Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ελπίζω να μην δημιουργώ πρόβλημα απλά το post έμεινε αρκετές σελίδες πίσω και δεν είδα καμία απάντηση..ξέρει κάποιος κάτι για το παραπάνω? Δεν χρησιμοπιώ καθόλου το data του κινητού για youtube και τέτοια..και όμώς αυτό το process συνεχώς καταναλώνει δεδομένα..

 

Ευχαριστώ και συγνώμη που ρωτάω δεύτερη φορά.

 

εισαι σιγουρος οτι ειναι αυτο?

η μουσικη ειναι του κινητου

αποκλειεται να χαλαει τοσο ογκο δεδομενων

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εισαι σιγουρος οτι ειναι αυτο?

η μουσικη ειναι του κινητου

αποκλειεται να χαλαει τοσο ογκο δεδομενων

 

Κάτι τέτοιο είχα διαβάσει και εγώ αλλά για παραδειγμα από τιν στιγμή που έβαλα την ICS και έκανα και disable το data από δίκτυα κινητής για αυτό το application από τα 100ΜΒ που έχω καταναλώσει αυτό που έχει φάει τα 40!!!! και όλα στο παρασκίνιο....

Δεν μπορώ να το καταλάβω για αυτό ρωτάω μήπως ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω ή το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος...

 

Το 3G δεν το κλείνω καθόλου γενικά όπως και πριν κάνω το upgrade..αλλά τέτοια νούμερα δεν ξαναείχα..

PANOS
Link to comment
Share on other sites

Τα πέρασα τα tweaks του zxr κ εντυπώσεις σιγά σιγά!

Μόνο στο build prop έκανα αλλαγές

 

τις ρυθμισεις στο build.pro τις εγραψες στο τελος του build.pro και επισης που γνωριζουμε αν εχουμε τον επεξεργαστη Qualcomm

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα αλλά και πάλι λένε και τα 2 phone is up to date.. Τι μπορώ να κανω?

 

(Εκδοση android: 2.2.4 και αριθμο εκδοσης 4.0.2.Α.0.62)

 

Λογικά θα σου έρθει μέχρι τέλη του Μήνα.

Αν πάλι βιάζεσαι ρίξε μια ματιά εδώ. Αν είσαι root (και έχεις root explorer) βρες στο αρχείο build.prop τα ro.semc.version.cust και ro.semc.version.cust_revision και αντικατέστησε τις τιμές με το 1254-5797 στο πρώτο και με το R2D στο δεύτερο.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα σου έρθει μέχρι τέλη του Μήνα.

Αν πάλι βιάζεσαι ρίξε μια ματιά εδώ. Αν είσαι root (και έχεις root explorer) βρες στο αρχείο build.prop τα ro.semc.version.cust και ro.semc.version.cust_revision και αντικατέστησε τις τιμές με το 1254-5797 στο πρώτο και με το R2D στο δεύτερο.

 

Όχι δεν είμαι root.. Οπότε θα περιμένω ωσπου να μου έρθει. Γκρρρ θα σκάσω :P

http://mice.re4ction.org/wp-content/uploads/2015/10/asusrog.jpg

Το τέρας μου: ASUS ROG GL752VW T4108D Core i7 6700HQ / 4x 2.60GHz / NVIDIA GeForce GTX 960M / 8GB DDR4 / SSD 850 EVO mSATA 250GB

Link to comment
Share on other sites

@konstantinoslp

Θα σου κλέψω το δεύτερο σκέλος της υπογραφής σου. Μπας και πέσει επιτέλους και λίγο διάβασμα!

 

αγαπητε μου,αν ολοι διαβαζανε αυτον τον οδηγο του zxr τοτε τα ποστς αυτου εδω του θεματος θα ηταν λιγοτερα απο τα μισα..;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει την διαδικασια για την εμφανιση των 160 χαρακτηρων στα sms αλλα δεν βρισκω για να διαγραψω το αρχειο .bak. Μπορει καποιος να μου πει που βρισκεται?
Link to comment
Share on other sites

Ξερω οτι παραπισω εχετε δωσει αρκετα αλλα μπορει καποιος να μου δωσει ενα hdmi καλωδιο και ενα usb otg για να παρω?κατι οικονομικο απο ελληνικο καταστημα.η απλα πειτε μου τι υποδοχη εχει το κινητο μας γιατι εχω μπερδευτει με τα micro κτλ

 

αυτο μου κανει?

http://ca-microland.skroutzstore.gr/p.HDMI-Male-to-Micro-HDMI-Male-Cable-145CM-Length.553459.html

http://www.computerbeast.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=117870&category_id=389&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&vmcchk=1&Itemid=2

 

πηγα και τα πηρα.συνολικο κοστος 12Ε.μια χαρα δουλευουν και τα 2 μολις τα δοκιμασα

Link to comment
Share on other sites

τις ρυθμισεις στο build.pro τις εγραψες στο τελος του build.pro και επισης που γνωριζουμε αν εχουμε τον επεξεργαστη Qualcomm

 

Ναι σωστα στο τέλος,για να βγάλε ο zxr tweak για τον Qualcomm άρα θα χει!

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έβαλα και γω την 4.0 και όλα πάνε καλά.... Όλα πλην της σύνδεσης στο ιντερνετ μέσω των mb που έχω από την vodafone. Πριν την 4.0 είχα την εφαρμογή internet on/off η οποία και μετά την αναβάθμιση δεν λειτουργεί...

Κατέβασα το data on/off χωρίς όμως να με συνδέει στο ιντερνετ.

Μήπως άλλαξε κάτι στις παραμέτρους με την αναβάθμιση?

Τι πρέπει να κάνω για να έχω πάλι ιντερνετ?

Με wifi μπαίνω κανονικά....

 

 

Τhanks!:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έβαλα και γω την 4.0 και όλα πάνε καλά.... Όλα πλην της σύνδεσης στο ιντερνετ μέσω των mb που έχω από την vodafone. Πριν την 4.0 είχα την εφαρμογή internet on/off η οποία και μετά την αναβάθμιση δεν λειτουργεί...

Κατέβασα το data on/off χωρίς όμως να με συνδέει στο ιντερνετ.

Μήπως άλλαξε κάτι στις παραμέτρους με την αναβάθμιση?

Τι πρέπει να κάνω για να έχω πάλι ιντερνετ?

Με wifi μπαίνω κανονικά....

 

 

Τhanks!:)

δεδομενα ναι/οχι

 

τα νουμερα στο minfree δεν παραμενουν εγραψα και τον κωδικα στο hw_config.sh αλλα τιποτα zxr μπορουμε να κανουμε τιποτα;

Edited by tolios32
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει εφαρμογη που να την εχουμε πχ στην toolbar και οτα βρισκει 3g δικτυο να μα; δειχνει οτι εχει δικτυο..;

 

τον διαβασα τον οδηγο σε ποιο νουμερο ειναι αυτο για την μπατυαρια..; ειδα ενα που λεει για φορτιση κατι αλλο δεν βρηκα.

Δεν χρειάζεται κάποια extra εφαρμογή. Όταν είσαι εντός 3G το γράφει πάνω από τις γραμμές του σήματος. Το ίδιο συμβαίνει όταν έχεις HSDPA.

σε ευχαριστουμε κατι να ρωτησω την γραμμη κωδικα με τα νουμερα 6144 την βαζουμε στο τελος η πριν το #τι bq ?

και κατι ακομα το text που εβαλες το κανουμε paste εκει που τελειωνει build .pro?

Όπου και να τα βάλεις δεν παίζει ρόλο. Προσωπικά τα βάζω στο τέλος για να τα βρίσκω εύκολα. Κανένα tweak δεν πρέπει να έχει μπροστά του δίεση (#). Ότι ξεκινά με δίεση θεωρείται σχόλιο και δεν λαμβάνεται υπόψη από το σύστημα.

Ελπίζω να μην δημιουργώ πρόβλημα απλά το post έμεινε αρκετές σελίδες πίσω και δεν είδα καμία απάντηση..ξέρει κάποιος κάτι για το παραπάνω? Δεν χρησιμοπιώ καθόλου το data του κινητού για youtube και τέτοια..και όμώς αυτό το process συνεχώς καταναλώνει δεδομένα..

Συγγνώμη που δεν ασχολήθηκα, σε ξέχασα. Δύσκολο μου φαίνεται η Μουσική να καταναλώνει data. Που βλέπεις ότι σου καταναλώνει;

Μέχρι να βρούμε λύση και να μην χάνεις τα ΜΒ σου άδικα βάλε το droidwall για να του κόψεις τη φόρα. ;)

 

τις ρυθμισεις στο build.pro τις εγραψες στο τελος του build.pro και επισης που γνωριζουμε αν εχουμε τον επεξεργαστη Qualcomm

Ναι, στο τέλος.

Βρε παιδιά θα ανακαλύπτουμε τον τροχό κάθε φορά; Δεν ξέρετε τι επεξεργαστή φοράει το κινητό σας;

Chipset: Qualcomm MSM8255 Snapdragon

CPU: 1 GHz Scorpion

GPU: Adreno 205

Τη GPU την έβαλα γιατί σε λίγο θα με ρωτήσετε γιατί έβαλα tweak που κάνει το rendering του UI χρησιμοποιώντας και την GPU!!! :lol::p

αγαπητε μου,αν ολοι διαβαζανε αυτον τον οδηγο του zxr τοτε τα ποστς αυτου εδω του θεματος θα ηταν λιγοτερα απο τα μισα..;)

Κι ο zxr θα είχε πιο πολύ ελεύθερο χρόνο! :p

Εχω κανει την διαδικασια για την εμφανιση των 160 χαρακτηρων στα sms αλλα δεν βρισκω για να διαγραψω το αρχειο .bak. Μπορει καποιος να μου πει που βρισκεται?

Δημιουργείται ακριβώς κάτω από το αρχείο com.sonyericsson.conversations_preferences.xml το οποίο πείραξες. Αποκλείεται να μην το δεις.

Καλησπέρα σε όλους. Έβαλα και γω την 4.0 και όλα πάνε καλά.... Όλα πλην της σύνδεσης στο ιντερνετ μέσω των mb που έχω από την vodafone. Πριν την 4.0 είχα την εφαρμογή internet on/off η οποία και μετά την αναβάθμιση δεν λειτουργεί...

Κατέβασα το data on/off χωρίς όμως να με συνδέει στο ιντερνετ.

Μήπως άλλαξε κάτι στις παραμέτρους με την αναβάθμιση?

Τι πρέπει να κάνω για να έχω πάλι ιντερνετ?

Με wifi μπαίνω κανονικά....

Έχεις κάνει λήψη των ρυθμίσεων για το internet; (Ρυθμίσεις --> Xperia --> Ρυθμίσεις Internet)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

zxr την ρυθμιση για το επεξεργαστη το ηξερα οτι εχουμε τον συγκεκριμενο αλλα επειδη το τονιζες αρα για καλο και κακο ρωτησα ξερεις για δεν κραταει το minfree ρυθμισα το hw_config.sh
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται κάποια extra εφαρμογή. Όταν είσαι εντός 3G το γράφει πάνω από τις γραμμές του σήματος. Το ίδιο συμβαίνει όταν έχεις HSDPA

 

εμενα γιατι δεν μου το βγαζει?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

εμενα γιατι δεν μου το βγαζει?

 

δεν εχεις ρυθμιση το ιντερνετ εδωσα στο προηγουμενο ποστ τις ρυθμισεις

Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις ρυθμιση το ιντερνετ εδωσα στο προηγουμενο ποστ τις ρυθμισεις

 

οχι εγω μπαινω κανονικα απο 3g ιντερνετ

αυτο που ρωτησα ειναι αν παιρνει τι σημα εχω 3g η GPRS χωρις να εχω ενεργα τα δεδομενα...μονο για ενδειξη

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά άλλαξα τις τιμές στο minfree, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω που να γράψω αυτό ->"echo "6144,9216,12288,18432,21504,24576" > /sys/module/lowmemorykiller/parameters/minfree"

 

Έχω ανοίξει το αρχείο hw_config.sh , και οι τελευταίες 2 σειρές σε εμένα γράφουν:

#TI BQ275xx firmware loader

bq275xx_fwloader

 

Πρέπει να αφήσω κενό και μετά να το γράψω ή ακριβώς κάτω από το παραπάνω...?

Σόρρυ κιόλας αλλά φοβάμαι μην κάνω καμιά βλακεία...Μπορεί κάποιος να βάλει μια εικόνα για το πως είναι γραμμένο?

Όπως και τα υπόλοιπα tweaks στο hw_config.sh, πρέπει να αφήνουμε κενά, ή ακριβώς το ένα κάτω από το άλλο..?

Πάντως αν βάλει κάποιος κανένα screenshot θα βοηθήσει πολύ... :)

Ξυπνήστε ρεεεε...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά άλλαξα τις τιμές στο minfree, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω που να γράψω αυτό ->"echo "6144,9216,12288,18432,21504,24576" > /sys/module/lowmemorykiller/parameters/minfree"

 

Έχω ανοίξει το αρχείο hw_config.sh , και οι τελευταίες 2 σειρές σε εμένα γράφουν:

#TI BQ275xx firmware loader

bq275xx_fwloader

 

Πρέπει να αφήσω κενό και μετά να το γράψω ή ακριβώς κάτω από το παραπάνω...?

Σόρρυ κιόλας αλλά φοβάμαι μην κάνω καμιά βλακεία...Μπορεί κάποιος να βάλει μια εικόνα για το πως είναι γραμμένο?

Όπως και τα υπόλοιπα tweaks στο hw_config.sh, πρέπει να αφήνουμε κενά, ή ακριβώς το ένα κάτω από το άλλο..?

Πάντως αν βάλει κάποιος κανένα screenshot θα βοηθήσει πολύ... :)

 

εγω μετα την τελευταια σειρα το εγραψα πριν #τι αρα δεν μου τα κραταει.!!!

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό λέω, πρέπει όποιος μπορεί να βάλει καμιά εικόνα(screenshot δηλαδή), για να καταλαβαίνουμε καλύτερα που ακριβώς να βάζουμε τις γραμμές κώδικα...
Ξυπνήστε ρεεεε...
Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο είχα διαβάσει και εγώ αλλά για παραδειγμα από τιν στιγμή που έβαλα την ICS και έκανα και disable το data από δίκτυα κινητής για αυτό το application από τα 100ΜΒ που έχω καταναλώσει αυτό που έχει φάει τα 40!!!! και όλα στο παρασκίνιο....

 

 

me ποιο προγραμματακι βλεπουμε ποιες εφαρμογες τρεχουν στο παρασκηνιο..; και τις τερματιζουμε..;

αν εννοειται παρασκηνιο αυτα που σβηνει το ES διαχειριση εργασιων..; ή το system panel ?

exv ena eikonidio sthn epifaneia apo to Εs που μολις το πατας "καθαριζει" την μνημη και απο εκει που βλεπω οτι τρεχουν 12 προγραμματα και εχω ακομα 90 μνημη μετα εχω 5 και 140.. αυτο ειναι..;

Link to comment
Share on other sites

me ποιο προγραμματακι βλεπουμε ποιες εφαρμογες τρεχουν στο παρασκηνιο..; και τις τερματιζουμε..;

αν εννοειται παρασκηνιο αυτα που σβηνει το ES διαχειριση εργασιων..; ή το system panel ?

exv ena eikonidio sthn epifaneia apo to Εs που μολις το πατας "καθαριζει" την μνημη και απο εκει που βλεπω οτι τρεχουν 12 προγραμματα και εχω ακομα 90 μνημη μετα εχω 5 και 140.. αυτο ειναι..;

 

Ακριβώς. Έτσι καθαρίζεις ότι τρέχει από πίσω και μένουν μόνο τα απαραίτητα..

Link to comment
Share on other sites

μπορουμε να βαλουμε καποια "εφαρμογη" που πατωντας το να βλεπουμε ποιες εφαρμογες μας σηκωνουν αναβαθμιση και αναλογως να κανουμε ποια θελουμε εμεις..;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...