Jump to content

WIND VDSL


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μίλησα κι εγώ τελικά σήμερα με την τεχνική υποστήριξη (δική μου αμέλεια που το καθυστέρησα).

 

Τηλεφώνησα το πρωί και μίλησα με τεχνικό, του είπα τις ταχύτητες και attenuation που έδινε το router μου, έκανε κάποιες δοκιμές επιτόπου και μου ζήτησε το κινητό μου για να με πάρει αυτός γιατί θα έκανε κάποια δοκιμή που θα διέκοπτε τη γραμμή του τηλεφώνου. Με πήρε μετά από μια δυο ώρες που δεν ήμουν πια στο σπίτι. Μπήκα από μακρυά και έλεγξα τις ενδείξεις του router αλλά μου είπε ότι ήθελε να κάνει και μια μέτρηση της γραμμής χωρίς τερματικό εξοπλισμό επάνω και να έπαιρνα όταν ήμουν σπίτι, από κινητό.

 

Δε μου είπε σε ποιο νούμερο θα μπορούσα να βρω την τεχνική υποστήριξη από το κινητό, οπότε πήρα πάλι από το σταθερό πριν λίγη ώρα. Μίλησα με μια γυναίκα αυτή τη φορά της είπα αυτό που μου είχε πει ο τεχνικός το πρωί αλλά δεν έδωσε σημασία, ή δεν κατάλαβε τι της είπα. Με ρώτησε τις ταχύτητες που έγραφε το router μου, της τις είπα, παρατήρησε ότι "βελτιώθηκε βλέπω η γραμμή" (είχε πάει το uplink από 1450 στα 1500!) και μετά με έβαλε να τρέξω speedtest, δηλαδή να κατεβάσω ταυτόχρονα δύο αρχεία μεγάλα από τον ftp server του Μετσοβείου. Δεν κατάλαβα αν ήθελε να της πω με τι ταχύτητα βλέπω εγώ ότι κατεβάζω ή αν ήθελε να δει τη γραμμή με φορτίο. Κάποια στιγμή, μου πετάει ότι με βάση το attenuation της γραμμής και της απόστασης από το κέντρο, αυτή είναι η μέγιστη ταχύτητα που θα μπορούσα να έχω και δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα που να διορθώνεται.

 

Ενώ μετά τη συνομιλία με τον τεχνικό το πρωί είχα αρκετές ελπίδες, η απογευματινή συνομιλία με απογοήτευσε ενετλώς, αν και η γυναίκα που μίλησα τώρα δε μου φάνηκε σχετική, αλλά δεν έχω υπομονή να γνωρίσω όλους τους υπολλήλους της τεχνικής υποστήριξης για να δω ποιοι είναι σχετικοί και αν κάποιος από αυτούς έχει λύση στο πρόβλημα ή αν τελικά δεν υπάρχει πρόβλημα και αυτή είναι πράγματι η δυνατότητα της γραμμής.

 

Οπότε η VDSL μας τελείωσε και ίσως τη δοκιμάσουμε ξανά μετά από αρκετό καιρό, όταν θα έχει ωριμάσει η τεχνολογία και τα συστήματα της wind που μπορούν να σου πουν αν είναι συμβατή η γραμμή σου με VDSL.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 213
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η εμπειρία μου απο την χρήση της VDSL δεν ήταν καθόλου κακή. Την έβαλα μετά απο τηλεφωνική προσφορά. Κλείδωνε στα 42/10 και σπάνια είχε αποσυνδέσεις.

Στο browsing δεν είδα καμία βελτίωση απολύτως αντιθέτως, σε streaming, skype και φυσικά torrents μεγάλη. Κατέβαζε μέχρι και 4mbit/s και ανέβαζε μέχρι 1mbit/sec.

Εν τέλει την διέκοψα μιά που θεωρώ πως στην τελική, τα +10€ για την υπηρεσία δεν τα αξίζει (πλην skype) για μερικές ταινίες.

 

Θα τη δοκιμάσω και εγώ μου φαίνεται. Οικονομικά συμφέρει οπότε δεν βρίσκω το λόγο να μην προχωρήσω :)

Link to comment
Share on other sites

Εν τέλει την διέκοψα μιά που θεωρώ πως στην τελική, τα +10€ για την υπηρεσία δεν τα αξίζει (πλην skype) για μερικές ταινίες.

είναι λογικό για έναν οικιακό χρήστη. Δε ξέρω πόσοι έχουν πραγματικά ανάγκη για ταχύτητα μεγαλύτερη των 10ΜΒ, μη σου πω ότι είναι και πολλά τα 10. Πιο σημαντικό είναι η σταθερότητα και το ping για τους gamers. από εκεί και πέρα, χώρος για 10ρικα δύσκολα βρίσκεται.

Link to comment
Share on other sites

είναι λογικό για έναν οικιακό χρήστη. Δε ξέρω πόσοι έχουν πραγματικά ανάγκη για ταχύτητα μεγαλύτερη των 10ΜΒ, μη σου πω ότι είναι και πολλά τα 10. Πιο σημαντικό είναι η σταθερότητα και το ping για τους gamers. από εκεί και πέρα, χώρος για 10ρικα δύσκολα βρίσκεται.

 

Εκτός από το Download, σημαντικό είναι και τo upload που προσφέρει καθώς μπορείς να ανεβάζεις για πλάκα βίντεο στο youtube και τις φωτογραφίες στο fb. Γενικά, όλα γίνονται πιο έυκολα

Link to comment
Share on other sites

εγω το ηθελα πολυ αλλα η ταχυτητα ηταν τραγικη παροτι οι τεχνικοι της wind ελεγαν να βαλω θα κλειδωνω στα 30+.5 λεπτα το τσεκαρα και μετα μου το εβγαλαν.
Link to comment
Share on other sites

εγω το ηθελα πολυ αλλα η ταχυτητα ηταν τραγικη παροτι οι τεχνικοι της wind ελεγαν να βαλω θα κλειδωνω στα 30+.5 λεπτα το τσεκαρα και μετα μου το εβγαλαν.

 

Σε ποια περιοχή μένεις;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μόλις με πήραν από Wind ότι έγιναν αναβαθμίσεις στις καλωδιωσεις της περιοχής μου (Ζωγράφου) και πλέον μπορώ να συγχρονισω σε ταχύτητες κοντά στα 40mbps.

Οπότε δέχτηκα την πρόταση και περιμένω την προώθηση της αίτησης και την παραλαβή του vdsl ρουτερ για να προχωρήσουμε.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

εγω το ηθελα πολυ αλλα η ταχυτητα ηταν τραγικη παροτι οι τεχνικοι της wind ελεγαν να βαλω θα κλειδωνω στα 30+.5 λεπτα το τσεκαρα και μετα μου το εβγαλαν.

 

Τουλάχιστον δεν το πληρώνεις τσάμπα, εγώ το έχω ευχαριστηθεί το VDSL

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον δεν το πληρώνεις τσάμπα, εγώ το έχω ευχαριστηθεί το VDSL

 

Εδώ και πέντε μέρες πήγα βοντα αλλα δεν έχουν νομίζω ακόμα vdsl!αλλα και να είχαν δεν νομίζω να ήταν καλύτερο από wind μάλλον θα φταίει και η περιοχή γενικά

Link to comment
Share on other sites

Ωραία πράγματα!

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Και για να λέμε και μερικά καλά,

Μετά από πόσες μέρες επικοινωνίας με άσχετους ή μη πρόθυμους τεχνικούς στο να δώσουν λύση στο πρόβλημα με το άνοιγμα μιας θύρας στο ρουτερ, χτες βράδυ με πήρε ένα παλικάρι από το τεχνικό τμήμα στις 10 και έδωσε τη λύση!!

Δυστυχώς θέλουν πολύ εκπαίδευση οι περισσότεροι.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Στο ρουτερ μέσα τι χαρακτηριστικά έχεις;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Στο ρουτερ μέσα τι χαρακτηριστικά έχεις;

 

 

Τί εννοείς φίλε μου γιατί δεν το'πιασα :)

 

Βασικά, ενώ όλα πάνε καλά απο θέμα ταχύτητας, έχω πρόβλημα με εταιρικό laptop στο οποίο χρησιμοποιώ vpn και δεν συνδέεται με τίποτα. Το ίδιο πρόβλημα είχαν συνάδελφοι που αναβαθμίστηκαν σε VDSL αλλά στον ΟΤΕ, και το διόρθωσαν, μπαίνωντας στο site της myotenet.gr και χαμηλώνοντας το επίπεδο ασφαλείας του firewall σε low.

Αν και έχω μιλήσει σχεδόν με όλο το τεχνικό τμήμα της Wind, απο εχθές το απόγευμα μέχρι και σήμερα, δεν κατάφεραν να λύσουν το πρόβλημα και δεν ξέρουν καν τι θα μπορούσαν να κάνουν. Απο την στιγμή που έχω internet, δεν τους ενδιαφέρει/αφορά οποιοδήποτα άλλο πρόβλημα.

 

Έχει κανείς κάποια ιδέα να μου προτείνει;

Link to comment
Share on other sites

Τί εννοείς φίλε μου γιατί δεν το'πιασα :)

 

Βασικά, ενώ όλα πάνε καλά απο θέμα ταχύτητας, έχω πρόβλημα με εταιρικό laptop στο οποίο χρησιμοποιώ vpn και δεν συνδέεται με τίποτα. Το ίδιο πρόβλημα είχαν συνάδελφοι που αναβαθμίστηκαν σε VDSL αλλά στον ΟΤΕ, και το διόρθωσαν, μπαίνωντας στο site της myotenet.gr και χαμηλώνοντας το επίπεδο ασφαλείας του firewall σε low.

Αν και έχω μιλήσει σχεδόν με όλο το τεχνικό τμήμα της Wind, απο εχθές το απόγευμα μέχρι και σήμερα, δεν κατάφεραν να λύσουν το πρόβλημα και δεν ξέρουν καν τι θα μπορούσαν να κάνουν. Απο την στιγμή που έχω internet, δεν τους ενδιαφέρει/αφορά οποιοδήποτα άλλο πρόβλημα.

 

Έχει κανείς κάποια ιδέα να μου προτείνει;

 

Εννοώ τα στοιχεία σύνδεσης όπως αυτά που έχω δώσει 2 ποστ πιο πάνω.

Όσο για το τεχνικό τμήμα, θέλει υπομονή να πέσεις σε κάποιον που ξέρει.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ τα στοιχεία σύνδεσης όπως αυτά που έχω δώσει 2 ποστ πιο πάνω.

Όσο για το τεχνικό τμήμα, θέλει υπομονή να πέσεις σε κάποιον που ξέρει.

 

Πού τα βρίσκω όλα αυτά τα στοιχεία για να τα παραθέσω;

Link to comment
Share on other sites

Πού τα βρίσκω όλα αυτά τα στοιχεία για να τα παραθέσω;

 

Status-Network Interface-DSL Link Information

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Για δες...

Τερμάτισες και εσύ στο download όπως και εγώ στα 49.998, αλλά εγώ έχω Atten Down στο 3 και εσύ στο 10.

Μου κάνει εντύπωση που δεν επηρεάζει την ταχύτητα συγχρονισμού τέτοια διαφορά..

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τερμάτισες και εσύ στο download όπως και εγώ στα 49.998, αλλά εγώ έχω Atten Down στο 3 και εσύ στο 10.

Μου κάνει εντύπωση που δεν επηρεάζει την ταχύτητα συγχρονισμού τέτοια διαφορά..

 

Εννοείς οτι θα έπρεπε να έχω καθυστερήσεις στην απόκριση;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τέζα και το download με 6mb/s!! :-) :-)

Να κατέβαζα και από torrent με τόσο θα ήταν τέλεια.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κάποια βασικά πράγματα για το vDSL.

 

1. Προς το παρόν, μόνο ο ΟΤΕ έχει την δυνατότητα να το παρέχει σε ΟΛΟΥΣ τους συνδρομητές του, μιας και έχει ξεκινήσει ήδη εγκαταστάσεις mini-DSLAM μέσα στα ΚΑΦΑΟ του. Και επειδή κανένας άλλος πάροχος δεν έχει πρόσβαση εκεί, κάνουν πάρτυ μόνοι τους. Εδώ δυστυχώς, το άσχημο είναι ότι αν πέσει η δική σου απλή γραμμή adsl δίπλα ακριβώς ή πολύ κοντά σε γραμμή vDSL, τότε τα 10-12Mb σου, αυτομάτως γίνονται 2, λόγω της πολύ μεγάλης παρεμβολής από την δίπλα γραμμή.

 

2. Τα 50Mbps μεγίστων είναι σε αποστάσεις το πολύ 300 μέτρων, καλωδιακής πάντα απόστασης. 300 έως 1000 παίζουν μετά τα 30-35 στην καλύτερη. Στο upload εδώ έχει να κάνει πολύ μεγάλο ρόλο η απόσταση, μιας και δεν είναι στο 1Mb που το πιάνουν μέχρι και στον Όλυμπο. Τα 5Mb στο 50άρι είναι πολύ λίγα, μιας και τα αστικά έχουν σαν upload max τα 12mb (η cyta πχ δίνει 50/10).

 

3. Είναι φυσιολογικό τα 3db με τα 10 να έχουν παρόμοια στατιστικά συγχρονισμού, μιας και έτσι είναι η λειτουργία του vDSL. Μεγάλες ταχύτητες σε πολύ μικρές αποστάσεις, αλλά από κάποιο σημείο και μετά το σήμα εξασθενεί πάρα πολύ. Υπάρχει δηλαδή ενδεχόμενο, με adsl να υπάρχει μεγαλύτερος συγχρονισμός από ότι με vdsl, και δεν εννοώ στα 5χλμ, αλλά στα 1300-1500μ. Όσοι είστε οριακά, πάρτε τους τεχνικούς σας και ζητήστε τους να πάρουν μέτρηση καλωδιακής απόστασης, είναι 2 λεπτά δουλειά. Με κλειστό το modem στέλνουν σήμα και βάσει του χρόνου επιστροφής, μετράνε απόσταση. SELT/DELT λέγεται το σήμα. Το ίδιο γίνεται και στις οπτικές, μόνο που αντί για παλμό στέλνουν φως.

 

4. Μην περιμένετε και πολλά από την "αναβάθμιση δικτύων" στην γειτονιά σας, όλα μούφες είναι. Τον χαλκό που έχουμε από το 1920, τον ίδιο χαλκό θα έχουμε για τα επόμενα 20 χρόνια. Το μόνο που αλλάζει είναι η οπτική ίνα που συνδέει τα αστικά μεταξύ τους, ο καταναλωτής δεν κερδίζει κάτι. Είναι σαν να ρουφάς τον καφέ σου με λεπτό καλαμάκι, και από πάνω συνδέσεις πιο χοντρό. Θα καταφέρεις έτσι να ρουφάς περισσότερο; Αφού η μικρή διατομή έχει μείνει, λίγο χώραγε, πάλι λίγο θα χωράει. Το μόνο πιθανό σενάριο πραγματικής αναβάθμισης δικτύων στην γειτονία μας, είναι να επιτρέψει ο ΟΤΕ στους εναλλακτικούς να χτίσουν mini-DSLAM δίπλα στα ΚΑΦΑΟ του. Αυτό ΑΝ γίνει, θα γίνει μόνο όταν ο ΟΤΕ έχει φάει όλη την πίτα των εν δυνάμει vDSL συνδρομητών, έτσι ώστε να αφήσει τα ψίχουλα στους άλλους, μιας και είναι όντως τεράστια επένδυση το συγκεκριμένο project και φυσικά δεν θα αφήσει να του το φάνε.

 

Εκτός & αν κάποιος πάροχος αποφασίσει να τα ισοπεδώσει όλα και να αρχίσει να σκάβει για υποδομές και οπτικές σε επίπεδο ακραίου δικτύου (να αλλάξει δηλαδή το λεπτό καλαμάκι), τότε θα δούμε ταχύτητες Αμερικής. Προς το παρόν, εμπρός καλό μου torrent.

Edited by Stavros_595
Link to comment
Share on other sites

@Stavros_595

ευχαριστούμε για το πλήρες κείμενό σου!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...