Jump to content

Ξένες Σειρές - Προτάσεις


PARGINOS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν θεωρώ ότι θα κρεμασουν την σειρά. Εγώ την βρήκα εξαιρετική σαν δουλειά.. Η αλήθεια είναι πως έχει μόνο αρχή αλλά αν δεν εχτιζαν το στορυ σε πολλά επεισόδια ώστε να γίνει κατανοητό, οι μισοί θα το είχαν εγκαταλείψει γιατί δεν θα καταλαβαιναν. Όσο για τον ανθιμο, θα είχε βγάλει φλικτενες

 

Και να μην την κρεμάσουν, πάντως, καλό θα ήταν η δεύτερη σεζόν να μην είναι τόσο βασισμένη στη σιγουριά ότι θα υπάρχουν άλλες τρεις.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως παρατηρω οτι οι σειρες, οπως και οι τανιες σπανια ειναι ενιαιες πλεον. Οπως παλια σε πολλες ταινιες αξιζαν 2-3 σκηνες και το υπολοιπο το βλεπεις σε fast forward, ετσι και με τι συγχρονες σειρες.

Χαρακτηριστικα παραδειγματα 3 (προσωπικη αποψη παντα):

1. Sense8, επεισοδιο 11

2. Τrue detective s02e03 (κατα τη γνωμη μου καλυτερο επεισοδιο ακομα κι απο την πρωτη σεζον)

3. Mr Robot s01e01

Λαμπερα επεισοδια σε μετριες για το γουστο μου σειρες. Τα παραδειγματα 2 και 3 πιθανον και να χρειαζονται συμπληρωμα καθως οι σεζον τους τωρα ξεκινησαν, αλλα πχ τοσο τα 2 πρωτα επεισοδια του True Detectives οσο και το δευτερο επεισοδιο του Mr Robot με απογοητευσαν τελειως.

Δεν εννοω οτι εχουν αργη πλοκη ή ανουσια εξελιξη, εννοω οτι δεν ειναι τοσο ικανοποιητικα οσο τα επεισοδια που ξεχωρισα.

Edited by fioravanti90
Link to comment
Share on other sites

Χαρακτηριστικα παραδειγματα 3 (προσωπικη αποψη παντα):

1. Sense8, επεισοδιο 11

2. Τrue detective s02e03 (κατα τη γνωμη μου καλυτερο επεισοδιο ακομα κι απο την πρωτη σεζον)

3. Mr Robot s01e01

Λαμπερα επεισοδια σε μετριες για το γουστο μου σειρες. Τα παραδειγματα 2 και 3 πιθανον και να χρειαζονται συμπληρωμα καθως οι σεζον τους τωρα ξεκινησαν

 

Ηδη η πρωτη διορθωση, το mr Robot s01e03 ειναι πολυ καλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδιά. Μόλις είδα και το τελευταίο επεισόδιο του suits. Πολύ καλή σειρά αλλά δυστυχώς η σαιζόν τελειώνει με τέτοια αγωνία που είπα δεν ξαναβλέπω καμία σειρά αν δεν έχει τελειώσει τελείως! Να διευκρινίσω πως τις βλέπω μαζί με την γυναίκα μου οπότε να μην είναι πολύ hardcore τύπου game of thrones που όντως είναι φοβερή αλλά...

Γενικά μας αρέσουν σειρές που μας κάνουν να σκεφτόμαστε αλλά δεν λέμε όχι στις καλές κωμωδιες.

Αγαπημένες μας σειρες:

Suits

House M.D

Elementary

Sherlock

F.r.i.e.n.d.s.

How I met ur mother

Bing bang

Chuck

Heroes οι 2 πρώτες σαιζόν

 

Να πω πως παρότι ξέρω καλά αγγλικά Δεν βλέπω αν δεν έχουν υπότιτλους.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις προτάσεις σας

Link to comment
Share on other sites

Δείτε "Parks & Recreation" & "The Office" από κωμωδίες αν δεν τις έχετε δει ήδη.

 

Εξαιρετικό είναι και το "Fargo", που έχει μέσα λίγο απ' όλα, κωμωδία, δράμα, μυστήριο κτλ.

 

Όλα είναι πολύ δημοφιλείς σειρές και θα βρεις εύκολα υπότιτλους, οι 2 πρώτες σειρές κιόλας έχουν ολοκληρωθεί οπότε δεν έχει αναμονή για νέα επεισόδια.

Link to comment
Share on other sites

Το Parks and Recreation το συστήνω και εγώ! Είναι η πιο "χαρούμενη" κωμωδία ever.

Εξαιρείται η πρώτη σεζόν που ήταν από μέτρια προς κακή. Μην σε αποθαρρύνει όμως αυτό είναι μόνο 6 επεισόδια.

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Ποιο the office εβαλες? Το αγγλικο ή το αμερικανικο? Το αγγλικο ειναι καλυτερο (για το γουστο μου).
Link to comment
Share on other sites

Το Mr. Sunshine λέει τίποτα? Γενικά υπάρχει καμιά σειρά με το Matthew Perry που να μοιάζει στον Chanlder των FRIENDS? Ήδη κατεβάζω τη δεύτερη σεζόν του Joey και θα ήθελα κάτι παρόμοιο για μετά.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Σημερα τελείωσα και εγω το mr robot. Δεν έχω λόγια. Από τις καλύτερες σειρές κατα τη γνώμη μου και ελπιζω να συνεχίσει ετσι.

Η απόλυτη παράνοια.

Μου αρέσει πολυ που ότι γίνεται δεν φαίνεται ούτε ειναι ψεύτικο. Δεν μας δείχνει κατι ουαου αλλα πράγματα που γίνονται.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Το Mr. Sunshine λέει τίποτα? Γενικά υπάρχει καμιά σειρά με το Matthew Perry που να μοιάζει στον Chanlder των FRIENDS? Ήδη κατεβάζω τη δεύτερη σεζόν του Joey και θα ήθελα κάτι παρόμοιο για μετά.

 

Πολύ βλακεία ήταν φίλε το Mr. Sunshine. Προσπαθούσαν απλά να εκμεταλλευτούν το όνομα του Matthew Perry και την αναγνωρισιμότητα που είχε απ' τα φιλαράκια. Η σειρά ήταν ψιλομάπα όμως, οι κριτικές πολύ κακές, για αυτό και ακυρώθηκε σχεδόν αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Το Mr. Sunshine λέει τίποτα? Γενικά υπάρχει καμιά σειρά με το Matthew Perry που να μοιάζει στον Chanlder των FRIENDS? Ήδη κατεβάζω τη δεύτερη σεζόν του Joey και θα ήθελα κάτι παρόμοιο για μετά.

Δες το Go on αν κι αυτό κόπηκε στην πρώτη σεζόν. Δεν ήταν και τόσο κακό όμως.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα παιδιά. Μόλις είδα και το τελευταίο επεισόδιο του suits. Πολύ καλή σειρά αλλά δυστυχώς η σαιζόν τελειώνει με τέτοια αγωνία που είπα δεν ξαναβλέπω καμία σειρά αν δεν έχει τελειώσει τελείως! Να διευκρινίσω πως τις βλέπω μαζί με την γυναίκα μου οπότε να μην είναι πολύ hardcore τύπου game of thrones που όντως είναι φοβερή αλλά...

Γενικά μας αρέσουν σειρές που μας κάνουν να σκεφτόμαστε αλλά δεν λέμε όχι στις καλές κωμωδιες.

Αγαπημένες μας σειρες:

Suits

House M.D

Elementary

Sherlock

F.r.i.e.n.d.s.

How I met ur mother

Bing bang

Chuck

Heroes οι 2 πρώτες σαιζόν

 

Να πω πως παρότι ξέρω καλά αγγλικά Δεν βλέπω αν δεν έχουν υπότιτλους.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις προτάσεις σας

 

Δεν είδα να γράφεις πουθενά true detective οπότε ξεκινάς από εκεί. Μετά συνεχίζεις με το Fargo και για πιο mainstream καταστάσεις το castle. Όσο για κωμωδίες, καλό για ζευγάρια είναι το you're the worst (τώρα ξεκίνησε η δεύτερη σεζόν), επίσης σούπερ το it's always sunny in Philadelphia και happy endings.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ βλακεία ήταν φίλε το Mr. Sunshine. Προσπαθούσαν απλά να εκμεταλλευτούν το όνομα του Matthew Perry και την αναγνωρισιμότητα που είχε απ' τα φιλαράκια. Η σειρά ήταν ψιλομάπα όμως, οι κριτικές πολύ κακές, για αυτό και ακυρώθηκε σχεδόν αμέσως.

 

Δες το Go on αν κι αυτό κόπηκε στην πρώτη σεζόν. Δεν ήταν και τόσο κακό όμως.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ! Οπότε, με το Mr. Sunshine δεν ασχολούμαι και πάνω κατευθείαν στο Go On.

Αν και μεγάλος φαν των FRIENDS, χαίρομαι για το Joey, μέχρι στιγμής είναι πολύ καλό! Αν και φαινόταν εξ'αρχής ότι "pure Joey" σειρά δεν πρόκειται να κρατήσει πολλές σεζόν, still.. :up:

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

το the whispers ηταν μια απο τις καλες σειρες για το καλοκαιρι και το καθε επ σε κρατουσε σε ισως μεγαλυτερη αγωνια απ αυτη του extant με ενα παρομοιο θεμα.

το φιναλε φυσικα σε κανει να θες να δεις το β κυκλο.ελπιζω μη φαει κανσελ μονο.

για αυτα που ανυπομονω τωρα χαβαη 5 0 once upon a time good wife και φυσικα το τελειο HOMELAND:)

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ξεκίνησε κανεις το limitless που βγήκε σε σειρά όπως ήταν και η ταινία με τον Cooper?

Την ξεκίνησα και μου άρεσε αρκετά. Ίδια φιλοσοφία όπως και η ταινία

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Ειδα τα δυο πρωτα επεισοδια απο το The Player.

Καλη ιδεα το σεναριο, αλλά πολυ αμερικανια με τραβηγμενες σκηνες.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησε κανεις το limitless που βγήκε σε σειρά όπως ήταν και η ταινία με τον Cooper?

Την ξεκίνησα και μου άρεσε αρκετά. Ίδια φιλοσοφία όπως και η ταινία

Πολύ καλή και με προοπτικές το σενάριο. Ευτυχώς πάει καλά και στην τηλεθέαση και είναι αρκετά πιθανό να ανανεωθεί.. Με ενοχλεί λίγο που οι Αμερικάνοι θέλουν σωνει και καλά όλες τις σειρές να τις κάνουν procedural με μια διαφορετική αστυνομική υπόθεση κάθε εβδομάδα που τις περισσότερες φορές είναι ανουσια..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το imdb κλείνει φέτος 25 χρόνια ζωής και παρουσιάζει τις 25 καλύτερες (βάσει βαθμολογίας χρηστών) σειρές των 25 τελευταίων χρόνων.

Αν έχω καταλάβει σωστά τον τρόπο που έχουν φτιάξει το Top 25 τους, έχουν πάρει από κάθε χρονιά (90-14) τη σειρά εκείνη που συγκέντρωσε την υψηλότερη βαθμολογία, βάζοντας ως χρονολογία το έτος που ξεκίνησε. π.χ. τα Φιλαράκια κράτησαν από το 94 έως το 04, αλλά μπαίνουν στο 94.

 

2014: True Detective

2013: Rick and Morty

2012: Gravity Falls

2011: Game of Thrones

2010: Sherlock

2009: Fullmetal Alchemist: Brotherhood

2008: Breaking Bad

2007: Flight of the Conchords

2006: Death Note

2005: Avatar: The Last Airbender

2004: House M.D.

2003: Arrested Development

2002: The Wire

2001: Six Feet Under

2000: Coupling

1999: Sopranos

1998: Cowboy Bebop

1997: Oz

1996: Dragon Ball Z

1995: Father Ted

1994: Τα Φιλαράκια

1993: The X Files

1992: Batman: The Animated Series

1991: The Adventures of Tintin

1990: Twin Peaks

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

το the whispers ηταν μια απο τις καλες σειρες για το καλοκαιρι και το καθε επ σε κρατουσε σε ισως μεγαλυτερη αγωνια απ αυτη του extant με ενα παρομοιο θεμα.

το φιναλε φυσικα σε κανει να θες να δεις το β κυκλο.ελπιζω μη φαει κανσελ μονο.

για αυτα που ανυπομονω τωρα χαβαη 5 0 once upon a time good wife και φυσικα το τελειο HOMELAND:)

Το the whispers έχει ακυρωθεί εδώ και καιρό

Link to comment
Share on other sites

Το the whispers έχει ακυρωθεί εδώ και καιρό

το ξερω αυτο.οταν το γραψα το μυν δεν ειχε ακυρωθει ακομα.κριμα παντως το φιναλε σε εκανε να μην θελεις να ακυρωθει

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δείτε το Narcos http://www.imdb.com/title/tt2707408/ Αναφέρετε στην ζωή του Πάμπλο Εσκομπάρ. Πάρα πολύ καλή και έχει ήδη ανανεωθεί για δεύτερη σαιζόν.
ΖΤΕ BLADE - Samsung Galaxy 3 (i5800) - Google Nexus One - Asus Eee Pad Transformer 10.1" - Lg G Pad 7.0 (V400) - Coolpad F1 - Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...