Jump to content

[ROM] Omega Rom και Omega Files


ioathe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδες χρειαζομαι επειγοντος βοηθεια.Μου εδωσε ο αδερφος μου το Zip τou call recorder της Omega και το εγκατεστησα στο δικο μου χωρις να εχω Omega ειμαι official με root μονο.Οταν καλω κααποιον μου βγαζει οτι το com.phone.android τερματιστηκε,εκανα επαναφορα εργοστασιακων αλλα τιποτα.Εκανα το λαθος και μετα την επαναφορα δεν τσεκαρα αν διορθωθηκε το προβλημα και ξανα σεταρα το κινητο με ρυθμισεις και εφαρμογες.

 

1.Πως μπορω να το επαναφερω το phone.android?Με ODIN αμα ξανα φλασαρω θα γινει σιγουρα αλλα μηπως μπορω να γλυτωσω αυτη τη διαδικασια και να περασω μονο το αρχειο που λειπει??

 

2.Και αν δεν γλυτωσω το flasharisma πως θα παρω backup ολες τις εφαρμογες και τους φακελους?Εχω το titanium backup Pro.

 

πρεπει να περασεις με εναν root explorer το original apk

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

πρεπει να περασεις με εναν root explorer το original apk

που το βρισκω ομως?

Link to comment
Share on other sites

Αν χρειάζεσαι το αρχικό .apk τότε κατέβασε το επίσημο Firmware που φοράς, αποσυμπίεσε το και άνοιξε το PDA (με ένα πρόγραμμα όπως το ultraiso ή κάποιο παρόμοιο). Στον φάκελο system/app θα βρεις το Phone.apk (και Phone.odex αν δεν κάνω λάθος) για περάσεις στο κινητό σου με έναν File Explorer που να έχει δικαιώματα root (π.χ. Root Explorer).

Όταν τα περάσεις βάλε και τα σωστά Permissions (rw- r-- r--) και Ownerships (root-root).

Η άλλη εύκολη λύση είναι να σου ανεβάσει κάποιος τα αρχεία που χρειάζεσαι και ακόμα πιο καλά αν τα φτιάξει και σε ένα flashable .zip για να τα περάσεις από το CWM Recovery.

 

Για Backup δες εδώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες χρειαζομαι επειγοντος βοηθεια.Μου εδωσε ο αδερφος μου το Zip τou call recorder της Omega και το εγκατεστησα στο δικο μου χωρις να εχω Omega ειμαι official με root μονο.Οταν καλω κααποιον μου βγαζει οτι το com.phone.android τερματιστηκε,εκανα επαναφορα εργοστασιακων αλλα τιποτα.Εκανα το λαθος και μετα την επαναφορα δεν τσεκαρα αν διορθωθηκε το προβλημα και ξανα σεταρα το κινητο με ρυθμισεις και εφαρμογες.

 

1.Πως μπορω να το επαναφερω το phone.android?Με ODIN αμα ξανα φλασαρω θα γινει σιγουρα αλλα μηπως μπορω να γλυτωσω αυτη τη διαδικασια και να περασω μονο το αρχειο που λειπει??

 

2.Και αν δεν γλυτωσω το flasharisma πως θα παρω backup ολες τις εφαρμογες και τους φακελους?Εχω το titanium backup Pro.

 

και εμένα το ίδιο έκανε κ το διόρθωσα σβήνοντας με έναν root explorer το αρχείο SecPhone.apk k SecPhone.odex στην διαδρομή (system/app). ύστερα ξαναέκανα εγκατάσταση από CWM το ζιπακι και δούλεψε κανονικά έχοντας και την ηχογράφηση

"ΚΑΜΙΑ ΚΑΛΗ ΠΡΑΞΗ ΔΕΝ ΜΕΝΕΙ ΑΤΙΜΩΡΗΤΗ"
Link to comment
Share on other sites

Ακούω καλά λόγια για την 7.1 και με τρώει το χέρι :lol:

Όσοι την περάσατε και είστε οκ με ολα, έχετε κάνει πλήρη εγκατάσταση? Τι βγάλατε/παγώσατε/προσθέσατε μετά?

 

Θα ξαναπαρω nandroid την 6 πάντως καλού κακού :p

Link to comment
Share on other sites

Ακούω καλά λόγια για την 7.1 και με τρώει το χέρι :lol:

Όσοι την περάσατε και είστε οκ με ολα, έχετε κάνει πλήρη εγκατάσταση? Τι βγάλατε/παγώσατε/προσθέσατε μετά?

 

Θα ξαναπαρω nandroid την 6 πάντως καλού κακού :p

 

Εγώ προσωπικά έκανα custom εγκατάσταση και δεν εγκατέστησα widgets καιρού, widget yahoo μετοχών, κάποια widget ρολογιών και στην συνέχεια έβγαλα ότι έχει να κάνει με social hub/music hub, exchange, gmail, stock browser... Έχω γύρω στις 75 εφαρμογές και δεν έχω παγώσει κάτι και όλα τρέχουν απρόσκοπτα.. α, έχω περάσει τον franco v7 από προχθές το βράδυ και επίσης είναι άψογος χωρίς να δω το οτιδήποτε. Δυστυχώς δεν το έχω αφήσει όλη την νύχτα σε αναμονή γιατί το βάζω στην φόρτιση παρόλο που είμαι στο 40-45%...

Link to comment
Share on other sites

παιδια ποιος ειναι ο καλυερος kernel σε συνδιασμο με την omega?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι πολύ ευχαριστημενος από την Omega v7.1

Σήμερα λοιπόν από ξημερώματα από Αθήνα και ήρθα Πτολεμαΐδα αεροπορικώς και τώρα είμαι στο Μακεδονία να επιστρέψω.. Το έχω λιώσει με αρκετή χρήση κλήσεων, ίντερνετ για mails κτλ και είναι στο 70% μόλις τώρα.. Πέρασα χθες τον τελευταίο Φράνκο και πράγματι έχει ολοκληρωθεί η τέλειοτητα αν μου επιτραπεί ο όρος.. Προτείνω ανεπιφύλακτα :D

φιλε μια ερωτηση εβαλα 7.1 εβαλα και franco 7 το θεμα μου ειναι οτι το home button δεν ανάβει αμεσα την οθόνη οπως πρέπει κανει περίπου 3-4 δευτερολεπτα

Link to comment
Share on other sites

To Fast Dormancy σε τι λειτουργία το έχετε βάλει; Αξίζει να ασχολούμαστε (για καλύτερη αυτονομία εννοώ) όταν δεν δουλεύουμε data, 3G κλπ?
Link to comment
Share on other sites

φιλε μια ερωτηση εβαλα 7.1 εβαλα και franco 7 το θεμα μου ειναι οτι το home button δεν ανάβει αμεσα την οθόνη οπως πρέπει κανει περίπου 3-4 δευτερολεπτα

 

Τι launcher χρησιμοποιείς? Μήπως ξαναφορτώνει? Αν ναι τότε φταίει ο launcher. Αλλιώς μήπως να μπεις στην εφαρμογή του svoice και από εκεί να κάνεις untick το launh by pressing home button twice??? Επίσης το κάνει αφού πέρασες τον franco? Εγώ με nova launcher δεν είδα κανένα παρόμοιο ζήτημα...

 

Edit:άλλο κατάλαβα εντελώς... Όπως και να έχει πάλι δεν έχω κανένα παρόμοιο θέμα με την ενεργοποίηση της οθόνης. Όλα γίνονται άμεσα και απρόσκοπτα!

Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

το launcher tw εχω και πριν βαλω franco κανενα θεμα.και το svoice το εχω απενεργοποιημένο.εβγαλα τον franco και ολα καλα. κουφό?
Link to comment
Share on other sites

το launcher tw εχω και πριν βαλω franco κανενα θεμα.και το svoice το εχω απενεργοποιημένο.εβγαλα τον franco και ολα καλα. κουφό?

 

εντελώς όμως!!! Εμένα φαντάσου με το που πέρασα franco ακόμα και εκείνο που έκανε όταν χρησιμοποιείς να κλειδώνεις οθόνη κάποιο widget και φωτίζεται λιγάκι η οθόνη και μετά σβήνει, ούτε αυτό το κάνει πλέον! Τέλος πάντων ποιος ξέρει τι συνέβη :wacko:??

Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

εντελώς όμως!!! Εμένα φαντάσου με το που πέρασα franco ακόμα και εκείνο που έκανε όταν χρησιμοποιείς να κλειδώνεις οθόνη και φωτίζεται λιγάκι η οθόνη και μετά σβήνει, ούτε αυτό το κάνει πλέον! Τέλος πάντων ποιος ξέρει τι συνέβη :wacko:??
γράψε λάθος!!!!!!!! Edited by eliasmad
Link to comment
Share on other sites

φιλε μια ερωτηση εβαλα 7.1 εβαλα και franco 7 το θεμα μου ειναι οτι το home button δεν ανάβει αμεσα την οθόνη οπως πρέπει κανει περίπου 3-4 δευτερολεπτα

 

Εννοείς προφανώς την ενεργοποίηση της οθόνης μετά από sleep mode.

Κι εγώ έχω την εντύπωση όριο καθυστερεί λίγο περισσότερο.

Προφανώς προέρχεται από κάποια ρύθμιση του Franco για οικονομία στην μπαταρία. Ίσως έχει ρυθμίσει την CPU χαμηλότερα σε sleep mode.

Τον φοβάμαι σε κάτι τέτοια.

Παλιότερα σ ένα Optimus one με δικό του kernel δεν έπαιζε μουσική με κλειστή οθόνη.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια νέα έκδοση του Samsung Ultimate Kernel Cleaning Script που πρέπει να χρησιμοποιήσουμε στο S3;
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς προφανώς την ενεργοποίηση της οθόνης μετά από sleep mode.

Κι εγώ έχω την εντύπωση όριο καθυστερεί λίγο περισσότερο.

Προφανώς προέρχεται από κάποια ρύθμιση του Franco για οικονομία στην μπαταρία. Ίσως έχει ρυθμίσει την CPU χαμηλότερα σε sleep mode.

Τον φοβάμαι σε κάτι τέτοια.

Παλιότερα σ ένα Optimus one με δικό του kernel δεν έπαιζε μουσική με κλειστή οθόνη.

εχεις δίκαιο Κωστα

τελικα γύρισα στον κερνελ της Ομεγγα και τελείωσε. πιο safe ειναι!!!επεισης με κερνελ franco δεν το έβαζε σε sleep mode. παρακολούθησα το spy cpu και πήγαινε μέχρι 60 τα % ενω με τον κερνελ της ομεγγα βλέπω 86 τα %

Edited by eliasmad
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο έκανα κι εγώ. Με franco kernel έχανα σημαντικά σε αυτονομία, ενώ με τον stock XXALF2 όλα καλά :happy:
Link to comment
Share on other sites

Άλλο πράγμα ο κορνέλ κ άλλο η lf2 αποκλείεται να χάνεται μπαταρία με Franco kernel. Είμαι από το πρωί στο 82 τοις εκατό
Κι όμως είχα πρόβλημα...:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Άλλο πράγμα ο κορνέλ κ άλλο η lf2 αποκλείεται να χάνεται μπαταρία με Franco kernel. Είμαι από το πρωί στο 82 τοις εκατό

 

Εγω έχω περάσει την v8 Franco. Ακόμα είναι νωρίς αλλα σε 3 ώρες με 10' οθόνη ανοικτη είναι στο 90%. Με ανοικτα wifi, 3G, αυτοματους συγχρονισμους κλπ. Ακόμα είναι πολυ νωρίς βέβαια γιατι η ένδειξη δεν είναι γραμμικη. Πέφτει πάντα πολυ γρήγορα στην αρχη.

Επιβεβαιων οτι υπάρχει αυτη η αυξημένη καθυστέρηση στο ξύπνημα της συσκευής.

 

Όσοι αναφέρουν την κατανάλωση τους θα πρέπει να λένε και πως χρησιμοποιούν την συσκευη τους.

Για παράδειγμα ένα τέτοιο smartphone δεν νοείται να μένει ούτε λεπτο χωρίς σύνδεση στο διαδίκτυο.

Συνεπώς δεν μου λέει τίποτα η αυτονομία που αναφέρουν κάποιοι με χρήση ΝΟΚΙΑ Symbian 40.

Μιλάω γενικώς δεν αναφέρομαι στον φίλο που κάνω παράθεση στο ποστ του.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Τελικά o v8 όπως και o v7 είναι όντως εξωτερικοί κερνελ...

Άλλα αυτό που έχει σημασία και ευτυχώς το κατάλαβε γρήγορα o γιάννης έχει να κανει με το firmware και το lf6 είναι όντως εξωτερικό...

Συνοψίζοντας ότι καλύτερο έχω βάλει μέχρι τώρα στο τηλ μου είναι η όμορφα v7.1

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,εγω παντως το εχω βγαλει απο την φορτιση εδω και 16 ωρες το εχω λιωσει ολη μερα σημερα με wifi 3g ολη μερα ιντερνετ τηλεφωνα μηνυματα και καποια παιχνιδακια κ ειναι στο 67% η μπαταρια,με ν7.1 omega,kalagas mixed theme και franco....Εμενα μου φενετε παρα πολυ καλα παντως...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,εγω παντως το εχω βγαλει απο την φορτιση εδω και 16 ωρες το εχω λιωσει ολη μερα σημερα με wifi 3g ολη μερα ιντερνετ τηλεφωνα μηνυματα και καποια παιχνιδακια κ ειναι στο 67% η μπαταρια,με ν7.1 omega,kalagas mixed theme και franco....Εμενα μου φενετε παρα πολυ καλα παντως...

16 ώρες internet, τηλεφωνήματα και παιχνίδια και είσαι ακόμα στο 67% :blink: Περίεργο μου φαίνεται... Ποιά έκδοση του Franco έβαλες;

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως φιλε μου τοσο εχει κρατησει και τωρα το βραδυ π το αφησα αναμονη οσο κοιμομουν πηεγε 64%...Θα σε γελασω ποια εκδοση εχω γιατι δεν πολυ ξερω...την εχω κατεβασει απο omega files γραφει 3.0.15..Κ εγω παραξενευομαι αλλα ετσι ειναι γιατι με κανενα αλλο κινητο που ειχα δεν κραταγε τοσο,στην μερα ηθελε να το φορτισω...
Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα να εγκαταστήσω το SetCPU με Omega kernel. Ρυθμισμένο σε pegasusq governor και φαίνεται πως πάει καλά με την αυτονομία. Αυτός ο governor είναι κάτι ανάλογο του interactive?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...