Jump to content

Γυμναστήρια: Ένας νέος τρόπος ζωής;


Dromeas
 Κοινοποίηση

Πάτε γυμναστήριο; Αν ναι, που; Αν όχι, γιατί;  

698 members have voted

  1. 1. Πάτε γυμναστήριο; Αν ναι, που; Αν όχι, γιατί;

    • Πάω Universal Studios, Gymnet κλπ (οργανωμένα γυμναστήρια)
      134
    • Πάω στο κλασικό γυμναστήριο της γειτονιάς μου...
      250
    • Δεν πάω γυμναστήριο, αλλά μήπως πρέπει να ξεκινήσω; :confused:
      186
    • Σιγά μην πάω γυμναστήριο... έχω αγώνα αύριο!
      128


Recommended Posts

Το γυμναστηριο ειναι για γραμμωση συσφιξη, η διατροφη ειναι για απωλεια βαρους σε αδρες γραμμες.

Γυμναστηριο ειναι οντως τροπος ζωης της πολυ προσφατης συγχρονης ζωης.

 

Η παγιδα ειναι καποιος που απλως εχει τη θεληση να κανει καλο σωμα κ εχει μια απροσδιοριστη διαθεση να ασχοληθει με το γυμναστηριο, να πηγαινει κ μολις δει προσφορα να κανει κανα ετησιο συμβολαιο κ μετα απο 1 μηνα να μη παταει ρουπι στο γυμναστηριο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημερα

ποσο ειναι το κανονικο-ιδανικο βαρος για υψος 1,78-1,80 ?

καλο θα ειναι να χαθουν τα οποια εξτρα κιλα και μετα να παει καποιος στο γυμναστηριο , ωστε να κανει σύσφιξη - γραμμωση ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

ποσο ειναι το κανονικο-ιδανικο βαρος για υψος 1,78-1,80 ?

καλο θα ειναι να χαθουν τα οποια εξτρα κιλα και μετα να παει καποιος στο γυμναστηριο , ωστε να κανει σύσφιξη - γραμμωση ?

 

Μ αυτο το υψος, 74-79 κιλα για ανδρα ειναι καλα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

ποσο ειναι το κανονικο-ιδανικο βαρος για υψος 1,78-1,80 ?

καλο θα ειναι να χαθουν τα οποια εξτρα κιλα και μετα να παει καποιος στο γυμναστηριο , ωστε να κανει σύσφιξη - γραμμωση ?

 

Αν δεν πας και γυμναστήριο πως θα χαθούν τα εξτρα κιλά; ;):)

 

Το κανονικό βάρος είναι σχετικό.

What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πήγα για ένα 3μηνο πριν περίπου έναν χρόνο...θεωρώ πως ειδικά στις μεγαλουπόλεις που κλεινόμαστε στα σπίτια μας και για άτομα που ο ελεύθερος χρόνος είναι περιορισμένος και η δουλειά καθιστική κλπ πως είναι μία πολύ καλή επιλογή το γυμναστήριο.Αλλά θεωρώ πως μπορεί να γίνει γυμναστική και με όργανα στο σπίτι ή σε κάποιο γήπεδο με απλές ασκήσεις.Ή ίσως αναλόγως τη δυνατότητά μας ένας συνδυασμός των παραπάνω.

 

Αλλά προς το παρόν προσωπικά...έχω αγώνα αύριο :p οπότε καταφεύγω στη λύση απλών ασκήσεων εκτός γυμναστηρίου...

Προστατέψτε το περιβάλλον.

 

Μηδενική ανοχή στο παθητικό κάπνισμα!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 3 μήνες έχει λήξει η συνδρομή μου στο γυμναστήριο και δεν κάνω καθόλου γυμναστική (εκτός από περπάτημα). Και, παραδόξως, αισθάνομαι πολύ καλά! Πιο ξεκούραστη γενικά, με λιγότερους πόνους σε μυς και αρθρώσεις, και με λιγότερη ψυχολογική πίεση του τύπου "έχω να πάω γυμναστήριο". Ακόμα και η μέση μου, τώρα που δεν κάνω κοιλιακούς και ραχιαίους (παρόλο που υποτίθεται ότι έκανα από εκείνους που δεν καταπονούν τη μέση), είναι αρκετά καλύτερα καθώς πονάω λιγότερο (πάντα πονάω λίγο αφού έχω δισκοπάθεια) και γενικά την αισθάνομαι πιο γερή και ανθεκτική.

 

Να υποθέσω ότι το κλασικό γυμναστήριο απλά με καταπονεί πολύ;

Πήγαινα 2-3 φορές την εβδομάδα για 1-2 ώρες, δεν ξεσκιζόμουν κιόλας...

Μπορεί να έκανα λάθος ασκήσεις ή έστω τις σωστές ασκήσεις με λάθος εκτέλεση, τι να πω.

 

Το πρόβλημα, τώρα, είναι ότι οι γιατροί και ιδίως ο ορθοπεδικός μου, μου λένε ότι πρέπει να γυμνάζομαι...

Λέω να δοκιμάσω κάτι άλλο, γιόγκα ή πιλάτες ας πούμε.

Άλλα, για να τα κάνεις κάπου "καλά" και σωστά, είναι ακριβά από όσο ξέρω.

Μπορώ σε κάποιο γυμναστήριο ή στούντιο να κάνω πχ σωστό πιλάτες σε οικονομική τιμή;

Αθήνα, Αμπελόκηπους, είμαι.

Edited by tseapis
Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου ελεγα να ξανα πας γυμναστηριο... η γιογκα κ το πιλατες δεν ξερω αμα θα σου αρεσει τοσο πολυ γιατι στην αρχη ειανι αρκετα κουραστικο.
Link to comment
Share on other sites

Το γυμναστηριο ειναι για γραμμωση συσφιξη, η διατροφη ειναι για απωλεια βαρους σε αδρες γραμμες.

Γυμναστηριο ειναι οντως τροπος ζωης της πολυ προσφατης συγχρονης ζωης.

 

Η παγιδα ειναι καποιος που απλως εχει τη θεληση να κανει καλο σωμα κ εχει μια απροσδιοριστη διαθεση να ασχοληθει με το γυμναστηριο, να πηγαινει κ μολις δει προσφορα να κανει κανα ετησιο συμβολαιο κ μετα απο 1 μηνα να μη παταει ρουπι στο γυμναστηριο

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου soka και είναι το κλασσικό θέμα αυτό με τις ετήσιες συνδρομές που δεν πατάει κανείς μετά. Εγώ πάντως μπορώ να πω ότι έχω οργανωθεί καλά! Έχω ξεκινήσει δίαιτα και έχω χάσει 5 κιλά. Νομίζω ότι τα έχω καταφέρει μέχρι στιγμής γιατί βασικά δεν νιώθω πείνα!! Το μεσημέρι τρώω ψητά με σαλάτες καθότι είμαι και λάτρης του κρέατος, τα απογεύματα όταν με πιάνει λιγούρα τρώω ένα γιαούρτι 2% με μία κουταλιά βρώμη και μία κουταλιά μαύρη σοκολάτα σε σταγόνες. Το βράδυ προσέχω πάρα πολύ και τρώω ένα μπολ γάλα με κουάκερ και ξηρούς καρπούς που μου δίνει ενέργεια και δεν έχει πολλές θερμίδες. Βρήκα και άρθρο για τη βρώμη που δείχνει ότι βοηθάει και σε άλλα... http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=140639&cid=28.

Παράλληλα κάνω ποδήλατο τα απογεύματα πηγαινοντας στο γυμναστήριο. Αφού έχω κάνει το ζέσταμά μου λοιπόν κάνω και 45 λεπτά κυκλικά όργανα και μετά πάλι ποδηλατάκι για το σπίτι. Νομίζω ότι μόνο συνδυαστικά προσεγμένη διατροφή και γυμναστήριο φέρνουν αποτελέσματα και σε απώλεια βάρους αλλά και σε ευεξία και υγεία.. Δείχνει το πρόγραμμά μου αυτό (με το γυμναστήριο 3 φορές την εβδομάδα) να φέρνει αποτελέσματα..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πηγαίνει κανένας από εσάς στο Holmes στο Σύνταγμα να μου πει μια γνώμη;

Ξέρω ότι έχει κάνα 1500άρι το χρόνο αλλά αξίζει τα λεφτά του, κατά τη γνώμη σας;

Έχει κάποια ουσιαστική διαφορά στην εκγύμναση σε σχέση με το τζιμ της γειτονιάς μου που πλήρωνα 200€ το χρόνο; Και εννοώ πέρα από τις πετσέτες και τα χλιδάτα μπάνια ή την πισίνα που δεν με ψήνει και τόσο...

Θέλω να έχω έναν κάλο γυμναστή σχεδόν από πάνω μου να με παρακολουθεί γιατί φοβάμαι τους τραυματισμούς -λόγω δισκοπάθειας.

Συμβαίνει κάτι τέτοιο στο holmes;

Αν ισχύει, να τα δώσω τα 1500... αλλιώς, γειτονιά και πάλι γειτονιά...

179€ το champ και 199€ το palestra η θερινή προσφορά!

 

Α! και για το πιλάτες πήγα και ρώτησα, στην Ήλιδος στη γειτονιά μου που έχει ένα καλό στούντιο. 50€ το ιδιαίτερο. Μου πρότειναν να κάνω ένα για δοκιμή για να δω αν μου πάει και μετά αν θέλω να αγοράσω ομαδικά ή/και πακέτα οπότε πέφτει η τιμή.

Αλλά, φυσικά, βαρέθηκα και δεν πήγα ακόμα... :O

 

Πάντως, προς το παρόν, συνεχίζω 4ο μήνα χωρίς καθόλου γυμναστική και είμαι ακόμα μια χαρά -να μην το ματιάξω- τη μέση μου δεν θυμάμαι πόσα χρόνια έχω να την νιώσω τόσο καλά... :worry:

Link to comment
Share on other sites

το λυπτικο βοηθαει στο να χασω κιλα? δεν μπορω πανω απο 15 λεπτα την μερα ομως πεθαινω απο κουραση
Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Βοηθάει, αλλά καλύτερα (κατ'εμέ) τρέξιμο στον διάδρομο. Όσο περισσότερο μπορείς. Σιγά σιγά θα αυξάνεται και η αντοχή σου. Μπορεί τον πρώτο καιρό να αντέχεις 15', αλλά σιγά σιγά θα δεις ότι θα αυξάνεται αυτός ο χρόνος..

Και κυρίως μην ξεχνάς ότι: μείωση βάρους = Καλή διατροφή.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

να πω και γω μια αποψη...

 

παρεα με αλλον ενα δυο και τρεξιμο εξω σε ανωμαλο δρομο 45 λεπτα, πουσαπς, ελξεις και κατι για ωμους σηκωμα και κανα κοιλιακο.

 

και με μοχθο οχι χαζεμα. να θες να κανεις εμετο απο το τρεξιμο και να θες να ουρλιαξεις απο το ζορι.

 

σε 2-3 μηνες εχασα 10-12 κιλα και εχω σφιξει και φυσικα δε το συζηταω για το ποσο υγιης ειμαι και νιωθω... και ολη μου τη ζωη παλευα με τη βαρεμαρα στα γυμναστηρια. δε ξαναπαταω εκει.

 

παραλληλα λιγο προσοχη στο φαι. 2-3-4 πραματα τη μερα και οχι αργα. ουτε υπερβολες.

 

τωρα παλι αν θες να γινεις φουσκωτος... ξεκινας γυμναστηριο σοβαρα και με συμπληρωματα. προσοχη μετα μολις τα παρατησεις θα χοντρυνεις 100% :)

SpringBored...

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστος ο fuz10n αλλα θα κανω μια παρατηρηση μιας και εχω ασχοληθει πολυ με τον χωρο του αθλητισμου... νομιζω το καλυτερο ειναι το τρεξιμο εξω στην φυση ειτε σε ανωμαλο δρομο ειτε σε γηπεδο... το θεμα ειανι να το κανεις με την θεληση σου οχι επειδη πρεπει.. Ο καθενας πρεπει να καταλαβει οτι ο αθλητισμος ειναι καλο να γινει τροπος ζωης. Ενας συνδυασμος τρεξιματος εξω και λιγο γυμναστηριο ειναι ακομα καλυτερα για να μπορεις να δουλεψεις πανω σε ολα τα επιπεδα της φυσικης καταστασης και οχι μονο πχ την αντοχη...
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πας και γυμναστήριο πως θα χαθούν τα εξτρα κιλά; ;):)

 

Το κανονικό βάρος είναι σχετικό.

 

Μετα απο καιρο να σου απαντησω ... εχω χασει 20 κιλα απο περυσι το καλοκαιρι εκτος γυμναστηριου ... με διαιτες .. ειτε χημικες ειτε "κανονικες" ... σε διαστηματα, 5-5 κιλα οχι ολα μαζι ... πηγα ενα μηνα γυμναστηριο και δεν ειδα καμια μα καμια διαφορα στα κιλα μου , με διατροφη .. σαλατες και φρουτα .. αντε κανα σκ μονο κρεας μαγειρευτο ...

τωρα ληγει 31/7 η συνδρομη μου στο γυμναστηριο ... εχω βαλει προγραμμα να ξεκινησω τις "διαιτες" που εκανα τοτε και απο σεπτεβρη να ξαναπαω γυμναστηριο ..μεχρι τοτε παιρνω το ποδηλατακι και διασχιζω ολη την πολη .. πηγαινοντας στη δουλεια (Θεσ/νικη απο μεγαρο μουσικης στα ΚΤΕΛ κι αντιστροφα) και τα βραδακια στη παραλια ...

Οπως ελεγε και μια φιλη πιο πανω .. δεν μπορω να "πιεζομαι" ψυχολογικα .. εχω να παω στο γυμναστηριο ... θα παω οταν κατεβω στα κιλα που θελω για να κανω μια α' γραμμωση που ισως δεν μπορεσω με καμψεις κ βαρακια στο σπιτι ...

Link to comment
Share on other sites

Βοηθάει, αλλά καλύτερα (κατ'εμέ) τρέξιμο στον διάδρομο. Όσο περισσότερο μπορείς. Σιγά σιγά θα αυξάνεται και η αντοχή σου. Μπορεί τον πρώτο καιρό να αντέχεις 15', αλλά σιγά σιγά θα δεις ότι θα αυξάνεται αυτός ο χρόνος..

Και κυρίως μην ξεχνάς ότι: μείωση βάρους = Καλή διατροφή.

 

δεν εχω και διαδρομο στο σπιτι μονο ελειπτικο μπορω να κανω γιατι ειναι το μονο οργανο που εχουμε στο σπιτι :p

απλα μενω στα 15 λεπτα, μετα με περνει ασθενοφορο !

εψαξα για διαδρομους και βρηκα αυτο http://www.kinissis.eu/244/eshop/ProductShow.aspx?category=925 δεν ηξερα πως υπαρχουν τοσο φτηνοι νομιζα κοστιζαν 3000. αξιζει να αγορασω εναν απο αυτους η ειναι μαπα το καρπουζι? επισης ειναι ηλεκτρικοι? δηλαδη γυριζουν μονοι τους η επειδη ειναι φτηνοι τον γυριζεις με το ποδι οπως προχωρας πανω? (γιατι το χω δει και αυτο)

Edited by Cavaradossi
Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Το ελλειπτικό δεν έχει τους κραδασμούς που έχει το τρέξιμο στο διάδρομο (που εμένα πχ με ενοχλούν πάρα πολύ). Επίσης, το στατικό ποδήλατο δεν έχει κραδασμούς (αλλά εμένα η στάση του, τουλάχιστον σε όσα έχω δοκιμάσει, με ενοχλεί στη μέση).

Από ότι έχω καταλάβει, το μεγάλο άλμα στην τιμή του διαδρόμου γίνεται στο μέγιστο βάρος του χρήστη. Μέχρι τα 90 ή 100 κιλά "δρομέα", νομίζω, βρίσκεις σε διάφορες λογικές τιμές, αλλά για βαρύτερους δρομείς ανεβαίνει το κόστος, και είναι και λογικό γιατί η όλη κατασκευή θα πρέπει να είναι πολύ πιο γερή για να αντέξει έναν άνθρωπο 130+ κιλά να τρέχει εκεί πάνω!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καμμια πρόταση για ενα καλο κι αξιοπρεπες γυμναστηριο στην Αθήνα?

Θα το προτιμουσε στην ευρυτερη περιοχη Κυψελη-Πατησια-Γαλατσι κλπ αλλα και πιο κεντρο δεν με ενοχλει.

Προσοχη δεν θελω JW και παρομοιες λυσεις που η μποχα σε περνει πριν μπεις μεσα!!

Θελω καθαρο και καλο περιβαλλον!

 

Κοιταζα το Holmes Place στο City Link αλλα οι τιμες μαλλον ειναι απλησιαστες (καπου διαβαζα για πανω απο 1200 ευρω η ετησια) εκτος κι αν κανουν τιποτα προσφορές λογο κρίσης!:p

 

Αλλες προτασεις??

Link to comment
Share on other sites

Καμμια πρόταση για ενα καλο κι αξιοπρεπες γυμναστηριο στην Αθήνα?

Θα το προτιμουσε στην ευρυτερη περιοχη Κυψελη-Πατησια-Γαλατσι κλπ αλλα και πιο κεντρο δεν με ενοχλει.

Προσοχη δεν θελω JW και παρομοιες λυσεις που η μποχα σε περνει πριν μπεις μεσα!!

Θελω καθαρο και καλο περιβαλλον!

 

Κοιταζα το Holmes Place στο City Link αλλα οι τιμες μαλλον ειναι απλησιαστες (καπου διαβαζα για πανω απο 1200 ευρω η ετησια) εκτος κι αν κανουν τιποτα προσφορές λογο κρίσης!:p

 

Αλλες προτασεις??

Άνω Λιόσια είναι κοντά σου; ή Αιγάλεω κοντά σε βολεύει;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Προσοχη δεν θελω JW και παρομοιες λυσεις που η μποχα σε περνει πριν μπεις μεσα!! Θελω καθαρο και καλο περιβαλλον!

 

Το JW για να ξέρω είναι γυμναστήριο ή κάτι άλλο άσχετο ?

 

Πρόσφατα η ξαδέρφη μου πήγε σε γυμναστήριο στην Καλλιθέα. Πλήρωσε ένα σορό χρήματα για μερικούς μήνες και τα παράτησε και έφυγε σε 1 εβδομάδα. Μου έλεγε έβρισκε στα αποδητήρια πεταμένες σερβιέτες και σκουπίδια,μύριζε άσχημα και βρώμαγαν οι άνθρωποι που γυμνάζονταν εκεί κτλπ μετά την πήρανε τηλέφωνο να ρωτήσουν γιατί δεν έρχεται και όταν τους έλεγε νευριασμένη την κατάσταση γελούσε η ιδιοκτήτρια και το έπαιζε κινέζα,μετά απείλησε η ξαδέρφη μου και με μύνηση το γυμναστήριο αλλά δεν την έκανε.

Link to comment
Share on other sites

Το JW για να ξέρω είναι γυμναστήριο ή κάτι άλλο άσχετο ?

 

Πρόσφατα η ξαδέρφη μου πήγε σε γυμναστήριο στην Καλλιθέα. Πλήρωσε ένα σορό χρήματα για μερικούς μήνες και τα παράτησε και έφυγε σε 1 εβδομάδα. Μου έλεγε έβρισκε στα αποδητήρια πεταμένες σερβιέτες και σκουπίδια,μύριζε άσχημα και βρώμαγαν οι άνθρωποι που γυμνάζονταν εκεί κτλπ μετά την πήρανε τηλέφωνο να ρωτήσουν γιατί δεν έρχεται και όταν τους έλεγε νευριασμένη την κατάσταση γελούσε η ιδιοκτήτρια και το έπαιζε κινέζα,μετά απείλησε η ξαδέρφη μου και με μύνηση το γυμναστήριο αλλά δεν την έκανε.

 

Το JW (Joe Weider) είναι μεγάλη αλυσίδα γυμναστηρίων.

 

Το καλύτερο πριν πάτε σε ένα γυμναστήριο είναι να το δείτε μερικές φορές και να μάθετε πληροφορίες γι' αυτό. Δεν μπορεί να κάνει κάτι με μήνυση αφού έχει υπογράψει για τη πληρωμή αυτή και τι περιλαμβάνει. Και λογικό μου φαίνεται.

 

Μιλάω εκ πήρας μιας και είμαι γυμναστής και έχω τελειώσει ΤΕΦΑΑ και ξέρω τι γίνεται και πως λειτουργούν τα γυμναστήρια. Υπάρχουν αρκετά που είναι πολύ αξιόλογα. Οπότε θέλει καλή ενημέρωση και θα βρείτε και καλές τιμές και ποιότητα.

 

Αν και γνωρίζω αρκετά, δεν θα μπω στη διαδικασία να κρίνω ξεχωριστά τα γυμναστήρια της Αθήνας ξεχωριστά σε ανοιχτό forum για τυπικούς λόγους. Σε κάποιες περιοχές όμως ίσως μπορέσω να προτείνω. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Άνω Λιόσια είναι κοντά σου; ή Αιγάλεω κοντά σε βολεύει;

:lol:

Πιστευω ημουν σαφεστατως σε αυτο που εγραψα!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

:lol:

Πιστευω ημουν σαφεστατως σε αυτο που εγραψα!:rolleyes:

 

Το ενδεχόμενο να μην ξέρω τις κοντινές περιοχές από αυτές που αναφέρεις και γι' αυτό να σε ρώτησα;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να χαλαρώσουμε λίγο νομίζω, και σας το λέω όσο πιο φιλικά μπορώ. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Αφηστε τα γυμναστηρια.Αγοραστε ενα παγκο,μια μπαρα 2 αλτηρες και 60 κιλα βαρη.

Τζογκινγκ 3 φορες την βδομαδα,και μετα το τζογκινγκ κοιλιακους.

Μετα στον παγκο 2χ4 στα 40 κιλα,2χ4 στα 50 κιλα 1χ4 στα 60 κιλα.

Μετα δικεφαλους με περιστροφικη κινηση 4χ4 στα 10 κιλα.

Μετα σιγα σιγα θα βρειτε ασκησεις για διαφορετικες ομαδες μυων που θελετε να εξασκηστε.;)

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...