Jump to content

Samsung Galaxy Note 10.1 (N8000/N8010)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κάποιος που να ξέρει κάτι για το παραπάνω...

Ένα GB ram το έχω ακούσει μόνο σε μοντέλα που βγήκαν στην Αμερική!

 

Δεν ξέρω κάτι παραπάνω... σίγουρα δεν είναι ευρωπαϊκό παντός.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ λέω μην είναι μοντέλο που δεν κυκλοφόρησε καν. Ίσως να είναι demo unit. Φυσικά θα πείτε στα 200 που θα το πάρω, ούτε το πρώτο Galaxy tab δεν περνω. Ενα πράγμα που με χαλάει είναι ότι είναι σε 4.0.4 και όταν το ενώσεις με το kies λέει this device is not supported for update via kies.. Και λαγγαρη πολύ το ευλογημένο...
LIVERPOOL FOR LIFE
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, ξέρετε που μπορώ να βρω το 4.2 gmail με ζοομ και που μπορω να βρω για να αλλάξω το εικονίδιο της μπαταρίας για να δειχνει %;;;Είμαι με, 4.1.1 deoxed :confused:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν μπορώ να συγχρονισω το dolphin ....δεν μεταφέρονται οι σελιδοδείκτες από το κινητό (nexus s) στο note 10.1 8010!

 

Έχω συνδέσει και στις δύο συσκευές με τον λογαριασμό g mail→τις google!

 

Thanks for the help!

 

Εμένα συγχρονίζει κανονικά και με τις αλλες 2 συσκευές...

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση, υπάρχουν κάπου αναλυτικές οδηγίες για το πώς κανείς μπορεί να γίνει root; στα ελληνικα; για εμάς που δεν είμαστε γνώστες;
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά παιδιά.Πως μπορώ να μεταφερω τα παιχνίδια που εχω κατεβάσει στην κάρτα,γιατί μου έχει μήνη πολύ λίγος χώρος στο ταμπλετ.
Παιδιά με λένε Σταύρο και είμαι πολύ καλά :dizzy:
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά παιδιά.Πως μπορώ να μεταφερω τα παιχνίδια που εχω κατεβάσει στην κάρτα,γιατί μου έχει μήνη πολύ λίγος χώρος στο ταμπλετ.

 

Δεν μπορείς δυστυχώς... ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

πλάκα με κάνεις;:(

 

μ'αρέσει που αγόρασα κάρτα ώστε να τα μεταφέρω εκεί κρίμα..:cry:

Edited by athanaso77
Απαγορεύονται τα συνεχόμενα μηνύματα.
Παιδιά με λένε Σταύρο και είμαι πολύ καλά :dizzy:
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση, υπάρχουν κάπου αναλυτικές οδηγίες για το πώς κανείς μπορεί να γίνει root; στα ελληνικα; για εμάς που δεν είμαστε γνώστες;

 

Θα φτιάξω ένα μινι οδηγό Δευτέρα μόλις βρω χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα οτι με την εφαρμογη hive settings μπορεις να ελεγχεις πολλα πραγματα στο κινητο σου ενως εκ των οποιων την μεταφορα των εφαρμογων στην καρτα,δεν εχω καρτα για να το δοκιμασω αν εχει καποιος και θελει ας το δοκιμασει να μας πει
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να γράψω κείμενο πάνω σε φωτογραφία με το PS Touch αλλά δεν αναγνωρίζει ελληνικά. 'Εχει δοκιμάσει κανείς κάτι παρόμοιο;
Link to comment
Share on other sites

Θα φτιάξω ένα μινι οδηγό Δευτέρα μόλις βρω χρόνο.

 

Μπραβο ρε φιλε!!! γιατι προσπαθησα με εναν οδηγο αλλα δεν τα καταφερα...

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να γράψω κείμενο πάνω σε φωτογραφία με το PS Touch αλλά δεν αναγνωρίζει ελληνικά. 'Εχει δοκιμάσει κανείς κάτι παρόμοιο;

Δεν γίνεται . Από περιέργεια δοκίμασα το PS Touch και το μόνο που διαπίστωσα είναι ότι είναι τόσο φτωχό που προσωπικά πιστεύω

ότι είναι άχρηστο . Οσο γιά τα Ελληνικά σε κάποια forum , μερικοί έθιξαν το θέμα και η Adobe διαβεβαίωσε ότι θα το κοιτάξουν το θέμα .

Μπορεί να είναι διαβεβαιώσεις σαν αυτές της Samsung γιά τις αναβαθμίσεις .

Εκείνο βέβαια που δεν έχω καταλάβει είναι ποιά μπορεί να είναι η χρήση του του PS Touch με τις τόσο περιορισμένες δυνατότητες από

το tablet ? Θα είμαι γιά παράδειγμα στην παραλία και θα βγάζω φωτογραφίες τις οποίες θα θέλω να διαμορφώσω εδώ και τώρα ? .

Δεν μπορώ να περιμένω και να κάνω σωστά και κανονικά ότι θέλω με το Photoshop από το PC ή το Laptop ?

Edited by geobas
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπέρα και χρόνια πολλά έχω ένα note με ρουμανική rom και χωρις csc και μου παρουσιαζει το εξης πρόβλημα, οταν πας να σωσω ενα αρχειο απο καποια σελιδα δηλαδη να το κατεβάσω στο ταμπλετ έιτε ειναι φωτογραφια ζιιπ αρχειο και ούτω καθεξής όταν πάει να το κατεβάσει μου γραφει στα notifications που έχει το status του arxeioy dowload failed file πειδη λεει δεν υποστηριζεται αυτός ο τύπος αρχείου απο την συσκευή. τι μπορέι άραγε να φταιει ? το κάνει με όλου του είδους τα αρχεια.

έχει ξανατύχει σε κανεναν άλλο αυτό. στο s3 μου (ελληνικό) δεν έχω τέτοιο θέμα

GSXR 1000 K8 - Galaxy NOTE 3 - DELL XPS 12
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπέρα και χρόνια πολλά έχω ένα note με ρουμανική rom και χωρις csc και μου παρουσιαζει το εξης πρόβλημα, οταν πας να σωσω ενα αρχειο απο καποια σελιδα δηλαδη να το κατεβάσω στο ταμπλετ έιτε ειναι φωτογραφια ζιιπ αρχειο και ούτω καθεξής όταν πάει να το κατεβάσει μου γραφει στα notifications που έχει το status του arxeioy dowload failed file πειδη λεει δεν υποστηριζεται αυτός ο τύπος αρχείου απο την συσκευή. τι μπορέι άραγε να φταιει ? το κάνει με όλου του είδους τα αρχεια.

έχει ξανατύχει σε κανεναν άλλο αυτό. στο s3 μου (ελληνικό) δεν έχω τέτοιο θέμα

 

Όχι δεν το κάνει... είναι αλλόκοτο! κάνε επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων! αλλιώς βάλε άλλη Rom.

Link to comment
Share on other sites

Παω να διαβασω τα εμαιλ κ μου βγαζει αυτο:***********  (Εικόνα διαθέσιμη στην HTML έκδοση του email)*********** (Εικόνα διαθέσιμη στην HTML έκδοση του email)*.ξερει κανεις τι ρυθμιση πρεπει να κανω ωστε ν ανοιγουνε κανονικα τα μαιλ με τις φωτογραφιες τους; γιατι μου βγαζει μονο γραμματα...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,επειδή ζητήθηκε από 2 παιδιά ένας οδηγός για rout στο Galaxy Note 10.1

Ισχύει για τα Galaxy Note 10.1 3G/Wifi! [N8000/N8013/N8010]

Πρώτα απ'όλα θα πρέπει να έχετε εγκαταστήσει τους Drivers της Samsung για τον υπολογιστή σας.

Αυτό γίνεται αυτόματα αν έχετε εγκατεστημένο το Kiss αλλιώς μπορείτε να τους κατεβάσετε απο'δω και να τους εγκαταστήσετε. http://stockroms.net/file/Drivers/Samsung/SAMSUNG_USB_Driver_for_Mobile_Phones.exe

 

Στη συνέχεια θα χρειαστούμε αυτό εδώ το αρχείο http://downloadandroidrom.com/file/GalaxyNote10.1/rooting/RootGalaxyNote10.1.zip

Το ξεζιπάρουμε και είμαστε έτοιμοι να αρχίσουμε τη διαδικασία.

Βάζουμε το τάμπλετακι μας σε Download mode.Αυτό γίνεται πατώντας το Volume Down και το Power ταυτόχρονα μέχρι να κάνει επανεκκίνηση και να δείτε το Logo της Samsung.Θα μας ζητηθεί επίσης να πατήσουμε Vol up για να συνεχίσουμε.

Στη συνέχεια τρέχουμε το Odin3 v1.85.exe

Μας ανοίγει το Odin στο οποίο δεν πειράζουμε τίποτα και στο ID:COM θα πρέπει το κουτάκι να είναι κίτρινο αν οι Drivers εχουν εγκατασταθεί σωστά.

Απλά πηγαίνουμε στo pda και του δίνουμε με browse (εκεί που αποσυμπιέσαμε) το αρχείο HighOnAndroidCWMRecoveryGTN8000.

Πατάμε Start και σε 3 λεπτά είμαστε έτοιμοι.Έχουμε εγκαταστήσει το CWM στο μηχάνημα μας,το οποίο θα κάνει επανεκίνηση μόνο του.

Αυτό που μας μένει τώρα είναι να αποκτήσουμε πρόσβαση Superuser σε όλα τα αρχεία (root).

Παίρνουμε λοιπόν το αρχείο που είναι στο ζιπάκι και δεν χρησιμοποιήθηκε,το CWM-SuperSU-v0.94 και το αντιγράφουμε στη συσκευή μας στην Sd με Copy paste κανονικά ή με όποιο άλλο τρόπο θέλετε εσείς (Airdroid) κλπ κλπ..

Βάζουμε τη συσκευή μας σε Recovery mode αυτή τη φορά (γίνεται με Volume Up και power μέχρι να δείτε το logo) και είμαστε έτοιμοι να φλασάρουμε το αρχείο μας.

Στο μενού αυτό κινούμαστε με τα Vol Up + Down και επιλέγουμε με το Power.

Επιλέγουμε λοιπόν Install zip from Sd card / choose zip from sd card και κάτω κάτω λογικά θα βρείτε το αρχείο που αντιγράψατε πριν CWM-SuperSU-v0.94

Το επιλέγετε με το Power,θα σας βγάλει αρκετά No No No βρίσκετε χειροκίνητα το Yes install CWM-SuperSU-v0.94 και είστε έτοιμοι.

Go back/reboot system now και τέλος.

Καλή επιτυχία.

 

Με τον ίδιο τρόπο μπορούμε πλέον να φλασάρουμε ένα θέμα,ένα mod ότιδήποτε θέλουμε και είναι σε μορφή zip.

Προσοχή πολλά mod απαιτούν πρώτα Wipe cache kai Wipe Dalvik Cache τα οποία θα βρείτε μέσα στο μενού.

 

Επίσης με το odin με τον ίδιο τρόπο μπορείτε να φλασάρετε μια πιο καινούρια έκδοση πχ κατεβάζοντας το σωστό firmware απο το Sammobile.com αν βαριέστε να περιμένετε ΟΤΑ updates κλπ.

 

Το μηχάνημα με 4.1.2 και 4.1.1 είναι εντυπωσιακά πιο καλό σε όλα απο 4.0.4 που είχε απο μαμά.

 

 

Μετά τη πολύ σωστή παρατήρηση του geobas,να ο τρόπος για να γίνουμε απολύτως μαμά και να μας καλύπτει η εγγύηση.

Για αρχή κατεβάζουμε και τρέχουμε την εφαρμογή triangle away απο'δώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1494114

Θα πρότεινα να την αγοράσετε από το μάρκετ να υπάρχει,είναι αρκετά φτηνή αλλά και αυτή του xda δουλεύει κανονικά.

Αφού κάνετε reset λοιπόν τον counter είμαστε έτοιμοι να τρέξουμε το Odin όπως και παραπάνω και απλά στο pda αντί να δώσουμε το αρχείο του root του δίνουμε το firmware που έχουμε κατεβάσει απο το sammobile.com.

"ΠΡΟΣΟΧΗ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΤΕ ΣΩΣΤΟ FIRMWARE KAI NA EINAI TO ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΠΟΥ ΦΟΡΟΥΣΕ ΑΠΟ ΜΑΜΑ Η ΣΥΣΚΕΥΗ"

Πατάμε start και σε 5-6 λεπτά είμαστε έτοιμοι. (Η διαδικασία περιγράφετε παραπάνω και είναι ίδια,απλά δίνουμε το fw αρχείο)

Μόλις τελείωσει η εγκατάσταση και βγάλει το λογότυπο της samsung δεν το αφήνουμε να κανει boot και βγάζουμε τη μπαταρία.

Μπαίνουμε σε recovery mode (Vol up+ Power) και κάνουμε κατά σειρά Wipe data/factory reset,wipe cache,wipe dalvik cache (αυτό βρίσκεται στο advance)

Reboot και είσαστε έτοιμοι!

Θα πρέπει στο Ρυθμίσεις - πληροφορίες συσκευής - Κατάσταση κάτω κάτω να μη λέει τροποποιήθηκε.

Νομίζω πως γράφει Official-Κανονικό (έχω πολύ καιρό να το δώ)

 

 

Όσο για το λόγο που κάνουμε root,κατά κύριο λόγο πολλές εφαρμογές το χρειάζονται για να δουλέψουν όσο και για να αφαιρέσουμε πάρα πολλά προγράμματα τα οποία είναι άχρηστα και επιβαρύνουν τη συσκευή και καταναλώνουν πολύ Ram.

Επίσης κάνουμε πολύ καλό back up και σε οποιαδήποτε στραβή σε 5 λεπτά έχουμε τη συσκευή μας ακριβώς όπως ήταν,στημένη έτοιμη.

Edited by Da_rudakos
Link to comment
Share on other sites

Νίκο καλημέρα. 'Εγραψες +111. :cool::cool:

Αν μου επιτρέπεται , γιά να είναι πέρα γιά πέρα τέλεια η προσπάθεια και συνεισφορά σου στους φίλους που θέλουν στα Ελληνικά την

διαδικασία του root νομίζω πως χρειάζεται να περιγραφεί και η διαδικασία του unroot στην περίπτωση που κάποιος φίλος έχει κάποιο

πρόβλημα και του χρειάζεται να απευθυνθεί στην αντιπροσωπεία , μιά και με το root χάνεται η εγγύηση .

Kαι πάλι Well done .

 

Αλήθεια , τι χρειάζεται το root σε μιά συσκευή που έχει 16GB αποθηκευτικό χώρο εσωτερικής μνήμης ?

Link to comment
Share on other sites

Πω, πω!! Τέλειος! Άψογος!!:bow:

 

Να ρωτήσω! Mόνον με rootαρισμα (κρατώντας την στοκ 4.0.4), ανεβαίνει ο counter? Κάπου (δεν θυμάμαι που) είχα διαβάσει ότι και μόνο με root γράφει +1. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ναι ανεβαίνει..

Νομίζω πως δεν ανεβαίνει αν αλλάξεις απλά firmware μέσω Odin.

Ότι κάνεις ακριβώς για να γυρίσεις σε μαμά έκδοση μέσω Odin και να βάλεις πχ 4.1.1 Ιταλική !

Link to comment
Share on other sites

τι ακριβός παίζει με τον counter? που θα βρω λεπτομέρειες για το τι κάνει?
ONEPLUS 6, HUAWEI P10 PLUS, NEXUS 6P, NEXUS 7 (2013), RASBERRY PI2
Link to comment
Share on other sites

Μετράει πόσες φορές έχεις κάνει root ή έχεις περάσει Custom Rom.

Καθε φορά που βάζεις Custom Rom μετράει και + μια.

Οτιδήποτε διαφορετικό απο 0 χάνεις την εγγύηση.

(εκτος αν κάνεις τη διαδικασία που ανέφερα παραπάνω με το triangle away που μηδενίζει το μετρητή)

 

 

Στο note 2 μου λέει 10 :P

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγοντας το Google play από το Laptop με το Ν8000 συνδεδεμένο , ενώ δεν υπήρχε πρόβλημα ξαφνικά έπαψε να το αναγνωρίζει και

στη λίστα συσκευών γράφει μόνο το SG I9100 μου , που έχω μήνες να συνδέσω . Καμιά ιδέα ?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Παω να διαβασω τα εμαιλ κ μου βγαζει αυτο:***********  (Εικόνα διαθέσιμη στην HTML έκδοση του email)*********** (Εικόνα διαθέσιμη στην HTML έκδοση του email)*.ξερει κανεις τι ρυθμιση πρεπει να κανω ωστε ν ανοιγουνε κανονικα τα μαιλ με τις φωτογραφιες τους; γιατι μου βγαζει μονο γραμματα...

 

μαλλον ειναι γελοια η ερωτηση ή οντως δεν ξερει κανενας...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 10.1 (N8000/N8010)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...