλευε και ADSL δεν παίζει κάποιο ρόλο; Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Είναι προφανές ότι εξακολουθείς να είσαι συνδεδεμένος με adsl και όχι με vdsl.

Δηλαδή δεν έχει πάει ακόμη ο τεχνικός του ΟΤΕ στο KV για να σε συνδέσει στο minidslam και στο vdsl.

Link to comment
Share on other sites

Είναι προφανές ότι εξακολουθείς να είσαι συνδεδεμένος με adsl και όχι με vdsl.

Δηλαδή δεν έχει πάει ακόμη ο τεχνικός του ΟΤΕ στο KV για να σε συνδέσει στο minidslam και στο vdsl.

Αυτό πραγματικά με θορύβησε.

Λοιπόν, έβγαλα από το συρτάρι το παλιό router ADSL, το σύνδεσα και...

ακόμη λειτουργεί! Σε χαμηλότερη ταχύτητα από ότι φαίνεται (θεωρητικά) αλλά λειτουργεί!

Τώρα; Νομίζω πως το νέο VDSL router παίζει κανονικά και με τους δύο τύπους, το παλιό όμως μόνο με ADSL.

Ετσι δεν είναι; Γιατί να μην τους αρχίσω στα μπινελίκια να το ευχαριστηθώ;

Και αν είναι έτσι ρε παιδιά, τι κάνουν τεστ εδώ και τόσο καιρό;

Edit: έκανα μια προσπάθεια να κατεβάσω πάλι κάτι, συγκεκριμένα το img του nexus 5 και η μεγαλύτερη ταχύτητα που πιάνει το ADSL είναι 1.5MB/s χαχαχαχαχα άρα;

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Στο είπα παραπάνω.

Είσαι ακόμη σε adsl και όταν έρθει ο τεχνικός του ΟΤΕ στο kV θα σε συνδέσει στο minidslam και θα περάσεις στο vdsl.

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι 1) πίεση στην Wind να πάει γρήγορα ο τεχνικός του ΟΤΕ (και με απειλές για την ΕΕΤΤ και 2) να ζητήσεις να μην χρεωθείς το διάστημα που δεν έχεις vdsl.

 

ΥΓ

Ξαναβάλε το σωστό router γιατί δεν ξέρεις πότε θα συνδεθείς σωστά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Απαράδεκτοι. Έχουν παραδεχθεί εδω και τόσο καιρό ότι δεν έχουν ενεργοιποιησει το vdsl και ότι πρέπει να μιλήσουν με τον Ο.Τ.Ε. για τα περεταίρω. Μετά από δική μου πίεση, εφόσον οι ίδιοι δεν ειδοποιούν για κανέναν λόγο, παραδέχονται πως ο Ο.Τ.Ε. εχει τελειώσει με την γραμμή και πρέπει να οι ίδιοι πλέον να λύσουν το πρόβλημα, το οποίο φυσικά παραμένει σαν αίτηση στο σύστημα τους. Χθες επικοινώνησα πάλι και ο έξυπνος τεχνικός της κακιας ώρας άρχισε πάλι τα ίδια , μπες εδώ να δεις ταχύτητα κλπ χαζά που τα κάναμε πριν δυο μήνες. Στο τέλος μου ειπε ότι θα το δουν σε 10 μέρες!!! Σε δέκα μέρες θα πέσουν καντιλια και ανοιχτά θα σκοτωθώ με όποιον βλαμενο σηκώσει το τηλέφωνο και αρχισει πάλι τα ίδια. Δεν έχουν πάρει ούτε ένα τηλέφωνο για ενημέρωση και από όσο ξέρω εγώ χρεώνομαι κάθε φορά που καλώ. Εκτός και αν κάνω λάθος. Μου είπα πως θα εκδοθεί πιστωτικος λογαριασμός για τι διάστημα αυτό που δεν εχω vdsl. Βέβαια, έπρεπε να τον πληρώσω και μετά να εκδοθεί πιστωτικό. Έχω φτάσει στο αμήν. Δεν τους δίνω ούτε λεπτό μέχρι να λυθεί το πρόβλημα και μάλιστα με κανονική ταχύτητα όπως προβλέπεται και ούτε kb παρακάτω.

 

Χρονιάρες μέρες και αντί για ευχές μοιράζω βρισιές και απειλές. Κοπρόσκυλα

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι μεγάλο το διάστημα που δεν έχει ενεργοποιηθεί το vdsl.

Είχα και εγώ παρόμοιο πρόβλημα πριν από 1 χρόνο περίπου και ενώ ο ΟΤΕ απέρριπτε συνεχώς την αίτηση χωρίς δικαιολογία, τα πράγματα άλλαξαν όταν έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Γιαυτό σου είπα να κάνεις καταγγελία. Με βάση την προσωπική μου εμπειρία, ο ΟΤΕ δυσκολεύει και καθυστερεί (υπερβολικά) τις διαδικασίες παροχής vdsl από KV στους εναλλακτικούς παρόχους, με αποτέλεσμα να αγανακτούν οι συνδρομητές. Πάντως, από το ΦΕΒ 2014 που έχω αυτή την υπηρεσία, δεν έχω ασχοληθεί με την Wind και την τεχνική της βοήθεια και το μόνο που με απασχολεί είναι με ποιο πακέτο θα ανανεώσω για τον επόμενο χρόνο.

 

Και στην περίπτωσή μου υπήρξε διάστημα α) χωρίς τηλεφωνία και β) χωρίς vdsl και για τις 2 αυτές υπηρεσίες υπήρξαν πιστωτικές διορθώσεις σε μεταγενέστερους λογαριασμούς. Επομένως, μην ανησυχείς για το θέμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Η wind θα σε καλύψει για το χρόνο που πληρώνεις μια υπηρεσία και αυτή δεν λειτουργεί σωστά.

Αλλά πέρα από την καθυστέρηση,η γραμμή δουλεύει; έστω για κανένα τηλέφωνο και για να σερφαρεις;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει κανονικά θα έλεγα εκτός από μερικές στιγμιαίες αποσυνδέσεις. Είχα και παλιότερα wind και γύρισα ξανά γιατί τελικά είχα βγάλει το συμπέρασμα πως η τεχνική υποστήριξη ήταν πολύ καλύτερη από τα υπόλοιπα που δοκίμασα!.

Το χειρότερο είναι πως έχω.... "τεράστιο βύσμα" στον ΟΤΕ, μιας και δουλεύει σε μεγάλη θέση θα έλεγα εκεί ο αδερφός μου, δεν θέλω όμως και δεν του έχω πει κουβέντα μέχρι στιγμής.

Δεν θέλω να κυνηγάω τον κόσμο που δεν μου φταίει και σε τίποτα στην τελική. Θέλω να έχω αυτό που μου πρόσφεραν και δέχτηκα να πληρώσω, τίποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω, ούτε τσαμπουκάδες ούτε φασαρίες.

Δεν ανέχομαι να με κοροϊδεύουν τόσο καιρό και μάλιστα να με βγάζουν και βλάκα. Εκεί είναι που βγαίνω από τα ρούχα μου

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις βύσμα τον αδελφό σου, ρώτησέ τον να δει στην ΕΒΔΑΦ την κατάσταση της αίτησής σου.

Στη βάση αυτή καταγράφονται όλες οι ενέργειες για τη φορητότητα κλπ και έτσι θα μάθεις από πρώτο χέρι την πραγματική κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...