Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρόσφατα έμαθα ότι διορίζομαι στο Καστελόριζο και θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς σε τι κατάσταση είναι εκεί το mobile internet. Υπάρχει κάλυψη και αν ναι τι ταχύτητες πιάνει;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

(το ίδιο post έχει γίνει και στα forum Wind / Vodafone - αν κριθεί σκόπιμο ας διαγραφεί / μεταφερθεί)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πρόσφατα έμαθα ότι διορίζομαι στο Καστελόριζο και θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς σε τι κατάσταση είναι εκεί το mobile internet. Υπάρχει κάλυψη και αν ναι τι ταχύτητες πιάνει;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

(το ίδιο post έχει γίνει και στα forum Wind / Vodafone - αν κριθεί σκόπιμο ας διαγραφεί / μεταφερθεί)

 

Από φίλο που πήγε σχετικά πρόσφατα στο νησί γνωρίζω ότι η Cosmote παρέχει (για την ώρα) μόνο GSM/GPRS υπηρεσίες (άρα data throuput ως ~56kbps).

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες ημέρες λόγο του πολύ τουρισμού στο νησί της Σκιάθου η Cosmote στο δίκτυο 2G κόβει το GPRS για εξοικονόμηση χωρητικότητας.

Αίσχος, που να αρχίσει να πέρνει και πολύς κόσμος COSMOTE ΑΤ ΗΟΜΕ τη θα γίνει!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και στο Βόλο το ίδιο κάνει όλο το χρόνο:p

Στην Αργαλαστή αντίθετα πάντα έχω διαθέσιμο gprs! Και στους Σοφάδες Καρδίτσας το gprs είναι φάντασμα ώρες ώρες... Γενικά η Cosmote έχει δώσει πολύ χαμηλή προτεραιότητα στα data...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

θα με βοηθήσει κάποιος?

έχω το sony ericsson w800... κι έβαλα τις προάλλες cosmote wats up...

από τήν αρχή δεν έχω τις απαραίτητες ρυθμίσεις για να μπω στο ίντερνετ... βασικά δν έχω GPSR. Πως μπορώ να το ενεργοποιήσω..? έχω προσπαθήσει αλλά δεν.......

 

υ.γ. αν θέλει κανείς του δίνω τν αρι8μό μ με πμ για να το κάνει αυτός........

Link to comment
Share on other sites

στειλε το μηνυμα WAP στο 1333 και μετα MMS στον ιδιο αριθμο. αν δεν σου ερθουν οι ρυθμισεις στειλε τον αριθμο σου με pm να στα στειλω εγω...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου λετε παιδια υπαρχει GPRS/EDGE σε καρτοκινητο?

Εαν οχι απο Cosmote υπαρχει απο καμια αλλη εταιρεια?

 

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου λετε παιδια υπαρχει GPRS/EDGE σε καρτοκινητο?

Εαν οχι απο Cosmote υπαρχει απο καμια αλλη εταιρεια?

 

Χρήστος

 

Φυσικά και υπάρχει GPRS σε καρτοκινητά.Τώρα καμία Ελληνική εταιρεία κινητης τηλεφωνίας δεν υποστηρίζει EDGE!~:(:mad:

Link to comment
Share on other sites

Αντί να φτιάξουν το GPRS που έχει ταχύτητες χειρότερες και από CSD WAP το EDGE της έλειπε...
Link to comment
Share on other sites

Αντί να φτιάξουν το GPRS που έχει ταχύτητες χειρότερες και από CSD WAP το EDGE της έλειπε...

 

Αλήθεια,το CSD WAP είναι με χρήση κλήσης;;;:worry::worry:

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια,το CSD WAP είναι με χρήση κλήσης;;;:worry::worry:

 

Ναι.......

Link to comment
Share on other sites

σχετικά με την τεχνολογία EDGE και τη χρήση της στην Ελλάδα, από όσο μπορώ να γνωρίζω ΔΕΝ υποστηρίζεται από τις Ελληνικές εταιρείες κινητής. Βέβαια, για μια και μόνο φορά στο νησί της Ρόδου είχα δει την ένδειξη EDGE του κινητού μου να "ανάβει", αλλά ... μόνο τότε και ποτέ ξανά. :cool:
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιησα το τηλ σαν modem για να μπω στο internet με το laptop και εχω download 120Mb και upload 14Mb....Που μπορω να μαθω τι χρεωση θα εχω για αυτα?
iphone 3G & Nokia N82 owner
Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ στο λαπτοπ το COSMOTE Internet On The Go...στο χωριο μου βεβαια δεν εχω 3G δικτυο...μπορω να συνδε8ω σε 2G? αμα βαλω καποια τυχαια κοσμοτε σιμ βρισκω 2G σημα...η σιμ που μου δωσανε απο κοσμοτε ψαχνει μονο 3g to oπoιo δεν βρισκει
Link to comment
Share on other sites

mporei kapios na mou pei ti "access point" prepei na balw epishs stis rithmiseis "onoma" kai "kwdikos" mpainoun standar pragmata h diaforetika anologa me siskeuh-pelath? an mpainoun standar poia?

Κωδικός και όνομα τα αφήνεις κενά. APN βάζεις internet:)

 

ΕΧΩ στο λαπτοπ το COSMOTE Internet On The Go...στο χωριο μου βεβαια δεν εχω 3G δικτυο...μπορω να συνδε8ω σε 2G? αμα βαλω καποια τυχαια κοσμοτε σιμ βρισκω 2G σημα...η σιμ που μου δωσανε απο κοσμοτε ψαχνει μονο 3g to oπoιo δεν βρισκει

Κοίτα μήπως έχει επιλογή να το γυρνάει σε GPRS από 3G.:)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!Θα ηθελα να ρωτησω,αν η cosmote εχει καποια υπηρεσια για internet για κινητο με γυρω στα 3,5 ευρω,οπως η vodafone και η wind. :)
Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτισω...ξερει κανεις αν στην Ηγουμενιτσα υπαρχει σιμα για βιντεο κλιση?ειναι αναγκη
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν σε κάποιο post οι ρυθμίσεις του my view για HTC Diamond ?

Οι ρυθμίσεις που αναγράφει στην υπογραφή του το "ΑΛΑΝΙ" είναι ΟΚ? τις έχει δοκιμάσει κανείς?

 

Ευχαριστώ

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν σε κάποιο post οι ρυθμίσεις του my view για HTC Diamond ?

Οι ρυθμίσεις που αναγράφει στην υπογραφή του το "ΑΛΑΝΙ" είναι ΟΚ? τις έχει δοκιμάσει κανείς?

 

Ευχαριστώ

 

Οι ρυθμίσεις που αναφέρω είναι για όλα τα κινητά. Αρκεί να βρεις τον τρόπο πως να τις περάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Guys καλησπέρα

 

Σήμερα απέκτησα το Nokia 3120 στο καρτοσυμβόλαιο Cosmote.

Τι πρέπει να κάνω ώστε να έχω πρόσβαση σε σελίδες web?

Link to comment
Share on other sites

το πρόγραμμα με τα 200mb σε pda το έχει δουλέψει κανείς; τα 200mb για τυπική πλοήγηση και όχι για κατεβάσματα φτάνει το μήνα;

thanks

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά,

μόλις απέκτησα το Touch Dual της HTC.

H ανανέωση που κάνει για τον καιρό κάθε λίγο και λιγάκι πόσο μου κοστίζει;

Μη πάθω και κανένα εγκεφαλικό όταν δω τον λογαριασμό...

Ευχαριστώ.

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Κατι που δεν ηξερα ειναι οτι οποιος θελει μετα απο τρεις μηνες στο internet on the go μπορει να αλλαξει προγραμμα και να παει στο basic με 3,5 ευρω τον μηνα,για την συμπληρωση της 12μηνου παραμονης στην υπηρεσια,οποτε οσοι το πηρατε για το καλοκαιρι και τωρα δεν το χρειαζεστε σπευσατε.Εγω ηδη το αλλαξα,το ειχα παρει για το εξοχικο,στο σπιτι εχω.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...