Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy S III


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημέρα στην παρέα στους xda διάβασα το ακόλουθο θέμα και ανησύχησα

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1983672

και στο post No 6 λέει Agreed but that is why you should be checking carefully what root apps are doing.

και εδώ έρχεται η ερώτηση

οκ να ελέγξω προσεκτικά τι κάνουν τα root apps αλλά αν δεν μου αρέσει κάτι πως το αλλάζω? και με τι το αντικαθιστώ?

υπάρχει στα ελληνικά κάποιος οδηγός για αυτές τις αλλαγές?

ΥΓ-αν έχω ποσταρει σε λαθος thrend παρακαλώ να μου πει κάποιος που να μεταφέρω το ερώτημα

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημερα παιδια! Μετα απο 2 περιπου βδομαδες και χρησης της Jelly νομιζω οτι εχω παρατηρησει καποια πραγματα. Λοιπον οταν εβαλα την Jelly χωρις Factory Reset και ετρεχε ηταν σα να εχω την ICS. Μετα το Factory Reset ολα καλα, μονο που τελικα η καρτα μνημης τα επαιξε. Βεβαια κανοντας μια αναζητηση στο ιντερνετ ειδα οτι πολλοι την ειχαν πατησει με την συγκεκριμενη καρτα μνημης και οχι οτι εφταιξε το κινητο ή η ROM. Ενω με την ICS η μπαταρια επεφτε μεσα σε περιπου 15-20 ωρες με την JB βλεπω οτι βγαζει τουλαχιστον 1 μερα και 10 ωρες με την ιδια χρηση οπως πριν. Παιχνιδακια, mail, ιντερνετ και ολα τα σχετικα. Ολα ανοιγουν γρηγορα, ολα τρεχουν, αν εξαιρεσεις τις επαφες που εχουν μικρη καθυστερηση αλλα σιγα και το κανενα προβλημα. Αν κανει 4 δευτερολεπτα παρα 2 δεν με νοιαζει και τοσο, το θεμα ειναι να παρω το τηλεφωνο μου και να στειλω το μηνυμα μου. Μια απο αυτες τις μερες ειπα να ξαναβαλω την καμενη καρτα μνημης(32GB SanDisk) μηπως γινει θαυμα και παρω backup τις 400+ φωτογραφιες που ειχα. Ασχετα απο τραγουδια, ταινιες, εγγραφα και τα σχετικα. Εκεινη την μερα το κινητο το βγαζω απο την φορτιση το πρωι και μεχρι το βραδυ περιπου 12-13 ωρες η μπαταρια ειχε φτασει στο 12%. Μπορει να εφταγε βεβαια η καρτα μνημης λογο οτι ειναι καμενη και κανει συνεχως προσπαθειες να την διαβασει αλλα ισως αν καποιος αλλος χρηστης με μια "υγιες" καρτα μνημης να την βγαλει και να δουμε το θεμα της μπαταριας οπως βλεπω καποιους πανω να λενε! Τις καλημερες μου και Viva Samsung S3!! :p

Xiaomi Mi9 & Blackberry Passport User!

http://mowned.com/sig/panagiotischq.smart.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα στην παρέα στους xda διάβασα το ακόλουθο θέμα και ανησύχησα

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1983672

και στο post No 6 λέει Agreed but that is why you should be checking carefully what root apps are doing.

και εδώ έρχεται η ερώτηση

οκ να ελέγξω προσεκτικά τι κάνουν τα root apps αλλά αν δεν μου αρέσει κάτι πως το αλλάζω? και με τι το αντικαθιστώ?

υπάρχει στα ελληνικά κάποιος οδηγός για αυτές τις αλλαγές?

ΥΓ-αν έχω ποσταρει σε λαθος thrend παρακαλώ να μου πει κάποιος που να μεταφέρω το ερώτημα

 

Μόλις διάβασα το θέμα στο XDA.

Καταρχήν μιλάει για το Sprint Galaxy S3.

Στην ελληνική jb για το δικό μας i9300 (international S3) το τσέκαρα και δεν υπάρχει τέτοιο θέμα.

Δε μπορείς να ξέρεις τι κάνει στα κρυφά μία οποιαδήποτε εφαρμογή που ζητάει root access, γι αυτό δε δίνουμε ΠΟΤΕ root access σε μία εφαρμογή που δεν είναι "γνωστή".

Link to comment
Share on other sites

Tip: Σχετικα με το προβλημα με την διαρκεια της μπαταριας, εμενα με εχει βοηθησει το advanced task killer μαζι με τα κλασσικα tips power saving, brightness, κλπ. Η μπαταρια κρατουσε με το ζορι 1 μερα κ τωρα κραταει 2 μερες, μπορει κ 3. Ελπιζω να σας βοηθησει κ εσας...
Link to comment
Share on other sites

παιδια γιατι οταν στελνω ενα μηνυμα με περισοτερες λεξεις πηγαίνει σαν mms..?? πως μπορω να το φτιαξω..??

 

Πηγαινε στο Messaging --> Settings --> Input mode --> και διαλεξε GSM Alphabet.

Quadra 660av
Link to comment
Share on other sites

πως το εκανες αυτο? εμενα μου λεει το titanium οτι πρεπει να εχω την εκδοση donate. εχω το titanium pro. τι να κανω?

 

Κανε απεγκατάσταση το titanium .....restart το τηλέφωνο και μετά εγκατάσταση πρώτα την απλή εκδοσή και μετά την pro .

Λογικά θα είσαι εντάξει .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες που είναι ή που βάζω σε επαφές στο gmail δεν φέρονται σωστά στο κινητό, φαίνονται με χαμηλή ανάλυση. Υπάρχει τρόπος να φαίνονται σωστά? πχ όπως φαίνονται όταν την φωτογραφεία την έχεις στο κινητό και την βάζεις σε επαφή? Νομίζω δεν το είχε διορθώσει αυτό η google ? η κάνω λάθος? Edited by agriniopk
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχετε δοκιμάσει να κανετε update στο google search ?

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.googlequicksearchbox#?t=W251bGwsMSwxLDIxMiwiY29tLmdvb2dsZS5hbmRyb2lkLmdvb2dsZXF1aWNrc2VhcmNoYm94Il0.

Εγώ από τότε που το έκανα (και απενεργοποίησα το google now) η αναζήτηση ανοίγει κατευθείαν χωρίς την καθυστέρηση για να φορτώσει το λογότυπο της google.

καλησπέρα το google now από που το απενεργοποίησες ?

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες που είναι ή που βάζω σε επαφές στο gmail δεν φέρονται σωστά στο κινητό, φαίνονται με χαμηλή ανάλυση. Υπάρχει τρόπος να φαίνονται σωστά? πχ όπως φαίνονται όταν την φωτογραφεία την έχεις στο κινητό και την βάζεις σε επαφή? Νομίζω δεν το είχε διορθώσει αυτό η google ? η κάνω λάθος?

 

Δυστυχώς κάνεις λάθος..

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες που είναι ή που βάζω σε επαφές στο gmail δεν φέρονται σωστά στο κινητό, φαίνονται με χαμηλή ανάλυση. Υπάρχει τρόπος να φαίνονται σωστά? πχ όπως φαίνονται όταν την φωτογραφεία την έχεις στο κινητό και την βάζεις σε επαφή? Νομίζω δεν το είχε διορθώσει αυτό η google ? η κάνω λάθος?

 

Αυτο το προβλημα το εχω οταν αποθηκευω τις επαφες στην sd καρτα και μετα τις περναω στο τηλεφωνο.

Τοτε εχουν μικρη αναλυση και φαινονται χαλια

Link to comment
Share on other sites

η εξοικονομιση ενεργειας τι ακριβως επηραζει?γιατι οταν την εχω ενεργοποιημενη βλεπω σημαντικη διαφορα στην αποδοση του κινητου

γινεται να μην στελνω μονο με κεφαλαια γραμματα sms?

επιπλεον,γινεται να αγορασω καποια εφαρμογη μεσα απο τον λογαριασμο κινητης τηλεφωνιας που εχω??

Nokia 8210,Nokia 6600,Sony Ericsson w810,Nokia N70,Sony Ericsson w995,Nokia N8,Nokia lumia 800.Samsung Galaxy S3,Ηtc ONE m9
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα, κάτοχος και εγώ του κινητού, εχω μια ερώτηση να κάνω ... Όταν παω να ανοίξω το google search φορτώνει μια σελιδα κενή και αμεσως κανει αλλάγη σε μια αλλη σελίδα που φορτώνει το σήμα της google και μετά από λιγο βγαζει το search bar, όταν ήμουν με της ics έβγαινε κατευθίαν search bar. Γιάτι το άνει αυτό? και πως μπορώ να το διορθώσω? Ευχαριστώ!!!!
Link to comment
Share on other sites

η εξοικονομιση ενεργειας τι ακριβως επηραζει?γιατι οταν την εχω ενεργοποιημενη βλεπω σημαντικη διαφορα στην αποδοση του κινητου

γινεται να μην στελνω μονο με κεφαλαια γραμματα sms?

επιπλεον,γινεται να αγορασω καποια εφαρμογη μεσα απο τον λογαριασμο κινητης τηλεφωνιας που εχω??

 

Ενεργοποιώντας την "εξοικονόμηση ενέργειας" εκτός των άλλων χαμηλώνει και την ταχύτητα της CPU .

Αν θες να στέλνεις μικρά πας ρυθμίσεις μηνυμάτων και επιλεγείς "αυτόματο" (70 χαρακτήρες)

Αυτό με την αγορά εφαρμογής που ρωτάς δεν γίνεται ,τουλάχιστον εγω δεν εχω ακούσει πότε κατι τέτοιο .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την πάρεα .

Μετά απο 3 χρόνια κάτοχος iPhone

3GS ,4και 4S απο σήμερα κάτοχος του S3 .

Καταρχας να πω οτι έχω πάθει πλάκα με την οθόνη του ......

Δυστυχώς κολλημενος με το iPhone ,στερησέ τελικα την μαγεία της μεγάλης οθόνης.....

Έχω τρομερό ενθουσιασμό με την συγκεκριμένη συσκευη ,έστω και λίγο μαζί της και ελπίζω τελικα να αποφασίσω να δώσω το αγαπητό iPhone 4S μιας και η εποχές δεν το επιτρέπουν να έχουμε τόσα πολλα πάνω μας .........

Στο ψητό τωρα ......

Το S3 έχει πάνω την 4.0.4 , πρέπει οπωσδήποτε να αναβάθμισω ?

Αξίζει τον κόπο ?

Με ενδιαφέρει η αυτονομία και δεν αναβάθμιζω ,διότι έχω ακούσει οτι έχει μεγαλύτερη κατανάλωση η jelly bean .

Αν αναβάθμισω μπορώ να κάνω root έτσι δεν είναι ?

Τέλος μιας και η συσκευη αγοραστικε απο ελληνικο ηλεκτρονικό Καταστημα (ευρωπαϊκής εισαγωγής είναι η συσκευη ) θα έχω κάποιο θέμα εαν αναβάθμισω σε jelly και μετά κάνω root ?

Πως μπορώ να δώ ποιος χώρας εισαγωγή είναι

Σας ευχαριστω πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς κάνεις λάθος..

 

Αυτο το προβλημα το εχω οταν αποθηκευω τις επαφες στην sd καρτα και μετα τις περναω στο τηλεφωνο.

Τοτε εχουν μικρη αναλυση και φαινονται χαλια

 

Επίσης παρατήρησα ότι οι επαφές που τις ορίζω σαν αγαπημένες (απο το exdialer) φαίνεται τέλειες οι φωτογραφίες τους αν η φωτογραφεία που έχουν είναι 500χ500

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την πάρεα .

Μετά απο 3 χρόνια κάτοχος iPhone

3GS ,4και 4S απο σήμερα κάτοχος του S3 .

Καταρχας να πω οτι έχω πάθει πλάκα με την οθόνη του ......

Δυστυχώς κολλημενος με το iPhone ,στερησέ τελικα την μαγεία της μεγάλης οθόνης.....

Έχω τρομερό ενθουσιασμό με την συγκεκριμένη συσκευη ,έστω και λίγο μαζί της και ελπίζω τελικα να αποφασίσω να δώσω το αγαπητό iPhone 4S μιας και η εποχές δεν το επιτρέπουν να έχουμε τόσα πολλα πάνω μας .........

Στο ψητό τωρα ......

Το S3 έχει πάνω την 4.0.4 , πρέπει οπωσδήποτε να αναβάθμισω ?

Αξίζει τον κόπο ?

Με ενδιαφέρει η αυτονομία και δεν αναβάθμιζω ,διότι έχω ακούσει οτι έχει μεγαλύτερη κατανάλωση η jelly bean .

Αν αναβάθμισω μπορώ να κάνω root έτσι δεν είναι ?

Τέλος μιας και η συσκευη αγοραστικε απο ελληνικο ηλεκτρονικό Καταστημα (ευρωπαϊκής εισαγωγής είναι η συσκευη ) θα έχω κάποιο θέμα εαν αναβάθμισω σε jelly και μετά κάνω root ?

Πως μπορώ να δώ ποιος χώρας εισαγωγή είναι

Σας ευχαριστω πολυ :)

 

Λοιπόν έχουμε και λέμε :

 

1)Εγώ στην θέση σου σίγουρα θα έκανα αναβάθμιση σε jelly bean. Έχει αρκετά καινούργια χαρακτηριστικά , βελτιώσεις/διορθώσεις κλπ. Τώρα για την μπαταρία δεν νομίζω να έχεις μεγάλο πρόβλημα. Και να πας σε jelly bean άλλωστε πάντα μπορείς να γυρίσεις πίσω σε ICS. Δεν ειναι όπως στο iphone :)

2)Αν σε ενδιαφέρει η αυτονομία πολύ μπορείς να κάνεις disable τα διαφορα bloatware της samsung ή εναλλακτικά να βάλεις κάποια custom rom / kernel. Απλά θέλει λίγο ψάξιμο όπως καταλαβαίνεις αφού μόλις ήρθες στο android !

3)Root μπορείς να κάνεις σε οποιαδήποτε περίπτωση .

4)Εγγύηση θα έχεις (αφου αγοράστηκε απο Ευρώπη) , απλά μετά απο root θα χρειαστεί να κάνεις unroot πριν το πας στο service.

5) Αν θες να μάθεις απο που είναι η συσκευή σου δες εδω : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=343110

 

Edit : Όσον αφορά την εγγύηση , επειδή και εγω το πηρα απο skroutzομαγαζο και ειναι ευρωπαική συσκευή μου έκανε εντύπωση που μου είπαν οτι αν πάθει κάτι , καλύτερα να τους το πάω απο εκεί να το πάνε αυτοί στο service . Αυτό δεν το κατάλαβα πολύ είναι η αλήθεια. Η δική μου συσκευή είναι γαλλική.

Edited by ackel
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε :

 

1)Εγώ στην θέση σου σίγουρα θα έκανα αναβάθμιση σε jelly bean. Έχει αρκετά καινούργια χαρακτηριστικά , βελτιώσεις/διορθώσεις κλπ. Τώρα για την μπαταρία δεν νομίζω να έχεις μεγάλο πρόβλημα. Και να πας σε jelly bean άλλωστε πάντα μπορείς να γυρίσεις πίσω σε ICS. Δεν ειναι όπως στο iphone :)

2)Αν σε ενδιαφέρει η αυτονομία πολύ μπορείς να κάνεις disable τα διαφορα bloatware της samsung ή εναλλακτικά να βάλεις κάποια custom rom / kernel. Απλά θέλει λίγο ψάξιμο όπως καταλαβαίνεις αφού μόλις ήρθες στο android !

3)Root μπορείς να κάνεις σε οποιαδήποτε περίπτωση .

4)Εγγύηση θα έχεις (αφου αγοράστηκε απο Ευρώπη) , απλά μετά απο root θα χρειαστεί να κάνεις unroot πριν το πας στο service.

5) Αν θες να μάθεις απο που είναι η συσκευή σου δες εδω : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=343110

 

Edit : Όσον αφορά την εγγύηση , επειδή και εγω το πηρα απο skroutzομαγαζο και ειναι ευρωπαική συσκευή μου έκανε εντύπωση που μου είπαν οτι αν πάθει κάτι , καλύτερα να τους το πάω απο εκεί να το πάνε αυτοί στο service . Αυτό δεν το κατάλαβα πολύ είναι η αλήθεια. Η δική μου συσκευή είναι γαλλική.

 

Γαλλική τελικα είναι και η δική μου :)

Όσων αφορά αυτο που ανεφερες για το πισωγύρισμα σε προηγούμενη έκδοση ,κατάλαβα τελικα οτι πρέπει να κάτσω να διαβάσω και οτι δεν έχει καμία σχέση με iPhone .....

Η αλήθεια είναι μου αρέσει πολυ η συσκευη και το πρωτόγνωρο για μένα λειτουργικό ,το οποίο βρίσκω πανέμορφο ......

Για αρχή βλέπω μια jail broken συσκευη στο galaxy s3 ,απλά πιο βελτιωμένο και χωρίς να έχεις πληρώσει για εφαρμογές τρίτων (βλέπε cydia)

Σε ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις σου ,να είσαι καλα :)

 

Υ.Γ θα σε ξαναχρειαστω σίγουρα και εσένα και τα παιδιά του φόρουμ :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε :

Αλλωστε πάντα μπορείς να γυρίσεις πίσω σε ICS. Δεν ειναι όπως στο iphone :)

Πως γινετε αυτο εχεις καμια οδηγία?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα το google now από που το απενεργοποίησες ?

 

Κρατάς πατημένο για σχεδόν 1 δευτερόλεπτο το menu button ώστε να πάει στο search --> menu button --> google now --> off.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Γαλλική τελικα είναι και η δική μου :)

Όσων αφορά αυτο που ανεφερες για το πισωγύρισμα σε προηγούμενη έκδοση ,κατάλαβα τελικα οτι πρέπει να κάτσω να διαβάσω και οτι δεν έχει καμία σχέση με iPhone .....

Η αλήθεια είναι μου αρέσει πολυ η συσκευη και το πρωτόγνωρο για μένα λειτουργικό ,το οποίο βρίσκω πανέμορφο ......

Για αρχή βλέπω μια jail broken συσκευη στο galaxy s3 ,απλά πιο βελτιωμένο και χωρίς να έχεις πληρώσει για εφαρμογές τρίτων (βλέπε cydia)

Σε ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις σου ,να είσαι καλα :)

 

Υ.Γ θα σε ξαναχρειαστω σίγουρα και εσένα και τα παιδιά του φόρουμ :)

Να σαι καλά και εσυ, Ότι απορίες εχεις εδώ ειμαστε ;)

Πως γινετε αυτο εχεις καμια οδηγία?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=336584

 

Μπες στο link όπου τα έχουν γράψει αναλυτικότατα τα παιδιά ! Κάτω κάτω στο post τους έχουν να κατεβάσει κάποιος ελληνικές ROMS από ICS και Jelly Bean . Roms όλων των χωρών υπάρχουν στο samfirmware.com . Επίσης ΔΕΝ χρειάζεται κάποιος να βάλει αναγκαστικά Rom της χώρας από όπου είναι το κινητό. Π.χ. εγώ που έχω γαλλικό κινητό μπορώ μια χαρά να βάλω π.χ. ελληνικό, ισπανικό κτλ..

Απλά καλό είναι να μην βάζουμε Rom κάποιας χώρας που είναι εκτός Ευρώπης γιατί συνήθως αλλάζουν μέσα κάποια πράγματα στο firmware του modem κλπ..

Δεν χρειάζεται Root για να κανεις ολα τα παραπάνω. Το root απλά σου επιτρέπει να βάλεις custom Roms. Το link που postαρα είναι για Επίσημες Roms που έχει κυκλοφορήσει η ίδια η samsung.

 

 

Εγώ θέλω να ρωτήσω αν έχει καταφέρει κάποιος που έχει πάρει το τηλέφωνο απο skroutzoμαγαζα (Sgs3 ευρωπαικής εισαγωγής) να το πάει στο service της samsung και να το δεχτούν χωρίς πρόβλημα.

Edited by ackel
Link to comment
Share on other sites

παλια παντως δεν το δεχονταν.

Ελεγαν οτι για να ισχυσει η εγγυηση πρεπει να το αγορασεις απο ελλαδα, αλλιως πρεπει να το στειλεις στην χωρα που το πηρες για service

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

Εγώ θέλω να ρωτήσω αν έχει καταφέρει κάποιος που έχει πάρει το τηλέφωνο απο skroutzoμαγαζα (Sgs3 ευρωπαικής εισαγωγής) να το πάει στο service της samsung και να το δεχτούν χωρίς πρόβλημα.

 

παλια παντως δεν το δεχονταν.

Ελεγαν οτι για να ισχυσει η εγγυηση πρεπει να το αγορασεις απο ελλαδα, αλλιως πρεπει να το στειλεις στην χωρα που το πηρες για service

 

Το δέχονται κανονικά .

Αν το τηλέφωνο προορίζεται γαι Ευρωπαϊκή χώρα το καλύπτει κανονικά η εγγύηση και στο φτιάχνουν εδώ στην Ελλάδα.

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Κρατάς πατημένο για σχεδόν 1 δευτερόλεπτο το menu button ώστε να πάει στο search --> menu button --> google now --> off.

 

το έκανα ανοίγει το google search αλλά δεν βλέπω πουθενα το google now, πάει να ανοιξει μια σελίδα με το σήμα της google και μετα με πεταει στο google search αργει πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα, κάτοχος και εγώ του κινητού, εχω μια ερώτηση να κάνω ... Όταν παω να ανοίξω το google search φορτώνει μια σελιδα κενή και αμεσως κανει αλλάγη σε μια αλλη σελίδα που φορτώνει το σήμα της google και μετά από λιγο βγαζει το search bar, όταν ήμουν με της ics έβγαινε κατευθίαν search bar. Γιάτι το άνει αυτό? και πως μπορώ να το διορθώσω? Ευχαριστώ!!!!

 

κάνεις να μου δώσει τα φώτα του????

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...