Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμένα πάντως με επίσημη ICS, και με ότι είχα πριν με GB το τηλ φυσάει ούτε κολλήματα ούτε επανεκκίνησής τπτ.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

οχι εγω μπαινω κανονικα απο 3g ιντερνετ

αυτο που ρωτησα ειναι αν παιρνει τι σημα εχω 3g η GPRS χωρις να εχω ενεργα τα δεδομενα...μονο για ενδειξη

Δεν γίνεται βρε συ να έχεις ένδειξη αν δεν έχεις δεδομένα ενεργά. Για ποιο λόγο το κινητό να ψάξει για 3G αν εσύ δεν το έχεις ενεργό;

Ρε παιδιά άλλαξα τις τιμές στο minfree, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω που να γράψω αυτό ->"echo "6144,9216,12288,18432,21504,24576" > /sys/module/lowmemorykiller/parameters/minfree"

 

Έχω ανοίξει το αρχείο hw_config.sh , και οι τελευταίες 2 σειρές σε εμένα γράφουν:

#TI BQ275xx firmware loader

bq275xx_fwloader

 

Πρέπει να αφήσω κενό και μετά να το γράψω ή ακριβώς κάτω από το παραπάνω...?

Σόρρυ κιόλας αλλά φοβάμαι μην κάνω καμιά βλακεία...Μπορεί κάποιος να βάλει μια εικόνα για το πως είναι γραμμένο?

Όπως και τα υπόλοιπα tweaks στο hw_config.sh, πρέπει να αφήνουμε κενά, ή ακριβώς το ένα κάτω από το άλλο..?

Πάντως αν βάλει κάποιος κανένα screenshot θα βοηθήσει πολύ... :)

Όπου και να το γράψεις δεν υπάρχει πρόβλημα. Όπως είπα και χθες γράψτε το στο τέλος για να το βρίσκετε εύκολα. Βάλτο κάτω από το

#TI BQ275xx firmware loader

bq275xx_fwloader

Γι'αυτό λέω, πρέπει όποιος μπορεί να βάλει καμιά εικόνα(screenshot δηλαδή), για να καταλαβαίνουμε καλύτερα που ακριβώς να βάζουμε τις γραμμές κώδικα...

Στο τέλος του αρχείου.

μπορουμε να βαλουμε καποια "εφαρμογη" που πατωντας το να βλεπουμε ποιες εφαρμογες μας σηκωνουν αναβαθμιση και αναλογως να κανουμε ποια θελουμε εμεις..;

Το κάνει έτσι κι αλλιώς το market αυτό. Ανοίγεις το Market, πατάς το κουμπί των επιλογών και επιλέγεις "Οι εφαρμογές μου"

Να υπερ-ευχαριστήσω τον zxr για τα tweaks του!

Έχω ICS, τα έχω εγκαταστήσει όλα, λειτουργούν και υπάρχει τεράστια βελτίωση στη μπαταρία!

Διαφορές στην απόδοση-ταχύτητα είδες;

Δηλαδή όλα αυτά τα tweaks για τη RAM και για τα υπόλοιπα, δεν θα αποθηκευτούν άμα τα ρυθμίσουμε? Άμα είναι έτσι να μην προσπαθούμε να τα περάσουμε τσάμπα...Πάντως για τη μνήμη γράφει ότι άμα γράψουμε αυτό "echo "6144,9216,12288,18432,21504,24576" > /sys/module/lowmemorykiller/parameters/minfree" στο τέλος του /system/etc/hw_config.sh

θα αποθηκευτούν και θα υπάρχουν και μετά από τα restart...

Όλα αποθηκεύονται και παίζουν εκτός από τις τιμές στο minfree που μετά από restart χάνονται.

Εχω ενα Neo V και εχει πανω την ICS εχω προβλημα γιατι δεν μπορει να στειλει μηνυμα...Βγαζει σφαλμα..Εχω περασει και αλλα προγραμματα για μηνυματα και αυτο που μου ειχε πει ο ZXR...αλλα τιποτα...

 

Καμια απαντηση υπαρχει για το τι μπορει να φταιει?????

Αν δεν δουλέψει με την αλλαγή του αριθμού τότε πας για repair με seus. :(

Πραγματικα τα νευρα μου!!! Εχω το προβλημα που ειχα αναφερει κι αλλες φορες με το wifi και το ιντερνετ!

 

Λοιπον, ενω μου δειχνει οτι ειναι κανονικα συνδεδεμενο...ξαφνικα κοβετε η μεταφορα (τα βελακια) το σημα ειναι full! Εχω κανει reset το router αλλα καμια διαφορα! Οταν αλλαζω καναλι ολα λειτουργουν ρολοι, μετα απο 2-3-4 μερες ξανα τα ιδια!

 

Να πω οτι αυτο μου το κανει μονο με την ICS! Ενω μου το εκανε και με την Nordic εκδοση που ειχα περασει παλαιωτερα!

 

Τι μπορει να φταιει; Αν θυμαμαι καλα ειχε κι αλλο ενα παλικαρι το ιδιο προβλημα! Μηπως ειναι καποιο bug της ICS?

Το έχουν αναφέρει κι αλλοι. Το λύσανε με αναβάθμιση του firmware του modem!!!!

μπορει καποιος να μου πει πως κανουμε αντιγραφη-επικολληση τα tweaks στο build prop η εστω πως τα γραφουμε μονοι μας?

Μπορείς να αντιγράψεις αυτό που έχεις στο κινητό, να το μεταφέρεις στην κάρτα μνήμης, να το ανοίξεις στον υπολογιστή σου και να κάνεις τις αλλαγές και μετα πάλι πίσω. Μην κάτσεις να τα γράψεις με το χέρι.

υπαρχει τροπος να αφαιρεσουμε "μανισιες" εφαρμογες χωρις seus?

γιατι το φοβαμαι λιγο.

Εφαρμμογές δεν αφαιρείς με το SEUS. Αν διαβάσεις τον οδηγό θα δεις πώς το κάνουμε και ποιες αφαιρούμε (τρίτη φορά που το λέω)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει δυνατότητα να προσθέσουμε γλώσσα ομιλίας στο pico tts, έχει ήδη αγγλικά, γερμανικά, ισπανικά, γαλλικά ιταλικά.
Link to comment
Share on other sites

Να υπερ-ευχαριστήσω τον zxr για τα tweaks του!

Έχω ICS, τα έχω εγκαταστήσει όλα, λειτουργούν και υπάρχει τεράστια βελτίωση στη μπαταρία!

 

Όσο για το tweak στο minfree και στο hw_config, είναι γνωστό και το έχουμε ξαναπεί πως δεν κρατάει τις τιμές σε ICS!

Άρα ας περιμένουμε μπας και βρει λύση ο zxr.

Επίσης, χρησιμοποιώ το Rom Toolbox Pro κι έχω προσέξει πως ούτε εκείνο κρατάει τις τιμές μετά από restart - με τσεκαρισμένη την επιλογή.

Το ίδιο συμβαίνει και στο SD Boost του Rom Toolbox.

Ίσως το Android 4 λειτουργεί κάπως διαφορετικά σε αυτούς τους τομείς.

 

Όντως με τα tweaks η μπαταρία θυμίζει gb. Τις τιμές για το minfree τις εχω βάλει στο Rom toolbox και μετά την επανεκκίνηση εμφανίζεται ειδοποίηση από το superuser και κάνει τη δουλειά. Σε σένα δε θέλει;

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

επειδη οπου να'ναι θα μου ρθει το 2ο Νeo V και δεν εχω καρτα sim διαθεσημη,μπορω να το μονταρο χωρισ καρτα sim?δηλ, περασμα ics,root,bootloader κτλ.?επισης αν θελει καποιος να κανει τον κοπο να μ δωσεις λινκ για να το φτιαξω.(οδηγο για root σε official ics,αφαιρεση εφαρμογων κτλ).επισησ αφου το κινητο θα ειναι απειραχτο και θα κανω κατευθειαν update σε ics μεσω companion να κανω και περασμα με SUS?Επισης απο launcher πιο προτεινεται?

 

Sorry για τα πολλα ερωτηματα αλλα στο Νeo V που χω τωρα,ειχα αποφασισει να μην το πειραξω καθολου..

Link to comment
Share on other sites

επειδη οπου να'ναι θα μου ρθει το 2ο Νeo V και δεν εχω καρτα sim διαθεσημη,μπορω να το μονταρο χωρισ καρτα sim?δηλ, περασμα ics,root,bootloader κτλ.?επισης αν θελει καποιος να κανει τον κοπο να μ δωσεις λινκ για να το φτιαξω.(οδηγο για root σε official ics,αφαιρεση εφαρμογων κτλ).επισησ αφου το κινητο θα ειναι απειραχτο και θα κανω κατευθειαν update σε ics μεσω companion να κανω και περασμα με SUS?Επισης απο launcher πιο προτεινεται?

 

Sorry για τα πολλα ερωτηματα αλλα στο Νeo V που χω τωρα,ειχα αποφασισει να μην το πειραξω καθολου..

 

ναι χωρις sim μπορεις να τα κανεις ολα οδηγιες υπαρχουν στην πρωτη σελιδα του ποστ .εγω θα σου προτεινα να κανεις απλα το κλασσικο ανοιγμα του κινητου να τελειωσει η μπαταρια να κανεις την πρωτη φορτιση και μολις τελειωσει να πεσεις στα βαθια .δηλαδη πρωτα companion update και μετα κτυπα και ενα repair sus οταν τελειωσει κανε ροοτ και μετα αν θες βαλε και τα tweaks που προτεινει o zxr αλλα και τα δικα μου που βρισκονται στην υπογραφη μου ....:)

Link to comment
Share on other sites

Όντως με τα tweaks η μπαταρία θυμίζει gb. Τις τιμές για το minfree τις εχω βάλει στο Rom toolbox και μετά την επανεκκίνηση εμφανίζεται ειδοποίηση από το superuser και κάνει τη δουλειά. Σε σένα δε θέλει;

 

θελεις να μας πεις πως τις περασες τις τιμες μεσω Rom toolbox; Εφαρμοζονται κανονικα οι τιμες δηλαδη με αυτο τον τροπο;

edit.

Δοκιμασα κι εγω μεσω Rom toolbox αλλα εκει οι τιμες ειναι σε mb οχι σε pages. Ποια ειναι η αναλογια mb/pages;

Edited by MonDeChristo
Link to comment
Share on other sites

μιας και πηρα μετατροπεα usb otg,δοκιμασα τα χειριστηρια.ειχα ενα logi xbox 360 το οποιο δεν επαιζε και ενα microsoft παλιο που το αναγνωριζε και επαιζε μια χαρα.δυστυχως στο προ και στα παιχνιδια που δεν εχει να ορισεις κουμπια δεν παιζει αλλα σε εναν emulator τα ορισα μια χαρα και επαιζε!
Link to comment
Share on other sites

Διαφορές στην απόδοση-ταχύτητα είδες;

 

Κυρίως στη μπαταρία - και μειώθηκανε οι συνδέσεις-αποσυνδέσεις στο WiFi!

Απόδοση και ταχύτητα, ίσως μια μικρή βελτίωση, αλλά γενικότερα η ICS μου lagάρει!

 

Όντως με τα tweaks η μπαταρία θυμίζει gb. Τις τιμές για το minfree τις εχω βάλει στο Rom toolbox και μετά την επανεκκίνηση εμφανίζεται ειδοποίηση από το superuser και κάνει τη δουλειά. Σε σένα δε θέλει;

 

Εμένα μου φαίνεται δεν τις κρατάει! Αν μπορείς, στείλε μου με pm τις τιμές που έβαλες!

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!

Δοκίμασα αυτό το tweak για ICS και... WOW!

Τρομερή βελτίωση στη μπαταρία! Από εκεί που έβγαζα 1 μέρα με το ζόρι με GPRS μόνο, τώρα βγάζω άνετα 1,5 με 3G/GPRS!

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1640641 - Πάντα σε συνδυασμό με τα tweaks του zxr!

Siemens M35i - Nokia 3210 - Sony Ericsson T68i - Nokia 3220 - Nokia 6600 - Sony Ericsson W880i - Samsung Corby - Motorola Flipout - HTC Wildfire - Sony Ericsson Xperia Neo V - Galaxy SII - LG Nexus 4 - OnePlus One - OnePlus X - OnePlus 3 - Galaxy S7 Edge - OnePlus 5t - Galaxy S9 Plus - OnePlus 6 - Galaxy S10e - iPhone 6 - Huawei P20 Pro - Xiaomi Mi 9t - Huawei Mate 20 Pro - iPhone 7 - Galaxy S10 Lite - iPhone XS Max - Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

επειδη οπου να'ναι θα μου ρθει το 2ο Νeo V και δεν εχω καρτα sim διαθεσημη,μπορω να το μονταρο χωρισ καρτα sim?δηλ, περασμα ics,root,bootloader κτλ.?επισης αν θελει καποιος να κανει τον κοπο να μ δωσεις λινκ για να το φτιαξω.(οδηγο για root σε official ics,αφαιρεση εφαρμογων κτλ).επισησ αφου το κινητο θα ειναι απειραχτο και θα κανω κατευθειαν update σε ics μεσω companion να κανω και περασμα με SUS?Επισης απο launcher πιο προτεινεται?

 

Sorry για τα πολλα ερωτηματα αλλα στο Νeo V που χω τωρα,ειχα αποφασισει να μην το πειραξω καθολου..

Πάμε στοίχημα ότι μόλις πειράξεις το ένα και δεις τη διαφορά θα πειράξεις και το άλλο;;;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως με επίσημη ICS, και με ότι είχα πριν με GB το τηλ φυσάει ούτε κολλήματα ούτε επανεκκίνησής τπτ.

 

Και μένα έτσι ακριβώς.

Δεν μπορώ να καταλάβω πως εξηγούνται τόσο τεράστιες διαφορές ενώ η συσκευή είναι ίδια για όλους.

Είχα GB, περίμενα και πέρασα την official ICS με SEUS και καθάρισα.

Ούτε restarts, ούτε lag, ούτε κολλήματα, ούτε battery drain,

ούτε συνδέσεις-αποσυνδέσεις στο WiFi κτλ.

 

Θα ψηνόμουν να περάσω και εγώ τα tweaks, αλλά από την στιγμή που το τηλέφωνο πάει ήδη σφαίρα

και δεν εμφανίζει κανένα πρόβλημα, ενώ αντίθετα βλέπω συνέχεια Posts από άτομα που τα πέρασαν

και αντιμετωπίζουν περίεργες συμπεριφορές από την συσκευή, δεν βλέπω τον λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Πάμε στοίχημα ότι μόλις πειράξεις το ένα και δεις τη διαφορά θα πειράξεις και το άλλο;;;

 

Μακαρι!!!περιμενω να τελιωσει η μπαταρια για να του κανω μια πληρη φορτιση και να ξεκινησω.Μπορεις να δωσεις ενα λινκ με τα tweaks για μετα το rootarισμα?

Edited by Zaxos7
Link to comment
Share on other sites

 

Thanks and WOW εχει μαζευτει πολυ πραγμα απο την τελευταια φορα που το κοιταξα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,

 

Πήρα και εγώ ένα neo V και το αναβάθμισα στην έκδσοη android 4.0. Γενικά δεν έχω παράπονο από την ταχύτητά του καθώς προέρχομαι από ένα lg optimus V.

 

Το ερώτημα είναι ότι το τηλέφωνο ήρθε εγκατεστημένο με το McAfee. Το χρειάζομαι αυτό το αντιικό, ή να το βγάλω τελείως μήπως και βελτιωθεί η ταχύτητά κάπως;

 

Έχω μια microsd samsung class 2, να την περάσω ή είναι πολύ αργή; Αξίζει η αγορά μιας πιό γρήγορης;

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι ότι το τηλέφωνο ήρθε εγκατεστημένο με το McAfee. Το χρειάζομαι αυτό το αντιικό, ή να το βγάλω τελείως μήπως και βελτιωθεί η ταχύτητά κάπως;

 

Έχω μια microsd samsung class 2, να την περάσω ή είναι πολύ αργή; Αξίζει η αγορά μιας πιό γρήγορης;

 

Οχι δεν χρειαζεται.Καλο θα ηταν να παρεισ μια class 6.

Link to comment
Share on other sites

Και μένα έτσι ακριβώς.

Δεν μπορώ να καταλάβω πως εξηγούνται τόσο τεράστιες διαφορές ενώ η συσκευή είναι ίδια για όλους.

Είχα GB, περίμενα και πέρασα την official ICS με SEUS και καθάρισα.

Ούτε restarts, ούτε lag, ούτε κολλήματα, ούτε battery drain,

ούτε συνδέσεις-αποσυνδέσεις στο WiFi κτλ.

 

Θα ψηνόμουν να περάσω και εγώ τα tweaks, αλλά από την στιγμή που το τηλέφωνο πάει ήδη σφαίρα

και δεν εμφανίζει κανένα πρόβλημα, ενώ αντίθετα βλέπω συνέχεια Posts από άτομα που τα πέρασαν

και αντιμετωπίζουν περίεργες συμπεριφορές από την συσκευή, δεν βλέπω τον λόγο.

 

Πέρνα και τα Tweaks φίλε μου,θα γίνει ακόμα καλύτερο πιστεψέ με,εγώ τα πέρασα και διπλό φυσάει............

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

θελεις να μας πεις πως τις περασες τις τιμες μεσω Rom toolbox; Εφαρμοζονται κανονικα οι τιμες δηλαδη με αυτο τον τροπο;

edit.

Δοκιμασα κι εγω μεσω Rom toolbox αλλα εκει οι τιμες ειναι σε mb οχι σε pages. Ποια ειναι η αναλογια mb/pages;

 

 

Εμένα μου φαίνεται δεν τις κρατάει! Αν μπορείς, στείλε μου με pm τις τιμές που έβαλες!

 

 

Οι τιμές σε mb είναι 24, 36, 48, 72, 84. Δηλαδή είναι ο αριθμός των pages διά 256.

Edit: Επιλέγουμε και το apply on boot που γράφει από κάτω ώστε να τρέξει όταν γίνει επανεκκίνηση του κινητού.

Edited by Fick

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θα με πεις κάφρο αλλά προσωπικά θα έβαζα τιμές 40, 52, 64, 88, 100. Αυτό που ποτέ δεν μου άρεσε με το rom toolbox είναι γιατί ενώ το minfree έχει 6 τιμές (όσες και οι κατηγορίες των εφαρμογών που τρέχουν) το rom toolbox δέχεται μόνο 5 τιμές. Μισές δουλειές....
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Οι τιμες στο Rom Toolbox ειναι 6! Ισως σε παλαιοτερη εκδοση να ηταν 5...

Οι τιμες σε mb για να ειναι οι αντιστοιχες με τις τιμες pages του zxr ειναι:

24, 36, 48, 72, 84, 96

Και τις κραταει μια χαρα!:D

Link to comment
Share on other sites

Ναι η παλιά ήταν 5. Αφού το φτιάξανε τότε το παίρνω πίσω. Δοκιμάστε τις τιμές που προτείνω παραπάνω.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

επείγον...help...

πριν λίγη ώρα...έκανα τη τελευταία αναβάθμιση στο κινητό αλλά κάθε 5 λεπτά κάνει...επανεκίνηση...παρακλώ πείτε μου μια λύση...δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω

Link to comment
Share on other sites

Ναι η παλιά ήταν 5. Αφού το φτιάξανε τότε το παίρνω πίσω. Δοκιμάστε τις τιμές που προτείνω παραπάνω.

 

Ποιες τιμες προτεινεις; Ρωταω γιατι εσυ δινεις 5 τιμες σε mb (με την παλια εκδοση οπως ειπαμε)

Επισης απο τις αλλες επιλογες που εχει το Rom toolbox τι αλλο μπορουμε να πειραξουμε; Φαινεται δυνατο και ευχρηστο εργαλειο παντως.

Link to comment
Share on other sites

Έδωσα 5 τιμές γιατί ο Fick αναφέρθηκε σε πέντε τιμές. Για αυτό είπα στη συνέχεια ότι το rom toolbox δεν μου άρεσε που είχε μόνο 5 τιμές. Οι τιμές που πρότεινα ήταν λίγο πιο επιθετικές από αυτές που έχετε: 40, 52, 64, 88, 100.

Δεν έχω κανενά από αυτού του είδους τα προγράμματα στο κινητό μου. Ότι κάνω το κάνω πειράζοντας αρχεία.

 

@smarianina

SEUS και ξανά πάλι φλασάρισμα. Κάτι δεν πήγε καλά.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...