Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλη χρονια παιδια και απο μενα ,ποια rom αξιζει να βαλω μεσω ODIN:)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλη χρονια παιδια και απο μενα ,ποια rom αξιζει να βαλω μεσω ODIN:)

Αυτή τη στιγμή την γαλλική 4.1.2.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα πριν δυο ημερες το Note 2 και ενδιαφερομαι να το κανω root απλα δεν εχω καταλαβει καποια πραγματακια

1) θα χασω τα δεδομενα μου κανοντας το root? ρυθμισεις κλπ γιατι το τηλεφωνο το εχω σεταρει ηδη

2)Διαβασα εδω στο φορουμ για τα δυο root που μπορω να κανω

HOW TO ROOT!

 

Επιλέξτε έναν από τους παρακάτω τρόπους:

1. Root με Stock Recovery - Θα δώσει πλήρη δικαιώματα root, αλλά θα παραμείνει το stock recovery.Με αυτόν το τρόπο μπορείτε να μηδενίσετε τον μετρητή της συσκευής (flash counter '0') και να είστε έτοιμοι σε περίπτωση εγγύησης.Αν λοιπόν θέλετε τη συσκευή σας full stock + root αυτή είναι η επιλογή για εσάς.

2. Root + Advanced CWM - Αυτός ο τρόπος θα σας δώσει πλήρη δικαιώματα Root και επίσης advanced CWM.Μπορείτε να επαναφέρετε τον counter στο ''0'', αλλά όταν θα κάνετε reboot to recovery, θα αυξάνει τον flash counter.Μπορείτε να επαναφέρετε τον μετρητή σε κάθε reboot με το [root] TriangleAway.Αυτή είναι η επιλογή σας, αν θέλετε να περνάτε διάφορα mod/custom ROM μέσω recovery.

 

3)Launchers πραγματικα δεν με βολεψανε και μου αρεσει το touchwiz,πρπει να αλλαξω οωςδηποτε?

 

Παρακαλω βοηθηστε αν μπορειτε.Ευχαριστω πολυ

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Πηρα πριν δυο ημερες το Note 2 και ενδιαφερομαι να το κανω root απλα δεν εχω καταλαβει καποια πραγματακια

1) θα χασω τα δεδομενα μου κανοντας το root? ρυθμισεις κλπ γιατι το τηλεφωνο το εχω σεταρει ηδη

2)Διαβασα εδω στο φορουμ για τα δυο root που μπορω να κανω

HOW TO ROOT!

 

Επιλέξτε έναν από τους παρακάτω τρόπους:

1. Root με Stock Recovery - Θα δώσει πλήρη δικαιώματα root, αλλά θα παραμείνει το stock recovery.Με αυτόν το τρόπο μπορείτε να μηδενίσετε τον μετρητή της συσκευής (flash counter '0') και να είστε έτοιμοι σε περίπτωση εγγύησης.Αν λοιπόν θέλετε τη συσκευή σας full stock + root αυτή είναι η επιλογή για εσάς.

2. Root + Advanced CWM - Αυτός ο τρόπος θα σας δώσει πλήρη δικαιώματα Root και επίσης advanced CWM.Μπορείτε να επαναφέρετε τον counter στο ''0'', αλλά όταν θα κάνετε reboot to recovery, θα αυξάνει τον flash counter.Μπορείτε να επαναφέρετε τον μετρητή σε κάθε reboot με το [root] TriangleAway.Αυτή είναι η επιλογή σας, αν θέλετε να περνάτε διάφορα mod/custom ROM μέσω recovery.

 

3)Launchers πραγματικα δεν με βολεψανε και μου αρεσει το touchwiz,πρπει να αλλαξω οωςδηποτε?

 

Παρακαλω βοηθηστε αν μπορειτε.Ευχαριστω πολυ

 

Δεν θα χάσεις τίποτα. Μετά το root η συσκευή σου θα είναι όπως ήταν πριν.

 

Αν σκοπεύεις να περνάς διάφορα από το XDA η custom rom χρησιμοποίησε τον δεύτερο τρόπο.

Ο πρώτος τρόπος είναι μόνο για να τρεχουν οι εφαρμογές από το μαρκετ που απαιτούν root.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω επειδή πρώτη φορά θα περάσω custom ROM,το κινητό το έχω root υπόψιν, την rom που την περνάμε στη εξωτερική κάρτα μνήμης η στην εσωτερική μνήμη του κινητού στα 16gb δηλαδή.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω επειδή πρώτη φορά θα περάσω custom ROM,το κινητό το έχω root υπόψιν, την rom που την περνάμε στη εξωτερική κάρτα μνήμης η στην εσωτερική μνήμη του κινητού στα 16gb δηλαδή.

 

Στην εσωτερική.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση μετά το Wipe Data/Factory Reset πατάμε μέσα σε αυτό η προχωράμε κατευθείαν στο Wipe cache partition όπως λέει ο οδηγός γιατί δεν το διευκρινίζει.
Link to comment
Share on other sites

Ποιον οδηγο πρεπει να ακολουθησω για να κανω root το Note 2 ?

Ελληνικο το τηλεφωνο (δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο)

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω οσες φορες εχω περασει custom rom και στο σ3 και στο note2 την περναω στην external card και δουλευει κομπλε
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω επειδή πρώτη φορά θα περάσω custom ROM,το κινητό το έχω root υπόψιν, την rom που την περνάμε στη εξωτερική κάρτα μνήμης η στην εσωτερική μνήμη του κινητού στα 16gb δηλαδή.

Σε οποία θέλεις ..δεν εχει σημασία .

Ποιον οδηγο πρεπει να ακολουθησω για να κανω root το Note 2 ?

Ελληνικο το τηλεφωνο (δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο)

Διάβασε http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1896696 και κανε με όποιον τρόπο θέλεις .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα προβλημα σχετικα με την Βιβλο για το note2 δεν μπορω να μπω στην συγκεκριμενη ενοτητα για να δω πως να περασω custom rom μου λεει ''μηνυμα συστηματος δεν ειναι δυνατη η προσβαση σας''μπορει καποιος να μου δωσει ενα λινκ η να μου πει την διαδικασια πως γινεται να περασω custom rom.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα προβλημα σχετικα με την Βιβλο για το note2 δεν μπορω να μπω στην συγκεκριμενη ενοτητα για να δω πως να περασω custom rom μου λεει ''μηνυμα συστηματος δεν ειναι δυνατη η προσβαση σας''μπορει καποιος να μου δωσει ενα λινκ η να μου πει την διαδικασια πως γινεται να περασω custom rom.

 

Διάβασε εδω εναν Ελληνικό οδηγό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=316982 .

Ο κάθε δημιουργός γράφει στην πρώτη σελίδα οδηγίες για το πως να περάσεις την rom του .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εχω πρόβλημα με την αλλαγή του cscΣήμερα πέρασα το γαλλικό firmware 4.1.2.και μετά προσπαθώντας με την εφαρμογή samsung Galaxy s/s2/s3 csc να αλλαξω το csc πηγαινε στο dialer δειχνοντας μου κατι αριθμους.Συνδεσα το τηλεφωνο στο kies και βλεπω οτι το csc ειναι euro επειδη ειχα το ελληνικο firmware.Υπαρχει καποια ιδεα πως μπορω να αλλαξω το csc;
Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εχω πρόβλημα με την αλλαγή του cscΣήμερα πέρασα το γαλλικό firmware 4.1.2.και μετά προσπαθώντας με την εφαρμογή samsung Galaxy s/s2/s3 csc να αλλαξω το csc πηγαινε στο dialer δειχνοντας μου κατι αριθμους.Συνδεσα το τηλεφωνο στο kies και βλεπω οτι το csc ειναι euro επειδη ειχα το ελληνικο firmware.Υπαρχει καποια ιδεα πως μπορω να αλλαξω το csc;

 

Δοκίμασε http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2084021

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστω αλλα είναι για ρουτ.Ελεγα να μη χρειαστεί να το κάνω ρουτ ακομη γιατι διαβασα οτι στη γαλλικη εκδοση παιζει μια μικρη αναβαθμιση ακομη 35mb.Μηπως κατι αλλο ή να περασω παλι το ελληνικο firmware στη 4.1.1;

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω αλλα είναι για ρουτ.Ελεγα να μη χρειαστεί να το κάνω ρουτ ακομη γιατι διαβασα οτι στη γαλλικη εκδοση παιζει μια μικρη αναβαθμιση ακομη 35mb.Μηπως κατι αλλο ή να περασω παλι το ελληνικο firmware στη 4.1.1;

 

Ναι είναι για root .

Πέρνα το Ελληνικό firmware... αν δεν κάνω λάθος ειναι multi csc .

Άλλαξε στο csc που θέλεις και μετά πέρνα την 4.1.2

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι για root .

Πέρνα το Ελληνικό firmware... αν δεν κάνω λάθος ειναι multi csc .

Άλλαξε στο csc που θέλεις και μετά πέρνα την 4.1.2

 

Το multi csc δεν ξέρω τι είναι. Επισης και να περασω το ελληνικο firmware πάλι δε μπορω να αλλαξω το csc απλα θα συμπιμπτει με αυτο που εχει τωρα δλδ eur και θα πρεπει να περιμενω το επισημο uptade για 4.1.2.Κανω καπου λαθος;

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Το multi csc δεν ξέρω τι είναι. Επισης και να περασω το ελληνικο firmware πάλι δε μπορω να αλλαξω το csc απλα θα συμπιμπτει με αυτο που εχει τωρα δλδ eur και θα πρεπει να περιμενω το επισημο uptade για 4.1.2.Κανω καπου λαθος;

 

Δοκίμασες με την 4.1.1 και δεν μπορείς να αλλάξεις το csc ??

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες με την 4.1.1 και δεν μπορείς να αλλάξεις το csc ??

 

Δλδ το προβλημα ειναι μονο στη 4.1.1; Αν ειναι ετσι μαλλον θα ξαναπερασω την ελληνικη

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι θα ήταν χρήσιμο να μπορεί αυτός ο οδηγός στην αρχική σελίδα του νήματος για μια αρχή ώστε να ξέρει κάποιος πως να αρχίσει με τα βασικά.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1896696

Link to comment
Share on other sites

Προστέθηκε στο πρώτο μήνυμα.

Θα προσπαθήσω σύντομα να ετοιμάσω και έναν οδηγό για το Galaxy Note II.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου εξηγησει πως μπορω να εγκαθιστω εφαρμογες στην καρτα μνημης? Εχω ομεγα 10 και εχω φλασαρει το αντιστοιχο Mod
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι θελω να ρωτησω αν χωρις ροοτ μπορω να αλλαξω τα attributes ενος αρχειου ωστε να το διγραψω (ειναι read only). Στα προηγουμενα κινητα μου εκανα ροοτ και ειχα καλομαθει αλλα σ αυτο δεν βρισκω το λογο.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...