Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γιατι ετσι?

 

Γιατι η φιλοσοφια του Android ειναι να μην κανει GSM κλησεις...

Μονο η Samsung εχει επεμβει στον κωδικα (ή κατι τετοιο τελος παντων) και μπορεις να κανεις με το galaxy S2 και το Note αν θυμαμαι καλα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

to dolphin εχει ενα μινι και ενα HD ...ποιο απο τα δυο ?

ευχαριστώ

 

Το HD θα βάλεις για περιήγηση μέσω wifi και αν δουλεύεις το 3g το οπερα το μινι καταναλώνει λιγότερα bytes.

Link to comment
Share on other sites

Την ics έχω περάσει και εκεί είναι το πρόβλημα με τους browsers στο wifi τους δοκίμασα όλους και κρασαρουν σχετικά σύντομα στα 15 με 20 λεπτά. Τελικά η παραπάνω μνήμη κάνει μεγάλη διαφορά στις συσκευές αντροιντ η Apple έχει πολύ καλύτερη διαχείριση μνήμης. Εσάς τυπικά σε ασύρματο πόσο σας κρατά ο μπραουζερ σε χρόνο πριν κρασαρει ;

 

Ποτέ δεν μου έχει κρασαρει ο dolphin hd.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που παρουσιάζεται στη συσκευή μου τον τελευταίο καιρό, είναι το αναβόσβημα της οθόνης για μερικά δευτερόλεπτα. Χωρίς να υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος (π.χ. πτώση μπαταρίας, διακύμανση σήματος κλπ). Να σημειώσω πως "φοράει" την ICS. Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος το συγκεκριμένο;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα δεν ξέρω και πολλά μα αν κάνω root το τηλέφωνο θα μπορώ μετά να κάνω ενημερώσεις συστήματος OTA?

Και αν θα θέλω να το ξαναγυρίσω όπως ήτανε σε περίπτωση σέρβις για να μην χάσω την εγγύηση με ποιο τρόπο γίνεται, όπως επίσης θα φαίνεται πουθενά αυτό?

Ευχαριστώ και αν υπάρχουν απαντήσεις ήδη πιστέψτε με έψαξα στο φόρουμ αλλά είναι και 700 σελίδες :).

Link to comment
Share on other sites

Γιατι η φιλοσοφια του Android ειναι να μην κανει GSM κλησεις...

Μονο η Samsung εχει επεμβει στον κωδικα (ή κατι τετοιο τελος παντων) και μπορεις να κανεις με το galaxy S2 και το Note αν θυμαμαι καλα

 

ευχαριστω για την πληροφορια.δεν το ηξερα αυτο!!!

 

Κάτι που παρουσιάζεται στη συσκευή μου τον τελευταίο καιρό, είναι το αναβόσβημα της οθόνης για μερικά δευτερόλεπτα. Χωρίς να υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος (π.χ. πτώση μπαταρίας, διακύμανση σήματος κλπ). Να σημειώσω πως "φοράει" την ICS. Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος το συγκεκριμένο;

 

μηπως εχεις live wallpaper?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα το recovery από τους xda, έκανα backup τη ρομ μου και έκανα install το zip από το kitchen. Όμως μπήκε σε ένα boot loop και αναγκάστησα να κάνω restore. Στο kitchen στο τελευταίο βήμα διαλέγεις rom για να σου δώσει το link εγώ όμως δεν ξέρω ποια rom να διαλέξω αφού έχω την stock ics του neo v και έτσι διάλεξα μία που συστήνει το tutorial αν δεν υπάρχει η δικιά μας στη λίστα.

Μπορεί κάποιος που το έχει κάνει με την stock να μου πει τι δεν έκανα σωστά?

Δεν ξερω να σου πω τι παιζει..., το Recovery που εβαλες γραφει αυτο : Do NOT use this recovery if you are not in Stock 2.3 firmware.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που παρουσιάζεται στη συσκευή μου τον τελευταίο καιρό, είναι το αναβόσβημα της οθόνης για μερικά δευτερόλεπτα. Χωρίς να υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος (π.χ. πτώση μπαταρίας, διακύμανση σήματος κλπ). Να σημειώσω πως "φοράει" την ICS. Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος το συγκεκριμένο;

 

Κατι αντιστοιχο κανει και σε μενα μετα την αναβαθμιση σε ICS αλλα το εχω παρατηρησει μονο στην εφαρμογη του fb.

Ειδικα οταν ακουμπαω την οθονη, τρεμοπαιζει ο φωτισμος και πολλες φορες κοντευει στιγμιαια να σβησει η οθονη...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι η φιλοσοφια του Android ειναι να μην κανει GSM κλησεις...

Μονο η Samsung εχει επεμβει στον κωδικα (ή κατι τετοιο τελος παντων) και μπορεις να κανεις με το galaxy S2 και το Note αν θυμαμαι καλα

Ε, δεν το λες ακριβώς και φιλοσοφία! Από τη στιγμή που βγάζεις λειτουργικό για κινητά τηλέφωνα οφείλει η "φιλοσοφία" σου να είναι τέτοια που να υποστηρίζει όλες τις λειτουργίες των δικτύων κινητής τηλεφωνίας... :whistle: :cool:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω να σου πω τι παιζει..., το Recovery που εβαλες γραφει αυτο : Do NOT use this recovery if you are not in Stock 2.3 firmware.

 

Κάποιοι που το δοκίμασαν είπαν ότι δουλέυει και σε 4 και έτσι είπα να το βάλω. Και όντως το backup και το restore έγιναν χωρίς το παραμικρό κόλλημα και μπαίνει σε recovery απροβλημάτιστα. Άρα νομίζω ότι φταίει το καινούριο framework & system που πήγα να βάλω. Ίσως να μην έκανα σωστή επιλογή της ρομ στο τελευταίο βήμα στο kitchen στο file upload tab. Δεν ξέρω ποια ρομ να διαλεξω από το kitchens list.

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Ε, δεν το λες ακριβώς και φιλοσοφία! Από τη στιγμή που βγάζεις λειτουργικό για κινητά τηλέφωνα οφείλει η "φιλοσοφία" σου να είναι τέτοια που να υποστηρίζει όλες τις λειτουργίες των δικτύων κινητής τηλεφωνίας... :whistle: :cool:

 

σωστος!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αυτά τα tweaks κάτι κάνουν!! :D

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/thumbs/Screenshot_2012-05-15-13-11-18.png

 

Και για να αποφύγουμε τις παρεξηγήσεις. Μιλάμε για μέτρια χρήση, γύρω στη μια ώρα ομιλίας τη μέρα, μερικά sms, bluetooth δώδεκα ώρες τη μέρα ανοιχτό, χωρίς πολύ σκάλισμα.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα μου ήρθε το καλώδιο USB Host, και έβαλα ασύρματο πληκτρολόγιο και ποντίκι και δουλεύουν μια χαρά...Αλλά έχω κάποια προβλήματα:

-Αρκετές φορές όταν πατάω ένα κουμπί στο πληκτρολόγιο μου λέει: "Δυστυχώς, η εφαρμογή Διεθνές πληκτρολόγιο έχει σταματήσει" και αναγκάζομαι να πατάω "οκ" για να φύγει το μήνυμα και όπως καταλαβαίνετε είναι ενοχλητικό

-Όσο και αν προσπάθησα δεν κατάφερα να "δω" εξωτερική μνήμη flash...Να πω πάντως πως είμαι σε ICS (Rooted)

Έψαξα για προγράμματα μπας και δουλέψει αλλά τίποτα...

Επίσης προσπάθησα να συνδέσω gamepad αλλά ούτε αυτό δουλεύει, αλλά δεν με ενδιαφέρει και πολύ αυτό...

(1)Μήπως ξέρει κανένας πως θα συνδέσω εξωτερική μνήμη(usb flash, εξ. σκληρό κτλ..)?

 

(2)Θέλω να μου πείτε και κάτι άλλο...Μπορώ να κάνω underclock το κινητό χωρίς να έχω ξεκλειδώσει τον bootloader...?

Θέλω να ανεβάσω λίγο τη διάρκεια της μπαταρίας, όμως αξίζει ή όχι? θα έχω προβλήματα στο κινητό?

 

 

Υ/Γ: Τέλος να πω πως τον τελευταίο -περίπου- μήνα είμαι με μερικά(δεν τα χρειαζόμουν όλα) από τα tweaks από τον οδηγό του zxr και νομίζω πως το κινητό τρέχει λίγο καλύτερα καθώς έχει ανέβει η απόδοση του...

Υ/Γ2:Πριν λίγες μέρες κατάλαβα τι ήταν αυτό που μου έκανε το κινητό να ζεσταίνεται τόσο πολύ όταν χρησιμοποιούσα βαριές εφαρμογές ή όταν έπαιζα παιχνίδια...Ήταν η "Αναγκαστική απόδοση" στο Ρυθμίσεις/Επιλογές για προγραμματιστές...

Edited by tsourakis13
Ξυπνήστε ρεεεε...
Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει κανεις την rom KA18; Μεχρι τωρα φαινεται μια χαρα (οχι κατι διαφορετικο ή καλυτερο απο τα tweaks του zxr αλλα τελοσπαντων - εχω κανει backup ωστε να ξαναπερασω την official+zxr's tweaks!;)). Με το μονο που εχω προβλημα ειναι οτι δεν δουλευει το disable auto brightness. Καμια βοηθεια;:blink:
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις το disable με το χέρι παίζει;

 

Αυτο ετοιμαζομαι να κανω...;) Ειναι περιεργο ομως. Ενω με το που την ενεργοποιω την εφαρμογη απο το εικονιδιο δουλευει κανονικα, μετα απο μισο λεπτο επανερχεται ο αισθητηρας :worry:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ετοιμαζομαι να κανω...;) Ειναι περιεργο ομως. Ενω με το που την ενεργοποιω την εφαρμογη απο το εικονιδιο δουλευει κανονικα, μετα απο μισο λεπτο επανερχεται ο αισθητηρας :worry:

 

Δοκίμασε να το κάνεις χειροκίνητα εύκολο είναι...Απλώς αλλάζεις κάποιες τιμές...Και μετά σβήνεις την εφαρμογή και έχεις για πάντα απενεργοποιημένη την αυτόματη φωτεινότητα...

Ξυπνήστε ρεεεε...
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να το κάνεις χειροκίνητα εύκολο είναι...Απλώς αλλάζεις κάποιες τιμές...Και μετά σβήνεις την εφαρμογή και έχεις για πάντα απενεργοποιημένη την αυτόματη φωτεινότητα...

 

Ολα καλα. Εσβησα και το .bak που δημιουργηθηκε. Ελπιζω να εκανα καλα...:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! θέλω μια βοήθεια!

απο την εφαρμογή RomToolBox άλλαξα τα εικονίδια της status bar (δηλ. της μπαταρίας, του σήματος και του wifi) αλλά έχω την εντύπωση οτι τρώει πολύ μπαταρία! Πώς μπορώ να γυρίσω στα παλιά τα εικονίδια?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρεα. Με την πολυτιμη βοηθεια του οδηγου του zxr, περαστηκε το παγωτακι! Φορματ σε ολο το κινητο και στην καρτα μνημης για καθαρα αποτελεσματα, και ολα τα tweaks που ποσταρε ο φιλτατος συμφορουμιτης, μετα το απαραιτητο ρουτ.

Το κινητο πεταει και μαρεσε παρα πολυ η αλλαγη, διοτι ειχε μαζεψει πολυ σαβουρα και χρειαζοταν το ξεσκαρταρισμα.

Ειχα ενα προγραμμα Easy App Lock - Manager

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.easy.app.manager#?t=W251bGwsMSwxLDIxMiwiY29tLmVhc3kuYXBwLm1hbmFnZXIiXQ..

 

Πριν περασω το παγωτο, με αυτη την εφαρμογη απεκλεια καποιες επιμονες εφαρμογες που φορτωναν αυτοματα κατα την εκκινηση του κινητου.

Πλεον δεν δουλευει σωστα για καποιο λογο..

Ξερετε καποιο αλλο προγραμμα που να κανει την ιδια δουλεια?

Link to comment
Share on other sites


  • παιδια το latitude,places,πλοηγηση συνοδευουν το wisepilot η τους χαρτες google?ειναι ασφαλη να τα δωσουμε δρομο?

  • το crashmonitor τι ακριβως κανει?

  • στο titanium backup τι ακριβως κανουν τα προφιλ που λεει να φτιαξεις?

Edited by panoutsi
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...