Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά παλιότερα είχε το xda 4.1.2 prerooted stock.Εντελώς stock όμως.Με μια γρήγορη ματιά που έριξα από το κινητό όμως και όχι από pc δεν βρήκα κάτι ανάλογο για 4.3.Εκτός από τις custom δεν υπάρχει εντελώς stock που να μην την έχουν πειράξει καθόλου? Με το καθόλου εννοώ να έχουν βγάλει μόνο το Knox και να έχουν αφήσει όλα τα αλλά.. Edited by karajim80
Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά παλιότερα είχε το xda 4.1.2 prerooted stock.Εντελώς stock όμως.Με μια γρήγορη ματιά που έριξα από το κινητό όμως και όχι από pc δεν βρήκα κάτι ανάλογο για 4.3.Εκτός από τις custom δεν υπάρχει εντελώς stock που να μην την έχουν πειράξει καθόλου? Με το καθόλου εννοώ να έχουν βγάλει μόνο το Knox και να έχουν αφήσει όλα τα αλλά..

 

Pulse rom by StratosGR.

Καθαρή stock και prerooted 4.3

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μία MK9 χωρίς τα κόλπα του N3 και είσαι κομπλέ.

Δεν είχαμε και χτες αυτές τις λειτουργίες για να μας λείψουν.

Εγώ προσωπικά τις έχω αφοδευμένες :rolleyes:

 

Καλα η αληθεια ειναι πως δεν ειναι και τοσο απαραιτητες πια.οταν το παρω στα χερια μου θα σε ενοχλησω αλλη μια φορα μιας και με στοκ δεν μενω ουτε μερα.

Link to comment
Share on other sites

Pulse rom by StratosGR.

Καθαρή stock και prerooted 4.3

 

Από ότι διαβάζω καταλαβαίνω ότι δεν είναι τελείως στοκ.έχουν πειράξει κι αλλά..

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Οποτε φιλε στρατο επειδη και εγω τη δευτερα θα το παρω λες να περιμενω μεχρι να βγει καποια πιο σταθερη η μπορω να βαλω καποια που δεν εχει του 3 και αργοτερα βαζω και αυτα?

Δηλ. Αν καταλαβαίνω καλά, οι εναλλακτικές που παίζουν μετά την εγκατάλειψη του DrKeran είναι Phoenix και DN3 ... αλλά από εδώ μέσα δεν υπάρχει κόσμος που να δοκίμασε μια από αυτές και να έχει παραμείνει λόγω προβλημάτων. Υπάρχει κάποιος που να χρησιμοποιεί μια από τις δύο για εβδομάδες θεωρώντας τα προβλήματα ασήμαντα;;;

Link to comment
Share on other sites

Από ότι διαβάζω καταλαβαίνω ότι δεν είναι τελείως στοκ.έχουν πειράξει κι αλλά..

 

Τι έχεις διαβάσει δηλαδή; Και που το διάβασες;

Link to comment
Share on other sites

Από ότι διαβάζω καταλαβαίνω ότι δεν είναι τελείως στοκ.έχουν πειράξει κι αλλά..

 

Σορρυ φίλος αλλά ποιο στοκ πεθαίνεις. Μόλις επιτέλους μου μπήκε και μένα σωστά και μπορώ να πω ότι οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικότατες. Μπράβο στο Στράτο.

Link to comment
Share on other sites

εχω μια εβδομαδα του στρατου την ρομ (pulse) και δεν εχω κανενα προβλημα,ουτε στην λειτουργεια της ουτε και στην μπαταρια, η ρομ τα σπαει
Link to comment
Share on other sites

Τι έχεις διαβάσει δηλαδή; Και που το διάβασες;

 

Εδώ μέσα έχω την εντύπωση ότι διάβασα ότι έχουν αφαιρεθεί κι αλλά από την ρομ και ότι όλες οι 4.3 που έχουν φτιαχτεί έχουν θέμα με την ενεργοποίηση της οθόνης σε εισερχόμενες κλήσεις κι αν ισχύουν δεν Θέλω να προχωρήσω ακόμη.

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Εδώ μέσα έχω την εντύπωση ότι διάβασα ότι έχουν αφαιρεθεί κι αλλά από την ρομ και ότι όλες οι 4.3 που έχουν φτιαχτεί έχουν θέμα με την ενεργοποίηση της οθόνης σε εισερχόμενες κλήσεις κι αν ισχύουν δεν Θέλω να προχωρήσω ακόμη.

 

Έχουν αφαιρεθεί τα hubs, google+,flipboard.

Tα hubs τα βάζεις (αν τα χρησιμοποιείς και τα θες) από το Samsung apps και τα άλλα από το playstore.

Δεν υπάρχει πάντως το πρόβλημα που λες με την οθόνη και γενικώς δεν υπήρξε.

Μάλλον έχεις μπερδέψει τις συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

Καλές γιορτές στους ομοκατόχους,

Υπάρχει κάποια rom που να είναι πολύ κοντά στο καθαρό android, χωρίς πολλές εφαρμογές εγκατεστημένες και να λειτουργεί το πενάκι κανονικά;

OnePlus 5T
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο λινκ γι αυτό το θέμα;

Δέχομαι και πμ.

 

https://www.dropbox.com/s/v2ldqktoi8uwr4d/vrtChrome_Dialer_N2_4.3_Motomoto.zip

Link to comment
Share on other sites

EDIT 04:30 : Όλα ΟΚ

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ:

Η συσκευή δεν μπαίνει σε download mode αλλά βγάζει το μήνυμα της φωτογραφίας :!:

Ιστορικό:

- Έκανα τα πάντα wipe από settings 4.1.2 και cwm Philz

- Φλάσαρα το νέο cwm Philz δηλ. philz_touch_6.02.1-sdfix-n7100.zip

- Φλάσαρα από cwm το DN3_v3.1_by_E-Team_(Gohan_Edition) αλλά στην αρχή που ζητάει next -> next κλπ κόλλαγε.

- Φλάσαρα (σύμφωνα με το Flashing Instructions) από το odin το MJ5 BOOTLOADER αλλά κόλλησε για μισή ώρα στην εικόνα που βλέπετε και λέει "Downloading ... Do not turn off target".

- Αφού βεβαιώθηκα ότι δεν ανταποκρίνεται, έβγαλα την μπαταρία.

- Ξαναβάζοντας την μπαταρία μου λέει απευθείας μόλις επιχειρώ να μπω σε cwm mode: "Firmware upgrade encoutered an issue. Please select recovery mode in kies & try again" καιόταν μπαίνω σε recovery mode, μετά την αρχική οθόνη που πατάω Continue μου λέει πάλι "Downloading ... Do not turn off target".

- Δοκίμασα να ξαναφλασάρω από odin το BL_N7100XXUEMJ5_1903221_REV04_user_low_ship.tar.md5 και βγάζει στο τέλος fail.

 

Το πρόβλημα ήταν ότι οτιδήποτε φλάσαρα με Odin έβγαζε FAIL και όπως έγραψα με vol up+PW+home ΔΕΝ με έβγαζε στο recovery mode αλλά σε μια οθόνη που έλεγε "Firmware upgrade encoutered an issue. Please select recovery mode in kies & try again"

- Παρόλα αυτά φλάσαρα με odin το philz_touch_6.02.1-n7100.tar.md5 και παρότι έβγαλε FAIL, δούλεψε το recovery mode.

- Μπαίνοντας στο recovery έκανα nandroid restore και η συσκευή επανήλθε ...πφφφ!!!

- Το περίεργο είναι ότι πλέον 3 στις 4 φορές με vol up+PW+home με πετάει στην οθόνη download mode που βλέπετε, και μόνο 1 στις 4 φορές άνοιγε το recovery mode cwm Philz v.6 (το οποίο με ανησύχησε αλλά διορθώθηκε μετά τα επόμενα βήματα).

- Επανέλαβα τα βήματα που περιέγραψα αρχικά, δηλ 1) wipe από παντού τα πάντα και 2) εγκαταστάθηκε η DN3 επιτυχώς και πλέον με vol up+PW+home με πάει κανονικά σε cwm και εν συνεχεία έβαλα και 3) από odin το BL_N7100XXUEMJ5_1903221_REV04_user_low_ship.tar.md5 για να ανοίγει το wifi.

- Κάτι συνεχίζει να μην πηγαίνει καλά με cwm Philz v.6 διότι έβαλα το aromafm αλλά κολλάει.

...κάνω δοκιμές και θα επανέλθω

Edited by ilpara
Link to comment
Share on other sites

Αυτό στην εικόνα είναι το download mode. Δεν καταλαβαίνω γιατί νομίζεις οτι είναι κάτι άλλο. Το recovery είναι vol up+PW+home.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή δεν θέλω να πάω την official 4.3 και να μπλέξω με knox θα ήθελα αν μπορείτε να μου προτείνετε μια Custom 4.3 με τα features του note 3 και όσο το δυνατόν λιγότερα bugs. Σας ευχαριστώ

 

τις δοκιμασα σχεδον ολες φιλε μου...sotmax,dn3,phoenix...ολες εχουν bugs(to πιο γνωστο απ ολα ειναι οι εισερχομενες κλησεις..για ν απαντησεις πρεπει να περασουν 4 περιπου δευτερα μεχρι ν ανοιξει η οθονη...)πιο stable ηταν η phoenix που εχει κ νεο update σε 16.2 αν δεν απατομαι...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή δεν θέλω να πάω την official 4.3 και να μπλέξω με knox θα ήθελα αν μπορείτε να μου προτείνετε μια Custom 4.3 με τα features του note 3 και όσο το δυνατόν λιγότερα bugs. Σας ευχαριστώ

 

Όλοι αυτό ζητάνε αν διαβάσεις τις τελευταίες σελίδες.

Ξέχνα τα κόλπα του n3 και τις mk4 roms που είναι βασισμένες σε leaked rom.

Αν θες την ησυχία σου, θα πας σε mk9 χωρίς τα n3 features.

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτά τα μπαγκς έλεγα Στράτο που λέει το παιδί από πάνω αλλά δεν είχα προσέξει ότι υπάρχουν μόνο στις leaked 4.3
Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

EDIT 04:30 : Όλα ΟΚ

 

 

Το πρόβλημα ήταν ότι οτιδήποτε φλάσαρα με Odin έβγαζε FAIL και όπως έγραψα με vol up+PW+home ΔΕΝ με έβγαζε στο recovery mode αλλά σε μια οθόνη που έλεγε "Firmware upgrade encoutered an issue. Please select recovery mode in kies & try again"

- Παρόλα αυτά φλάσαρα με odin το philz_touch_6.02.1-n7100.tar.md5 και παρότι έβγαλε FAIL, δούλεψε το recovery mode.

- Μπαίνοντας στο recovery έκανα nandroid restore και η συσκευή επανήλθε ...πφφφ!!!

- Το περίεργο είναι ότι πλέον 3 στις 4 φορές με vol up+PW+home με πετάει στην οθόνη download mode που βλέπετε, και μόνο 1 στις 4 φορές άνοιγε το recovery mode cwm Philz v.6 (το οποίο με ανησύχησε αλλά διορθώθηκε μετά τα επόμενα βήματα).

- Επανέλαβα τα βήματα που περιέγραψα αρχικά, δηλ 1) wipe από παντού τα πάντα και 2) εγκαταστάθηκε η DN3 επιτυχώς και πλέον με vol up+PW+home με πάει κανονικά σε cwm και εν συνεχεία έβαλα και 3) από odin το BL_N7100XXUEMJ5_1903221_REV04_user_low_ship.tar.md5 για να ανοίγει το wifi.

- Κάτι συνεχίζει να μην πηγαίνει καλά με cwm Philz v.6 διότι έβαλα το aromafm αλλά κολλάει.

...κάνω δοκιμές και θα επανέλθω

 

Βάλε παλαιότερη έκδοση recovery, καλύτερα το 5.1.5 η το 5.1.1

 

 

 

 

 

Όλοι αυτό ζητάνε αν διαβάσεις τις τελευταίες σελίδες.

Ξέχνα τα κόλπα του n3 και τις mk4 roms που είναι βασισμένες σε leaked rom.

Αν θες την ησυχία σου, θα πας σε mk9 χωρίς τα n3 features.

 

 

 

 

+1

 

 

Γι'αυτά τα μπαγκς έλεγα Στράτο που λέει το παιδί από πάνω αλλά δεν είχα προσέξει ότι υπάρχουν μόνο στις leaked 4.3

Πολλά από αυτά τα bugs δημιουργούνται από τα mod για τα futures του note 3 στα οποία δεν έχει γίνει καλό port, οπότε, όπως είπε και ο Στρατός πιο πάνω, βάζετε μια MK9, είτε στοκ, είτε deodexed στοκ και ησυχαζετε από προβλήματα.Με οτιδήποτε άλλο θα έχετε θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μερικές ημέρες υπομονή και θα σας ενημερώσω πολύ καλά για την εγκατεστημένη πλέον dn3 v.3.1.1 φορτωμένη με full features. Μάλλον όμως έχει δίκιο ο Stratos ότι δεν υπάρχει 4.3 με λειτουργίες Note 3 που να μην έχει bugs & lags. Ήδη η νύχτα της εγκατάστασης ήταν "βαριά" . . . και την ημέρα φαίνεται να ρουφάει την μπαταρία, αλλά δεν μπορώ να κρίνω ακόμη διότι ήταν σε φάση στησίματος, χωρίς greenify κλπ.

Πάντως οι devs αυτών των roms επιμένουν ότι οι leaked από τις official 4.3 έχουν ασήμαντες έως καθόλου διάφορες και για αυτό δεν αναβαθμίζουν ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μερικές ημέρες υπομονή και θα σας ενημερώσω πολύ καλά για την εγκατεστημένη πλέον dn3 v.3.1.1 φορτωμένη με full features. Μάλλον όμως έχει δίκιο ο Stratos ότι δεν υπάρχει 4.3 με λειτουργίες Note 3 που να μην έχει bugs & lags. Ήδη η νύχτα της εγκατάστασης ήταν "βαριά" . . . και την ημέρα φαίνεται να ρουφάει την μπαταρία, αλλά δεν μπορώ να κρίνω ακόμη διότι ήταν σε φάση στησίματος, χωρίς greenify κλπ.

Πάντως οι devs αυτών των roms επιμένουν ότι οι leaked από τις official 4.3 έχουν ασήμαντες έως καθόλου διάφορες και για αυτό δεν αναβαθμίζουν ακόμη.

 

Εδώ βγάζουν ρομ για ψύλλου πήδημα για να πάρουν τα donations και δεν κάνουν μία 4.3 ρομ βασισμένη πάνω σε OFFICIAL build;

Μία official έχει βγει μόνο και την σνομπάρουν κιόλας.Οκ...

Αφού είναι ευχαριστημένοι με τις bugged roms τους, συγχαρητήρια.

 

@truckman 5.15.0 είναι η version που θες να πεις και όχι 5.1.5

 

 

Εγώ προτείνω 6.χ κι αν κάποιος έχει πρόβλημα με την εξωτερική κάρτα, τότε να βάλει την 5.15.0

Το βασικό πρόβλημα είναι το mount σε κάποιες fat32 κάρτες.

Δεν είναι απαραίτητο να έχουν όλοι πρόβλημα πάντως.

Το πρόβλημα είναι ο cm kernel που χρησιμοποίησε στα τελευταία builds o Phil.

Του είπα μία λύση, αλλά λέει θα περιμένει τα sources της Samsung για 4.3 kernel.

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

Εδώ βγάζουν ρομ για ψύλλου πήδημα για να πάρουν τα donations και δεν κάνουν μία 4.3 ρομ βασισμένη πάνω σε OFFICIAL build;

Μία official έχει βγει μόνο και την σνομπάρουν κιόλας.Οκ...

Αφού είναι ευχαριστημένοι με τις bugged roms τους, συγχαρητήρια.

 

@truckman 5.15.0 είναι η version που θες να πεις και όχι 5.1.5

 

 

Εγώ προτείνω 6.χ κι αν κάποιος έχει πρόβλημα με την εξωτερική κάρτα, τότε να βάλει την 5.15.0

Το βασικό πρόβλημα είναι το mount σε κάποιες fat32 κάρτες.

Δεν είναι απαραίτητο να έχουν όλοι πρόβλημα πάντως.

Το πρόβλημα είναι ο cm kernel που χρησιμοποίησε στα τελευταία builds o Phil.

Του είπα μία λύση, αλλά λέει θα περιμένει τα sources της Samsung για 4.3 kernel.

 

Ναι όντως,5.15.0 είναι η έκδοση,δεν το είχα μπροστά μου να το δω.

Πάντως με το 6Χ είχα προβλήματα με τις εγκαταστάσεις κάποιων ρομ και τα είχα λυσει βάζοντας παλαιότερη έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ χρονια πολλα. Φιλε στρατο εχω εδω κ λιγες μερες εχω την ρομ που εχεις τροποποιησει αν το λεω καλα. Εχω θεμα καμια φορα με τις κλησεις εκει π μιλαω κοβεται η γραμμη κ μετα λεει οτι το εχω κλειστο! Τι μπορω να κανω? Η ωμεγα 20 ειναι καλη?

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ χρονια πολλα. Φιλε στρατο εχω εδω κ λιγες μερες εχω την ρομ που εχεις τροποποιησει αν το λεω καλα. Εχω θεμα καμια φορα με τις κλησεις εκει π μιλαω κοβεται η γραμμη κ μετα λεει οτι το εχω κλειστο! Τι μπορω να κανω? Η ωμεγα 20 ειναι καλη?

 

Έχω την εντύπωση ότι όλα αυτά που ακούγονται με κλήσεις που πέφτουν ή να μην ακούγεται ο συνομιλητής, είναι θέμα δικτύου.

Εγώ πάντως με Cosmote δεν έχω κάποιο τέτοιο πρόβλημα.

Όταν βγει κάποια πιο καινούρια έκδοση rom, θα δοκιμάσουμε και ένα άλλο μόντεμ.

Αν και νομίζω ότι φταίνε οι πάροχοι και το φορτωμένο δίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...