Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy S III


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα. Είμαι νέος χρήστης του κινητού (το πρώτο μου android) κι έχω μερικές απορίες οι οποίες θέλουν λύση. Μπορεί να είναι εύκολες αλλά εγώ δυσκολεύομαι.

1ον.Έχω κοσμοτέ, βάζω κάρτα και παίρνω μεγκαμπάιτ, πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση στο κινητό για να μπαίνω στο ίντερνετ; Μην μου φάει και την κάρτα.

2ον. Κατέβασα το σκάιπ και θέλω να βάλω το όνομα χρήστη, το οποίο είναι στα Αγγλικά, το κινητό έχει μόνο Ελληνικά στο όνομα χρήστη. Αλλάζει με κάποιο τρόπο; Αυτό το έχω παρατηρήσει και όταν πάω να γράψω μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα. Είμαι νέος χρήστης του κινητού (το πρώτο μου android) κι έχω μερικές απορίες οι οποίες θέλουν λύση. Μπορεί να είναι εύκολες αλλά εγώ δυσκολεύομαι.

1ον.Έχω κοσμοτέ, βάζω κάρτα και παίρνω μεγκαμπάιτ, πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση στο κινητό για να μπαίνω στο ίντερνετ; Μην μου φάει και την κάρτα.

2ον. Κατέβασα το σκάιπ και θέλω να βάλω το όνομα χρήστη, το οποίο είναι στα Αγγλικά, το κινητό έχει μόνο Ελληνικά στο όνομα χρήστη. Αλλάζει με κάποιο τρόπο; Αυτό το έχω παρατηρήσει και όταν πάω να γράψω μήνυμα.

 

1) Ρυθμίσεις/Περισσότερες ρυθμίσεις/Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας/Δεδομ. κινητής συσκ. Απο εδώ μπορείς να ανοιγοκλεινεις τα δεδομένα. Θα πρέπει να ελέγχεις το υπόλοιπο τον MB σου, όταν τελειώνουν θα κλείνεις τα δεδομένα.

 

2) Ρυθμίσεις/Γλώσσα και εισαγωγή/Πληκτρολόγιο Samsung/Γλώσσα εισαγωγής. Απο εδώ επιλέγεις ποιες γλώσσες θέλεις να έχει το πληκτρολόγιο π.χ. Ελληνικά και Αγγλικά. Το πληκτρολόγιο αλλάζει γλώσσα με σύρσιμο πάνω στο πλήκτρο που βάζουμε κενό.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ φίλε μου όταν λες να προσέχουμε τι εννοείς ;;

 

Να μην κατεβαζεις ότι ναναι απ όπου ναναι. :-)

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

1) Ρυθμίσεις/Περισσότερες ρυθμίσεις/Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας/Δεδομ. κινητής συσκ. Απο εδώ μπορείς να ανοιγοκλεινεις τα δεδομένα. Θα πρέπει να ελέγχεις το υπόλοιπο τον MB σου, όταν τελειώνουν θα κλείνεις τα δεδομένα.

 

2) Ρυθμίσεις/Γλώσσα και εισαγωγή/Πληκτρολόγιο Samsung/Γλώσσα εισαγωγής. Απο εδώ επιλέγεις ποιες γλώσσες θέλεις να έχει το πληκτρολόγιο π.χ. Ελληνικά και Αγγλικά. Το πληκτρολόγιο αλλάζει γλώσσα με σύρσιμο πάνω στο πλήκτρο που βάζουμε κενό.

 

Σ'ευχαριστώ, τα ρύθμισα αμέσως.

Για την μπαταρία έχει αναφερθεί κάτι; Θα ψάξω τα σχόλια των άλλων χρηστών για να δω αν αντιμετωπίζουν προβλήματα.

Το έχω κάθεται από το πρωί και πέφτει 1-1% χωρίς να κάνω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Με το carbon ειναι καλυτερα να κρατησω back up τα αρχεια του κινητου και μετα να το κανω restore η με το kies air?
Link to comment
Share on other sites

Αν πατήσεις Vol. Up+Menu+Power σε βγάζει στο Android System Recovert...

Εκεί έχει κάποιες επιλογές...Μια από αυτές είναι η apply update from external storage...'

Λογικά από εκεί μπορείς να κάνεις εγκατάσταση κάποιου firmware χωρίς την χρήση υπολογιστή...

Κάνω λάθος?????

Κανεις λαθος !!

Δεν μπορείς να εγκαταστήσεις official rom από recovery ,μόνο με odin ή .....με mobile odin αν είσαι root .

Παίρνω ένα full backup με το Titanium Pro, κάνω restore στην συσκευή, και μετά κάνω πάλι επαναφορά...

Δεν είναι σαν να μην έχει γίνει τίποτα, αφού όλα τα αρχεία θα τα επαναφέρω πάλι????

 

 

Υ.Γ. Δεν θέλω να στο παίξω έξυπνος, αλλά δεν γνωρίζω και πολλά πράγματα..Απορίες είναι όλα αυτά......

Έτσι ακριβώς ,εκτός απο τα widget που δεν επαναφέρονται .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κανενας οδηγος για να παρω back up τα αρχεια απο το S3 και να το περασω τη μαμα ROM η καμια καλυτερη πιο ελαφρια ROM οχι root ομως...
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κανενας οδηγος για να παρω back up τα αρχεια απο το S3 και να το περασω τη μαμα ROM η καμια καλυτερη πιο ελαφρια ROM οχι root ομως...

 

Custom rom και οχι ροοτ δεν υπαρχει, κατεβασε το carbon backup κανε backup και περνα μια στοκ ρομ..

Link to comment
Share on other sites

Custom rom και οχι ροοτ δεν υπαρχει, κατεβασε το carbon backup κανε backup και περνα μια στοκ ρομ..

 

Στοκ ρομ μονο μια υπαρχει?? Δεν το κατεχω καλα το αθλημα με το android

Link to comment
Share on other sites

έχω το avast και για κάποιο λόγο δεν μου δέχεται το pin που είχα δώσει. Υπάρχει τρόπος να το απεγκαταστήσω γιατί δεν μπορώ ούτε uninstall εφαρμογών να κάνω?

 

Τελικά το έσβησα με το titanium backup pro

Edited by GUZGUN

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Στοκ ρομ μονο μια υπαρχει?? Δεν το κατεχω καλα το αθλημα με το android

 

Θα σου προτεινα να διαβάσεις λίγο πριν αρχίσεις να πειράζεις το τηλέφωνο .

Δες εδω και εδω για επίσημα firmwares

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα να διαβάσεις λίγο πριν αρχίσεις να πειράζεις το τηλέφωνο .

Δες εδω και εδω για επίσημα firmwares

 

Ο οδηγος που λες στο πρωτο λινκ ειναι για ροοτ η οχι?? ;)

Link to comment
Share on other sites

Ο οδηγος που λες στο πρωτο λινκ ειναι για ροοτ η οχι?? ;)

 

Δεν χρειαζεται root για να περάσεις επίσημη rom με odin .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται root για να περάσεις επίσημη rom με odin .

 

Αν κανω restore απο το μενου του τηλεφωνου δεν ειναι το ιδιο?

 

Sorry κιωλας αν σε κουραζω αλλα νεος στο αθλημα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημερα έχω μια απορία σχετικά με το s3 Γιατι υπάρχει τόσο μεγαλη απόκλιση απο Μαγαζι σε Μαγαζι με την τιμή του τηλεφώνου ;; Δηλαδή το βρίσκω ....389. 445. 480. 520 ...μήπως είναι μαϊμού ;; Και πως θα το καταλάβω οτι δεν πήρα μαϊμού ;;;
Link to comment
Share on other sites

Γειας έχω το Samsung galaxy3 το συνδέω μέσω imedia schare με την tv μέσω hifi

Παίζει το video αλλά με διακοπές μήπως καμια λύση ..............

 

Αυτο το αντιμετωπιζω και εγω... ακομα δεν ξερω το γιατι

Link to comment
Share on other sites

Παίρνω ένα full backup με το Titanium Pro, κάνω restore στην συσκευή, και μετά κάνω πάλι επαναφορά...

Δεν είναι σαν να μην έχει γίνει τίποτα, αφού όλα τα αρχεία θα τα επαναφέρω πάλι????

 

 

Υ.Γ. Δεν θέλω να στο παίξω έξυπνος, αλλά δεν γνωρίζω και πολλά πράγματα..Απορίες είναι όλα αυτά......

 

Οταν θα κανεις restore, θα επαναφερεις μονο τις εφαρμογες με τα δεδομενα τους, οχι τα δεδομενα συστηματος... εχει επιλογη για το τι ακριβως θες να επαναφερεις.. και δεν θα αντιμετωπισεις ποτε προβλημα... το μονο που θα πρεπει να κανεις ειναι να σεταρεις το κινητο παλι μεσα απο τις ρυθμισεις σε καθε αλλαγη νεας rom.. οι εφαρμογες θα ειναι ενταξει, και ο,τι κανεις σε homescreen-lockscreen σε περιπτωση που φορας αλλον launcher θα ειναι ενταξει, αρκει να παρεις backup ο,τι εχεις επεξεργαστει.... εχει επιλογη μεσα στις ρυθμισεις του εκαστοτε launcher... και εισαι κομπλε...

Link to comment
Share on other sites

Κανεις λαθος !!

Δεν μπορείς να εγκαταστήσεις official rom από recovery ,μόνο με odin ή .....με mobile odin αν είσαι root .

 

Έτσι ακριβώς ,εκτός απο τα widget που δεν επαναφέρονται .

 

Τότε τι κάνεις με αυτήν την επιλογή????

Το έκανα μια μέρα σαν πείραμα και ξεκίνησε εγκατάσταση....Και το κινητό ανταποκρίθηκε μια χαρά....

Βέβαια μετά έκανα πάλι με τον τρόπο που περιγράφεται για να είμαι σίγουρος..

Link to comment
Share on other sites

Απο που μπορουμε να βρουμε το carbon για pc??

Όπως σου είπε ο Μιχάλης, διάβασε λίγο καλύτερα για να καταλάβεις τι είναι τι... Χωρίς παρεξήγηση, προφανώς έχεις μια παράλογη φοβία με το root, κάπου θα άκουσες ότι είναι κακό πράγμα... Δεν είναι, αντιθέτως. Από την άλλη μιλάς για custom roms, κάτι το οποίο εμπεριέχει πολύ μεγαλύτερο κίνδυνο από το να κάνεις ένα απλό ρουτ.

 

Παιδιά καλημερα έχω μια απορία σχετικά με το s3 Γιατι υπάρχει τόσο μεγαλη απόκλιση απο Μαγαζι σε Μαγαζι με την τιμή του τηλεφώνου ;; Δηλαδή το βρίσκω ....389. 445. 480. 520 ...μήπως είναι μαϊμού ;; Και πως θα το καταλάβω οτι δεν πήρα μαϊμού ;;;

Τα φθηνότερα είναι εισαγόμενα. Αν έρχονται από ευρωπαϊκή χώρα δεν έχεις πρόβλημα. Για να αποφύγεις μαϊμούδες πάρε από μαγαζί με καλές κριτικές, και αληθινή διεύθυνση, Όχι από πλανόδιο.. :)

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπε ο Μιχάλης, διάβασε λίγο καλύτερα για να καταλάβεις τι είναι τι... Χωρίς παρεξήγηση, προφανώς έχεις μια παράλογη φοβία με το root, κάπου θα άκουσες ότι είναι κακό πράγμα... Δεν είναι, αντιθέτως. Από την άλλη μιλάς για custom roms, κάτι το οποίο εμπεριέχει πολύ μεγαλύτερο κίνδυνο από το να κάνεις ένα απλό ρουτ.

 

 

Τα φθηνότερα είναι εισαγόμενα. Αν έρχονται από ευρωπαϊκή χώρα δεν έχεις πρόβλημα. Για να αποφύγεις μαϊμούδες πάρε από μαγαζί με καλές κριτικές, και αληθινή διεύθυνση, Όχι από πλανόδιο.. :)

 

Απο Μαγαζι το βρίσκω όμως θα μου πει ο καταστηματάρχης απο που το περνη ;

Link to comment
Share on other sites

στα μυνήματα --> ρυθμίσεις --> έχει "επανάληψη ειδοποίησης μυνήματος", μια φορά, κάθε 2 λεπτά και κάθε 10 λεπτά.

 

Επέλεξα το ''μία φορά'' αλλά ακόμα κουδουνίζει μέχρι να ανολιξω το μήνυμα.Τι στο καλό γίνεται?Επιπλέον παρατηρώ ότι τις τελευταίες μέρες η διάρκεια της μπαταρίας έχει πέσει αισθητά ενώ η χρήση που του κάνω είναι σχεδόν ίδια με πριν.Πχ το βράδυ που δεν το χρησιμοποιώ καθόλου η μπαταρία πέφτει κατα 20 τοις εκατό ενώ πριν έπεφτε ελάχιστα.Τι φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Απο Μαγαζι το βρίσκω όμως θα μου πει ο καταστηματάρχης απο που το περνη ;

 

Φυσικά και θα σου πει, δεν είναι παράνομο να το φέρνει από κάπου, δικαίωμά του είναι. Εξάλλου η προέλευση της συσκευής βρίσκεται πολύ εύκολα, διάβασε το επισημασμένο FAQ.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Επέλεξα το ''μία φορά'' αλλά ακόμα κουδουνίζει μέχρι να ανολιξω το μήνυμα.Τι στο καλό γίνεται?Επιπλέον παρατηρώ ότι τις τελευταίες μέρες η διάρκεια της μπαταρίας έχει πέσει αισθητά ενώ η χρήση που του κάνω είναι σχεδόν ίδια με πριν.Πχ το βράδυ που δεν το χρησιμοποιώ καθόλου η μπαταρία πέφτει κατα 20 τοις εκατό ενώ πριν έπεφτε ελάχιστα.Τι φταίει?

 

Λογικά κάποιο πρόγραμμα σου τρώει πολύ μπαταρία γιατί δουλεύει στο background. Είχα και εγώ το ίδιο θέμα με το clean master και όταν το απεγκατάστησα όλα πάνε καλά. Σ'εσένα βέβαια μπορεί να είναι κάποιο άλλο.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...