Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κρατάς πατημένο το back όταν συνδέεις το κινητό? Σου έβγαλε παράθυρο εγκατάστασης driver την πρώτη φορά που το σύνδεσες στον υπολογιστή με αυτόν τον τρόπο? Για πες μας περισσότερα σχετικά με τη διαδικασία που ακολουθείς για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

κανω κανονικα ολα τα βηματα αλλα δεν κανει τπτ μενει στην προετοιμασια δεν κανει την ενημερωσει οταν κραταω το βαψκ κανει ενα περιεργο ηχο ο θπολογιστησ διαφορετικο απο αθτο ποθ σθνεδεει το usb αλλα δεν γιενται τπτ.αυτο το προβλημα να μν μ ανοιγει κ ναι νεκρο μοθ το ειχε παρουσιασει κ το πασχα κ μετα απο τρεισ μερεσ π πηγα να το ανοικσω ανοικσε κανονικα...και απο τοτε δεν ειχα το παραμικρο προβλημα μεχρι σημερα που κολλησε εκλεισε μονο τοθ και μετα προσπαθησα να το ανοικσω και δεν ανοιγει
Link to comment
Share on other sites

παιδια πως μπορω να ανεβασω τις επαφες μου απο το κινητο στο gmail??

 

ακολούθησε τον οδηγό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=305866

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

κανω κανονικα ολα τα βηματα αλλα δεν κανει τπτ μενει στην προετοιμασια δεν κανει την ενημερωσει οταν κραταω το βαψκ κανει ενα περιεργο ηχο ο θπολογιστησ διαφορετικο απο αθτο ποθ σθνεδεει το usb αλλα δεν γιενται τπτ.αυτο το προβλημα να μν μ ανοιγει κ ναι νεκρο μοθ το ειχε παρουσιασει κ το πασχα κ μετα απο τρεισ μερεσ π πηγα να το ανοικσω ανοικσε κανονικα...και απο τοτε δεν ειχα το παραμικρο προβλημα μεχρι σημερα που κολλησε εκλεισε μονο τοθ και μετα προσπαθησα να το ανοικσω και δεν ανοιγει

 

Επίσης δοκίμασε να το ανοίξεις, να βγάλεις την sim και την μπαταρία. Ξανατοποθέτησε τα και δοκίμασε αν δουλεύει.

Εμένα βέβαια αυτό βοήθησε μετά από πτώση του κινητού, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

noob question..

πως τραβα screenshot.?εχω δοκιμασει τα παντα...(εκτος απο ultrex)

 

Ταυτόχρονα power button + volume down

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!Έδω και ένα μήνα αγόρασα το πρώτο μου smartphone,όπως καταλάβατε ένα sony ericcson xpereia neo V. Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα...

 

Στο σπίτι μου έχω ιντερνετ απο την wind και με το ασύρματο δίκτυο στο σπίτι είναι συνδεδεμένα ένας σταθερός υπολογιστής,ενα λαπτοπ,ενα κινήτο huawai και ένα xbox.

Για να συνδεθώ με το sony ericsson πρέπει για αρχή να κάνω restart το ρουτερ μου μιας και ενω βλέπω το δίκτυο μου και βάζω τον σωστό εννοείται κωδικό,με ανοιχτό το wifi του κινητού βλέπω να μου γράφει "σάρωση" και μετά "αποσύνδεση" συνέχεια. Άφου κάνω restart κτλ συνδέομαι κανονικά.

 

Έδω έχω παρατηρήσει το εξής...αν κλείσω το wifi στο κινητό και μετά το ξανανοίξω καποιες φορές έχω ίντερνετ και κάποιες όχι. Και δεν έχω ιντερνετ αν δεν κάνω επανεκκίνηση στο ρουτερ πάλι. Εκτός αυτού έχω παρατηρήσει πως ακόμα και να το αφήσω ανοιχτό το wifi και συνδεδεμένο κανονικά στο ιντερνετ και απλά αφήσω το κινητό κάπου χωρίς να ασχολούμαι με αυτό μετά από κάποια ώρα έχει βγει από το δικτυο και πρέπει πάλι να κάνω επανεκκίνηση ώστε να έχω δίκτυο...

 

Μίλησα με το μαγαζί όπου αγόρασα το τηλέφωνο και μάλιστα το πήγα στο τμήμα σέρβις τους όπου και συνδέθηκε κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα από τα παραπάνω.

Μίλησα με την sony ericcson Ελλάδας ή τουλάχιστον με την υπηρεσία που μου έδωσαν οι τεχνικοί του μαγαζιού που αγόρασα το τηλ και μου είπαν πως η συσκευή εφόσον συνδέεται στο δίκτυο δεν έχει πρόβλημα.

Μίλησα και με την wind όπου ένας τεχνικός εκεί με έβαλε να αλλάξω κάτι στο ρουτερ και μου είπε πως έτσι θα λυθεί το πρόβλημα μου. (που όμως παραμένει)

 

Διευκρινίζω πως έχω συνδεθεί κανονικά σε free δίκτυα αλλά και δίκτυα φίλων μου(με το σωστό κωδικό του κάθε δικτύου) και έχω πρόβλημα να συνδέομαι στο δίκτυο του σπιτού μου!Τη στιγμή μάλιστα που όποιον πήρα τηλέφωνο για βοήθεια μου είπε πως δεν υπάρχει πουθενά πρόβλημα!Μερικές μέρες πριν ένα φίλος μου μου πρότεινε το site σας για βοήθεια. Όποιος θα μπορούσε να βοηθήσει ας το κάνει παρακαλώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες καταρχήν. Μπορεί να πω και πατάτα αλλά στην ενσύρματη σύνδεση που μπορούν να συνδεθούν μέχρι 5 υπολογιστές με καλώδιο στο ίδιο rooter, σωστά; Μήπως το ίδιο συμβαίνει και στην ασύρματη; Δηλαδή μπορούν να συνδεθούν μέχρι 4-5 συσκευές ασύρματα στο ίδιο rooter ή υπάρχει κάποιο όριο για το πόσες συσκευές θα συνδεθούν; Υπόθεση κάνω χωρίς να ξέρω κάποια λύση.

Γι αυτό που ξέρω λύση είναι για την αποσύνδεση όταν σβήνει η οθόνη. Θα πας wi-fi-σύνθετα-πολιτική αδράνειας και θα επιλέξεις το ποτέ..

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχουμε το ίδιο router και εγώ wind σύνδεση έχω στο σπίτι, το ίδιο ακριβώς πρόβλημα αντιμετώπιζα πριν την αναβάθμιση σε ICS, αν Δλδ είσαι ακόμα στην 2.3 GB δεν έχεις ελπίδες να διορθωθεί το πρόβλημα, οπότε προτείνω άμεσα αναβάθμιση σε ICS.Και θα δεις πως θα στρώσει αμέσως η σύνδεση σου στο δίκτυο.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες καταρχήν. Μπορεί να πω και πατάτα αλλά στην ενσύρματη σύνδεση που μπορούν να συνδεθούν μέχρι 5 υπολογιστές με καλώδιο στο ίδιο rooter, σωστά; Μήπως το ίδιο συμβαίνει και στην ασύρματη; Δηλαδή μπορούν να συνδεθούν μέχρι 4-5 συσκευές ασύρματα στο ίδιο rooter ή υπάρχει κάποιο όριο για το πόσες συσκευές θα συνδεθούν; Υπόθεση κάνω χωρίς να ξέρω κάποια λύση.

Γι αυτό που ξέρω λύση είναι για την αποσύνδεση όταν σβήνει η οθόνη. Θα πας wi-fi-σύνθετα-πολιτική αδράνειας και θα επιλέξεις το ποτέ..

 

σε αυτή την επιλογή έχω βάλει "ποτέ όταν είναι συνδεδεμένο" αλλά και "ποτε" που έχω βάλει πάλι το ίδιο πρόβλημα έχω.. Για τον αριθμό των συσκευών που μπορεί να υπάρχουν σε ένα δίκτυο σκέψου πως τις πιο πολλές ώρες ανοιχτά είναι ο σταθερός, το λαπτοπ και το sony ericsson..αλλά ακόμα και χωρίς τις υπόλοιπες συσκευές ανοιχτές έχω το ίδιο πρόβλημα..

 

Πρέπει να έχουμε το ίδιο router και εγώ wind σύνδεση έχω στο σπίτι, το ίδιο ακριβώς πρόβλημα αντιμετώπιζα πριν την αναβάθμιση σε ICS, αν Δλδ είσαι ακόμα στην 2.3 GB δεν έχεις ελπίδες να διορθωθεί το πρόβλημα, οπότε προτείνω άμεσα αναβάθμιση σε ICS.Και θα δεις πως θα στρώσει αμέσως η σύνδεση σου στο δίκτυο.

 

Δεν έχω ιδέα τι μου είπες να κάνω...πόσο μάλλον πως να το κάνω.. :p

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα τι μου είπες να κάνω...πόσο μάλλον πως να το κάνω.. :p

 

Προτείνει να αναβαθμίσεις το κινητό στην έκδοση 4.0.x του android η οποία λέγεται Ice Cream Sandwich. Γίνεται μέσω PC Companion. Πιθανότατα έτσι θα λυθεί το πρόβλημά σου!

Link to comment
Share on other sites

Οκ... θα δοκιμάσω να το κάνω,ή τουλάχιστον θα προσπαθήσω.. αν τα καταφέρω και το κάνω αυτό θα χάσω τα δεδομένα που έχω ήδη στο τηλέφωνό μου?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα,

Νέος κάτοχος & εγώ του κινητού & οι πρώτες εντυπώσεις μου ειναι αρκετά θετικές...

Αντιμετωπίζω ένα προβληματακι & θα ήθελα την βοήθεια σας...

Εχω εγκατεστημένο το "MyPhoneExplorer" & θέλω να περάσω τις επαφές μου απο ενα Samsung Galaxy που είχα στο νέο κινητό...

Δυστυχώς η εφαρμογή δεν μου βλέπει καθόλου το τηλέφωνο..(σύνδεση με καλώδιο usb).

Τι μπορεί να φταίει ???

Υπάρχει κανένας άλλος έυκολος τρόπος να περάσω όλο τον τηλεφωνικό μου κατάλογο απο το ένα κινητό στο άλλο ???

G_KOR
Link to comment
Share on other sites

Έκανα την αναβάθμιση και φαίνεται να έχει λυθεί το πρόβλημα!! Ελπίζω να ήταν αυτή η λύση και να μην έχω άλλα μπερδέματα! Σας ευχαριστώ πολύ!
Link to comment
Share on other sites

noob question..

πως τραβα screenshot.?εχω δοκιμασει τα παντα...(εκτος απο ultrex)

 

με ποια εκδοση λογισμικου εισαι?

 

Το ξεθαψες το link ε Γιώργο;!:-P

Προτείνω αν θέλει ο φίλος κ το πάρει απόφαση να τη βάλει επαναφορά κ εγκατάσταση με pc companion κ στο καπάκι με sus

 

θυμομουνα το oron και μου το εβγαλε πανω στο ιστορικο;):lol:

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το εξής πρόβλημα, μετά την αναβάθμιση σε Android 4.0 είχα κάποια θέματα και έκανα repair με SEUS. Είχα κάνει backup με το Titanium και ξαναπερασα τις εφαρμογές μετά την αναβάθμιση. Τώρα όμως όταν βγαίνει κάποια ενημέρωση στο market, ενώ μου την εμφανίζει κανονικά και την κατεβάζει, μου βγάζει σφάλμα και δεν μου την κάνει εγκατάσταση.

Τι μπορεί να έχω κάνει και συμβαίνει αυτό?

LG D802 G2 - AOSP - Android N

ROM: Ressurection Remix 7.1.1

-Δημήτρης-

Link to comment
Share on other sites

στα παλια τηλεωνα οταν εβαζες ας πουμε εναν ηχο κλησης αυτος αποθηκευοταν και στην μνημη του κινητου.

τωρα αν δεν εχουμε ροοτ την συσκευη αυτος ο ηχος που παει.. και πως μπορουμε να τον σβησουμε αν ισχυει φυσικα κατι τετοιο οπως τα παλια κινητα..

 

θεωρητικα παντα και επειδη δεν ξερω και να ισχυει εχοντας αλλαξει 10 ηχους κλησεις αυτοι θα ποιανουν χωρο στην συσκευη..;

γιατι δεν μιλαμε για αστειο νουμερο μνημης..

Link to comment
Share on other sites

στα παλια τηλεωνα οταν εβαζες ας πουμε εναν ηχο κλησης αυτος αποθηκευοταν και στην μνημη του κινητου.

τωρα αν δεν εχουμε ροοτ την συσκευη αυτος ο ηχος που παει.. και πως μπορουμε να τον σβησουμε αν ισχυει φυσικα κατι τετοιο οπως τα παλια κινητα..

 

θεωρητικα παντα και επειδη δεν ξερω και να ισχυει εχοντας αλλαξει 10 ηχους κλησεις αυτοι θα ποιανουν χωρο στην συσκευη..;

γιατι δεν μιλαμε για αστειο νουμερο μνημης..

 

δεν νομιζω να ισχυει αυτο στο νεο

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την αναβάθμιση και φαίνεται να έχει λυθεί το πρόβλημα!! Ελπίζω να ήταν αυτή η λύση και να μην έχω άλλα μπερδέματα! Σας ευχαριστώ πολύ!

 

Ήμουν σίγουρος πως αυτό ήταν το πρόβλημα,αφού ακριβώς το ίδιο αντιμετώπιζα και εγώ.Αφού λοιπόν έκανες την αναβάθμιση και ελπίζω να σε πρόλαβα πρίν ξαναστήσεις απο την αρχή το τηλ σου,κατέβασε απο εδώ το SEUS και κανε πλέον καθαρή εγκατάσταση την ICS.Τι εννοώ με αυτό,έχει αποδειχθεί πολλάκις πως επειδή με το companion γινετε απλή αναβάθμιση δλδ περνάει απο επάνω η καινούρια έκδοση έχουν παρατηρηθεί προβλήματα,οπότε προτείνετε καθαρή εγκατάσταση με το seus στο LINK που έδωσα ποιο πάνω.οι οδηγιες είναι σαφέστατες για το πώς γίνεται....διαρκεί μερικά λεπτά και θα έχεις ένα καθ'όλα καθαρό τηλ.

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Προς όλους τους ενδιαφερόμενους: δοκίμασα με τιμές στο minfree να ξεκινούν από 40 mb και να φτάνουν έως τα 112 και μου έκλεινε ο stock browser στις βαριές σελίδες και δεν είδα σημαντική διαφορά στη διαθέσιμη ανά πάσα στιγμή μνήμη σε σχέση με τις τιμές που υπάρχουν στα tweaks του οδηγού. Δοκιμάζω τώρα με τιμές από 28 έως 100.

 

Edit: τελικά επιστρέφω στις τιμές του οδηγού γιατί βλέπω πιο καλή συμπεριφορά του launcher. Αν έχει δοκιμάσει και κάποιος άλλος ας πει μια γνώμη

Edited by Fick

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

απο περιεργεια που πανε ομως?

δεν αποθηκευονται καπου..;

η τα διαβαζει μονο απο την sd?

 

νομιζω τα διαβαζει κατευθειαν;)

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Ο οδηγός επιβίωσης του zxr είναι κατατοπιστικότατος και πρέπει να τον διαβάσουν ΟΛΟΙ. Εξηγεί όλ ατα βασικά γι ανα μπορούμε να συννενοηθούμε και καλά έκανες λοιπόν.

 

 

Το καλό μ αυτό το τηλεφωνάκι είναι ότι έχουν βγει αρκετά ώστε σχεδόν τίποτα να μην είναι αναστρέψιμο.

Στον οδηγό λοιπόν ΕΔΩ μπορείς πλέον να διαβάσεις και να ακολουθήσεις μια σειρά από βήματα που σου επιτρέπουν να κάνεις downgrade σε .42, root και μετά upgrade σε root έκδοση της .62 ασχέτως ποια έκδοση έχεις τώρα.

 

 

 

Υποστηρίζονται μια χαρά όλα τα στικάκια δοκιμασμένα καθώς και δίσκοι, απλά θέλει να έχεις rooted συσκευή και το αντίστοιχο patch.

Οι περισσότεροι από εμάς αγοράσαμε USB OTG adapter απ το ebay και δουλεέυει μια χαρά. Αυτό που ακόμη ψάχνουμε ως φτηνότερη λύση απ το Livedock είναι να φορτίζουμε ταυτόχρονα το κινητό όσο έχουν συνδεδεμένες συσκευές, κάποιο Hub κλπ.

 

Τελικά βρέθηκε τίποτα ωστε να φορτίζει ταυτόχρονα?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...