Jump to content

Samsung Galaxy S Advance (I9070)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.samsung.com/gr/consumer/mobile-phone/smartphone/android/GT-I9070HKAEUR-support

 

λεει οτι υπαρχει μια αναβαθμιση για την οθονη :O

που ακριβώς το λέει:confused:

γιατί από μία βιαστική ματιά που έριξα, δεν είδα κάτι για smartphones...

μάλλον σε οθόνες Η/Υ αναφέρεται

 

Κατά τα άλλα, προσπαθώ να απεγκαταστήσω κάποια άχρηστα προγράμματα της Samsung, χρησιμοποιώντας αυτό τον οδηγό και έναν root explorer

 

εκεί λοιπόν που βρίσκω π.χ. το accuweatherWidget_Main.apk και πάω να το καταργήσω, υπάρχει και ένα αρχείο accuweatherWidget_Main.odex. Λογικά πρέπει να το διαγράψω και αυτό... Σωστά;;;;;;;;

 

Αν κάποιος γνωρίζει παρακαλώ τα φώτα του!!!

 

UPDATED

Τις παραπάνω εφαρμογές δεν μπορώ να τις διαγράψω με τον root explorer, επειδή είναι αρχεία του συστήμστος και είναι read only!!!!!!!!!

Edited by Green_Dragon
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

που ακριβώς το λέει:confused:

γιατί από μία βιαστική ματιά που έριξα, δεν είδα κάτι για smartphones...

μάλλον σε οθόνες Η/Υ αναφέρεται

 

ναι οντως δικο μου λαθος :p

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω οταν το κινητο ειναι σε λειτουργια πτησης δεν εκπεμπει ακτινοβολια?

επισης εκτως απο το δεξια κουμπι μπορει να ενεργοποιηθει απο το μενου?

 

Θέλω να πιστεύω πώς ναί. Και ναί, μπορεί, αλλά έτσι παίρνει περισσότερη ώρα. Μενού --> Ρυθμίσεις --> Ασύρματα και δίκτυο --> Λειτουργία πτήσης.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Έχω από χθες στα χέρια μου ένα Advance από Public με 179 ευρώ. Δεν χρειάζεται καμία περαιτέρω αναφορά στο αν αποτελεί μιά εξαιρετική αγορά σε αυτήν την τιμή. Το πρώτο που έκανα είναι να αλλάξω το Sales Code (με το *#272*ΙΜΕΙ#) σε ΧΕΟ (κάνει ολική επαναφορά) και μετά φλασάρισα την πολωνική 4.1.2 που είναι ΧΕΟ. Τώρα συμβαδίζουν απόλυτα το firmware και το sales code και το κινητό θα μπορεί να δέχεται αυτόματα οποιεσδήποτε αναβαθμίσεις ακολουθήσουν, είτε ΟΤΑ, είτε μέσω Kies. Η επιλογή της Πολωνικής έκδοσης έγινε γιατί είναι η μοναδική που έχει ίδιο CSC με τις εκδόσεις που προορίζονται για την Ελλάδα, το ΟΧΧ (όταν το αγοράσετε, το Ελληνικό CSC είναι ΟΧΧ). Δεν έχει δηλαδή καθόλου branding σε αντίθεση με την Γερμανική που δεν είναι εντελώς generic γι' αυτό και το CSC της είναι DBT (Debitel). Το αρχείο της πολωνικής έκδοσης είναι μικρότερο οπότε σημαίνει λιγότερο bloatware.

 

Mε την αναβάθμιση σε JB η συσκευή μετατρέπεται σε ένα υπερσύγχρονο κινητό μεσαίας κατηγορίας σε τιμή ξεφτίλα! Το μόνο μειονέκτημα που θα μπορούσα να επισημάνω είναι ότι άλλα 256ΜΒ RAM θα το απογείωναν εντελώς. Έτσι όπως είναι, καλή ιδέα είναι η χρήση ενός καλού προγράμματος τύπου RAM Booster ώστε να το ξαλαφρώνει ανά τακτά διαστήματα.

 

Aλλαζοντας αυτο το Sales Code ua δουλευουν μετα το update + root oλα οκ ?

Edited by Tyrell
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει πως μπορώ να κάνω root?

Δηλαδή να μου δώσει το λινκ από κάποιο site, γιατί υπάρχουν τόσα πολλά και δεν ξέρω ποιο να ακολουθήσω...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει πως μπορώ να κάνω root?

Δηλαδή να μου δώσει το λινκ από κάποιο site, γιατί υπάρχουν τόσα πολλά και δεν ξέρω ποιο να ακολουθήσω...

Μπορείς να δεις αυτόν, στην παραγραφο Β

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,είμαι νέος κάτοχος του Samsung Galaxy S Advance.

Λοιπόν στην πρώτη φόρτιση,η οθόνη δε λειτουργούσε σωστά.Για παράδειγμα,πατούσα στο κέντρο της οθόνης και πατιόταν το εικονίδιο που βρίσκεται στο κάτω μέρος της οθόνης(περίεργα πράγματα δηλαδή).

Επίσης,ο φορτιστής έκαιγε μετά.

Δοκίμασα με τον φορτιστή της αδερφής μου που έχει το ίδιο κινητό και εκτός το ότι λειτουργούσε κανονικότατα η οθόνη,ο φορτιστής ήταν στην ίδια θερμοκρασία που ήταν και πριν τον βάλω στην πρίζα.

 

Να πάω πίσω το κινητό μαζι με τον φορτιστή ? Είναι πρόβλημα του φορτιστή,έτσι ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

έχω βάλει τη σερβική 4.1.2 και ομολογουμένως είμαι πολύ ευχαριστημένος:)

 

να ρωτήσω μόνο με ποιόν kernel ταιριάζει καλύτερα;;

και αν γίνεται να μου δώσετε ένα link

CoCore 6.0 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2140597

Μπορεί κάποιος να μου πει πως μπορώ να κάνω root?

Δηλαδή να μου δώσει το λινκ από κάποιο site, γιατί υπάρχουν τόσα πολλά και δεν ξέρω ποιο να ακολουθήσω...

Για jb http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2198341

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,είμαι νέος κάτοχος του Samsung Galaxy S Advance.

Λοιπόν στην πρώτη φόρτιση,η οθόνη δε λειτουργούσε σωστά.Για παράδειγμα,πατούσα στο κέντρο της οθόνης και πατιόταν το εικονίδιο που βρίσκεται στο κάτω μέρος της οθόνης(περίεργα πράγματα δηλαδή).

Επίσης,ο φορτιστής έκαιγε μετά.

Δοκίμασα με τον φορτιστή της αδερφής μου που έχει το ίδιο κινητό και εκτός το ότι λειτουργούσε κανονικότατα η οθόνη,ο φορτιστής ήταν στην ίδια θερμοκρασία που ήταν και πριν τον βάλω στην πρίζα.

 

Να πάω πίσω το κινητό μαζι με τον φορτιστή ? Είναι πρόβλημα του φορτιστή,έτσι ?

 

Ναί, εννοείται. Τώρα που είναι και νωρίς. :)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Όλα δουλεύουν. Το δοκίμασα σήμερα, ρουτάρισμα και πέρασμα kernel. Δε βρήκα αξιοσημείωτη διαφορά και ξαναφλασάρισα την στοκ. Ο μετρητής "παράτυπων φλασαρισμάτων" παρέμεινε στο μηδέν!

 

καλα οσο και να ανεβει ο μετρητης γενικα προβλημα δεν ειναι υπαρχει προγραμμα που τον επαναφερει στο 0!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,είμαι νέος κάτοχος του Samsung Galaxy S Advance.

Λοιπόν στην πρώτη φόρτιση,η οθόνη δε λειτουργούσε σωστά.Για παράδειγμα,πατούσα στο κέντρο της οθόνης και πατιόταν το εικονίδιο που βρίσκεται στο κάτω μέρος της οθόνης(περίεργα πράγματα δηλαδή).

Επίσης,ο φορτιστής έκαιγε μετά.

Δοκίμασα με τον φορτιστή της αδερφής μου που έχει το ίδιο κινητό και εκτός το ότι λειτουργούσε κανονικότατα η οθόνη,ο φορτιστής ήταν στην ίδια θερμοκρασία που ήταν και πριν τον βάλω στην πρίζα.

 

Να πάω πίσω το κινητό μαζι με τον φορτιστή ? Είναι πρόβλημα του φορτιστή,έτσι ?

 

οσο για την οθονη μπορεις να κανεις ενα καλιμπραρισμα και να δεις αν λυθει το προβλημα.ο φορτηστης σου μαλλον εχει προβλημα.

 

απο εκει και περα αν δε θες να μπαινεις σε διαδικασιες πηγαινε στο μαγαζι και αν δεν εχουν περασει 14 μερες απο την αγορα του μπορεις να απαιτησεις αλλαγη.ουτε φτιαξιμο ουτε τπτ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργεί στο Advance με JB; Στο ΧDA έχουν μιά πολύπλοκη διαδικασία!

 

Ακυρο...βρήκα το thread!

 

EΡΩΤΗΣΗ: Ξέρει κάποιος ένα πρόγραμμα που να κάνει backup όλα τα apk's...πληρωμένα και μη, σε μη ρουταρισμένη συσκευή; Eννοείται ότι μετά πρέπει να εγκαθίστανται και τα πληρωμένα, όχι να λένε "Αποτυχία εγκατάστασης", ούτε να πρέπει να τα ξανακατεβάσεις!

 

App backup and restore.

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου χρειάζομαι τη βοήθεια σας!

Προσπάθησα να απεγκαταστησω τα αχρηστα προγραμματα, με τον file manager στην αρχή και μετά με τον root explorer.... τζίφος... τα αρχεία δεν διαγράφονται επειδή είναι read only.

 

Τώρα σκέφτομαι να δοκιμάσω το titanium, το οποίο δεν το ξέρω καθόλου και με φοβίζει...

 

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει με 2 λόγια πως να το κάνω;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται να κάνω backup την rom που έχω μαζί με ότι app έχω βάλει;Γίνεται με cwm;Θέλω κάτι σαν backup image και να μπορώ να το επαναφέρω αν χρειαστεί.

 

 

Φίλοι μου χρειάζομαι τη βοήθεια σας!

Προσπάθησα να απεγκαταστησω τα αχρηστα προγραμματα, με τον file manager στην αρχή και μετά με τον root explorer.... τζίφος... τα αρχεία δεν διαγράφονται επειδή είναι read only.

 

Τώρα σκέφτομαι να δοκιμάσω το titanium, το οποίο δεν το ξέρω καθόλου και με φοβίζει...

 

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει με 2 λόγια πως να το κάνω;

Ευχαριστώ.

 

Βάζεις το titanium το ανοίγεις του δίνεις root access πας "αντίγραφα ασφαλείας/επαναφορά" και εκεί διαλέγεις αυτό που θέλεις να βγάλεις και πατάς απεγκατάσταση.

Edited by dimitris99
Link to comment
Share on other sites

Δεν επανεγκαθιστά τις πληρωμένες εφαρμογές.

 

Τροπος να κανεις back up τις πληρωμενες εφαρμογες χωρις root δεν νομιζω να υπαρχει.

Εγω χρησιμοποιω το Androzip pro και μονο με ρουταρισμενη συσκευη καταφερα να κανω back up εφαρμογες πληρωμενες

Link to comment
Share on other sites

στο φβ sto official samsung galaxy s advance! λογικα οι περισσοτεροι εκει πρεπει να ειναι παντελως ασχετοι γιατι οντως εδω τα παιδια λενε τα καλυτερα :) εχεις δικαιο! απλα μπερδευτικα βλεποντας αυτα

 

Δεν ειναι ασχετοι.Η ρωσικη και η Σερβικη εχουν σοβαρα θεματα κυριως στην αναπαραγωγη και ληψη βιντεο.Εχει χιλιοειπωθει.Σορυ για το διπλο post

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά... είμαι και εγώ πλέον κάτοχος του συγκεκριμένου κινητού... και θέλω να ρώτησω κάτι μάλλον χαζό...

Έχει κανείς την εφαρμογή εορτολόγιο και του δουλεύει το widget????

Γιατί αυτή η εφαρμογή αν και για κάποιους τίποτα το σημαντικό εμένα με βοηθάει και ειδικότερα το widget... γιατί την εφαρμογή την τρέχει κανονικότατα ενό το windget μου πετάει αναγκαστικό κλείσιμο ...

 

*(δεν έχω sd card ώστε να μου δημιουργεί πρόβλημα η μεταφορά της εφαρμογής σε αυτή)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά... είμαι και εγώ πλέον κάτοχος του συγκεκριμένου κινητού... και θέλω να ρώτησω κάτι μάλλον χαζό...

Έχει κανείς την εφαρμογή εορτολόγιο και του δουλεύει το widget????

Γιατί αυτή η εφαρμογή αν και για κάποιους τίποτα το σημαντικό εμένα με βοηθάει και ειδικότερα το widget... γιατί την εφαρμογή την τρέχει κανονικότατα ενό το windget μου πετάει αναγκαστικό κλείσιμο ...

 

*(δεν έχω sd card ώστε να μου δημιουργεί πρόβλημα η μεταφορά της εφαρμογής σε αυτή)

 

Δουλευει κι εγω αυτο χρησιμοποιοω

Link to comment
Share on other sites

Δεν επανεγκαθιστά τις πληρωμένες εφαρμογές.

 

 

 

Τροπος να κανεις back up τις πληρωμενες εφαρμογες χωρις root δεν νομιζω να υπαρχει.

Εγω χρησιμοποιω το Androzip pro και μονο με ρουταρισμενη συσκευη καταφερα να κανω back up εφαρμογες πληρωμενες

 

 

Εγώ δεν το έχω χρησιμοποιήσει....αλλά έχω ακούσει καλά λογια για το carbon σε μη rootαρισμένες συσκευες....

Νομίζω όμως ότι μπορει να δουλέψει μόνο σε ics και πάνω.....

Οπότε αφορά μόνο τα παιδιά που έχουν περάσει 4.1.2.......

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει "πρόγραμμα", υπάρχει μιά διαδικασία που μάλλον τρομάζει τους μέσους χρήστες.

 

Υπαρχει αpp οπως ειπε και ο φιλος που λεγεται triangleaway το οποιο απο τη στιγμη που θα το τρεξεις αν σου βρει το μοντελο της συσκευης σου δεν εχεις κανενα προβλημα να προχωρησεις και να σου σβησει το τριγωνακι αν εχει εμφανιστει και να σου μηδενισει τον μετρητη.

 

Το εχουν χρησιμοποιησει πολλα παιδια χωρις να εχουν καποιο προβλημα.

 

Βεβαια το καλυτερο ειναι να εχεις τον μετρητη στο 0 και να μην εχεις τριγωνακι και να μην μπαινεις σε τετοιες διαδικασιες.

Edited by tigio13
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι δεν τρεχει με τιποτα το widget... Θα σκασω...

 

Φίλε αφού το εγκατέστησες, πρόσθεσέ το από την επιλογή widjet (συνεχόμενο πατημα οθόνης -->επεξεργασία) το εορτολόγιο και όχι σαν εικονίδιο.

Κοίτα να έχεις χώρο στην οθόνη για να το προσθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Advance (I9070)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...