Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

kaλησπερα.επειδη προκειτε να αγορασω ενα NEO V θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματακια

1 αξιζει το κινητο?δουλευουν ολα σωστα?απο ποιοτητα σε βιντεrecording κ φωτο ειναι καλο?

2 υπαρχουν custom rom k kernels για αυτο που να ειναι ενταξει?εννοω να ειναι πληρως λειτουργικες χωρις Bugs κλπ?

τα ρωταω αυτα γιατι το ideos X5 pro πχ που εχω δεν λεω πολυ καλο κινητακι αλλα δεν εχει την υποστηριξει που θα επρεπε.πχ εχει χαλια ποιοτητα ηχου στην εγγραφη βιντεο ( ενω η εικονα ειναι παρα πολυ καλη),δεν εχει καλο σημα το gps,η μπαταρια ειναι μαυρα χαλια(δεν κραταει) κλπ(κ η υποστηριξη απο την HUAWEI ανυπαρκτη σχεδον).κ σκεφτομε ανταλλαγη με ενα NEO V.

 

1 ναι αρκετα καλο

2 ναι εννοειται και απο δουλεια απο ελληνες κιολας:p:)

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γνώμη μου κάτσε όπως είσαι μέχρι να βγει νέα ενημέρωση...

Εγώ έκανα την αναβάθμιση αλλά το τηλέφωνο είχε κάτι κολλήματα που με την 62 δεν είχα οπότε γύρισα ξανά στην gingerbread μέχρι να βγει ένα νέο update.

 

ευχαριστω wr.τοτε μαλλον να περιμενω...

Σίγουροι είναι μόνο, οι τρελοί...

Redmi Note 9 Pro 6/64

11.0.6.0 (QJZEUXM)

Link to comment
Share on other sites

1) Αξίζει.

2) Υπάρχουν αλλά θέλει ψάξιμο για να δεις τι σου ταιριάζει.

 

ευχαριστω!

 

1 ναι αρκετα καλο

2 ναι εννοειται και απο δουλεια απο ελληνες κιολας:p:)

 

ευχαριστω.καποια λινκ μηπως εχεις προχειρα γιατι "προετοιμαζομαι"!!!!:D:D:D:D

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

..αλλο ενα προβλημα που εχω με την ics ειναι με το video recording @720p.

Mε η χωρις τα tweaks του zxr το βιντεο εχει πολλα σπασίματα και κατα την εγγραφή αλλα και κατα το playback :(

 

ΥΓ Στην ics πηγα με pc companion και μετα zeus και καρτα μνημης εχω 16gb class 6.

Edited by subneo
Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμάζω 3 μέρες με ICS τώρα και είναι απογοητευτικό(και τα tweaks έβαλα και root κλπ.)......η απόδοση του δεν είναι αυτό που θα περίμενε κανείς-σαφέστατα με GB θα ήταν καλύτερο(δεν το είχα τότε αλλά απ΄όσα διαβάζω όλοι αυτό γράφουν,σίγουρα θα ξέρουν καλύτερα),χρήζει βελτιστοποίησης άμεσα και αν γινόταν και αλλά 512 ΜΒ ram για να είναι άνετο(εδώ γελάμε).....:lol::lol:.

Κρίμα πάντως και τελικά αυτή η ICS στα Xperia 2011 δεν έχει πολύ νόημα,σέρνεται το σύμπαν αν θες να κάνεις 5 πράγματα παραπάνω(πχ. σήμερα ακουγα μουσική με ακουστικά,έψαχνα σε ένα site κάτι,μου ήρθε SMS,μια κλήση......και ξαφνικά μου κλείνει το Battery Notifier Pro(άσχετο αλλά τι να πω),τον browser και την μουσική......ευτυχώς όχι την κληση.......)......tragic δηλαδή.Στο βίντεο συμφωνώ με τους προλαλήσαντες σε όλα και γενικά μπορεί να κοστίζει 199 € αλλά και αυτά δεν τα βρίσκουμε στο δρόμο,ούτε για πέταμα είναι...ούτε και να έχουμε το Neo V που όταν έκανα όλα αυτά είχε ανάψει σα σόμπα........έκανε και ζέστη σήμερα:lol:......κρίμα.:(

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους έκανα την αναβάθμιση στο neo v και έχω χάσει το winget με την ταχεία κλήση των τηλεφώνων. υπάρχει κάπου και δεν το έχω προσέξει?ξέρετε αν μπορώ να επιστρέψω πίσω καταργώντας τη νέα αναβάθμιση που έκανα?
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους έκανα την αναβάθμιση στο neo v και έχω χάσει το winget με την ταχεία κλήση των τηλεφώνων. υπάρχει κάπου και δεν το έχω προσέξει?ξέρετε αν μπορώ να επιστρέψω πίσω καταργώντας τη νέα αναβάθμιση που έκανα?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4092789#post4092789

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η Sony έχει δεσμευτεί ότι θα βγάλει αναβάθμιση για να διορθώσει τα προβληματάκια της ICS? ( lag, εγγραφή βίντεο, led ειδοποιήσεις κτλ?

 

Επίσης παρατήρησα ότι σε πολλές ICS άλλων κινητών ο kernel είναι έκδοσης 3.0.χχχχ ενώ σε μάς έμεινε στην 2.6.39 . Αυτό τι σημαίνει για θέματα όπως την ICS, συμβατότητα apps και άλλα?

Mobile Lineup : Nokia 3330 --> SE T300--> SE T630--> SE K750-->SE W960--> HTC Touch--> SE j105--> Nokia 5530 XpressMusic + Nokia C5 --> Huawei Ideos X5--> SE Xperia Neo V + LG Optimus 7-->Samsung Galaxy S4 mini DUOS-->ASUS Zenfone 2 (2GB Ram).Τα καλύτερα Κ750 --> Xperia Neo V-->j105 (έπεσε στην θάλασσα και έσταζε σκουριά)--> Νοκια C5 --> Ideos X5
Link to comment
Share on other sites

μεσα απο το play store

το update center ειναι για αναβαθμιση λογισμικου

Επειδή το play store τρωει πολλή μνήμη ήθελα να ρωτήσω πως γίνεται οριστική "κατάργηση εγκατάστασης ενημερώσεων". Γιατί κάθε φορά που την κάνω και το επαναφέρω στην προηγούμενη έκδοση, δε μου κατεβάζει εφαρμογές και μου ξαναεγκαθιστά την πιο πρόσφατη.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους έκανα την αναβάθμιση στο neo v και έχω χάσει το winget με την ταχεία κλήση των τηλεφώνων. υπάρχει κάπου και δεν το έχω προσέξει?ξέρετε αν μπορώ να επιστρέψω πίσω καταργώντας τη νέα αναβάθμιση που έκανα?

 

καλημερα..

απλα το κανεις εγκατασταση

http://oron.com/i2iil589k29t

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 1μιση μήνα λοιπόν έχω κ εγώ πάλι στα χέρια μου το κινητό μου απ το service με αλλαγμένο touchscreen και καμιά 10αριά νέες γρατσουνιές στο πίσω καπάκι.

 

Η ics είναι όπως είχα προβλέψει απογοητευτική και απαράδεκτη. Δεν αξίζει να ασχοληθείς μέχρι να διορθωθούν τα Bugs και να γίνει ανθρώπινη. Θα παραμείνω στην .62 με τα γνωστά tweaks (και μη, εχω χάσει λίγο το Thread) γιατί πιστεύω ότι δουλεέυι αρκετά καλά με αυτήν.

 

Απλά να σημειώσω κάτι που ενημερώθηκα με PM, για όσους έχουν αλλάξει το Framework στην 62 ώστε να έχουν τα εικονίδια ρυθμίσεων στο Notification bar (gps wifi flight Κλπ) βλέπω ότι καταργεί τη λειτουργία των led των 3 hardware keys.

Δεν είναι θέμα του autobrightness, μάλλον πρόκειται για bug. Πάντως όποιο από αυτα και να δοκίμασα μετά την εγκατάστασή του σταμάτησαν να ανάβουν τα Leds πίσω απ τα κουμπιά όταν τα πατάω.

 

Αυτό ίσως να ναι και καλό από άποψη κατανάλωσης βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έκανα λοιπόν κι εγώ την αναβάθμιση και έκανα το root. Όλα καλά. Ένα πρόβλημα όμως που είδα σ'αυτήν τη μία μέρα χρήσης είναι η μικρή εμβέλεια του wifi. Εκεί δηλαδή που με το X10 μου και το mini pro έχω σήμα και συνδέεται κανονικά, το neo v βρίσκει το δίκτυο αλλά δε μπορεί να το κρατήσει με αποτέλεσμα να κάνει πολλές συνδέσεις και αποσυνδέσεις. Με φουλ σήμα wifi δεν έχει κάνει αποσύνδεση μέχρι τώρα. Άρα υποθέτω ότι είναι θέμα εμβέλειας. Το έχετε απρατηρήσει αυτό?

 

Και ένα δεύτερο.. Δε μπορώ με τίποτα να εγκαταστήσω το titanium. Προσπάθησα από το market και μου λέει ότι δεν έχω χώρο. Προσπάθησα και με άλλους τρόπους αλλά δυστυχώς ούτε τότε εγκαταστάθηκε. Ούτε με παλιότερη έκδοση που είπα να περάσω έγινε η δουλειά μου. Καμία λύση?

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το κινητό μας έχει ενσωματωμένη μνήμη 1 GB και τα 680 MB είναι δεσμευμένα από το λειτουργικό αφήνοντας μας ελεύθερα μόνο τα 320... Τόσο μεγάλο είναι το Android 4 ? Υπάρχει κάποιος τρόπος να ξεκλειδώσουμε λίγη μνήμη για να την χρησιμοποιήσουμε?
Link to comment
Share on other sites

παιδιά το κινητό μας έχει ενσωματωμένη μνήμη 1 GB και τα 680 MB είναι δεσμευμένα από το λειτουργικό αφήνοντας μας ελεύθερα μόνο τα 320... Τόσο μεγάλο είναι το Android 4 ? Υπάρχει κάποιος τρόπος να ξεκλειδώσουμε λίγη μνήμη για να την χρησιμοποιήσουμε?

 

512 έχει και τα 150+ είναι δεσμευμένα από το λειτουργικό.. Είναι ακριβώς πάνω στις απαιτήσεις της ICS..

Link to comment
Share on other sites

Χωρις λογο, το κινητό πλεον παει πολυ καλα!

Η μπαταρια με νορμαλ χρηση ειναι στο 70% μετα απο 24 ωρες.

Το κινητό δε ζεσταίνεται ουτε λαγκαρει.

Το μονο προβλημα ειναι στην εγγραφή βιντεο 720p που κανει σπασίματα.

Βρέθηκε καμια λυση για αυτο?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το κινητό μας έχει ενσωματωμένη μνήμη 1 GB και τα 680 MB είναι δεσμευμένα από το λειτουργικό αφήνοντας μας ελεύθερα μόνο τα 320... Τόσο μεγάλο είναι το Android 4 ? Υπάρχει κάποιος τρόπος να ξεκλειδώσουμε λίγη μνήμη για να την χρησιμοποιήσουμε?

 

Δεν είναι θέμα της έκδοσης αλλά θέμα της Sony. Ωστόσο, αν καποιος development εκεί στους xda ασχοληθεί με αυτό το θέμα, ίσως να καταφέρει κάτι με κάποια custom rom. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι διαθέσιμο αυτήν την στιγμή πάντως.

 

512 έχει και τα 150+ είναι δεσμευμένα από το λειτουργικό.. Είναι ακριβώς πάνω στις απαιτήσεις της 512 έχει και τα 150+ είναι δεσμευμένα από το λειτουργικό.. Είναι ακριβώς πάνω στις απαιτήσεις της ICS..

 

Ο φίλος αναφέρεται στον αποθηκευτικό χώρο της συσκευής και όχι στη ram!

Edited by DeJaVu
Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το εξής πρόβλημα, μετά την αναβάθμιση σε Android 4.0 είχα κάποια θέματα και έκανα repair με SEUS. Είχα κάνει backup με το Titanium και ξαναπερασα τις εφαρμογές μετά την αναβάθμιση. Τώρα όμως όταν βγαίνει κάποια ενημέρωση στο market, ενώ μου την εμφανίζει κανονικά και την κατεβάζει, μου βγάζει σφάλμα και δεν μου την κάνει εγκατάσταση.

Τι μπορεί να έχω κάνει και συμβαίνει αυτό?

 

Δοκίμασε να κάνεις τις αναβαθμίσεις σταδιακά. Λίγες λίγες τις εφαρμογές.

 

Μία-μία προσπαθώ κάθε φορά και μου βγάζει αυτό

Τι σκ@τ@ θέλει..?:blink:

LG D802 G2 - AOSP - Android N

ROM: Ressurection Remix 7.1.1

-Δημήτρης-

Link to comment
Share on other sites

Καμία βελτίωση και μετά την εκκαθάριση, συνεχίζει να βγάζει το ίδιο σφάλμα...

LG D802 G2 - AOSP - Android N

ROM: Ressurection Remix 7.1.1

-Δημήτρης-

Link to comment
Share on other sites

Για όσους θέλουν να παίξουν και να αλλάξουν διάφορα πράγματα στο κινητό τους, να το κάνουν πραγματικά ιδιαίτερο να ενημερώσω σε όσους δεν το ξέρουν ότι υπάρχει δωρεάν το UOT Kitchen στο οποίο μπορούν να φτιάξουν ή να πειράξουν χρώματα, εικονίδια (όπως πχ το εικονίδιο της μπαταρίας με το ποσοστό) animations, fonts κλπ με πολύ εύκολο τρόπο.
Link to comment
Share on other sites

φιλαρακια καλημερα

κακα τα ψεματα..ακομα δεν την παλευει το κινητακι μας με την ics.

εγω εχω γυρισει στην 2.3.4 εδω και καιρο με tsf launcher pro και χαιρομαι

το κινητο ειτε αυτο λεγεται (ταχυτητα,μηδεν λαγκαρισματα,εγγραφη βιντεο χωρις κομπιασματα,πλοηγηση sygic,πλοηγηση

internet κτλ...)γενικα το τηλεφωνακι φυσαει.. α και καλυτερη αναμονη φυσικα μπαταριας.

αργοτερα...βλεπουμε

να ειστε καλα!!!

 

Υ.Γ...εχω παθει πλακα με τον tsf launcher pro ρε παιδια!!το κινητο πεταει

ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΤΟ

 

καλο χρυσο το tsf ΑΛΛΑ...

50 ΜΒ για εναν launcher... :blink:

 

δεν λεω...δεν κολαει

και ειναι πολυ ομορφος...

ΑΜ το αλλο....15 $

ευτυχώς δεν το αγόρασα...

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μου στειλει καποιος το apk του radio? γιατι το εσβησα καταλαθος!!! :/

 

Στείλε με πμ το mail σου

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Για όσους θέλουν να παίξουν και να αλλάξουν διάφορα πράγματα στο κινητό τους, να το κάνουν πραγματικά ιδιαίτερο να ενημερώσω σε όσους δεν το ξέρουν ότι υπάρχει δωρεάν το UOT Kitchen στο οποίο μπορούν να φτιάξουν ή να πειράξουν χρώματα, εικονίδια (όπως πχ το εικονίδιο της μπαταρίας με το ποσοστό) animations, fonts κλπ με πολύ εύκολο τρόπο.

 

Θα περάσω το recovery από το Rom Manager. Aν περάσω το zip από το kitchen και δε μ'αρέσει πως το επαναφέρω στην αρχική του κατάσταση χωρίς να χάσω το rout και λοιπά? Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το πέρασμα rom. Πρέπει πρώτα να κάνω backup από το recovery? Αν μπορεί κάποιος ας μου πει λίγο τη σωστή διαδικασία.

Thanks

Edited by kooky

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...