Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε ολα τα σημεια που καλυπτονται απο cosmote 3G υπαρχει και προσβαση HSDPA??

Μόνο Αθήνα και Θεσσαλονίκη, σύμφωνα με την τελευταία επίσημη ανακοίνωση της Cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω ενα προβλημα..θελω να βαλω ενα ηχο του αγαπημενου μου τραγουδιου οταν με καλουν με την υπηρεσια BEAT BOX και δεν μπορω γιατι εχω 3G τηλεφωνο το Ν73 ΜΕ....Τι πρεπει να κανω???Σας ευχαριστω πολυ!
Εδώ χτυπά η καρδιά της ΘΥΡΑΣ 7 στο Πύργο Διρού Μάνης! :D
Link to comment
Share on other sites

Τις προάλλες που ήμουν Κυπαρισσία, είδα ότι όλη η πόλη έχει full 3G δίκτυο!!

Να σημειώσω ότι το καλοκαίρι δεν υπήρχε πουθενά 3G κάλυψη στην περιοχή...

Μπράβο στην cosmote που επενδύει και στις μικρότερες πόλεις!

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Επίσης full 3G δίκτυο είχε στο Κατάκολο, Ηλείας και ήταν η μόνη εκεί που είχε κάλυψη τρίτης γεννιάς.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μία πρωτιά για την cosmote. Είναι η πρώτη εταιρεία που φέρνει HSDPA κινητό τηλέφωνο. Μιλάμε για το motorola V3XX 3G i-mode κινητό. Μπορεί κάποιος να το βρει στα καταστήματα cosmote και germanos στην τιμή των 350 και 355 ευρώ αντίστοιχα.

Πληροφορίες γαι τα χαρακτηριστικά του τηλεφώνου στα παρακάτω link.

http://www.gsmarena.com/motorola_razr_v3xx-1648.php

http://www.e-germanos.gr/e-germanos/open/browse?product=37509&category=93

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω ενα προβλημα..θελω να βαλω ενα ηχο του αγαπημενου μου τραγουδιου οταν με καλουν με την υπηρεσια BEAT BOX και δεν μπορω γιατι εχω 3G τηλεφωνο το Ν73 ΜΕ....Τι πρεπει να κανω???Σας ευχαριστω πολυ!

Μα τι σχέση έχει που έχεις 3G?

 

Και εγώ έχω και μια χαρά έχω βάλει... Κάλεσε το 1414 και επίλεξε το 1.;)

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μία πρωτιά για την cosmote. Είναι η πρώτη εταιρεία που φέρνει HSDPA κινητό τηλέφωνο. Μιλάμε για το motorola V3XX 3G i-mode κινητό. Μπορεί κάποιος να το βρει στα καταστήματα cosmote και germanos στην τιμή των 350 και 355 ευρώ αντίστοιχα.

Πληροφορίες γαι τα χαρακτηριστικά του τηλεφώνου στα παρακάτω link.

http://www.gsmarena.com/motorola_razr_v3xx-1648.php

http://www.e-germanos.gr/e-germanos/open/browse?product=37509&category=93

Το συγκεκριμένο κινητό υπάρχει εδώ και αρκετές ημέρες στα καταστήματα ΤΙΜ ;) άρα δεν είναι η πρώτη η cosmote ου το φέρνει ;)

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Άλλη μία πρωτιά για την cosmote. Είναι η πρώτη εταιρεία που φέρνει HSDPA κινητό τηλέφωνο. Μιλάμε για το motorola V3XX 3G i-mode κινητό. Μπορεί κάποιος να το βρει στα καταστήματα cosmote και germanos στην τιμή των 350 και 355 ευρώ αντίστοιχα.

Πληροφορίες γαι τα χαρακτηριστικά του τηλεφώνου στα παρακάτω link.

http://www.gsmarena.com/motorola_razr_v3xx-1648.php

http://www.e-germanos.gr/e-germanos/open/browse?product=37509&category=93

 

Το συγκεκριμένο κινητό υπάρχει εδώ και αρκετές ημέρες στα καταστήματα ΤΙΜ ;) άρα δεν είναι η πρώτη η cosmote ου το φέρνει ;)

 

Όπως και στα καταστήματα Vodafone υπάρχει και αυτό και το V6 maxx RAZR.:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εννοεί ότι η COSMOTE είναι η πρώτη στον κόσμο που έφερε HSDPA κινητό σε i-mode έκδοση. Και αυτό είναι αλήθεια. Ούτε καν η Ο2 δεν έφερε...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εννοεί ότι η COSMOTE είναι η πρώτη στον κόσμο που έφερε HSDPA κινητό σε i-mode έκδοση. Και αυτό είναι αλήθεια. Ούτε καν η Ο2 δεν έφερε...

 

Άν είναι έτσι πραγματικά συγκλονίζομαι από τις πρωτοπορίες της Cosmote...:whistle: :p

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα και στην Άρτα ύπαρξη 3g από την προηγούμενη βδομάδα.Ενα ακόμα μπράβο στην cosmote

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Πολλά μπράβο στην COSMOTE γιατί έχει απίστευτη κάλυψη 3G. Προσωπικά δεν έχω πάει σε μέρος που να μην έχω δει την COSMOTE παρούσα με 3G δίκτυο... Κανένα χάρτη δεν έχουν βγάλει όμως, έτσι για να αισθανθούν μια ντροπή οι άλλες εταιρίες :ρ
Link to comment
Share on other sites

Πολλά μπράβο στην COSMOTE γιατί έχει απίστευτη κάλυψη 3G. Προσωπικά, δεν έχω πάει σε μέρος που να μην έχω δει την COSMOTE παρούσα με 3G δίκτυο... Κανένα χάρτη δεν έχουν βγάλει όμως, έτσι για να αισθανθούν μια ντροπή οι άλλες εταιρίες ?

 

:!: Τα παραπάνω τα οποία αναφέρεις είναι 100% -αντικειμενικά- αληθή : :!:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1588603#post1588603

 

P.S. Θα πρέπει να ενημερωθεί-ανανεωθεί και ο χάρτης της GSM κάλυψης της εταιρίας στο επίσημο site της.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά μπράβο στην COSMOTE γιατί έχει απίστευτη κάλυψη 3G. Προσωπικά δεν έχω πάει σε μέρος που να μην έχω δει την COSMOTE παρούσα με 3G δίκτυο... Κανένα χάρτη δεν έχουν βγάλει όμως, έτσι για να αισθανθούν μια ντροπή οι άλλες εταιρίες :ρ

 

Ε δεν νομίζω αγαπητέ Χρήστο να έχεις ταξιδέψει σε όλη την ελλάδα και να έχεις δει το 3G δίκτυο της Cosmote. Η άποψη που εκφράζεις είναι εντελώς υποκειμενική αφού αφορά τη περιοχή που βρίσκεσαι εσύ. Γιατι με αυτή τη λογική και εγώ μπορώ να πω πως η Cosmote πρέπει να αισθάνεται ντροπή που το 3G δίκτυο της υστερεί τόσο σε κάλυψη όσο και σε απόδοση/ποιότητα σε σχέση με Vodafone/TIM στη πρωτεύουσα της χώρας όπου η ζήτηση τέτοιου είδους υπηρεσιών είναι ιδιαίτερα αυξημένη...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που αναφέρει ο φίλος bored01, και το οποίο αφορά την 3G κάλυψη της Cosmote στην Πρωτεύουσα, εν μέρη μπορούμε να πούμε οτι ισχύει,συγκριτικά πάντα με την κάλυψη-ποιότητα-ταχύτητα των αντίστοιχων 3G δικτύων των ΤΙΜ/Vodafone και πάντα για την Πρωτεύουσα.

 

Το παραπάνω δεν σημαίνει παρ'όλα αυτά, πως το 3G δίκτυο της Cosmote στην Αθήνα θεωρείται ''κάκιστο'',τόσο σε ταχύτητα-ποιότητα,όσο και σε κάλυψη,απλά ''τοποθετείται χαμηλότερα'' σε σχέση πάντα με τα αντίστοιχα και -με διαφορά καλύτερα-,των TIM/Vodafone.- (Για την Αθήνα,πάντα).

 

Όλοι γνωρίζουμε πως η Cosmote-από το ξεκίνημά της-(1998),δίνει κάπως-έως αρκετά-μεγαλύτερη ''βαρύτητα''-στήριξη στην απομονωμένη -(ή μη)- Ελληνική Περιφέρεια. Αυτή είναι μια ''πολιτική'',την οποία στηρίζει από το ξεκίνημα της.

 

Όσον αφορά την ΓΕΝΙΚΗ απόδοσή της στην Πρωτεύουσα και Συμπρωτεύουσα, θα έλεγα οτι ΔΕΝ είναι τόσο ''κακή'',όσο κάποιοι πιστεύουν,

αλλά ΣΙΓΟΥΡΑ στην ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ, ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΥΦΑΙΑ. :!:

 

P.S. O αγαπητός φίλος Χρήστος,δεν νομίζω να αναφέρει ψευδείς πληροφορίες, και σίγουρα πιστεύω, έχει επισκευτεί και άλλα μέρη, εκτός του τόπου κατοικίας του, για να το αναφέρει.

 

Αν θέλει να μας το επιβεβαιώσει και ο ίδιος αυτό, καθώς και τον τόπο της μόνιμης κατοικίας του. * (πληροφοριακά).

 

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που αναφέρει ο φίλος bored01, και το οποίο αφορά την 3G κάλυψη της Cosmote στην Πρωτεύουσα, εν μέρη μπορούμε να πούμε οτι ισχύει,συγκριτικά πάντα με την κάλυψη-ποιότητα-ταχύτητα των αντίστοιχων 3G δικτύων των ΤΙΜ/Vodafone και πάντα για την Πρωτεύουσα.

 

Το παραπάνω δεν σημαίνει παρ'όλα αυτά, πως το 3G δίκτυο της Cosmote στην Αθήνα θεωρείται ''κάκιστο'',τόσο σε ταχύτητα-ποιότητα,όσο και σε κάλυψη,απλά ''τοποθετείται χαμηλότερα'' σε σχέση πάντα με τα αντίστοιχα και -με διαφορά καλύτερα-,των TIM/Vodafone.- (Για την Αθήνα,πάντα).

 

Όλοι γνωρίζουμε πως η Cosmote-από το ξεκίνημά της-(1998),δίνει κάπως-έως αρκετά-μεγαλύτερη ''βαρύτητα''-στήριξη στην απομονωμένη -(ή μη)- Ελληνική Περιφέρεια. Αυτή είναι μια ''πολιτική'',την οποία στηρίζει από το ξεκίνημα της.

 

Όσον αφορά την ΓΕΝΙΚΗ απόδοσή της στην Πρωτεύουσα και Συμπρωτεύουσα, θα έλεγα οτι ΔΕΝ είναι τόσο ''κακή'',όσο κάποιοι πιστεύουν,

αλλά ΣΙΓΟΥΡΑ στην ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ, ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΥΦΑΙΑ. :!:

 

P.S. O αγαπητός φίλος Χρήστος,δεν νομίζω να αναφέρει ψευδείς πληροφορίες, και σίγουρα πιστεύω, έχει επισκευτεί και άλλα μέρη, εκτός του τόπου κατοικίας του, για να το αναφέρει.

 

Αν θέλει να μας το επιβεβαιώσει και ο ίδιος αυτό, καθώς και τον τόπο της μόνιμης κατοικίας του. * (πληροφοριακά).

 

Δεν είπα ότι το δίκτυο 3G της Cosmote στην Αθήνα είναι κάκιστο, απλά είπα ότι η προσωπική μου αίσθηση (καθώς κινούμαι αρκετά στο κέντρο αλλά και στα προάστια της πρωτεύουσας) είναι πως υστερεί σε σχέση με Vodafone/TIM.

 

Tώρα ως προς την επαρχία, καλά κάνει και επενδύει στη ισχυρή κάλυψη της καθώς σίγουρα Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα (βέβαια καλό θα είναι να προσφέρει και σωστή κάλυψη και δίκτυο που να αποδίδει σε ταχύτητες όπως πρέπει και όχι να βάζει έτσι κεραίες χωρίς αναβάθμιση/ενίσχυση του δικτύου κορμού απλά για τα μάτια του κόσμου, 3G δεν είναι μόνο η βιντεοκλήση) απλώς θεωρώ ότι πρώτα θα έπρεπε να καλύψει σωστά τη πρωτευουσα στην οποία καλώς ή κακώς υπάρχει αυξημένη ζήτηση τέτοιων υπηρεσιών και στη συνέχεια βεβαίως να επεκταθεί και στην επαρχία.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μίλησα για ποιότητα. Εγώ μίλησα για ποσότητα. Αυτή την στιγμή η COSMOTE έχει τη ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΛΥΨΗ στην Ελλάδα. Και αυτό είναι γεγονός. Και όταν λέω ότι δεν υπάρχει μέρος που να έχω πάει και να μην έχω δει 3G από την COSMOTE, το εννοώ. Στα μέρη που έχω πάει είπα και όχι σε όλη την Ελλάδα. Μέχρι και σε ξεχασμένες-από-τον-Θεό παραλίες και στις εθνικές οδούς όπου οι άλλες εταιρίες είναι απούσες. Για ποιότητα δεν ξέρω. Δεν έχω χρησιμοποιήσει το 3G των άλλων δικτύων γι αυτό δεν μπορώ να πω. Για να το λέτε εσείς έτσι θα είναι. Παρ' όλα αυτά εγώ τη βίντεο-κλήση μου την έβγαλα άνετα από το κινητό μου χωρίς κολλήματα -αυτή τη φορά.

Εξέφρασα την άποψή μου από προσωπικές μου εμπειρίες. Και με λυπεί που δεν μπορώ να ξέρω τι κάλυψη έχει η COSMOTE στο 3G. Γιατί απ' ότι υπολογίζω έχει καλύψει standard ένα 80 μην πω και 85% πληθυσμιακά την Ελλάδα. Μάλιστα έχω στείλει και e-mail στην COSMOTE για το θέμα αυτό αλλά όπως ήταν λογικό, απάντηση δεν έλαβα...

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στην Cosmote που καλύπτει την περιφέρεια! Από την άλλη είναι γενικά γνωστό ότι "εντός των τειχών", στην ευρύτερη περιοχή του Λεκανοπεδίου και κυρίως στο κέντρο της Αθήνας, η κάλυψη των Vodafone και TIM είναι αισθητά καλύτερη!

 

Ας μην ξεχνάμε άλλωστε ότι στην Αθήνα τα μερίδια των εταιρειών δεν είναι ίδια με τον μέσο όρο που ισχύει στην υπόλοιπη Ελλάδα. Δηλαδή είμαι σίγουρος, αν και δεν υπάρχουν επίσημα στοιχεία, ότι στο Λεκανοπέδιο π.χ. η ΤΙΜ έχει πολύ περισσότερους αναλογικά χρήστες απ' ό,τι έχει σε άλλους νομούς της χώρας!

Link to comment
Share on other sites

Ας μην ξεχνάμε άλλωστε ότι στην Αθήνα τα μερίδια των εταιρειών δεν είναι ίδια με τον μέσο όρο που ισχύει στην υπόλοιπη Ελλάδα. Δηλαδή είμαι σίγουρος, αν και δεν υπάρχουν επίσημα στοιχεία, ότι στο Λεκανοπέδιο π.χ. η ΤΙΜ έχει πολύ περισσότερους αναλογικά χρήστες απ' ό,τι έχει σε άλλους νομούς της χώρας!

 

Ειναι πιθανοτατα αναλογα με την υπολοιπη Ελλαδα! Απλα οπως λες αλλαζει ο αριθμος των συνδρομητων λογω πυκωτητας πλυθισμου!

Υπαρχει πιθανοτητα ομως η Voda να εχει περισσοτερους πελατες απο την Cote?

Link to comment
Share on other sites

Το κοιτάτε μεμονωμένα. Εγώ δεν μίλησα συγκεκριμένα. Χωρίς να έχω γυρίσει όλη την Ελλάδα, παρατηρώ ότι η COSMOTE έχει την μεγαλύτερη κάλυψη. Ποιοτικά είναι άλλο θέμα. Ποιοτικά ούτε σε 2G αποδίδει όπως οι άλλες εταιρίες -τουλάχιστον με αυτά που άκουγα, εγώ προσωπικά δεν εντόπισα κάτι τέτοιο.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά.

Δεν κατάλαβα η tim και η vodafone έχουν καλύτερη ποιότητα υπηρεσίας 3g από την cosmote;

Δεν νομίζω. Έχω κάνει χρήση της υπηρεσίας και από τις τρεις εταιρείες η ποιότητα και η κάλυψη της cosmote είναι πολύ ανώτερη. Σταθερή σύνδεση και πάρα πολύ καλή ποιότητα. Παραθέτω προσωπικές εμπειρίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλά ότι μπορεί να έχουν καλύτερη ποιότητα από την COSMOTE αυτό μπορεί και να ισχύει. Ας μην κρυβόμαστε πίσω απ' το δάκτυλό μας... Και αυτό εξαρτάται κιόλας από την περιοχή, την ζήτηση, την παροχή και τις ανάγκες καταναλωτών... Στην περιοχή μου, ας πούμε, το δίκτυο της COSMOTE είναι άψογο καθ' ολοκληρία.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά.

Δεν κατάλαβα η tim και η vodafone έχουν καλύτερη ποιότητα υπηρεσίας 3g από την cosmote;

Δεν νομίζω. Έχω κάνει χρήση της υπηρεσίας και από τις τρεις εταιρείες η ποιότητα και η κάλυψη της cosmote είναι πολύ ανώτερη. Σταθερή σύνδεση και πάρα πολύ καλή ποιότητα. Παραθέτω προσωπικές εμπειρίες.

 

Ειναι απολυτα σχετικο οπως ειπε και ο chris_2005 παραπανω. Αυτο ισως να ακουγεται διοτι η Cosmote εχει απαισιο gsm ηχο και ποιοτητα γενικοτερα και δυσκολα μπορει να πιστεψει το αντιθετο ο λαος!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...