Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ε και? Επειδη δεν το εχουν ακουστα γιατι δεν λενε να το κατεβασουν απο το επισημο σαιτ? Και παλι που λενε να το κανουν μετα με το SEUS δεν θα χρειαστει να το κατεβασουν παλι..? :blink: Σορρυ αλλα με στειλατε.. :wacko:

 

Μερικές φορές πρέπει να κρίνουμε και μόνοι μας για μερικά απλά πράγματα.

Η συγκεκριμένη συμβουλή στην οποία αναφέρεσαι μου φάνηκε και μένα περίεργη

οπότε προτίμησα την λογικη οδό της απευθείας αναβάθμισης μέσω SEUS και δεν ασχολήθηκα

καθόλου με PC Companion.

 

Κανένα απολύτως πρόβλημα μέχρι στιγμής.

 

Μερικές φορές το πολύ ψάξιμο οδηγεί σε αχρείαστα μπερδέματα μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οπότε ξανά η δική μου πρόταση για όποιον θέλει να αναβαθμίσει σε ICS ή έχει ήδη αναβαθμίσει με PC companion, ας κάνει και μια επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων για να καθαρίσει το κινητό (βλέπε format σε PC).
Μα δεν καθαριζει το κινητο μονο με την επαναφορα ρυθμισεων φιλε μου, μενουν "σκουπιδια" απο την προηγουμενη εκδοση. Θελει το Seus "Μονο" για να γινει πραγματικα σωστη δουλεια. Σκεφτειτε το αλλοιως. Το Seus ειναι σαν να κανετε πραγματικο Format σε ενα Pc και να φυγουν ολα τα σκουπιδια. Λοιπον για να τελοιωσει το θεμα και καποια παιδια να μην μπερδευουν αθελα τους ολους τους αλλους, αναβαθμιση σε 4.0 μονο με το Seus. Για να μην σερνετε το κινητο τους. Τιποτε αλλο Edited by aby
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν καθαριζει το κινητο μονο με την επαναφορα ρυθμισεων φιλε μου, μενουν "σκουπιδια" απο την προηγουμενη εκδοση. Θελει το Seus "Μονο" για να γινει πραγματικα σωστη δουλεια. Σκεφτειτε το αλλοιως. Το Seus ειναι σαν να κανετε πραγματικο Format σε ενα Pc και να φυγουν ολα τα σκουπιδια. Λοιπον για να τελοιωσει το θεμα και καποια παιδια να μην μπερδευουν αθελα τους ολους τους αλλους, αναβαθμιση σε 4.0 μονο με το Seus. Για να μην σερνετε το κινητο τους. Τιποτε αλλο

 

Τι να σου πω, εμένα πάντως φαίνεται καθαρό. Ειδικά τα όποια προβλήματα εμφανίστηκαν μετά το upgrade, λύθηκαν!

Αν υπάρχει η δυνατότητα πάντως να γίνει μια κι έξω εγκατάσταση/εκκαθάριση με το SUS τότε OK! Αρκεί να μη φανεί σαν πυρηνική φυσική στους απλούς χρήστες.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει η δυνατότητα πάντως να γίνει μια κι έξω εγκατάσταση/εκκαθάριση με το SUS τότε OK! Αρκεί να μη φανεί σαν πυρηνική φυσική στους απλούς χρήστες.
Τι πυρηνικη φυσικη φιλε μου..? Οτι κανεις με το ενα κανεις και με το αλλο. 3 απλα βηματα ειναι ελεος.
Link to comment
Share on other sites

Εγω πηγα να κανω αναβαθμιση με το PC Companion και μου εβγαζε σφαλμα και δεν προχωρουσε στη ληψη κι ετσι αναγκαστηκα να το κανω με το SEUS αλλα τωρα οταν παταω στις επαφες αργει να φορτωσει κι επισης κατι εγινε με το java και δεν μπορω να μπω στο zoo.gr τι πρεπει να κανω γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να ξανα γυρισω στην παλια εκδοση

 

Τι να σου πω, εμένα πάντως φαίνεται καθαρό. Ειδικά τα όποια προβλήματα εμφανίστηκαν μετά το upgrade, λύθηκαν!

Αν υπάρχει η δυνατότητα πάντως να γίνει μια κι έξω εγκατάσταση/εκκαθάριση με το SUS τότε OK! Αρκεί να μη φανεί σαν πυρηνική φυσική στους απλούς χρήστες.

 

κι εγω που εκανα αναβαθμση με το SEUS γιατι σερνεται το ρημαδι?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Τι πυρηνικη φυσικη φιλε μου..? Οτι κανεις με το ενα κανεις και με το αλλο. 3 απλα βηματα ειναι ελεος.

 

Ξαναλέω, στους απλούς χρήστες (ναι, υπάρχει κόσμος που δε ξέρει τι είναι το ICS, ούτε και το SUS). Υπάρχουν ήδη έτοιμοι οδηγοί που είτε δεν τους καταλαβαίνουν, είτε βαριούνται να τους διαβάσουν και ρωτάνε ξανά και ξανά τα ίδια πράγματα.

 

Δε νομίζω να διαφωνούμε κάπου, οπότε είναι και άσκοπη η συνέχεια της κουβέντας.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Εγω πηγα να κανω αναβαθμιση με το PC Companion και μου εβγαζε σφαλμα και δεν προχωρουσε στη ληψη κι ετσι αναγκαστηκα να το κανω με το SEUS αλλα τωρα οταν παταω στις επαφες αργει να φορτωσει κι επισης κατι εγινε με το java και δεν μπορω να μπω στο zoo.gr τι πρεπει να κανω γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να ξανα γυρισω στην παλια εκδοση
Εχεις κατεβασει το Adobe flash player απο το Market ? Για τσεκαρε το.
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου σ ευχαριστω εισαι πρωτος αλλα ακομα μου την δεινει που κολαει τι να κανω γι αυτο δεν ξερω μαλλον να το υπομεινω?
This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου σ ευχαριστω εισαι πρωτος αλλα ακομα μου την δεινει που κολαει τι να κανω γι αυτο δεν ξερω μαλλον να το υπομεινω?
Αν δεν εχεις περασει πολλα προγραμματα και δεν βαριεσαι, για δοκιμασε να ξανακανεις επαναφορα αναβαθμισης με το Seus. Ισως φτιαξει. Μπορει να μην περαστηκε καλα
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή ψάχνουμε ψύλλους στα άχυρα και αεπιδή αναλωνόμαστε σε άσκοπες συζητήσεις όσον αφορα το SUS και το PC Companion,και γεμίζουμε και το Forum με ένα σωρό άσχετα Post,εγώ το πρότεινα γιατί στην μη επίσημη διανομή που άρχισε να δίδεται εδώ αυτοί που την έιχαν περάσει την ICS πρότεινα να ξαναγίνει εγκατάσταση Format δλδ ουσιαστικά με το SUS,έτισ λύνονταν πολλά προβλήματα,Τώρα εμένα δε με χάλασε που έκατσα ένα δεκάλεπτο παραπάνω και έκανα ακριβώς την συγκεκριμένη διαδικασία,για τους υπόλοιπους που έιναι πιο έξυπνοι από εμένα και το είχαν σκεφτεί νωρίτερα ας το κάνουν απευθείας με το SUS..........

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω και παλι θα το κανω αργοτερα γιατι αυτο το πραγμα μου εφαγε ολη την ημερα μου σημερα κι ακρη δεν βρισκω
This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Μου λέτε σας παρακαλώ που φαίνονται οι αναφορές ότι τα μηνύματα παραδόθηκαν? Έχω ενεργοποιήσει την αναφορά αλλα δεν καταλαβαίνω που μπορώ να τη δω...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Μου λέτε σας παρακαλώ που φαίνονται οι αναφορές ότι τα μηνύματα παραδόθηκαν? Έχω ενεργοποιήσει την αναφορά αλλα δεν καταλαβαίνω που μπορώ να τη δω...

πανω δεξια απο τα μηνυματα που εστειλες εμφανιζεται ενα τικ οταν παραδοθηκε

Link to comment
Share on other sites

πανω δεξια απο τα μηνυματα που εστειλες εμφανιζεται ενα τικ οταν παραδοθηκε

 

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ. Κάτι τέτοιο έιχα καταλάβει απλά δεν έχουν όλα τα μηνύματα αυτό το τικ παρόλο που έχουν παραδοθεί σίγουρα (αυτό βέβαια συμβαίνει όταν ξαναστείλω μήνυμα στον ίδιο παραλήπτη...)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είδα άπειρα ποστς για το θέμα της αναβάθμισης. Είτε με pc companion, είτε με seus είτε με το θεό τον ίδιο ΠΑΝΤΑ υπάρχουν λίγα ή περισσότερα κολλήματα σε όσους ασχολούνται συχνά με οποιοδήποτε λειτουργικό. Μια είναι η ουσία. Όσοι κάνατε update με οποιοδήποτε τρόπο και είστε ευχαριστημένοι, να μείνετε όπως είστε. Και μην ασχολείστε και πολλές ώρες με αυτά τα πραγματα γιατί σε ΟΛΑ τα λειτουργικά συστηματα ισχύει ο εξής κανόνας: Ολα είναι σταθερά μέχρι να κολλήσουν. Πάμε παρακάτω τώρα...έχει και τελικό απόψε!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολα τα παιδια που διαβαζουν.

Εχω την εκδοση 2.3.4 με rom την 62.

Λογω φορτου εργασιας εχω χασει καποια επεισοδια και ισως

ολοκληρη σαιζον με εξελιξεις απο updates του κινητου.

αξιζει τον κοπο να αλλαξω rom (για root- μνημη τηλεφωνου) η εκδοση λογισμικου (για ταχυτητα) χωρις να χασω δεδομενα και εφαρμογες λογω του οτι χρησιμοποιω το κινητο επαγγελματικα και ειναι ακατορθωτο σε μια βραδια να το εχω ετοιμοπολεμο για αυριο.οποιος μπορει συνοπτικα να μου εξηγησει τον ευχαριστω προκαταβολικα:)

Edited by samurai13

Σίγουροι είναι μόνο, οι τρελοί...

Redmi Note 9 Pro 6/64

11.0.6.0 (QJZEUXM)

Link to comment
Share on other sites

για να κάνουμε root στην έκδοση 4.0.2.Α.0.62. πως γίνετε υπάρχει κάποιο tutorial???

 

Ορίστε: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=327513

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολα τα παιδια που διαβαζουν.

Εχω την εκδοση 2.3.4 με rom την 62.

Λογω φορτου εργασιας εχω χασει καποια επεισοδια και ισως

ολοκληρη σαιζον με εξελιξεις απο updates του κινητου.

αξιζει τον κοπο να αλλαξω rom (για root- μνημη τηλεφωνου) η εκδοση λογισμικου (για ταχυτητα) χωρις να χασω δεδομενα και εφαρμογες λογω του οτι χρησιμοποιω το κινητο επαγγελματικα και ειναι ακατορθωτο σε μια βραδια να το εχω ετοιμοπολεμο για αυριο.οποιος μπορει συνοπτικα να μου εξηγησει τον ευχαριστω προκαταβολικα:)

 

Γνώμη μου κάτσε όπως είσαι μέχρι να βγει νέα ενημέρωση...

Εγώ έκανα την αναβάθμιση αλλά το τηλέφωνο είχε κάτι κολλήματα που με την 62 δεν είχα οπότε γύρισα ξανά στην gingerbread μέχρι να βγει ένα νέο update.

Link to comment
Share on other sites

kaλησπερα.επειδη προκειτε να αγορασω ενα NEO V θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματακια

1 αξιζει το κινητο?δουλευουν ολα σωστα?απο ποιοτητα σε βιντεrecording κ φωτο ειναι καλο?

2 υπαρχουν custom rom k kernels για αυτο που να ειναι ενταξει?εννοω να ειναι πληρως λειτουργικες χωρις Bugs κλπ?

τα ρωταω αυτα γιατι το ideos X5 pro πχ που εχω δεν λεω πολυ καλο κινητακι αλλα δεν εχει την υποστηριξει που θα επρεπε.πχ εχει χαλια ποιοτητα ηχου στην εγγραφη βιντεο ( ενω η εικονα ειναι παρα πολυ καλη),δεν εχει καλο σημα το gps,η μπαταρια ειναι μαυρα χαλια(δεν κραταει) κλπ(κ η υποστηριξη απο την HUAWEI ανυπαρκτη σχεδον).κ σκεφτομε ανταλλαγη με ενα NEO V.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια, οταν το κινητο ειναι απενεργοποιημενο δεν χτυπαει το ξυπνητιρι? γιατι το βαζω τωρα για δοκιμη και δεν χτυπαει...

 

κανενα "εξυπνο" κινητο δεν χτυπαει οταν ειναι απενεργοποιημενο

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένας άλλος έυκολος τρόπος να περάσω όλο τον τηλεφωνικό μου κατάλογο απο το ένα κινητό στο άλλο ???

Μεταφορά μέσω bluetooth.

Παιδιά έχω το εξής πρόβλημα, μετά την αναβάθμιση σε Android 4.0 είχα κάποια θέματα και έκανα repair με SEUS. Είχα κάνει backup με το Titanium και ξαναπερασα τις εφαρμογές μετά την αναβάθμιση. Τώρα όμως όταν βγαίνει κάποια ενημέρωση στο market, ενώ μου την εμφανίζει κανονικά και την κατεβάζει, μου βγάζει σφάλμα και δεν μου την κάνει εγκατάσταση.

Τι μπορεί να έχω κάνει και συμβαίνει αυτό?

Δοκίμασε να κάνεις τις αναβαθμίσεις σταδιακά. Λίγες λίγες τις εφαρμογές.

απο περιεργεια που πανε ομως?

δεν αποθηκευονται καπου..;

η τα διαβαζει μονο απο την sd?

Από την sd τους διαβάζει.

Προς όλους τους ενδιαφερόμενους: δοκίμασα με τιμές στο minfree να ξεκινούν από 40 mb και να φτάνουν έως τα 112 και μου έκλεινε ο stock browser στις βαριές σελίδες και δεν είδα σημαντική διαφορά στη διαθέσιμη ανά πάσα στιγμή μνήμη σε σχέση με τις τιμές που υπάρχουν στα tweaks του οδηγού. Δοκιμάζω τώρα με τιμές από 28 έως 100.

 

Edit: τελικά επιστρέφω στις τιμές του οδηγού γιατί βλέπω πιο καλή συμπεριφορά του launcher. Αν έχει δοκιμάσει και κάποιος άλλος ας πει μια γνώμη

Αν και αναμενόμενο, κρίμα! Μόλις διαπιστώσαμε τι σημαίνει να έχεις τηλέφωνο με λίγη ram.

να ρωτήσω αν γίνετε επαναφορά σε gingerbread από ICS? γιατί κολλάει συνεχεια και είναι αργό. μέχρι και οι επαφές για να ανοίξουν η να πάρεις τηλέφωνο αργή να φoρτωση, έχει τύχη σε κανέναν το ίδιο?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4092789#post4092789

Να ρωτήσω όμως κι εγω με την σειρά μου αν ξέρει κάποιος γνώστης (zxr?):

Με αυτόν τον τρόπο χάνουμε την εγγύηση?

Αν ναι, υπάρχει τρόπος μετά να βάλουμε την stock rom για να έχουμε πάλι την εγγύηση?

Ευχαριστώ.

Αν βάλεις την επίσημη Ελληνική rom, χωρίς root τότε έχεις κανονικά εγγύηση.

Ξέρεις εσυ μήπως τι γίνεται με την εγγύηση σε αυτή την περίπτωση?

Πρέπει να γυρίσω κι εγώ στην gb γιατι ακόμα και με ολα τα tweaks του zxr το κινητό ζεσταίνεται και με < μεσαία χρήση δε κρατάει ούτε μια μέρα! :(

Το ότι δεν κρατάει μια μέρα δεν είναι θέμα της ICS. Κάτι τρέχει στο παρασκήνιο και καταναλώνει μπαταρία. Το δικό μου τρέχει ήδη 2 ημέρες και 6 ώρες και είναι στο 40%.

kaλησπερα.επειδη προκειτε να αγορασω ενα NEO V θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματακια

1 αξιζει το κινητο?δουλευουν ολα σωστα?απο ποιοτητα σε βιντεrecording κ φωτο ειναι καλο?

2 υπαρχουν custom rom k kernels για αυτο που να ειναι ενταξει?εννοω να ειναι πληρως λειτουργικες χωρις Bugs κλπ?

τα ρωταω αυτα γιατι το ideos X5 pro πχ που εχω δεν λεω πολυ καλο κινητακι αλλα δεν εχει την υποστηριξει που θα επρεπε.πχ εχει χαλια ποιοτητα ηχου στην εγγραφη βιντεο ( ενω η εικονα ειναι παρα πολυ καλη),δεν εχει καλο σημα το gps,η μπαταρια ειναι μαυρα χαλια(δεν κραταει) κλπ(κ η υποστηριξη απο την HUAWEI ανυπαρκτη σχεδον).κ σκεφτομε ανταλλαγη με ενα NEO V.

1) Αξίζει.

2) Υπάρχουν αλλά θέλει ψάξιμο για να δεις τι σου ταιριάζει.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...