Jump to content

Γυμναστήρια: Ένας νέος τρόπος ζωής;


Dromeas
 Κοινοποίηση

Πάτε γυμναστήριο; Αν ναι, που; Αν όχι, γιατί;  

698 members have voted

  1. 1. Πάτε γυμναστήριο; Αν ναι, που; Αν όχι, γιατί;

    • Πάω Universal Studios, Gymnet κλπ (οργανωμένα γυμναστήρια)
      134
    • Πάω στο κλασικό γυμναστήριο της γειτονιάς μου...
      250
    • Δεν πάω γυμναστήριο, αλλά μήπως πρέπει να ξεκινήσω; :confused:
      186
    • Σιγά μην πάω γυμναστήριο... έχω αγώνα αύριο!
      128


Recommended Posts

Ξεκινησα γυμναστηριο πριν 2 χρονια τετοια περιοδο ακριβως σε γυμναστηριο της γειτονιας μου με αρκετα οικονομικη ετησια συνδρομη (170 Ε συμπεριλαμβανομενης της εγγραφης ) σε γυμναστηριο της γειτονιας μου το οποιο ομως ηταν αρκετα πληρες,ειχα δει και οργανα που δεν υπηρχαν αλλου . Γενικα δεν σου ελειπε τιποτα εκει μεσα πιστευω .

Στην αρχη ενθουσιασμενος κλασικα ,γραφτηκαμε και πηγαιναμε μαζι με εναν φιλο , γυμναστη προσωπικα δεν ειχα μεγαλη αναγκη, ηξερα πανω κατω τι να κανω και τι ηθελα ,διοτι και ειχα ψιλοψαχτει τοτε σε αυτο το θεμα και εχω ατομα που ξερουν και με εχουν συμβουλευσει 1-2 πραγματα . Δεν ηθελα και τιποτα τρελο αλλωστε , μια στοιχειωδη γραμμωση που πιστευα οτι πανω στο χρονο θα την εχω .

Αλλα με τον καιρο , εκει πανω στο 2μηνο αρχισα να βαριεμαι , το ιδιο κι ο φιλος μου ,πηγαιναμε σπανια ,σε μια φαση το αφησαμε κ 1,5 μηνα και πηγαιναμε 1-2 φορες τη βδομαδα μετα απο τις 3-4 που ειχαμε πει εξ αρχης και τελικα τελειωσε η συνδρομη μην εχοντας κανει τιποτα ουσιαστικο ,παρα μονο μια μικρη βελτιωση σε κοιλιακους .Μαλλον εγω σαν ατομο το εχω αυτο και επειδη δεν ειμαι πολυ φαν της τηρησης του προγραμματος γενικα , αλλα οπως φανηκε το γυμναστηριο δεν με ενεπνευσε ιδιαιτερα ,θα προτιμουσα δηλαδη καποια φυσικη ασκηση , οπως ποδοσφαιρο η κολυμβηση σε συστηματικη βαση που εκανα και παλιοτερα .

Παντως στο θεμα γυμναση του σωματος ,δε νομιζω πως υπαρχει καλυτερος δυνατος και αποτελεσματικος τροπος απο το γυμναστηριο .Ενταξει και τα αθληματα γυμναζουν ,σε κρατανε υγιη, αλλα στο γυμναστηριο εχεις την επιλογη να φτιαξεις το προγραμμα ωστε σε συνδυασμο παντα με τη καταλληλη διατροφη να το δεις μετα απο καιρο οπως το θες .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αφηστε τα γυμναστηρια.Αγοραστε ενα παγκο,μια μπαρα 2 αλτηρες και 60 κιλα βαρη.

Τζογκινγκ 3 φορες την βδομαδα,και μετα το τζογκινγκ κοιλιακους.

Μετα στον παγκο 2χ4 στα 40 κιλα,2χ4 στα 50 κιλα 1χ4 στα 60 κιλα.

Μετα δικεφαλους με περιστροφικη κινηση 4χ4 στα 10 κιλα.

Μετα σιγα σιγα θα βρειτε ασκησεις για διαφορετικες ομαδες μυων που θελετε να εξασκηστε.;)

 

Φίλε μου καλοπροαίρετα πάντα διαφωνώ με την πρόταση του προγράμματός σου. Αν κάπως είχε μια ασθένεια χωρίς να ξέρεις ποια, θα άκουγες ποτέ έναν σοβαρό γιατρό να πει πάρε αυτά τα φάρμακα χωρίς να ξέρει; Τα συγκεκριμένα που αναφέρεις τι θα προσφέρουν στον ασκούμενο; Γνωρίζεις τους στόχους αλλά και την εμπειρία του; Το να προτείνεις ένα πρόγραμμα και μάλιστα κάτι τόσο συγκεκριμένο είναι τελείως άστοχο διότι αν σου πω πχ ότι εγώ θέλω γράμμωση, με τη συγκεκριμένη σειρά ασκήσεων δεν θα το πετύχω αυτό ούτε σε 10 χρόνια. ;) Όσο για το βάρος τον αλτήρων εκεί είναι που διαφοροποιείται ακόμα περισσότερο ακόμα και στο ίδιο άτομο όσο εξελίσσεται.

 

Επομένως θα πρότεινα αν κάποιος θέλει κάτι συγκεκριμένο να το αναφέρει καθώς και κάποια άλλα στοιχεία γι' αυτόν για να του προτείνουμε κάποιο ασκησιολόγιο που μπορεί να κάνει και στο σπίτι.

 

Φιλικά πάντα. :)

 

Ξεκινησα γυμναστηριο πριν 2 χρονια τετοια περιοδο ακριβως σε γυμναστηριο της γειτονιας μου με αρκετα οικονομικη ετησια συνδρομη (170 Ε συμπεριλαμβανομενης της εγγραφης ) σε γυμναστηριο της γειτονιας μου το οποιο ομως ηταν αρκετα πληρες,ειχα δει και οργανα που δεν υπηρχαν αλλου . Γενικα δεν σου ελειπε τιποτα εκει μεσα πιστευω .

Στην αρχη ενθουσιασμενος κλασικα ,γραφτηκαμε και πηγαιναμε μαζι με εναν φιλο , γυμναστη προσωπικα δεν ειχα μεγαλη αναγκη, ηξερα πανω κατω τι να κανω και τι ηθελα ,διοτι και ειχα ψιλοψαχτει τοτε σε αυτο το θεμα και εχω ατομα που ξερουν και με εχουν συμβουλευσει 1-2 πραγματα . Δεν ηθελα και τιποτα τρελο αλλωστε , μια στοιχειωδη γραμμωση που πιστευα οτι πανω στο χρονο θα την εχω .

Αλλα με τον καιρο , εκει πανω στο 2μηνο αρχισα να βαριεμαι , το ιδιο κι ο φιλος μου ,πηγαιναμε σπανια ,σε μια φαση το αφησαμε κ 1,5 μηνα και πηγαιναμε 1-2 φορες τη βδομαδα μετα απο τις 3-4 που ειχαμε πει εξ αρχης και τελικα τελειωσε η συνδρομη μην εχοντας κανει τιποτα ουσιαστικο ,παρα μονο μια μικρη βελτιωση σε κοιλιακους .Μαλλον εγω σαν ατομο το εχω αυτο και επειδη δεν ειμαι πολυ φαν της τηρησης του προγραμματος γενικα , αλλα οπως φανηκε το γυμναστηριο δεν με ενεπνευσε ιδιαιτερα ,θα προτιμουσα δηλαδη καποια φυσικη ασκηση , οπως ποδοσφαιρο η κολυμβηση σε συστηματικη βαση που εκανα και παλιοτερα .

Παντως στο θεμα γυμναση του σωματος ,δε νομιζω πως υπαρχει καλυτερος δυνατος και αποτελεσματικος τροπος απο το γυμναστηριο .Ενταξει και τα αθληματα γυμναζουν ,σε κρατανε υγιη, αλλα στο γυμναστηριο εχεις την επιλογη να φτιαξεις το προγραμμα ωστε σε συνδυασμο παντα με τη καταλληλη διατροφη να το δεις μετα απο καιρο οπως το θες .

 

Καλό θα ήταν να υπάρχει ένας καλός γυμναστής στο γυμναστήριο γιατί αν όντως είναι γυμναστής και δεν τον βάπτησαν με αυτόν τον τίτλο εκεί θα έχει πολλά να σου προτείνει αλλά και να σε διορθώσει βλέποντας σε να κάνει κάποιο λάθος που δεν το καταλαβαίνεις.

 

Συμφωνώ απόλυτα σε σχέση με τα αθλήματα. Ούτε εγώ ήμουν φαν του γυμναστηρίου. Με παρέα όταν πήγαινα ήταν καλά, αλλά μόνος μου... επειδή έκανα χρόνια στίβο, αναγκαστικά κάναμε βάρη και στον σύλλογο και μου φαινόταν αρκετά πιο ευχάριστο. Πιστεύω εξαρτάται από τον άνθρωπο και τη διάθεσή του το που θα γυμναστεί και πως. Όλα καλά είναι πάντως, εκτός αν θέλουμε κάτι πολύ συγκεκριμένο οπότε και θα πρέπει να κάνουμε κάτι συγκεκριμένο.

Edited by VeCo
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να υπάρχει ένας καλός γυμναστής στο γυμναστήριο γιατί αν όντως είναι γυμναστής και δεν τον βάπτησαν με αυτόν τον τίτλο εκεί θα έχει πολλά να σου προτείνει αλλά και να σε διορθώσει βλέποντας σε να κάνει κάποιο λάθος που δεν το καταλαβαίνεις.

 

 

Ελα ομως που οι περισσοτεροι υπαγονται σε αυτο που λεμε " Εδω περα οτι δηλωνεις , εισαι "

Link to comment
Share on other sites

Ελα ομως που οι περισσοτεροι υπαγονται σε αυτο που λεμε " Εδω περα οτι δηλωνεις , εισαι "

 

Άστα... το τι έχω δει και έχω ακούσει... δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να το αναλύσω γιατί θα μου πέσουν τα μαλλιά. Και αυτός είναι και ο λόγος πολλών προβλημάτων που δημιουργούνται στον χώρο μας. Έναν γυμναστή που όντως είναι γυμναστής και ξέρει θα τον καταλάβεις πολύ γρήγορα πιστεύω. Αλλά δεν φταίει μόνο αυτό. Φταίνε και οι γυμναστές (από ΤΕΦΑΑ δηλαδή) που στο μεγαλύτερο ποσοστό δυστυχώς μην πω πως πήραν τα πτυχία τους.

 

Και μια γενική πρόταση. Ποτέ μην δεχτείτε μια πρόταση που είναι απόλυτη. Και πάντα να ζητάτε να ακούσετε τεκμηρίωση.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Άστα... το τι έχω δει και έχω ακούσει... δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να το αναλύσω γιατί θα μου πέσουν τα μαλλιά. Και αυτός είναι και ο λόγος πολλών προβλημάτων που δημιουργούνται στον χώρο μας. Έναν γυμναστή που όντως είναι γυμναστής και ξέρει θα τον καταλάβεις πολύ γρήγορα πιστεύω. Αλλά δεν φταίει μόνο αυτό. Φταίνε και οι γυμναστές (από ΤΕΦΑΑ δηλαδή) που στο μεγαλύτερο ποσοστό δυστυχώς μην πω πως πήραν τα πτυχία τους.

 

Και μια γενική πρόταση. Ποτέ μην δεχτείτε μια πρόταση που είναι απόλυτη. Και πάντα να ζητάτε να ακούσετε τεκμηρίωση.

 

Αυτά ξαναπέστα.

 

Και εμένα μου την δίνει πολύ στα νεύρα που μερικοί ειδικά στα γυμναστήρια κάθονται και προτείνουν δίαιτες οτι να ναι.... δεν γνωρίζω αν επιτρέπεται ή αν διδάσκονται στα ΤΕΦΑΑ διαιτολογία/διατροφολογία.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά ξαναπέστα.

 

Και εμένα μου την δίνει πολύ στα νεύρα που μερικοί ειδικά στα γυμναστήρια κάθονται και προτείνουν δίαιτες οτι να ναι.... δεν γνωρίζω αν επιτρέπεται ή αν διδάσκονται στα ΤΕΦΑΑ διαιτολογία/διατροφολογία.

 

Στα ΤΕΦΑΑ Αθήνας τουλάχιστον που τελείωσα εγώ δεν υπάρχει κάποιο εξειδικευμένο μάθημα που να μαθαίνεις να κάνεις κάτι τέτοιο. Μόνο σε ειδίκευση. Αν κάποιος γυμναστής το έχει ψάξει ίσως μπορεί και αυτός να προτείνει κάτι. Αλλά για εμένα ο καθένας στον τομέα του. Προσωπικά ποτέ δεν θα δώσω διατροφή σε κάποιον. Να προτείνω κάτι ίσως και μόνο αν με ρωτήσουν. Αλλά για τις διατροφές υπάρχει αντίστοιχο πανεπιστήμιο ή και μεταπτυχιακά.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

@Σπυρο θα ακουστω μηδενιστης με αυτο που θα πω βεβαια,αλλα οι διατροφολογοι-διατροφολοΓΙΣΣΕΣ δεν εχουν ιδεα απο γυμναστηριακη διατροφη...Δυστυχως αυτα που μαθαινουν στη σχολη απεχουν πολυ απο την πραξη,ειδικα τη γυμναστηριακη πραξη.....Ας μεινουν με το τεφτερι να μετρανε θερμιδες και να αδυνατιζουν υπερβαρους...Εκει τους παραδεχομαι!!!
Link to comment
Share on other sites

@Σπυρο θα ακουστω μηδενιστης με αυτο που θα πω βεβαια,αλλα οι διατροφολογοι-διατροφολοΓΙΣΣΕΣ δεν εχουν ιδεα απο γυμναστηριακη διατροφη...Δυστυχως αυτα που μαθαινουν στη σχολη απεχουν πολυ απο την πραξη,ειδικα τη γυμναστηριακη πραξη.....Ας μεινουν με το τεφτερι να μετρανε θερμιδες και να αδυνατιζουν υπερβαρους...Εκει τους παραδεχομαι!!!

 

Μπορεί, αλλά θεωρώ το ίδιο ότι γίνεται σχεδόν στις περισσότερες σχολές. Ίσως θα πρέπει να πέσει πολύ μελέτη και μετά το πτυχίο τους για τέτοιες διατροφές. Και στο ΤΕΦΑΑ πρέπει να το ψάξεις εκτός από αυτά που θα μάθεις μέσα από τη σχολή. Απλά σε εμάς, αυτά που έλαβα εγώ είναι γενικά για το πως θα επηρεάσει η διατροφή το εκάστοτε πρόγραμμα και ποιες ουσίες. Δεν έχουμε κάνει ανάλυση για ποιες είναι αυτές οι τροφές κ.λ.π. Μιλάω για τα μαθήματα κορμού πάντα. Εννοείται ότι υπάρχουν ειδικότητες και μεταπτυχιακά πιο εκτενή σε αυτούς τους τομείς.

 

Ότι ισχύει στους γυμναστές που υπάρχουν λογιών και λογιών, ίσως ισχύει και για τους διαιτολόγους.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Προς μεγάλη μου ικανοποίηση αυτές τις μέρες δοκιμάζω το Holmes. Βρήκα μια προσφορά για μερικές μέρες δωρεάν δοκιμαστική χρήση και πάω κάθε μέρα. Αύριο λέω να δοκιμάσω και την πισίνα. Να μου φύγει επιτέλους η περιέργεια, ρε παιδί μου, όλο χολμς άκουγα και εγώ στην απ'έξω -λόγω κόστους. Όλα καλά, αλλά όντως το κόστος είναι σχεδόν επί δέκα σε σχέση με το γυμναστήριο της γειτονιάς μου. Βέβαια, αν τα σκάσω τόσο χοντρά για ένα χρόνο, στοιχηματίζω ότι θα πηγαίνω κάθε μέρα για να κάνω απόσβεση :lol:. Φέτες θα γίνω! :D Όποτε, χαλάλι... :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
γραφτηκα πριν λιγες μερες στο joe weider και παω καθε πρωι και κανω 40 λεπτα διαδρομο στο γρηγορο περπατημα.θα κανω τιποτα σαν γυμναστικη η οχι? βασικα θελω να χασω 2 κιλα και αν σφυξει και λιγο το σωμα δεν θα με χαλαγε.δεν μου αρεσουν τα οργανα γραφτηκα αποκλειστικα για διαδρομο και μονο που μ αρεσει πολυ
Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

γραφτηκα πριν λιγες μερες στο joe weider και παω καθε πρωι και κανω 40 λεπτα διαδρομο στο γρηγορο περπατημα.θα κανω τιποτα σαν γυμναστικη η οχι? βασικα θελω να χασω 2 κιλα και αν σφυξει και λιγο το σωμα δεν θα με χαλαγε.δεν μου αρεσουν τα οργανα γραφτηκα αποκλειστικα για διαδρομο και μονο που μ αρεσει πολυ

 

Σημασία έχει να ανεβάζεις καρδιακή συχνότητα. Ακριβώς δεν μπορείς να το ξέρεις ποια είναι η ιδανική για εσένα συχνότητα ώστε να έχεις τη μέγιστη καύση λίπους παρά μόνο με εργομέτρηση. Εξάλλου αυτό μεταβάλλεται με τον καιρό... Ένας πρόχειρος τρόπος είναι να δοκιμάσεις να μιλήσεις την ώρα που τρέχεις. Αν μιλάς άνετα χωρίς να πνίγεις τα λόγια σου σημαίνει ότι μπορείς να κάνεις περισσότερο έντονη άσκηση και να καις λίπος χωρίς να ξεπερνάς αυτό που λέμε το αναερόβιο κατώφλι.

 

Αν κάνεις 40 λεπτά την ημέρα για 4 μέρες την εβδομάδα τουλάχιστον θα είσαι οκ. Βασικός παράγοντας όμως είναι το φαγητό που θεωρώ δεδομένο ότι θα κάνεις και σωστή διατροφή...

 

Επίσης ο αριθμός των κιλών που αναφέρεις είναι αρκετά μικρός και το πόσο γρήγορα θα τα χάσεις εξαρτάται και από το πόσα κιλά είσαι, αν έχεις ξανά γυμναστεί και πως θα ανταποκριθεί ο οργανισμός σου.

 

ΜΕΓΑΛΟ λάθος η αερόβια άσκηση για καύση λίπους χωρίς καθόλου μυική ενδυνάμωση έστω στο επίπεδο συντήρησης της μυικής μάζας. Ο οργανισμός δεν θέλει να σπαταλάει λίπος με αποτέλεσμα κατά την αερόβια άσκηση μπορεί να δεις να χάνεις κιλά αλλά να είναι γιατί χάνεις τη μυική σου μάζα. Επομένως η άσκηση με βάρη (όργανα κλπ) έστω σε μικρό βαθμό για να μην χαλάμε την μυική μας μάζα αλλά να καίμε λίπος είναι απαραίτητη.

 

Αυτά ;)

 

Υ.Γ. Σε ποια περιοχή είσαι;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

αγια παρασκευη ειμαι.και εχω πορωθει πηγαινω καθε μερα :)

δεν ειμαι χοντρη 54 κιλα ειμαι με υψος 1.72 απλα θελω να χασω κανα κιλο και εννοειται πως κανω και διατροφη οχι διαιτα.

δηλαδη σφιγκει το σωμα η απλα θα χασω λιπος?

φτανει 4 φορες την εβδομαδα?γιατι εγω την ειδα πατριωτικα και παω καθε πρωι

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

αγια παρασκευη ειμαι.και εχω πορωθει πηγαινω καθε μερα :)

δεν ειμαι χοντρη 54 κιλα ειμαι με υψος 1.72 απλα θελω να χασω κανα κιλο και εννοειται πως κανω και διατροφη οχι διαιτα.

δηλαδη σφιγκει το σωμα η απλα θα χασω λιπος?

φτανει 4 φορες την εβδομαδα?γιατι εγω την ειδα πατριωτικα και παω καθε πρωι

Βασικά δεν χρειάζεσαι να κάνεις διάδρομο, ούτε να χάσεις κάτι για τις αναλογίες σου.

αν ξεκινήσεις όπως είσαι aerobic ή άλλα δραστήρια προγράμματα θα σφίξεις όπως θες.

Ρώτα και τον γυμναστή εκεί να σου προτέινει κάτι.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

αγια παρασκευη ειμαι.και εχω πορωθει πηγαινω καθε μερα :)

δεν ειμαι χοντρη 54 κιλα ειμαι με υψος 1.72 απλα θελω να χασω κανα κιλο και εννοειται πως κανω και διατροφη οχι διαιτα.

δηλαδη σφιγκει το σωμα η απλα θα χασω λιπος?

φτανει 4 φορες την εβδομαδα?γιατι εγω την ειδα πατριωτικα και παω καθε πρωι

 

Αν κάνεις μόνο τρέξιμο, δηλαδή μόνο αερόβια άσκηση θα χάσεις και πόντους (λίγους) και κιλά. Αλλά δεν θα είναι λίπος για τους λόγους που σου εξήγησα με συντομία πιο πάνω. 2 με 3 φορές την εβδομάδα θα ήταν καλά να κάνεις και στα όργανα για να συντηρήσεις τη μυική σου μάζα που σημαίνει ότι θα "σφίξεις" σε συγκεκριμένα σημεία που πιθανόν να θες και εσύ η ίδια. Εννοείται δεν λέω να πλακωθείς στα βαράκια, αλλά ένα κυκλικό πρόγραμμα θα ήταν το ιδανικό. Όσο για αερόβια άσκηση μπορείς να πηγαίνεις και να κάνεις και άλλες μέρες αλλά για αρχή μην πας και πάνω από 4 με 5. Πόσο χρονών είσαι;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

δεν μ ενδιαφερει να κανω κατι αλλος εκτος απο διαδρομο και σ αυτο δεν κανω τρεξιμο μονο γρηγορο περπατημα.το τρεξιμο δεν το χω καθολου ενα λεπτο να το κανω θα με παρει ασθενοφορο.

δηλαδη καταλειξαμε οτι ο διαδρομος και μονο δεν προσφερει τιποτα σαν γυμναστικη ε?:(

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

δεν μ ενδιαφερει να κανω κατι αλλος εκτος απο διαδρομο και σ αυτο δεν κανω τρεξιμο μονο γρηγορο περπατημα.το τρεξιμο δεν το χω καθολου ενα λεπτο να το κανω θα με παρει ασθενοφορο.

δηλαδη καταλειξαμε οτι ο διαδρομος και μονο δεν προσφερει τιποτα σαν γυμναστικη ε?:(

 

Για το θέμα τρέξιμο ή περπάτημα σε ρώτησα ηλικία. Αν μου πεις μικρή ή μέση ηλικία, το περπάτημα θεωρώ αδύνατο να σου δίνει πάνω από 110 ή άντε 120 παλμούς. Θα πρέπει να βάλεις ανηφόρα μετά. Άρα δεν μιλάμε για έντονη αερόβια άσκηση άρα όχι πολύ άμεσα ή μερικές φορές και καθόλου αποτελέσματα. Αν και δεν θες και πολλά κιλά να χάσεις εσύ, τα 2 δεν είναι τίποτα.

 

Ο διάδρομος προσφέρει πολλά αρκεί να συνδυάζεται σωστά και με άλλο είδος γυμναστικής. Αν κάνεις μόνο διάδρομο εννοείται ότι θα βελτιώνεις το καρδιακό-αναπνευστικό σου σύστημα και αρκετούς παράγοντες μέσα σε αυτό. Εγώ αναφέρομαι στο αν θα έχεις καύση λίπους όταν λέω όχι μόνο διάδρομος και εννοείται θα αδυνατίσουν και οι μύες μετά από πολύ καιρό.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

29 χρονων ειμαι.και δεν περπαταω απλα το βαζω οσο μπορω ανηφορα 40 λεπτα στο 4-5 και σε ταχυτητα 5.5-6.5

τιποτα δεν κανω?ιδρωνω χωρις αποτελεσμα περα απο το οτι φτιαχνω αντοχη?

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε όση ώρα κάνεις διάδρομο,περπάτημα χαλαρά σε καμιά παραλιακή ή επαρχιακή οδο σε ύπαιθρο ,τώρα που είναι καλοκαίρι,

με αθλητικά παπούτσια κλπ -Θα δεις μεγάλη διαφορά.:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

29 χρονων ειμαι.και δεν περπαταω απλα το βαζω οσο μπορω ανηφορα 40 λεπτα στο 4-5 και σε ταχυτητα 5.5-6.5

τιποτα δεν κανω?ιδρωνω χωρις αποτελεσμα περα απο το οτι φτιαχνω αντοχη?

 

 

καλος ειναι ο διαδρομος,απλά πολυ πιο καλό ειναι το περπατημα-τρεξιματακι κ εξω:)

παλεψε το εστω μια φορα στις 3-4-5 εστω να πηγαινεις κ εξω.

και μια χαρα ειναι το τρεξιμο-περπατημα,απλά επιμενω με το εξω,οπου πχ στο γηπεδο εκει

πανω στο χορταρι κανεις κ 2 κοιλιακους κ ραχιαιους οπως κανουν πολλοι εκει(δε ντρεπεσαι:p)

 

αν εισαι αληθινα πιστη στο προγραμμα σου με καθε μερα ή κάθε 2η μερα περπατημα αρχικα,μετα τρεξιμο και με διαφορετικες ταχυτητες(εννοω πχ 10 λ περπατημα,10 λεπτα χαλαρο τρεξιμο,10 πιο γρηγορο ,5 γρηγορο!!:p,ετσι γυμναζεις κ την καρδια καλά),ε ετσι σε 2 χρονια θα εχεις γινει...........:lol: απλά βγαλε φωτο σου τωρα:D

 

δεν εννοω εμφανιση,εννοω αντοχη κ δυναμη..αυτα θα αντικατοπτριζονται φυσικα κ στην εμφανιση...

 

φυσικα πολυ προσεκτικα και μην απογοητευτεις οταν θα τυχει ο 1ος μικροτραυματισμος,αν τυχει..αν πιεζεις πολυ θα τυχει..

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Βοηθάει αρκετά το γυμναστήριο, αλλά κατά την γνώμη μου είναι υπερεκτιμημένο ...

 

Για μένα ότι καλύτερο για το σώμα είναι μία πολεμική τέχνη, κατά προτίμηση κινέζικη ή ιαπωνική για όσους θέλουν περισσότερη οργάνωση και πειθαρχία ....

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

κατα τη γνωμη η καλυτερη λυση ειναι το κολυμβητηριο!γυμναζετε ολο το σωμα!αλλα ειναι πανακριβα!
Link to comment
Share on other sites

κατα τη γνωμη η καλυτερη λυση ειναι το κολυμβητηριο!γυμναζετε ολο το σωμα!αλλα ειναι πανακριβα!

 

Είχα διαβάσει κάποιες μελέτες που ανέφεραν πως στην Ευρώπη, κάθε δώδεκα λίτρα νερού, το ένα είναι ούρα .... Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει ή αν είναι τραβηγμένο, αλλά αν ισχύει σίγουρα οι Έλληνες ανεβάζουμε πολύ τον μέσο όρο !!!!!!

 

Αλλά ναι, είναι καλύτερο από το γυμναστήριο γιατί είναι στην ουσία αεροβική γυμναστική, γυμνάζεις το ίδιο καρδιά και πνεύμονες .... Αλλά δεν γυμνάζεις και το πνεύμα σου ταυτόχρονα όπως στην πολεμική τέχνη .... ;)

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Eγώ που έχω κάνει πολεμικές τέχνες (και στην Αγγλία ΚΑΙ εδώ στην Ελλάδα), έχω να πω το ΕΞΗΣ:

 

Εάν ΔΕΝ κάνεις στην Ανατολή ή... δεν έχεις την τύχη η... Ανατολή να 'χει έρθει ΕΔΩ (στα Δυτικά κράτη), δεν θα μάθεις σπουδαία πράγματα!

Είχα ασχοληθεί με διάφορα στυλ, κάποια μάλιστα ΠΟΛΥ καλά.

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ περίοδος ενασχόλησής μου ήταν, όταν είχα την τύχη να ασχοληθώ με το TANG-SU-DO και να 'χω για δάσκαλο... αυτόν τον ΔΑΙΜΟΝΑ-ΔΡΑΚΟ:

 

http://wmacusa.net/index.php/grand-master-kun-hwa-lee

 

Grandmaster και ιδρυτής του στυλ αυτού, εκπαιδευτής του Νοτιοκορεατικού στρατού στσν Κορεατικό εμφύλιο και εκπαιδευτής μετά των US Marines!

Ο σενσέι... δεν "παιζόταν"! Δεν εννοώ ο ίδιος ως μαχητής - αυτό είναι αυτονόητο!

Άμα αρχίσω να γράφω ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ "εκπαίδευση" κάναμε, θα νομίζετε ότι γράφω είτε για την... Σπαρτιατική Αγωγή, είτε για εκπαίδευση... Κομμάντος!

Και ήμουν ΜΟΛΙΣ 12 ετών, τότε! Μακράν ο καλύτερος σενσέι που είχα, σε οποιοδήποτε στυλ!

 

Γι' αυτό και λέω ότι, εάν ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΕΙ ένας Ανατολίτης σενσέι, δεν θα μάθετε αυτό που πρέπει - όπως πρέπει. Έχω δει Αμερικανούς ή Βρετανούς με 5 και άνω Νταν, να πηγαίνουν ταξίδι στην Ασία (για εκπαίδευση ή διαλογισμό) και όταν επέστρεφαν να λένε "καλά, μόλις ΤΩΡΑ μάθαμε κάποια πράγματα από πολεμικές τέχνες!"...

 

Γενικά, πάντως, το κολύμπι είναι πολύ καλή άθληση... Και ο Κλασσικός Αθλητισμός.

Για "ζόρικα" αθλήματα, καλή είναι και η πυγμαχία και η ελληνορωμαϊκή - δύσκολα αθλήματα κι αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...