Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υποθέτω πως κάνει και για τα 2. Δεν έχω άλλο προφίλ, και μπαίνω internet μια χαρά. Μια φορά δοκίμασα να στείλω MMS(χωρίς καν να ασχοληθώ για ρυθμίσεις κλπ) και πήγε κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

εβαλα μια καρτα της κοσμοκαρτα στο δικαρτο μου και αμμεσως μου ηρθε μνμ οτι με χρεωσε ενα Ευρω για δεδομενα μιας ημερας.

Μπορω να παρω τλφ στην κοσμοτε να ζητησω να μου κλειδωσουν τα δεδομενα ωστε να μην ξαναχρεωθω?Ειναι κατι που γινεται?

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

εβαλα μια καρτα της κοσμοκαρτα στο δικαρτο μου και αμμεσως μου ηρθε μνμ οτι με χρεωσε ενα Ευρω για δεδομενα μιας ημερας.

 

Μπορω να παρω τλφ στην κοσμοτε να ζητησω να μου κλειδωσουν τα δεδομενα ωστε να μην ξαναχρεωθω?Ειναι κατι που γινεται?

 

 

Γίνεται...

Το έχω κάνει στο παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται...

Το έχω κάνει στο παρελθόν.

 

Σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

Το αστειο ειναι οτι διαβαζουμε εδω για περιπτωσεις φιλων που δεν μπορουν να συνδεθουν, παροτι βαζουν τις σωστες ρυθμισεις, ενω εγω που εχω τις ρυθμισεις για Q, συνδεθηκε μονο του!

Αμα ειναι να στα παρουν ε?

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πάντως τελευταία έχει ξεφύγει πολύ η Cosmote με τις ταχύτητες..Έχω 4G και σε 3 μετρήσεις που έκανα σε 3 διαφορετικά σημεία στη Θεσσαλονίκη(δυτικά περιοχή Σίνδου,κέντρο περιοχή ΟΣΕ,και ανατολικά περιοχή Mediterranean Cosmos) κυριολεκτικά πετάει το 4G.Mιλάμε για ταχύτητες άνω του 50-55Μbps όταν πριν κανα δίμηνο τρίμηνο έπιανες μετα βίας 30-35Mbps.Πρωτοχρονιά ήμουν επάνω στον Παλαιό Αγ.Αθανάσιο στο Καικματσαλάν και έπιανα 49Mbps..Με το καλό να έρθει και το 4G+...:)
Link to comment
Share on other sites

Πάντως τελευταία έχει ξεφύγει πολύ η Cosmote με τις ταχύτητες..Έχω 4G και σε 3 μετρήσεις που έκανα σε 3 διαφορετικά σημεία στη Θεσσαλονίκη(δυτικά περιοχή Σίνδου,κέντρο περιοχή ΟΣΕ,και ανατολικά περιοχή Mediterranean Cosmos) κυριολεκτικά πετάει το 4G.Mιλάμε για ταχύτητες άνω του 50-55Μbps όταν πριν κανα δίμηνο τρίμηνο έπιανες μετα βίας 30-35Mbps.Πρωτοχρονιά ήμουν επάνω στον Παλαιό Αγ.Αθανάσιο στο Καικματσαλάν και έπιανα 49Mbps..Με το καλό να έρθει και το 4G+...:)

 

Ευχομαι να κάνουν και καλύτερα πακέτα γιατί το πουλάν πανάκριβα τα mb

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Απο χθές το απόγευμα (Σάββατο 31/1) το σήμα της Cosmote στη Νέα Κρήνη, Καλαμαριά (κοντά στο γήπεδο της Μίκρας) έχει αισθητή πτώση και παρατηρώ στο κινητό μου πως το mobile internet αποσυνδέεται συνεχώς. Στα άλλα δυο κινητά, που δεν είναι smartphones με το ζόρι βρίσκω σήμα. Επικοινώνησα μαζί τους και μου είπαν πως δεν βλέπουν κάποιο πρόβλημα στη κάλυψη οπότε αναρωτιέμαι μήπως κάνει κάποιος παρεμβολές και σε ποιά συχνότητα τις κάνει. Υπάρχει κανείς σε γειτονική περιοχή που να αντιμετωπίζει παρόμοιο πρόβλημα; Έχετε καμιά ιδέα;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποιος είναι ο διακομιστής εξερχόμενης αλληλογραφίας του δικτύου της cosmote. ? Βάζω το mailgate.otenet.gr και δε φεύγουν τα μηνύματα...
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτησω κάτι που έχει να κανει με την διαρκεια της μπαταρίας

ενος κινητού , το οποίο λειτουργεί με το 2.5G , 3G και 4G της COSMOTE.

 

Παλιότερα , είχα διαβάσει εδώ στο myphone , πως το δίκτυο της COSMOTE , καταναλώνει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ μπαταρία , από τα 3 μεγάλα ελληνικά δίκτυα . Αυτό το είχα διαπιστώσει και εγώ ο ίδιος , παλαιότερα . Αυτήν την περίοδο , χρησιμοποιώ τα δύο μεγαλύτερα δίκτυα COSMOTE και Vodafone , με την ΙΔΙΑ συσκευή , αλλάζοντας απλά τις κάρτες sim .

 

Αυτό που διαπιστωνω (και παλι) , είναι ότι ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ αν είμαι σε 2.5G , 3G και 4G δίκτυο στην COSMOTE , η COSMOTE καταναλώνει ΑΡΚΕΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ μπαταρία , από ότι η Vodafone.

 

Αυτό συμβαίνει και σε εσάς ? Το έχετε παρατηρήσει , θέλω να πω ? Γιατί συμβαίνει αυτό ?

 

Αν γνωρίζει κάποιος φίλος , θα ήθελα νά μου απαντήσει . Ευχαριστώ ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Έχω internet on the go και βρισκομαι σαμοθράκη, ξέρει κανείς γιατί τρεις μέρες τώρα υπάρχει τόσο χαμηλή ταχύτητα; ενώ αρχικά ηταν κοντά στο 1000 kbps τώρα δουλεύει στα 150 εως καθόλου....

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτησω κάτι που έχει να κανει με την διαρκεια της μπαταρίας

ενος κινητού , το οποίο λειτουργεί με το 2.5G , 3G και 4G της COSMOTE.

 

Παλιότερα , είχα διαβάσει εδώ στο myphone , πως το δίκτυο της COSMOTE , καταναλώνει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ μπαταρία , από τα 3 μεγάλα ελληνικά δίκτυα . Αυτό το είχα διαπιστώσει και εγώ ο ίδιος , παλαιότερα . Αυτήν την περίοδο , χρησιμοποιώ τα δύο μεγαλύτερα δίκτυα COSMOTE και Vodafone , με την ΙΔΙΑ συσκευή , αλλάζοντας απλά τις κάρτες sim .

 

Αυτό που διαπιστωνω (και παλι) , είναι ότι ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ αν είμαι σε 2.5G , 3G και 4G δίκτυο στην COSMOTE , η COSMOTE καταναλώνει ΑΡΚΕΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ μπαταρία , από ότι η Vodafone.

 

Αυτό συμβαίνει και σε εσάς ? Το έχετε παρατηρήσει , θέλω να πω ? Γιατί συμβαίνει αυτό ?

 

Αν γνωρίζει κάποιος φίλος , θα ήθελα νά μου απαντήσει . Ευχαριστώ ;)

 

Παλαιότερα το είχα ακούσει κι εγώ αυτό σχετικά με την Cosmote. Λέγανε πως επειδή λειτουργεί σε άλλη μπάντα(900ΜΗz vs 1800MHz), έχει καλύτερη ποιότητα αλλά καταναλώνει περισσότερο. Σκέφτομαι πως με βάση αυτό που λέει πως και τα 3 δίκτυο εκπέμπουν στις ίδιες μπάντες με διαφοροποίηση λίγων MHz(λογικό), δεν πρέπει να παίζει στις μέρες μας τέτοιο πρόβλημα. Και τα αντίστοιχα θέματα που βλέπω εδώ μέσα έχουν ημερομηνία 10-11 χρόνια πριν. Από εκεί και πέρα μπορεί να υπάρχει διαφοροποίηση στην κατανάλωση λόγω σήματος. Αν στις περιοχές που βρίσκεσαι η Cosmote έχει χειρότερο σήμα από τη Vodafone είναι φυσιολογικό να σου καταναλώνει περισσότερη μπαταρία, ειδικά όταν μιλάς ή χρησιμοποιείς δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Σε σύγκριση με τη Vf παρατηρώ ότι η Cosmote έχει μεγαλύτερη κατανάλωση όταν είναι σε 3G γιατί κλειδώνει και το διατηρεί ακόμα κι όταν είναι στις 1-2 γραμμές σήματος, ενώ η Vf παίζει με 2G ακόμα και όταν η κάλυψη για 3G είναι επαρκής. Επίσης, η Vf πιστεύω ότι έχει μεγαλύτερη κατανάλωση γιατί για να μπορέσω να σερφάρω καλά θα πρέπει να το κλειδώσω σε 3G only οπότε ό,τι έχει σχέση με το κινητό (data, ομιλία, sms) γίνεται με το 3G.

 

Σε καμία περίπτωση όμως δεν μπορώ να πω ότι με Cosmote μου βγάζει 10 ώρες οθόνη και με Vf 4.

spacer.png& άλλα που δεν φαίνονται =(

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Όπως το είπε ο φίλος πάνω, ο λόγος που έφυγα από Vodafone είναι γιατί με το που έπεφτε κάτω από τις τρεις γραμμές το 3G της, γύρναγε αυτόματα σε 2G, πολύ σπαστικό για σερφάρισμα αυτό, ενώ η Cosmote σε κρατάει σε 3G μέχρι τελευταίας ρανίδας σήματος
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και κάτι το οποίο ΔΕΝ ΞΕΡΩ , και συγγνώμη αν θεωρήσετε την ερώτηση μου χαζή : Όταν στο κινητό μας κάνουμε πλοήγηση μέσω των google maps , χρεωνομαστε ΜΒ ή όχι ?
Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατί δεν έχει τον χάρτη αποθηκευμένο, αλλά κατεβάζει εκείνη την ώρα τα δεδομένα του.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι νομίζω . Αλλά ΔΕΝ χρεώνει ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΜΒ , σωστά ? Λογικά ΜΒ μου φαίνεται .
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι νομίζω . Αλλά ΔΕΝ χρεώνει ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΜΒ , σωστά ? Λογικά ΜΒ μου φαίνεται .

 

Γιατί μπαίνεις σε διαδικασία να ρωτήσεις ενώ μπορείς μόνος σου με έναν μετρητή να δεις πόσα δεδομένα καταναλώνεις? Δεν το καταλαβαίνω αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ΔΕΝ ήμουνα σίγουρος (αν και πόσα) MB χρεώνουν οι google maps . Όσες φορές πάντως έχω μπει , ΔΕΝ με χρεώνει MB μόλις βγαίνω από τους χάρτες , αλλά μετά από περίπου 10 λεπτά . Δεν ξέρω/ήξερα όμως (μετά το 10λεπτο) αν τα MB που είδα ότι καταναλώθηκαν , προέρχονταν από τους google maps ή από άλλες εφαρμογές που είχα ανοιχτές , εκείνη την στιγμή . Λογικά απο τους χάρτες θα ήταν .

 

ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ σε πείραξε που ρώτησα ? ! ? ! ? ! ? ! ? ! ? ! ? ! ? ! ? ! Αν είναι δυνατόν ............

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως με Cosmote και 4g/3G/2g το iPhone σβήνει ακόμα και χωρίς χρήση

Με Vodafone πάλι άντε δεν φτάνει και στη μέση

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 16 χρόνια στη Wind (εποχή Telestet ακόμα) άλλαξα σε Cosmote. Ο λόγος είναι το ανύπαρκτο (εκτός αστικών κέντρων) 3G της Wind. Με τα απλά κινητά δεν είχα θέμα, επειδή με 2G είχα καλή κάλυψη. Αλλά με τα Smartphone είχα σοβαρό θέμα! Οπότε έκανα φορητότητα αριθμού.

 

Με την Cosmote αυτό που παρατήρησα, είναι πως ναι μεν έχει 3G εκεί που η Wind δεν είχε (μένω Κατερίνη. Εκτός πόλης και κυρίως όταν πηγαίνω Θεσσαλονίκη, με το που βγαίνω στην εθνική οδό, η Cosmote δεν μ'αφήνει χωρίς 3G πουθενά, ενώ η Wind ώσπου να μπεις μεσ'τη Θεσσαλονίκη, για περίπου 60km απλά δεν έχει 3G), αλλά απ'την άλλη το σήμα της Cosmote δεν είναι σταθερό μέσα στη Κατερίνη! Όσοι έχουν Vodafone/Wind, βλέπω ότι έχουν πιο σταθερό σήμα (κάτι που επιβεβαιώνω κι εγώ μετά από τόσα χρόνια στη Wind).

Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό. Όπως και στην ομιλία παρατηρώ πολλές παρεμβολές και dropped calls, που με τη Wind δεν τις είχα.

 

Με τη κάλυψη 3G της Cosmote είμαι ευχαριστημένος (ό,τι αφορά το Internet - κι όχι σε ώρα αιχμής που πολλές φορές σέρνεται), αλλά για την ποιότητα κλήσεων δεν μπορώ να πω το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...