Jump to content

Γυμναστήρια: Ένας νέος τρόπος ζωής;


Dromeas
 Κοινοποίηση

Πάτε γυμναστήριο; Αν ναι, που; Αν όχι, γιατί;  

698 members have voted

  1. 1. Πάτε γυμναστήριο; Αν ναι, που; Αν όχι, γιατί;

    • Πάω Universal Studios, Gymnet κλπ (οργανωμένα γυμναστήρια)
      134
    • Πάω στο κλασικό γυμναστήριο της γειτονιάς μου...
      250
    • Δεν πάω γυμναστήριο, αλλά μήπως πρέπει να ξεκινήσω; :confused:
      186
    • Σιγά μην πάω γυμναστήριο... έχω αγώνα αύριο!
      128


Recommended Posts

_anna

 

Ρε παιδιά.....ηρεμήστε με το τσιγάρο οι καπνιστές!ΕΛΕΟΣ!Ώρες ώρες αισθάνομαι σαν να μιλάω σε ναρκομανείς που έχουν να πάρουν την δόση τους και δεν αντέχουν γιατί σε λίγο θα αρχίσουν να κρυώνουν και να τρέμουν!!!!!!

 

Να κάνεις κράτει για καμιά ώρα αφότου τελειώσεις την άσκηση!!!Μετά την άσκηση τα πνευμόνια σου και γενικά ο οργανισμός σου "επιστρατεύουν" με την καλή έννοια ότι μπορούν για να επανέλθουν στα φυσιολογικά επίπεδα (ψάξε στο google για πνευμονικές κυψελίδες κ.α.)!Αν εσύ πας και πετάξεις μέσα αυτό το ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ όταν αυτό που χρειάζεται ο οργανισμός είναι οξυγόνο τότε άντε γεια!Έχω φίλους καπνιστές οι οποίοι όταν ξεκίνησαν άσκηση και συγκρατήθηκαν λίγο 1.ένιωθαν πολύ καλύτερα απευθείας από τις πρώτες μέρες κιόλας,σαν να είχε καθαρίσει το μέσα τους 2.και σιγά σιγά έκοψαν τα πολλά πολλά με τα τσιγάρα,δηλαδή τα ελάττωσαν σε σημαντικό βαθμό!!!!

 

Όλα είναι θέμα θέλησης.....ΔΕΝ δέχομαι να μου λέτε ότι δεν μπορείτε!Προσπαθήστε πρώτα και όχι μετά από τα πρώτα λεπτά........χώσε!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

_anna

 

Ρε παιδιά.....ηρεμήστε με το τσιγάρο οι καπνιστές!ΕΛΕΟΣ!Ώρες ώρες αισθάνομαι σαν να μιλάω σε ναρκομανείς που έχουν να πάρουν την δόση τους και δεν αντέχουν γιατί σε λίγο θα αρχίσουν να κρυώνουν και να τρέμουν!!!!!!

 

Να κάνεις κράτει για καμιά ώρα αφότου τελειώσεις την άσκηση!!!Μετά την άσκηση τα πνευμόνια σου και γενικά ο οργανισμός σου "επιστρατεύουν" με την καλή έννοια ότι μπορούν για να επανέλθουν στα φυσιολογικά επίπεδα (ψάξε στο google για πνευμονικές κυψελίδες κ.α.)!Αν εσύ πας και πετάξεις μέσα αυτό το ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ όταν αυτό που χρειάζεται ο οργανισμός είναι οξυγόνο τότε άντε γεια!Έχω φίλους καπνιστές οι οποίοι όταν ξεκίνησαν άσκηση και συγκρατήθηκαν λίγο 1.ένιωθαν πολύ καλύτερα απευθείας από τις πρώτες μέρες κιόλας,σαν να είχε καθαρίσει το μέσα τους 2.και σιγά σιγά έκοψαν τα πολλά πολλά με τα τσιγάρα,δηλαδή τα ελάττωσαν σε σημαντικό βαθμό!!!!

 

Όλα είναι θέμα θέλησης.....ΔΕΝ δέχομαι να μου λέτε ότι δεν μπορείτε!Προσπαθήστε πρώτα και όχι μετά από τα πρώτα λεπτά........χώσε!

 

Έτσι είναι ...... ώρες ώρες και εγώ το ίδιο νομίζω ...!!!

Ο άνθρωπος όλα τα μπορεί ....

Απλά μάθαμε τώρα χωρίς να προσπαθούμε να λέμε δεν μπορώ !!!!!

Προσπάθησε πρώτα και άμα δεν μπορέσεις τότε είναι μερικός δεκτό διότι δεν πρέπει να καταθέτουμε τα όπλα με το παραμικρό !!!;)

Link to comment
Share on other sites

 

_anna

 

Ρε παιδιά.....ηρεμήστε με το τσιγάρο οι καπνιστές!ΕΛΕΟΣ!Ώρες ώρες αισθάνομαι σαν να μιλάω σε ναρκομανείς που έχουν να πάρουν την δόση τους και δεν αντέχουν γιατί σε λίγο θα αρχίσουν να κρυώνουν και να τρέμουν!!!!!!

 

ΔΕΝ δέχομαι να μου λέτε ότι δεν μπορείτε!Προσπαθήστε πρώτα και όχι μετά από τα πρώτα λεπτά........χώσε!

 

οοκ..να χαλαρωσουμε λιγο λεω εγω.απλα μια προσωπικη μου διαπιστωση εκανα.οκ,ειναι ανθυγιεινο μετα την αθληση,δεν αντιλεγω.yet..μην τρελαθουμε.οσο ξενερωτο ειναι να καπνιζει καποιος σαν τρελος χωρις πλεον να το απολαμβανει,αλλο τοσο ειναι και ο πανικος κατα του τσιγαρου.οχι και πρεζονια οι καπνιστες!!(οχι οτι εχω τιποτα εναντι των πρεζονιών.τα αγαπω κιαυτα.αλλα αλλο το ενα και αλλο το αλλο.

 

Ράνερ σορι.μπραβο σε εσενα,αλλα εμενα μη με ελεεις.

θα ελεγα καποια πραγματα αλλα δε θα τα πω,γιατι το ποστ εχει τιτλο γυμναστηρια,ενας νεος τροπος ζωης,και οχι τσιγαρο,ενας νεος τροπος ζωης.

 

; )

Link to comment
Share on other sites

εχει τιτλο γυμναστηρια,ενας νεος τροπος ζωης,και οχι τσιγαρο,ενας νεος τροπος ζωης.
!!!!

συνεχίζουμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

συνεχιζουμε,και ερωτω καποιον που ξερει.

ας υποθεσουμε οτι ειναι σαββατοκυριακο και το γυμναστηριο ειναι κλειστο,αλλα εγω θελω να κανω γυμναστικη.η σωστη σειρα ειναι πρωτα τρεξιμο και μετα βαρη(βαρακια)η πρωτα βαρη και μετα τρεξιμο?

?η δεν εχει σημασια?

Link to comment
Share on other sites

συνεχιζουμε,και ερωτω καποιον που ξερει.

ας υποθεσουμε οτι ειναι σαββατοκυριακο και το γυμναστηριο ειναι κλειστο,αλλα εγω θελω να κανω γυμναστικη.η σωστη σειρα ειναι πρωτα τρεξιμο και μετα βαρη(βαρακια)η πρωτα βαρη και μετα τρεξιμο?

?η δεν εχει σημασια?

 

Καλό θα ήταν πρώτα να κάνεις ένα τρεξιματάκι για ζέσταμα στους μύες και μετά με τα βάρη ...... ;)

Αυτό κάνω εγώ .

Από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει ότι θέλει .....και με όποια σειρά θέλει ..αλλά το σωστό είναι αυτό που προανέφερα !!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το σωστο οπως ειπε ο φιλος απο πανω γιατι αν δεν ζεστανεις τους μυς σου υπαρχει κινδυνος τραυματισμου.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω κατι, ποια ειναι η πιο καταληλη ωρα για γυμναστικη; Οταν κανω τα σετ το πρωι που συνηθως δεν εχω φαει τιποτα παρα μονο ενα ποτηρι γαλα νιωθω αρκετες φορες κουρασμενος ενω αν τα κανω απογευμα η βραδυ (3-4 ωρες μετα το φαγητο) μου φαινεται οτι αντεχω πιο πολυ. Συνηθως εσεις πριν πατε γυμναστηριο τι κανετε απο διατροφη για να εχετε πιο πολλες αντοχες;
Link to comment
Share on other sites

συνεχιζουμε,και ερωτω καποιον που ξερει.

ας υποθεσουμε οτι ειναι σαββατοκυριακο και το γυμναστηριο ειναι κλειστο,αλλα εγω θελω να κανω γυμναστικη.η σωστη σειρα ειναι πρωτα τρεξιμο και μετα βαρη(βαρακια)η πρωτα βαρη και μετα τρεξιμο?

?η δεν εχει σημασια?

 

Εξαρτάται τι εννοείς "τρέξιμο". Αν θες να κάνεις 5 λεπτά για ζέσταμα κάνε το πριν τις ασκήσεις με βάρη. Αν και το καλύτερο ζέσταμα για τους μυες είναι οι διατάσεις και οι ίδιες οι ασκήσεις με πολύ χαμηλό βάρος και 12-15 επαναλήψεις.

 

Αν θέλεις να κάνεις τρέξιμο με την αερόβια έννοια, τότε οπωσδήποτε μετά τα βάρη. Το πρώτο πράγμα που αρχίζει να καίει ο οργανισμός μας όταν ασκείται είναι υδατάνθρακες και πρωτείνες και μετά το μισάωρο ξεκινάει η καύση λίπους. Οπότε κάνε τα βάρη σου και μετά ξεκίνα 20-45 λεπτά (εξαρτάται τι πρόγραμμα κάνεις και τι στόχους έχεις) γρήγορο περπάτημα ή ελαφρύ τρέξιμο.

 

 

Να ρωτησω και εγω κατι, ποια ειναι η πιο καταληλη ωρα για γυμναστικη; Οταν κανω τα σετ το πρωι που συνηθως δεν εχω φαει τιποτα παρα μονο ενα ποτηρι γαλα νιωθω αρκετες φορες κουρασμενος ενω αν τα κανω απογευμα η βραδυ (3-4 ωρες μετα το φαγητο) μου φαινεται οτι αντεχω πιο πολυ. Συνηθως εσεις πριν πατε γυμναστηριο τι κανετε απο διατροφη για να εχετε πιο πολλες αντοχες;

 

Το καλύτερο είναι να πας στο γυμναστήριο με 1-2 γεύματα. Αν δεν ταίσεις τον οργανισμό σου πως θα αντέξει; Αν δεν βάλεις βενζίνη σε ένα αυτοκίνητο θα σου μείνει ;)

 

Το πρωί μπορείς να κάνεις κανά 20λεπτο αερόβια άσκηση, όπως σηκωθείς χωρίς να φας τίποτα, ένα ποτηράκι νερό και ξεκίνα γρήγορο περπάτημα ή πολύ ελαφρύ τζογκινγκ. Μετά πάρε το πρωινό σου.

What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω κατι, ποια ειναι η πιο καταληλη ωρα για γυμναστικη; Οταν κανω τα σετ το πρωι που συνηθως δεν εχω φαει τιποτα παρα μονο ενα ποτηρι γαλα νιωθω αρκετες φορες κουρασμενος ενω αν τα κανω απογευμα η βραδυ (3-4 ωρες μετα το φαγητο) μου φαινεται οτι αντεχω πιο πολυ. Συνηθως εσεις πριν πατε γυμναστηριο τι κανετε απο διατροφη για να εχετε πιο πολλες αντοχες;

 

Εγώ να σου πω την αλήθεια όσες φορές έχω πάει πρωί δεν έχω δει τρελή διαφορά με την απογευματινή απόδοση μου ....!!!

Από διατροφή δεν κάνω τίποτα παραπάνω από ότι κάνεις εσύ (δηλ. φαΐ 3-4 ώρες πριν την άσκηση )!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τελευταια νιωθω μια εξαντληση στην μεση των ασκησεων και ισως οφειλεται εκει, για αυτο θελω να ψαχτω λιγο παραπανω στο θεμα της διατροφης πριν το γυμναστηριο για να εχω πιο πολυ ενεργεια. Δεν με ενδιαφερουν συμπληρωματα και τετοια αλλα τι γευματα θα ειναι καλα να τρωω πριν παω, εχω ακουσει πχ οτι το γαλα κανει καλο πριν και ειδικα μετα την ασκηση.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τελευταια νιωθω μια εξαντληση στην μεση των ασκησεων και ισως οφειλεται εκει, για αυτο θελω να ψαχτω λιγο παραπανω στο θεμα της διατροφης πριν το γυμναστηριο για να εχω πιο πολυ ενεργεια. Δεν με ενδιαφερουν συμπληρωματα και τετοια αλλα τι γευματα θα ειναι καλα να τρωω πριν παω, εχω ακουσει πχ οτι το γαλα κανει καλο πριν και ειδικα μετα την ασκηση.

 

Μμμ.. πηγαίνεις κάθε μέρα στο γυμναστήριο ??

Επειδή το ίδιο ακριβώς έπαθα και εγώ πριν από κάτι χρόνια ... απλά σταμάτησα να γυμνάζομαι ( 2 μέρες ) Σ.Κ. ... Με αυτόν τον τρόπο ξεκουράζονται οι μύες ..

Σημαντικός παράγοντας είναι να μην γυμνάζεις κάθε μέρα την ίδια μυϊκή μάζα .

δηλ. την 1 μέρα θα κάνεις πλάτη , την άλλη μέρα θα κάνεις στήθος και την άλλη πόδια .... με αυτόν τον τρόπο δεν κουράζονται οι μυς ακόμα και αν πηγαίνεις κάθε μέρα όπως εγώ ..:)

Link to comment
Share on other sites

Μμμ.. πηγαίνεις κάθε μέρα στο γυμναστήριο ??

Επειδή το ίδιο ακριβώς έπαθα και εγώ πριν από κάτι χρόνια ... απλά σταμάτησα να γυμνάζομαι ( 2 μέρες ) Σ.Κ. ... Με αυτόν τον τρόπο ξεκουράζονται οι μύες ..

Σημαντικός παράγοντας είναι να μην γυμνάζεις κάθε μέρα την ίδια μυϊκή μάζα .

δηλ. την 1 μέρα θα κάνεις πλάτη , την άλλη μέρα θα κάνεις στήθος και την άλλη πόδια .... με αυτόν τον τρόπο δεν κουράζονται οι μυς ακόμα και αν πηγαίνεις κάθε μέρα όπως εγώ ..:)

Οχι δεν πηγαινω καθε μερα, 4 φορες την εβδομαδα παω (Δευτερα, Τριτη, Πεμπτη, Παρασκευη) και Σαββατοκυριακο κανω μερικους κιλιακους και Pushups σπιτι. Αυτο για την μυικη μαζα το ξερω και εγω, κανω διαφορετικες ασκησεις καθε μερα οπως κανεις εσυ δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν πηγαινω καθε μερα, 4 φορες την εβδομαδα παω (Δευτερα, Τριτη, Πεμπτη, Παρασκευη) και Σαββατοκυριακο κανω μερικους κιλιακους και Pushups σπιτι. Αυτο για την μυικη μαζα το ξερω και εγω, κανω διαφορετικες ασκησεις καθε μερα οπως κανεις εσυ δηλαδη.

 

Τότε ρώτα τον γυμναστή σου και πές του τι ακριβώς γίνεται .... Μπορεί να σε βοηθήσει και να σου πει τι ακριβώς να τρως για παραπάνω ενέργεια .....

Αλλά το σύμπτωμα που λές (ότι νιώθεις εξάντληση στην μέση των ασκήσεων) μου δίνεις να καταλάβω ότι κουράζονται οι μυς σου !!

Γιά δοκίμασε αυτό

Αν είσαι στο στάδιο του όκγου δοκίμασε να μειώσεις τις επαναλήψεις στα κιλά που είσαι και να αυξήσεις τα σετ κατα 1 ....

Αν είσαι στο στάδιο τις γράμμωσης δοκίμασε να μειώσεις λίγα κιλά και να αυξήσεις τις επαναλήψεις !!! :)

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα στα Curves του Ν.Ψυχικού για πληροφορίες και μου είπαν πως αυτήν την εβδομάδα έχουν προσφορά, λόγω της σημερινής ημέρας της γυναίκας, και χαρίζουν την "εγγραφή" (δεν το λένε εγγραφή, χρησιμοποιούν μια άλλη λέξη που μου διαφεύγει).

Προχτές έληξε η ετήσια στο άλλο gym και το βλέπω πιθανό να πάω για ένα δοκιμαστικό μήνα στα Curves και βλέπουμε.

Καλό μου φάνηκε το Curves, το χειρότερο από όσο τα είδα, είναι η μουσική, πολύ δυνατή και πολύ εκνευριστική. Αλλά ξέρω: θα φοράω ωτοασπίδες. Το έχω δοκιμάσει και μου άρεσε πολύ η αίσθηση καθώς με βουλωμένα αυτιά ακούω την αναπνοή μου και γενικά συγκεντρώνομαι στο σώμα μου. Η δυνατή μουσική με κάνει να γυμνάζομαι μηχανικά και χωρίς να προσέχω τι κάνω και δεν μου αρέσει καθόλου αυτό.

 

Κι ένα ψιλοάσχετο σχόλιο: έχω πάει κι άλλες φορές κατά περιόδους σε γυμναστήρια για πληροφορίες ψάχνοντας για καλή προσφορά, αλλά αυτήν την φορά σε 3 που πήγα τους είδα να θέλουν να κάνουν την πώληση, ενώ παλιότερα ήταν συνήθως μπλαζέ, του τύπου "οκ, άμα θέλεις εδώ είμαστε".

Τυχαίο ή η κρίση έχει χτυπήσει και τα γυμναστήρια;

Link to comment
Share on other sites

Τότε ρώτα τον γυμναστή σου και πές του τι ακριβώς γίνεται .... Μπορεί να σε βοηθήσει και να σου πει τι ακριβώς να τρως για παραπάνω ενέργεια .....

Αλλά το σύμπτωμα που λές (ότι νιώθεις εξάντληση στην μέση των ασκήσεων) μου δίνεις να καταλάβω ότι κουράζονται οι μυς σου !!

Γιά δοκίμασε αυτό

Αν είσαι στο στάδιο του όκγου δοκίμασε να μειώσεις τις επαναλήψεις στα κιλά που είσαι και να αυξήσεις τα σετ κατα 1 ....

Αν είσαι στο στάδιο τις γράμμωσης δοκίμασε να μειώσεις λίγα κιλά και να αυξήσεις τις επαναλήψεις !!! :)

panikk σε ευχαριστω για την βοηθεια, θα το συζητησω και με τον γυμναστη μου το θεμα και θα δω τι θα μου πει και αυτος.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδια θα ηθελα την γνωμη σας σε κατι, σπιτι μου εχω ενα πολυοργανο με βαρη και τροχαλιες. Εδω και 2 μηνο που το εχω, εχω αρχισει να κανω 3 μερες την βδομαδα μια μερα ομους-ποδια την, μια πλατη-τρικεφαλους, μια με δικεφαλους-στηθος και στις ενδιαμεσες μερες κιλιακους και ελξεις σε μονοζυγο. Μεχρι τωρα εχω δει αλλαγη αλλα θελω να χασω λιγο παραπανω λιπος, δεν ειμαι πολλα κιλα (1.76, 69-70 κιλα) αλλα θελω να καψω λιγο λιπος γιατι εχω ακομα στα ποδια και να εμφανισω λιγο τους κιλιακους.

Ειχα παει για τρεξιμο 1-2 φορες αλλα επειδη το ωραριο μου ειναι λιγο περιεργο και πρεπει να παιρνω αμαξι για να παω γιατι δεν εχω εδω κοντα κατι σκευτομουν την λυση ενος στατικου ποδηλατου η ενος ελλειπτικου. Το ελλειπτικο νομιζω θα ειναι καλυτερη λυση γιατι θα γυμναζει ολο το σωμα αλλα θα ηθελα να ακουσω και μια δευτερη γνωμη η καποια αλλη προταση.

Link to comment
Share on other sites

Το ποδηλατο δεν νομιζω οτι κανει δουλεια, εκτος κι αν κατσεις κανα δυωρο πανω.

Ελειπτικο δεν εχω δοκιμασει ποτε μου, αλλα κι εκει εχω τις αμφιβολιες μου.

Εγω θα προτεινω ως καλυτερη λυση τον διαδρομο, καθως φτιαχνεις και φυσικη κατασταση και κατα δευτερον power plate το οποιο εμενα μεσα σε δυο μηνες μου εκανε τους μυς των ποδιων σκληρους σαν πετρα.

Link to comment
Share on other sites

Το ποδηλατο και εγω νομιζω οτι δεν θα κανει και τοσο δουλεια αλλα δεν ξερω με τις αντιστασεις που εχει αν δυσκολευει και κατι γινετε εκει. Ο διαδρομος δυστυχως ξεφευγει απο τα λεφτα που θελω να δωσω, γιατι εκει θελω 600+ σιγουρα ενω εγω διαθετω περιπου 250 ευρω. το ελλειπτικο απο οτι καταλαβα ειναι κατι σαν συνδιασμος διαδρομου και ποδηλατου αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα κανει δουλεια. Γενικα δεν περιμενω να γυμνασω τοσο πολυ το σωμα μου με το ελλειπτικο η το ποδηλατο αλλα να καψω λιπος γιατι την γυμναστικη την κανω με το πολυοργανο.
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως το ελλειπτικο με πιανει καλυτερα, χωρις να ειμαι ειδικος το θεωρω καλυτερο απο το ποδηλατο.Παντως για να καψεις λιπος πρεπει να φτιαξεις και τη διατροφη σου, αν τρως 2 γουρνοπουλα την ημερα οση ωρα και να κοπανιεσαι αποτελεσματα δεν βλεπεις:lol:
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει μεγάλη διαφορά ότι και να κάνεις. Ολα αερόβια γυμναστική είναι, αλλά αν σε περιορίζει το κόστος, πάρε καλύτερα ελλειπτικό. Τον σπουδαιότερο ρόλο για μείωση λίπους παίζει η διατροφή, αν δεν τρως σωστά και δεν είσαι υποθερμιδικά στο τέλος της ημέρας, όσες ώρες και να κάνεις δεν θα δεις αποτέλεσμα.
What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

Απο διατροφη δεν το παρακανω στο φαι και συνηθως ειμαι κατω απο τις θερμιδες που πρεπει να παρω αλλα δυστυχως λογο δουλειας δεν μπορω να κανω τα συχνα γευματα που χρειαζεται. Συνηθως κανω μονο 3 γευματα, γενικα δεν θελω να πεσω και αλλο σε κιλα απλα να φυγει λιγο λιπος για γραμωση γιατι ηδη ειμαι στα 69 κιλα αν χασω και αλλο θα με περνει ο αερας :lol:
Link to comment
Share on other sites

Το ποδηλατο και εγω νομιζω οτι δεν θα κανει και τοσο δουλεια αλλα δεν ξερω με τις αντιστασεις που εχει αν δυσκολευει και κατι γινετε εκει. Ο διαδρομος δυστυχως ξεφευγει απο τα λεφτα που θελω να δωσω, γιατι εκει θελω 600+ σιγουρα ενω εγω διαθετω περιπου 250 ευρω. το ελλειπτικο απο οτι καταλαβα ειναι κατι σαν συνδιασμος διαδρομου και ποδηλατου αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα κανει δουλεια. Γενικα δεν περιμενω να γυμνασω τοσο πολυ το σωμα μου με το ελλειπτικο η το ποδηλατο αλλα να καψω λιπος γιατι την γυμναστικη την κανω με το πολυοργανο.

 

Συνδυασμός: βάρη-ελλειπτικό-galileo (όχι Power plate!)

 

Και στα 3 που ανέφερα πιο πάνω καλό είναι να σου δώσουν ένα πρόγραμμα να κάνεις!

 

Το ελλειπτικό μπορείς να πεις πολύ απλά ότι είναι ένας συνδυασμός διαδρόμου με ποδήλατο.Διάδρομος και ελλειπτικό τα βάζω στην ίδια κατηγορία εκγύμνασης (πολύ γενικά το λέω αυτό βέβαια) γιατί το καθένα γυμνάζει καλά ανάλογα με το πως το χρησιμοποιείς.Το ένα βασίζεται στην αντίσταση και το άλλο καθαρά στο τρέξιμο.

 

Αν είναι να πάρεις μηχάνημα δόνησης να ξέρεις τα εξής:

1.Θα πάρεις galileo δηλαδή ΑΜΦΙΠΛΕΥΡΗΣ δόνησης!ΟΧΙ power plate στυλ (κάθετης δόνησης!)

2.Πρέπει να ξέρεις τι να πάρεις και από χαρακτηριστικά και ποιότητα του μηχανήματος.

3.Το συγκεκριμένο μηχάνημα ΠΡΕΠΕΙ να γίνεται με παρουσία γυμναστή υπό μορφή personal για ΠΟΛΛΟΥΣ λόγους και ΒΑΣΙΚΑ ΥΓΕΙΑΣ!

 

Για περισσότερες λεπτομέρειες καταλαβαίνεις ότι όλα αυτά τα ζητήματα μπορούν να ΑΝΑΠΤΥΧΘΟΥΝ σε πολύ μεγάλο βαθμό και δεν έχω τον απαιτούμενο χρόνο.Έχει τύχει πολλές φορές με διάφορους πελάτες να κάνουμε συζητήσεις για διάφορα παρόμοια θέματα και μία ώρα το λιγότερο!!!!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Απο τον συνδιασμο αυτο μπορω να εχω μονο τα βαρη και το ελλειπτικο η το ποδηλατο (προσεχως). Για power plate δυστυχως δεν μου περρισευουν οποτε θα βολευτω με τα παραπανω, οσο για το προγραμμα μου εχουν βγαλει ενα για τα βαρη οποτε ειμαι καλυμενος. Οταν παρω το ελλειπτικο θα κοιταξω να βρω και καποιο αλλο ωστε 1-2 μερες να βαλω και αεροβιες.

Ευχαριστω παντως για τον χρονο σας παιδια, κατεληξα στο ελλειπτικο και λογικα για αυτο που εχω στο λινκ παω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...