Jump to content

[ROM] Omega Rom και Omega Files


ioathe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βγάζει αυριο την 8.1 και ολα τα bug εχουν διορθωθεί...

εγω βέβαια εχω παραμείνει στην 7.1 λόγο firmware...

Πιστεύω οτι είναι οτι καλυτερο αυτην την στιγμή

 

Δεν νομίζω ότι το ALF6 ήταν καλύτερο. Απλα οι cookers χρειάζονται λίγο χρόνο να προσαρμόσουν τα tweaks τους σ ένα νέο firmware που περιέχει τόσες αλλαγές.

Γενικα για μένα μετα την εγκατάσταση των fixes τα 2-3 προβληματάκια δεν υφίστανται.

Νωρίτερα σήμερα είχα αδικαιολόγητη αύξηση της θερμοκρασίας και μάλιστα 2 φορές. Μια όσο έγραφα ένα μεγάλο mail και μια που περιέγραψα πριν. Οι δοκιμές απέδειξαν ότι το disable scrolling cache δημιουργει κάποιο config που ανεβάζει τη θερμοκρασία και μάλλον την κατανάλωση. Σαν να κολλαει ο επεξεργαστης ψηλα. Βαρεθηκα να εγκαταστησω καποιο εργαλειο για να το ψαξω καλυτερα. Αφου αποδειχθηκε μετα απο δυο απεγκαταστασεις - εγκαταστασεις το θεωρω βεβαιο. Κάτι τέτοια είναι τα προβλήματα σ ένα εντελώς νέο firmware. Κάθε τι που βάζουμε χρειάζεται πολλές δοκιμές.

 

Στα θετικά είναι ότι η μπαταρία όχι απλα γράφει 100%, αλλα παραμένει μετα απο αρκετη χρήση που σημαινει ότι έχει φορτιστεί εντελως. Είχα να το δώ αυτο απο τον καιρο του iPhone.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βρε παιδιά το με το "καρναβάλι" για το mixed εννοούσα ότι είναι πολύ πολύχρωμο για τα δικά μου γούστα. Όχι ότι δεν μου άρεσε όλο το σχέδιο και τα εικονίδια! :)

 

Για την 8.1, υπάρχει λόγος να την περάσει κάποιος με 8 και όλα τα fix?

Δεν είδα καμια αλλαγή γι'αυτό ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

Νέα έκδοση Omega v8.1:

 

Περισσότερα στα πρώτα post :)

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά το με το "καρναβάλι" για το mixed εννοούσα ότι είναι πολύ πολύχρωμο για τα δικά μου γούστα. Όχι ότι δεν μου άρεσε όλο το σχέδιο και τα εικονίδια! :)

 

Για την 8.1, υπάρχει λόγος να την περάσει κάποιος με 8 και όλα τα fix?

Δεν είδα καμια αλλαγή γι'αυτό ρωτάω.

 

Αν εχεις περασει τα fix δε χρειαζεται.

 

Νέα έκδοση Omega v8.1:

 

Περισσότερα στα πρώτα post :)

 

Ευχαριστουμε mister!

Μια ερωτηση.Η προσθηκη init.d χωρις scripts, για ποιο λογο εγινε?

Παντως θα δοκιμασω καποια scripts απο αυτα που εμπιστευομουν στο Note και θα κανω καποιες δοκιμες.

Πολυ καλη δουλεια για ακομα μια φορα.Η ομαδα της omega ειναι παντα κοντα στους χρηστες.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Kαι επίσημα βγήκαμε στον αέρα...

 

Kalagas ICSlike Theme

 

Εγώ το πέρασα first thing πάνω από την 8.1 :-) όλα μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά το με το "καρναβάλι" για το mixed εννοούσα ότι είναι πολύ πολύχρωμο για τα δικά μου γούστα. Όχι ότι δεν μου άρεσε όλο το σχέδιο και τα εικονίδια! :)

 

Για την 8.1, υπάρχει λόγος να την περάσει κάποιος με 8 και όλα τα fix?

Δεν είδα καμια αλλαγή γι'αυτό ρωτάω.

 

Σου προτείνω να βάλεις την v8.1 χωρίς full wipe!

 

Αν εχεις περασει τα fix δε χρειαζεται.

Ευχαριστουμε mister!

Μια ερωτηση.Η προσθηκη init.d χωρις scripts, για ποιο λογο εγινε?

Παντως θα δοκιμασω καποια scripts απο αυτα που εμπιστευομουν στο Note και θα κανω καποιες δοκιμες.

Πολυ καλη δουλεια για ακομα μια φορα.Η ομαδα της omega ειναι παντα κοντα στους χρηστες.

 

Εκεί βάζεις τα init.d scripts και τρέχουν με ένα συμβατό init.d scripts kernel.

 

Kαι επίσημα βγήκαμε στον αέρα...

 

Kalagas ICSlike Theme

 

Γιάννη το αγαπημένο μου theme, σ ευχαριστώ πολύ!

 

Εγώ το πέρασα first thing πάνω από την 8.1 :-) όλα μια χαρά!

 

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

 

Τελικά ισχύει ότι αν αλλάξουμε μόντεμ δεν θα δουλεύει σωστά;

 

Ναι.

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Εκεί βάζεις τα init.d scripts και τρέχουν με ένα συμβατό init.d scripts kernel.

 

Το γνωριζω αυτο mister...:)

Ηδη τρεχω την 8.1 με καποια scripts!

Απλα ρωτησα εγκυκλοπαιδικα μια και αυτος ο φακελος θα μπορουσε να προστεθει και χειροκινητα απο καποιον που ηθελε να τον ''χρησιμοποιησει''...

 

Anyway, η 8.1 πηγαινει (επισης) σφαιρα.

 

Ευχαριστω!

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη περασα την 8.1 πανω απο την 8 αλλα δεν μου εμφανιζει το Extended Power Menu....

Γιατι;

Θα πρεπει να το περασω χειροκινητα οπως στην 8;

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μετά από καθε επανεκκίνηση της συσκευής κ την εμφάνιση του λογοτυπου της Samsung κ για μερικά δευτερόλεπτα μου εμφανίζει το εξής μνμ:αναβάθμιση λειτουργικού android-άνοιγμα εφαρμογών.Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος!? Με την omega v8 δεν το έκανε αυτό.Τώρα το τηλ φοράει την v8.1 με το kalagas ics theme.
Link to comment
Share on other sites

Πανε recovery και κανε τα δυo wipe cache-dalvik, κι εγω το ειχα παθει αυτο σε προηγουμενη εκδοση και ετσι εστρωσε..
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ρε παιδιά από αυτονομία δεν έμεινα ευχαριστημένος από καμία έκδοση. Ίσως έχω επηρεαστεί από το S2...:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ρε παιδιά από αυτονομία δεν έμεινα ευχαριστημένος από καμία έκδοση. Ίσως έχω επηρεαστεί από το S2...:rolleyes:

 

Γιατί στο s2 είχες καλύτερη αυτονομία από ότι εδώ?? Εγώ s2 πότε δεν είδα σοβαρή αυτονομία και τώρα έχω περισσότερη κι από το note που δεν το περίμενα να συμβεί.. Νομίζω ότι καλύτερα δεν γίνεται από τέτοιο τηλέφωνο

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα θέματα μου ολα τα εικονίδια έχουν ακριβώς το ίδιο μέγεθος... 50x50 pixels...

 

Γιάννη χωρίς παρεξήγηση αλλά το ίδιο βλέπω κι εγώ αν τα συγκρίνω με τα αντίστοιχα default

πάντως οφείλω να τονίσω ότι έχετε κάνει Ε Ξ Α Ι Ρ Ε Τ Ι Κ Η δουλειά δεν ξέρω ποιο από τα themes να κρατήσω

.....Φιλικά Σταύρος.....:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά όταν λέτε χωρίς full wipe να περάσω πάνω απο την 8 την 8.1 τι εννοείτε?

χωρίς Wipe davlik cache? χωρίς wipe γενικά?

Thanks and keep it up

Link to comment
Share on other sites

Σαν την 6.0 παντως, εξακριβωμενο, δεν ηταν καμια σε αυτονομια/σημα.. σε ολα τα αλλα παντως ολες οι omega ειναι super!!!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά όταν λέτε χωρίς full wipe να περάσω πάνω απο την 8 την 8.1 τι εννοείτε?

χωρίς Wipe davlik cache? χωρίς wipe γενικά?

Thanks and keep it up

full wipe=

Wipe data / factory reset

Wipe cache

Wipe dalvik cache

Flash Omega

δεν θα κάνεις το Wipe data / factory reset

(πρώτη σελίδα 4ο ποστ)

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη χωρίς παρεξήγηση αλλά το ίδιο βλέπω κι εγώ αν τα συγκρίνω με τα αντίστοιχα default

πάντως οφείλω να τονίσω ότι έχετε κάνει Ε Ξ Α Ι Ρ Ε Τ Ι Κ Η δουλειά δεν ξέρω ποιο από τα themes να κρατήσω

 

Με τα default σίγουρα υπάρχει διαφορά...

Τα πιο πολλά default εικονίδια είναι 38x38 pixels...

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι με την 8.1 χάθηκε το video preview που είχε το κινητό όταν έμπαινες στο φάκελο των videos, δηλαδή το εφέ που έκανε παίζοντας 5-10 δευτερόλεπτα σε loop από κάθε video, το οποίο ήταν πολύ εντυπωσιακό καθώς έδειχνε τις δυνατότητες του κινητού παίζοντας ταυτόχρονα ένα preview από όλα τα βίντεο που έχει κανείς στον συγκεκριμένο φάκελο.

Ισχύει η παρατήρησή μου ή απενεργοποίησα κατά λάθος κάποια επιλογή?

Μπορεί να επανέλθει με ένα fix από τον Γιάννη (αν όντως συμβαίνει κάτι τέτοιο)?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...