Jump to content

Ξένες Σειρές - Προτάσεις


PARGINOS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ όσους πρότειναν την Kimmy Schmidt, όντως πολύ χαριτωμένη και ευχάριστη σειρά.

 

Θα προτείνω κι εγώ το Orphan Black. Συμπαραγωγή Καναδά-BBC America, δράση-σασπενς-επιστημονική φαντασία. Όλα ξεκινάνε όταν η Σάρα (μπλεγμένη με υπόκοσμο/ναρκωτικά κλπ) βλέπει μια κοπέλα που της μοιάζει ολόιδια να αυτοκτονεί πηδώντας στις γραμμές του τρένου και αποφασίζει να της κλέψει την τσάντα. Έχει πολύ καλοφτιαγμένους χαρακτήρες, δεν παίρνει τον εαυτό του πολύ στα σοβαρά - υπάρχει αρκετό χιούμορ παρά την πολύ περίπλοκη και σκοτεινή υπόθεση. Δεν το είχα ακούσει να συζητιέται, αλλά έχει φανατικό κοινό σε Αμερική και Καναδα - εγώ το βρήκα στο Netflix. Είναι τώρα στη μέση της 3ης σεζόν (νεο επεισόδιο κάθε Σαββατο).

 

Edit: Κι άλλη ενδιαφέρουσα σειρά που είδα τελευταία: The Returned. Μόλις τελείωσε η 1η σεζόν (10 επεισόδια) και πάει και για 2η. Είναι remake μιας Γαλλικής σειράς και όσοι την έχουν δει λένε ότι το αμερικάνικο είναι (κλασικά) πιο αμερικανιά και με λιγότερο υποβλητική ατμόσφαιρα. Εμένα όμως μου άρεσε αρκετά χωρίς να χω δει το ορίτζιναλ (το επισημαίνω σε περιπτωση που κάποιος θέλει να δει κατευθείαν το ορίτζιναλ). Υπόθεση: Σε μια μικρή ορεινή κωμόπολη διάφοροι πεθαμένοι επιστρέφουν στις οικογενειές τους χωρίς να έχουν ιδέα τι έχει συμβεί (και χωρίς να θυμούνται ότι πέθαναν - άλλος πριν 4 χρόνια, άλλος πριν 29 κλπ). Δράμα, μυστήριο, supernatural. Δημιουργός Carlton Cuse (βλ. Lost)

Edited by just_a_comment
Link to comment
Share on other sites

Είχα δει τις 2 πρώτες σαιζόν του Orphan Black, με κάποια δυσκολία στο τέλος, αλλά τέσπα.

Ξεκινάει μετά από πόσους μήνες αναμονής η 3η σαιζόν τώρα και αρχίζουν και πετάνε 1002 ονόματα

δεξιά και αριστερά, 500 δολοπλοκίες από άλλους τόσους μυστικούς οργανισμούς, δεν θυμόμουν Χριστό.

 

Το βαρέθηκα εντελώς και δεν άντεξα να δω ούτε καν το πρώτο επεισόδιο ολόκληρο, έκανα που έκανα αγγαρεία στα τελευταία επεισόδια της 2ης, άστο καλύτερα, ας μην ταλαιπωρηθώ κι' άλλο.

 

Είναι από τις σειρές που ενώ έχει μια ενδιαφέρουσα κεντρική ιδέα, το μπερδεύει υπερβολικά σε βαθμό που να βαριέσαι σε κάποια φάση και πλέον να μην σε νοιάζει τι θα γίνει. Η πρωταγωνίστρια respect που παίζει 15 ρόλους με τέτοια άνεση, αλλά δεν αρκεί για να με κρατήσει προσωπικά.

Link to comment
Share on other sites

Ηouse of cards πολύ καλή σειρά κι όσο πάει γίνεται και καλύτερη!

+1

 

Αν και η 3η σεζόν "κούρασε" κάπως.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
To βλέπω εγω. Καλή σειρά. Ετσι ειναι και στα επόμενα επεισόδια με ενδιαφέρουσες πινελιές περι της αθανασίας του πρωταγωνιστή.

 

τελικά το συνέχισα και είδα οτι επεισοδιο εχει κυκλοφορησει.

μετά αποκτά ενδιαφέρον, όντως.

περιμένουμε τη νέα σεζον λοιπον!

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

τελικά το συνέχισα και είδα οτι επεισοδιο εχει κυκλοφορησει.

μετά αποκτά ενδιαφέρον, όντως.

περιμένουμε τη νέα σεζον λοιπον!

 

δεν θα χει αλλη σεζον η σειρα γιατι εφαγε και αυτη κανσελ

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

δεν θα χει αλλη σεζον η σειρα γιατι εφαγε και αυτη κανσελ
γκρρμφχ:O:X:mad::mad::mad:
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Η πρωταγωνίστρια respect που παίζει 15 ρόλους με τέτοια άνεση, αλλά δεν αρκεί για να με κρατήσει προσωπικά.

 

έχω δει μόνο τον πρώτο κύκλο, που μου άρεσε αρκετά, αλλά χωρίς να με κάνει να ανυπομονώ για την συνέχεια. είναι στα to watch σε περίοδο βαρεμάρας και πολύ ελεύθερου χρόνου (που μάλλον δεν θα έρθει ποτέ :P )

 

στην πρωταγωνίστρια πραγματικά αξίζουν πολλά συγχαρητήρια, πρέπει να είναι από τους πιο δύσκολους ρόλους και στα γυρίσματα να γίνεται χαμός

(η ίδια σκηνή θα γυρίζεται πολλεεεεεεες φορές, και αυτή θα κάνει διαφορετικό ρόλο κάθε φορά.. απορώ πως θυμάται τα λόγια της :P :P :P )

Link to comment
Share on other sites

Είδα σήμερα το mr robot που έχει ένα επεισόδιο το pilot.

Ψαγμεεενο φουλ. Αν έχετε μια ώρα κενό δείτε το και θα καταλάβετε. Εμένα μου το πρότεινε παιδί από το φόρουμ και παραδέχομαι ότι με τράβηξε

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

για μενα 2 σειρες ξεχωριζουν σε θεμα θριλερ το wayward pines απλα απιστευτο σεναριο, και ανατροπη, και ενα αλλο ωραιο που ξεκινησε προσφατα ας πουμε ειναι το WHISPERS

θυμιζει λιγο το fridge μιας και δω η πρακτορας του fbi ειναι ξανθια:) φυσικα η lily rabe που ναι σεξι κοπελια. Eχει πολλη αγωνια και σε κρατα διαρκως .δε θελω να πω περισσοτερα μιας και το στορυ που διαβαζεις στο imdb δινει σποιλερ στο τι συμβαινει,αλλα αν το δεις θα νομιζεις πως βλεπεις ενα αλλο homeland και η εξελιξη ειναι τελιως αλλου.επισης παιζει και ο εινταν απ το revenge

ελπιζω μονο μη φαει κανσελ

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Ολοκλήρωσα το Sense8 και αντίθετα με τις πιο πολλές δουλειές των Wachowskis, όπου είτε σ'αρέσουν πολύ είτε τις βρίσκεις βαρετές μέχρι θανάτου, για αυτή είμαι κάπου στη μέση.

 

Έχει κάποιες πολύ ωραίες ιδέες, φαίνεται ότι είναι ακριβή παραγωγή, έχει καλές ερμηνείες, το σενάριο (σε πολλά σημεία) σου κρατάει το ενδιαφέρον και έχει και κάποιες ιστορίες και σκηνές που θα έκαναν τον Άνθιμο να κοκκινίσει (which is always a plus).

 

ΑΛΛΑ

Δεν μπορώ να πω ότι το λάτρεψα κιόλας. Είχαν 12 ώρες στη διάθεσή τους για να μας πουν μια ιστορία με αρχή-μέση-τέλος (ή έστω τέλος σεζόν). Σπάτάλησαν το 80% του χρόνου τους στην ανάπτυξη χαρακτήρων που ναι μεν τους συμπάθησα αλλά άφησαν μισές τις ιστορίες τους. Επίσης ο κακός της ιστοριας, 12 επεισόδια μετά, ακόμα προσπαθώ να καταλάβω γιατί κάνει ό,τι κάνει. Αλλά αυτό μπορεί να είναι και δική μου αίσθηση.

 

Πάντως είχε εξαιρετική φωτογραφία και πολύ προσεγμένη σκηνοθεσία.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα εδώ και λίγες μέρες τα:

Mad Men

Wayward Pines

Penny dreadful

Mr Robot

Suits

Banshee

 

Ολα ειναι σε πάρα πολύ καλό επίπεδο το καθένα με τα δικά του ξεχωριστά ατού. Προτείνονται και οι 6.

Link to comment
Share on other sites

Ολοκλήρωσα το Sense8 και αντίθετα με τις πιο πολλές δουλειές των Wachowskis, όπου είτε σ'αρέσουν πολύ είτε τις βρίσκεις βαρετές μέχρι θανάτου, για αυτή είμαι κάπου στη μέση.

 

Έχει κάποιες πολύ ωραίες ιδέες, φαίνεται ότι είναι ακριβή παραγωγή, έχει καλές ερμηνείες, το σενάριο (σε πολλά σημεία) σου κρατάει το ενδιαφέρον και έχει και κάποιες ιστορίες και σκηνές που θα έκαναν τον Άνθιμο να κοκκινίσει (which is always a plus).

 

ΑΛΛΑ

Δεν μπορώ να πω ότι το λάτρεψα κιόλας. Είχαν 12 ώρες στη διάθεσή τους για να μας πουν μια ιστορία με αρχή-μέση-τέλος (ή έστω τέλος σεζόν). Σπάτάλησαν το 80% του χρόνου τους στην ανάπτυξη χαρακτήρων που ναι μεν τους συμπάθησα αλλά άφησαν μισές τις ιστορίες τους. Επίσης ο κακός της ιστοριας, 12 επεισόδια μετά, ακόμα προσπαθώ να καταλάβω γιατί κάνει ό,τι κάνει. Αλλά αυτό μπορεί να είναι και δική μου αίσθηση.

 

Πάντως είχε εξαιρετική φωτογραφία και πολύ προσεγμένη σκηνοθεσία.

 

Tα 5 πρωτα επεισόδια είναι πολύ υποτονικά,αναπτυσει χαρακτηρες κλπ και εχει ελαχιστότατη δραση.Απο το 6ο και μετα παιρνει τα πανω του αρκετά.

Σιγουρα θα δω και την επόμενη σεζόν οταν βγει.Μην βιαζεσαι να μαθεις το τελος αφου το σχεδιο ειναι για 5 σεζόν.

Αν πω οτι σε κατι περιπτωσεις μου θυμισε τις καλες σεζον του Heroes?

Link to comment
Share on other sites

Tα 5 πρωτα επεισόδια είναι πολύ υποτονικά,αναπτυσει χαρακτηρες κλπ και εχει ελαχιστότατη δραση.Απο το 6ο και μετα παιρνει τα πανω του αρκετά.

Σιγουρα θα δω και την επόμενη σεζόν οταν βγει.Μην βιαζεσαι να μαθεις το τελος αφου το σχεδιο ειναι για 5 σεζόν.

Αν πω οτι σε κατι περιπτωσεις μου θυμισε τις καλες σεζον του Heroes?

 

ΑΝ βγει. Ακούγεται ότι το Netflix δεν είναι και πολύ σίγουρο για 2η σεζόν.

Δεν είναι ότι βιάζομαι να πάρω απαντήσεις. Έχω περάσει και ένα Lost, άλλωστε :lol:

Απλά, όπως λέει και η Βάνα, να "γίνονται πράγματα ρε παιδιά". Μετά το μισά όντως κάπως παίρνει μπρός, αλλά δεν ξέρω μου δίνει την εντύπωση ότι τελικά το να προετοιμάζεσαι για 5 σεζόν χαλάει μια σειρά και δεν την οργανώνει καλύτερα όπως νομίζουμε.

Ναι, θύμιζε λίγο Heroes στις καλές του εποχές πού και πού.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

εγω ειδα mr robot που ειπαν τα παιδια πριν, και μου αρεσε αρκετα.. θα το συνεχισω σιγουρα και ελπιζω να βγει καλο
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είδα Mr Robot. Δεν ξετρελάθηκα, αλλά θα το συνεχίσω. Βασικά στο δεύτερο βαρέθηκα λίγο, αλλά είναι αρχή ακόμα οπότε πρέπει να μας βάλουν λίγο στην ιστορία, οπότε ίσως είναι κάπως λογικό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

ξεκινησαν τα falling skies <last season> extant, graceland φυσικα το graceland τα σπαει ακομα το falling skies ειχε μια ωραια εξελιξη στο φιναλε ,ενω στο Extant ο νεος κυκλος ολιγον προβλεψιμος, και μια απ τα ιδια.Με ξενερωσε αυτη η εξελιξη που χε στα μισα του επ αλλα χαλι μπερι ειναι αυτη..:lol:
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

ΑΝ βγει. Ακούγεται ότι το Netflix δεν είναι και πολύ σίγουρο για 2η σεζόν.

Δεν είναι ότι βιάζομαι να πάρω απαντήσεις. Έχω περάσει και ένα Lost, άλλωστε :lol:

Απλά, όπως λέει και η Βάνα, να "γίνονται πράγματα ρε παιδιά". Μετά το μισά όντως κάπως παίρνει μπρός, αλλά δεν ξέρω μου δίνει την εντύπωση ότι τελικά το να προετοιμάζεσαι για 5 σεζόν χαλάει μια σειρά και δεν την οργανώνει καλύτερα όπως νομίζουμε.

Ναι, θύμιζε λίγο Heroes στις καλές του εποχές πού και πού.

 

Δεν θεωρώ ότι θα κρεμασουν την σειρά. Εγώ την βρήκα εξαιρετική σαν δουλειά.. Η αλήθεια είναι πως έχει μόνο αρχή αλλά αν δεν εχτιζαν το στορυ σε πολλά επεισόδια ώστε να γίνει κατανοητό, οι μισοί θα το είχαν εγκαταλείψει γιατί δεν θα καταλαβαιναν. Όσο για τον ανθιμο, θα είχε βγάλει φλικτενες

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...