Jump to content

Ξένες Σειρές - Προτάσεις


PARGINOS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

:shock:...ζόρικη η σειρά...με πολλά εναλλασσόμενα συναισθήματα...

 

Προσωπικά, τα συναισθήματα που μου δημιούργησε η σειρά ήταν οργή και ανασφάλεια.

Βλέποντας και την κατάληξη του 10ου επεισοδίου του Making a Murderer αναρωτιέσαι αν μπορεί όντως όλα αυτά να συνέβησαν ή αν έχεις αρχίσει να φτιάχνεις στο μυαλό σου θεωρίες συνωμοσίας.

 

Και επίσης, ίσως και για επαγγελματικούς λόγους, μου προξένησε αηδία η κατάφωρη προσπάθεια του δικηγόρου της Πολιτείας να προξενήσει έντονα συναισθήματα κατά τη διάρκεια της δίκης του Steven Avery με φτηνά ψυχολογικά τεχνάσματα

 

 

Το να αποκαλεί "little girl" μια γυναίκα 25 ετών, υποκρινόμενος πως του "ξέφυγε" για να μην γίνει ένσταση, είναι ένα ψυχολογικό τρικ για να κάνει τους ενόρκους να νιώσουν ακόμα μεγαλύτερη απέχθεια για κάτι που έτσι κι αλλιώς είναι τραγικό, είτε το παθαίνει ένας άνθρωπος στα 12 είτε στα 25 είτε στα 55 είτε στα 95

και αυτό είναι και το βασικό ίσως πρόβλημα του δικαστικού συστήματος των ΗΠΑ: ότι αποφασίζουν για την αθώωση ή την καταδίκη απλοί άνθρωποι που εκτός από θυμωμένος όχλος που ψάχνει ένα θύμα να κατηγορήσει, δεν καταλαβαίνουν ψυχολογικές τεχνικές αλλά ούτε και μπορούν να καταλάβουν πως ένας άνθρωπος με IQ 70 δε ΓΙΝΕΤΑΙ να έχει καταφέρει να σβήσει σχεδόν τελείως τα ίχνη ενός τέτοιου εγκλήματος.

 

Από την άλλη το ντοκιμαντέρ δείχνει και την ανισότητα ανάμεσα στις κοινωνικές τάξεις. Στην ίδια χώρα που ο "άξεστος redneck" Steven Avery, που αποτελεί τον ορισμό αυτού που οι Αμερικάνοι ονομάζουν "trailer trash" δικάζεται με ελλιπή στοιχεία και κάτω από ύποπτες συνθήκες

και βρίσκεται ένοχος

, ένας πλούσιος έφηβος πριν 1-2 χρόνια που σκότωσε μία κοπέλα με το αυτοκίνητο έπεσε στα μαλακά με γραμμή υπεράσπισης ότι πάσχει από Affluenza - ότι δηλαδή επειδή είναι πλούσιος δεν έχει συναίσθηση των συνεπειών των πράξεών του. Και ΑΥΤΟ έπεισε δικαστήριο.

 

Τρέχα γύρευε. Εκνευρίστηκα βραδιάτικα.

Edited by DesertSMisSRaiN

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς αυτά!!! Οργή, θυμός, αγωνία μέχρι το τέλος, και να λες..."δε γίνεται, πλάκα μας κάνουν"...

Συνολικά, είχα πολύ καιρό να με καθηλώσει έτσι μια σειρά...και να μου δημιουργεί προβληματισμούς ακόμα και μετά το τέλος της...

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα πάντως και μπήκε στη watchlist. Θα κοιτάξω και στο netflix αν υπάρχει.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Για σας λέω να ξεκινήσω μια από τις 2 House of cards και GOTHAM πια μου προτείνεται να δω??

Βασικά δεν θέλω να έχει πολύ διαλογους αλλα δράση να σε κρατάει για να μην την βαρεθώ άμα κυλάει αργά.

Εκτος αν αξίζουν και οι 2 να τις ξεκινήσω μαζί

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Για σας λέω να ξεκινήσω μια από τις 2 House of cards και GOTHAM πια μου προτείνεται να δω??

Βασικά δεν θέλω να έχει πολύ διαλογους αλλα δράση να σε κρατάει για να μην την βαρεθώ άμα κυλάει αργά.

Εκτος αν αξίζουν και οι 2 να τις ξεκινήσω μαζί

 

το 1 αρχισα HOUSE OF CARDS να το βλεπω και ηταν ενδιαφερον μαλλον θα το ξανααρχισω.ναι η σειρα εχει διαλογους και ισως καποιες ορολογιες σε μπερδεψουν, γιατι μιλαμε για πολιτικες αμερικανων, με τις δικες τους εννοιες.Απλα η σειρα ειναι καλογυρισμενη,εχει καποιες απροσμενεσ ανατροπες και σε κρατα το ενδιαφερον.

Για το δευτερο δεν το χω δει αλλα για μενα μια απ τα ιδια.Σειρα σαν το Arrow,supergirl αλλα απευθυνεται κυριως στο εφηβικο κοινο οπως αλλες παρομοιες της.

Η πρωτη σιγουρα δεν εχει τη δραση αλλα ειναι τουλαχιστον εννηλικη

Edited by manolissinger
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα πάντως και μπήκε στη watchlist. Θα κοιτάξω και στο netflix αν υπάρχει.

Υπάρχει.. Και μερικές λέξεις ακόμα λόγω περιορισμού δέκα χαρακτήρων

Link to comment
Share on other sites

το 1 αρχισα HOUSE OF CARDS να το βλεπω και ηταν ενδιαφερον μαλλον θα το ξανααρχισω.ναι η σειρα εχει διαλογους και ισως καποιες ορολογιες σε μπερδεψουν, γιατι μιλαμε για πολιτικες αμερικανων, με τις δικες τους εννοιες.Απλα η σειρα ειναι καλογυρισμενη,εχει καποιες αναπαντητες ανατροπες και σε κρατα το ενδιαφερον.

Για το δευτερο δεν το χω δει αλλα για μενα μια απ τα ιδια.Σειρα σαν το Arrow,supergirl αλλα απευθυνεται κυριως στο εφηβικο κοινο οπως αλλες παρομοιες της.

Η πρωτη σιγουρα δεν εχει τη δραση αλλα ειναι τουλαχιστον εννηλικη

Ευχαριστώ πολύ φιλε μου για αρχή άρχισα το gotham και μετά το άλλο

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Για σας λέω να ξεκινήσω μια από τις 2 House of cards και GOTHAM πια μου προτείνεται να δω??

Βασικά δεν θέλω να έχει πολύ διαλογους αλλα δράση να σε κρατάει για να μην την βαρεθώ άμα κυλάει αργά.

Εκτος αν αξίζουν και οι 2 να τις ξεκινήσω μαζί

 

House of Cards είναι θεικό τι λες τώρα ;) Ο Francis δίνει ρέστα τόσο στο στιλ όσο και στον χαρακτήρα που υποδύεται. Περιμένω ανυπομονα τη νέα σεζόν :rolleyes:

Lenovo Vibe Z2 Pro / LG G3 32gb / Huawei Ascend Mate 7 / Sony Xperia Z3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Endeavour

Bron/Broen

 

υγ. εν ετη 2016 ειναι χαζο να βλεπει καποιος σειρες/ταινιες μόνο αμερικανικης παραγωγης.

Ιδιαιτερα σε αστυνομικου περιεχομενου(crime) οπου αγγλοι και σκανδιναβοι εχουν και μια πλουσια βιβλιογραφια στο αστυνομικο μυθιστορημα.

Edited by Bayern4
Link to comment
Share on other sites

Endeavour

Bron/Broen

 

υγ. εν ετη 2016 ειναι χαζο να βλεπει καποιος σειρες/ταινιες μόνο αμερικανικης παραγωγης.

Ιδιαιτερα σε αστυνομικου περιεχομενου(crime) οπου αγγλοι και σκανδιναβοι εχουν και μια πλουσια βιβλιογραφια στο αστυνομικο μυθιστορημα.

 

...την οποία κλέβουν μια χαρά οι αμερικάνοι και κάνουν εξαιρετικές σειρές, οπότε γιατί να μην περιμένω να καταλαβαίνω κιόλας τι λένε;:lol:

Εντάξει, ψιλοαστεία το λέω.

Απλά η αλήθεια είναι ότι έχουμε συνηθίσει τόσο πολύ στην αμερικάνικη κουλτούρα και το αμερικάνικο σύστημα που οι σειρές είναι πιο κατανοητές.

Εξ άλλου τα τελευταία χρόνια οι αμερικάνοι δεν κλέβουν άσχημα βλ. House of Cards, The Killing, Homeland.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Flash επειδή ξεμεινα από σειρές, αλλά τελικά είναι πολύ καλο:)

Ελπίζω και η δεύτερη σεζόν να είναι τόσο δυναμική

Link to comment
Share on other sites

νέα σειρά, The Night Manager....δείχνει δυνατή και ελπίζω να συνεχίσει σε αυτόν τον ρυθμό..:)
Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάσει γι' αυτήν και φαινόταν ενδιαφέρουσα. Θα την ψάξω. ;)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Flash επειδή ξεμεινα από σειρές, αλλά τελικά είναι πολύ καλο:)

Ελπίζω και η δεύτερη σεζόν να είναι τόσο δυναμική

 

η δεύτερη σεζόν είναι λίγο καλύτερη.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

η δεύτερη σεζόν είναι λίγο καλύτερη.

Ειναι καλο. Οσο περνάνε τα επεισοδια γινεται καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Σε αστυνομικές σειρές με καλή πλοκή και καλό σενάριο τι προτείνετε ρε παιδιά ;

Πάνω από ένα χρόνο έχω χάσει επαφή !!!

Link to comment
Share on other sites

Σε αστυνομικές σειρές με καλή πλοκή και καλό σενάριο τι προτείνετε ρε παιδιά ;

Πάνω από ένα χρόνο έχω χάσει επαφή !!!

 

the wire....

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Παιδια επίσης τον τελευταίο καιρό εχω φάει ένα κολημα με Gotham, το έχετε δει? πως σας φαίνεται?

Το βλεπω εγω και μεσα σε λίγες μερες απο ανιδεος, ειμαι στα μισα των επεισοδίων της 2ης σεζον αποσα έχουν βγει ως τωρα. Αξιζει όντως. Στην αρχη ειναι πιο light οπως πολλες σειρες, μετα γινεται σημαντικα καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Καμία σαν το Lost; Και από πλευρά περιπέτειας - μυστήριου και από μουσικής

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...