Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για τρίτη φορά γράφω την λύση σε αυτό το πρόβλημα (υπάρχει και ακριβώς στην προηγούμενη σελίδα)

Κάνε εξαγωγή όλες τις επαφές σε ένα .vcf αρχείο στην sdcard, μετά σβήσε όλες τις επαφές και τέλος εισαγωγή από το .vcf που αποθήκευσες.

 

Δεν χρειάζεται να κάνεις αυτό...Η λύση είναι πολύ πιο απλή..Αφαιρείς τον google λογαριασμό σου απ το τηλέφωνο και τον ξαναπροσθέτεις...Με τον πρώτο συγχρονισμό των επαφών λύνεται και το πρόβλημα..Εννοείται οτι η παραπάνω λύση θεωρεί σαν δεδομένο οτι έχεις κάνει back up τις επαφές στον google λογαριασμό (συγκεκριμένα gmail), εξ άλλου google-phone είναι..;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν χρειάζεται να κάνεις αυτό...Η λύση είναι πολύ πιο απλή..Αφαιρείς τον google λογαριασμό σου απ το τηλέφωνο και τον ξαναπροσθέτεις...Με τον πρώτο συγχρονισμό των επαφών λύνεται και το πρόβλημα..Εννοείται οτι η παραπάνω λύση θεωρεί σαν δεδομένο οτι έχεις κάνει back up τις επαφές στον google λογαριασμό (συγκεκριμένα gmail), εξ άλλου google-phone είναι..;)

 

Το ότι το Android αναπτύσσεται από την google δεν σημαίνει ότι πρέπει να εμπιστευόμαστε προσωπικά δεδομένα στην google.

Εν πάση περιπτώση για όσους δεν έχουν τις επαφές τους στην google η λύση που ανέφερα λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι το Android αναπτύσσεται από την google δεν σημαίνει ότι πρέπει να εμπιστευόμαστε προσωπικά δεδομένα στην google.

Εν πάση περιπτώση για όσους δεν έχουν τις επαφές τους στην google η λύση που ανέφερα λειτουργεί.

 

Καλά ας μην το πάμε εκεί τώρα γιατί απ τη στιγμή που κάνεις sign in στο κινητό σου με το mail σου, μπορείς να θεωρήσεις πάρα πολλά πράγματα προσωπικά δεδομένα τα οποία πηγαινοέρχονται στο "δίκτυο"..Για να μην αρχίσω να μιλάω για permissions που ζητάνε οι εκάστοτε εφαρμογές που βάζει ο καθένας...

Link to comment
Share on other sites

Καλά ας μην το πάμε εκεί τώρα γιατί απ τη στιγμή που κάνεις sign in στο κινητό σου με το mail σου, μπορείς να θεωρήσεις πάρα πολλά πράγματα προσωπικά δεδομένα τα οποία πηγαινοέρχονται στο "δίκτυο"..Για να μην αρχίσω να μιλάω για permissions που ζητάνε οι εκάστοτε εφαρμογές που βάζει ο καθένας...

 

Αναμφίβολα είναι σχεδόν αδύνατο να μην εκθέσεις προσωπικά δεδομένα. Ωστόσο έχω επιλέξει να μην ανεβάζω στο σύννεφο, τουλάχιστον οικειοθελώς, κάποια προσωπικά δεδομένα, όπως επαφές, φωτογραφίες κλπ.

 

συγνώμη για το οφ τόπικ

Link to comment
Share on other sites

είμαι με την μαμα ρομ 4.1.1 . αν πω ότι

θέλω να περάσω την ωμέγα πρέπει να

κάνω root ? μπορώ να κάνω με την

εφαρμογή που βγάλανε ? είναι δύσκολο ?

αν κάνω root μετά μπορώ να περάσω

εύκολα την ωμέγα ? με τρώει το χέρι

μου σαν παλιός κάτοχος HD2 κάθε μέρα

και άλλη ρομ :lol:

δεν φοβάμαι να πεθάνω απλώς δεν θέλω

να είμαι εκεί όταν θα γίνει !!!!!!! ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

http://img820.imageshack.us/img820/8...420x150no2.gif

Link to comment
Share on other sites

είμαι με την μαμα ρομ 4.1.1 . αν πω ότι

θέλω να περάσω την ωμέγα πρέπει να

κάνω root ? μπορώ να κάνω με την

εφαρμογή που βγάλανε ? είναι δύσκολο ?

αν κάνω root μετά μπορώ να περάσω

εύκολα την ωμέγα ? με τρώει το χέρι

μου σαν παλιός κάτοχος HD2 κάθε μέρα

και άλλη ρομ :lol:

Δεν παίζει ρόλο αν γίνεις root. Αυτό που χρειάζεται είναι να περάσεις την cwm recovery με odin. Οδηγίες για την omega εδώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω προβλημα με την αντιγραφη αρχειων απο 4ην εσωτερικη μνημη στη καρτα και αντιθετα ...δεν τα αντιγραφει η αν τα αντιγραψει οπωε πχ φωτογραφιες δεν τις ανοιγει μετα...
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα μόλις το build.prop Editor αλλά δε μου εμφανίζει καμία επιλογή. Μου βγάζει αντίθετα ένα μήνυμα στο κάτω μέρος της οθόνης το οποίο γράφει "Error:java.io.FileNotFoundException OpenFailed (no such file or directory). Βοήθεια κανείς?
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα μόλις το build.prop Editor αλλά δε μου εμφανίζει καμία επιλογή. Μου βγάζει αντίθετα ένα μήνυμα στο κάτω μέρος της οθόνης το οποίο γράφει "Error:java.io.FileNotFoundException OpenFailed (no such file or directory). Βοήθεια κανείς?

 

ακριβώς το ίδιο πρόβλημα εχω κι εγω φίλε μου αλλά απάντηση μεχρι τώρα δεν έχω βρει :(

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω προβλημα με την αντιγραφη αρχειων απο 4ην εσωτερικη μνημη στη καρτα και αντιθετα ...δεν τα αντιγραφει η αν τα αντιγραψει οπωε πχ φωτογραφιες δεν τις ανοιγει μετα...

 

Πέρασες μηπως κάποιον custom kernel?

Μετέφερε το περιεχόμενο της κάρτας σου στον υπολογιστή, και καντης φορματ απο της ρυθμίσεις της συσκευής. Μετά ρίξε της ξανά τα αρχεία που θέλεις.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

ειμαι εξωτερικό εκανα ομως ενα φορματ γιατι αρχικα δεν με αφηνε να αντιγραψω τα αρχεια καθολου. μετα με αφηνε αλλα οταν αντεγραφα απο τηνεσωτερικη μμνημη στη εξωτερική τοτε μου καταστρέφει καποιες φωτογραφιες. δεν ανοιγουν η ανοιγουν και ειναι μισες. εχω omega 9.1 αλλαξα μετα kernel και παλι τα ιδια. λεσ να κανω φορματ με κανενα πρόγραμμα αλλο εκτος απο αυτο τις συσκευής? μπορεί να εχει χαλασει και η καρτα?
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

ειμαι εξωτερικό εκανα ομως ενα φορματ γιατι αρχικα δεν με αφηνε να αντιγραψω τα αρχεια καθολου. μετα με αφηνε αλλα οταν αντεγραφα απο τηνεσωτερικη μμνημη στη εξωτερική τοτε μου καταστρέφει καποιες φωτογραφιες. δεν ανοιγουν η ανοιγουν και ειναι μισες. εχω omega 9.1 αλλαξα μετα kernel και παλι τα ιδια. λεσ να κανω φορματ με κανενα πρόγραμμα αλλο εκτος απο αυτο τις συσκευής? μπορεί να εχει χαλασει και η καρτα?

 

Νομίζω ότι κάτι γίνεται με τον κέρνελ. Τωρα έχεις αυτόν που είχε η Ωμεγα η εχεις περάσει καποιον αλλο που πιθανώς δεν είναι συμβατός με exfat?

Οι περισσοτεροι custom kernels ειναι συμβατοί μόνο με fat32 format που δεν δεχεται αρχεια μεγαλύτερα απο 4GB. Αν λοιπόν έχεις περάσει καποιον σαν αυτούς λογικό είναι να συμβαινει αυτό που περιγράφεις. Η λυση είναι επιστροφή σε official kernel η φορματ της καρτας σε υπολογιστή για να γινει Fat32.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

οχι της ομεγα εχω. σε τι μορφη πρέπει να ειναι η καρτα? τα αρχεια ειναι 300-800mb.δεν μπορω να το εξηγησω. απο την εξωτερικη καρτα στην εσωτερικη δεν εχει προβλημα. να τη φορμαρω απο τον υπολογιστή?
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

οχι της ομεγα εχω. σε τι μορφη πρέπει να ειναι η καρτα? τα αρχεια ειναι 300-800mb.δεν μπορω να το εξηγησω. απο την εξωτερικη καρτα στην εσωτερικη δεν εχει προβλημα. να τη φορμαρω απο τον υπολογιστή?

 

Σχεδόν ολες οι κάρτες class 10 είναι σε exfat και δουλεύουν μια χαρά στο ΝΟΤΕ με ολες τις rom official και custom που έχουν γνήσιο kernel.

Αν θες δοκίμασε σε υπολογιστή αφού πρώτα κρατησεις backup οτι εχεις μεσα στην κάρτα.

Δες τι φορματ ειναι τωρα η κάρτα σου και καντη στο ιδιο. Αν συνεχισει να μην δουλευει σωστά τοτε κάντην Fat32 αλλά με δικό σου ρίσκο γιατί δεν ξέρω αν επανέρχεται σε exfat. Ναι μεν αν δεν είναι χαλασμένη θα δουλευει κανονικά αλλα αν θες να περάσεις καποια ταινία που είναι 5GB δεν θα μπορείς.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά SOS!

Κατέβασα αυτήν εδώ την εφαρμογή https://play.google.com/store/apps/details?id=com.birdapi.android.dpi&feature=search_result#?t=W10.

Αλλάζω το dpi και μου λέει κλασικά θέλει restart για να εφαρμοστεί. Κάνω restart και κολλάει εκεί που λέει Samsung το τηλ εδώ και 5 λεπτά.

Σε download mode μπαίνει κανονικά. Τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά SOS!

Κατέβασα αυτήν εδώ την εφαρμογή https://play.google.com/store/apps/details?id=com.birdapi.android.dpi&feature=search_result#?t=W10.

Αλλάζω το dpi και μου λέει κλασικά θέλει restart για να εφαρμοστεί. Κάνω restart και κολλάει εκεί που λέει Samsung το τηλ εδώ και 5 λεπτά.

Σε download mode μπαίνει κανονικά. Τι να κάνω?

Ρε συ, συγγνώμη κιόλας, φιλικά το λέω, εγκατέστησες εφαρμογή που θέλει root με βαθμολογία 2,9 και τις περισσότερες ψήφους στο 1 αστέρι; Πολύ τολμηρό σε βρίσκω!

 

Δεν μου έχει τύχει ποτέ να κολλήσει έτσι, οπότε αφήνω τους experts να σε συμβουλέψουν...

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Έχει και 174 5στερα. Ότι και να πεις όμως έχεις δίκιο τι συγγνώμη.

Απλά με το buildprop δε μπορούσα ν αλλάξω το dpi, είχα ρωτήσει και χθες αν δεις μια σελίδα πίσω και δε μου απάντησε κανείς..

Και είπα θα την κάνω μ αυτό τη δουλειά μου.

Δε μ ενδιαφέρουν καθόλου αρχεία κλπ, απλά να λειτουργήσει το τηλ.

 

edit Διαβάζω ΤΩΡΑ (τώρα είναι αργά αλλά άμα είμαι ηλίθιος καλά να πάθω..) και οι μισοί έχουν πάθει ακριβώς το ίδιο με μένα.

Το χειρότερο είναι ότι είμαι δουλειά και δε μπορώ να του φλασάρω μια ρομ να δω αν θα επανέλθει να μου φύγει το άγχος.

Θα γεράσω μέχρι τις 11 το βράδυ που θα πάω σπίτι..

Edited by QQTilt
Link to comment
Share on other sites

Έχει και 174 5στερα. Ότι και να πεις όμως έχεις δίκιο τι συγγνώμη.

Απλά με το buildprop δε μπορούσα ν αλλάξω το dpi, είχα ρωτήσει και χθες αν δεις μια σελίδα πίσω και δε μου απάντησε κανείς..

Και είπα θα την κάνω μ αυτό τη δουλειά μου.

Δε μ ενδιαφέρουν καθόλου αρχεία κλπ, απλά να λειτουργήσει το τηλ.

 

edit Διαβάζω ΤΩΡΑ (τώρα είναι αργά αλλά άμα είμαι ηλίθιος καλά να πάθω..) και οι μισοί έχουν πάθει ακριβώς το ίδιο με μένα.

Το χειρότερο είναι ότι είμαι δουλειά και δε μπορώ να του φλασάρω μια ρομ να δω αν θα επανέλθει να μου φύγει το άγχος.

Θα γεράσω μέχρι τις 11 το βράδυ που θα πάω σπίτι..

Γράφει If your phone fails to boot, you can restore the build.prop file using adb from recovery mode. δεν το έχω κάνει ποτέ και δεν γνωρίζω πως γίνεται .

Θα σου ελεγα να κανεις factory reset αλλά κατι μου λέει οτι δεν θα φτιάξει . Οπότε αν δεν πάρεις καλύτερη απάντηση περνα μια official rom να τελειώνει .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Γράφει If your phone fails to boot, you can restore the build.prop file using adb from recovery mode. δεν το έχω κάνει ποτέ και δεν γνωρίζω πως γίνεται .

Θα σου ελεγα να κανεις factory reset αλλά κατι μου λέει οτι δεν θα φτιάξει . Οπότε αν δεν πάρεις καλύτερη απάντηση περνα μια official rom να τελειώνει .

 

Το θέμα είναι ότι δε μπαίνει σε CWM Μιχάλη για να κάνω factory reset, το σκέφτηκα ήδη.

Με πέρασμα ρομ θα φτιάξει τουλάχιστον λες?

Δε μ ενδιαφέρει να σώσω τίποτα, μόνο ν ανοίξει το τηλ θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι δε μπαίνει σε CWM Μιχάλη για να κάνω factory reset, το σκέφτηκα ήδη.

Με πέρασμα ρομ θα φτιάξει τουλάχιστον λες?

Δε μ ενδιαφέρει να σώσω τίποτα, μόνο ν ανοίξει το τηλ θέλω.

Δεν βρίσκω λόγο να μην φτιάξει .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκω λόγο να μην φτιάξει .

 

Το χειρότερο απ όλα είναι αυτό που πα.

Είμαι κωλοδουλειά Κυριακάτικα και σχολάω 10.. :mad:

Και μιας και σε βρήκα έχεις καμιά ιδεά γιατί δε μου δουλεύει το build.prop?

Δοκίμασα την εφαρμογή από 3 διαφορετικούς editors και @@

Link to comment
Share on other sites

Το χειρότερο απ όλα είναι αυτό που πα.

Είμαι κωλοδουλειά Κυριακάτικα και σχολάω 10.. :mad:

Και μιας και σε βρήκα έχεις καμιά ιδεά γιατί δε μου δουλεύει το build.prop?

Δοκίμασα την εφαρμογή από 3 διαφορετικούς editors και @@

 

Δεν ξέρω φίλε μου .

Κάποια στιγμή που χρειάστηκα μια τετοια εφαρμογη αγόρασα αυτήν https://play.google.com/store/apps/details?id=com.joeykrim.buildpropeditor&feature=related_apps#?t=W251bGwsMSwxLDEwOSwiY29tLmpvZXlrcmltLmJ1aWxkcHJvcGVkaXRvciJd

Αν δεν κάνω λάθος ειχα δει και μια στο xda με καλά σχόλια ,αλλά δεν θυμάμαι ποια ήταν .

Αν δεν βαριέσαι ψάξε λίγο μήπως και την βρεις http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=530

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Σε τι συσκευή τη δούλεψες? (Το 6600 δεν ήθελε τέτοιες φλωριές.. :p)

Και επίσης υπάρχει ένα όριο μέχρι το οποίο μπορείς να χαμηλώσεις το dpi σε κάθε συσκευή?

Link to comment
Share on other sites

@QQTilt: Από τα λίγα που ξέρω για το Android νομίζω πως δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι, η συσκευή θα επανέλθει σίγουρα, απλά ενδέχεται να χάσεις δεδομένα και να πρέπει να την ξαναστήσεις, οπότε μικρό το κακό.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

@QQTilt: Από τα λίγα που ξέρω για το Android νομίζω πως δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι, η συσκευή θα επανέλθει σίγουρα, απλά ενδέχεται να χάσεις δεδομένα και να πρέπει να την ξαναστήσεις, οπότε μικρό το κακό.

 

Άμα σου πω ότι απολαμβάνω να το στήνω κάθε φορά? :p

Να ξανανοίξει το τέρας και όλα καλά..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...