Jump to content

Η άποψη σας: iPad Mini, Nexus 7 ή… κάτι άλλο;


DJDB
 Κοινοποίηση

Η άποψη σας: iPad Mini, Nexus 7 ή… κάτι άλλο;  

617 members have voted

  1. 1. Η άποψη σας: iPad Mini, Nexus 7 ή… κάτι άλλο;

    • iPad Mini
      148
    • Nexus 7
      327
    • Κάτι άλλο
      107
    • Δεν γνωρίζω/δεν απαντώ
      35


Recommended Posts

Η σύγκριση του iPad Mini με το Nexus 7 κατά την επίσημη παρουσίαση του πρώτου από την Apple ήταν ένα γεγονός που άφησε ανάμικτα συναισθήματα σε όσους έτυχε να παρακολουθήσουν το event. Σύμφωνα με τον αντιπρόεδρο του τμήματος marketing της Apple, Phil Schiller, που βρισκόταν εκείνη την στιγμή στην «σκηνή», «και άλλοι προσπάθησαν να φτιάξουν tablet μικρότερα από το iPad αλλά απέτυχαν παταγωδώς».

 

Είναι η πρώτη φορά τα τελευταία χρόνια που η Apple ακολουθεί μια τέτοιου τύπου στρατηγική κατά την παρουσίαση ενός προϊόντος. Βάζοντας τις δύο συσκευές «δίπλα-δίπλα» και χωρίς να αναφερθεί ποτέ στο Nexus 7 ονομαστικά, ο Schiller ανέφερε πως το iPad Mini προσφέρει μεταξύ άλλων 67% περισσότερο περιεχόμενο στην οθόνη του, πως έχει μικρότερο περίβλημα γύρω από την οθόνη του αλλά και λεπτότερο και ανθεκτικότερο σχεδιασμό.

 

Κάπου εδώ, και με αφορμή την καθιερωμένη μας δημοσκόπηση της Παρασκευής, ήρθε η σειρά σας να μας πείτε ποιο από τα δύο θα προτιμούσατε. Εμείς, θα σας προτείνουμε να δείτε και τα preview που έχουμε ετοιμάσει για εσάς εδώ στο myphone.gr, τόσο για το iPad Mini όσο και για το Nexus 7 και, αφού το κάνετε αυτό, να μας πείτε αν θα επιλέγατε να αποκτήσετε κάποιο από αυτά τα δύο ή (ενδεχομένως) κάποιο άλλο mini tablet.

 

Ο λόγος, η δημοσκόπηση και τα σχόλια σε εσάς!

Edited by Mythozz
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 221
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημερα! Δεν ειναι η πρωτη φορα που γινεται συγκριση με τον ανταγωνισμο... Το εκαναν και παλαια με τα laptop, το εκαναν και με το ipod και επισης το εκαναν και κατα την πρωτη παρουσιαση του iphone.. Για να μην σκεφτω τις διαφημισεις mac vs pc που ηταν σε αλλο επιπεδο βεβαια..

Α και η επιλογη μου αν και χρονια χρηστης mac ειναι το nexus 7.

Edited by funk
Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

προφανώς το Nexus 7...

 

γιατί να θέλει κάποιος να είναι δέσμιος του φρικτού iTunes για να συγχρονίσει έστω κι ένα mp3;;;

γιατί να πρέπει άρον άρον να κάνει jailbreak για να χαρεί κάποιες ευκολίες που δεν του προσφέρει το iOS από μόνο του;

γιατί να πρέπει να μπεις σε 2 υπομενού για να ανοίξεις το 3G (προφανώς στα 3G μοντέλα); και αναγκαστικά να ανοίγεις τις ρυθμίσεις για να ανοίξεις ή να κλείσεις το wifi;;;

γιατί να πρέπει να έχεις ξεχωριστό καλώδιο για την αυτού μεγαλειότητα apple;

 

(χρήστης iPhone 4)

Edited by tainia
Link to comment
Share on other sites

Nexus 7 δαγκωτό... Amazon λόγω κλειδωμάτων στο Android αδιάφορο και Ipad mini επίσης αδιάφορο λόγω λειτουργικού συστήματος, τιμολόγησης και γενικότερης νοοτροπίας Apple...

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Κανενα απο τα 2 το ipad mini λογω καρακλειδωμενου λειτουργικου-απαρχαιωμενο hardware 512 ram!!....!-ελλειψει θυρων επεκτασης-ακριβο για αυτα που προσφερει συνολικα-ολες οι εκδοσεις:down:

Το nexus 7 λογω χρωματος δεν μου αρεσει καθολου για 7ιντσο εχει περιμετρικα μεγαλο περιθωριο-πλαστικουρα στο μεγαλειο του,ελλειψει 3G ακυρο και εδω:down:

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ipad mini, για την ποιότητα κατασκευής, αξιοπιστία, αυτονομία και τις εφαρμογές του Apple Store.

 

:)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κι εγώ θα πήγαινα για iPad Mini. Το Nexus δεν είναι πολύ μεγαλύτερο του Note (οπότε τις εφαρμογές του Android τις κάλυψα), ενώ υπάρχουν εφαρμογές Στο AppStore που δεν υπάρχουν στο Play Store.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Κανενα απο τα δυο. Ο λογος? το Ipad Mini για μενα ειναι σκετη κοροιδια για τα λευτα που ζητανε (οι κινεζιες εχουν καλυτερα specs), και τo Nexus 7 μου απαγορευεται να το αγορασω απο το Ελλαντα (μεχρι στιγμης)...Οταν και αμα με το καλο το φερουνε, ουτε παλι θα το αγορασω βεβαια, λογω του οτι οι εμποροι/αντιπροσωποι θεωρουν εμας τους Ελληνες οτι ειμαστε οι Καταριανοι εμιρηδες, οτι μας ρεουν τα € απο τα μπατζακια και ενω στο εξωτερικο πωλειται για 199€, μονο εδω θα το πουλανε 269€ (μια αλυσιδα καταστηματων ηδη ανακοινωσε τις τιμες)
Link to comment
Share on other sites

Nexus 7 δαγκωτό. (iPad mini με τίποτα αλλά ένα iPad 4 δεν θα με χάλαγε!!)

 

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πως τα λιγότερα pixel βγάζουν 67% περισσότερο περιεχόμενο στην οθόνη;

Link to comment
Share on other sites

Αν και κάτοχος ipad2 εδώ και αρκετό καιρό θα ήθελα πολύ να δοκιμάσω το nexus σε σχέση με το ipad mini να δω τι διαφορετικό έχει να δώσει. Επίσης προχθές το έπιασα στα χέρια μου και μου άρεσε πολύ το υλικό της πλάτης οπότε μπορεί να το άφηνα και εκτός θήκης ενώ το ipad δύσκολα :p Επίσης έχω βαρεθεί άπειρα το iOS
Link to comment
Share on other sites

Κανενα απο τα δυο. Ο λογος? το Ipad Mini για μενα ειναι σκετη κοροιδια για τα λευτα που ζητανε (οι κινεζιες εχουν καλυτερα specs), και τo Nexus 7 μου απαγορευεται να το αγορασω απο το Ελλαντα (μεχρι στιγμης)...Οταν και αμα με το καλο το φερουνε, ουτε παλι θα το αγορασω βεβαια, λογω του οτι οι εμποροι/αντιπροσωποι θεωρουν εμας τους Ελληνες οτι ειμαστε οι Καταριανοι εμιρηδες, οτι μας ρεουν τα € απο τα μπατζακια και ενω στο εξωτερικο πωλειται για 199€, μονο εδω θα το πουλανε 269€ (μια αλυσιδα καταστηματων ηδη ανακοινωσε τις τιμες)

 

269 ευρω για τα 16gb εδω.Εξω κανουν 250 τα 16αρια. :)

Link to comment
Share on other sites

Λεφτά υπάρχουν τελικά..για ένα ipad mini ακόμα :lol:

Λυπάμαι android-fans αλλά στην Ελλάδα (και αλλού) δεν έχει καμιά σημασία πόση μνήμη έχει και πόσα γκάζια ρίχνει ο επεξεργαστής του.

Όλοι οι εν δυνάμει αγοραστές του ipad mini έχουν εξοικειωθεί με το όλο ios οικοσύστημα και δεν αλλάζουν την σταθερότητα του, οπότε τώρα με το μικρότερο μέγεθος η apple θα τσιμπήσει αυτούς που δεν θέλουν ούτε παντόφλα κινητό ούτε δίσκο σερβιρίσματος ταμπλέτα ;)

Link to comment
Share on other sites

Τι συγκρίνουμε τώρα ρε?το πλαστικό με το μέταλλο ή το γυαλί?Το iPad mini είναι κλάσης ανώτερο από κάθε tablet του είδους του...Επίσης η υποστήριξη της Apple δεν συγκρίνεται με καμία άλλης εταιρείας...
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πως τα λιγότερα pixel βγάζουν 67% περισσότερο περιεχόμενο στην οθόνη;

 

Αυτό το έχω και εγώ απορία και αν βάλεις το zoom και την γραμματοσειρά πάλι θα υπαρχει θέμα νομίζω.

 

Εγώ σαν κάτοχος του nexus7 είχα τον ενδοιασμοό μήπως τελικά το iPad μίνι αν δεν ήταν φήμη θα με έκανε να μετανοιώσω για την επιλογή του. Μετά από την πάνω απο ένα μήνα συμβίωση μαζί του και την 100% κάλυψη μου από θέμα λειτουργικού είμαι χαρούμενος. Τέλος μετά από την ανακοινωσή του iPad mini με τα specs που κάνουν αμφίβολο το μέλλον του και την σύγκριση του με το nexus7 σε χαζούς τομείς, για εντυπωσιασμό και μόνο, και όχι ουσιαστικά με κάνει 1000% σίγουρο.

 

Οι apps του Play με έχουν κλύψει προς το παρόν οπότε Nexu7 από μένα.

 

ΥΓ Έιχα φόβο αν μπορώ να το κουβαλάω μαζί μου, γιατί το ήθελα φορητό, και πάει παντου :)

 

Τι συγκρίνουμε τώρα ρε?το πλαστικό με το μέταλλο ή το γυαλί?Το iPad mini είναι κλάσης ανώτερο από κάθε tablet του είδους του...Επίσης η υποστήριξη της Apple δεν συγκρίνεται με καμία άλλης εταιρείας...

 

Μη μπερδευεσαι φίλε μου, δεν έχει κακά πλαστικά το Nexus. Σίγουρα όμως το μέταλο έχει άλλη αίσθηση. Αν εννοείς ανώτερο σε φινίρισμα κλπ δεκτό. Για την υποστήριξη από την ASUS δεν είχα κανένα παράπονο(για το μέλλον δεν ξέρω) και για την Google κανένας χρήστης Nexus δεν έχει.

Edited by dyannisb
Link to comment
Share on other sites

Έχω ipad 2 αλλά αν ήθελα να αγοράσω τώρα τάμπλετ θα έπαιρνα το Sumsung note 10.1 που έχει android. Για μένα είναι πολύ δύσχρηστο το ios της apple λόγω οτι αν δεν έχω pc (που δεν έχω) δεν μπορώ να προσθέσω ούτε τραγούδια, ούτε βίντεο, ούτε τίποτα. Επίσης έχει τα πάντα κλειδωμένα με αποτέλεσμα να το έχω μόνο για καμία εφαρμογή και να διαβάζω ιστοσελίδες, αν ούτε με αυτό δεν είμαι ευχαριστημένος γιατί δεν κάνει text wrap.

Στα 7-8ιντσα πάλι android θα έπαιρνα για τους ίδιους λόγους

Link to comment
Share on other sites

Τι συγκρίνουμε τώρα ρε?το πλαστικό με το μέταλλο ή το γυαλί?Το iPad mini είναι κλάσης ανώτερο από κάθε tablet του είδους του...Επίσης η υποστήριξη της Apple δεν συγκρίνεται με καμία άλλης εταιρείας...

Ελα ντε τι συγκρινουμε....

-4πυρηνο - 2πυρηνο

-1.3ghz - 1.0 ghz

-1gb ram- 512mb ram

-1280x800(216ppi)-1024x768(163ppi)

-pure android- ios (ενταξει αυτο ειναι αντικειμενικο)

Αλλα εχει μεταλλο και γυαλι οποτε ναι εχεις δικιο ειναι ανωτερο.

καλοπροαιρετα παντα

Link to comment
Share on other sites

αν το εβγαζε με retina display και cpu του παλιου new ipad ισως επαιρνα το mini ,ομως με τα χαρακτηριστικα που εχει δεν με πειθει το ποσο για να το παρω απο την στιγμη που υπαρχουν αξιομαχα tablet στην αγορα με περαιτερω δυνατοτητες και gps ενσωματωμενο.

θα ελεγα οτι μια συσκευη χρειαζεται gps για να μπορεις να το χρησιμοποιησεις και στο αυτοκινητο αν χρειαστει μια και ετσι θα γλιτωσεις λεφτα για gps καλο.

για μενα το nexus 7 ειναι καλη επιλογη ,οσο για τις εφαρμογες πιστευω οτι υπαρχουν υποκαταστατα στο market

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

 

:!:"Are. You. ****ing. Kidding. Me. You just made a 7.9-inch tablet, and you're dissing 7-inch tablets as compromised? Not only that, as we showed earlier, your 7.9-inch tablet has far fewer pixels than the competing 7-inch tablets! You're cramming a worse screen in there, charging more, and accusing others of compromise? Ballsy.":!:

 

είναι θεός ο τύπος που το έγραψε!!! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι 7 είναι σχεδόν 8 κ ο λόγος είναι η αναλογία ,τα 7 ειναι (16/9) κ τα 8 (4/3) αρα καλά το είπε δεν θα βγάλουμε 7ιντσο.

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν είχα θέμα με τα υλικά.

 

Ποτέ δεν είχα θέμα με τα specs.

 

Πάντα είχα όμως θέμα με τo VfM.Μετράω που δίνω τα χρήματά μου και απο αυτή την άποψη θέλω το καλύτερο στα λεφτά που δίνω.ΝΟΜΙΖΩ ότι σε αυτό το τομέα το nexus είναι ότι καλύτερο.Αν η βασική του έκδοση στα 200$ δε,βγεί και με 32 gb τότε μιλάμε για διαστημική διαφορά στην προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι 7 είναι σχεδόν 8 κ ο λόγος είναι η αναλογία ,τα 7 ειναι (16/9) κ τα 8 (4/3) αρα καλά το είπε δεν θα βγάλουμε 7ιντσο.

 

16:10 είναι η αναλογία αλλά το "Not just because it's seven inches but for many reasons. One of the reasons, however, is size" υποτιμά την νοημοσύνη κυρίως του πελάτη του. Θα μπορούσε κάλλιστα να το συγκρίνει το μίνι με έν 8άρι tablet.

Link to comment
Share on other sites

Ελα ντε τι συγκρινουμε....

-4πυρηνο - 2πυρηνο

-1.3ghz - 1.0 ghz

-1gb ram- 512mb ram

-1280x800(216ppi)-1024x768(163ppi)

-pure android- ios (ενταξει αυτο ειναι αντικειμενικο)

Αλλα εχει μεταλλο και γυαλι οποτε ναι εχεις δικιο ειναι ανωτερο.

καλοπροαιρετα παντα

Με λιγα λογια μονο αναλυση οθονης, αφου ξερεις ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ πως το ios δουλευει τελεια με πιο χαμηλα χαρακτηριστικα. Σημασια εχει οπως εχουμε πει 1000αδες φορες η εμπειρια χηρης και οχι τι κρυβει κατω απο το καπο ;)

Φιλικα

"Όταν μιλάς φρόντισε να λες κάτι" Kim
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...