Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα) - Μέρος ΙΙ


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά σε εμένα η Belle εμφανίζει το εξής ενοχλητικό. Έχω εξαρχής διαγράψει κάθε WAP σύνδεση για να αποφεύγω τις χρεώσεις και συνδέομαι με Wi-Fi. Μου εμφανίζεται όμως κατά διαστήματα ένα popup παράθυρο στην οθόνη που λέει : Δεδ. Κιν. Τηλ. Απενεργοποιήθηκε Δεν διατίθενται συνδεσεις

Ό,τι και να δοκίμασα δεν κατάφερα να το κάνω να μην εμφανίζεται (πείραξα τις ρυθμίσεις δεδομένων στους Χάρτες, απενεργοποίησα το My Nokia, απενεργοποίησα τον αυτόματο έλεγχο για αναβαθμίσες, κτλ κτλ).

Ξέρει κανείς πως θα βγει το ρημάδι; Έχει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα;

Δοκίμασε να βάλεις το internet του παρόχου σου (Cosmote, Vodafone, Wind) σε ξεχωριστό προορισμό και βάλε κάποιον άλλο ως προεπιλεγμένο. Επίσης δες αν έχεις σεταρισμένους λογαριασμούς e-mail στην εργοστασιακή εφαρμογή και κάθε πότε έχεις ρυθμίσει να ανανεώνουν για νέα e-mail.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικά ήταν οι ρυθμίσεις των λογαριασμών μου e-mail. Είχε αλλάξει όταν έκανα την αναβάθμιση η ρύθμισή τους σε Έλεγχο ανά 15 λεπτά. Ευχαριστώ πολύ :)
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τελικά όλη την μπαταρία μου την έτρωγε το wifi και το mobile data. Έκανα δοκιμή με αυτά στο off, ανοιγοντάς τα περιοδικά για χρήση και με μέτρια λεπτά ομιλίας η μπαταρία μου κράτησε 3 μέρες!!! Όταν έχω ανοιχτό το wifi και to mobile data κρατάει μια!!!
Link to comment
Share on other sites

Έκανα αναβάθμιση στην belle κυρίως εξαιτίας σφάλματος εγκατάστασης του Qt Components v1.0(1) στην προηγούμενη έκδοση. Το κουλό είναι ότι και στην belle δεν εγκαθίσταται και είναι απαραίτητο για κάποιες εφαρμογές. Δεν είναι για symbian ρε παιδιά αυτή η μ@λ@κία;;;

 

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν στις συντομεύσεις της home screen βγαίνουν οι περιγραφές κάτω από τα εικονίδια.

 

(με βλέπω σύντομα να το φλασάρω πάλι στην παλιά έκδοση... :mad: )

De4vTfGN_o.jpg Sony Ericsson K800i -> Nokia N82 -> Nokia N8 -> Nokia Lumia 1020 -> iPhone SE -> iPhone 13 mini

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τελικά όλη την μπαταρία μου την έτρωγε το wifi και το mobile data. Έκανα δοκιμή με αυτά στο off, ανοιγοντάς τα περιοδικά για χρήση και με μέτρια λεπτά ομιλίας η μπαταρία μου κράτησε 3 μέρες!!! Όταν έχω ανοιχτό το wifi και to mobile data κρατάει μια!!!

 

Πιθανον να μην εχεις καλο σημα και να ψαχνει συνεχως. εγω με αυτα ανοιχτα εχω βγαλει ανετα 2 μερες με την ιδια χρηση που εκανα παντα.αν τα κλεινω παω στις 3.ομως οι μετακινησεις ειναι μηδενικες (δεν αλλαζει κεραιες) και τα wifi 2-3 (σπιτι κ δουλεια κυριως.)

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

εγω που εχω αλλαξει 2 Ν8 γιατι δεν εχω τιποτα απολααυτα?

μηπως κανεις κατι λαθος?μηπως ειναι ελατωματικο απλα?

Φιλε μου εσυ εισαι τυχερος και οχι εγω ατυχος. :)

Οπως εγραψα πριν τα προβληματα ειναι κοινα.

Εχω βρει αμετρητα ποστ στο google με ομοια προβληματα αλλα δυστυχως διχως λυση.

Προφανώς έχει πρόβλημα η συσκευή σου ή κάτι δε πήγε καλά με την αναβάθμιση. Συστήνω τον ελληνικό οδηγό για custom belle και την slim belle του lagoskon εννοείται. Λίγο διάβασμα και υπομονή και θα είσαι οκ. Αν δεν είσαι οκ μετά από αυτό, έχει πρόβλημα η συσκευή σου.

Επιβεβαιωνω πως δεν ειναι προβλημα της συσκευης αλλα του firmware.

Το προβλημα πηγαζει στα qt libraries που αν καταλαβα καλα, κι ο giorgosnp 2 ποστ πιο πανω,

εχει το ιδιο θεμα και απο οτι καταλαβα δεν διορθωνεται ουτε με την μπελα.

 

Ευχαριστω για το λινκ σου, το slim που λες ειναι αυτο που αναφερεται ως 609_widgets ?

LG G8s Black

Νικόλας

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εσυ εισαι τυχερος και οχι εγω ατυχος. :)

Οπως εγραψα πριν τα προβληματα ειναι κοινα.

Εχω βρει αμετρητα ποστ στο google με ομοια προβληματα αλλα δυστυχως διχως λυση.

 

 

εδω μεσα παντως δεν εχω παρατηρησει απο καποιον τοσα προβληματα,αν και παρακολουθω το φορουμ καθημερινα,ακομα και οταν δεν το ειχα το κινητο. Εσυ δεν κοιταξα να δω τι εχεις κανει στο κινητο,αλλα απο ο,τι λες στα κανει απο καινουριο..οποτε μηπως να το πηγαινες κανα σερβις? εκτος αν του εχεις πειραξει κανα λογισμικο και δεν το ειδα,οποτε δεν εχω ασχοληθει και δεν εχω αποψη. επισης πολλοι γνωστοι μου που το εχουν,μια χαρα τους εχει βγει.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εσυ εισαι τυχερος και οχι εγω ατυχος. :)

Οπως εγραψα πριν τα προβληματα ειναι κοινα.

Εχω βρει αμετρητα ποστ στο google με ομοια προβληματα αλλα δυστυχως διχως λυση.

 

Επιβεβαιωνω πως δεν ειναι προβλημα της συσκευης αλλα του firmware.

Το προβλημα πηγαζει στα qt libraries που αν καταλαβα καλα, κι ο giorgosnp 2 ποστ πιο πανω,

εχει το ιδιο θεμα και απο οτι καταλαβα δεν διορθωνεται ουτε με την μπελα.

 

Ευχαριστω για το λινκ σου, το slim που λες ειναι αυτο που αναφερεται ως 609_widgets ?

Με όλο το σεβασμό, είσαι άτυχος και ίσως είσαι "θύμα" κάποιας ή κάποιων εφαρμογών. Ή θα έχει η συσκευή σου πρόβλημα, ή κάποια/ες εφαρμογές δημιουργούν προβλήματα κτλ. Ίδιο firmware έχουμε περάσει όλοι, δεν έχει κάτι διαφορετικό το δικό μας από εσένα. Προσωπικά έχουν περάσει από τα χέρια μου πάνω από 10-12 Ν8 με anna, belle τα πάντα. Κανένα δεν είχε τέτοια θέματα, εκτός από 1 που το γύρισα επιτόπου για αλλαγή γιατί ήταν προβληματικό το κουμπί του μενού του. Άρα η λύση σου είναι να κάνεις αυτό που σου λέμε με λίγο διάβασμα, και αν συνεχίζουν τα προβλήματα πας σε service.

Στο google αν βάλω να μου αναζητήσει λέξεις όπως "προβλήματα Ν8" , μάντεψε τι θα μου εμφανίσει.... κάποιες χιλιάδες προβλήματα Ν8! Στα εκατομμύρια που έχει πουλήσει, βάλε το ποσοστό προβληματικών συσκευών, βάλε το ποσοστό προβληματικών εφαρμογών, βάλε και ποσοστό χρηστών που δεν κατέχουν και τόσο πολύ το θέμα (προσωπικά έχω δει χρήστες να θεωρούν πρόβλημα κάποιο feature....) και νάτα τα αποτελέσματα στο google. Για όλες τις συσκευές το ίδιο ισχύει, όχι μόνο για Ν8.

Link to comment
Share on other sites

Με όλο το σεβασμό, είσαι άτυχος και ίσως είσαι "θύμα" κάποιας ή κάποιων εφαρμογών. Ή θα έχει η συσκευή σου πρόβλημα, ή κάποια/ες εφαρμογές δημιουργούν προβλήματα κτλ. Ίδιο firmware έχουμε περάσει όλοι, δεν έχει κάτι διαφορετικό το δικό μας από εσένα. Προσωπικά έχουν περάσει από τα χέρια μου πάνω από 10-12 Ν8 με anna, belle τα πάντα. Κανένα δεν είχε τέτοια θέματα, εκτός από 1 που το γύρισα επιτόπου για αλλαγή γιατί ήταν προβληματικό το κουμπί του μενού του. Άρα η λύση σου είναι να κάνεις αυτό που σου λέμε με λίγο διάβασμα, και αν συνεχίζουν τα προβλήματα πας σε service.

Στο google αν βάλω να μου αναζητήσει λέξεις όπως "προβλήματα Ν8" , μάντεψε τι θα μου εμφανίσει.... κάποιες χιλιάδες προβλήματα Ν8! Στα εκατομμύρια που έχει πουλήσει, βάλε το ποσοστό προβληματικών συσκευών, βάλε το ποσοστό προβληματικών εφαρμογών, βάλε και ποσοστό χρηστών που δεν κατέχουν και τόσο πολύ το θέμα (προσωπικά έχω δει χρήστες να θεωρούν πρόβλημα κάποιο feature....) και νάτα τα αποτελέσματα στο google. Για όλες τις συσκευές το ίδιο ισχύει, όχι μόνο για Ν8.

 

snowdecoy

σκεψου οτι εγω θεωρησα προβλημα το οτι εσβηνε η οθονη οταν εκανα κληση και το ακουμπουσα στο μερος του ακουστικου, που απλα κλειδωνε για να μην σπαταλει ενεργεια οταν μιλας και να μην πατηθει κατι.αλλα δεν το γνωριζα και το πηγα σε νοκια καρε, και σε πληροφορω οτι μου το κρατησανε για ελεγχο,γιατι και αυτοι δεν το ξερανε (αυτη που το παρελαβε δηλαδη).μεχρι τοτε ειχα ανοιξει εδω θεμα και ρωτουσα..

λοιπον,το κινητο σου θελει ενα καλο ρεσετ,ενα περασμα της belle και βαλε λιγες και σιγουρες εφαρμογες.αστο λιγο καιρο και αν εχεις προβλημα,πας σερβις.απλουστατο!

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αναβάθμιση στην belle κυρίως εξαιτίας σφάλματος εγκατάστασης του Qt Components v1.0(1) στην προηγούμενη έκδοση. Το κουλό είναι ότι και στην belle δεν εγκαθίσταται και είναι απαραίτητο για κάποιες εφαρμογές.

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν στις συντομεύσεις της home screen βγαίνουν οι περιγραφές κάτω από τα εικονίδια.

 

Τα Qt είναι εγκατεστημένα μέσα στη Belle. Και μάλιστα είναι η τελευταία έκδοση. Δεν χρειάζεται να τα ξαναβάλεις.

Αν έχεις προσπαθήσει να τα εγκαταστήσεις, το πιο πιθανό είναι να έχεις δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα.

Από ότι έχω διαβάσει μπορείς να το λύσεις κατεβάζοντας το NetQin mobile security, το τρέχεις, πας στο System Optimization > App Manager στο tab "Installed Apps".

Εδώ υπάρχουν όλα τα προγράμματα που έχεις εγκαταστήσει. Βρίσκεις το QT Quick Components (2 mb), το επιλέγεις και πατάς τον σκουπιδοτενεκέ, για να το σβήσεις. Μετά σβήσε το netqin για να μη πιάνει και χώρο.

 

Για να βγάλεις τις περιγραφές ψάξε στο καθημερινό forum. Όλο και κάτι έχει πάρει το μάτι μου.

Edited by mpapad
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά!! είμαι νέος με το εργαλείο...ήθελα να σας ρωτήσω πως απενεργοποιώ το ρολόι όταν σβήνει η οθόνη?
1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά!! είμαι νέος με το εργαλείο...ήθελα να σας ρωτήσω πως απενεργοποιώ το ρολόι όταν σβήνει η οθόνη?

 

Πας μενού-ρυθμίσεις-θέματα-προφύλαξη οθόνης-καμία. :)

Ό,τι λειτουργεί σωστά, δεν το πειράζουμε. ;)
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά!! είμαι νέος με το εργαλείο...ήθελα να σας ρωτήσω πως απενεργοποιώ το ρολόι όταν σβήνει η οθόνη?

ρυθμισεις-θεματα-screen saver-κανενα

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο, γίνετε να συγχρονίσω τις επαφές μου με αυτές του fb και να πάρει ως φώτο την φώτο τους από το fb?
1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, αυτο θα το κανουμε μονοι μας???

Και ειναι αυθεντικα Nokia ???

Καπου ειχα διαβασει οτι για να γινει αυτη η αλλαγη, πρεπει να σταλει εξωτερικο και οτι αλλαζει και το product code, αν θελω να βαλω αλλο χρωμα πχ απο dark gret σε φουξ...

 

1)"....με τα νεα τρελα theme effects (του jinhao συγκεκριμενα)..."

Που βρίσκονται αυτά παιδια?

Πρεπει ομως να εχεις χακαρισμενο το κινητο σου...

http://facebook.com/doukasf

Nokia list : 2110, 8110, 6110, 7110, 6210, 8210, 7210, 6600, 7610, 6680, N70, N73, N82, N97, N8, Lumia 520 red, Lumia 1020 white, Lumia 930 green, Iphone 6 Space Gray 64gb

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.

Έχω μπροστά μου το Nokia n8 ενός φίλου μου.

Το έχει εφτά μήνες περίπου

Χθες το κινητό έμεινε από μπαταρία και από τότε δεν ανοίγει με τίποτα:rolleyes:

Ούτε φορτίζει ούτε ανοίγει τίποτα απολύτως.

Το κινητό δεν είχε κανένα πρόβλημα πριν δούλευε ρόλοι .(του είχα βάλει μάλιστα και την χακαρισμενη μπελε)

Έχει τύχει σε κανένα κάτι παρόμοιο?

 

Sent from my note.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με το θέμα της μπαταρίας.. Ψάχνωντας στο internet, έπεσα στη παρακάτω "πρόταση" ( αυτός που το έλεγε, το έκανε και λειτούργησε.. ): Στη διαδρομή Menu --> Applications --> Software Updates --> κάντε tap στις 3 γραμμές κάτω δεξιά με τις επιλογές --> Settings --> Auto - check for updates και βάλτε Off, από On που είναι σαν προεπιλογή. Επίσης, στη διαδρομή Maps --> tap κάτω δεξιά στις 3 γραμμές/επιλογές --> Settings --> Drive --> Maps Improvement και πάλι και εδώ επιλογή Off, από On που είναι η προεπιλογή. Αυτές τις ρυθμίσεις έκανα κι εγώ.. Την επόμενη φορά με τ' αποτελέσματα.. :worry:

 

Κάνοντας αυτές τις ρυθμίσεις συν την απενεργοποιηση Βελτίωση προιόντων έχει μεγάλη διαφορά η διάρκεια της μπαταρίας στις 42 ώρες είμαι στο 50%.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

εχω δει σε κάποια screens μια εφαρμογη για τον καιρο τυπου htc.

εχετε καμια ιδεα που την βρισκουμε? είναι καποιο theme?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!αγορασα και εγω γερμανικο ν8 με αννα περασμενη και πηγα απο ενα νοκια care και μου περασε μπελ και ελληνικα δωρεαν μεσα στην εγγυηση σε ενα τεταρτακι :)

 

Καλημερα :) προφανως προκειται για εξαιρεση, γιατι εγω σε οποιο νοκια care κ αν εχω ρωτησει αν σου κανουν αναβαθμιση κ χαθουν τα ελληνικα το περασμα τους ειναι με χρεωση.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα :) προφανως προκειται για εξαιρεση, γιατι εγω σε οποιο νοκια care κ αν εχω ρωτησει αν σου κανουν αναβαθμιση κ χαθουν τα ελληνικα το περασμα τους ειναι με χρεωση.....

 

τι να πω.εγω ξερω οτι εχω 2 χρονια εγγυηση και μεσα στην εγγυηση μου κανουν και αναβαθμηση και περασμα ελληνικων δωρεαν σε οποιο nokia care και αν εχω ρωτησει.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά μάλλον το φιλαράκι μου έπεσε σε dead phone περίπτωση...

Από το πρωί παιδευόμαστε και δεν ανοίγει με τίποτα..

Ξερει κανείς σε αυτές τις περιπτώσεις τι γίνεται;

Σε καλύπτουν στην νοκια;:what:

 

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

τι να πω.εγω ξερω οτι εχω 2 χρονια εγγυηση και μεσα στην εγγυηση μου κανουν και αναβαθμηση και περασμα ελληνικων δωρεαν σε οποιο nokia care και αν εχω ρωτησει.

 

Σε συσκευές <<παραεισαγωγής>> δεν υπάρχει εγγύηση για software για αυτό και το <<πέρασμα>> Ελληνικών χρεώνεται.Εφόσον γίνει αυτό τότε αυτόματα δίνεται εγγύηση και για το λογισμικό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, αυτο θα το κανουμε μονοι μας???

Και ειναι αυθεντικα Nokia ???

Καπου ειχα διαβασει οτι για να γινει αυτη η αλλαγη, πρεπει να σταλει εξωτερικο και οτι αλλαζει και το product code, αν θελω να βαλω αλλο χρωμα πχ απο dark gret σε φουξ...

 

ναι μονοι μας, εχει videakia στο youtube..

αυτο που λες ειναι για να αλλαξει ιμει και κανονικα δεν πρεπει να το αλλαξεις μονος σου το σωμα(χανεις εγγυηση)

αλλα αμα θες του βαζεις ξανα το παλιο..

ναι αυθεντικα ειναι αποσο ξερω, το μαγαζακι ειναι πολυ καλο

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

και τοτε γιατι στο δικο μου που ειναι γερμανικο εγινε δωρεαν?τεσπα,δε ξερω τι παιζει.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά μάλλον το φιλαράκι μου έπεσε σε dead phone περίπτωση...

Από το πρωί παιδευόμαστε και δεν ανοίγει με τίποτα..

Ξερει κανείς σε αυτές τις περιπτώσεις τι γίνεται;

Σε καλύπτουν στην νοκια;:what:

 

Sent from my note

 

[ΟΔΗΓΟΣ] Επαναφορά νεκρής Nokia Symbian συσκευής

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...