Jump to content

myphone VERSUS: iPhone 5 vs Nokia Lumia 920


plankton69
 Κοινοποίηση

iPhone 5 VERSUS Nokia Lumia 920  

654 members have voted

  1. 1. iPhone 5 VERSUS Nokia Lumia 920

    • iPhone 5
      194
    • Nokia Lumia 920
      460


Recommended Posts

lumia δαγκωτο.mass storage,camera,εμφανιση,χαρτες και βεβαια δεν σπαει δεν χαλαει! Edited by exposed

ipad 3 white

iphone 5s gold

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 222
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επέλεξα το Lumia 920 για τους εξής λόγους:

1) Είμαι Αpple HATER!!(ναι το δηλώνω ευθαρσώς :D. )

2) Είμαι ΝOKIA Fan.(Ουδέν παράπονο)

3) Όπως δηλώσανε και πολλοί προλαλήσαντες (που επέλεξαν το Lumia 920) η Νokia σου δίνει (και έδινε) επιλογές (Mass storage support,USB On The Go,bluetooth ξεκλείδωτο,nfs,skype,office,Νοκια Μaps με δωρεάν πλοήγηση) που η άλλη ακατανόμαστη εταιρία τσιγγουνεύεται να τα δώσει για να τα παρέχει με το σταγονόμετρο στις επόμενες εκδόσεις της (5S,6,6S,7,7S...)

 

Παρ'όλα αυτά ψήνομαι άσχημα να πάρω το Note 2 (έτσι για αλλαγή γιατί δεν είμαι close-minded-εξαιρείται η ακατονόμαστη όπου εκεί θα φοράω για πάντα παρωπίδες).

Όπως και να'χει θα περιμένω να δω και το Lumia 920(και τα 2 είναι γομαράκια οπότε δεν μασάμε) για να πάρω την τελική απόφαση.

Edited by spiros2021

Nokia 808 Pureview, iPad Air 4th gen(2020), Apple iPhone 13 Pro Max, iWatch Ultra

Link to comment
Share on other sites

Με το που είδα τον τίτλο του θέματος, σκέφτηκα "ωχ, εδώ θα έχουμε ευτράπελα" ! :p

Δεν έχω iPhone και δεν θα το έπαιρνα γιατί θεωρώ πως δεν αξίζει τόσα χρήματα. Εδώ που τα λέμε, κανένα κινητό δεν αξίζει για 500ρικο και πάνω... αλλά τουλάχιστον αν τα δίνεις, να πληρώνεις για πραγματικές καινοτομίες και σωστή ποιότητα κατασκευής! Με τα όσα άκουσα και είδα για το κινητό της Apple, δεν θα το σκεφτόμουν καν!! 920 λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα πολύ (πάρα πολύ) να πω το Lumia 920 είναι καλύτερο, αλλά δε μπορώ.

Δυστυχώς αν έχεις ένα και μόνο τηλέφωνο, τότε αυτό καλύτερα να είναι το "τηλεκοντρόλ" iPhone 5, παρά η "παντόφλα" Lumia 920.

Overall είναι ένα πιο ισορροπημένο τηλέφωνο το iPhone και δεν είμαι καθόλου fanboy, πιστέψτε με.

Τα μεγάλα ατού του Lumia 920 όπως χρήση οθόνης με γάντια και επαγωγική φόρτιση, ωραία ακούγονται, αλλά είναι το πρώτο άχρηστο και το δεύτερο απλή gadgetιά!

Η κάμερα μπορεί τη νύχτα να τα σπάει, όμως τη μέρα όπως είπε και ο te_salat δεν παίζει σωστά.

Η ποιότητα αν κρίνω από το Lumia 800 λογικά θα είναι κορυφαία, όμως το βάρος είναι Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ο!

Από την άλλη το iPhone 5 είναι το απόλυτο ξενέρωμα για τους κατόχους του 4s. Μακρόστενο μέχρι αηδίας και σε γενικές γραμμές, nothing to write home about.

 

Bottom line για μένα, η εμπειρία χρήσης. Και το iPhone νικάει. Δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλες συσκευες και οι 2...για μενα ν1 iphone και ν2 lumia γενικοτερα..οχι μονο μεταξυ τους....πολυ μακρια απ τον ανταγωνισμο. απλα ν1 το iphone καθαρα λογω λειτουργικου
Link to comment
Share on other sites

πολυ μακρια απ τον ανταγωνισμο

 

κι από SG3,NoteII, και το εμφανιζόμενο LG4? υπερβολή το να λες πολύ μακριά από τον ανταγωνισμό, όταν ο ίδιος ο ανταγωνισμός πετάει το i5 έξω.

Link to comment
Share on other sites

Με το που είδα τον τίτλο του θέματος, σκέφτηκα "ωχ, εδώ θα έχουμε ευτράπελα" ! :p

Δεν έχω iPhone και δεν θα το έπαιρνα γιατί θεωρώ πως δεν αξίζει τόσα χρήματα. Εδώ που τα λέμε, κανένα κινητό δεν αξίζει για 500ρικο και πάνω... αλλά τουλάχιστον αν τα δίνεις, να πληρώνεις για πραγματικές καινοτομίες και σωστή ποιότητα κατασκευής! Με τα όσα άκουσα και είδα για το κινητό της Apple, δεν θα το σκεφτόμουν καν!! 920 λοιπόν...

 

δεν εχεις δουλεψει iphone αλλα ξερεις οτι δεν αξιζει γιατι ειναι και ακριβο και θα παιρνες lumia 920 το οποιο κανει 860 δολαρια..μαλιστα........

 

κι από SG3,NoteII, και το εμφανιζόμενο LG4? υπερβολή το να λες πολύ μακριά από τον ανταγωνισμό, όταν ο ίδιος ο ανταγωνισμός πετάει το i5 έξω.

ο καθενας λεει τη γνωμη του και εμενα το android οχι στα φορουμς(επειδη διαβαζω οτι γραφει ο καθενας) αλλα στην πραξη δε με βολευει. ο ανταγωνισμος για μενα δεν υπαρχει. το iOS ειναι οτι καλυτερο εχει βγει ποτε για ευχρηστια. και ναι, πολυ μακρια απ τον ανταγωνισμο για καποιον που θελει να κανει πραγματα ευκολα γρηγορα χωρις κολληματα.

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα.Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

ο καθενας λεει τη γνωμη του και εμενα το android οχι στα φορουμς(επειδη διαβαζω οτι γραφει ο καθενας) αλλα στην πραξη δε με βολευει. ο ανταγωνισμος για μενα δεν υπαρχει. το iOS ειναι οτι καλυτερο εχει βγει ποτε για ευχρηστια. και ναι, πολυ μακρια απ τον ανταγωνισμο για καποιον που θελει να κανει πραγματα ευκολα γρηγορα χωρις κολληματα.

 

α,οκ για σένα... γιατί γενικά ο ανταγωνισμός μόνο έτσι δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις δουλεψει iphone αλλα ξερεις οτι δεν αξιζει γιατι ειναι και ακριβο και θα παιρνες lumia 920 το οποιο κανει 860 δολαρια..μαλιστα........

Έχω δοκιμάσει από γνωστούς μέχρι το 4... ok, κορυφαία εμπειρία αφής και ίντερνετ, αλλά τίποτα παραπάνω για εμένα...και το τονίζω αυτό, για εμένα! Οι άπειρες εφαρμογές δεν μου λένε κάτι, δεν έχω το κινητό για να παίζω! Και δεν θα΄παιρνα κανένα με τόσα χρήματα, τα περισσότερα που έδωσα ποτέ για κινητό ήταν το 500ρικο για να πάρω N8, το οποίο και θα κρατήσω μέχρι να πέσει και η τιμή του Lumia σε τέτοια επίπεδα! Και πάλι θα το σκεφτώ... δεν είναι εποχές για τέτοιες "πολυτέλειες"!

Link to comment
Share on other sites

Νοκια lumia 920 φυσικα. Να υποθεσω οτι οσοι λετε οτι το ios ειναι καλυτερο εννοειτε οτι εχει περισσοτερες εφαρμογες ε; Σε αυτο θα συμφωνησω και εγω. αλλα μεχρι εκει. Γιατι σαν σκετο λειτουργικο νομιζω κανετε λαθος. το wp ειναι αρκετα μπροστα σε πολλα θεματα και το 8αρι ακομα πιο μπροστα. αν εννοειτε jb ios επισης θα διαφωνησω γιατι θα πρεπει να το συγκρινετε με "σπασμενο" wp. Ειχα και εγω iphone jb για να μη με κατηγορησετε ως άσχετο :P
Link to comment
Share on other sites

εδω μιλαμε για τα 2 κορυφαια μην ανακατευεται αλλα.

το μεγαλο μειον του νοκια ειναι το βαρος του. εκει θα χασει τους περισσοτερους ψηφους.

τι i5 μπορει να ειναι μακροστενο αλλα ειναι παναλαφρο.

 

αν και πιστευω οτι η μαχη σαυτα τα 2 θα δωθει στο software και οχι στην εμφανιση και στο hardware μιας και τα 2 ειναι πανεμορφα και απο specs με βαση το λογισμικο ειναι τουμπανα κ τα 2.

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Νοκια lumia 920 φυσικα. Να υποθεσω οτι οσοι λετε οτι το ios ειναι καλυτερο εννοειτε οτι εχει περισσοτερες εφαρμογες ε; Σε αυτο θα συμφωνησω και εγω. αλλα μεχρι εκει. Γιατι σαν σκετο λειτουργικο νομιζω κανετε λαθος. το wp ειναι αρκετα μπροστα σε πολλα θεματα και το 8αρι ακομα πιο μπροστα. αν εννοειτε jb ios επισης θα διαφωνησω γιατι θα πρεπει να το συγκρινετε με "σπασμενο" wp. Ειχα και εγω iphone jb για να μη με κατηγορησετε ως άσχετο :P

 

ασχετος δεν ειναι κανενας ουτε καν η ξανθια που το εχει για μοστρα αφου ειναι σιγουρα πιο σχετικη απο αυτους που δεν το εχουν και το παιζουν ξερολες εδω.

 

το θεμα ειναι τι βολευει στον καθενα. φιλος μου μου ειπε οτι το wp δεν τον βολεψαν εσυ λες το αντιθετο αρα ειναι τι καθεται καλυτερα στον καθενα.

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

...επαγωγική φόρτιση...

 

Που δεν υπαρχει μεσα στην συσκευασια και το πληρωνεις εξτρα...

 

Από την άλλη το iPhone 5 είναι το απόλυτο ξενέρωμα για τους κατόχους του 4s. Μακρόστενο μέχρι αηδίας και σε γενικές γραμμές, nothing to write home about.

 

Δεν ειναι μακροστενο σε σχεση με το 4S ... Επειδη το εβαλα πανω στο 4S η διαφορα ειναι τοσο μικρη που δεν προβληματιζει καθολου...

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Όντως και τα δύο είναι πολύ καλά τηλέφωνα. Όμως ψήφισα υπέρ του lumia 920. Είχα στο παρελθόν iphone το 3gs. Το είχα γράψει και πάλι ότι με ενοχλούσε η πολιτική της apple όπως π.χ. η χρήση πιστωτικής κάρτας για το iTunes. Έπειτα επειδή έχω το galaxy nexus δεν θα μπορούσα να πάω σε μικρότερες ίντσες οθόνης. Τέλος από ότι έχω δει σε διάφορα video το λειτουργικό των windows 8 είναι πολλά υποσχόμενο σαν νέο os αρκεί η Microsoft να το υποστηρίξει σωστά. Και επειδή αναφέρθηκε σαν αρνητικό η ανακοίνωση από τη Microsoft ότι δεν προλάβαμε… και η apple μετά το λάθος με τους χάρτες, ζήτησε συγνώμη. Συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες.
Link to comment
Share on other sites

Lumia 920 λογω cameras, Οθονης, mass-storage,bluetooth, design

 

Θα συμφωνήσω

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω κανένα από τα 2, ως πρώην κάτοχος iphone και νυν lumia 800, ψηφίζω LUMIA. Iphone θα ξαναακουμπήσω όταν η Apple βγάλει τέτοια συσκευή που να κάνει τη διαφορά σαν το πρώτο iphone, δλδ σχεδόν ποτέ...
Evolution is the solution... :D
Link to comment
Share on other sites

Εχοντας δει μόνο απο video το Lumia (αρα δεν εχω τεκμηριωμένη άποψη) και εχοντας ζήσει (επειδή το είχα) το iPhone 3G και τα iPhone 4/4S (απο κολητό) θα πω το Lumia.

 

Εχει καλύτερο Hardware, οθόνη και ενα λειτουργικό, που μπορεί να είναι "νεο", αλλά συγκριτικά με το iOS (που εδω και 3-4 χρόνια είναι ιδιο ασχετα με πόσα updates κάνει) με κάνει να το προτιμώ.

Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχω μια υποψία ότι αν βάζατε κανένα από τα δύο θα έπαιρνε περισσότερους ψήφους;

 

Εγώ με το πιστόλι στον κρόταφο να διαλέξω μόνο από αυτά τα δύο θα διάλεγα το iPhone.Ναι δεν έχει ανανέωθεί,ναι είναι τηλεκοντρόλ ναι δεν έχει χάρτες κτλ.Αλλά το άλλο τι έχει;

 

Το pureview έχει ελάχιστη διαφορά σε φωτογραφία από το iPhone εκτός και αν κάνεις pixel peeping.To είδαμε και στο προηγούμενο symbian που το φορούσε και τώρα κυκλοφορούν samples του 920. Άστε τα χαρακτηριστικά στα χαρτιά και πηγαίνετε σε ένα κατάστημα να το δείτε.Το βάρος μετράει ότι και να λέμε,το ΝΟΚΙΑ είναι ΒΑΡΥ.Μετά έχεις να διαλέξεις από το iTunes και την ******* Zune για το content και sync.Όσο και να λέω πως θα ξαναπιάσω iTunes σε περιεχόμενο και χρηστικότητα δεν το πλησιαζει η πρόταση της MS.Τον Σεπτέμβρη ήμουν εθελοντής σε evaluation για ένα HCI research και με αξιολόγησαν σε ακριβώς αυτά τα δύο προγράμματα.

 

Συνεχίζοντας έχουμε ένα λειτουργικό που έχουν ξοδευτεί περισσότερα από ποτέ χρήματα για marketting και promotion ,με τα περιοδικά και τα site να γράφουν διθυραμβικές κριτικές και τον μέσο χρήστη να τα καντηλιαζει.Και στα sVista θυμάμαι όλο το media τα επαινούσε και όλοι είδαμε που κατέληξε.Θα κρατάω μικρό καλάθι για τα windows 8.

 

Μην ξεχνάμε ότι η εταιρία έχει μέγιστη παράδοση στο σταθερό code developpment:

 

Δίνεις τόσα χρήματα ας πάρεις ένα smartphone.Η MS δεν έχει κερδίσει ακόμα τους developpers ούτε και το κοινό με τις βλακείες των 7.8 κ.τ.λ .Από τα δύο λοιπόν το ένα ξέρεις πολύ καλά πως θα συμπεριφερθεί, το Lumia όχι.Εφόσον δίνεις ενάμιση μετα-μνημονιακό μισθό πάρε το σίγουρο και αν το άλλο αποδειχτεί καλό στην ΠΡΑΞΗ και όχι την θεωρία πουλάς σε υψηλή μεταπωλητικη τιμή το iPhone και πέρνεις το ΝΟΚΙΑ.

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση άσεμνων εκφράσεων
Link to comment
Share on other sites

 

Παράθεση από Conception:

δεν εχεις δουλεψει iphone αλλα ξερεις οτι δεν αξιζει γιατι ειναι και ακριβο και θα παιρνες lumia 920 το οποιο κανει 860 δολαρια..μαλιστα........

 

Παράθεση από PsyGreg:

ο καθενας λεει τη γνωμη του και εμενα το android οχι στα φορουμς(επειδη διαβαζω οτι γραφει ο καθενας) αλλα στην πραξη δε με βολευει. ο ανταγωνισμος για μενα δεν υπαρχει. το iOS ειναι οτι καλυτερο εχει βγει ποτε για ευχρηστια. και ναι, πολυ μακρια απ τον ανταγωνισμο για καποιον που θελει να κανει πραγματα ευκολα γρηγορα χωρις κολληματα.

 

Φίλε μου το ποστ σου ειναι μια ζωγραφιά. Από την μια ξυνίζεσαι με τον Conception που λέει την γνώμη του γιατι δεν σου αρέσει και από την άλλη τα παίρνεις με τον PsyGreg που θεωρείς ότι κάνει το ίδιο σε σενα.:X

 

Μιλάμε για δύο πολύ ομορφα και δυνατά κινητά.

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολη επιλογη..και τα δυο πολυ καλα και ομορφα αλλα θα επελεγα μαλλον iphone λογω ios..επειδη τα wp ειναι καπως μουντα και βαρετα μετα απο λιγο..

Αν και δεν νομιζω να παρω κανενα απο τα δυο ποτε :p(εκτος αν παιχτει καμια καλη τιμη,γιατι δεν αξιζουν τοσα για μενα)

 

σωστός. το Iphonehellas είναι βαμμένο iPhone. εδώ δεν είναι ούτε Androidhellas ούτε WPhellas.

εχεις δικιο δεν ειναι ενα απο τα δυο,αλλα ειναι αντι-iphone..

Συνεχεια ολοι βριζουν την συσκευη(αποδεκτο) και μετα τους κατοχους(κομπλεξισμος)..

Link to comment
Share on other sites

Αν άλλαζα τηλέφωνο τώρα, μάλλον πάλι android/Nexus θα έπαιρνα. Εάν κάποιος μου έλεγε: "Σου χαρίζω ένα από τα 2: iPhone 5 ή Lumia 920?", θα απαντούσα σίγουρα Lumia. Περιμένω να το δω και από κοντά...
Link to comment
Share on other sites

@Minos

Βρίσκω πολύ ελκυστικό το λειτουργικό της Microsoft και θεωρώ ότι έχει δυνατότητες να πάει πολύ ψηλά και μάλιστα σύντομα. Αν τα πρώτα βήματα των WP8 είναι επιτυχημένα, θα υπάρξει ικανοποιητική διείσδυση στην αγορά και θα τα μάθει ο κόσμος. Έπειτα όλα τα νέα laptops θα είναι εφοδιασμένα με W8 και θα βοηθήσουν αρκετά.

 

Το zune είναι μια απλή έκδοση χωρίς πολλές απαιτήσεις. Δεν μπορούμε να το λέμε πολύπλοκο. Εγω χρησιμοποιώ macbook και συγχρονιζω το L800 μου με το itunes μέσω της εφαρμογής της MS για MAC.

Έχω βολευτεί τόσο με το Lumia 800 που το Note 2 το χρησιμοποιώ σαν εργαλείο δουλειάς και σαν mini tablet.

Πλέον με το άνοιγμα που εχουν τα 8 άρια παύει να είναι απαραίτητη η χρήση του Zune για μεταφορά αρχείων κλπ.

Αν το Note δεν με διευκόλυνε τόσο πολύ στην δουλειά μου (μοιάζει να είναι φτιαγμένο να κάνει αυτά ακριβώς που χρειάζομαι), θα αγόραζα το 920 άνετα.

Πέρυσι στις κόντρες μεταξύ i4s και Siii οι κάτοχοι iphone έλεγαν οτι το Siii μοιάζει με dummy λογο του μικρού βάρους και οτι οι ποιοτικές συσκευές ξεχωρίζουν απο το βάρος τους.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...