Jump to content

myphone VERSUS: iPhone 5 vs Nokia Lumia 920


plankton69
 Κοινοποίηση

iPhone 5 VERSUS Nokia Lumia 920  

654 members have voted

  1. 1. iPhone 5 VERSUS Nokia Lumia 920

    • iPhone 5
      194
    • Nokia Lumia 920
      460


Recommended Posts

Επιλέγω lumia 920, γιατί έχει καλύτερη κάμερα, λογισμικό ( φανταστικές υπηρεσίες cloud, δεν κολλάει), design, οθόνη, είναι Nokia!!! Φτηνά αξεσούαρ, micro usb, κ.α.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 222
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δύσκολη απόφαση. Μάλλον δεν θα πάρω κανένα από τα δύο.:happy:
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

iPhone 5. Αν και βαρετό , κλειστό , μικρή οθόνη , τουλάχιστον έχει εφαρμογές.
Δγιαδόσται !!!11! :https://www.thepressproject.gr/
Link to comment
Share on other sites

iPhone 5. Αν και βαρετό , κλειστό , μικρή οθόνη , τουλάχιστον έχει εφαρμογές.

 

Το play store εχει περισσότερες πλεον..

Και θα δωσεις τοσα λεφτα επειδη εχει καποιες που δεν υπάρχουν προς το παρών σε play store..?

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Βάση value for money νομίζω ότι το Lumia κερδίζει στα σημεία.

 

Αν ψάχνεις το Luxury phone τότε θα κοιτάξεις το Iphone.Καλύτερο λειτουργεικό και κάπου εκεί τελειώνουν τα +.Απορία το έχω τί άλλο μπορεί να κάνει η κακομοίρα η Apple.Πλην τιμής δε μπορεί να βελτιώσει κάτι άλλο.

 

Απο εκεί και πέρα νέο λειτουργεικό,ωραία σχεδίαση,καλύτερη οθόνη,καλύτερη κάμερα.

 

Το βάρος για μένα καθόλου αποτρεπτικό.Κανένα θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Ως κάτοχος του ΧΡΕRIA PLAY, το βάρος δε το θεωρώ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ και αποτρεπτικό. Ίσα ίσα, μόλις πιάνω άλλα κινητά πλέον μου φαίνονται ψεύτικα. ;) Δε το θεωρώ πλεονέκτημα αλλά ούτε και μειονέκτημα. Με τόσο ενισχυμένη κατασκευή το 920 (τη μάνα του και τον πατέρα του έχουν βάλει μέσα από υλικό) το μόνο που δε θα έπρεπε να απασχολεί κάποιον είναι το βάρος.

Αρκεί το πιάσετε μια φορά. Δε θα θέλετε να το αφήσετε. Φοβερό κράτημα.

Θα ήθελα να δω πόσο κρατάει η μπαταρία του βέβαια με χρήση δικτύου 4ης γενιάς... Κυριακή κοντινή γιορτή!

Μη το συγκρίνεται με το ΝΟΤΕ 2. Το ΝΟΤΕ 2 θέλει 2 χέρια για σωστό χειρισμό. Το 920 θα σας εντυπωσιάσει πόσο εύκολα μπορείτε να το χειριστείτε με το ένα χέρι. Καμία σχέση με το GS 3 etc. Και αυτό δε το έχω δει σε κανένα review.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

και τα 2 πολυ καλα τεχνολογικα και σχεδιαστικα και αν και μου αρεσει παρα πολυ το iphone ψηφιζω lumnia μονο και μονο γιατι δεν μου αρεσε που η απλ παρουσιασε ενα σχεδον ιδιο τηλεφωνο και δεν τολμησε το καινουριο,νεο,καινοτομο που μας εχει συνηθισει,ενω αντιθετα το λουμνια εφερε κατι φρεσκο και πολυ καλο.
Link to comment
Share on other sites

Δύσκολη απόφαση.

Άρχισα να ασχολούμαι πρόσφατα με το WP και το θεωρώ εξαιρετικό λειτουργικό. Τα 8 ειναι επανασχεδιασμένα στους περισσοτέρους τομείς. Συνεπώς όχι μόνο δεν υστερούν έναντι του ios, αλλά διαθέτουν πολλά πράγματα που λείπουν απελπιστικά απ αυτό.

Το σημαντικότερο πρόβλημα στην παρούσα φάση είναι οι εφαρμογές. Δυστυχώς ακόμα και οι βασικές, που έχουν εκδόσεις για όλες τις πλατφόρμες, δεν έχουν την καλύτερη υλοποίηση. Σίγουρα θα λυθεί το πρόβλημα μέσα στην επόμενη χρονιά αλλά θα εξαρτηθεί από τις πωλήσεις των WP8 συσκευών, το πόσο θα συγκινηθούν οι developers.

 

Πάμε τώρα στις συσκευές.

Το iphone 5 διαθέτει φοβερό Hardware με κορυφαίες επιδόσεις. Όμως το μέγεθος της οθόνης του δεν αξιοποιεί ολες αυτές τις δυνατότητες.

Μετά από πάρα πολλές συσκευές που έχω αλλάξει τα τελευταία χρόνια, μπορώ να πω με σιγουριά ότι μέχρι τις 4" αρκεί το περσινό hardware με μοναδική ανάγκη για βελτίωση στην κάμερα και την αυτονομία. Οτιδήποτε πάνω απ αυτό είναι περιττό.

Έχω το LUMIA 800 σαν δεύτερη συσκευή. Ποιός ο λόγος να πάω σε μια συσκευή 4" ιντσών με πολύ πιο δυνατό hardware όταν η οθόνη δε θα με αφήνει να απολαύσω όσα μου προσφέρουν οι νέες δυνατότητες? Αντιθέτως μια συσκευή στις 4,5"+ ίντσες, αξίζει τον κόπο.

Το ίδιο σκέφτηκαν πάρα πολλοί κάτοχοι του i4s και παρέμειναν σ αυτό. Θα φανεί άλλωστε όταν έχουμε πραγματικά στοιχεία για τις πωλήσεις του i5. Γιατι αυτά που μας έδωσε η apple πρόσφατα είναι μαγειρεμένα. Δεν είναι ψευδή, αλλά αφορούν επιλεκτικά στοιχεία και όχι την συνολική πραγματικότητα.

 

Το Lumia 920 διατηρεί το επιτυχημένο στιλ των Ν9 και Lumia 800 αλλά δεν έχει αποφύγει κάποια φάουλ όπως το glossy στα πλαστικά που το κάνει να δείχνει φτηνιάρικο ενώ στην πραγματικότητα διαθέτει κορυφαία ποιότητα κατασκευής. Ευτυχώς κάποια χρώματα όπως το μαύρο βγαίνουν σε ματ.

Η οθόνη του είναι από τις καλύτερες.

Η κάμερα με το σταθεροποιητή δίνει άλλη διάσταση στην βιντεοσκόπηση και την λήψη φωτογραφιών, αλλά όπως αποδείχθηκε σε πρόσφατα reviews του engadget, υπάρχει πρόβλημα θορύβου στις ημερήσιες φώτο που τις κάνει να δείχνουν κατώτερες του ανταγωνισμού.

 

Το βάρος του προέρχεται από την μεγάλη μπαταρία και το απαραίτητα ενισχυμένο polycarbonate που λόγο αύξησης μεγέθους έπρεπε να γίνει έτσι ώστε να μην υπάρχουν αντίστοιχα προβλήματα με αυτά του HOX, όπου στην πλευρά που βρίσκονται τα hardware buttons, το λεπτό και αποδυναμωμένο καρβονικό, αδυνατούσε να στηρίξει σωστά την οθόνη.

 

Άρα λοιπόν αν κάποιος έχει υπομονή να περιμένει τους developers πότε θα αποφασίσουν να μεταφέρουν τις εφαρμογές τους στα wp8, το Lumia είναι η καλύτερη επιλογή.

Τουλάχιστον αν κρίνω από το 800, είχα καιρό να πιάσω μια τόσο ποιοτική συσκευή. Είναι δε, το πρώτο κινητό που το χρησιμοποιώ παντού χωρίς θήκη.

 

Ηδη τις τελευταιες μερες βλεπω μεγαλη βελτιωση στις εφαρμογες. Κυκλοφορισε και το Viber κανονικα με full κλησεις κτλ νομιζω μεχρι το φεβρουαριο και οι τελευταιες ελλιψεις απο το market θα εχουν εξαφανιστει.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εδω ειναι ενα φορουμ για τα τηλεφωνα με Android/Windows κλπ λειτουργικα συστηματα.Δεν παιζει να κερδισει ποτε το iPhone.Ειναι σαν να βαζει το ιδιο ερωτημα το iphonehellas.

 

Είναι φόρουμ γενικά για τηλέφωνα. Τώρα αν η πλειοψηφία των ''ψαγμένων'' στα κινητά έχουν καταλήξει σε αυτές τις απόψεις αυτό κάτι σημαίνει για το iPhone και για το ποιοι πραγματικά το αγοράζουν.

Link to comment
Share on other sites

Είναι φόρουμ γενικά για τηλέφωνα. Τώρα αν η πλειοψηφία των ''ψαγμένων'' στα κινητά έχουν καταλήξει σε αυτές τις απόψεις αυτό κάτι σημαίνει για το iPhone και για το ποιοι πραγματικά το αγοράζουν.

 

σωστός. το Iphonehellas είναι βαμμένο iPhone. εδώ δεν είναι ούτε Androidhellas ούτε WPhellas.

Link to comment
Share on other sites

σωστός. το Iphonehellas είναι βαμμένο iPhone. εδώ δεν είναι ούτε Androidhellas ούτε WPhellas.

 

Γιατί κολλάτε συνεχώς σ αυτό το θέμα?

Η αλήθεια είναι οτι εδω έχουμε ένα ειδικό φόρουμ με την πλειονότητα των μελών να ασχολείται με κινητά και ταμπλέτες πάνω από το κανονικό.

Πολλοί απο μας έχουμε δοκιμάσει όλες τις πλατφόρμες για αρκετό διάστημα ώστε να έχουμε εμπεριστατωμένη γνώμη.

Στα μέσα του 2010 τα πράγματα ήταν διαφορετικά. Τότε κάποιοι κατηγορούσαν ότι το myphone έχει μετατραπεί σε iphone forum.

Όμως αυτό συνέβαινε γιατι η κυριαρχία του iphone & ios ηταν παραπάνω από ορατή και ήταν δικαιολογημένο.

Εκεί που περιμέναμε απο την apple να βαδίσει αναλόγως οπως μας είχε μάθει ως τότε και σύμφωνα με τις ανάγκες της εποχής, αυτή έμεινε στις δικές της αντιλήψεις και στο "μικρές αλλαγές-μεγάλα κέρδη".

Ο χρόνος απέδειξε ότι αυτά που θέλαμε τότε, σήμερα είναι δεδομένα στον ανταγωνισμό. Γι αυτό πλην των USA πέφτουν οι πωλήσεις συνεχώς.

Επομένως ηταν λογικό πολλοί να αφήσουν το iphone και οι χρήστες του να γίνουν μειοψηφία εδώ μέσα.

 

Δες εδω μια συσκευή ενός έτους με την παλαιότερη έκδοση WP ποσο πιο συγχρονη δειχνει με ζωντανα εικονίδια της.

 

http://img850.imageshack.us/img850/6161/20121113140443.th.png

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

-Στα τεχνικά χαρακτηριστικά υπερέχει το Lumia 920.

 

-Στην αίσθηση / πολυτέλεια / "pool moor" υπερέχει το iPhone 5, ωστόσο αυτό αντισταθμίζεται από την έντονη αίσθηση μη-μου-άπτου που έχει (ειδικά η αλουμινένια πλάτη είναι θέμα χρόνου να γρατζουνιστεί ακόμα και με την απλή χρήση, χωρίς καμία πτώση).

 

-Στην ποιότητα κατασκευής και υλικών (προσοχή, άλλο η ποιότητα, άλλο η φθαρτότητα που προανέφερα) έχουμε μάλλον ισοπαλία.

 

-Στο λειτουργικό / οικοσύστημα / ευχρηστία, νομίζω ότι το iOS "σαρώνει" κανονικά. Ακόμα τα WP είναι ανώριμα και με μικρό πλούτο από apps, που συνήθως είναι και πολύ ακριβότερα. Ακόμα και αυτό που κάποιοι θεωρούν μειονέκτημα του iOS, δηλαδή την ανάγκη για iTunes για να περάσεις μουσική στο κινητό, εγώ το θεωρώ μεγάλο προτέρημα.

 

-Στην τιμή, νομίζω ότι το Lumia (θα) έχει σαφώς καλύτερη σχέση ποιότητας/τιμής, αλλά επίσης (θα) υπερέχει και σε απόλυτες τιμές (για την ίδια χωρητικότητα).

 

Οπότε, βάζοντάς τα όλα τα παραπάνω στη ζυγαριά, νομίζω ότι έχουμε την απόλυτη ισοπαλία. Αν "έπρεπε" οπωσδήποτε να ξοδέψω λεφτά για ένα από τα δύο, ή αν μου χάριζαν να διαλέξω, θα διάλεγα το Lumia κυρίως για λόγους "πειραματισμού" με ένα λειτουργικό πολλά υποσχόμενο, αλλά που έχει πολύ δρόμο ακόμα να διανύσει.

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κολλάτε συνεχώς σ αυτό το θέμα?

 

άλλοι κολλάνε που προφανώς δυσανασχετούν με τα αποτελέσματα των polls

Link to comment
Share on other sites

Lumia 920.

 

Εχω ηδη δει 4 unboxing με σημαδια και χτυπηματα..

Απο os μεταξυ των2, μαλλον προτιμώ ios, για τον λογο οτι και τα 2 ειναι περιορισμένα , αλλα το ios βελτιωνεται απρα παρα πολυ με jb.

Σαν συσκευες, βρισκω το 5αρι πιο ομορφη, αλλα ολα τα αλλα υπερ του Lumia 920.

Link to comment
Share on other sites

iphone απο εμενα λογω ios. προσωπικα δεν το αλλαζω με τιποτα και ειδικα με wp.
iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Είναι φόρουμ γενικά για τηλέφωνα. Τώρα αν η πλειοψηφία των ''ψαγμένων'' στα κινητά έχουν καταλήξει σε αυτές τις απόψεις αυτό κάτι σημαίνει για το iPhone και για το ποιοι πραγματικά το αγοράζουν.

 

Καλα εσεις οι 'ψαγμενοι' ειστε αλλο πραγμα.Το ιδιο κολλημενοι οι iphone-αδες 'ψαγμενοι' με εσας.Ολοι νομιζετε οτι ειστε πιο ψαγμενοι απο τους αλλους.

Το φορουμ εδω δεν ειναι νομιζω για ολα τα τηλεφωνα οπως και το "αλλο φορουμ" για ολα.Μην κοροιδευομαστε.

Επειδη παρακολουθω κι εκει προχθες ενα παιδι τολμησε να ρωτησει κατι για ενα HTC και εγινε της κακομοιρας.Μονο που δεν τον διεγραψαν σε δευτερολεπτα.Μεχρι που τον στειλανε εδω(myphone) να βρει την λυση.

Χαλαρωστε και χαρειτε την ανταλαγη αποψεων και εμπειριων σαν καταναλωτες τηλεφωνων που εισαστε-ειμαστε.:)

www.viewmasterphotos.com

http://viewmasterphotos.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Το φορουμ εδω δεν ειναι νομιζω για ολα τα τηλεφωνα οπως και το "αλλο φορουμ" για ολα.Μην κοροιδευομαστε.

Επειδη παρακολουθω κι εκει προχθες ενα παιδι τολμησε να ρωτησει κατι για ενα HTC και εγινε της κακομοιρας.Μονο που δεν τον διεγραψαν σε δευτερολεπτα.Μεχρι που τον στειλανε εδω(myphone) να βρει την λυση.

 

είπαμε εκεί είναι βαμμένοι. εδώ δεν ισχύει κάτι τέτοιο. για όλα τα τηλέφωνα είναι. μοιράσου μαζί μας τις εμπειριες σου σχετικά με το αυτό που ισχυρίζεσαι, ότι γίνεται κι εδώ ότι κι "εκεί".

Link to comment
Share on other sites

Οπότε, βάζοντάς τα όλα τα παραπάνω στη ζυγαριά, νομίζω ότι έχουμε την απόλυτη ισοπαλία. Αν "έπρεπε" οπωσδήποτε να ξοδέψω λεφτά για ένα από τα δύο, ή αν μου χάριζαν να διαλέξω, θα διάλεγα το Lumia κυρίως για λόγους "πειραματισμού" με ένα λειτουργικό πολλά υποσχόμενο, αλλά που έχει πολύ δρόμο ακόμα να διανύσει.

 

Ξεχασες το map-gate, που (σε συνδυασμο με την εξωφρενικη τιμη) μονο ισοπαλια δεν θα επρεπε να το βλεπεις. Τα γραφω αυτα, διοτι ειμαστε σε τεχνολογικο (mobile) φορουμ. Εαν ημασταν σε fashion φορουμ, τοτε το 5αρι θα κερδιζε ανετα.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασες το map-gate, που (σε συνδυασμο με την εξωφρενικη τιμη) μονο ισοπαλια δεν θα επρεπε να το βλεπεις. Τα γραφω αυτα, διοτι ειμαστε σε τεχνολογικο (mobile) φορουμ. Εαν ημασταν σε fashion φορουμ, τοτε το 5αρι θα κερδιζε ανετα.

 

Φίλε μου, το έγραψα και στο μήνυμά μου: κατά τη γνώμη μου, το μεγάλο ατού του iPhone 5 είναι κυρίως το UI και το οικοσύστημά του. Για μένα παίζει πολύ μεγάλο ρόλο, ικανό να αντισταθμίσει την υστέρηση στα τεχνικά χαρακτηριστικά. Γι' αυτό και θεωρώ ότι έχουμε ισοπαλία. Άλλοι μπορούν να το παραβλέψουν, εγώ όχι.

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...