Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έδωσα 5 τιμές γιατί ο Fick αναφέρθηκε σε πέντε τιμές. Για αυτό είπα στη συνέχεια ότι το rom toolbox δεν μου άρεσε που είχε μόνο 5 τιμές. Οι τιμές που πρότεινα ήταν λίγο πιο επιθετικές από αυτές που έχετε: 40, 52, 64, 88, 100.

Δεν έχω κανενά από αυτού του είδους τα προγράμματα στο κινητό μου. Ότι κάνω το κάνω πειράζοντας αρχεία.

 

@smarianina

SEUS και ξανά πάλι φλασάρισμα. Κάτι δεν πήγε καλά.

δηλαδή format;;; θα σβηστούν όλα;;;;

να το κάνω με το pc companion?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Προσπαθώ να κάνω τα tweaks αλλά δε μπορώ να σώσω τις αλλαγές στο build.prop, γι' αυτό γράφω αναλυτικά τα βήματα και πείτε μου το λάθος.

Έχω κατεβάσει το Τweaks ICS.txt, το βρίσκω με το es file explorer και το ανοιγω με το office suite pro.

Κάνω copy το περιεχόμενο, πάω στο build.prop, το ανοίγω επίσης με το office suite pro και στο τέλος του αρχείου κάνω paste.

Οταν πάω να το σώσω, μου βγάζει συγκεκριμένες επιλογές δηλαδή να το σώσω ως .docx .doc .rtf ή .txt.

 

Αν το ανοίξω με το Es Note Editor και κάνω paste όταν πάω να το σώσω μου βγάζει error και δεν το σώζει.

Με παρατεταμένο πάτημα στο build.prop και μετά στο properties μου βγάζει στα permissions: rw-r--r-- και ό,τι δοκιμές έκανα να τις αλλάξω απέτυχαν, αφού μου βγάζει μήνυμα "Change permissions failed"

 

Τα έγραψα όσο πιο αναλυτικά καθότι αρχάριος, αν έχει κάποιος το χρόνο να βοηθήσει ας αναφέρει και τις εφαρμογές με τις οποίες κάνει τις αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή format;;; θα σβηστούν όλα;;;;

να το κάνω με το pc companion?

Ναι σβήνονται όλα. Δεν νομίζω να σε ενοχλεί αυτό αφού έτσι κι αλλιώς το τηλέφωνο δεν έχει τίποτα μέσα. Και με το pc companion μπορείς να το κάνεις.

ψαχνω να βρω ενα αρχειο .vcf στην καρτα απο αντιγραφη των επαφων και δεν βρισκω τιποτα!

Αν έκανες αντίγραφο τότε αυτό πηγαίνει στην κάρτα σου στο System/PIM

 

@costinc

Λαθος πρώτο: Το build.prop δεν πρέπει να έχει άλλη κατάληξη. Έχει ήδη (το prop)

Λάθος δεύτερο: Πουθενά δεν αναφέρεται ότι τα αρχεία αυτά ανοίγονται με ότι πρόγραμμα να είναι. Στον οδηγό προτείνονται συγκεκριμένα προγράμματα.

Λάθος τρίτο: Για να αλλάξεις τα permissions θα πρέπει να είσαι mounted as R/W. Άλλος ένας λόγος που προτείνονται συγκεκριμένα προγράμματα.

Λάθος τέταρτο: Από ότι φαίνεται δεν έχεις διαβάσει το post του οδηγού με τα tweaks. O οδηγός το λεει ξεκάθαρα:

 

Για να το κάνουμε αυτό πηγαίνουμε με τον Root Explorer (ή όποιο άλλο παρόμοιο πρόγραμμα -- τέτοιο είναι ο yaffs explorer)

 

Δες αυτά και είμαι σίγουρος ότι δεν θα έχεις πρόβλημα. :)

Edited by zxr
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

επειδη παω να κανω ροοτ. ποιο να κανω αυτο..;

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1601038

δεν ξερω καλα αγγλικα.. υπαρχει καπου μεταφρασμενο;

Link to comment
Share on other sites

Με αδικείς λίγο στο ό,τι δεν διάβασα τον οδηγό, απλά προσπάθησα να αποφύγω τα 2,90E του Root Explorer :)

Στον yaffs δε βρήκα την επιλογή mounted as R/W με μια πρώτη ματιά και πίστευα ότι ο Es κάνει την ίδια δουλειά.

Με τον Root Explorer όντως είναι πολύ εύκολο να ακολουθήσεις τις οδηγίες, οπότε τέλος καλό όλα καλά.:D

Link to comment
Share on other sites

επειδη παω να κανω ροοτ. ποιο να κανω αυτο..;

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1601038

δεν ξερω καλα αγγλικα.. υπαρχει καπου μεταφρασμενο;

Root ala Ελληνικά

(Είναι η τέταρτη φορά που ρωτάς πράγματα που βρίσκονται στον οδηγό. Από τη μια υπάρχουν χρήστες που παραπονιούνται ότι στο συγκεκριμένο topic επαναλαμβανόμαστε -- και έχουν απόλυτο δίκιο. Από την άλλη έχουμε χρήστες που είναι αρχάριοι και έχουν απορίες. Λογικό.

 

Έλα τώρα στη θέση μας ως mod. Να αρχίσουμε να σβήνουμε μηνύματα; Να αρχίσουμε να αγνοούμε τους αρχάριους; Λίγη συνεργασία και καλή θέληση είναι το κλείδι από όλους. Κι όταν λέμε όλους, εννοούμε όλους!)

Με αδικείς λίγο στο ό,τι δεν διάβασα τον οδηγό, απλά προσπάθησα να αποφύγω τα 2,90E του Root Explorer :)

Στον yaffs δε βρήκα την επιλογή mounted as R/W με μια πρώτη ματιά και πίστευα ότι ο Es κάνει την ίδια δουλειά.

Με τον Root Explorer όντως είναι πολύ εύκολο να ακολουθήσεις τις οδηγίες, οπότε τέλος καλό όλα καλά.:D

Δεν είχα καμία πρόθεση να σε αδικήσω οπότε αναδιπλώνομαι. Για αυτό άλλωστε προτείνεται και ο yaffs ώστε να γίνεται η δουλειά χωρίς χρέωση. ;)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη. απλα ξαναρωταω γιατι το κανω και δεν γινεται!

ακριβως οπως λετε

 

στην κονσολα μου γραφει waiting for device αλλα δεν κανει τιποτα..

και το companionm κλειστο το εχω

Edited by achisaeL
Link to comment
Share on other sites

Έδωσα 5 τιμές γιατί ο Fick αναφέρθηκε σε πέντε τιμές. Για αυτό είπα στη συνέχεια ότι το rom toolbox δεν μου άρεσε που είχε μόνο 5 τιμές. Οι τιμές που πρότεινα ήταν λίγο πιο επιθετικές από αυτές που έχετε: 40, 52, 64, 88, 100.

Δεν έχω κανενά από αυτού του είδους τα προγράμματα στο κινητό μου. Ότι κάνω το κάνω πειράζοντας αρχεία.

 

@smarianina

SEUS και ξανά πάλι φλασάρισμα. Κάτι δεν πήγε καλά.

 

Να ρωτήσω κάτι,εφόσον δίνουμε κάποιες τιμές για τη ram μερικές εφαρμογές που κλείνουν λόγω των τιμών δε κάνουν πάλι προσπάθεια να ξανάανοίξουν;αν ισχύει αυτό έτσι με αυτό το τρόπο δε καταναλώνουμε μπαταρία στη προσπάθεια τους να ανοίξουν πάλι;

Ανέφερες σε προηγούμενο ποστ ότι ήσουν με 70% μπαταρία μέσα σε 24ώρες,με τι χρήση το κάνες;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Ποιες τιμες προτεινεις; Ρωταω γιατι εσυ δινεις 5 τιμες σε mb (με την παλια εκδοση οπως ειπαμε)

Επισης απο τις αλλες επιλογες που εχει το Rom toolbox τι αλλο μπορουμε να πειραξουμε; Φαινεται δυνατο και ευχρηστο εργαλειο παντως.

 

Κατά λάθος έδωσα 5. Δεν τσουλησα την οθόνη πιο κάτω παρόλο που το έχω φτιάξει....

Θα δοκιμάσω και τις τιμές που λες

 

Edit: πειράζει και το build.prop με ένα εύχρηστο interface αλλά δεν το έχω έχω δοκιμάσει αρκετά γιατί με βόλεψε ο τρόπος που προτείνεται στον οδηγό.

@ zxr. Δε μας λες και μια 6η τιμή αφού μπορούμε να τη σκαλίσουμε και αυτή από το rom toolbox;

 

Edit 2: @ zxr. να υποθέσω ότι είναι 112mb η έκτη τιμή; +16 mb σε όλες τις τιμές από αυτές που βγαίνουν από τα tweaks ε;

Edited by Fick

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όπως το βλέπω και διαβάζω τα χαρακτηριστικά του μου φαίνεται ότι αυτό είναι πιο entretainment τηλέφωνο, παρά business συσκευή. Έχει ένα σωρό features για ήχο/εικόνα και λαμπάκια που αναβοσβήνουν και αλλάζουν χρώματα που μάλλον το "στέλνει" σε όποιον θέλει και χρησιμοποιεί multimedia. Not my style, αλλά για αυτή την αγορά φαίνεται πολύ καλή λύση.
Naxos Guide App - Ο οδηγός για κινητά τηλέφωνα που σας οδηγεί κατευθείαν στα καλύτερα…
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια

γιατι δεν χρησιμοποιητε τον root browser; ειναι σαν το root explorer, ειναι δωρεαν, ευχρηστη εφαρμογη, και το παλικαρι δινει τη full version δωρεαν στο xda!

Για οποιον ενδιαφερεται, πληροφοριες εδω

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται βρε συ να έχεις ένδειξη αν δεν έχεις δεδομένα ενεργά. Για ποιο λόγο το κινητό να ψάξει για 3G αν εσύ δεν το έχεις ενεργό;

απλα στο παλιο κινητο πχ ειχα 3g ενδειξη και μπορουσα να λεω πχ...εχω 3g και χαιρομουν:lol:

οπως και στο παλιο σονυ που ειχα

αλλα η διατυπωση που εκανες ειναι εντελως σωστη;)

 

Παιδιά πάω να κατεβάσω μια εφαρμογή απο το "Play Store" η οποία πιάνει 1,4 mb και μου λέει πως δεν υπάρχει επαρκής διαθέσιμος αποθηκευτικός χώρος ενώ απο τις ρυθμίσεις του κινητού μου λέει πως έχω ακόμα 41 mb ελεύθερα! Τί παίζει?? Καμιά ιδέα κανείς? :/

 

κανε μια επανεκινηση στο κινητο και ξαναπροσπαθησε...και επισης προσπαθησε να κατεβασεις μεγαλυτερη εφαρμογη απο τα 1.4 mb...και ισως μπορει να φταει οτι αυτη η εφαρμογη να παει στην καρτα μνημης που εκει να μην εχεις χωρο

η και το αντιστροφο;)

 

υπαρχει τροπος να αφαιρεσουμε "μανισιες" εφαρμογες χωρις seus?

γιατι το φοβαμαι λιγο.

με το seus δεν σβηνεις εφαρμογες απλα διωρθωνεις το τηλεφωνο με επαναφορα

 

ηδη εχω ics μην συνδεσω το τηλεφωνο στο seus και τα σβησει ολα απο μεσα.

οταν μπαινει εκει στο μενου του εχει επιλογη να σβησω εφαρμογες..;

δλδ αν το βαλω δεν σβηνει απο μονο του τιποτα..

μην μου σβησει επαφες κτλ.. γιατι αυτο που θελω να κανω ειναι να αφαιρεσω καποιες εφαρμογες.. γινεται?

το seus ξαναεγκαταστει το λογισμικο απο την αρχη

εφαρμογες θα σβησεις με το root explorer και αυτες που σβηνονται μεσα απο τις ρυθμισεις

 

ekana backup τις επαφες αλλα δεν τις βρισκει ουτε το companion αλλα ουτε και εγω χειροκινητα οποτε δεν προχωρησα.

που ακριβως ειναι μεσα στην καρτα μνημης..;

 

πως εκανες μπακ απ στις επαφες?

μπορεις μονο με συγχρωνισμο gmail

 

και αυτο το repair που διαβαζω απο companion πως το κανετε?

εγω το συνδεω και μου λεει πως το τηλεφωνο ειναι ενημερωμενο.

 

στο support zone...πατας αναβαθμιση και μετα επιδιορθωση τηλεφωνου

αλλα πιο καλο ειναι απο το seus

 

στην παραθεση οι απαντησεις

 

Κάνεις root και σβήνεις αυτές που θες μέσα από το root explorer.

 

αυτο το κατεβαζω απο καπου..;

 

οσο για το google δεν μπορω η μαλλον δεν γινεται.

που ειναι μεσα στην sd το αρχειο ξερεις/..;

 

πιο google τι λες?

 

Εμένα πάντως με επίσημη ICS, και με ότι είχα πριν με GB το τηλ φυσάει ούτε κολλήματα ούτε επανεκκίνησής τπτ.

 

ισως να εισαι ο μονος...εκανες και επαναφορα με σεους?

 

Ρε παιδια με το φιασκο στην εγγραφη βιντεο υπαρχει καμμια λυση??στην GB ηταν μια χαρα..:D

 

τι εννοεις?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοηθεια.περασα καποια απο τα tweaks του zxr και μολις εκανα επανεκινηση δεν ανοιγει το τηλ.γραφει μονο ''sony'' και κανει συνεχως επανεκινησεις.μηπως εκανα χαζομαρα που περασα τα tweaks με τις επικεφαλιδες,δηλ #Raise JPG quality to 100%

ro.media.enc.jpeg.quality=100 καπως ετσι .τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη. απλα ξαναρωταω γιατι το κανω και δεν γινεται!

ακριβως οπως λετε

στην κονσολα μου γραφει waiting for device αλλα δεν κανει τιποτα..

και το companionm κλειστο το εχω

Κάτι έχεις ξεχάσει να κάνεις. Το έχω κάνει άπειρες φορές. Βεβαιώσου ότι κάνεις όλα τα βήματα σωστά κι ότι έχεις επιλέξει τα πάντα.

 

Να ρωτήσω κάτι,εφόσον δίνουμε κάποιες τιμές για τη ram μερικές εφαρμογές που κλείνουν λόγω των τιμών δε κάνουν πάλι προσπάθεια να ξανάανοίξουν;αν ισχύει αυτό έτσι με αυτό το τρόπο δε καταναλώνουμε μπαταρία στη προσπάθεια τους να ανοίξουν πάλι;

Ανέφερες σε προηγούμενο ποστ ότι ήσουν με 70% μπαταρία μέσα σε 24ώρες,με τι χρήση το κάνες;

Πολλή καλή ερώτηση. Το αν θα ξανά ανοίξει μια εφαρμογή εξαρτάται από την σήμανση (flag) που της έχει δώσει το λειτουργικό. Έτσι όταν φτάσει η μνήμη στα πχ 100ΜΒ τότε θα σκοτώσει μια εφαρμογή με flag empty. Επειδή αυτή είναι empty τότε δεν θα ξανά ανοίξει. Είναι αχρείαστη οπότε δεν υπάρχει λόγος να συμβεί αυτό.

 

Για αυτό λοιπόν και οι τιμές που βάζουμε έχουν μειούμενες τιμές. Αν τις βάζαμε όλες στο 100ΜΒ τότε θα είχαμε το πρόβλημα που αναφέρεις. Μόλις το λειτουργικό έφτανε στα 100ΜΒ ελεύθερης μνήμης τότε θα σκότωνε τα πάντα. Κάποια από αυτά όμως θα ξανά ανοίγανε γιατί είναι σημαντικά οπότε θα είχαμε μεγάλη κατανάλωση.

Ελπίζω να έγινε κατανοητό. :)

Κατά λάθος έδωσα 5. Δεν τσουλησα την οθόνη πιο κάτω παρόλο που το έχω φτιάξει....

Θα δοκιμάσω και τις τιμές που λες

 

Edit: πειράζει και το build.prop με ένα εύχρηστο interface αλλά δεν το έχω έχω δοκιμάσει αρκετά γιατί με βόλεψε ο τρόπος που προτείνεται στον οδηγό.

@ zxr. Δε μας λες και μια 6η τιμή αφού μπορούμε να τη σκαλίσουμε και αυτή από το rom toolbox;

 

Edit 2: @ zxr. να υποθέσω ότι είναι 112mb η έκτη τιμή; +16 mb σε όλες τις τιμές από αυτές που βγαίνουν από τα tweaks ε;

+12 είναι σε όλες τις τιμές ξεκινώντας από το 28. Άρα οι έξι τιμές που ζητάς είναι 28, 40, 52, 76, 88, 100.

 

Αν πάμε στο 112ΜΒ που λες (θα το κάνουμε μη μου αγχώνεσαι, απλά ας το πάμε σιγά σιγά να δούμε συμπεριφορές ;) ) τότε θα πρέπει η πρώτη τιμή να γίνει 40. Αυτό σημαίνει ότι οι foreground εφαρμογές θα κλείνουν σε αρκετά υψηλό threshold κάτι που μπορεί να προκαλέσει κρασαρίσματα.

 

Ενημερωτικά ο τύπος για pages σε ΜΒ είναι: (pages*4)/1024

κι εγω θελω να ρωτησω επειδη προσπαθησα να κανω τα tweaks αλλα δεν εχω τον root explorer, που ειναι η επιλογη για mount r/w στον yaffs??

δεν έχω χρησιμοποιήσει τον yaffs οπότε είτε σου απαντά κάποιος άλλος είτε κάνεις υπομονή μέχρι να τον περάσω.

ρε παιδια

γιατι δεν χρησιμοποιητε τον root browser; ειναι σαν το root explorer, ειναι δωρεαν, ευχρηστη εφαρμογη, και το παλικαρι δινει τη full version δωρεαν στο xda!

Για οποιον ενδιαφερεται, πληροφοριες εδω

Σε ευχαριστούμε. Τον δοκιμάζω και τον προσθέτω και στον Οδηγό.

καλησπέρα,

πως μπορώ να συνδέσω το neo V με laptop και να πάρει το laptot ίντερνετ από το neo V

:cool:

Reverse tethering. Δύσκολα μονοπάτια. Δες εδώ

 

Παιδια βοηθεια.περασα καποια απο τα tweaks του zxr και μολις εκανα επανεκινηση δεν ανοιγει το τηλ.γραφει μονο ''sony'' και κανει συνεχως επανεκινησεις.μηπως εκανα χαζομαρα που περασα τα tweaks με τις επικεφαλιδες,δηλ #Raise JPG quality to 100%

ro.media.enc.jpeg.quality=100 καπως ετσι .τι να κανω?

Όχι δεν είναι εκεί το λάθος. Από τη στιγμή που έχεις την δίεση μπροστά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Κάτι άλλο έχει κάνει στραβά. Μάλλον είσαι για επιδιόρθωση με SEUS κι εγώ είναι ώρα να πηγαίνω!

Καλό απόγευμα!

Edited by zxr
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

+12 είναι σε όλες τις τιμές ξεκινώντας από το 28. Άρα οι έξι τιμές που ζητάς είναι 28, 40, 52, 76, 88, 100.

 

Αν πάμε στο 112ΜΒ που λες (θα το κάνουμε μη μου αγχώνεσαι, απλά ας το πάμε σιγά σιγά να δούμε συμπεριφορές ;) ) τότε θα πρέπει η πρώτη τιμή να γίνει 40. Αυτό σημαίνει ότι οι foreground εφαρμογές θα κλείνουν σε αρκετά υψηλό threshold κάτι που μπορεί να προκαλέσει κρασαρίσματα.

 

Έβαλα +16 γιατί ξεκίνησες από τα 40 πριν. Το αφήνω έτσι αφού το έχω βάλει τώρα και αν δω προβλήματα θα κάνω λίγο πίσω και βέβαια θα ενημερώσω κι εδώ.

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Help please ,δεν μπορω να βαλω την ΙCS σε ολοκαινουργια ,απειραχτη συσκευη.εχω WinXP service pack 3.εχω περασει Flashtool-drivers . τι να κανω?

http://img24.imageshack.us/img24/3629/neovproblem.jpg

Link to comment
Share on other sites

@zxr

Έγινε κατανοητό ευχαριστώ!

Εντυπώσεις από τα tweak σου πολυ καλές για την ώρα,υπάρχει αισθητή βελτίωση,θέλω να τσεκάρω μπαταρία!

10ώρες λειτουργίας με 10' λεπτά navigon,αρκετό tapatalk,λίγες φωτο,αρκετά download από play store κ ψάξιμο με ron toolbox είμαι στο 68%

Screenshot σε λιγάκι

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Help please ,δεν μπορω να βαλω την ΙCS σε ολοκαινουργια ,απειραχτη συσκευη.εχω WinXP service pack 3.εχω περασει Flashtool-drivers . τι να κανω?

 

τι εννοεις...σωστα εχεις παει μεχρι τωρα..τι σφαλμα σου βγαζει?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις...σωστα εχεις παει μεχρι τωρα..τι σφαλμα σου βγαζει?

 

Με το που το συνδεω ,κρατωντας πατημενο το back ,δεν γινεται τιποτα ,καμια ενδειξη,πουθενα........

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερει κανεις πως αλλαζει η 12ωρη σε 24ωρη ωρα στο widget της ωρας.

 

ρυθμισεις ημερομινια και ωρα και τικαρεις το 24αωρο

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...