Jump to content

Γυμναστήρια: Ένας νέος τρόπος ζωής;


Dromeas
 Κοινοποίηση

Πάτε γυμναστήριο; Αν ναι, που; Αν όχι, γιατί;  

698 members have voted

  1. 1. Πάτε γυμναστήριο; Αν ναι, που; Αν όχι, γιατί;

    • Πάω Universal Studios, Gymnet κλπ (οργανωμένα γυμναστήρια)
      134
    • Πάω στο κλασικό γυμναστήριο της γειτονιάς μου...
      250
    • Δεν πάω γυμναστήριο, αλλά μήπως πρέπει να ξεκινήσω; :confused:
      186
    • Σιγά μην πάω γυμναστήριο... έχω αγώνα αύριο!
      128


Recommended Posts

Πριν 1 εβδομαδα γραφτηκα στο δημοτικο γυμναστηριο της περιοχης και επειδι ειμαι-ημουν μαθητης πηγα τζαμπα.Συνηθως κανω γυρω στα 10-15 λεπτα διαδρομο στην αρχη και μετα βαρη γιατι με ενδιαφερει περισσοτερο η μυϊκη ενδυναμωση.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πριν 1 εβδομαδα γραφτηκα στο δημοτικο γυμναστηριο της περιοχης και επειδι ειμαι-ημουν μαθητης πηγα τζαμπα.Συνηθως κανω γυρω στα 10-15 λεπτα διαδρομο στην αρχη και μετα βαρη γιατι με ενδιαφερει περισσοτερο η μυϊκη ενδυναμωση.

 

Tυχεράκια! Εδώ στα Ανατολικά προάστια, σκ*τ* δημοτικά γυμναστήρια έχουν!!! Ένα "δημοτικό κολυμβητήριο" έχουν "ξεκινήσει" (εδώ και 10 χρόνια) να φτιάχνουν κι ακόμα στα... μπετά είναι!

Link to comment
Share on other sites

Επένδυσα 10 χρόνια σχεδόν στα γυμναστήρια, όχι τρελά πράγματα, αλλά 10 χρόνια είναι αυτά. Τελικά κατάλαβα ότι αρκούν ένα μονόζυγο και δύο βαράκια στο σπίτι, αρκετό (120 χλμ. τον μήνα) τρέξιμο σε στάδιο και ποδήλατο για μετακινήσεις-ψώνια.

Αυτό με βόλεψε, με αυτό είδα διαφορά σε βάρος και φυσική κατάσταση, που ήταν και το ζητούμενό μου.

Link to comment
Share on other sites

Επένδυσα 10 χρόνια σχεδόν στα γυμναστήρια, όχι τρελά πράγματα, αλλά 10 χρόνια είναι αυτά. Τελικά κατάλαβα ότι αρκούν ένα μονόζυγο και δύο βαράκια στο σπίτι, αρκετό (120 χλμ. τον μήνα) τρέξιμο σε στάδιο και ποδήλατο για μετακινήσεις-ψώνια.

Αυτό με βόλεψε, με αυτό είδα διαφορά σε βάρος και φυσική κατάσταση, που ήταν και το ζητούμενό μου.

 

Το θεμα ειναι τι ζηταει ο καθενας και που διασκεδαζει καλυτερα(για μενα διασκεδαση ειναι η γυμναστικη,γιατι αν το δεις σαν αγγαρεια τοτε κλαφτα...).Να βρει τον τροπο αθλησης που του αρεσει.Συνηθως οσοι πανε γυμναστηριο πανε για να χτισουν το σωμα τους.Ενα χομπι ειναι κι η γυμναστικη...απο τα καλυτερα ομως.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Επένδυσα 10 χρόνια σχεδόν στα γυμναστήρια, όχι τρελά πράγματα, αλλά 10 χρόνια είναι αυτά. Τελικά κατάλαβα ότι αρκούν ένα μονόζυγο και δύο βαράκια στο σπίτι, αρκετό (120 χλμ. τον μήνα) τρέξιμο σε στάδιο και ποδήλατο για μετακινήσεις-ψώνια.

Αυτό με βόλεψε, με αυτό είδα διαφορά σε βάρος και φυσική κατάσταση, που ήταν και το ζητούμενό μου.

 

Με βρισκεις απολυτα συμφωνο.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Bασικά, το γυμναστήριο ΔΕΝ χρειάζεται καθόλου, εκτός κι αν το ζητούμενο είναι να "χτίσεις" ένα ΤΕΛΕΙΑΣ ΑΝΑΛΟΓΙΑΣ/ΔΙΑΠΛΑΣΗΣ ΑΦΥΣΙΚΟ σώμα, άρα χρειάζεσαι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ διαιτολόγιο (ούτε... κατάδικοι σε φυλακές δεν τρώνε τέτοιες αηδίες) και φυσικά κάνεις ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ πρόγραμμα γυμναστικής (που ούτε καν, συνήθως, αθλητές δεν κάνουν) - λαμβάνοντας και πολλά συμπληρώματα (και... "άλλα" πράγματα), για να φτιάξεις ένα ΑΦΥΣΙΚΑ ΓΙΓΑΝΤΙΑΙΩΝ μυώνων σώμα!

Διότι, φαντάζομαι δεν διαφωνείτε, ότι πχ. οι ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ήταν έτη φωτός μακράν πιο γυμνασμένοι άνθρωποι και είχαν την άθληση "θρησκεία" τους και "μέσα στο αίμα" τους, καταναλώνοντας άπειρες ώρες κατά την διάρκεια της ζωής τους στην άθληση...

Έχετε δει ΚΑΠΟΙΟ ΑΓΑΛΜΑ αρχαίο (που μάλιστα, υποτίθεται ότι ήταν και ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ σχεδιασμένο/φτιαγμένο, για να προβάλει το θείο!), που κάποιο απ' αυτά τα ΦΟΒΕΡΑ γυμνά σώματα... να φτάνουν έστω στο ελάχιστο (!), ένα σώμα μπόντι-μπίλντερ;

Είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΦΥΣΙΚΑ τα σώματα αυτά - π.χ. του Άρνολντ Σβαρτζενέγκερ. ΔΕΝ έχει τέτοια ανάπτυξη μυώνων το ανθρώπινο σώμα - εννοώ, ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ!

 

Γι' αυτό και συμφωνώ κι εγώ, μερικά βαράκια, κάνας πάγκος, μερικές σούστες/ελατήρια και κάνα σκοινάκι, μαζί με ένα καλό μονόζυγο... ένα δίζυγο... και καμιά κοπηλατική αυτοσχέδια, είναι ΑΚΡΩΣ υπερ-αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Bασικά, το γυμναστήριο ΔΕΝ χρειάζεται καθόλου, εκτός κι αν το ζητούμενο είναι να "χτίσεις" ένα ΤΕΛΕΙΑΣ ΑΝΑΛΟΓΙΑΣ/ΔΙΑΠΛΑΣΗΣ ΑΦΥΣΙΚΟ σώμα, άρα χρειάζεσαι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ διαιτολόγιο (ούτε... κατάδικοι σε φυλακές δεν τρώνε τέτοιες αηδίες) και φυσικά κάνεις ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ πρόγραμμα γυμναστικής (που ούτε καν, συνήθως, αθλητές δεν κάνουν) - λαμβάνοντας και πολλά συμπληρώματα (και... "άλλα" πράγματα), για να φτιάξεις ένα ΑΦΥΣΙΚΑ ΓΙΓΑΝΤΙΑΙΩΝ μυώνων σώμα!

Διότι, φαντάζομαι δεν διαφωνείτε, ότι πχ. οι ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ήταν έτη φωτός μακράν πιο γυμνασμένοι άνθρωποι και είχαν την άθληση "θρησκεία" τους και "μέσα στο αίμα" τους, καταναλώνοντας άπειρες ώρες κατά την διάρκεια της ζωής τους στην άθληση...

Έχετε δει ΚΑΠΟΙΟ ΑΓΑΛΜΑ αρχαίο (που μάλιστα, υποτίθεται ότι ήταν και ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ σχεδιασμένο/φτιαγμένο, για να προβάλει το θείο!), που κάποιο απ' αυτά τα ΦΟΒΕΡΑ γυμνά σώματα... να φτάνουν έστω στο ελάχιστο (!), ένα σώμα μπόντι-μπίλντερ;

Είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΦΥΣΙΚΑ τα σώματα αυτά - π.χ. του Άρνολντ Σβαρτζενέγκερ. ΔΕΝ έχει τέτοια ανάπτυξη μυώνων το ανθρώπινο σώμα - εννοώ, ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ!

 

Γι' αυτό και συμφωνώ κι εγώ, μερικά βαράκια, κάνας πάγκος, μερικές σούστες/ελατήρια και κάνα σκοινάκι, μαζί με ένα καλό μονόζυγο... ένα δίζυγο... και καμιά κοπηλατική αυτοσχέδια, είναι ΑΚΡΩΣ υπερ-αρκετά.

 

Πιστεψε με χωρις διατροφη(απλα να προσεχεις λιγο),χωρις να τρως αηδιες,χωρις απιστευτο προγραμμα γυμναστικης και χωρις συμπληρωματα διατροφης αμα ασχοληθεις λιγο με το γυμναστηριο μπορεις να φτιαξεις ενα πολυ ωραιο αθλητικο κορμι χωρις υπερβολες.Δεν ειναι αναγκη να πας στα ακρα.

Εμενα εκτος του οτι μ'αρεσει, με βολευει κιολας το γυμναστηριο γιατι μπορω να παω οτι ωρα θελω.Πιο μικρος ειχα το χρονο και πηγαινα μπασκετ σε ομαδα,εκανα πολεμικες τεχνες,κολυμπι.Τωρα που μεγαλωσα ομως ειναι δυσκολο να κανω γυμναστικη συγκεκριμενες ωρες,οποτε το γυμναστηριο ειναι το πιο ιδανικο.καθομαι και οση ωρα θελω ή μπορω.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι καθόλου εναντίον των γυμναστηρίων, το αντίθετο. Μια χαρά ήταν όταν πήγαινα, περνούσα καλά. Αλλά όσο μεγάλωνα, άλλαξαν οι προτεραιότητές μου, σταμάτησε να με ενδιαφέρει η γράμμωση και το καλοφτιαγμένο σώμα, αλλά ήθελα να αποκτήσω αντοχή. Αλλά κυρίως να μπορώ, όταν γίνω 45 χρονών να μπορώ να παίζω άνετα με τα παιδιά μου, να μην αρχίσω να παχαίνω και να διατηρώ μία καλή φυσική κατάσταση.

Το κλειδί είναι αυτό που λέτε, να βρει ο καθένας τί του αρέσει και να το ακολουθήσει. Καταλαβαίνω τους ανθρώπους που είναι στην ηλικία μου και δεν αθλούνται, είναι πολύ δύσκολο, αλλά αν ήξεραν πόσα περισσότερα κερδίζουν, θα το έκαναν όλοι. Ξέρετε πόσο χαίρομαι όταν βλέπω παππούδες 60+ να τρέχουν στο γήπεδο 5-6 χιλιόμετρα σε 40-45 λεπτά; Αυτοί είναι τα είδωλά μου!

Link to comment
Share on other sites

Όχι, εμένα προσωπικά, αν κι είμαι 41 ετών, έχω ακάμα έναν... "ναρκισισμό" και ΘΑ 'ΘΕΛΑ να είχα ή να φτιάξω ένα όμορφο σώμα - όπως είχα παλιά όταν έπαιζα ποδόσφαιρο (ημιεπαγγελματικό συμβόλαιο στο εφηβικό της τρίτης ομάδας του Λίβερπουλ - μαντέψτε ποια!) και βόλλεϋ, ταυτόχρονα.

Απλά, ίσως έτυχε, κάθε φορά που πήγαινα γυμναστήριο, ΟΥΔΕΙΣ μου έδινε την απαιτούμενη προσοχή (σε διατροφή, αλλά κυρίως στις ασκήσεις), οπότε ΣΠΟΥΔΑΙΕΣ διαφορές/αλλαγές στο κορμί μου δεν είχα δει ποτέ - παρά μόνο στα σημεία (που ο κάθε ένας έχει) στα οποία "παίρνω" περισσότερο (ώμοι, πόδια, πλάτη)...

 

Αλλά ο ΚΥΡΙΩΤΕΡΟΣ λόγος που δεν πολυ-γυμνάζομαι (σπίτι ή γυμναστήριο), είναι ότι ΣΚΥΛΟΒΑΡΙΕΜΑΙ μόνος μου να αθλούμαι! Μια ζωή, ήμουν μέσα σε αποδυτήρια με πολλούς συμπαίκτες και η άθληση ήταν ταυτόχρονα ΑΓΩΝΑΣ, ΠΑΛΗ, ΠΑΘΟΣ για νίκη/διακρίσεις κτλ.

Το γυμναστήριο, αν δεν έχω παρέα να "πορωθούμε" και να "πορώσει" ο ένας τον άλλο, το βαριέμαι μέχρι θανάτου. ΟΧΙ ΤΩΡΑ, ανέκαθεν - και μικρός όταν ήμουν.

Link to comment
Share on other sites

Το σκυλοβαριέμαι είναι ο χειρότερος εχθρός της άσκησης, κακά τα ψέματα. Φαντάσου, μαζί με το αυτονόητο σκυλοβάρεμα, να έχεις και κράμπες στον ύπνο, να ξυπνάς το πρωί και να περπατάς κουτσαίνοντας από τους πόνους παντού για κανένα εξάμηνο, το χειμώνα να ξυλιάζεις από το κρύο και να ντύνεσαι για να πας για τρέξιμο, το καλοκαίρι το πρωινό να σε φωνάζει στο μπαλκόνι για καφέ και παιχνίδι με το κινητό/λάπτοπ...Άσχημα πράγματα. Εκεί μπαίνει το κίνητρο.

Ο καθένας πρέπει να βρει το κίνητρό του. Ελπίζω να βοηθήσω έστω και έναν, παραθέτοντας τα δικά μου κίνητρα.

-Πρώτα η φυσική κατάσταση. Ανεβοκατέβαινα τα σκαλιά και η κοιλιά μου πήγαινε πέρα δώθε, τα ρούχα μου ζορίζονταν. Προσπάθησα να ελαττώσω το φαϊ, αλλά δεν τα κατάφερα. Αφού λοιπόν δεν μπορούσα να το λιγοστέψω, αποφάσισα να το καίω.

-Το τρέξιμο έχει το καλό ότι σου δίνει άμεσους στόχους. Ας τρέξω άλλον έναν γύρο. Ας πάω 1 λεπτό ταχύτερα από εχθές. Είσαι σε μία συνεχή προσπάθεια για βελτίωση και το αποτέλεσμα το παίρνεις άμεσα, στο τέλος της προπόνησης. Είσαι σε θέση να γυρίζεις κάθε μέρα σπίτι σου και να είσαι, έστω και λίγο, καλύτερος.

-Μετά είναι ο εξοπλισμός. Αγόρασα ένα ρολόι που μετράει αποστάσεις/παλμούς/ταχύτητα και μετέφερα τα αποτελέσματα στο PC. Σε συνδυασμό με ένα πρόγραμμα άσκησης που παρέχουν διάφορα sites (πχ το myasics.co.uk) ξέρεις τί πρέπει να κάνεις και πόσο. Έπειτα αγοράζεις και ένα καλό ζευγάρι παπούτσια. Δεν είναι τόσο ότι είναι απολύτως απαραίτητα, αλλά εμένα τουλάχιστον ένα καλό ζευγάρι με κάνει να νοιώθω ωραία και με βοηθάει ψυχολογικά.

Οι περισσότεροι εδώ έχουμε κινητά με GPS, χρησιμοποιείστε το endomondo, καταγράψτε την προπόνησή σας, ανεβάστε την στο internet, δείτε την διαδρομή σας στο χάρτη και συγκριθείτε με δρομείς από όλον τον κόσμο, είναι εθιστικό!

Όλα αυτά μου έδωσαν κίνητρο, με βοήθησαν και με βοηθάνε ακόμη. Μετά από 3 χρόνια πια, απλά δεν μπορώ να σταματήσω να τρέχω. Η γυναίκα μου γκρινιάζει ελαφρά που χάνω 6-7 ώρες την εβδομάδα στο γήπεδο, οι γονείς μου και τα πεθερικά με κοροϊδεύουν, οι φίλοι μου με ρωτάνε πώς διατηρούμαι και μόλις τους πω, αλλάζουν κουβέντα. Μακάρι να το προσπαθούσαν.

Το τρέξιμο είναι πάμφθηνο, όλοι μπορούν να το κάνουν και όλοι κερδίζουν από αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Eγώ που έχω κάνει πολεμικές τέχνες (και στην Αγγλία ΚΑΙ εδώ στην Ελλάδα), έχω να πω το ΕΞΗΣ:

 

Εάν ΔΕΝ κάνεις στην Ανατολή ή... δεν έχεις την τύχη η... Ανατολή να 'χει έρθει ΕΔΩ (στα Δυτικά κράτη), δεν θα μάθεις σπουδαία πράγματα!

 

Καλά, τα ισοπέδωσες ...

Αν και το γεγονός πως τον φώναζες σενσέι και όχι σιφού εμένα μου λέει πολλά ;) :rolleyes:

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Καλά, τα ισοπέδωσες ...

Αν και το γεγονός πως τον φώναζες σενσέι και όχι σιφού εμένα μου λέει πολλά ;) :rolleyes:

 

Σιφου ειναι ο δασκαλος στις κινεζικες πολεμικες τεχνες.Το παιδι εκανε Κορεατικες που εκει εχει αλλη ονομασια.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Eγώ που έχω κάνει πολεμικές τέχνες (και στην Αγγλία ΚΑΙ εδώ στην Ελλάδα), έχω να πω το ΕΞΗΣ:

 

Εάν ΔΕΝ κάνεις στην Ανατολή ή... δεν έχεις την τύχη η... Ανατολή να 'χει έρθει ΕΔΩ (στα Δυτικά κράτη), δεν θα μάθεις σπουδαία πράγματα!

Είχα ασχοληθεί με διάφορα στυλ, κάποια μάλιστα ΠΟΛΥ καλά.

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ περίοδος ενασχόλησής μου ήταν, όταν είχα την τύχη να ασχοληθώ με το TANG-SU-DO και να 'χω για δάσκαλο... αυτόν τον ΔΑΙΜΟΝΑ-ΔΡΑΚΟ:

 

http://wmacusa.net/index.php/grand-master-kun-hwa-lee

 

Grandmaster και ιδρυτής του στυλ αυτού, εκπαιδευτής του Νοτιοκορεατικού στρατού στσν Κορεατικό εμφύλιο και εκπαιδευτής μετά των US Marines!

Ο σενσέι... δεν "παιζόταν"! Δεν εννοώ ο ίδιος ως μαχητής - αυτό είναι αυτονόητο!

Άμα αρχίσω να γράφω ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ "εκπαίδευση" κάναμε, θα νομίζετε ότι γράφω είτε για την... Σπαρτιατική Αγωγή, είτε για εκπαίδευση... Κομμάντος!

Και ήμουν ΜΟΛΙΣ 12 ετών, τότε! Μακράν ο καλύτερος σενσέι που είχα, σε οποιοδήποτε στυλ!

 

Γι' αυτό και λέω ότι, εάν ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΕΙ ένας Ανατολίτης σενσέι, δεν θα μάθετε αυτό που πρέπει - όπως πρέπει. Έχω δει Αμερικανούς ή Βρετανούς με 5 και άνω Νταν, να πηγαίνουν ταξίδι στην Ασία (για εκπαίδευση ή διαλογισμό) και όταν επέστρεφαν να λένε "καλά, μόλις ΤΩΡΑ μάθαμε κάποια πράγματα από πολεμικές τέχνες!"...

 

Γενικά, πάντως, το κολύμπι είναι πολύ καλή άθληση... Και ο Κλασσικός Αθλητισμός.

Για "ζόρικα" αθλήματα, καλή είναι και η πυγμαχία και η ελληνορωμαϊκή - δύσκολα αθλήματα κι αυτά.

Υπάρχουν άτομα που ενδιαφέρονται να κάνουν πολεμικές τέχνες χωρίς να εμπλακούν με ανατολικές φιλοσοφίες.Εγώ κάνω wing chun , το οποίο έχει αποκοπεί από οτιδήποτε τέτοιο.Υπάρχουν άλλες πολεμικές τέχνες που είναι πάρα πολύ συνδεδεμένες με ανατολική θρησκεία και φιλοσοφία, πχ το aikido, ακόμα και η στάση του σώματος όπως οι βουδιστές σε γιόγκα τα λέει όλα.Δε θέλω τέτοια εγώ.Ούτε να λέω διάφορα ακαταλαβίστικα λόγια που μερικοί τους βάζουν να λένε.

Είμαι πολύ ευχαριστημένος με αυτό που κάνω και ακόμα περισσότερο που δεν με ανάγκασαν να μπερδευτώ με φιλοσοφικά.

Link to comment
Share on other sites

Σιφου ειναι ο δασκαλος στις κινεζικες πολεμικες τεχνες.Το παιδι εκανε Κορεατικες που εκει εχει αλλη ονομασια.

 

Αυτό ακριβώς είναι το point μου ... Αλλιώς οι σιφού και αλλιώς οι σενσέι .....

 

 

[το σενσέι είναι ιαπωνικό ...]

 

 

Υπάρχουν άτομα που ενδιαφέρονται να κάνουν πολεμικές τέχνες χωρίς να εμπλακούν με ανατολικές φιλοσοφίες.Εγώ κάνω wing chun , το οποίο έχει αποκοπεί από οτιδήποτε τέτοιο.

 

Φιλοσοφικά ναι, αλλά ο δικός μας σιφού [ναι και εγώ κάνω Wing Chun] μας ρωτάει ιστορία Ip Man και όχι μόνο [από καφέ και άνω] ...

Edited by kaluas

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Φιλοσοφικά ναι, αλλά ο δικός μας σιφού [ναι και εγώ κάνω Wing Chun] μας ρωτάει ιστορία Ip Man και όχι μόνο [από καφέ και άνω] ...

Εντάξει αυτό είναι άλλο.Ιστορικές γνώσεις γύρω απο τη πολεμική τέχνη και πρόσωπα είναι σημαντικές.Βέβαια εμείς δεν έχουμε κάνει κάτι τέτοιο ακόμα.Αλλά δεν έχει κάποια σχέση με φιλοσοφικά-θρησκευτικά αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Το σκυλοβαριέμαι είναι ο χειρότερος εχθρός της άσκησης, κακά τα ψέματα. Φαντάσου, μαζί με το αυτονόητο σκυλοβάρεμα, να έχεις και κράμπες στον ύπνο, να ξυπνάς το πρωί και να περπατάς κουτσαίνοντας από τους πόνους παντού για κανένα εξάμηνο, το χειμώνα να ξυλιάζεις από το κρύο και να ντύνεσαι για να πας για τρέξιμο, το καλοκαίρι το πρωινό να σε φωνάζει στο μπαλκόνι για καφέ και παιχνίδι με το κινητό/λάπτοπ...Άσχημα πράγματα. Εκεί μπαίνει το κίνητρο.

Ο καθένας πρέπει να βρει το κίνητρό του. Ελπίζω να βοηθήσω έστω και έναν, παραθέτοντας τα δικά μου κίνητρα.

-Πρώτα η φυσική κατάσταση. Ανεβοκατέβαινα τα σκαλιά και η κοιλιά μου πήγαινε πέρα δώθε, τα ρούχα μου ζορίζονταν. Προσπάθησα να ελαττώσω το φαϊ, αλλά δεν τα κατάφερα. Αφού λοιπόν δεν μπορούσα να το λιγοστέψω, αποφάσισα να το καίω.

-Το τρέξιμο έχει το καλό ότι σου δίνει άμεσους στόχους. Ας τρέξω άλλον έναν γύρο. Ας πάω 1 λεπτό ταχύτερα από εχθές. Είσαι σε μία συνεχή προσπάθεια για βελτίωση και το αποτέλεσμα το παίρνεις άμεσα, στο τέλος της προπόνησης. Είσαι σε θέση να γυρίζεις κάθε μέρα σπίτι σου και να είσαι, έστω και λίγο, καλύτερος.

-Μετά είναι ο εξοπλισμός. Αγόρασα ένα ρολόι που μετράει αποστάσεις/παλμούς/ταχύτητα και μετέφερα τα αποτελέσματα στο PC. Σε συνδυασμό με ένα πρόγραμμα άσκησης που παρέχουν διάφορα sites (πχ το myasics.co.uk) ξέρεις τί πρέπει να κάνεις και πόσο. Έπειτα αγοράζεις και ένα καλό ζευγάρι παπούτσια. Δεν είναι τόσο ότι είναι απολύτως απαραίτητα, αλλά εμένα τουλάχιστον ένα καλό ζευγάρι με κάνει να νοιώθω ωραία και με βοηθάει ψυχολογικά.

Οι περισσότεροι εδώ έχουμε κινητά με GPS, χρησιμοποιείστε το endomondo, καταγράψτε την προπόνησή σας, ανεβάστε την στο internet, δείτε την διαδρομή σας στο χάρτη και συγκριθείτε με δρομείς από όλον τον κόσμο, είναι εθιστικό!

Όλα αυτά μου έδωσαν κίνητρο, με βοήθησαν και με βοηθάνε ακόμη. Μετά από 3 χρόνια πια, απλά δεν μπορώ να σταματήσω να τρέχω. Η γυναίκα μου γκρινιάζει ελαφρά που χάνω 6-7 ώρες την εβδομάδα στο γήπεδο, οι γονείς μου και τα πεθερικά με κοροϊδεύουν, οι φίλοι μου με ρωτάνε πώς διατηρούμαι και μόλις τους πω, αλλάζουν κουβέντα. Μακάρι να το προσπαθούσαν.

Το τρέξιμο είναι πάμφθηνο, όλοι μπορούν να το κάνουν και όλοι κερδίζουν από αυτό!

 

Βασικά, δίκιο έχεις... Είδα τον αγαπημένο μου (παλιό) φίλο, ο οποίος ήταν ΠΑΝΤΟΤΕ πάνχοντρος και αργοκίνητος... και φέτος, τον είδα που ΕΤΡΕΞΕ και... ΤΕΡΜΑΤΙΣΕ σε 4 ώρες και 13 λεπτά... ΣΤΟΝ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟ!!!!!! Κόντεψα να μην τον αναγνωρίσω, φίλε!!! Εγώ, από 70-75 κιλά είμαι πια 88 κιλά... ενώ αυτός από 90-95 κιλά... είναι ΚΑΤΩ των 70 κιλών, όλο μύες, κόκκαλα και δέρμα - λίπος ΤΙΠΟΤΑ!

 

Καλά, τα ισοπέδωσες ...

Αν και το γεγονός πως τον φώναζες σενσέι και όχι σιφού εμένα μου λέει πολλά ;) :rolleyes:

 

Αφού ΣΕΝΣΕΪ μας έλεγε να τον λέμε, πως θα τον έλεγα εγώ "σιφού";

Έχω ΠΑΡΑΘΕΣΕΙ παραπάνω λινκ ΠΟΙΟΣ είναι ο δάσκαλος που είχα... Και γενικά, μιας και δεν με ξέρεις, ΤΡΙΑ πράγματα ΜΙΣΩ μέχρι θανάτου:

Τους ψεύτες, τους προδότες και τους ηλίθιους!

Για το τρίτο προσπαθώ... Για τα δύο άλλα πρώτα, ΠΟΤΕ δεν έχω πει ψέματα ΟΥΤΕ έχω προδώσει, όσο... παρανοϊκό κι αν ακούγεται αυτό στις μέρες μας!

 

Το εάν με πιστεύεις ή όχι, βασικά... μου είναι παγερά αδιάφορο. Δεν ενδιαφέρομαι ν' αποκτήσω... οπαδούς.

Θες να το πιστέψεις; Πίστεψέ το.. ΔΕΝ ΘΕΣ; Ποσώς με νοιάζει!

(Που να πω, δηλαδή, στην Αγγλία... ΠΟΥ έκανα και ΜΕ ΠΟΙΟΥΣ προπόνηση στο ποδόσφαιρο, στο εφηβικό τμήμα όταν έπαιζα...!)

 

Υπάρχουν άτομα που ενδιαφέρονται να κάνουν πολεμικές τέχνες χωρίς να εμπλακούν με ανατολικές φιλοσοφίες.Εγώ κάνω wing chun , το οποίο έχει αποκοπεί από οτιδήποτε τέτοιο.Υπάρχουν άλλες πολεμικές τέχνες που είναι πάρα πολύ συνδεδεμένες με ανατολική θρησκεία και φιλοσοφία, πχ το aikido, ακόμα και η στάση του σώματος όπως οι βουδιστές σε γιόγκα τα λέει όλα.Δε θέλω τέτοια εγώ.Ούτε να λέω διάφορα ακαταλαβίστικα λόγια που μερικοί τους βάζουν να λένε.

Είμαι πολύ ευχαριστημένος με αυτό που κάνω και ακόμα περισσότερο που δεν με ανάγκασαν να μπερδευτώ με φιλοσοφικά.

 

ΔΕΝ γίνεται διαφορετικά όμως, φίλε μου...

Εϊναι όπως κάτι... "βαρεμένοι" στην Βρετανία με την ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΠΛΟΜΑΧΗΤΙΚΗ, όπου έχουν δαπανήσει (ο καθένας!) κάνα... 3χίλιαρο λίρες για να φτιάξουν ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΣΩΣΤΕΣ πανοπλίες αρχαίων Ελλήνων οπλιτών και κάνουν ΦΕΣΤΙΒΑΛ κάποια σαββατοκύριακα και ΕΚΠΑΙΔΕΥΟΝΤΑΙ στην ελληνική οπλομαχητική...

...με παραγγέλματα και οδηγίες ΣΤΑ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ, φιλαράκι μου!!!! ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ, αν τύχει να το δεις!

Edited by VeCo
Χρησιμοποιείτε την ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ
Link to comment
Share on other sites

... ΠΟΤΕ δεν έχω πει ψέματα ΟΥΤΕ έχω προδώσει, όσο... παρανοϊκό κι αν ακούγεται αυτό στις μέρες μας! ...

 

Το λιγότερο, αδιαφορώ ... Και για να εξηγηθώ, δεν σε είπα ψέυτη, απλά είπα πως έχεις καθηγητή στα Ιαπωνικά και όχι στα Κινέζικα ... Τεράστια διαφορά ανάμεσα στους δυο ...

 

Οπότε μην λες πως αν δεν πας Ανατολή δεν πρόκειται να μάθεις τίποτα .... Αυτά είναι παράλογα .....

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ γίνεται διαφορετικά όμως, φίλε μου...

Εϊναι όπως κάτι... "βαρεμένοι" στην Βρετανία με την ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΠΛΟΜΑΧΗΤΙΚΗ, όπου έχουν δαπανήσει (ο καθένας!) κάνα... 3χίλιαρο λίρες για να φτιάξουν ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΣΩΣΤΕΣ πανοπλίες αρχαίων Ελλήνων οπλιτών και κάνουν ΦΕΣΤΙΒΑΛ κάποια σαββατοκύριακα και ΕΚΠΑΙΔΕΥΟΝΤΑΙ στην ελληνική οπλομαχητική...

...με παραγγέλματα και οδηγίες ΣΤΑ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ, φιλαράκι μου!!!! ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ, αν τύχει να το δεις!

Διαφωνώ κάθετα.Και το παράδειγμα που αναφέρεις είναι μάλλον άστοχο.Εκεί μιλάμε για αναπαράσταση μιας αρχαίας Ελληνικής παράδοσης.

Όμως το να με βάλουν με το ζόρι στο τριπάκι της ανατολικής φιλοσοφίας και θρησκείας ευχαριστώ πολύ αλλά δεν θα πάρω.Το τί πιστεύω εγώ δεν αφορά κανέναν.Κάνω wing chun γιατί θέλω να μπορώ να προστατεύω τον εαυτό μου.Μου αρέσει όπως γίνεται, δεν φοράμε ειδικές στολές στις προπονήσεις ούτε καθόμαστε σε περίεργες στάσεις γιόγκα.

Σκέψου ότι οι ανατολικές πολεμικές τέχνες διδάσκονται σε στρατούς και αστυνομίες σε όλο το κόσμο.Άμα περιμένανε να μυηθούν όλοι σε φιλοσοφίες ζήτω που καήκαμε!Εκεί επικεντρώνονται καθαρά στο κινησιολογικό κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ανακάλυψα το παρών θέμα.

Πηγαίνω στο γυμναστήριο εδώ και ένα χρόνο κανονικά δηλαδή 3-4 φορές την εβδομάδα κάνοντας βάρη, όργανα και ειδικά προγράμματα τρεξίματος στον διάδρομο.

Ασχολούμαι επίσης με το τρέξιμο. Εκτός γυμναστηρίου προτειμώ να τρέχω στην παραλία (Θεσσαλονίκη) και λίγο πιο σπάνια στο Σέιχ Σου. Γενικά για τρέξιμο είναι καλύτερα αν υπάρχει η δυνατότητα να τρέχει κανείς εκτός γυμναστηρίου.

Και μιας που είδα ότι αναφέρθηκαν και πολεμικές τέχνες, αρκετά παλιότερα είχα ασχοληθεί με Tae Kwon Do (WTF αν και ξεκίνησα με ITF) το οποίο εξακολουθεί να μου αρέσει πολύ αν και δεν ασχολούμαι.

Γενικά πιστεύω στο "Νους υγιής εν σώματι υγιές". Ότι μπορεί να κάνει κανείς από πλευράς γυμναστικής καλό είναι!

Link to comment
Share on other sites

Διόρθωση: "Νους υγιής εν σώματι υγιεί".

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Διόρθωση: "Νους υγιής εν σώματι υγιεί".

Ήμουν σχεδόν σίγουρος ότι είχα δίκιο, αλλά ψάχνοντας στον γούγλη είδα ότι δεν είχα!:)

http://www.teicrete.gr/users/kutrulis/Glosika/dotiki.htm Ενδιαφέρον site και για άλλες εκφράσεις. ;)

 

Παρεπιμπτόντως υπάρχει σχετικό θέμα για πολεμικές τέχνες! :!:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ανακάλυψα το παρών θέμα.

:lol: Και εισαι moderator? Χωρις παρεξηγηση-πλακα κανω. Και γω σε καποιες κατηγοριες θεματων εδω μεσα δεν εχω μπει καθολου γιατι δεν με ενδιαφερουν.

 

Οσον αφορα στο θεμα, πηγαινα και γω γυμναστηριο παλια για 1μιση χρονο, μετα αγορασα βαρακια για το σπιτι, ασχολουμουν πολυ για ενα διαστημα, αλλα οταν καταλαβα ποιο τυπο σωματος εχω(δυσκολα φτιαχνω μυς και παιρνω λιπος), τα παρατησα. Πλεον τα βαρακια κατω απο τα γραφεια και καθε μερα σκεφτομαι να αρχιζω να κανω ξανα αλλα... βαριεεεμαιι:yawn:!!!

Κανω ποδηλατο μια ωρα καθε μερα για να παω στη δουλεια αλλα και παλι βαριεμαι να ιδρωνω και μετα μπανιο, και καλοκαιριατικα κιολας,δε λεει. Εχω ενα φιλο που ασχολουταν απο μικρος με γυνμαστικες και πολεμικες τεχνες, και ενω εχει σταματισει εδω και 5 χρονια και βαλε, ειναι πιο δυνατος απο αλλους που μεχρι αυριο ασχολουνται με τη γυμναστικη και δεν αρχισαν απο μικροι αλλα απο τελη λυκειου. Αυτο με εριξε καπως προσωπικα καθως αφου δεν εβαλα τις βασεις απο μικρος τωρα πλεον δε θα καταφερω και πολλα αν ασχοληθω (και δεν θα χρειαστει να παρω φαρμακα,πρωτεινες,κουτουλου:p).

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα στο θεμα, πηγαινα και γω γυμναστηριο παλια για 1μιση χρονο, μετα αγορασα βαρακια για το σπιτι, ασχολουμουν πολυ για ενα διαστημα, αλλα οταν καταλαβα ποιο τυπο σωματος εχω(δυσκολα φτιαχνω μυς και παιρνω λιπος), τα παρατησα. Πλεον τα βαρακια κατω απο τα γραφεια και καθε μερα σκεφτομαι να αρχιζω να κανω ξανα αλλα... βαριεεεμαιι:yawn:!!!

Κανω ποδηλατο μια ωρα καθε μερα για να παω στη δουλεια αλλα και παλι βαριεμαι να ιδρωνω και μετα μπανιο, και καλοκαιριατικα κιολας,δε λεει. Εχω ενα φιλο που ασχολουταν απο μικρος με γυνμαστικες και πολεμικες τεχνες, και ενω εχει σταματισει εδω και 5 χρονια και βαλε, ειναι πιο δυνατος απο αλλους που μεχρι αυριο ασχολουνται με τη γυμναστικη και δεν αρχισαν απο μικροι αλλα απο τελη λυκειου. Αυτο με εριξε καπως προσωπικα καθως αφου δεν εβαλα τις βασεις απο μικρος τωρα πλεον δε θα καταφερω και πολλα αν ασχοληθω (και δεν θα χρειαστει να παρω φαρμακα,πρωτεινες,κουτουλου:p).

 

Κανέναν δεν πρέπει να τον παίρνει από κάτω! Δεν ασχοληθήκαμε από μικροί, εντάξει, τί να κάνουμε; Να τα παρατήσουμε;

Με μία ώρα ποδήλατο την ημέρα είσαι σε καλό δρόμο. Διάβασες για τον φίλο του andrewmaslim παραπάνω; Βρήκε το κίνητρό του και έκανε την υπέρβαση. Τρέχω τρίτο χρόνο τώρα και δεν ξέρω αν μπορώ να τερματίσω τον μαραθώνιο σε 4 13', μάλλον δεν μπορώ. Αλλά έχω σαν στόχο να τρέξω τον κλασικό μαραθώνιο το φθινόπωρο του 2012, αυτό μου δίνει κίνητρο. Αυτή τη στιγμή είμαι στη δουλειά και πονάω ελαφρά στα πόδια και στα χέρια, αυτόν τον μήνα σκοπεύω να φτάσω τα 140 χλμ. συνολικά. Είναι πόνος, αλλά είναι ευχάριστος!

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λες Voodooman είναι.:)

Κι εγώ ήμουν μέχρι πέρσυ τον Ιούλιο ένας "λουκουμάς" 87 κιλών μέχρι που το πήρα απόφαση στα 38 μου να ασχοληθώ λίγο σοβαρά με την γυμναστική και το τρέξιμο.

Αποτέλεσμα μέσα σε έναν χρόνο έχω "σουλουπωθεί", έχω φτάσει τα 78 κιλά (1.74 ύψος) με σκοπό να πάω στα 74-75 και έχω τρέξει σε καμιά 10ριά αγώνες άσφαλτου και βουνού με τον μεγαλύτερο στα 26χλμ.

Οι αγώνες αυτοί βασικά λειτουργούν σαν κίνητρο ατομικής βελτίωσης και μόνο, ενώ έχουν επίσης και την δική τους φάση.:)

Δεν πάω για ...μετάλιο (εκτός από το αναμνηστικό)!:p

Όλα λοιπόν είναι θέμα θέλησης, υπομονής και επιμονής.;)

 

Edit: Και το ποδήλατο είναι πολύ καλή γυμναστική και όχι μόνο για όσους μπορούν να το χρησιμοποιούν για καθημερινή μετακίνηση. Κι εμένα με βολεύει και με αυτό μετακινούμαι όλον τον χρόνο σχεδόν!

Edited by Johny-B
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...