Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

oxi lathos diabazeis.. afto den to kanoun se DSL alla se cable allo to ena allo to allo :)

 

(an to kanoun kai se dsl tha se parakalousa na doseis ena link na to do kai ego ;p )

BaCkOs AE (R) No Rights Reserved

Electrical Engineer T.E.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

http://www.dslreports.com/forum/remark,7854796~mode=flat

 

τα ανω Link αυτό γράφει για cable

 

 

και αυτά γράφουν για dsl capping

 

http://www.ehomeupgrade.com/archives/000116.php

http://www.insaneassylum.com/Musings/CappingBroadbandUsage.php

http://news.com.com/2100-1034_3-5079624.html

http://www.qconnect.net.au/broadband.html

 

Δεν θέλω να ξεκινήσω αντιπαράθεση απλά όποιος έχει γνώση για αυτό το θέμα ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ας απαντήσει

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΟΝΤΑΣ ΣΥΝΔΕΣΕΙ ΤΟ ALCATEL SPEEEDTOUCH USB ME TO ΜΕ ΦΟΡΗΤΟ Η/Υ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΤΑΝ ΚΛΕΙΝΩ ΤΟ ΦΟΡΗΤΟ ???ΜΗΠΩΣ ΑΠΟΡΥΘΜΙΣΗ ΤΟΥ MODEM H TΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΛΟΓΩ ΟΤΙ ΤΡΟΦΟΔΟΤΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ USB?????TI ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ???
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω τίποτα, μιας και τα Windows κάνουν το πρέπον disconnect κάθε USB συσκευής πρίν "πέσουν για ύπνο"... :)
http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ακούστε κι αυτό να δείτε νοοτροπία:

Προχτές, εκεί που η μάνα μου μιλάει στο τηλέφωνο ακούει ένα απίστευτο θόρυβο μέσα από το ακουστικό και μετά τίποτα, κόψιμο.

Κατεβαίνει κάτω όπου δούλευε στο ΚΑΦΑΟ ένας τεχνικός του ΟΤΕ και του λέει μου κόψατε το τηλέφωνο πριν 1 λεπτό?

-Ναι της λέει αυτός έχετε δίκιο, λα΄θος

-Ωραία, θα το φτιάξετε?

-Δε μπορώ να το φτιάξω διότι πρέπει να δηλώσετε τη βλάβη στο τάδε τηλέφωνο και αν το κάνετε θα έρθω αύριο και θα το φτιάξω... :!:

Και έτσι έγινε, ο τύπος έφυγε και οι άνθρωποι μείνανε για μια μέρα χωρίς τηλέφωνο. Αυτά τα ωραία.

J.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος johnywh (19 Φεβ. 2004 , 15:14)

 

Ακούστε κι αυτό να δείτε νοοτροπία:

Προχτές, εκεί που η μάνα μου μιλάει στο τηλέφωνο ακούει ένα απίστευτο θόρυβο μέσα από το ακουστικό και μετά τίποτα, κόψιμο.

Κατεβαίνει κάτω όπου δούλευε στο ΚΑΦΑΟ ένας τεχνικός του ΟΤΕ και του λέει μου κόψατε το τηλέφωνο πριν 1 λεπτό?

-Ναι της λέει αυτός έχετε δίκιο, λα΄θος

-Ωραία, θα το φτιάξετε?

-Δε μπορώ να το φτιάξω διότι πρέπει να δηλώσετε τη βλάβη στο τάδε τηλέφωνο και αν το κάνετε θα έρθω αύριο και θα το φτιάξω... :!:

Και έτσι έγινε, ο τύπος έφυγε και οι άνθρωποι μείνανε για μια μέρα χωρίς τηλέφωνο. Αυτά τα ωραία.

J.

 

 

το πλακώνεις τον τεχνικό στις μάπες ή δεν τον πλακώνεις κύριε πρόεδρε ?

:D

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε τί γίνεται με το ιντερνετ στην χώρα μας μιας και έχουμε τόσες δημοσκοπήσης λόγω των εκλογών:

- 1 στους 4 Έλληνες (15 έως 64 ετών) είναι χρήστης του internet.

- Tο 73% των κατόχων ηλεκτρονικού υπολογιστή διαθέτει σύνδεση στο internet. - Στις ηλικίες 65 ετών και άνω, το διαδίκτυο χρησιμοποιούν μόλις 4 στους 1000.

Δεν χρησιμοποιούν οι Έλληνες το διαδίκτυο, γιατί :

- Aπλά δεν το χρειάζονται (30%).

- Δεν έχουν ενδιαφερθεί να ασχοληθούν (15,6%).

- Δεν έχουν ηλεκτρονικό υπολογιστή (4,3%).

- Θεωρούν αποτρεπτικό το κόστος χρήσης (4,2%).

Από όσους δεν έχουν σύνδεση στο διαδίκτυο :

- Θα ήθελαν να αποκτήσουν σύνδεση, για αναζήτηση πληροφοριών (14,9%).

- Θα ήθελαν να αποκτήσουν σύνδεση, για να παίζουν online παιχνίδια (13,3%).

- Θα ήθελαν να αποκτήσουν σύνδεση, για να ενημερώνονται (11,4%).

- Θα ήθελαν να αποκτήσουν σύνδεση, για εκπαιδευτικούς λόγους (10,4%).

Ποιο το σημείο πρόσβασης ;

- Mόνο από το σπίτι (56%).

- Mόνο από τη δουλειά (30%).

- Από το πανεπιστήμιο (7%)

- Από internet cafe (5%)

- Από φιλικά/συγγενικά σπίτια (2%)

Aλλα ενδιαφέροντα στοιχεία :

- Το 51% των Ελλήνων χρησιμοποιεί ηλεκτρονικό υπολογιστή κάθε μέρα, με μέσο όρο 15,5 ώρες την εβδομάδα

- Η πόλη με τους περισσότερους χρήστες είναι η Θεσσαλονίκη (42%) και ακολουθεί η Αθήνα (38%)!!!

- To 70% των παιδιών έχει επισκεφθεί ιστοσελίδες με ακατάλληλο περιεχόμενο.

πηγή http://www.SUPERnet.gr

Υπογραφή εκτός ορίων. 420Χ150 και 16Κ μέγιστο.
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω. Μάλλον βγήκε η...φήμη μήπως και ξυπνήσουν οι Κύπριοι και αγοράσουν το πακέτο των Μινωικών. Άσε που με τα έξοδα και τον εξοπλισμό που έχει η Tellas δε θα σύμφερε τη FORTHnet na συγχωνευθει! Το μόνο που αξίζει, σε οικονομικό επιπεδο, από την Tellas είναι το πελατολόγιο της!
Τώρα που μάθαμε να ζητάμε (τρομάρα μας) μήπως είναι ώρα να μάθουμε και να επιλέγουμε... σωστά!? Λέω εγώ!
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μερικές μέρες σταμάτησα να μπορώ να καλώ το οποιοδήποτε κινητό Q-Telecom μέσω του 1787 της Telepassport!! Μένω στη Θεσσαλονίκη. Έχει κάποιος άλλος το πρόβλημα...;

 

Ένα άλλο που ήθελα να αναφέρω είναι έχω επικοινωνήσει 5 (!!!) φορές μέχρι σήμερα με το cc της TP για να ζητήσω μια αίτηση Προεπιλογής Φορέα. ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΑΒΕΙ ΠΟΤΕ ΤΙΠΟΤΑ!

 

Επικοινώνησα τον Οκτώβριο του 2003, τον Νοέμβριο και το Δεκέμβριο του 2003, μία τον Ιανουάριο και μία τον Φεβρουάριο του 2004!! Κάθε φορά τους λέω ότι δεν παίρνω πότε τίποτε από αυτούς και κάθε φορά μου λένε μην ανησυχείτε θα την λάβετε σίγουρα αυτή τη φορά!!

 

Είχε κανείς άλλος βρε παιδιά τέτοιο πρόβλημα; Έχει λάβει κανείς μέσω ΕΛΤΑ στη Θεσσαλονίκη αίτηση Προεπιλογής Φορέα από την ΤP;;!! :blink: :wacko:

:tease: ..oh dear!
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω το εξής αλλά είπα να μην ανοίξω νέο Θέμα. Ξέρει κάποιος αν η Q-Telecom δίνει την υπηρεσία Προεπιλογής Φορέα;
:tease: ..oh dear!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Oracle (20 Φεβ. 2004 , 18:54)

 

Θέλω να ρωτήσω το εξής αλλά είπα να μην ανοίξω νέο Θέμα. Ξέρει κάποιος αν η Q-Telecom δίνει την υπηρεσία Προεπιλογής Φορέα;

 

 

Στην ιστοσελίδα δε λέει τίποτα.

Ένας φίλος που έχει Q μου έχει πει ότι δεν τη δίνει.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Oracle (20 Φεβ. 2004 , 18:50)

 

Εδώ και μερικές μέρες σταμάτησα να μπορώ να καλώ το οποιοδήποτε κινητό Q-Telecom μέσω του 1787 της Telepassport!! Μένω στη Θεσσαλονίκη. Έχει κάποιος άλλος το πρόβλημα...;

 

Ένα άλλο που ήθελα να αναφέρω είναι έχω επικοινωνήσει 5 (!!!) φορές μέχρι σήμερα με το cc της TP για να ζητήσω μια αίτηση Προεπιλογής Φορέα. ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΑΒΕΙ ΠΟΤΕ ΤΙΠΟΤΑ!

 

Επικοινώνησα τον Οκτώβριο του 2003, τον Νοέμβριο και το Δεκέμβριο του 2003, μία τον Ιανουάριο και μία τον Φεβρουάριο του 2004!! Κάθε φορά τους λέω ότι δεν παίρνω πότε τίποτε από αυτούς και κάθε φορά μου λένε μην ανησυχείτε θα την λάβετε σίγουρα αυτή τη φορά!!

 

Είχε κανείς άλλος βρε παιδιά τέτοιο πρόβλημα; Έχει λάβει κανείς μέσω ΕΛΤΑ στη Θεσσαλονίκη αίτηση Προεπιλογής Φορέα από την ΤP;;!! :blink: :wacko:

 

 

Δοκιμασε να επικοινωνησεις με τον ανθρωπο που σου εκανε την συνδεση... Οσο για την Q ποτε δεν ειχε καλες σχεσεις ποιοτητας με την Telepassport...

Infinite loneliness
Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που αυξησεις αποκλειεται να εχουμε, αν γινει τελικα η συμφωνια (πραγμα καθολου απιθανο..) κερδισμενοι θα βγουν οι καταναλωτες...
Infinite loneliness
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Soulman (20 Φεβ. 2004 , 21:40)

 

Απο τη στιγμη που αυξησεις αποκλειεται να εχουμε, αν γινει τελικα η συμφωνια (πραγμα καθολου απιθανο..) κερδισμενοι θα βγουν οι καταναλωτες...

 

 

Πάντως μια συγχώνευση μειώνει τον ανταγωνισμό, άρα εν γένη. δεν είναι καλό μήνυμα για τους καταναλωτές. Εκτός και αν οι συνεργίες όπως τις λένε μειώνουν το κόστος και οδηγήσουν σε μείωση των τιμών...

Είμαστε όλοι εδώ
Link to comment
Share on other sites

Thn perasmenh trith phra til. to 134 gia metatropi grammis apo PSTN se ISDN...Meta apo olh thn diadikasia kai afou imoun arketa sigouros oti mexri thn pempth tha exw ISDN, i tilefonitria mou petaei auto kai me stelnei adiavasto..."Epeidh yparxei elleipsi netmod, tha prepei na epikoinwnhste me tous texnikous sta mesa tis epomenhs evdomadas gia na rotisete tous rotisete pote akrivos tha ginei i paralavi kai na kanonisete tin imera pou tha sas episkeftoun..."Kala mexri edw...H intracom, omws tha dosei ta netmod apo thn erxomeni evdomada, i tha m'exoun sto perimene gia poly akoma(ELLADA)...
Watch When You Stray My Friend...
Link to comment
Share on other sites

Σε μια κουβέντα που είχα με εναν υπάλληλο του ΟΤΕ μου είπε (και μου έδειξε το χαρτί) που στουσ στείλαν το οποίο έλεγε ότι θα έχουν έλλειψη netmod για τους μήνες Φεβρουάριο και Μάρτιο!

Η εξήγηση που έδωσε ήταν ότι λόγω εκλογών φοβούνται μήπως αλλάξει η κυβέρνηση και δεν θέλουν να κάνουν παραγγελία τώρα γιατί δεν θέλουν να φάνε λεφτά όσο είναι ρευστο το πολιτικό σκηνικό!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...