Jump to content

Γυμναστήρια: Ένας νέος τρόπος ζωής;


Dromeas
 Κοινοποίηση

Πάτε γυμναστήριο; Αν ναι, που; Αν όχι, γιατί;  

698 members have voted

  1. 1. Πάτε γυμναστήριο; Αν ναι, που; Αν όχι, γιατί;

    • Πάω Universal Studios, Gymnet κλπ (οργανωμένα γυμναστήρια)
      134
    • Πάω στο κλασικό γυμναστήριο της γειτονιάς μου...
      250
    • Δεν πάω γυμναστήριο, αλλά μήπως πρέπει να ξεκινήσω; :confused:
      186
    • Σιγά μην πάω γυμναστήριο... έχω αγώνα αύριο!
      128


Recommended Posts

Eγώ δε ντρέπομαι πάντως καθόλου.

 

Ίσως φταίει το γεγονός ότι ντρεπόμουν όταν ήμουν 150+ κιλά και τώρα είμαι 83 και μ'αρέσει και ιδρωμένος και μέσα στη τρίχα.

 

Γυμναστήριο-αερόβιο-πολεμική τέχνη=τρίπτυχο ζωής.

 

Βέβαια κάποια στιγμή(ήδη μου έχει σκάσει 2 φορές)το γεγονός ότι κοιμάμαι μόνο 5-6 ώρες τη μέρα και τρέχω τόσο πολύ θα μου βγει και δε θα αντέξω.

 

Ε μέχρι τότε θα προσπαθώ όμως :).Τί διάλο 28 είμαι ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

Βέβαια κάποια στιγμή(ήδη μου έχει σκάσει 2 φορές)το γεγονός ότι κοιμάμαι μόνο 5-6 ώρες τη μέρα και τρέχω τόσο πολύ θα μου βγει και δε θα αντέξω.

 

.

 

 

Αν δεν ξεκουράζεσαι και δεν κάνεις διαλλείματα από την υπερπροπόνηση, κάποια στιγμή θα το σιχαθείς και δε θα ξαναπερπατήσεις ούτε ως το περίπτερο.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ δε ντρέπομαι πάντως καθόλου.

 

Ίσως φταίει το γεγονός ότι ντρεπόμουν όταν ήμουν 150+ κιλά και τώρα είμαι 83 και μ'αρέσει και ιδρωμένος και μέσα στη τρίχα.

 

Γυμναστήριο-αερόβιο-πολεμική τέχνη=τρίπτυχο ζωής.

 

Βέβαια κάποια στιγμή(ήδη μου έχει σκάσει 2 φορές)το γεγονός ότι κοιμάμαι μόνο 5-6 ώρες τη μέρα και τρέχω τόσο πολύ θα μου βγει και δε θα αντέξω.

 

Ε μέχρι τότε θα προσπαθώ όμως :).Τί διάλο 28 είμαι ακόμα.

 

Nα ντρεπεσαι??? Αν πηγαινες,πλερωνες τσαμπα εχανες το χρονο σου και ολα τα σχετικα τοτε θα επρεπε. Τωρα που προσπαθεις ΚΑΙ ειδες και αποτελεσμα δεν χρειαζεται κατι τετοιο..!! Σωστος ο παλικαρος.. Ετσι θελει. Απλα ΜΗΝ ξεχνας να ξεκουραζεσαι. Αυτο ειναι πολυ βασικο. Και θα δεις και διαφορα στο σωμα σου και φυσικα στις αποδοσεις σου.

 

Λογικο φιλε να πας ταπα. 28 εισαι (ισα ειμαστε :p) τεστοστερονη στο φουλ το αιμα βραζει!!

Αν δεν ξεκουράζεσαι και δεν κάνεις διαλλείματα από την υπερπροπόνηση, κάποια στιγμή θα το σιχαθείς και δε θα ξαναπερπατήσεις ούτε ως το περίπτερο.

 

Οπως το λεει και ο παλικαρος. http://yourforum.gr/InvisionBoard/style_emoticons/categories/plus.wink.gif

Link to comment
Share on other sites

Eγώ δε ντρέπομαι πάντως καθόλου.

 

Ίσως φταίει το γεγονός ότι ντρεπόμουν όταν ήμουν 150+ κιλά και τώρα είμαι 83 και μ'αρέσει και ιδρωμένος και μέσα στη τρίχα.

 

Γυμναστήριο-αερόβιο-πολεμική τέχνη=τρίπτυχο ζωής.

 

Βέβαια κάποια στιγμή(ήδη μου έχει σκάσει 2 φορές)το γεγονός ότι κοιμάμαι μόνο 5-6 ώρες τη μέρα και τρέχω τόσο πολύ θα μου βγει και δε θα αντέξω.

 

Ε μέχρι τότε θα προσπαθώ όμως :).Τί διάλο 28 είμαι ακόμα.

 

Τα παιδιά έχουν δίκιο.Τα επακόλουθα της υπερπροπόνησης μπορεί να είναι πολύ άσχημα ανεξαρτήτως ηλικίας. Τραυματισμοί σε διάφορα σημεία του σώματος (πχ θλάσεις, κάποιο κάταγμα κοπώσεως κ.α.) αλλά και μακροπρόθεσμα (αν όχι βραχυπρόθεσμα) εξάντληση του οργανισμού το οποίο άνετα κάποιος μπορεί να το καταλάβει σε συνδυασμό με κάποιες εξετάσεις αίματος.Αν και πριν γίνουν αυτές ήδη το σώμα μας χτυπάει καμπανάκι με διάφορους τρόπους (όσο κι αν κοιμάσαι δεν σου φτάνει, πόνοι σε διάφορα σημεία κ.α.!)

 

Τα ΠΑΝΤΑ θέλουν ένα μέτρο και σωστό προγραμματισμό!Η γυμναστική ανήκει επίσης σε αυτόν τον τομέα παρόλα τα θετικά της!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑΑΑΑΑΑ μη το βλέπετε έτσι.

 

Προφανώς και έχω θέματα.

 

Απλά 5 χρόνια τώρα μου είναι αδιάφορα:δισκοπάθεια(λογικά σε 2-3 χρόνια και δισκοκοίλη σύμφωνα με το γιατρό),κάκωση συνδέσμων στον αστράγαλο με διάστρεμα Β βαθμού(παραλίγο συντριπτικό κάταγμα κνήμης περόνης :) ),διαλυμένος ώμος(βγήκε μια φορά σε στρατιωτικές πιέσεις και ευτυχώς ξαναμπήκε γρήγορα και κούμπωσε).

 

Τπτ απο αυτά δε με σταματάει.ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΔΕ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ.Ούτε ότι χτυπάμε βολταρέν ενέσεις για να αντέξουμε το πόνο και να πάμε να βγάλουμε τα μέτρα ούτε ότι έχουμε κάνει m&m's τα μεσουλίντ.

 

Απαραίτητα για τις απλές αρχές γυμναστικές ο ύπνος,η ξεκούραση κτλ.Αλλά εμένα είναι ψυχολογικό το πρόβλημά μου.Βλέπετε έχω και το χούγιο και είμαι διαιτητής οπότε ακόμα και τα Σ/Κ μου γυμνάζομαι(τρέχω δλδ...να αποφύγω τις ψιλές :p :lol: ),αλλά γενικά ακόμα και τώρα στα 83 κιλά μοιάζω χοντρός.Μιλάμε για μέρες που(α ρε νιάτα)παίζαμε μπάσκετ 2ώρες κάναμε 1 ώρα κιλά,κάναμε 1 ώρα + kick και μετά πηγαίναμε και για τρέξιμο με την ομάδα.Για τα...συζυγικά νταξ :P...Όσο αντέχαμε.Τρελά πράγμματα.Αλλά δε μπορείς να σταματήσεις.Η μπάλα και το γυμναστήριο είναι ναρκωτικά.

 

Εξάλου αυτή η εξάντληση μου αρέσει.Μάλλον όχι μου αρέσει αλλά με ηρεμεί :).Αν δε πάω για τρέξιμο καταστροφή...Νομίζω ότι παχαίνω.Anyway κάποια στιγμή εκεί στα 40 που θα είμαι παντού διαλυμένος θα τα κόψω όλα αλλά μέχρι τότε κομμάτια να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑΑΑΑΑΑ μη το βλέπετε έτσι.

 

Προφανώς και έχω θέματα.

 

Απλά 5 χρόνια τώρα μου είναι αδιάφορα:δισκοπάθεια(λογικά σε 2-3 χρόνια και δισκοκοίλη σύμφωνα με το γιατρό),κάκωση συνδέσμων στον αστράγαλο με διάστρεμα Β βαθμού(παραλίγο συντριπτικό κάταγμα κνήμης περόνης :) ),διαλυμένος ώμος(βγήκε μια φορά σε στρατιωτικές πιέσεις και ευτυχώς ξαναμπήκε γρήγορα και κούμπωσε).

 

Τπτ απο αυτά δε με σταματάει.ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΔΕ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ.Ούτε ότι χτυπάμε βολταρέν ενέσεις για να αντέξουμε το πόνο και να πάμε να βγάλουμε τα μέτρα ούτε ότι έχουμε κάνει m&m's τα μεσουλίντ.

 

Απαραίτητα για τις απλές αρχές γυμναστικές ο ύπνος,η ξεκούραση κτλ.Αλλά εμένα είναι ψυχολογικό το πρόβλημά μου.Βλέπετε έχω και το χούγιο και είμαι διαιτητής οπότε ακόμα και τα Σ/Κ μου γυμνάζομαι(τρέχω δλδ...να αποφύγω τις ψιλές :p :lol: ),αλλά γενικά ακόμα και τώρα στα 83 κιλά μοιάζω χοντρός.Μιλάμε για μέρες που(α ρε νιάτα)παίζαμε μπάσκετ 2ώρες κάναμε 1 ώρα κιλά,κάναμε 1 ώρα + kick και μετά πηγαίναμε και για τρέξιμο με την ομάδα.Για τα...συζυγικά νταξ :P...Όσο αντέχαμε.Τρελά πράγμματα.Αλλά δε μπορείς να σταματήσεις.Η μπάλα και το γυμναστήριο είναι ναρκωτικά.

 

Εξάλου αυτή η εξάντληση μου αρέσει.Μάλλον όχι μου αρέσει αλλά με ηρεμεί :).Αν δε πάω για τρέξιμο καταστροφή...Νομίζω ότι παχαίνω.Anyway κάποια στιγμή εκεί στα 40 που θα είμαι παντού διαλυμένος θα τα κόψω όλα αλλά μέχρι τότε κομμάτια να γίνει.

 

Παλικαρε αθλησου για να φτασεις στα 70 σου και να εισαι υγιεις. Οχι να φτασεις στα 40 σου ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΑΚΑΤΗΣ!!!

Αυτα τα "θεματα" που λες αργοτερα θα γινουν προβληματα..! Ολα θελουν το μετρο τους και το χρονο τους.

Με ολα αυτα που κανεις θα επρεπε να εισαι 70κιλα.

 

Και αρχιζω. Γιατι μοιαζεις παχυς?? Ποσο υψος εχεις? Τι διατροφη ακολουθεις? Ακολουθεις? :confused:

Εχεις παει σε διατροφολογο? Αν ναι ποσο ποσοστο λυπους εχεις?

 

 

Φιλε μου χωρις παρεξηγηση αλλα αν φτασεις 40 με αυτους τους ρυθμους θα εισαι οφ!

Φιλικα παντα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Χα...Είσαι απο τους καλούς.Συνήθως με βρίζουν :lol ::p.Με το δίκιο τους(και σας).Όντως είναι η αλήθεια αυτό που λες αλλά έχω αποφασήσει ότι αφού με ευχαριστεί κάτι είναι ανόητο να το στερώ απο τον εαυτό μου.Προφανώς όταν λέω ευχαριστεί δεν εννοώ τους τραυματισμούς αλλά τα οφέλη στο σώμα μου.Αν σου αρέσει κάτι νομίζω είναι πιο λογικό να το κάνεις έστω και μέχρι τα 40.Ποιος σου εγγυάται ότι θα ζήσεις παραπάνω :O (χτύπημα ξύλου).

 

Διατροφή καθαρό για αερόβιο.Περίπου 40% υδ/κα 40% πρωτεϊνη και 20% λίπη.

 

Εκτός Σ/Κ όπου το έχω σε free mode να πυροβολάω και να κάνω αρκετά cheat(απο κρέπες και βάφλες μέχρι μπουγατσούλα και προφιτερόλ :lol:),το υπόλοιπο είναι κάπως έτσι:

 

Α πρωϊνό πριν το gym 2 μπισκότα ολικής με λίγο μέλι/φυστικοβούτυρο ή δεξτρόζη με γάλα(7 το πρωϊ)

β στη διάρκεια του gym αμινοξέα

γ μετά τη προπόνηση 15-30 λεπτά περίπου πρωτεϊνη +1 φρούτο

 

Στη δουλειά στις 10:45-11:00 τρώω ένα μικρό μπολ σαλάτα κυρίως πράσινη μαζί με 20 γραμ cottage και 1 αυγό βραστό

 

Στη δουλειά στις 13:15-13:30 τρώω ένα γεύμα κανονικό(συνήθω πατάτες νερόβραστες ή φούρνου ή μακαρόνια με γαλοπούλα ή κοτόπουλο,ή μπιφτέκι φούρνου).Ποσότητες συνήθως 200 γραμ πατάτες και 220 τα μακαρόνια ενώ 130-150 γραμ είναι το κρέας

 

Στις 16:30 πριν την αερόβια 2-3 μπισκότα κανέλας ή 10 φουντούκια/αμύγδαλα.

 

Αερόβια απο 17:15-18:00 περίπου.

 

18:40 τρώω το 2ο γεύμα μου.

 

Έπειτα στις 21:00 θα φάω μια σαλάτα με cottage,μια ομελέτα ή 2 καλαμάκια κοτόπουλο με 1 πίτα στα κάρβουνα(ολικής).

 

Ανάλογα τα κουράγια μου(δε θέλω να λέω ψέματα:με έχουν εγκαταλείψει έχω να πάω κανα 3μηνο και λογικά θα αργήσω να ξαναπάω),10-11(:30 μερικές φορές) έχει kick box.

 

Πριν τον ύπνο ίσως να τσιμπήσω ένα μπισκότο κανέλας με λίγο μέλι.

 

Πάνω κάτω αυτά με μικρές παραλαγές(μπορεί να φάω ένα τόνο το βράδυ με λίγο μαρούλι ή κανα τοστ γαλοπούλα τυρί).

 

Είχα κάνει λιπομέτρηση πριν απο 1 χρόνο και είχε δείξει 10,9% λίπος,αλλά τότε έπαιρνα και άλλα ματζούνια(δε ξέρω αν επιτρέπεται να γράψω εδώ :p .Όχι ενέσεις κτλ προς Θεού).Το καλοκαίρι γενικά πέφτω στο επιθυμητό 8,5%

Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει λιπομέτρηση πριν απο 1 χρόνο και είχε δείξει 10,9% λίπος,αλλά τότε έπαιρνα και άλλα ματζούνια(δε ξέρω αν επιτρέπεται να γράψω εδώ :p .Όχι ενέσεις κτλ προς Θεού).Το καλοκαίρι γενικά πέφτω στο επιθυμητό 8,5%

 

Αποκλείεται να φαίνεσαι χοντρός με 8,5 % λίπος. Μάλλον είναι ψυχολογικό το θέμα. :D

Link to comment
Share on other sites

Χα...Είσαι απο τους καλούς.Συνήθως με βρίζουν :lol ::p.Με το δίκιο τους(και σας).Όντως είναι η αλήθεια αυτό που λες αλλά έχω αποφασήσει ότι αφού με ευχαριστεί κάτι είναι ανόητο να το στερώ απο τον εαυτό μου.Προφανώς όταν λέω ευχαριστεί δεν εννοώ τους τραυματισμούς αλλά τα οφέλη στο σώμα μου.Αν σου αρέσει κάτι νομίζω είναι πιο λογικό να το κάνεις έστω και μέχρι τα 40.Ποιος σου εγγυάται ότι θα ζήσεις παραπάνω :O (χτύπημα ξύλου).

 

Διατροφή καθαρό για αερόβιο.Περίπου 40% υδ/κα 40% πρωτεϊνη και 20% λίπη.

 

Εκτός Σ/Κ όπου το έχω σε free mode να πυροβολάω και να κάνω αρκετά cheat(απο κρέπες και βάφλες μέχρι μπουγατσούλα και προφιτερόλ :lol:),το υπόλοιπο είναι κάπως έτσι:

 

Α πρωϊνό πριν το gym 2 μπισκότα ολικής με λίγο μέλι/φυστικοβούτυρο ή δεξτρόζη με γάλα(7 το πρωϊ)

β στη διάρκεια του gym αμινοξέα

γ μετά τη προπόνηση 15-30 λεπτά περίπου πρωτεϊνη +1 φρούτο

 

Στη δουλειά στις 10:45-11:00 τρώω ένα μικρό μπολ σαλάτα κυρίως πράσινη μαζί με 20 γραμ cottage και 1 αυγό βραστό

 

Στη δουλειά στις 13:15-13:30 τρώω ένα γεύμα κανονικό(συνήθω πατάτες νερόβραστες ή φούρνου ή μακαρόνια με γαλοπούλα ή κοτόπουλο,ή μπιφτέκι φούρνου).Ποσότητες συνήθως 200 γραμ πατάτες και 220 τα μακαρόνια ενώ 130-150 γραμ είναι το κρέας

 

Στις 16:30 πριν την αερόβια 2-3 μπισκότα κανέλας ή 10 φουντούκια/αμύγδαλα.

 

Αερόβια απο 17:15-18:00 περίπου.

 

18:40 τρώω το 2ο γεύμα μου.

 

Έπειτα στις 21:00 θα φάω μια σαλάτα με cottage,μια ομελέτα ή 2 καλαμάκια κοτόπουλο με 1 πίτα στα κάρβουνα(ολικής).

 

Ανάλογα τα κουράγια μου(δε θέλω να λέω ψέματα:με έχουν εγκαταλείψει έχω να πάω κανα 3μηνο και λογικά θα αργήσω να ξαναπάω),10-11(:30 μερικές φορές) έχει kick box.

 

Πριν τον ύπνο ίσως να τσιμπήσω ένα μπισκότο κανέλας με λίγο μέλι.

 

Πάνω κάτω αυτά με μικρές παραλαγές(μπορεί να φάω ένα τόνο το βράδυ με λίγο μαρούλι ή κανα τοστ γαλοπούλα τυρί).

 

Είχα κάνει λιπομέτρηση πριν απο 1 χρόνο και είχε δείξει 10,9% λίπος,αλλά τότε έπαιρνα και άλλα ματζούνια(δε ξέρω αν επιτρέπεται να γράψω εδώ :p .Όχι ενέσεις κτλ προς Θεού).Το καλοκαίρι γενικά πέφτω στο επιθυμητό 8,5%

Να σε βρίσω επειδή κανείς την κ@υλα σου. ΟΧΙ!! Δεν νομίζω... Κοίτα αγορινα με την διατροφή σου είσαι κομπλέ. Μην σε πω είναι και λίγη. Βασικά βάλε ένα όριο. Μέχρι να περάσεις τα 30 είσαι οκ αλλά μην το πιέζεις. Κρίμα είναι να τρέχεις μετά αν το κανείς από θέμα γούστου. Από λίπος είσαι πολύ καλά. Μετά το 9 ο οργανισμός βαράει υπερωρίες να το ξες. @

Αποκλείεται να φαίνεσαι χοντρός με 8,5 % λίπος. Μάλλον είναι ψυχολογικό το θέμα. :D

 

Κάπως έτσι την κόβω την δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

@zidane72003

 

Με αυτά που διαβάζω θα διαφωνήσω σε αρκετά πράγματα που λες!Το θέμα είναι ότι είναι τόσα πολλά αυτά που είναι λάθος ή δεν έχουν βάση ή ή ή ή ή ή....!Μέσω ενός forum δύσκολα μπορώ να στα αναλύσω αλλά θα γράψω επιγραμματικά κάποια πράγματα:

 

1.Οι τραυματισμοί που λες θα σου δημιουργήσουν (μπορεί όχι και τόσο μακροπρόθεσμα όσο νομίζεις!) σοβαρά προβλήματα υγείας!Δεν θες να επεκταθώ παραπάνω για το καθένα που μου είπες.

2.Το 40%-40%-20% ΜΗΝ το κάνεις συνεχώς!Χρησιμοποίησε πιο σοφά το θέμα με την διατροφή!Μια περίοδο πχ 60-25-15,μια άλλη 40-40-20 κ.α.!Όλα θέλουν σωστό προγραμματισμό είτε είναι γυμναστική είτε διατροφή!

3.Όσον αφορά τα "συμπληρώματα"....δεν ξέρω λεπτομέρειες για το τι παίρνεις ΑΛΛΑ δεν είναι όλα τόσο Άγια όσο τα παρουσιάζουν κάποιοι!Επίσης το θέμα σηκώνει μεγάλη συζήτηση!

4.Η λιπομέτρηση που έκανες δεν ξέρω κατά πόσο ήταν αξιόπιστη (μέθοδος,εμπειρία αυτού που στην έκανε,με ποιες προϋποθέσεις στην έκανε κ.α.) ΑΛΛΑ ΑΝ όντως τα αποτελέσματα είναι σωστά έχει αρκετά χαμηλό ποσοστό λίπους, σε βαθμό που αθλητές υψηλού επιπέδου διαφόρων αθλημάτων έχουν περίπου το ίδιο!Αυτό κάτι λέει!

5.Για το 8.5% και ότι φαίνεσαι χόντρος....συγγνώμη φίλε μου αλλά αυτό είναι καθαρά ψυχολογικό θέμα!Μπορείς να το πεις και θέμα φοβίας μην επιστρέψεις εκεί που ήσουν!

6.Για την ατάκα....."μην στερώ" ή "πόσο θα ζήσουμε"....απλά καταλαβαίνεις ότι είναι αστείο!Αυτό το λένε διάφορες κατηγορίες ανθρώπων που απλά ΔΕΝ θέλουν να δεχτούν ή να το πω αλλιώς ΘΕΛΟΥΝ να πείσουν τον εαυτό τους ότι αυτό που κάνουν είναι σωστό!

 

Και αυτά στα λέει ένας άνθρωπος που από τα 7 του και για 16 χρόνια έκανε πολλά χρόνια Πρωταθλητισμό και ταυτόχρονα αυτό το πράγμα το ακολουθώ Επαγγελματικά(σε πολλούς τομείς όπως ενδυνάμωση,προπονητική,εργομετρία κ.α.) εδώ και αρκετά χρόνια!Απλά σε συμβουλεύω χτυπώντας σου καμπανάκι!Αυτά τα ολίγα από μένα!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να σας κουράζω.

 

Γενικά απο τα 4 χρόνια μέχρι και τα 14 ήμουν στις πισίνες(2 εμφανήσεις εθνική παίδων στο πόλο).Έπειτα σταμάτησα.Γενικά ήμουν τσουπωτός...και όταν σταμάτησα να αθλούμαι τότε παράγινε.Φτάσαμε 150 κιλά(δλδ τόσα έλεγε η ζυγαριά...Δεν είχαμε πάρει τότε ηλεκτρονική ακόμα αλλά θέλω να πιστεύω ότι άντε να ήμουν 151 :p).

 

Το 2005 αποφάσησα σε ηλικία 21 ετών ότι δε πάει άλλο και θα πρέπει να αδυνατήσω.Ξεκίνησα προπονήσεις σε τοπικό.Έχασα και πήγα 120 κιλά.Έπειτα ξεκίνησα γυμναστήριο.Έφτασα 97.Ερωτεύτηκα ( ;) )έπεσα 87.Απο εκεί και πέρα σταμάτησα τη μπάλα το έριξα στη διαιτησία και ξεκίνησα πριν απο 1 χρόνο kick.Προφανώς και υπήρχαν και μέρες που εκτός απο αυτά καθόταν μπασκετάκι και κανα 8*8 πρωτάθλημα :happy: .Ενδιάμεσα είχα 3 περιστατικά:ένα με σκοτοδίνες και χαμηλή πίεση(3,7 μικρή 7 μεγάλη ο γιατρός τα είχε παίξει,με κράτησε 1 βδομάδα στο νοσοκομείο,αλλά τη γλυτώσαμε :happy: ) και 2 χτυπήματα ένα στο πόδι και ένα στη μέση(χωρίς πλάκα νομίζω ότι παίζει πολύ ρόλο ότι κάνω ελάχιστες διακοπές και πολύ πιο λίγα μπάνια τη θάλασσα...Τείνω να πιστέψω διάφορες θεωρίες ότι η θάλασσα προστατεύει και δυναμώνει κτλ).

 

Προφανώς και κανένας δε με λέει χοντρό με 1,81 ΕΚΤΟΣ απο μένα.Απλά είναι θέμα ψυχολογικό ΚΑΙ αξεπέραστο(που να πάρει ο Devil).Έχει μείνει απο τη καταραμένη ηλικία των 23(έχω και λίγο δέρμα παραπάνω το οποίο δε θέλω να πάω να κάνω εγχείρηση για να το βγάλω).

 

Η λιπομέτρηση είχε γίνει με δερματοπτυχομέτρηση και έκανα και ένα έλεγχο με ζυγαριά(η διαφορά ήταν 1,3%)ηλεκτρονική που με κάποια στοιχεία(ύψος,ηλικία,περιφέρεια,ώρες τρεξίματος,φύλο) σου "μέτραγε" το λίπος.

 

Στα υπόλοιπα που λέει ο φίλος @runner

 

1)Θέλω να ελπίζω ότι θα αντέξει το σώμα.Του έχω εμπιστοσύνη.Προς το παρών έχω κόψει το kick(δε ξέρω μέχρι πόσο)και το έχω ρήξει σε 2 πρωταθληματάκια 8*8 τη βδομάδα(δεν ενδείκνυται ο καιρός για μπασκετάκι).Θα δούμε.

2)Προφανώς.Στη περίοδο γράμμωσης έχω άλλα ποσοστά.Μια φορά πριν 2 χρόνια πειραματίστηκα με κέτωση...Προφανώς και δεν βγήκε το πρόγραμμα πάνω απο 8 μέρες.Πλήρης αποτυχία.Γενικά πειραματίζομαι και φυσικά ξαναλέω ισχύει μόνο 5/7 μέρες το Χειμώνα με λίιιιγο πιο αυστηρά κριτήρια το καλοκαίρι :).

3)Προφανώς.Και γι'αυτό και δεν γράφω ποια και τί.Όχι "ενέσιμα" ή απαγορευμένα αλλά δεν υπάρχει λόγος να γράφουμε τέτοια(υπάρχουν άλλα φόρουμ :O ).Γενικά πάντως νομίζω ότι αν δεν έχεις χρόνο και ξέρεις τί να περιμένεις και πως να τα χρησιμοποιείς τότε πιθανότατα να σε βοηθήσουν τα συμπληρώματα.

 

Γενικά ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.Ξέρω οτι ό,τι κάνω θα το κουβαλάω μετά για το υπόλοιπο και το σώμα θυμάται πολύ καλά.Χαίρομαι που βρίσκω και εδώ παιδιά που ασχολούνται με αθλητισμό(εκτός από τεχνολογία :happy: ).Θα μπαίνω να διαβάζω απόψεις γενικά(και αν μπορώ να δώσω και κάποια συμβουλή θα τη δίνω :O ).

 

PS:Πωπω σεντονάκι βγήκε.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να πω πολλά ακόμα αλλά δεν υπάρχει λόγος από την στιγμή που έχεις αποφασίσει κάποια πράγματα.

 

Το μόνο που μπορώ να σου ευχηθώ είναι....ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ! :)

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

 

Είχα κάνει λιπομέτρηση πριν απο 1 χρόνο και είχε δείξει 10,9% λίπος,αλλά τότε έπαιρνα και άλλα ματζούνια(δε ξέρω αν επιτρέπεται να γράψω εδώ :p .Όχι ενέσεις κτλ προς Θεού).Το καλοκαίρι γενικά πέφτω στο επιθυμητό 8,5%

 

Αδελφέ, κάνε μου τη χάρη και μέτρησε την περιφέρεια της μέσης σου (πάνω από τον αφαλό).

για να καταλάβω πόσο άσχημα είσαι (από ψυχολογικής πλευράς :p:p) γιατί με τέτοιο ποσοστό λίπους, αποκλείεεται να έχεις θέμα.

Έχουμε σχεδόν ίδιο ύψος (είμαι 1.82) και η μέση μου είναι 91 εκατοστά. Θεωρώ ότι πλέον είμαι οκ. (κιλά, παίζω πια κάτι λιγότερο από 77).

Λιπομέτρηση δεν έχω κάνει ποτέ μου και δεν έχω ιδέα που να βρίσκομαι.:worry:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αδελφέ, κάνε μου τη χάρη και μέτρησε την περιφέρεια της μέσης σου (πάνω από τον αφαλό).

για να καταλάβω πόσο άσχημα είσαι (από ψυχολογικής πλευράς :p:p) γιατί με τέτοιο ποσοστό λίπους, αποκλείεεται να έχεις θέμα.

Έχουμε σχεδόν ίδιο ύψος (είμαι 1.82) και η μέση μου είναι 91 εκατοστά. Θεωρώ ότι πλέον είμαι οκ. (κιλά, παίζω πια κάτι λιγότερο από 77).

Λιπομέτρηση δεν έχω κάνει ποτέ μου και δεν έχω ιδέα που να βρίσκομαι.:worry:

 

Kαλημερα παλικαρε. Κανονικα ποσο πρεπει να εχεις.?

 

Υψος 1.80 (με τα χερια στην αναταση θελετε? :lol: )

Κιλα τωρα ειμαι 83.7

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα παλικαρε. Κανονικα ποσο πρεπει να εχεις.?

 

Υψος 1.80 (με τα χερια στην αναταση θελετε? :lol: )

Κιλα τωρα ειμαι 83.7

Δεν ξέρω. Γι αυτό ρωτάω. :p

Σίγουρα, πάνω από 100 εκατοστά είναι πολύ.

Αλλά και τα 91 δικά μου δεν πρέπει να είναι και το ελάχιστο. (κάποτε βέβαια ήμουν 116 πόντους :cry: )

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Φαγωμένος τώρα είμαι 91 :happy:

 

Ψυχολογικό είναι το θέμα του πάχους.

Τα ίδια είμαστε.:):happy:

ρε παιδιά, που να κάνω μια λιπομέτρηση χωρίς να αφήσω το κινητό μου για ενέχυρο??

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια είμαστε.:):happy:

ρε παιδιά, που να κάνω μια λιπομέτρηση χωρίς να αφήσω το κινητό μου για ενέχυρο??

 

Αααα παιδες θα με βαλετε να παρω μεζουρα. Δεν εχω γμτ..

 

Γιαννη η λυπομετριση κανα 30ρι εχει.. Μπορει να φτασει και τα 70 αναλογα ην μεθοδο. Βασικα ρωτωντας θα πας στην πολη..

Παρε σβαρνα τους γιατρους και ρωτα (εστω και τηλεφωνικα ωστε να μην πιαστει επισκεψη..;) )και ρωτα τιμες. Εγω αυριο θα παω.. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Θα ηθελα να ρωτησω εαν καποιος γνωριζει περι των διαφορων gels & bars οπως πχ http://www.pharmshop.gr/gr/ProductView.aspx?Prod_Id=5069&cat=23 http://www.pharmshop.gr/gr/ProductView.aspx?Prod_Id=5108&cat=23

 

Αν καταναλωσεις τετοια προιοντα πριν την ασκηση, μπορουν να σε βοηθησουν να εχεις μεγαλυτερη αντοχη?

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Αααα παιδες θα με βαλετε να παρω μεζουρα. Δεν εχω γμτ..

 

Γιαννη η λυπομετριση κανα 30ρι εχει.. Μπορει να φτασει και τα 70 αναλογα ην μεθοδο. Βασικα ρωτωντας θα πας στην πολη..

Παρε σβαρνα τους γιατρους και ρωτα (εστω και τηλεφωνικα ωστε να μην πιαστει επισκεψη..;) )και ρωτα τιμες. Εγω αυριο θα παω.. :)

Θα κλείσω ραντεβού την άλλη βδομάδα με μια διατροφολόγο στην περιοχή μου.

Θέλω να δω που βρίσκομαι, πώς της φαίνεται η διατροφή μου και αφού μου προτείνει και τα δικά της, να ξαναδώ σε κανένα μήνα τα αποτελέσματα.

 

Βασικά εδώ http://www.iatronet.gr/members/bodyfat/ βάζω τις διαστάσεις μου και μου βγάζει τελείως άκυρο (θέλω να ελπίζω) ποσοστό λίπους!!!

(1.82 ύψος και 77 κιλά, 91 εκ. μέση).

Για να φτάσω σε αποδεκτά ποσοστά λίπους, θα πρέπει να μείνω 60 κιλά:blink::blink:

Κάτι γίνεται λάθος....:rolleyes:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Θα ηθελα να ρωτησω εαν καποιος γνωριζει περι των διαφορων gels & bars οπως πχ http://www.pharmshop.gr/gr/ProductView.aspx?Prod_Id=5069&cat=23 http://www.pharmshop.gr/gr/ProductView.aspx?Prod_Id=5108&cat=23

 

Αν καταναλωσεις τετοια προιοντα πριν την ασκηση, μπορουν να σε βοηθησουν να εχεις μεγαλυτερη αντοχη?

 

Καλησπέρα φίλε μου

 

Eίναι μια κλασική μπάρα πρωτεϊνης και τπτ παραπάνω φίλε μου.Aπο τη θρεπτική της αξία που βλέπω το μόνο που αξίζει είναι να τη πάρεις μετά το γυμναστήριο 30-35 λεπτά μαζί με σκουπ πρωτεΐνης(ή γενικά σαν σνακ ανάμεσα στα γεύματά σου).Εγώ γενικά μένω μακριά απο τέτοια μιας και το ισοζύγιο θερμίδων σε σχέση με τη πρωτεΐνη που προσφέρει δεν είναι καλό.Επίσης απο εδώ που βλέπω τα θρεπτικά της συστατικά βλέπω ότι έχει πρωτεΐνη απο σόγια που είναι χαμηλής αξίας και αργής απορόφησης,ενώ έχει και 3 υδ/κες για απορόφηση σε βάθος ενώ τέλος αν ψάξεις θα δεις ότι έχει και 24 γραμ ζάχαρη( :blink: :blink: )ενώ και η τιμή της συγκεκριμένης είναι OMG.

 

Γενικά οι μπάρες είναι βιομηχανοποιημένα επεξεργασμένες πολλές φορές προϊόν με χαμηλή θρεπτική(και υψηλή θερμιδική)αξία που ΣΥΝΗΘΩΣ χρησιμοποιούνται σαν αντικατάστατο γεύματος.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω για την απαντηση σου, απλως μπηκα στη σελιδα της εταιιας, και εχει μπαρες στην κατηγορια για πριν την ασκηση.

 

Εχεις να προτεινεις καποιο αντιστοιχο ή φυσικο "nitro" για ενεργεια πριν? εχω διαβασει για φετες με μελι

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω για την απαντηση σου, απλως μπηκα στη σελιδα της εταιιας, και εχει μπαρες στην κατηγορια για πριν την ασκηση.

 

Εχεις να προτεινεις καποιο αντιστοιχο ή φυσικο "nitro" για ενεργεια πριν? εχω διαβασει για φετες με μελι

Μια φέτα μαύρο ψωμί, με φυστικοβούτηρο, πασπαλισμένο με κουάκερ.

Μπόμπα!!! (αν θέλεις μπορείς να προσθέσεις και μπανάνα σε ροδέλες).

Ακόμα πιο μπόμπα!!:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Για πριν το gym(30-40 λεπτά):

Μια φέτα μαύρο ψωμί, με φυστικοβούτηρο, 1 μπανάνα.

 

Η απλά μια φέτα φρυγανιά με μέλι και ακτινίδιο/φράουλα(αν μπορείς να αλέσεις και φουντούκια ή αμύγδαλα άψητα ακόμα καλύτερα).

 

Και κατα τη διάρκεια της γυμναστικής προσοχή στην αφυδάτωση

 

Πριν ασχοληθώ με διάφορα σκευάσματα έπινα αυτό κατά τη διάρκεια:

 

4 κουταλιές σούπας λεμόνι(όχι χυμο...στημένο).

2 κουταλιές νες σούπας.

2 κουταλιές γλυκού φυστικοβούτυρο(ει δυνατόν λιωμένο).

Λιωμένη όσο το δυνατόν γίνεται μπανάνα.

 

τα ρίχνουμε σε ένα μπουκάλι 500 Ml και το ανακινούμε με νερό.

 

Έπειτα βαρέθηκα να το φτιάχνω(η αλήθεια είναι ότι και η γεύση δεν ήταν ότι καλύτερο),και ξεκίνησα σκευάσματα :lol:.

Edited by zidane72003
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Αναερόβια προθερμανση πριν τη γυμναστική γινεται? Χωρις τρεξιμο-τζοκιγκ-ποδηλατο εννοω. Αν, ναι, πως ακριβως?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...