Jump to content

Samsung Galaxy Note 10.1 (N8000/N8010)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ προχθές το έκανα root (εχω το WiFi & 3G - Ελληνικό) και του πέρασα μέσω Odin την Ιταλική 4.1.1. Εντουτοις, στο about μου εμφανίζει ως έκδοση λογισμικού την 4.1.2. Πάντως πάει σφαίρα...
[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχοντας κλείσει περίπου 1 μήνα χρήσης στην 4.1.1 (Jelly Bean) γνήσια αναβάθμιση ΟΤΑ σε αγορασμένο απο Γερμανία Note 10.1, διαπιστώνω τα εξής:

1. Έγινε γρηγορότερο γενικότερα απο πριν με την 4.0.4

2. Οι φάκελοι με εφαρμογές που μπορείς να δημιουργήσεις στην αρχική οθόνη έγιναν 3D και φαίνονται 3-4 εικονίδια εφαρμογών που βρίσκονται μέσα.

3. Οι ρυθμίσεις έγιναν πιο αναλυτικές και κατ' εμέ πιο πρακτικές.

4. Οι ταυτόχρονες εφαρμογές στην οθόνη σε παράθυρο φτάσανε τις 13.

5. Το default πληκτρολόγιο αν και σχετικά όμορφο και πρακτικό αργεί να ανταποκριθεί στην εναλλαγή μεταξύ γλωσσών και κεφαλαίων-μικρών. (μάλλον χρειάζεται κάποια αναβάθμιση)

6. Ο default φυλλομετρητής ( browser ) δε κολλάει πουθενά ούτε καν σε βαριές σελίδες και είναι ταχύτατος , έχει όμως ενα θεματάκι σχετικό με την αποθήκευση αρχείων, που απο τη μία, δε ξέρω που μπορώ να τα βρω και απο την άλλη, πολλές εφαρμογές (.apk) που κατεβάζω, τις θεωρεί μη εγκαταστάσιμες.

7. Το GPS που διαθέτει, κλειδώνει άμεσα στους δορυφόρους που υπάρχουν δίνοντας στίγμα σε 2 με 3 δευτερόλεπτα.(ένα mio που έχω στο αμάξι χρειάζεται πολλές φορές πάνω απο λεπτό)

8. Από παιχνίδια ότι και να του έχω βάλει τα έπαιξε νεράκι. ( εκτός απο τα THD που είναι κατασκευασμένα για επεξεργαστές tegra )

9. Σαν Note είναι απίθανο το τι μπορείς να κάνεις μαζί του. Το δε sPen, εμφανίζει άμεσα και χωρίς καμία καθυστέρηση στην οθόνη, κάθε ενέργεια σου.

10. Δε ξέρω, αν υπήρχε πριν την JB, η εξοικονόμηση ενέργειας στη μπάρα ειδοποιήσεων, πάντως σε αυτή τη λειτουργία η μπαταρία του κρατάει πάνω απο 20αωρο συνεχούς χρήσης !!!!

Κάθε μέρα που περνά μαζί του ανακαλύπτω και κάτι νέο που μπορεί να κάνει.

♥♥♥♥♥♥♥♥

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας κλείσει περίπου 1 μήνα χρήσης στην 4.1.1 (Jelly Bean) γνήσια αναβάθμιση ΟΤΑ σε αγορασμένο απο Γερμανία Note 10.1, διαπιστώνω τα εξής:

 

Κάθε μέρα που περνά μαζί του ανακαλύπτω και κάτι νέο που μπορεί να κάνει.

♥♥♥♥♥♥♥♥

 

Πολύ ωραία ακούγονται όλα αυτά, μακάρι κάποια στιγμή να έρθει και στα Ελληνικά. Το καλο, καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας κλείσει περίπου 1 μήνα χρήσης στην 4.1.1 (Jelly Bean) γνήσια αναβάθμιση ΟΤΑ σε αγορασμένο απο Γερμανία Note 10.1, διαπιστώνω τα εξής:

1. Έγινε γρηγορότερο γενικότερα απο πριν με την 4.0.4

2. Οι φάκελοι με εφαρμογές που μπορείς να δημιουργήσεις στην αρχική οθόνη έγιναν 3D και φαίνονται 3-4 εικονίδια εφαρμογών που βρίσκονται μέσα.

3. Οι ρυθμίσεις έγιναν πιο αναλυτικές και κατ' εμέ πιο πρακτικές.

4. Οι ταυτόχρονες εφαρμογές στην οθόνη σε παράθυρο φτάσανε τις 13.

5. Το default πληκτρολόγιο αν και σχετικά όμορφο και πρακτικό αργεί να ανταποκριθεί στην εναλλαγή μεταξύ γλωσσών και κεφαλαίων-μικρών. (μάλλον χρειάζεται κάποια αναβάθμιση)

6. Ο default φυλλομετρητής ( browser ) δε κολλάει πουθενά ούτε καν σε βαριές σελίδες και είναι ταχύτατος , έχει όμως ενα θεματάκι σχετικό με την αποθήκευση αρχείων, που απο τη μία, δε ξέρω που μπορώ να τα βρω και απο την άλλη, πολλές εφαρμογές (.apk) που κατεβάζω, τις θεωρεί μη εγκαταστάσιμες.

7. Το GPS που διαθέτει, κλειδώνει άμεσα στους δορυφόρους που υπάρχουν δίνοντας στίγμα σε 2 με 3 δευτερόλεπτα.(ένα mio που έχω στο αμάξι χρειάζεται πολλές φορές πάνω απο λεπτό)

8. Από παιχνίδια ότι και να του έχω βάλει τα έπαιξε νεράκι. ( εκτός απο τα THD που είναι κατασκευασμένα για επεξεργαστές tegra )

9. Σαν Note είναι απίθανο το τι μπορείς να κάνεις μαζί του. Το δε sPen, εμφανίζει άμεσα και χωρίς καμία καθυστέρηση στην οθόνη, κάθε ενέργεια σου.

10. Δε ξέρω, αν υπήρχε πριν την JB, η εξοικονόμηση ενέργειας στη μπάρα ειδοποιήσεων, πάντως σε αυτή τη λειτουργία η μπαταρία του κρατάει πάνω απο 20αωρο συνεχούς χρήσης !!!!

Κάθε μέρα που περνά μαζί του ανακαλύπτω και κάτι νέο που μπορεί να κάνει.

♥♥♥♥♥♥♥♥

 

Μια χαρα.Και εγω που εχω την 4.1.2 τα ιδια πραγματα εχει.Αυτο που ηθελα να προσθεσω ειναι οτι μερικες φορες δεν ανταποκρινεται 100% π.χ οταν ειναι φορτομενο πηγαινω να ανοιξω ενα φακελο που εχω στην επιφανεια εργασίας και θα μου το ανοιξει με την δευτερη φορα.Οταν το κλεινω τελειως καθυστερή λιγο περισοτερο σε σχεση με την εκδοση 4.0.4.Προχθες ανέφερα ακομη ενα προβλήματακι οτι οταν ξεκλειδωνω ή ανοιγω ενα καινουριο παράθυρο περιμετρικα αναβοσβήνει για κλασματα δευτερόλεπτο υ κοκκινο χρώμα, πλεον δεν το κανει! Αυτα προς το παρών.:ninja:

 

Εχει κανονικα Ελληνικη αναγνώριση γραφης.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Παιδιά με λένε Σταύρο και είμαι πολύ καλά :dizzy:
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά πως γίνεται κάποια παιδιά εδώ να γραφόυν ότι είναι με την 4.1.2 εδώ και ενα μήνα (αγορασμένα από εξωτερικό μάλλον) και άλλοι όπως και εγώ καλη ώρα (αγορασμένο από media market) δεν πήραμε ακόμα αναβάθμιση.Ναι ξέρω μπορώ να την περάσω μόνος και γνωρίζω τον τρόπο αλλά εφόσον πλήρωσα περιμένω και δικαιούμαι επίσημη υποστήριξη...Ελπίζω αυτή η ταμπλέτα να μην έχει την τύχη του galaxy s το οποίο δεν είχε την υποστήριξη που έπρεπε...
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά πως γίνεται κάποια παιδιά εδώ να γραφόυν ότι είναι με την 4.1.2 εδώ και ενα μήνα (αγορασμένα από εξωτερικό μάλλον) και άλλοι όπως και εγώ καλη ώρα (αγορασμένο από media market) δεν πήραμε ακόμα αναβάθμιση.Ναι ξέρω μπορώ να την περάσω μόνος και γνωρίζω τον τρόπο αλλά εφόσον πλήρωσα περιμένω και δικαιούμαι επίσημη υποστήριξη...Ελπίζω αυτή η ταμπλέτα να μην έχει την τύχη του galaxy s το οποίο δεν είχε την υποστήριξη που έπρεπε...

 

Κυκλοφορούν φήμες ότι η JB δεν είναι απόλυτα ολοκληρωμένη και ότι η Samsung την κυκλοφόρησε σε ορισμένες χώρες κατόπιν πίεσης ,

με αποτέλεσμα να διαβάζουμε και στο παρόν forum όπου είμαστε ελάχιστοι , αλλά περισσότερο σε ξένα forum , διάφορα προβλήματα είτε

σοβαρά είτε επουσιώδη που δεν τα αντιμετωπίζουν εκείνοι που έχουν την 4.0.4 . Εγώ τουλάχιστον .

Προσωπικά δεν καίγομαι γιατί απ΄ότι διαβάζω η μόνη τεκμηριωμένη διαφορά είναι αυξηση του αριθμού στις ταυτόχρονες εφαρμογές στην

οθόνη , αλλά έλεος , στις 10 ίντσες, πόσες να ανοίξει κανείς ? Ανοίγω τις 2 που έχουμε με την 4.0.4 και με το ζόρι μπορώ να δουλέψω .

Ποιά η πρακτικότητα ακόμα δεν έχω καταλάβει . Οσο γιά ταχύτητες , απρόσκοπτο browsing , παιχνίδια χωρίς πρόβλημα , ταχύτητα GPS

κλπ κλπ , δεν έχω κανένα πρόβλημα . Το μηχανάκι (sic) είναι μιά χαρά .

 

Ακόμα περιμένω επίσημη αναβάθμιση της 4.0.3 στο S2 που ήταν από την Samsung προγραμματισμένη γιά το περασμένο καλοκαίρι .:lol:

 

Αμφισβητίας ? πιθανόν .

Πραγματιστής ? σίγουρα .

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κανείς δεν γνωρίζει? Αν περάσεις την 4.1.2 του 8013 στο 8010 που έχω υπάρχει πρόβλημα? Ας βοηθήσει κάποιος δεν θέλω να κάνω καμιά βλ...:o
Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορούν φήμες ότι η JB δεν είναι απόλυτα ολοκληρωμένη και ότι η Samsung την κυκλοφόρησε σε ορισμένες χώρες κατόπιν πίεσης ,

με αποτέλεσμα να διαβάζουμε και στο παρόν forum όπου είμαστε ελάχιστοι , αλλά περισσότερο σε ξένα forum , διάφορα προβλήματα είτε

σοβαρά είτε επουσιώδη που δεν τα αντιμετωπίζουν εκείνοι που έχουν την 4.0.4 . Εγώ τουλάχιστον .

Προσωπικά δεν καίγομαι γιατί απ΄ότι διαβάζω η μόνη τεκμηριωμένη διαφορά είναι αυξηση του αριθμού στις ταυτόχρονες εφαρμογές στην

οθόνη , αλλά έλεος , στις 10 ίντσες, πόσες να ανοίξει κανείς ? Ανοίγω τις 2 που έχουμε με την 4.0.4 και με το ζόρι μπορώ να δουλέψω .

Ποιά η πρακτικότητα ακόμα δεν έχω καταλάβει . Οσο γιά ταχύτητες , απρόσκοπτο browsing , παιχνίδια χωρίς πρόβλημα , ταχύτητα GPS

κλπ κλπ , δεν έχω κανένα πρόβλημα . Το μηχανάκι (sic) είναι μιά χαρά .

 

Ακόμα περιμένω επίσημη αναβάθμιση της 4.0.3 στο S2 που ήταν από την Samsung προγραμματισμένη γιά το περασμένο καλοκαίρι .:lol:

 

Αμφισβητίας ? πιθανόν .

Πραγματιστής ? σίγουρα .

 

Συμφωνω απολυτα μαζι σου εγω το ψιλομετανιωσα που εκανα

την αναβαθμιση σε 4.1 γιατι ο browser εχει προβληματα,

δεν εχω flash στις σελιδες και το βασικοτερο για εμενα

επειδη μιλαμε για φορητοτητα εχασε πολυ σε αυτονομια,

με την 4.0 εφτανε και πανω απο 4.30 ωρες η οθονη

ανοιχτη ενω τωρα οριακα πανω απο 3.30 ωρες.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κανείς δεν γνωρίζει? Αν περάσεις την 4.1.2 του 8013 στο 8010 που έχω υπάρχει πρόβλημα? Ας βοηθήσει κάποιος δεν θέλω να κάνω καμιά βλ...:o

 

Ναι. Μην το κάνεις. Μεσω pc odin βγαζει fail στο τελος και θελει recovery. Επισης αν και επισημη ανεβαζει το counter κσι μετα για να το μηδενισεις θελεις root και triangle away. Κοινως αστο.

 

Τωρα στα της 4.1.1 επειδη εχω Αγγλικο και το αναβαθμισα επισημα δεν με εχει τρελάνει. Το αντιθετο θα ελεγα. Το πληκτρολογιο και η συλλογη κολλανε, το usb τρωει κολλήματα, γενικα πιστευω οτι η 4.0.4 ηταν πολυ καλυτερη και πιο σταθερη. Εχοντας και Νοτε 2 που ηρθε με 4.1.1 εξαρχης θα σας ελεγα πως η 4.1.1 του 10.1 ειναι πολυ χειροτερη.

Edited by gpgalanis
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα μαζι σου εγω το ψιλομετανιωσα που εκανα

την αναβαθμιση σε 4.1 γιατι ο browser εχει προβληματα,

δεν εχω flash στις σελιδες και το βασικοτερο για εμενα

επειδη μιλαμε για φορητοτητα εχασε πολυ σε αυτονομια,

με την 4.0 εφτανε και πανω απο 4.30 ωρες η οθονη

ανοιχτη ενω τωρα οριακα πανω απο 3.30 ωρες.

 

Πολύ μικρή αυτονομία μου φαίνεται πως έχεις. Στο δικό μου έχω την μαμισια ics. τώρα έχω 42% υπόλοιπο μπαταρίας και η οθόνη έχει μείνει ανοιχτή 5 ώρες. Φυσικά πάντα με ενεργοποιημενη την εξοικονομηση ενέργειας.

Link to comment
Share on other sites

θέλω να απαντήσω στον φίλο πιο πάνω για το σήμα του WiFi, πως στη μπάρα δεξιά κάτω στο εικονίδιο του έχει 4 γραμμές που δείχνουν την ένταση του σήματος, δεν χρειάζεστε άλλο πρόγραμμα! Συμπληρώνω πως έχει πολύ καλή εμβέλεια, 20% κάτω από το λάπτοπ!

 

Για το θέμα με τι μπαταρία...θα σου πρώτεϊνα να κατεβάσεις την φωτεινότητα στο 30% με 40% με εξοικονόμησης ενέργεια φυσικά σε συνδυασμό και μπορεί να φτάσεις αυτές τις ώρες λειτουργίας!

είναι από το δικό μου τώρα με 2 ώρες παιχνίδι και fb! Το σερφάρισμα δεν το αναφέρω γιατί είναι εντελώς ανεπαίσθητη απώλεια!

Το παιχνίδι ήταν NTFS most wanted! :p

[ATTACH]29370[/ATTACH]

[ATTACH]29371[/ATTACH]

Edited by thanos1989
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να γράψω κείμενο πάνω σε φωτογραφία με το PS Touch αλλά δεν αναγνωρίζει ελληνικά. 'Εχει δοκιμάσει κανείς κάτι παρόμοιο;

 

Τελικά βρέθηκε μιά εφαρμογη που μπορείς να προσθέσεις κείμενο σε φωτογραφίες και όχι μόνο . Και Ελληνικά βέβαια .

Είναι το Skitch (free) .

 

https://play.google.com/store/search?q=skitch&c=apps

Link to comment
Share on other sites

Παιδες στα ποσα καμμενα pixel δικαιολογειται αλλαγη? Επειδη το πηρα απο

το γνωστο shop και δεν θελω να μπλεξω μαζι τους υπαρχει περιπτωση να απευθηνθω κατευθειαν στην Samsung? Δυο ημερων ειναι και το ατιμο το pixel βρισκεται στο κεντρο

Link to comment
Share on other sites

Παιδες στα ποσα καμμενα pixel δικαιολογειται αλλαγη? Επειδη το πηρα απο

το γνωστο shop και δεν θελω να μπλεξω μαζι τους υπαρχει περιπτωση να απευθηνθω κατευθειαν στην Samsung? Δυο ημερων ειναι και το ατιμο το pixel βρισκεται στο κεντρο

 

Δοκίμασε να κάνεις αυτό που έγραψα πριν μερικές σελίδες!! Ποτέ δεν ξέρεις...

Δες εδώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδες στα ποσα καμμενα pixel δικαιολογειται αλλαγη? Επειδη το πηρα απο

το γνωστο shop και δεν θελω να μπλεξω μαζι τους υπαρχει περιπτωση να απευθηνθω κατευθειαν στην Samsung? Δυο ημερων ειναι και το ατιμο το pixel βρισκεται στο κεντρο

 

DOA στο κατάστημα που το πήρες...5 pixelκαι πάνω...μόνο με αντικατάσταση θα λυθεί το πρόβλημα σου άρα τι να σου κάνει η αντιπροσωπία????

Να πας να τους ξεχεσε....ις για να σου το αντικαταστήσουν ....όσο έχουν αποθέματα γιατί μετά τρέχα γύρευε!!! είχα ακριβός το ίδιο πρόβλημα με σένα και σε συμβουλεύω να μην αφήσεις να περάσουν οι 7 μέρες...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει τρόπος να το εντοπίσουμε αν μας το κλέψουν;;; :mad:

 

 

Εγώ έχω βάλει αυτό.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lsdroid.cerberus

 

Κακά τα ψέματα όμως. Αν είναι λίγο σχετικός ο άλλος ....... Άντε γεια! Ότι και να βάλεις.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Πριν δυο ημέρες παρελαβα απο το Κωτσοβολο το note 10.1 wi-fi . Ειναι η πρώτη μου συσκευη με android και ακόμα ψάχνομαι. Εκείνο που θα ήθελα να ρωτήσω ειναι σχετικά με το GPS. Ενω στο site του Κωτσόβολου γράφει οτι δεν υποστηρίζει GPS το δικό μου φαινεται να το υποστηρίζει πλήρως. Του εγκατέστησα το CO-PILOT (free) και κλείδωσε αμέσως σε 6 δορυφόρους μου και βρήκε ακριβές στίγμα σε πλήρη συμμφωνία με το iphone5 που έχω. Επίσης εκείνο που παρατήρησα ειναι οτι στην εφαρμογή παγκόσμιο ρολόι μου δείχνει ώρα Πορτογαλίας και στο wiget του καιρού μου δείχνει την ώρα Αθήνας +2 ώρες.
Link to comment
Share on other sites

Πριν δυο ημέρες παρελαβα απο το Κωτσοβολο το note 10.1 wi-fi . Ειναι η πρώτη μου συσκευη με android και ακόμα ψάχνομαι. Εκείνο που θα ήθελα να ρωτήσω ειναι σχετικά με το GPS. Ενω στο site του Κωτσόβολου γράφει οτι δεν υποστηρίζει GPS το δικό μου φαινεται να το υποστηρίζει πλήρως. Του εγκατέστησα το CO-PILOT (free) και κλείδωσε αμέσως σε 6 δορυφόρους μου και βρήκε ακριβές στίγμα σε πλήρη συμμφωνία με το iphone5 που έχω. Επίσης εκείνο που παρατήρησα ειναι οτι στην εφαρμογή παγκόσμιο ρολόι μου δείχνει ώρα Πορτογαλίας και στο wiget του καιρού μου δείχνει την ώρα Αθήνας +2 ώρες.

 

gps εχει κανονικα χωρις να χρειαζετε ιντερνετ.

το widget του καιρου ανανεωνει μονο την τοποθεσια και την ωρα.το παγκοσμιο ρολοι το ρυθμιζεις μια φορα προσθετοντας κι αλλη χωρα αν θελεις και κραταει αυτο.

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς στην ώρα και ημερομηνία του συστήματος έχει περαστεί άλλη ζώνη ώρας.

Τσέκαρε το απο εκεί και όχι απο το widget.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς στην ώρα και ημερομηνία του συστήματος έχει περαστεί άλλη ζώνη ώρας.

Τσέκαρε το απο εκεί και όχι απο το widget.

 

Στο tray κατω δεξια της οθονης μου δειχνει τη σωστή ώρα οπως και στην οθονη κλειδωματος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βάλει αυτό.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lsdroid.cerberus

 

Κακά τα ψέματα όμως. Αν είναι λίγο σχετικός ο άλλος ....... Άντε γεια! Ότι και να βάλεις.

 

Εμένα δηλαδή που μου το κλέψανε προχθές και δεν είχα τίποτα βάλει δεν έχω καμιά ελπίδα ε;;;;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως παίζει κάτι με θερινή-χειμερινή ώρα?

Αλλιώς κάτι απο τις ρυθμίσεις της εφαρμογής του widget...τι να πώ?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 10.1 (N8000/N8010)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...