Jump to content

myphone VERSUS: iPhone 5 vs Nokia Lumia 920


plankton69
 Κοινοποίηση

iPhone 5 VERSUS Nokia Lumia 920  

654 members have voted

  1. 1. iPhone 5 VERSUS Nokia Lumia 920

    • iPhone 5
      194
    • Nokia Lumia 920
      460


Recommended Posts

ποτέ δεν παίρνω ένα κινητό με βάση τα drop tests.έλεος,κινητό ειναι,απαιτεί προσοχή,κι αν πέσει,έπεσε.το lumia παραμένει πλαστικό,το iphone όχι,πολύ πιο ποιοτικό.

Στα δικά μου θέλω κανένα δεν ανταπεξέρχεται έτσι κι αλλιώς,όμως αν μου χάριζαν θα προτιμούσα το iphone παρά το τούβλο το nokia.είπαμε,καλές οι μεγάλες οθόνες αλλά θα πρέπει να κρατιέται και σε ένα λογικό μέγεθος,βάρος το κινητό,και στο πάχος όπως και στο βάρος δίνω μεγάλη σημασία.σε αυτά τα μεγέθη χιλιοστό και γραμμάριο έχουν σημασία κι εκεί η nokia για άλλη μία φορά βγήκε fault.

 

Καλα δεν χρειαζεται σε καθε θεμα να μας τονιζεις ποσο δεν σου αρεσει το 920 λες και με 50 γρ.θα σου βγει η μεση:rolleyes:

Τα πλαστικα που τα ειδες και τα λες τωρα σε συγκριση με αυτο που εχεις τωρα ειναι πολυ ανωτερο ποιοτικα κατασκευης.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 222
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Lumia 920.

Χώρια την ποιότητα στις κεραίες στα κινητά της ΝΟΚΙΑ, που για εμένα είναι λόγος αγοράς από μόνος του, έχει κάποιες δυνατότητες, που εγώ προσωπικά τις θέλω (mass storage, nfc, καλύτερη φωτογραφική μηχανή, office, usb otg) και δεν θα μπορώ να τις βρω στο 5.

Όσο για τις διαστάσεις και το βάρος, θέλω να το δω το τηλέφωνο από κοντά. Πιστεύω, ότι θα είναι λίγο μεγαλύτερο από το 900, το οποίο προσωπικά το θεωρώ ΟΚ

Ο διάλογος μεταξύ ετεροφρόνων είναι αδύνατος και μεταξύ ομοδόξων περιττός..
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα i5 για να ανεβάσω τα ποσοστά του :p

 

Αστειεύομαι. Είναι πιο ώριμο το IOS θεωρώ και για αυτό φταίει η Microsoft "με την δήλωση δεν προλαβαμε". Αλλά σε έναν χρόνο από σήμερα θα ψήφιζα το αντίστοιχο νοκια.

Link to comment
Share on other sites

Καλα δεν χρειαζεται σε καθε θεμα να μας τονιζεις ποσο δεν σου αρεσει το 920 λες και με 50 γρ.θα σου βγει η μεση:rolleyes:

Τα πλαστικα που τα ειδες και τα λες τωρα σε συγκριση με αυτο που εχεις τωρα ειναι πολυ ανωτερο ποιοτικα κατασκευης.

 

Εννοείται πως θα το λέω:p

Και ναι,450 γραμμάρια συν σε ένα κινητό τηλέφωνο μετράνε.

Δεν μιλάω γι αυτά πού έχω,μιλάμε για το lumia και το iphone.

Αλλά και αν προσθέσω και τα δικά μου,όπως έκανες εσύ πού περιμένεις κιόλας αυτό το εκπληκτικό τηλέφωνο:p,τα προτιμώ έναντι του lumia,άμα σκεφτώ τηλέφωνο αντί για γκλοπ σε φασαρία θα το σκεφτώ να δανειστώ κανένα...

Και τέλος,πλαστικά ειναι τα περισσότερα τηλεφωνά και φυσικά το πλαστικό ειναι ίδιο,το αλουμίνιο όμως ειναι άλλη φάση.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Πανάκριβα και τα δύο, αλλά επέλεξα το 920 για τις καινοτομίες σε hardware (οθόνη-κάμερα-ασύρματη φόρτιση). Σαν λογισμικό κανένα δεν με ενθουσιάζει, αλλά θα προτιμήσω το πιο "φρέσκο" αισθητικά.
Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε παιδιά κοροϊδευόμαστε; Έχουμε φθάσει σε σημείο να είναι όλες "παντόφλες" και σας πείραξαν τα 30 γραμμάρια + ; Σοβαρό επιχείρημα για να απορρίψετε ένα κινητό...Σε όποιον αρέσει το Lumia 920 αλλά δεν μπορεί να το σηκώσει ήρθε η ώρα να αρχίσει βάρη :S
Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε παιδιά κοροϊδευόμαστε; Έχουμε φθάσει σε σημείο να είναι όλες "παντόφλες" και σας πείραξαν τα 30 γραμμάρια + ; Σοβαρό επιχείρημα για να απορρίψετε ένα κινητό...Σε όποιον αρέσει το Lumia 920 αλλά δεν μπορεί να το σηκώσει ήρθε η ώρα να αρχίσει βάρη :S

 

Κρίμα πού δε ξέρεις,θα έβλεπες ότι δεν έχω ανάγκη τα βαρη:p

Συμφωνώ ειναι όλα παντόφλες όμως σε αυτές τις παντόφλες όλα τα νούμερα παίζουν τεραστία σημασία.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα πού δε ξέρεις,θα έβλεπες ότι δεν έχω ανάγκη τα βαρη:p

Συμφωνώ ειναι όλα παντόφλες όμως σε αυτές τις παντόφλες όλα τα νούμερα παίζουν τεραστία σημασία.

 

Ε άμα φοράς μικρο νουμερακι αυτό είναι άλλο θέμα δεν μπορεί να βοηθήσει η Nokia.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα πού δε ξέρεις,θα έβλεπες ότι δεν έχω ανάγκη τα βαρη:p

Συμφωνώ ειναι όλα παντόφλες όμως σε αυτές τις παντόφλες όλα τα νούμερα παίζουν τεραστία σημασία.

 

Δεν είδα στο αντίστοιχο thread του Note II να παραπονέθηκες για τα 183 του γραμμάρια... ;)

Link to comment
Share on other sites

Διαλεγω 920. Πλεον δεν μπορω αν δεν τρεχουν στο background Skype/msn/tweeter και οτι αλλο. Και στα WP απλα ειναι embedded, κατι που σε αλλες πλατφορμες θα μου ετρογαν ολους τους πορους να τρεχουν ολα αυτα.
Link to comment
Share on other sites

Lumia (πολυ ευκολη επιλογη), λογω:

1)BT

2)οθονη

3)σοβαρά maps

4)επεξεργαστης

5)pureview

 

και τελος, 6)υλικά (καλά διαβασατε)! Αφου κανενας iPhonακιας δεν το εχει 'χυμα' το κινητο του (μη γρατζουνιστει), τι καθονται και λενε μερικοι 'φοβερη αισθηση' και 'ποιοτητα υλικων' και χαζομαρες.

 

στα 5 πρωτα που εγραψα, πιστευω συμφωνουμε ολοι οτι το nokia ειναι απλά καλυτερο...

 

υγ: 7)περισσοτερο 'value for money' και πιστευω οτι η τιμή μεταπωλησης του θα ειναι σε καλυτερα επιπεδα απο το 5αρι.

Link to comment
Share on other sites

όποιος έχει NOTE ή κάποιο κινητό στα 4.7 και αποκαλεί το Lumia παντόφλα,βαρύ κλπ τι να πω.. υπερβολή για το τίποτα..
Link to comment
Share on other sites

920 χαλαρα σε ολους τους τομεις πλην των εφαρμογων ακομα ειναι πιο μπροστα απο το μηλο
Link to comment
Share on other sites

H ΟΘΟΝΗ του iphone είναι 16:9 όπως η μεγάλη πλειονότητα των οθονών.

 

ναι είναι αλλά αυτό το μακρόστενο πράγμα είναι αντιαισθητικό....

 

Αφου κανενας iPhonακιας δεν το εχει 'χυμα' το κινητο του (μη γρατζουνιστει), τι καθονται και λενε μερικοι 'φοβερη αισθηση' και 'ποιοτητα υλικων' και χαζομαρες.

 

ε καιρός να γνωρίσεις τον πρώτο που το έχει χύμα, και όταν λέμε χύμα εννοώ χωρίς μεμβράνες και θήκες σαν μπαούλα!!!!! Εννοείται ότι το προσέχω όπως κάνω με όλα τα κινητά που έχουν περάσει από τα χέρια μου είτε κόστιζαν 15 ευρώ είτε 650!!!! ;)

Edited by tainia
Link to comment
Share on other sites

nokia 920 γιατί το iphone γενικά έχει φτάσει στο σημείο που δεν έχει κάτι πρωτότυπο και χρηστικό να προσφέρει μια από τα ίδια βλέπω τελευταία . Το nokia 920 μαζι με τα πολλά υποσχόμενα wp8 πιστέυω ότι κάνουν διαφορά και έχουν καλύτερη προοπτική για το μέλλον
3ipnas mesa mou to zwo!!!
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας παροτι κατοχος Iphone 4 τα τελευταια 2 χρονια δεν ξαναγυρναω στην Apple μεχρι να αλλαξουν μυαλα.

Η Nokia εβγαλε στην αγορα οτι καλυτερο μπορουσε και κλασικα η Apple μια βελτιωση του 4s.

 

Οπως ελεγα και στο νημα του 920, ειναι η μονη συσκευη (εκτος του Note2:p) που πρωτοπορει. Γνωμη μου.

Το OIS,το wireless charging, τα χρωματα, η χρηση της οθονης με τα γαντια και με τα πηρουνια:p συν ολα τα υπολοιπα σε σχεση με το κλειδωμενο IOS δειχνουν Νοκια.

 

Πολλα χαρακτηριστικα βεβαια ειναι υποκειμενικα (το "μακροστενο" του Ι5, το βαρος του 920) οποτε δεν υπαρχει σωστο και λαθος.

Για την καμερα που ειπε καποιος φιλος πιο πανω οτι ειναι καλυτερη στο Ι5, ας μας παραθεσει καποιο λινκ να το δουμε και εμεις.....

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

όποιος έχει NOTE ή κάποιο κινητό στα 4.7 και αποκαλεί το Lumia παντόφλα,βαρύ κλπ τι να πω.. υπερβολή για το τίποτα..

 

Σαν κάτοχος του ΝΟΤΕ2 να πω πως το βάρος το συνηθίζεις , δεν είναι τίποτα.

Όντως τα 30-40 γραμμάρια παραπάνω δεν είναι τίποτα.

Φυσικά όποτε πιάσεις ένα ελαφρύ κινητό καταλαβαίνεις την διαφορά , αλλά ΔΕΝ είναι αποτρεπτικός παράγοντας.

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολη απόφαση.

Άρχισα να ασχολούμαι πρόσφατα με το WP και το θεωρώ εξαιρετικό λειτουργικό. Τα 8 ειναι επανασχεδιασμένα στους περισσοτέρους τομείς. Συνεπώς όχι μόνο δεν υστερούν έναντι του ios, αλλά διαθέτουν πολλά πράγματα που λείπουν απελπιστικά απ αυτό.

Το σημαντικότερο πρόβλημα στην παρούσα φάση είναι οι εφαρμογές. Δυστυχώς ακόμα και οι βασικές, που έχουν εκδόσεις για όλες τις πλατφόρμες, δεν έχουν την καλύτερη υλοποίηση. Σίγουρα θα λυθεί το πρόβλημα μέσα στην επόμενη χρονιά αλλά θα εξαρτηθεί από τις πωλήσεις των WP8 συσκευών, το πόσο θα συγκινηθούν οι developers.

 

Πάμε τώρα στις συσκευές.

Το iphone 5 διαθέτει φοβερό Hardware με κορυφαίες επιδόσεις. Όμως το μέγεθος της οθόνης του δεν αξιοποιεί ολες αυτές τις δυνατότητες.

Μετά από πάρα πολλές συσκευές που έχω αλλάξει τα τελευταία χρόνια, μπορώ να πω με σιγουριά ότι μέχρι τις 4" αρκεί το περσινό hardware με μοναδική ανάγκη για βελτίωση στην κάμερα και την αυτονομία. Οτιδήποτε πάνω απ αυτό είναι περιττό.

Έχω το LUMIA 800 σαν δεύτερη συσκευή. Ποιός ο λόγος να πάω σε μια συσκευή 4" ιντσών με πολύ πιο δυνατό hardware όταν η οθόνη δε θα με αφήνει να απολαύσω όσα μου προσφέρουν οι νέες δυνατότητες? Αντιθέτως μια συσκευή στις 4,5"+ ίντσες, αξίζει τον κόπο.

Το ίδιο σκέφτηκαν πάρα πολλοί κάτοχοι του i4s και παρέμειναν σ αυτό. Θα φανεί άλλωστε όταν έχουμε πραγματικά στοιχεία για τις πωλήσεις του i5. Γιατι αυτά που μας έδωσε η apple πρόσφατα είναι μαγειρεμένα. Δεν είναι ψευδή, αλλά αφορούν επιλεκτικά στοιχεία και όχι την συνολική πραγματικότητα.

 

Το Lumia 920 διατηρεί το επιτυχημένο στιλ των Ν9 και Lumia 800 αλλά δεν έχει αποφύγει κάποια φάουλ όπως το glossy στα πλαστικά που το κάνει να δείχνει φτηνιάρικο ενώ στην πραγματικότητα διαθέτει κορυφαία ποιότητα κατασκευής. Ευτυχώς κάποια χρώματα όπως το μαύρο βγαίνουν σε ματ.

Η οθόνη του είναι από τις καλύτερες.

Η κάμερα με το σταθεροποιητή δίνει άλλη διάσταση στην βιντεοσκόπηση και την λήψη φωτογραφιών, αλλά όπως αποδείχθηκε σε πρόσφατα reviews του engadget, υπάρχει πρόβλημα θορύβου στις ημερήσιες φώτο που τις κάνει να δείχνουν κατώτερες του ανταγωνισμού.

 

Το βάρος του προέρχεται από την μεγάλη μπαταρία και το απαραίτητα ενισχυμένο polycarbonate που λόγο αύξησης μεγέθους έπρεπε να γίνει έτσι ώστε να μην υπάρχουν αντίστοιχα προβλήματα με αυτά του HOX, όπου στην πλευρά που βρίσκονται τα hardware buttons, το λεπτό και αποδυναμωμένο καρβονικό, αδυνατούσε να στηρίξει σωστά την οθόνη.

 

Άρα λοιπόν αν κάποιος έχει υπομονή να περιμένει τους developers πότε θα αποφασίσουν να μεταφέρουν τις εφαρμογές τους στα wp8, το Lumia είναι η καλύτερη επιλογή.

Τουλάχιστον αν κρίνω από το 800, είχα καιρό να πιάσω μια τόσο ποιοτική συσκευή. Είναι δε, το πρώτο κινητό που το χρησιμοποιώ παντού χωρίς θήκη.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Σαν κάτοχος του ΝΟΤΕ2 να πω πως το βάρος το συνηθίζεις , δεν είναι τίποτα.

Όντως τα 30-40 γραμμάρια παραπάνω δεν είναι τίποτα.

Φυσικά όποτε πιάσεις ένα ελαφρύ κινητό καταλαβαίνεις την διαφορά , αλλά ΔΕΝ είναι αποτρεπτικός παράγοντας.

 

ε ναι, μην τρελαθούμε κιόλας βάζοντας ως βασικό παράγοντα τα 40 παραπάνω γραμμάρια.. πρέπει να σταματήσουμε τις υπερβολές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα στο αντίστοιχο thread του Note II να παραπονέθηκες για τα 183 του γραμμάρια... ;)

 

Όχι βέβαια,γιατί αυτό ειναι άλλη κατηγορία από μόνο του.

Τέλος πάντων σε άλλους αρέσει το βαρύ κινητό και σε άλλους όχι,γνώμες ειναι και γούστα και φυσικά έχουμε ελευθερία λόγου και δεν μπορούμε να επιβάλουμε με τους λόγους μας άλλους χρήστες.ο καθένας έχει τα δικά του πιστεύω.

Για μένα πού έχω συνηθίσει το πολύ 135 γραμμάρια στο χέρι και να ειναι λεπτό ένα τηλέφωνο δεν μπορώ να υπερβώ το νούμερο αυτό.

Edited by ταξιδιωτης22

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΚΙΑ LUMIA 920... γιατί το γουστάρω τρελάαααα... αλλά με λίγες πιθανότητες να το αποκτήσω.

Όσο για τον άη-φόουν (οποιασδήποτε βερσιόν)... είναι ο μόνος "άη" που ΔΕ θέλω να ξανακούσω για την πάρτη του.

 

Υ.Γ: Που 'σαι ρε Άη-Βασιλή να μου φέρεις δώρο ένα LUMIA 920;

Η "κινητή" ιστορία μου: Motorola T180, Nokia 3310, Nokia 3650, Motorola V3, Samsung D900, iPhone 3G, HTC 7 Trophy, Nokia Lumia 820, Nokia Lumia 1520, Samsung Galaxy S7 Edge
Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ των δύο, σίγουρα το Νοκια, λόγω εμφάνισης, μεγέθους οθόνης (4" οθόνη;;; εν έτη 2012;; :lol: ), πολύ καλύτερης ποιότητας κατασκευής (τουλάχιστον έτσι δείχνει καθώς και απο μαρτυρία ενός φίλου μου που έχει το AT&T), φυσικά λόγω κάμερας, έχει κανονικούς χάρτες και όχι χάρτες για να σε κάνουν γελάς, αναλογία τιμής/αξίας (740€ το 16αρι, έλεος, γελάει ο κόσμος), ελεύθερο λειτουργικό γιατί δεν μπορώ άλλο απο το iOS, το itunes και τις ιδιαιτερότητες του, το πολύ βαρετό πλέον UI (απο τον Δεκέμβριο του 2007 που είχα το πρώτο μου iphone μέχρι τώρα με το 4s το ίδιο UI, νισάφι πια!!!), καθώς και τις μεγάλες παραλείψεις και κλειδώματα του που μου κάνουν την ζωή δύσκολη.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...