Jump to content

myphone VERSUS: iPhone 5 vs Nokia Lumia 920


plankton69
 Κοινοποίηση

iPhone 5 VERSUS Nokia Lumia 920  

654 members have voted

  1. 1. iPhone 5 VERSUS Nokia Lumia 920

    • iPhone 5
      194
    • Nokia Lumia 920
      460


Recommended Posts

Φίλε όχι αντικειμενικά το νόκια είναι πολύ χοντρό και βαρύ αν ήταν πιο λεπτό θα βοηθούσε την κατάσταση αλλά έκανε μεγάλο φάουλ με τις διαστάσεις. Και υπάρχει τεράστια έλλειψη εφαρμογών αλλά και μικρό ενδιαφέρον για την ώρα απο τους developers

 

Πολυ σωστός,σε αυτο το μέγεθος και το γραμμάρια παίζει σημασία οπως και το χιλιοστο...αλλα μην τα λέμε αυτα γιατι θα πουν παλι οτι καλα,δε μπορείς να σηκώσεις ενα κινητο που ειναι 50 γραμμάρια πιο βαρυ απο αυτο που έχεις?

Ναι,δε γουστάρω περισσότερα γραμμάρια.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 222
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε όχι αντικειμενικά το νόκια είναι πολύ χοντρό και βαρύ αν ήταν πιο λεπτό θα βοηθούσε την κατάσταση αλλά έκανε μεγάλο φάουλ με τις διαστάσεις. Και υπάρχει τεράστια έλλειψη εφαρμογών αλλά και μικρό ενδιαφέρον για την ώρα απο τους developers

 

να ήταν το ένα κινητό 3" και το άλλο 5" να έλεγα ΝΑΙ όντως είναι διαφορά..αλλά όχι να αναφέρουμε μεγέθη (μεταξύ αυτών) όταν το ένα είναι τηλεκοντρόλ και το άλλο "τσιμεντόλιθος"... και τα 2 είναι "τεράστια"

 

για το λειτουργικό και την τιμή τουλάχιστον πιστεύω συμφωνείς ότι δεν ισχύουν αυτά που είπε :p

Link to comment
Share on other sites

να ήταν το ένα κινητό 3" και το άλλο 5" να έλεγα ΝΑΙ όντως είναι διαφορά..αλλά όχι να αναφέρουμε μεγέθη (μεταξύ αυτών) όταν το ένα είναι τηλεκοντρόλ και το άλλο "τσιμεντόλιθος"... και τα 2 είναι "τεράστια"

 

για το λειτουργικό και την τιμή τουλάχιστον πιστεύω συμφωνείς ότι δεν ισχύουν αυτά που είπε :p

 

Δεν παυει να ειναι πολυ βαρυ ομως....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν παυει να ειναι πολυ βαρυ ομως....

 

αρχικά έγινε λόγος για μέγεθος (τεράστιο.. λολ)

 

μετά για βάρος..

 

Weight 185 g

 

πλάκα κάνεις ότι είναι βαρύ για μερικά (70) γραμμάρια... τέλος πάντων περί ορέξεως...

Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms
Link to comment
Share on other sites

αρχικά έγινε λόγος για μέγεθος (τεράστιο.. λολ)

 

μετά για βάρος..

 

Weight 185 g

 

πλάκα κάνεις ότι είναι βαρύ για μερικά (70) γραμμάρια... τεσπά περί ορέξεως...

 

Οταν ολοκληρο note 2 ειναι 183 γραμμαρια.... τοτε ναι ειναι βαρυ το Nokia.

Οπως λες περι ορεξεως. Για μενα ειναι αποτρεπτικος λογος.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εμφανισιακά θα διάλεγα το iphone, για πολλούς λόγους όμως θα αγόραζα το 920 αν είχα να επιλέξω ανάμεσα σ'αυτά τα δυο.:)
Link to comment
Share on other sites

lumia 920 με κλειστα ματια οποιος βλεπει μπροστα θα δει οτι το μελον ειναι το wp.
Link to comment
Share on other sites

lumia 920 με κλειστα ματια οποιος βλεπει μπροστα θα δει οτι το μελον ειναι το wp.

 

Μπορεί στο μέλλον πάντως τώρα οποίος το πάρει γίνεται απλά tester μιας demo συσκευής με πολύ μικρό store για την ώρα χωρίς πολλά πράγματα όταν πείσει η Microsoft τους developers θα πείσει και εμένα για την ώρα 5 δαγκωτο

Link to comment
Share on other sites

Windows phones.Αυτην την στιγμη κατεχουν περιπου το 4% της Αμερικανικης αγορας και αντε να εχουν ενα 10% της παγκοσμιας.Αγοραζεις τωρα ενα ΝΟΚΙΑ πανακριβο και σε 6 μηνες εχει πεσει στο ενα τριτο της τιμης του αφου σου εχουν παρουσιασει νεα συσκευη με πιο εξελιγμενο λειτουργικο που το κακομοιρο το δικο σου δεν παιρνει σαν αναβαθμιση.Περαστικα προς το παρων.Στο μελλον βλεπουμε.

www.viewmasterphotos.com

http://viewmasterphotos.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί στο μέλλον πάντως τώρα οποίος το πάρει γίνεται απλά tester μιας demo συσκευής με πολύ μικρό store για την ώρα χωρίς πολλά πράγματα όταν πείσει η Microsoft τους developers θα πείσει και εμένα για την ώρα 5 δαγκωτο

 

Δε μου λείπει κάτι και κάνω τη δουλειά μου με συσκευή που έχει ανώτερο hardware από το 5άρι. Δηλαδή τι δεν έχει το appstore της microsoft που σας λείπει ΤΟΟΟΟΣΟ πολύ; :wacko:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δε μου λείπει κάτι και κάνω τη δουλειά μου με συσκευή που έχει ανώτερο hardware από το 5άρι. Δηλαδή τι δεν έχει το appstore της microsoft που σας λείπει ΤΟΟΟΟΣΟ πολύ; :wacko:

 

Μην αρχίσεις τις συγκρίσεις hardware γιατι δεν είναι ίδιες οι απαιτήσεις του κάθε λειτουργικού. Θυμάσαι πως το ταπεινό Symbian είχε ελάχιστες απαιτήσεις.....;)

Αυτο με τις εφαρμογές μην το ψαχνεις. Βρίσκεις απίστευτα πράγματα και χρήσιμα. Είμαι όμως βέβαιος πως σύντομα τα πράγματα θα βελτιωθούν θεαματικά και για τα wp8.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η Nokia δεν φαίνεται τόσο ευχαριστημένη απο την σχέση της με την Microsoft ειδικά τώρα τελευταία που έχει ξεκινήσει ενα ειδύλλιο μεταξύ MS και HTC.

Προβλέπω αν δεν υπάρξουν άμεσα σημάδια ανάκαμψης, θα δούμε σύντομα Lumia να τρέχουν Android.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μην αρχίσεις τις συγκρίσεις hardware γιατι δεν είναι ίδιες οι απαιτήσεις του κάθε λειτουργικού. Θυμάσαι πως το ταπεινό Symbian είχε ελάχιστες απαιτήσεις.....;)

Αυτο με τις εφαρμογές μην το ψαχνεις. Βρίσκεις απίστευτα πράγματα και χρήσιμα. Είμαι όμως βέβαιος πως σύντομα τα πράγματα θα βελτιωθούν θεαματικά και για τα wp8.

 

Hardware δεν είναι μόνο επεξεργαστής και μνήμη. Είναι το σύνολο. Το Ν8 για παράδειγμα, που πολύ το κατηγορούσαν γιατί δε φορούσε 1Ghz CPU, overall είχε το καλύτερο υλικό πάνω του. Και σήμερα ακόμη ασχολούνται μαζί του άτομα... Έτσι θα γίνει και με το 920.

 

Η Nokia δεν φαίνεται τόσο ευχαριστημένη απο την σχέση της με την Microsoft ειδικά τώρα τελευταία που έχει ξεκινήσει ενα ειδύλλιο μεταξύ MS και HTC.

Προβλέπω αν δεν υπάρξουν άμεσα σημάδια ανάκαμψης, θα δούμε σύντομα Lumia να τρέχουν Android.

 

Δε βλέπω να σου πω κάτι τέτοιο. Σε πόσες πλατφόρμες να μεταφράσει πια το MAPS, DRIVE, MUSIC :lol::p

Εξαρτάται πως θα πάνε οι πωλήσεις του 920. Αν πάνε καλά δε βλέπω να σπάει η συνεργασία...

Απλά να τονίσουμε ότι η εμπειρία WINDOWS PHONE σε ΝΟΚΙΑ είναι πολύ καλύτερη από HTC. Οι εφαρμογές της ΝΟΚΙΑ είναι όλα τα λεφτά. Καλοσχεδιασμένες και λειτουργικές.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Hardware δεν είναι μόνο επεξεργαστής και μνήμη. Είναι το σύνολο. Το Ν8 για παράδειγμα, που πολύ το κατηγορούσαν γιατί δε φορούσε 1Ghz CPU, overall είχε το καλύτερο υλικό πάνω του. Και σήμερα ακόμη ασχολούνται μαζί του άτομα... Έτσι θα γίνει και με το 920.

 

νομίζω είναι ατυχής σύγκριση του N8 με το 920

το N8 τα είχε ΟΛΑ απο άποψη hw, μέχρι και fm transmiter, το 920 τι έχει σε σχέση με τον ανταγωνισμό πέρα απο την "υπερευαίσθητη" οθόνη που προσωπικά δεν με απασχολεί, και την καλή λήψη σε σκοτεινούς χώρους?

δεν έχει fm radio, δεν έχει έξοδο hdmi, δεν έχει υποδοχή για κάρτες sd κ.α.

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Δε βλέπω να σου πω κάτι τέτοιο. Σε πόσες πλατφόρμες να μεταφράσει πια το MAPS, DRIVE, MUSIC :lol::p

Εξαρτάται πως θα πάνε οι πωλήσεις του 920. Αν πάνε καλά δε βλέπω να σπάει η συνεργασία...

Απλά να τονίσουμε ότι η εμπειρία WINDOWS PHONE σε ΝΟΚΙΑ είναι πολύ καλύτερη από HTC. Οι εφαρμογές της ΝΟΚΙΑ είναι όλα τα λεφτά. Καλοσχεδιασμένες και λειτουργικές.

 

Προς το παρών υπάρχει μόνο καπνός.

http://phandroid.com/2012/11/30/nokia-linux-job-android/

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δε μου λείπει κάτι και κάνω τη δουλειά μου με συσκευή που έχει ανώτερο hardware από το 5άρι. Δηλαδή τι δεν έχει το appstore της microsoft που σας λείπει ΤΟΟΟΟΣΟ πολύ; :wacko:

 

Ασ πουμε 3 εφαρμογές που και οι 3 μαζι μας κανουν μισο δις χρήστες φιλε μου instagram pinterest tapatalk δεν λεω οτι ειναι κάτι το σημαντικο αλλα μισο δις χρηστες οταν αλλαξουν συσκευή δεν θα εχουν wp8 ως πρωτη επιλογη

Edited by Stef08
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

νομίζω είναι ατυχής σύγκριση του N8 με το 920

το N8 τα είχε ΟΛΑ απο άποψη hw, μέχρι και fm transmiter, το 920 τι έχει σε σχέση με τον ανταγωνισμό πέρα απο την "υπερευαίσθητη" οθόνη που προσωπικά δεν με απασχολεί, και την καλή λήψη σε σκοτεινούς χώρους?

δεν έχει fm radio, δεν έχει έξοδο hdmi, δεν έχει υποδοχή για κάρτες sd κ.α.

 

Δε ξέρω ποιος άλλος χρησιμοποιεί κριτήριο το ραδιόφωνο εκτός από τους Έλληνες (εδώ που είμαι δεν υπάρχουν καν επίγειοι σταθμοί, όλοι ΙΝΤΕΡΝΕΤ :lol:) αλλά θα σου πω δύο πράγματα που προσφέρει το 920... Άψογη πλοήγηση, city lens (amazing), άψογη ακουστική και βίντεο/φώτο, ασύγκριτο browsing, λειτουργικά push notifications (στο Symbian περίμενα καμία μέρα με τους σέρβερ της ΝΟΚΙΑ να μου έρθει το mail...)...

 

Instagram είναι πραγματικά βλακεία (σόρρυ, αυτή είναι η άποψή μου) αν και θα μπει σίγουρα στο κατάστημα σύντομα...

Ωστόσο, εδώ που βρίσκομαι με Windows Phone:

α) Κλείνω εισιτήρια για τραίνα, λεωφορεία και καλώ ταξί από το κινητό (εκτιμώμενος χρόνος άφιξης, όνομα ταξί κτλ)

β) Βλέπω το πρόγραμμα του γυμναστηρίου, κλείνω τμήματα.

γ) Βλέπω δρομολόγια για όλη τη Σουηδία και αλλαγές. Επιπλέον, βρίσκω οικονομικά εισιτήρια για μεταφορικά μέσα...

δ) Βλέπω καθυστερήσεις στα τραίνα/λεωφορεία - ζωντανά από live tiles

ε) Βλέπω το πρόγραμμα της σχολής/αλλαγές αιθουσών/φαγητό που σερβίρεται σε φοιτητικές λέσχες

στ) Κλείνω εισιτήρια για όποιο event θέλω

ζ) Αγοράζω εισιτήρια για αστικά

η) Ψωνίζω στο σούπερ μάρκετ με την πιστωτική περασμένη μέσα στο wallet (κάθε φορά όχι με κωδικούς σε πιστωτικές, πατάς μια φορά τον κωδικό στο κινητό και χρεώνει)

θ) χειρίζομαι τραπεζικό λογαριασμό

 

Δεν είναι όλα στη ζωή lifestyle.

Να τονίσω ότι κάποια από τα παραπάνω υπάρχουν σε iOS και κάποια σε android. However, το windows phone τα έχει όλα.:)

 

@Te_salat, porting apps θέλει να κάνει, είμαι σίγουρος. Όπως έκανε και για iOS.

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω ποιος άλλος χρησιμοποιεί κριτήριο το ραδιόφωνο εκτός από τους Έλληνες (εδώ που είμαι δεν υπάρχουν καν επίγειοι σταθμοί, όλοι ΙΝΤΕΡΝΕΤ :lol:) αλλά θα σου πω δύο πράγματα που προσφέρει το 920... Άψογη πλοήγηση, city lens (amazing), άψογη ακουστική και βίντεο/φώτο, ασύγκριτο browsing, λειτουργικά push notifications (στο Symbian περίμενα καμία μέρα με τους σέρβερ της ΝΟΚΙΑ να μου έρθει το mail...)...

 

Instagram είναι πραγματικά βλακεία (σόρρυ, αυτή είναι η άποψή μου) αν και θα μπει σίγουρα στο κατάστημα σύντομα...

Ωστόσο, εδώ που βρίσκομαι με Windows Phone:

α) Κλείνω εισιτήρια για τραίνα, λεωφορεία και καλώ ταξί από το κινητό (εκτιμώμενος χρόνος άφιξης, όνομα ταξί κτλ)

β) Βλέπω το πρόγραμμα του γυμναστηρίου, κλείνω τμήματα.

γ) Βλέπω δρομολόγια για όλη τη Σουηδία και αλλαγές. Επιπλέον, βρίσκω οικονομικά εισιτήρια για μεταφορικά μέσα...

δ) Βλέπω καθυστερήσεις στα τραίνα/λεωφορεία - ζωντανά από live tiles

ε) Βλέπω το πρόγραμμα της σχολής/αλλαγές αιθουσών/φαγητό που σερβίρεται σε φοιτητικές λέσχες

στ) Κλείνω εισιτήρια για όποιο event θέλω

ζ) Αγοράζω εισιτήρια για αστικά

η) Ψωνίζω στο σούπερ μάρκετ με την πιστωτική περασμένη μέσα στο wallet (κάθε φορά όχι με κωδικούς σε πιστωτικές, πατάς μια φορά τον κωδικό στο κινητό και χρεώνει)

θ) χειρίζομαι τραπεζικό λογαριασμό

 

Δεν είναι όλα στη ζωή lifestyle.

Να τονίσω ότι κάποια από τα παραπάνω υπάρχουν σε iOS και κάποια σε android. However, το windows phone τα έχει όλα.:)

 

@Te_salat, porting apps θέλει να κάνει, είμαι σίγουρος. Όπως έκανε και για iOS.

 

Συμφωνώ μαζί σου ότι το instangram είναι βλακεια αλλα έχει 150 εκατομμύρια χρήστες που δεν θα πάρουν wp8 επίσης όλα αυτά που κάνεις με το 920 στη Σουηδία είναι καταπληκτικά αλλά εδώ είναι Ελλάδα και έχει επίγειους σταθμούς και όταν περιμένουμε στην στάση του λεωφορείου ψάχνουμε να δούμε αν θα περάσει και όχι εκτιμώμενο χρόνο άφιξης επίσης όλα αυτά που περιέγραψες τα κάνει και ένα Android των 200€

Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου ότι το instangram είναι βλακεια αλλα έχει 150 εκατομμύρια χρήστες που δεν θα πάρουν wp8 επίσης όλα αυτά που κάνεις με το 920 στη Σουηδία είναι καταπληκτικά αλλά εδώ είναι Ελλάδα και έχει επίγειους σταθμούς και όταν περιμένουμε στην στάση του λεωφορείου ψάχνουμε να δούμε αν θα περάσει και όχι εκτιμώμενο χρόνο άφιξης επίσης όλα αυτά που περιέγραψες τα κάνει και ένα Android των 200€

 

Υπάρχει καμία πιθανότητα να μην μπει στο κατάστημα των 8; :wacko: Είμαι 100% σίγουρος ότι θα μπει. Είναι θέμα χρόνου.

Και πραγματικά αν κάποιος έχει το instagram κριτήριο επιλογής συσκευής τι να πω πια :lol:

Το ραδιόφωνο επιτέλους πρέπει να γίνει internet-based. Έχεις την εφαρμογούλα σου, ανοίγεις το σταθμό και ακούς...

Ο ΟΑΣΘ νομίζω ότι έχει εφαρμογή με δρομολόγια. Για εισητήρια όχι ακόμη αλλά θα δείξει το μέλλον, εκεί πάει η δουλειά με τα smartphone. όλα μέσω αυτών!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καμία πιθανότητα να μην μπει στο κατάστημα των 8; :wacko: Είμαι 100% σίγουρος ότι θα μπει. Είναι θέμα χρόνου.

Και πραγματικά αν κάποιος έχει το instagram κριτήριο επιλογής συσκευής τι να πω πια :lol:

Το ραδιόφωνο επιτέλους πρέπει να γίνει internet-based. Έχεις την εφαρμογούλα σου, ανοίγεις το σταθμό και ακούς...

Ο ΟΑΣΘ νομίζω ότι έχει εφαρμογή με δρομολόγια. Για εισητήρια όχι ακόμη αλλά θα δείξει το μέλλον, εκεί πάει η δουλειά με τα smartphone. όλα μέσω αυτών!

 

οχι δεν πρεπει να γινει internet based γιατι δεν εχουν ολοι τοσο μεγσλα data plans και επισης δεν μενουν ολοι Αθηνα κεντρο για να εχουν σημα καμπανα...

πριν πας σε windows 8 οταν ακομα ελεγες οτι η nokia δεν προκειται να παει σε windows μερια, μια τετοια ελλειψη, οπως και πολλες αλλες θα τη θεωρουσες σημαντικοτατη

καλο ειναι να μην ξεχναμε τοσο γρηγορα ;)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

 

μιλαμε για τα 2 κορυφαια τηλεφωνα το 2012-2013, ειναι θεμα γουστου πλεον, θες μεγαλυτερη οθονη πας nokia, θες μικροτερη πας iphone.

 

ισος το iphone να ειναι πιο ομορφο εμφανισιακα (γιαυτο και το αγορασα). απο αποψη λειτουργικου ειχα wp7,5 mozart htc , τωρα εχω iphone 5 ios6 και μπορω να πω πως ειναι καταπληκτηκα και τα 2!!!!! οπιο και αν διαλεξετε καλοριζικο και θα σας ενθουσιασει

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν ανάμεσα σε αυτα τα δυο και κατέληξα στο Nokia

Μου λείπουν κάποιες εφαρμογές του iOS αλλα τα windows mobile 8 δεν παίζονται...

Αν το στηρίξει όπως πρέπει η ms θα παει μια χαρα...

Προσωπικά,βαρέθηκα το interface της apple....

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Νομίζω πως η σύγκριση είναι ανούσια...νικητής είναι το iPhone,..

 

Απεστάλη από LG-D802 μέσω Greek Forums, δημιουργήθηκε απο το appyet.com

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...